Obrazovanje

odgovora

Objavljeno

Prvo, hvala na odgovoru!

Drago mi je sto cujem i od tebe toliko lepih reci o privatnim skolama. Verujem da veliki broj privatnih skola stvara zdravu konkurenciju. Ih, da imam mogucnosti sigurna sam da bi dete upisala u jednu takvu jer ovo sto cujem o drzavnim ovo je ludnica. U jednoj direktor dosta pije, u drugoj je nastavnica matematike pred penziju i to je odrzava jer je "otisla" psihicki, u trecoj kolektiv u rasulu svi protiv svih... strah me od ovakvih stvari...ali sta cu dete mora da se bori jer drugacije ne moze... eh pada mi napamet da pitam privatne skole a jel mogu roditelji da idu na neka takmicenja ili da im volontiraju pa da im dete upisu besplatno :-)

Ja ne znam kakve su ostale privatne skole, ali znam da bi se moji tesko odlucili za privatnu skolu da nisu od ranije poznavali direktora ove skole i da nisu imali puno poverenja u njega da ce ispuniti sve sto je obecao. Zaista ih nije izneverio. A sto se tice drzavnih skola-ja sam zavrsila odlicnu drzavnu gimnaziju, i ni za sta je ne bih menjala. Na kraju krajeva, sve je to lutrija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...a bolonja nisu samo seminarski radovi i krediot bodovi kako se to kod nas prezentovalo ... Kada bi kreditirali rejting profesora, što bolonja podrazumjeva NI JEDAN ne bi zadovoljio kriterijume! Pa naši profesori ne znaju ni statističke podatke da obrade, ni računar da upale a o poznavanju nekog stranog jezika nema ni govora, naučne konferencije jedva da i posjećuju a knjige koje su napisali prije 20 godina samo reizdaju kao nove SRAMOTA. po bolonji ti svoje zvanje dr. nauka moraš svake godine da "licenciraš" ili ti se smanjuje plata, obim rada, broj studenata kao i predmeti koje predaješ, naši profesori na fakultetima su sramota, i ono malo što valja rade VANI i to NA PRIVATNIM USTANOVAMA.

Samo ovde svi pljuju pvt ustanove. U inostranstvu je prestiž studirati upravo na ppvt ustanovi, u javne ide samo sirotinja i oni što si ne mogu priuštiti privatni kolež.

To je isto kao kada je jedna žena "laka" pa se nađe "pametan" da kaže sve su žene *****

Na kraju krajeva planiram akademsku karijeru i koju sam stekla na pvt ustanovi a moje znanje daleko više vrjednuju i prepoznaju na oxfordu nego ovde (a gdje ću namjerno, upravo zbog ovakvih priča slijedece godine da upišem i svim silama da se trudim da završim još jedan magistarski tj master i još jedan doktorat)... Znanja Bogu hvala imam, treba mi samo još koji sat u danu!!!

Bravo Topaz! Iskreno i tacno, i samo napred u ostvarenju novih pobeda!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bogu hvala na pojavi konkurencije ... Protiv nje su bili najviše oni koji su držali monopol na tržištu znanja, pojedine kretenčine od profesora koje su očekivale ne samo pare nego i udoban krevet .... svašta sam doživjela na toj istoj državnoj ustanovi!!! FUJ Stari smrdonja da ti kaže znate gospođice nekada znanje a ni pare nisu dovoljni!!! Zgrožavam se ..... ima tu još puno toga, ne bi da pišem jer ću se iznervirati a bolonja nisu samo seminarski radovi i krediot bodovi kako se to kod nas prezentovalo ... "licenciraš" ili ti se smanjuje plata, obim rada, broj studenata kao i predmeti koje predaješ, naši profesori na fakultetima su sramota, i ono malo što valja rade VANI i to NA PRIVATNIM USTANOVAMA. Kada bi kreditirali rejting profesora, što bolonja podrazumjeva NI JEDAN ne bi zadovoljio kriterijume! Pa naši profesori ne znaju ni statističke podatke da obrade, ni računar da upale a o poznavanju nekog stranog jezika nema ni govora, naučne konferencije jedva da i posjećuju a knjige koje su napisali prije 20 godina samo reizdaju kao nove SRAMOTA. po bolonji ti svoje zvanje dr. nauka moraš svake godine da

Ne slazem se! I na drzavnim fakultetima ima mnogo kvalitetnih predavaca,vecina njih je specijalizirala u inostranstvu tako da sigurno govore bar jedan strani jezik. Ti si pisala samo o svom iskustvu koje je nazalost lose.

Samo ovde svi pljuju pvt ustanove. U inostranstvu je prestiž studirati upravo na ppvt ustanovi, u javne ide samo sirotinja i oni što si ne mogu priuštiti privatni kolež.

Nas obrazovni sistem,kao ni celokuopno stanje u nasoj drzavi,ne moze da se poredi sa zapadnim. I ovde na drzavim fakultetima se moze steci znanje i to jako kvalitetno! I diplome sa tih fakulteta su veoma vrednovane u inostranstvu.

