Konjsko meso

odgovora

Objavljeno

Hemijski sastav konjskog mesa je vrlo karakterističan i uslovljen je uzrastom, uhranjenošću, namenom konja (radni, sportski i dr), kao i drugim faktorima. Konjsko meso je bogato belančevinama, sa vrlo niskim sadržajem masti. Aminokiselinski sastav belančevina konjskog mesa ima idealan odnos esencijalnih aminokiselina i, sa tog aspekta, mnogo je kvalitetnije od mesa ostalih životinja za klanje.

Konjsko masno tkivo (loj) sadrži više od 50 odsto nezasićenih masnih kiselina od čega je 20 odsto linolne i linoleinske. Sadržaj stearinske kiseline nije veliki te konjski loj ima nisku tačku topljenja i lako je svarljiv. Na osnovu navedenog može se videti da ta vrsta mesa ima veliku nutritivnu vrednost za ishranu ljudi, sa posebnim značajem u dijetetici pojedinih kategorija potrošača, a naročito dece.

Izvor natura

Da li jedete konjsko meso, da li je zaista zdravo, mm ga je jeo pre i kaze da je odlicno, trenutno je u porazi za mesom u NS.

Nikad ga nisam jela i ne znam ni kako se sprema :unsure: al sam cula da je dobro za hemoglobin ;)

Spartanka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jela sam kao mala, konjske kobasice, ne sjećam se kakvog je ukusa bilo...ali sada bi me neko mogao samo prevarom navesti da pojedem meso tako plemenite životinje, ma ni od stare rage...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jela sam kao mala, konjske kobasice, ne sjećam se kakvog je ukusa bilo...ali sada bi me neko mogao samo prevarom navesti da pojedem meso tako plemenite životinje, ma ni od stare rage...

Da i meni je to problem :( mislim da bih tesko mogla da ga jedem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kobasica je dosta slana. Podseća na goveđu. A meso (šnicle)- to nisam probala već je moja drugarica pa mi je rekla da je podosta žilavo. I ona je morala da jede zbog krvne slike u toku trudnoće a druga drugarica je generalno vege ali je takođe zbog trudnoće morala da jede bar dva do tri parčića konjske kobasice dnevno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li jedete konjsko meso, da li je zaista zdravo, mm ga je jeo pre i kaze da je odlicno, trenutno je u porazi za mesom u NS.

Nikad ga nisam jela i ne znam ni kako se sprema :unsure: al sam cula da je dobro za hemoglobin ;)

sprema se kao svinjsko samo se malo duze pece/kuva,zavisi od starosti zivotinje...ukusa je kao junetina,naravno ako nije meso matorog konja u tom slicaju ima jak miris koji retko kome odgovara <_<:wacko: od zacina obavezna je majcina dusica... Mi smo poceli da ga koristimo po preporuci lekara jer je moja mama imala problema sa krvnom slikom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam počela sa ga jedem kad sam bila trudna, doduše suvo konjsko meso.

Mogu da vam kažem da je bolje od pečenice i suvog vrata od gude. :)

Mm je kupovao sirovo, pa nam je ujak sušio na placu.

Čula sam da je dobro za krvnu sliku, a od mesa sam pravila musaku i sarme.

Za one koji su u Bgdu, na Banjici i Bajlonijevoj pijaci imaju prodavnice gde može da se kupi klvalitetno sveže meso, sušeno, kobasice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam počela sa ga jedem kad sam bila trudna, doduše suvo konjsko meso.

Mogu da vam kažem da je bolje od pečenice i suvog vrata od gude. :)

Mm je kupovao sirovo, pa nam je ujak sušio na placu.

Čula sam da je dobro za krvnu sliku, a od mesa sam pravila musaku i sarme.

Za one koji su u Bgdu, na Banjici i Bajlonijevoj pijaci imaju prodavnice gde može da se kupi klvalitetno sveže meso, sušeno, kobasice.

Nekada davno je bila i jedna super mesara na Djermu i imala je stvarno kvalitetno i sveze konjsko meso ;).

Ja ga obozavam i jedem u svakom obiliku a moji..... jedu kada im ne kazem sta je :P:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Konj mi je jedna od omiljenih zivotinja. Cak smo i imali konja na par godina, trkackog.

Ne bih nikad mogla da jedem meso od konja pa da je ne znam ni ja sta da je.

Inace nisam mesozder, osim morskih plodova i ponekad piletina i curetina, tako da konjsko meso otpada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo imali tri ponija kad sam bila mala, i obozavala sam ih, i dan-danas jako volim konje. Kad sam saznala da su mi mama i tata davali konjsko meso da jedem bas sam bila tuzna :( No prevazisla sam i to, i kad sam porasla i sama sam ga jela, u studentskoj menzi :lol: Uglavnom je prilicno slano, toliko mogu da kazem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nekada davno je bila i jedna super mesara na Djermu i imala je stvarno kvalitetno i sveze konjsko meso ;).

Ova radnja na Banjici i Bajlonijevoj se zove Vranac, ja zaboravih juče da napišem...

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

obozavam konjsko meso :) mmmmm :) svaki put kad odemo na rucak u restoran uglavnom ima steak od konja i uvek uzimam , sa doooosta povrca i frita i naravno uvek srednje peceno jer je zdravije , jes da se tesko zvace ali je mmmmm :) Aki je isto probao svidelo mu se, ali oni uglavnom jedu frit..... Jednom il dva put smo kupili i kuci ispekli al nije to - to ... ipak je bolje u restoranu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni od sad na jelovniku, redovno treba biti konjsko meseo, da ne opadne krvna slika, i to mi rekose zivo, ili tek malo probareno :blink: E, samo sto u mom divnom gradu toga nema, svi su me gledali kao da sam trazila ajkulin zub. Zna li neko gde u BG mogu naci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni od sad na jelovniku, redovno treba biti konjsko meseo, da ne opadne krvna slika, i to mi rekose zivo, ili tek malo probareno :blink: E, samo sto u mom divnom gradu toga nema, svi su me gledali kao da sam trazila ajkulin zub. Zna li neko gde u BG mogu naci?

Znam da mi je drugarica pominjala da na Kalenić pijaci ima mesara gde imaju samo konjsko meso (u trudnoći ona je tamo kupovala). Ima i na starom merkatoru ali ni jedno od nih nije "pouzdano" odnosno da sa sigurnošću mogu da tvrdim u njihov kvalitet. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma kontam da bi trebalo da je zdravo, valjda nije od bolesnog konja, jer koliko sam upucena, u klanicu se salje ili stari konj ili onaj sto nesto slomi a ne moze da se sredi pa mu skrate muke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

BB - na Bajlonijevoj pijaci mesara Vranac - mi kupujemo tamo. Provereno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni od sad na jelovniku, redovno treba biti konjsko meseo, da ne opadne krvna slika, i to mi rekose zivo, ili tek malo probareno :blink: E, samo sto u mom divnom gradu toga nema, svi su me gledali kao da sam trazila ajkulin zub. Zna li neko gde u BG mogu naci?

Na pijaci Zeleni venac, prekoputa hale sa mlecnim proizvodima ima mesara specijalizovana iskljucivo za konjsko meso i mesne preradjevine. Tu mi kupujemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.