Obrazovanje

odgovora

Objavljeno

U Srbiji svako dete i svaki student ima mogucnost da stekne kvalitetno obrazovanje u drzavnim skolama i na fakultetima. Normalno je da se sistem menja i ne vidim nista lose u tome.

Kamere u obdanistima - nisam znala, ali zasto da ne, ukoliko postoji mogucnost da roditelj vidi snimak ako mu se dete povredi a da ne bude rekla - kazala vaspitacica, drugarica.

Bolonja - redovno izlazenje na vezbe, izrada seminarskih radova, skupljanje potpisa, izlazak na ispit, ocena. Ne vidim u cemu je tu problem, ja sam zavrsila redovne studije, diplomirala i upisala master po Bolonji i nemam nikakvih zamerki. Od mene se samo trazilo da budem aktivan student, da idem na predavanja i vezbe, a ne da uzmem skriptu i za koju godinu se pojavim na ispitu kod profesora koga nisam nikad ni videla i da se posle cudim zasto nisam polozila. Mada sve to na stranu, sa i bez Bolonje, ko zeli da zavrsi fakultet i da uci taj ce ga i zavrsiti.

Kada bi djaci i studenti ono vreme koje provedu kukajuci kako im ne stima ovaj sistem, onaj sistem, zapravo uzeli knjigu u ruke i ispunili ono sto se od njih ocekuje zaista bi im bilo mnogo lakse. A sad svaka grupica studenata moze da sedne na pivkana pa da resi "ajd da protestvujemo zbog skolarine ovoga onoga mrsko mi ici kuci uciti".

Evo, posto smo zajedno studirale, ja se otpuno slazem. Samo moram da te podsetim, i ti, kao i ja, si kukala zbog Bolonje :) Ali, sto kazes, ako neko uci, njemu je mindegy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako ce neko biti gej - bice, pa cime god se igrao. Ako se decak igra sa serpicom ili soljom ne znaci da ce biti homoseksualac, i bolje da im se odmalena pokaze da i kuhinja postoji i da nije sramota kasnije pomoci majci ili zeni u istoj, a ne ono nase balkansko "Zeno jesi skuvala/oprala/postavila ( uz sve lupanje sakom o sto dok je druga u gacama zarad cesanja i prdezom onako da se oseti musko u kuci ) :P:D

OPet ja potpisujem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se. Plate zavise od opterecenja ... svi zele studente tj zavise od njih i privatni i drzavni fakult. pa otud i spustanje kriterijuma ...

I sta smo time dobili, haos na fakultetu, nikakve strucnjake...ali sto se plate tice, lepa je, samo da i ja dodjem pored vas pa da se opet druzimo ;) Tada ce mi biti manje bitno spustanje kriterijuma, sebicno, ali iskreno. Sada me briga za kriterijum, dobar sam student, ali koliko njih zavrsi bez imalo znanja, prosto dovodimo nasu ustanovu u sramotno stanje. I opet dolazim do zakljucka, ako nekome roditelji nisu usadili pravilne norme i ispravno razmisljanje, taj ce u nasem drustvu samo podrzavati ovu degradaciju obrazovanja. Malo je onih koji ce pored svega ostati posteni ljudi, zaista zeljni znanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, posto smo zajedno studirale, ja se otpuno slazem. Samo moram da te podsetim, i ti, kao i ja, si kukala zbog Bolonje :) Ali, sto kazes, ako neko uci, njemu je mindegy

Kukala jesam, al sad kad smo zavrsile sve to mi izgleda nevazno oko cega smo se nervirale :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kukala jesam, al sad kad smo zavrsile sve to mi izgleda nevazno oko cega smo se nervirale :)

To tebe majcinstvo izmenilo :)

Tako je to inace sa problemima, kad prodju, cine se nevaznima. A Bolonja je super, samo je kod na ne primenjuju kako treba.

Drago mi je da si opet tu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ono sto ja mogu reci iz iskustva, a radim tri godine kao asistent u jednoj visokoskolskoj ustanovi jeste da nam svaka generacija dolazi sa sve slabijim prednznanjem, da se pojavom privatnih skola i fakulteta i drzavno visoko obrazovanje u velikoj meri svelo na biznis i zaradu, da se zbog nametnutih reformi trazi forma, a sustina je mnogo manje vazna i da se kriterijumi spustaju kako bi se studenti privukli, jer inace vecina ide i placa svoje diplome. To je tuzno ali je tako. O (ne)vaspitanju studenata ne bih i nepostovanju autoriteta i zelji da se sto vise prepise, provuce kroz skolovanje i sto pre dodje do diplome sa sto manje truda i rada. Naravno, nisu sva deca takva, ima i one dobre i vredne i vaspitane, ali oni se ne cuju i u manjini su. Iako smo kao presli na Bolonju studenti se pustaju sa 48 bodova da upisu godinu umesto sa 60 kako Bolonja kaze, a nasa teznja ka "savremenim planovima i programima koji idu uz korak sa svetom" ide jako sporo, uglavnom je sve i dalje teorija a jako malo prakse. Toliko o prelasku na Bolonju.