Nani,ali ovde su privatni fakuleti na jako lošem nivou,još uvek,evo magistara koliko hoćeš u predhodne 2 godine,svaka 'misica' završava ovaj ovde fakultet na M....Komšija mi neki dan reče,na moje pitanje kako sin (koji ima 21 god i koji je imao problema sa školom)...eno ga radi..sada će i fakultet završiti,upisali smo privatni...jao šou....ovde stvarni nisu 'na glasu' jer ga stvarno završava i kusi i repati.... :(

Upravo tako. Dosli smo u tu situaciju da ce uskoro svako selo imati po jedan fakultet.

Slazem se da je zdrava i dobra konkurencija uvek prava stvar, ali ovde nije o tome rec. Jer da su privatni fakulteti na nivou drzavnih onda bi prica bila drugacija. U inostranstvu je druga prica, nacin placanja profesora i ostalo. Ima svasta lose na drzavnim fakultetima, to niko ne spori, ali barem u Beogradu i sto se tice moje struke ono sto ja znam jeste da je na privatnim ustanovama mnogo olaksano studentima i kriterijumi i obim gradiva su znatno nizi nego na drzavnim. A jaaako puno profana sa drzavnih predaje i na privatnim, pa profesor sa mog fakulteta je bio godinama dekan na Singidunumu. I posteno nam je covek rekao za sopstveni fakultet na kome mu je plata 3000 evra (a nijedan profan nema toliku platu na drzavnom) da je to moderno obdaniste, a da on studentima dodje kao tata. Pa ako to kaze covek koji 20 godina radi na drzavnom fakultetu, a onda u zrelim godinama postane profan i na privatnom i to jos i dekan, pa sta reci???

Tacno tako! Ja ne sporim da ko hoce moze puno toga da nauci na privatnim fakultetima, ali na zalost najcesce roditelji placaju deci koja bi manje da uce, a zele diplomu da idu na privatne fakultete. Zato im je reputacija losa. Kada bi kriterijum za primanje bio visok prosek iz srednjih skola i super uradjen prijemni, a ne pare onda bi kvalitet studenata znatno skocio, kao i kvalitet nastave, pa bi im se samim tim i reputacija poboljsala. Ja sam upisala doktorske studije na drzavnom faxu, a mogla sam i na privatnom, cena je ista. Nisam, jer opet se ogradjujem, za moju struku na drzavnom faxu se stice daleeeeeeko vece znanje.

POTPISUJEM!!!! Ista prica i kod mene!

Prvo, hvala na odgovoru!

Drago mi je sto cujem i od tebe toliko lepih reci o privatnim skolama. Verujem da veliki broj privatnih skola stvara zdravu konkurenciju. Ih, da imam mogucnosti sigurna sam da bi dete upisala u jednu takvu jer ovo sto cujem o drzavnim ovo je ludnica. U jednoj direktor dosta pije, u drugoj je nastavnica matematike pred penziju i to je odrzava jer je "otisla" psihicki, u trecoj kolektiv u rasulu svi protiv svih... strah me od ovakvih stvari...ali sta cu dete mora da se bori jer drugacije ne moze... eh pada mi napamet da pitam privatne skole a jel mogu roditelji da idu na neka takmicenja ili da im volontiraju pa da im dete upisu besplatno :-)

Ali,ima skola koje su na veoma dobrom glasu. Direktori se menjaju na svake 4 god. Ja ne bih obracala paznju samo par pojedinaca,vec na ceo kolektiv,postignute rezultate,vannastavne aktivnosti,odnos prema ucenicima...

Tacno je da je nase skolstvo u teskoj situaciji,ali to ne znaci da treba po svaku cenu juriti da upisemo decu u privatne skole. Postoji mogucnost da ce vremenom doci do poboljsanja situacije.Ima jos dosta vremena za to,bar dok moje dete ne krene u skolu.

Jos jedna stvar,odnos dece prema nastavnicima i zaposlenima u skoli je stvar vaspitanja,deca sve donose iz kuce. Zato ne smemo da pricamo sve i svasta o skoli i zaposlenima pred nasim klincima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ena-morena rekla si u principu sve sto i ja mislim..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Саопштење за јавност УСПРС

Нова правила Министарства просвете за полагање мале матуре уништавају како наставнике, тако и образовни потенцијал ученика.

Београд, 14.06.2012

Преносимо саопштење Уније синдиката просветних радника (УСПРС) поводом нових правила око полагања мале матуре. Саопштење. под називом:

Завршни испит у основној школи: још једна симулација озбиљности, настало је поводом обраћања актива професора српског језика и књижевности моравичког округа од 11. jуна 212. године.

Организовање завршног испита за ученике осмог разреда основних школа у Србији и ове године се суочава са проблемима и изазовима о којима наша јавност не зна скоро ништа, а који непосредно угрожавају овај значајан тренутак у школском процесу, од кога умногоме зависи како будућност наших ученика, тако и функционисање образовног система у целини.

Циљ овог саопштења Уније синдиката просветних радника Србије је указивање на низ нелогичности и неправилности које су последица неуспелог експериментисања Министарства просвете и њему подређених завода за праћење и развој образовног процеса (какав је Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања), а намера нам је да, макар у последњем тренутку, упозоримо на ризике од наметања недовољно промишљених и тешко применљивих правила на скором завршном испиту.

