AD kapi

odgovora

Objavljeno

Zene drage, verovatno u pogresnoj temi postavljam ovo pitanje.....ali eto....

Obzirom da sam cula da bebe koje su na AD mleku treba da piju vodu i ne treba da piju D vitamin, a ja sam trenutno u situaciji da beba pije i moje mleko i adaptirano, pitanje je da li treba i vodicu da joj dajem i da pretsanem sa davanjem vitamina D? Idemo kod lekara u petak, pa cu je pitati to, ali ako neka zna da mi kaze i ranije.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni voda je neophodna, ne bitno koji je vid ishrane. Što se tiče vit D, to vidi sa ljekarom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni voda je neophodna, ne bitno koji je vid ishrane. Što se tiče vit D, to vidi sa ljekarom.

Stvarnooooooo??? O bozeeeeee, a ja sam mojoj bebici samo ponekada vodicu davala i to cisto eto da ispere jezik posto joj bude ponekada beo od mleka i bljuckanja..... A koliko vode? Tipa punu flasicu ili 10-20 mililitara, ili koliko moze da popije??? I da li joj dajem vise puta dnevno???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskljucivo dojenje je bukvalno to - iskljucivo jer iskljucuje davanje bebi bilo cega osim humanog mleka. Ako beba sisa, a ne dobija adaptirano mleko, ali joj se ipak daje voda ili caj, TO VISE NIJE ISKLJUCIVO DOJENJE, bez obzira sto se ne daje adaptirano mleko. Dakle, voda uopste nije neophodna ukoliko je beba dojena, a vec sam objasnjavala zasto je voda potrebna bebama na adaptiranom mleku, pa se necu ponavljati.

Sto se tice ad kapi, adaptirano mleko je vec obogaceno vitaminima i mineralima, i potrebu za uzimanjem dodatnih suplemenata odredjuje lekar. Dojene bebe treba da dobijaju ovaj suplement, ali je opste poznato da i kratkotrajno izlaganje suncu obezbedjuje sintezu u organizmu...

Samo cu napomenuti da to sto su adaptirana mleka obogacena kojecim ne znaci automatski da su kvalitetnija od humanog mleka. Cak naprotiv. NI SVI SUPLEMENTI OVOGA SVETA NE MOGU ZAMENITI IMUNOGLOBULINE IZ HUMANOG MLEKA. A TAKODJE APSORPCIJA TIH SUPLEMEATA IZ VESTACKIH FORMULA JE VRLO LOSA, UPRAVO JER SU METABOLICKI PROCESI KOD BEBA KOMPATIBILNI SA SASTOJCIMA IZ HUMANOH MLEKA, A NE SA SMUCKANIM FORMULAMA. Ali ako je losa ne znaci da je nepostojeca. I jos jedan detalj, za sintezu d vitamina dovljno je izloziti lice ili bilo koji deo tela suncu, dnevno oko pola sata npr. Ali nije svaki dan suncano...

Konsultuj se sa lekarom svakako.

lela7898, Cokalin@ i mala007 volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baby...njoj je dovoljno 10 ml prokuhane vode, dnevno. Ti slobodno rasporedi. Posebno po velikim vrućinama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

B_a_b_y, razdvojila sam tvoje pitanje u zasebnu temu.

Slobodno otvaraj nove teme. :wub:

Javi sta je pedijatar rekao, ali predpostavljam da ce ti reci da dajes i vodu i ad kapi, jer je kod vas u pitanju mesovita ishrana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni voda je neophodna, ne bitno koji je vid ishrane.

Ne treba da se osećaš bzv ako nisi davala vodu, davaćeš joj od sad :).

Pogotovo kad je vruće, bebi treba i vode, zbog dehidracije.

Mleko je mleko, a voda je VODA :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

zasto je moj ludi pedijatar i uospste pedijatri u ovoj sloveniji kazu da ne treba voda ako beba pije AD kao nemaju potrebe za vodom naravno ja ih ne slusam dajem svojoj Tari i caj i vodu..caja nesto vise jer ga mnogo voli oko 200 ml dnevno vode koliko popije kad su vrucine do 100 ml....uglavnom izmedju obroka joj dajem tecnost...pored sto pije ad mi pijemo D3 do 18 meseci tako mi rekose...

A kod nas u Srbiji većina pedijatara govori da vodu sme samo dete koje je na formuli (dohrani) da pijucka vodu, dok žene koje ISKLJUČIVO doje, ne treba deci da daju vodu...