Slazem se. Plate zavise od opterecenja ... svi zele studente tj zavise od njih i privatni i drzavni fakult. pa otud i spustanje kriterijuma ...

Bogu hvala na pojavi konkurencije ... Protiv nje su bili najviše oni koji su držali monopol na tržištu znanja, pojedine kretenčine od profesora koje su očekivale ne samo pare nego i udoban krevet .... svašta sam doživjela na toj istoj državnoj ustanovi!!! FUJ Stari smrdonja da ti kaže znate gospođice nekada znanje a ni pare nisu dovoljni!!! Zgrožavam se ..... ima tu još puno toga, ne bi da pišem jer ću se iznervirati a bolonja nisu samo seminarski radovi i krediot bodovi kako se to kod nas prezentovalo ... Kada bi kreditirali rejting profesora, što bolonja podrazumjeva NI JEDAN ne bi zadovoljio kriterijume! Pa naši profesori ne znaju ni statističke podatke da obrade, ni računar da upale a o poznavanju nekog stranog jezika nema ni govora, naučne konferencije jedva da i posjećuju a knjige koje su napisali prije 20 godina samo reizdaju kao nove SRAMOTA. po bolonji ti svoje zvanje dr. nauka moraš svake godine da "licenciraš" ili ti se smanjuje plata, obim rada, broj studenata kao i predmeti koje predaješ, naši profesori na fakultetima su sramota, i ono malo što valja rade VANI i to NA PRIVATNIM USTANOVAMA.

Samo ovde svi pljuju pvt ustanove. U inostranstvu je prestiž studirati upravo na ppvt ustanovi, u javne ide samo sirotinja i oni što si ne mogu priuštiti privatni kolež.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bogu hvala na pojavi konkurencije ... Protiv nje su bili najviše oni koji su držali monopol na tržištu znanja, pojedine kretenčine od profesora koje su očekivale ne samo pare nego i udoban krevet .... svašta sam doživjela na toj istoj državnoj ustanovi!!! FUJ Stari smrdonja da ti kaže znate gospođice nekada znanje a ni pare nisu dovoljni!!! Zgrožavam se ..... ima tu još puno toga, ne bi da pišem jer ću se iznervirati a bolonja nisu samo seminarski radovi i krediot bodovi kako se to kod nas prezentovalo ... Kada bi kreditirali rejting profesora, što bolonja podrazumjeva NI JEDAN ne bi zadovoljio kriterijume! Pa naši profesori ne znaju ni statističke podatke da obrade, ni računar da upale a o poznavanju nekog stranog jezika nema ni govora, naučne konferencije jedva da i posjećuju a knjige koje su napisali prije 20 godina samo reizdaju kao nove SRAMOTA. po bolonji ti svoje zvanje dr. nauka moraš svake godine da "licenciraš" ili ti se smanjuje plata, obim rada, broj studenata kao i predmeti koje predaješ, naši profesori na fakultetima su sramota, i ono malo što valja rade VANI i to NA PRIVATNIM USTANOVAMA.

Samo ovde svi pljuju pvt ustanove. U inostranstvu je prestiž studirati upravo na ppvt ustanovi, u javne ide samo sirotinja i oni što si ne mogu priuštiti privatni kolež.

Nani,ali ovde su privatni fakuleti na jako lošem nivou,još uvek,evo magistara koliko hoćeš u predhodne 2 godine,svaka 'misica' završava ovaj ovde fakultet na M....Komšija mi neki dan reče,na moje pitanje kako sin (koji ima 21 god i koji je imao problema sa školom)...eno ga radi..sada će i fakultet završiti,upisali smo privatni...jao šou....ovde stvarni nisu 'na glasu' jer ga stvarno završava i kusi i repati.... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bogu hvala na pojavi konkurencije ... Protiv nje su bili najviše oni koji su držali monopol na tržištu znanja, pojedine kretenčine od profesora koje su očekivale ne samo pare nego i udoban krevet .... svašta sam doživjela na toj istoj državnoj ustanovi!!! FUJ Stari smrdonja da ti kaže znate gospođice nekada znanje a ni pare nisu dovoljni!!! Zgrožavam se ..... ima tu još puno toga, ne bi da pišem jer ću se iznervirati a bolonja nisu samo seminarski radovi i krediot bodovi kako se to kod nas prezentovalo ... Kada bi kreditirali rejting profesora, što bolonja podrazumjeva NI JEDAN ne bi zadovoljio kriterijume! Pa naši profesori ne znaju ni statističke podatke da obrade, ni računar da upale a o poznavanju nekog stranog jezika nema ni govora, naučne konferencije jedva da i posjećuju a knjige koje su napisali prije 20 godina samo reizdaju kao nove SRAMOTA. po bolonji ti svoje zvanje dr. nauka moraš svake godine da "licenciraš" ili ti se smanjuje plata, obim rada, broj studenata kao i predmeti koje predaješ, naši profesori na fakultetima su sramota, i ono malo što valja rade VANI i to NA PRIVATNIM USTANOVAMA.