Добре намере министарства

Министарство просвете је решило да изради Правилник и Стручно упутство за прегледаче на завршном испиту, захтевајући моралну одговорност при извођењу истог.

Циљ је био да се изгради доследан систем оцењивања заснован на кључу са решењима и одређивањем начина бодовања. Настоји се да се системом усложњавања реализације завршног испита (поред прегледача, уводе се и ревизори и супервизори процеса) смањи могућност грешака и злоупотреба, при чему ревизија и супервизија треба да буду обавезан корак у остварењу завршног испита. Те намере су добре, и треба их поздравити... Међутим...

Пут поплочан добрим намерама

Међутим, шта смо добили?

1. Добили смо административно нечитак и замршен правилник од кога може бити више штете него користи. Свако полурешење у увођењу нечег новог у систем горе је од претходног, макар и несавршеног, али целовитог решења.

2. Сумња у квалитет прегледања настала је на основу увида коју су помоћне установе Министарства просвете оствариле у тестове са краја школске 2010/ 2011. године, али на основу малог узорка, изабраног по нејасним критеријумима (свега 41 школа из четири округа Србије).

Утврдивши да је, наводно, око 35% тестова са тог узорка неправилно прегледано, представници Министарства су, покретањем својеврсне медијске кампање, осумњичили све учеснике у реализацији завршног испита за несавесност и корумпираност, због чега су најавили да ће од професора – прегледача захтевати да приме тестове потписујући потврду о пријему и прегледању истих својом „пуном материјалном и кривичном одговорношћу“.

Подсећамо: професори-прегледачи најмање од свих могу да манипулишу исходима испита, јер они све радове прегледају под шифром, и ниједан од њих не припада оној школи тестове чијих ученика прегледа.

Директори, као председници испитних комисија, имају много више шанси за манипулацију, а они ни ове, 2012. године, од стране Министарства нису упозорени на материјално – кривичну одговорност са оном озбиљношћу којом се прети професорима – прегледачима.

3. У времену моралне ерозије и бешачашћа у свим областима друштвеног живота, понижавајуће је сав терет захтевног задатка верификације завршног испита пренети на просветне раднике – прегледаче, ослобађајући одговорности за евентуалне неуспехе оне који су цео процес завршног испита осмислили, а то су чиновници Министарства просвете.

4. Прегледачи и супревизори се са овим начином прегледања и надгледања верификационцог процеса први пут ове године суочавају, при чему су сасвим неадекватно припремљени за изазове могућих злоупотреба.

Напомене о непопуњеним питањима, одговорима писаним графитном оловком, о просторима за могућа накнадна дописивања нису прецизно дефинисане, па остављају простор за злоупотребу.

Министарство просвете је било дужно да осујети сваку могућност неповерења у „црвеном оловком потцртано нетачно решење“ , које је означио основни прегледач, као што је морало да јасно заштити интегритет прегледача и његовог савесно обављеног посла.

Без могућности накнадног тумачења нејасних места

Ако је Министарство донело одлуку да кључ са решењима и начином бодовања буде сасвим заштићен, и да се на места за тестирање допрема уз полицијску пратњу, требало је, по сваку цену, заштити и ауторитет прегледача и његовог рада на терену.

Министарство, међутим, не само да не стоји иза просветних радника, него их унапред проглашава сумњивим лицима које ставља под додатни надзор, претећи им да ће њихове резултате (који могу бити накнадно фалсификовани) проверавати у наредних годину дана, све до следећег пријемног испита.

5. Цео процес завршног испита је изложен беспотребном усложњавању увођењем додатних кадрова, што не само да не доприноси квалитету, него је и штетно (супревизори уопште нису предметни професори српског језика и књижевности, него других предмета.) Обука додатних кадрова извођена је на једном двоипосатном курсу, што је крајње необиљно.

6. Ревизија и супервизија тестова заиста треба да буду обавезан корак у извођењу завршног испита, али не у смислу прогона прегледача као унапред сумњивих лица и кривотворитеља резултата, него са циљем да се могуће грешке смање на минимум.

Или, сликовито говорећи – не може се тражити да фудбалери пре почетка утакмице потпишу да су кривично и материјално одговорни ако изгубе , поготову ако је циљ тог потписивања да тренер и управа клуба себи омогуће одступницу пред гневним навијачима.

По ко зна који пут, Министарство просвете глуми своју добру вољу према родитељима и ученицима, прстом показујући на, унапред „криве“, просветне раднике, иако се зна да „риба од главе смрди“.

7. Додатни кадрови су ангажовани са нејасном поделом улога и нејасним функцијама. Формулације у тесту – правилнику за прегледаче не могу да гласе „Ако супревизор пронађе грешку“, а да се не дефинише каква је грешка у питању. Такође, приликом држања курсева за прегледаче, издато им је упуство да након прегледања тестова приступе накнадном прелиставању истих „да би се утврдиле могуће грешке“.

Шта значи „прелиставање“? Да ли Министарство просвете тиме уводи „одокативну“ методу у тако значајан посао као што је завршни испит?