Svuda različite priče, prvorotke se zbune, ne znaju koga da slušaju više, sa samo žele dobro da postupe.

I treba da joj daješ vode, nek popije koliko hoće - beba pije koliko joj treba. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Što se tiče same teme AD kapi, neće bebi škoditi da pije i ako je letnje vreme i ima ili nema sunca. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kod nas u Srbiji većina pedijatara govori da vodu sme samo dete koje je na formuli (dohrani) da pijucka vodu, dok žene koje ISKLJUČIVO doje, ne treba deci da daju vodu...

Svuda različite priče, prvorotke se zbune, ne znaju koga da slušaju više, sa samo žele dobro da postupe.

I treba da joj daješ vode, nek popije koliko hoće - beba pije koliko joj treba. :)

Nije stvar u lokalitetima i pedijatrima, nego u preporukama Svetske zdravstvene organizacije, pa koliko je ko obavesten onda tako i daje savete. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije stvar u lokalitetima i pedijatrima, nego u preporukama Svetske zdravstvene organizacije, pa koliko je ko obavesten onda tako i daje savete. :-)

Žalosno je što ne pevaju svi istu pesmu, ovako samo nas majke stavljaju u dileme i razmišljanja...

Globalno i generalno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NI SVI SUPLEMENTI OVOGA SVETA NE MOGU ZAMENITI IMUNOGLOBULINE IZ HUMANOG MLEKA. A TAKODJE APSORPCIJA TIH SUPLEMEATA IZ VESTACKIH FORMULA JE VRLO LOSA, UPRAVO JER SU METABOLICKI PROCESI KOD BEBA KOMPATIBILNI SA SASTOJCIMA IZ HUMANOH MLEKA, A NE SA SMUCKANIM FORMULAMA.

Ova cinjenica treba da se ponavlja cesce!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po meni voda je neophodna, ne bitno koji je vid ishrane. Što se tiče vit D, to vidi sa ljekarom.

I po mom misljenju je voda neophodna! Vode ima u svim namirnicama, cak i u kikirikiju, pa to ne moze potpuno da namiri potrebe za vodom... Dajem detetu vodu, od prvog dana i ne smatram da to znaci da moje dete nije iskljucivo dojeno... Tolike generacije ljudi je odraslo na dojenju i vodi... Moje dete bude zedno, ne gladno vec zedno, pogotovo na vrucinama... A test da li bebi treba voda je lak... Kad si zedna da li ti mleko utoli zedj jednako kao voda? Danas vise ne verujem u procene lekara toliko, jer svakih 5 godina neko doktorira na necem novom i onda tvrde da je ono proslo bilo bolje... Kad smo bili mali svi smo pili vodu i nista nam ne fali, za mene je to dovoljan dokaz da voda ne steti bebi...

Dachy voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I po mom misljenju je voda neophodna! Vode ima u svim namirnicama, cak i u kikirikiju, pa to ne moze potpuno da namiri potrebe za vodom... Dajem detetu vodu, od prvog dana i ne smatram da to znaci da moje dete nije iskljucivo dojeno... Tolike generacije ljudi je odraslo na dojenju i vodi... Moje dete bude zedno, ne gladno vec zedno, pogotovo na vrucinama... A test da li bebi treba voda je lak... Kad si zedna da li ti mleko utoli zedj jednako kao voda? Danas vise ne verujem u procene lekara toliko, jer svakih 5 godina neko doktorira na necem novom i onda tvrde da je ono proslo bilo bolje... Kad smo bili mali svi smo pili vodu i nista nam ne fali, za mene je to dovoljan dokaz da voda ne steti bebi...

Potpisujem :)

Ko što sam kratko rekla - MLEKO JE MLEKO, a VODA JE VODA! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpisujem :)

Ko što sam kratko rekla - MLEKO JE MLEKO, a VODA JE VODA! :)

MLEKO = cca 80% VODA

Pa kako kome drago. Sta ko subjektivno smatra je jedno, a hemija i cinjenicno stanje su nesto sasvim drugo. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa onda ni jedna beba nije iskljucivo dojena. Jer ako joj dajemo AD kapi, onda ta beba automatski vise nije iskljucivo dojena, isto kao kad joj damo vodu. Dojiti minimum 6 meseci, bez kapi vode, bez AD kapi, icega, a za D vitamin vijati sunce i eto onda zena moze da se hvali kako iskljucivo doji svoje dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jacka, ad kapi nisu hrana, pa ne ulaze u računicu. KAPI! Ne samo da nisu hrana, nego je količina koju beba na dan proguta skoro pa jednaka i količini prašine koju dnevno udahne. Sad se malo šalim, ali to tako nekako dođe.