Правни аспект проблема

У претњама да ће прегледачи ове године бити оптерећени потписивањем материјалне и кривичне одговорности приликом преузимања тестова сасвим је уочљиво одсуство начела правне сигурности.

Јер, кад је у питању овако важна делатност, и просветни радници, као пружаоци образовних услуга, и ученици и њихови родитељи као корисници истих, морају у разумном року бити обавештени о свим питањима везаним за процедуру завршног испита.

Разумни рок није десет дана уочи испита, а поготову сам дан прегледања тестова! Јавношћу свих правила везаних за испит јамчи се објективност процеса, а тога овде нема. Наиме, држава је пренела вршење јавног овлашћења за извођење испита на школе и њихове запослене.

У складу са Законом о општем управном поступку, ниједан елемент извођења завршног испита не сме бити подложан волунтаризму, него мора бити процедурално јасно дефинисан, то јест прилагођен циљу и обиму вршене делатности.

Због присуства елемената неодговорности, самовоље и због недостатка разумног рока за упознавање са једним од најбитнијих елемената реализације завршног испита – а то је материјална и кривична одговорност прегледача – просветни радници не могу пристати на такву формулацију, са којом ће их, како су представници завода Министарства на курсу у Београду обавестили, упознати тек на сам дан прегледања теста.

Испит је управни поступак, а одлука о положеном испиту има карактер управног акта, то јест сертификације да је ученик савладао предвиђено градиво и да може да пређе на виши ниво образовног процеса. Издавање управног акта не може бити подложно ничијој самовољи, па због тога процедура за добијање истог мора бити јасна у сваком сегменту.

Због нејасних граница овлашћења прегледача, ревизора и супревизора угрожени смо могућношћу настанка правног хаоса, што се нарочито подвлачи неозбиљном одлуком Министарства о подложности ревидирању свих резулатата прегледања теста у року од годину дана, што доводи до потпуне правне несигурности учесника верификационог процеса, али и корисника образовних услуга.

Иако су тестови, осим за припаднике националних мањина, штампани ћирилицом, која је по Уставу и закону основно писмо државе Србије, ученицима се, како је речено у току припремног курса за прегледаче, од стране Министарства дозвољава употреба латиничног писма у изради тестова.

Пошто је школа установа јавног овлашћења, она је дужна да по службеној дужности води рачуна о поштовању Устава и закона у употреби званичног писма. Зато професори српског језика и књижевности оштро протестују због самовољне одлуке Министарства да се о употреби писма на завршном испиту 2012. не води рачуна.

Унија синдиката просветних радника Србије том се протесту придружује.

Стручни аспект проблема

Донета је одлука да се на тесту као тачни признају и они одговори који су правописно неисправни (осим у оним питањима која су непоредно везана за правопис.) Рецимо, ако питање гласи: “Ко је аутор „Горског вијенца“?“ а ученик напише „петар петровић његош“ (дакле, име, презиме и надимак малим словом), одговор се признаје као тачан.

Професори српског језика и књижевности, браниоци наслеђа које су нам оставили великани наше науке о језику, од Вука Караџића до данас, оштро се противе овој срамној одлуци власт имајућих, указујући на то да је њен циљ, упркос прокламованим ставовима о нашем друштву као друштву доживотног учења, драстично смањивање нивоа знања у нашем образовном процесу.

Унија синдиката просветних радника Србије том се протесту придружује.

Уместо закључка Н3

Обраћамо се, јавно, Министарству просвете и свима заинтересованима за квалитет завршног испита у основном образовању, надајући се да ће разум надићи самовољу.

У супротном, тражићемо како заштиту својих људских и грађанских права, тако и своје струке и достојанства службе просветних радника, свим доступним легалним средствима, најављујући да нећемо дозволити да наше школство буде у потпуности осакаћено.

Позивамо све заинтересоване, од ученика и родитеља до колега у основним и средњим школама и на Универзитету, да нам се у тој борби придруже.

Да би завршни испит био неподложан сумњи и манипулацијама, неопходно је прецизно дефинисати начин прегледања, универзалност модела за сваку комисију на нивоу целе земље, конкретну улогу супервизора, и дати прецизна упутства без уопштених бирокатских формула.

Функционално, конкретно, прецизно и добро упутство је оно што нам треба, а не циркуско махање „материјалном и кривичном одговорношћу“ чији је циљ додворавање јавности и замагљивање одговорности министарства просвете.

ИЗВОР

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obrazovanje nam je super kakva su nam deca. Kad sam cula da u srbiji deca biju natavnike i da pune mobilne telefone na casu, zgrozila sam se. i sta takvu decu da nauci neko kad kuci ih ne uce osnovne stvari.?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na zalost,sve vise roditelja nema vremena za svoju decu, pojedini ne mogu da izdvoje ni 5 minuta svog "dragocenog" vremena da bi proverili da li su im deca uradila domaci,a o zainteresovanosti za rad/nerad u skoli necu ni da pisem. Ali,zato svi oni zadnjih 5 dana skolske godine jure nastavnike i raspravljaju se oko cena,jer oni ZNAJU koliko zapravo njihova deca znaju?! :blink::angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da.

I na primer, poruci tako jednom na kraju godine mama da joj cera zna za 4. Pa ona je propitivala pobogu. Elem, trebalo je mala da skace i za 3ku kako je znala i radila. Ali, MAMA je procenila. I eto, porucih mami da, ako smatra, dodje lepo i upise ocenu sama. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

8074_253298021451023_184872005_n.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obrazovanje nam je super kakva su nam deca. Kad sam cula da u srbiji deca biju natavnike i da pune mobilne telefone na casu, zgrozila sam se. i sta takvu decu da nauci neko kad kuci ih ne uce osnovne stvari.?!

Да, то су само деца, са њима се ради, прича, од најранијег детињства,све кроз одрастање, пубертет, факултет,чак и када се ожене/удају, мора им се поклањати пажња. Зашто се то "поклањање" пажње изгубило сви треба да се запитамо, прво код нас у кући, па онда код осталих. У осталом, погледајте само који је проценат овде на форуму људи који "немогу" да живе са свекрвом/мајком, траже "слободу" а зна се врло добро одакле васпитање излази, из куће. Онда се јављају пропратни проблеми, нема се времена за децу, јер мора да се заради за кирију/кредит, за море, за књиге ... а где је она пажња посвећена деци?

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/328182/Ro...anowic-Karadzic

ZP a zamisli koliko je ovo iritantno profesorima?

U pravu si seceru. Mnogo toga se ocekuje od profesora jer roditelji "nemaju vremena".

Овај текст што сам ја окчаио је везан за ту "проблематику", нису се побунили професори само због повећања одговорности, већ је систем образовања угрожен.

Na zalost,sve vise roditelja nema vremena za svoju decu, pojedini ne mogu da izdvoje ni 5 minuta svog "dragocenog" vremena da bi proverili da li su im deca uradila domaci,a o zainteresovanosti za rad/nerad u skoli necu ni da pisem. Ali,zato svi oni zadnjih 5 dana skolske godine jure nastavnike i raspravljaju se oko cena,jer oni ZNAJU koliko zapravo njihova deca znaju?! :blink::angry:

Још једна пошаст "модернога доба", на жалост, искоришћена негативно. Мерило знања није мерило успеха, па негативна селекција као и свуда преовладава. Није битно колико знаш и можеш већ колико си спреман да "платиш" за позицију. Нажалост, то су родитељи који очиглено немају довољно кућног васпитања и од таквих се не може очекивати да боље васпитају своју децу.

Da.

I na primer, poruci tako jednom na kraju godine mama da joj cera zna za 4. Pa ona je propitivala pobogu. Elem, trebalo je mala da skace i za 3ku kako je znala i radila. Ali, MAMA je procenila. I eto, porucih mami da, ako smatra, dodje lepo i upise ocenu sama. ;)

Добро сте јој рекли! И треба им сваки пут рећи истину, јер једино истина може да победи све те препаметне и препоштене маме/тате, можда им допре по нешто из г. у главу.

Иначе, да додам, да се ове ствари са образовањем не раде случајно, будите убеђени у то. То је већ добро загазило у разградњу друштва, јер само паметан и образован човек може да схвати шта се то дешава око њега. Ако ми имамо проблеме какве имамо (здравство најгоре у Европи, социјална помоћ није довољна за прехрану, око 23% не запослених, пензионера колико и радника, одвајање делова државе/сепаратизам, ПРЕКРАЈАЊЕ ИСТОРИЈЕ, културну "деконтаминацију" и још много тога, што не могу да се тренутно сетим а сви ви то видите) онда вам је свима јасно да нама не треба образованих и паметних, јер се могу побунити, као животиње на Орвеловој фарми.

Овде на форуму има доста активних чланова/ца који су и сами у професији учитеља, професора и баш из тог разлога сам и подигао тему да могу да изнесу своје мишљење о систему пре свега, јер појединачни случајеви нису ништа ново, глупости ће увек бити, али мислим да ред треба да се уведе, а то могу само учесници скупа/форума.

Све о чему будете писали, има смисла, без обзира да ли ће неко то да уважи или не (а верујте да ће се барем разматрати) лакше је вама јер сте написали оно што мислите а пре свега за добробит целе заједнице. Ја сам на више места о томе писао, ја као појединац и моја породица НЕ МОЖЕМО БИТИ СРЕЋНИ И ЗАДОВОЉНИ ма колико да имамо материјалног добра ако су људи око мене несрећни, ако влада апатија, како духовна тако и материјална, ако је све урушено и људски живот нема вредност. То не отвара мени врата напредка и мојој породици, мене вуче назад у рупу, коју СВИ МИ КОПАМО сами себи а поједини нису тога ни свесни.

Зато, професори, учитељи и савесни родитељи, пишите шта би било добро да се уради и како решити постојеће проблеме !

Хвала

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

8074_253298021451023_184872005_n.jpg

Ево шта ја мислим по том питању, деловаће можда чудно, али има логике.

Тај човек ВЕЗЕ НЕМА О ЧЕМУ СЕ РАДИ У МИНИСТАРСТВУ. Тамо је запослен, прима плату, добије по некад неку информацију о чему се расправља да може да изађе на ТВ и да нешто тртља а целу причу воде разно разне агенције, фондови и НВО. Њему лепо а они раде свој "наставни програм" пишу историју, одређују број часова, доносе уредбе и правилнике.