Ovo sve oko ad kapi je interesantna tema, vratiću se još ovde sa nekim konkretnim podacima... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MLEKO = cca 80% VODA

Nije 100% :D

;)

Pa kako kome drago. Sta ko subjektivno smatra je jedno, a hemija i cinjenicno stanje su nesto sasvim drugo. :-)

Stoji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa onda ni jedna beba nije iskljucivo dojena. Jer ako joj dajemo AD kapi, onda ta beba automatski vise nije iskljucivo dojena, isto kao kad joj damo vodu. Dojiti minimum 6 meseci, bez kapi vode, bez AD kapi, icega, a za D vitamin vijati sunce i eto onda zena moze da se hvali kako iskljucivo doji svoje dete.

Pravo kažeš... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cinjenicno gledano, a i hemijski. Voda nije hrana jer sadrzi 0 kcal, tj. nema kalorijsku vrednost, tako da kao sto kapi nisu hrana, isto toliko nije ni voda... A i sto kaze Ivancica 80% nije isto sto i 100%

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vi se bas zainatile. Voda remeti prirodan proces formiranja crevne flore u probavnom sistemu tek rodjene bebe. To sam vec jednom potanko izobjasnjavala. A humano mleko vam dodje, sto bi popularno rekli, 2 u 1. Pa vi sad dalje tumacite kako ko sta hoce, i toliko o tome. :-P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

B_a_b_y, razdvojila sam tvoje pitanje u zasebnu temu.

Slobodno otvaraj nove teme. :wub:

Javi sta je pedijatar rekao, ali predpostavljam da ce ti reci da dajes i vodu i ad kapi, jer je kod vas u pitanju mesovita ishrana.

Samo da javnem da si bila u pravu skroz na skroz :), doktor je rekao da dajemo i dalje ad kapi i da joj ponudim vodicu pa koliko popije....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svetska zdravstvena organizacija je promenila stavove po pitanju davanja vode, kao i o davanju nemlecne ishrane dojenim bebama.

Sada je predlog da se voda nudi od prvog dana, a uvodjenje nemlecne ishrane je pomereno od 3-6 meseci jer su konstatovali da je ipak individualno.

Pitam se sam da li su sa predlogom o iskljucivom dojenju do 6 meseci nesto eksperimentisali ili su napravili pogresnu procenu? Videcemo za par desetina godina kada pocnu da porede decu/ljude koja su bila iskljucivo dojena i ona koja su dobijala vodu od pocetka i hranu sa 4 meseca. :blink:

Voda se bebama nudi. Ukoliko imaju normalne obroke i dojene bebe i bebe na AD mleku, nevazno je koliko ce to biti kolicinski.Voda nece zameniti mleko,pa cak i da se beba napije vode. Vrlo brzo ce biti gladna. to je bioloski.

Sto se tice D vitamina i pitanja postavljenog u prvom postu:

Ukoliko beba pije i AD mleko, u njemu ima D vitamina. Kao suplement, D vitamin nije merljiv u odredjenoj kolicini jer predstavlja samo preventivu. Svaki unos D vitamina je dovoljan. Pri tome, bebe koje su svakodnevno izlozene suncu, dnevnom svetlu, vise od 20 minuta, njihov organizam ce proizvesti sasvim dovoljno vitamina D. Vazno je samo da bebi budu otkiveni udovi i lice. U ovom periodu, letnjem, nema brige ako beba provodi jos vise vremena napolju i ako je samo u pelenici.

Prema tome, nema mesta nikakvoj panici. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je pedijatar rekao da bebi dajem i vodu, i cajeve i ad kapi... i dajem mu. :) Ali, nije mi jasno kakva je razlika izmedju AD i AD3 kapi? Do koliko meseci bi trebalo da ih pije beba? I zasto? Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je pedijatar rekao da bebi dajem i vodu, i cajeve i ad kapi... i dajem mu. :) Ali, nije mi jasno kakva je razlika izmedju AD i AD3 kapi? Do koliko meseci bi trebalo da ih pije beba? I zasto? Pozz

Ja ne znam razliku, ali moja bebana je prva 3 mjeseca pila AD kapi, KRKA, vodene, poslije uljane i jos uvijek ih pije. Taman si me podsjetila da pitam pedijatra do kad, mozda bi trebalo da prestanemo sad, sa godinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.