Тотално суманута ситуација, али врло вероватна. Да би се то видело, требало би се види ко све ради у министарству и за министарство, а онда, ко су ти људи и ко их финансира где су се доказали, које "радове" имају иза себе, публикације, професионалне успехе и др.

Свако добро

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Да, то су само деца, са њима се ради, прича, од најранијег детињства,све кроз одрастање, пубертет, факултет,чак и када се ожене/удају, мора им се поклањати пажња. Зашто се то "поклањање" пажње изгубило сви треба да се запитамо, прво код нас у кући, па онда код осталих. У осталом, погледајте само који је проценат овде на форуму људи који "немогу" да живе са свекрвом/мајком, траже "слободу" а зна се врло добро одакле васпитање излази, из куће. Онда се јављају пропратни проблеми, нема се времена за децу, јер мора да се заради за кирију/кредит, за море, за књиге ... а где је она пажња посвећена деци?

Jel' ovo bilo u p[ozitivnom ili negativnom smislu? posto smatram da decu moramo ucii da budu samostalna, a zivot u zajednici je nesto sto ne potvrdjuje samostalnost, pa me interesuje u kom kontestu si to napisao.

samostalnost je ovde najmanja briga. deca nemaju osnovnu kulturu, a samim tim ni njihovi roditelji. profesori su ispod njih, a za to je sve kriv roditelj i niko vise.zabranila bih mobilne telefone, zabranila milion stvari, za svaku glupost nek lete iz skole i da ne mogu nigde da se upisu pa da vidis kako ce da se smire. onaj klinac sto je bila frka pre par meseci , koji je silovao drugog decaka, ide normalno u skolu. pa jel' to normalno?!!

toliko osnovnih propusta, pa tek onda gradivo koje je potpuno neprimenjivo u stvarnom zivotu. milion nepotrebnih informacija i sve napisano na jeziku koji deca ne mogu da skontaju. uvek mi se cinilo da oni koji pisu uzbenike namerno lece svoje komplekse tako sto ce napisato sto nerazumljivije. tek kad sam isla na americki faks sam skontala neke stvari, tj kako se jednostavnim recima moze opisati i najteza stvar. a zar nije poenta tih knjiga da se nauci nesto. a u srbiji pisu da bi stvarali od dece bubalice koje ce uciti sve napamet, jer drugacije ne mogu posto je sve pisano nerazumljivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da.

I na primer, poruci tako jednom na kraju godine mama da joj cera zna za 4. Pa ona je propitivala pobogu. Elem, trebalo je mala da skace i za 3ku kako je znala i radila. Ali, MAMA je procenila. I eto, porucih mami da, ako smatra, dodje lepo i upise ocenu sama. ;)

Ovo sam i ja radila! Plus,rekla sam nekima koji su se zalili na ocenu sa kontrolnog,da sami sastave test,ocene kod kuce i donesu mi da upisem ocenu! :D

Ево шта ја мислим по том питању, деловаће можда чудно, али има логике.

Тај човек ВЕЗЕ НЕМА О ЧЕМУ СЕ РАДИ У МИНИСТАРСТВУ. Тамо је запослен, прима плату, добије по некад неку информацију о чему се расправља да може да изађе на ТВ и да нешто тртља а целу причу воде разно разне агенције, фондови и НВО. Њему лепо а они раде свој "наставни програм" пишу историју, одређују број часова, доносе уредбе и правилнике.

Тотално суманута ситуација, али врло вероватна. Да би се то видело, требало би се види ко све ради у министарству и за министарство, а онда, ко су ти људи и ко их финансира где су се доказали, које "радове" имају иза себе, публикације, професионалне успехе и др.

Свако добро

Slazem se!

Jel' ovo bilo u p[ozitivnom ili negativnom smislu? posto smatram da decu moramo ucii da budu samostalna, a zivot u zajednici je nesto sto ne potvrdjuje samostalnost, pa me interesuje u kom kontestu si to napisao.

samostalnost je ovde najmanja briga. deca nemaju osnovnu kulturu, a samim tim ni njihovi roditelji. profesori su ispod njih, a za to je sve kriv roditelj i niko vise.zabranila bih mobilne telefone, zabranila milion stvari, za svaku glupost nek lete iz skole i da ne mogu nigde da se upisu pa da vidis kako ce da se smire. onaj klinac sto je bila frka pre par meseci , koji je silovao drugog decaka, ide normalno u skolu. pa jel' to normalno?!!

toliko osnovnih propusta, pa tek onda gradivo koje je potpuno neprimenjivo u stvarnom zivotu. milion nepotrebnih informacija i sve napisano na jeziku koji deca ne mogu da skontaju. uvek mi se cinilo da oni koji pisu uzbenike namerno lece svoje komplekse tako sto ce napisato sto nerazumljivije. tek kad sam isla na americki faks sam skontala neke stvari, tj kako se jednostavnim recima moze opisati i najteza stvar. a zar nije poenta tih knjiga da se nauci nesto. a u srbiji pisu da bi stvarali od dece bubalice koje ce uciti sve napamet, jer drugacije ne mogu posto je sve pisano nerazumljivo.

I ovo potpisujem! Ali,dok ne dodju neki normalni ljudi u ministarstvo,mislim na one koji su bar jednom bili za katedrom,tesko da ce bilo sta promeniti!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel' ovo bilo u p[ozitivnom ili negativnom smislu? posto smatram da decu moramo ucii da budu samostalna, a zivot u zajednici je nesto sto ne potvrdjuje samostalnost, pa me interesuje u kom kontestu si to napisao.

У негативном контексту. Мене је бака учила да читам и пишем, никада нисам ни помислио нешто да украдем, учен сам да ми је довољно то што имам, да поштујем и да будем поштован и сл. То ме није школа и школски систем научио него кућа, породица. У том смислу, заједница има пресудан утицај на одрастање и васпитање. То се изгубило због тз. самосталности а свој најплодонстнији део живота људи проводе у стицању материјалног а не у одрастању са својом децом. Ту једно не искључује друго да не буде забуне, има примера где су деца лепо васпитана и образована из породица где не живе са бакама и декама (наравно и родитељима) и обратно, као што самосталност није искључена из живота у заједници. Некада у време индустријског бума у земљи било је могуће подизати децу и радити у фабрици јер је систем био другачији/бољи прво радно време је било другачије, постојала су права родитеља (боловања, социјална давања и др.) а и систем обданишта и школовања је био бољи, казнена политика оштрија (и према одраслима пре свега али и према деци) и много много других појава је утицало на укупно стање у друштву и ОБРАЗОВАЊЕ јер о томе овде причамо.

Samo, nije mi bas jasno, ko hoce da uvede tolerisanje pravopisnih gresaka na maloj maturi, roditelji ili prosveta ?

Министарство просвете сада то негира а удружење професора тврди да су још прошле године добили упутство од министарства како да спроведу у пракси то о чему расправљамо.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel' ovo bilo u p[ozitivnom ili negativnom smislu? posto smatram da decu moramo ucii da budu samostalna, a zivot u zajednici je nesto sto ne potvrdjuje samostalnost, pa me interesuje u kom kontestu si to napisao.

samostalnost je ovde najmanja briga. deca nemaju osnovnu kulturu, a samim tim ni njihovi roditelji. profesori su ispod njih, a za to je sve kriv roditelj i niko vise.zabranila bih mobilne telefone, zabranila milion stvari, za svaku glupost nek lete iz skole i da ne mogu nigde da se upisu pa da vidis kako ce da se smire. onaj klinac sto je bila frka pre par meseci , koji je silovao drugog decaka, ide normalno u skolu. pa jel' to normalno?!!

toliko osnovnih propusta, pa tek onda gradivo koje je potpuno neprimenjivo u stvarnom zivotu. milion nepotrebnih informacija i sve napisano na jeziku koji deca ne mogu da skontaju. uvek mi se cinilo da oni koji pisu uzbenike namerno lece svoje komplekse tako sto ce napisato sto nerazumljivije. tek kad sam isla na americki faks sam skontala neke stvari, tj kako se jednostavnim recima moze opisati i najteza stvar. a zar nije poenta tih knjiga da se nauci nesto. a u srbiji pisu da bi stvarali od dece bubalice koje ce uciti sve napamet, jer drugacije ne mogu posto je sve pisano nerazumljivo.

Tako se slazem.. i mogla bih da se nadovezem i raspisem do sutra, ali, sta vredi...

Ovo sam i ja radila! Plus,rekla sam nekima koji su se zalili na ocenu sa kontrolnog,da sami sastave test,ocene kod kuce i donesu mi da upisem ocenu! :D

Slazem se!

I ovo potpisujem! Ali,dok ne dodju neki normalni ljudi u ministarstvo,mislim na one koji su bar jednom bili za katedrom,tesko da ce bilo sta promeniti!!!!

;)

Министарство просвете сада то негира а удружење професора тврди да су још прошле године добили упутство од министарства како да спроведу у пракси то о чему расправљамо.

I ove godine su odrzana predavanja profesorima <_< , data su takva uputstva. Tu nema dileme, i nema ko sta da negira. :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ruzo :-) ja sam uvek na strani dece ali nemoj da te vredjaju komentari koji su istiniti. U vaspitanju i obrazovanju dece ne bi trebalo da ucestvuju I roditelji vec vecinski roditelji a skola kao jedan segment koji je veliki. Odgovornost i sve ostalo stoji. Da li nastavnici treba da se ponasaju mimo uputstava, pravila i skolskog sistema koje opet, Ministarstvo donosi? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moram da napisem jer uvek sam na strani dece i vredjaju me komentari da su deca nevaspitana. Nista ne treba generalizovati, a tome u prilog govori da nisu ni svi nastavnici isti. Neki dobro rade svoj posao a neki i ne. Neki su bili dobri studenti sa prosecnom ocenom preko 8 a neki su bili i lencuge (prepisivaci, kampanjci ...). Znam neke koji su studirali kao da se obrazuju za hirurga pa specijalizacija pa subspecijalizacija a skolovanje im traje svega 6 semestara a ne 20... ALI postoje i oni drugi divni obrazovani posteni nastavnici u koje se ja uzdam. Jer u svakom poslu ima dobrih i losih. U obrazovanju dece ucestvuju i roditelji slazem se ali deca puno vremena provedu u skoli te nastavnici imaju veliku, ogromnu odgovornost! Puno besmislenih stvari stize sa vrha ali opet nije na nastavnicima da strajkuju ili da se raspravljaju ili da se nadmudruju sa roditeljima vec da obrazuju decu izdvoje bitno od malo manje bitnog:-)

Verujem da roditelji imaju najbitniju ulogu u vaspitanju svoje dece. U ovom postu mi je zasmetalo "i roditelji". Deca u skoli provode ne vise od 6 sati,a ostatatak dana kod kuce.Pa i roditelji koji rade 8-10 sati ipak imaju dovoljno vremena da se posvete deci. Ne mozemo ocekivati da nam drugi vaspitavaju decu,posebno ne nastavnici koji sa njima provode 2 puta nedeljno po 45 minuta. Slazem se da je uloga prosvetnih radnika bitna,ali ne sme da bude krucijalna. Ovo govorim kao roditelj i kao nastavnik.Necu i ne mogu da dozvolim da mi kolege vaspitavaju dete.

Smatram da ovakvi stavovi dovode do nesporazuma na relaciji roditelj-nastavnik-dete.

Nasa duznost je da naucimo decu,slazem se s tim. I ja sam protiv strajkova,ali danas je jako tesko raditi jer smo ograniceni raznim besmislenim stvarima koje dolaze iz Ministarstva.Danas je doslo takvo vreme da mnogi misle da imaju prava da se mesaju u ono sto ne razumeju i ne poznaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ruzo :-) ja sam uvek na strani dece ali nemoj da te vredjaju komentari koji su istiniti. U vaspitanju i obrazovanju dece ne bi trebalo da ucestvuju I roditelji vec vecinski roditelji a skola kao jedan segment koji je veliki. Odgovornost i sve ostalo stoji. Da li nastavnici treba da se ponasaju mimo uputstava, pravila i skolskog sistema koje opet, Ministarstvo donosi? ;)

Da potpisem koleginicu! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stalno zaobilazim odgovor na ovu temu...

Raspisala bih se na dugačko. Pokušaću da sažmem svoja osećanja i misli.

Konkretno bih o "Bolonji". Dobra zamisao, loša primena. Loše je što fakulteti imaju autonomiju i svako tumači na svoj način, čak i svaki profesor ima svoje "viđenje iste". Trebalo bi da možete mirne duše da nastavite na bilo kom univerzitetu svoje školovanje, bilo gde, gde se Bolonja primenjuje, a programi nisu usaglašeni ni među univerzitetima u našoj zemlji.

Drugo, ona predviđa vrednovanje kako nastavnika, koji, ako nisu "popularni" i njihovi predmeti nisu birani, takođe, mogu da dobiju otkaz!!!Da li ste čuli negde za ovakav primer? Ja nisam. Deca ne mogu da postignu da obave sve sve šta treba, prinuđeni su da snize prosek ili da prepisuju. Sve mi to liči na način da se stvori "prosečnost" i spreče da napreduju sva nadarena deca. Isplivaju i povrh svega nadareni, ali mnogo dobrih propadne, zbog selekcije koja nije prirodna. Veoma konfuzna situacija. Čula sam da su neki univerziteti vratili stare programe i da uopšte nisu zadovoljni primenom "Bolonje"! Ne znam koliko je to tačno, ali mi liči na ono staro "usmereno" obrazovanje. Rečju-loše!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se cini da su djeci data prevelika prava, profesor je postao niko i nista!

Eh,ona dobra stara vremena...stara skola je bila zakon,ako znate na sta mislim.

Mnogo sam razocarana sadasnjim stanjem u prosveti... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni se cini da su djeci data prevelika prava, profesor je postao niko i nista!

Eh,ona dobra stara vremena...stara skola je bila zakon,ako znate na sta mislim.

Mnogo sam razocarana sadasnjim stanjem u prosveti... :(

Da,data su im prava,ali su zaboravili da deca pored svojih prava u skoli imaju i obaveze. S druge strane,nama su ruke u velikoj meri vezane.

Mnogi su za povratak starog sistema vrednosti,ali to se nece desiti. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ah, pre su prosvetni radnici bili neko i nesto, a sad kad vidim da ucenici svoje nastavnike pozdravljaju sa cao, muka me uhvati. I to ne samo u osnovnoj i srednjoj skoli, to rade i studenti na fakultetima <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da,data su im prava,ali su zaboravili da deca pored svojih prava u skoli imaju i obaveze. S druge strane,nama su ruke u velikoj meri vezane.

Mnogi su za povratak starog sistema vrednosti,ali to se nece desiti. :(

Nazalost, tako je! A jos kad vidim da neki direktori staju prije na stranu roditelja nego na stranu svog kolege,nastavnika...bruka,sto bi rekli odje kod nas ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.