Samo ovde svi pljuju pvt ustanove. U inostranstvu je prestiž studirati upravo na ppvt ustanovi, u javne ide samo sirotinja i oni što si ne mogu priuštiti privatni kolež.

Slazem se da je zdrava i dobra konkurencija uvek prava stvar, ali ovde nije o tome rec. Jer da su privatni fakulteti na nivou drzavnih onda bi prica bila drugacija. U inostranstvu je druga prica, nacin placanja profesora i ostalo. Ima svasta lose na drzavnim fakultetima, to niko ne spori, ali barem u Beogradu i sto se tice moje struke ono sto ja znam jeste da je na privatnim ustanovama mnogo olaksano studentima i kriterijumi i obim gradiva su znatno nizi nego na drzavnim. A jaaako puno profana sa drzavnih predaje i na privatnim, pa profesor sa mog fakulteta je bio godinama dekan na Singidunumu. I posteno nam je covek rekao za sopstveni fakultet na kome mu je plata 3000 evra (a nijedan profan nema toliku platu na drzavnom) da je to moderno obdaniste, a da on studentima dodje kao tata. Pa ako to kaze covek koji 20 godina radi na drzavnom fakultetu, a onda u zrelim godinama postane profan i na privatnom i to jos i dekan, pa sta reci???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde bi se moglo raspravljati narednih milion godina!

Moj specijalistički a sada i magistarski rad je iz oblasti ekonomije sa osvrtom na pvt i državne viskoškolske ustanove i svega sam vidjela, naslušala se i mene NIKO ne može ubjediti da su državne ustanove bolje BILA SAM I NA JEDNIM I NA DRUGIM .... ima boljih među državnim od nekih privatnih ima boljih nekih privatnih od državnih!

To je isto kao kada je jedna žena "laka" pa se nađe "pametan" da kaže sve su žene *****

Možda bi bilo najbolje da se zaustavim ovde jer moj život u prethodnih 8 godina je 100% podređen, i poslovno i privatno viskom obrazovanju a kada bi krenula da pišem o svemu ne bi se mogla zaustaviti ... to pisanje ću ipak ostaviti za rad tako da mene ova tema neće više vidjeti.

Na kraju krajeva planiram akademsku karijeru i koju sam stekla na pvt ustanovi a moje znanje daleko više vrjednuju i prepoznaju na oxfordu nego ovde (a gdje ću namjerno, upravo zbog ovakvih priča slijedece godine da upišem i svim silama da se trudim da završim još jedan magistarski tj master i još jedan doktorat)... Znanja Bogu hvala imam, treba mi samo još koji sat u danu!!!

pozzzzz cure

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno, i ovde jos sto godina znanje steceno na pvt fakultetima nece biti vrednovano kao ono na drzavnim, pre svega zato sto ne moze da se iskoreni onaj mentalitet: platio sam ti, ne ocekujes valjda i da ucim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde bi se moglo raspravljati narednih milion godina!

Moj specijalistički a sada i magistarski rad je iz oblasti ekonomije sa osvrtom na pvt i državne viskoškolske ustanove i svega sam vidjela, naslušala se i mene NIKO ne može ubjediti da su državne ustanove bolje BILA SAM I NA JEDNIM I NA DRUGIM .... ima boljih među državnim od nekih privatnih ima boljih nekih privatnih od državnih!

To je isto kao kada je jedna žena "laka" pa se nađe "pametan" da kaže sve su žene *****

Možda bi bilo najbolje da se zaustavim ovde jer moj život u prethodnih 8 godina je 100% podređen, i poslovno i privatno viskom obrazovanju a kada bi krenula da pišem o svemu ne bi se mogla zaustaviti ... to pisanje ću ipak ostaviti za rad tako da mene ova tema neće više vidjeti.

Na kraju krajeva planiram akademsku karijeru i koju sam stekla na pvt ustanovi a moje znanje daleko više vrjednuju i prepoznaju na oxfordu nego ovde (a gdje ću namjerno, upravo zbog ovakvih priča slijedece godine da upišem i svim silama da se trudim da završim još jedan magistarski tj master i još jedan doktorat)... Znanja Bogu hvala imam, treba mi samo još koji sat u danu!!!

pozzzzz cure

Tu si u pravu, ima i ovoga i onoga.

I samo napred, naci ce se jos koja dodatna minuta u danu, pa ima da mozes i uspes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno, i ovde jos sto godina znanje steceno na pvt fakultetima nece biti vrednovano kao ono na drzavnim, pre svega zato sto ne moze da se iskoreni onaj mentalitet: platio sam ti, ne ocekujes valjda i da ucim.

mentalitet....to je ono najtvrdje na nasim prostorima.

Tvrd je orah, vocka cudnovata, ne mozes ga salomiti, a zube polomi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani,ali ovde su privatni fakuleti na jako lošem nivou,još uvek,evo magistara koliko hoćeš u predhodne 2 godine,svaka 'misica' završava ovaj ovde fakultet na M....Komšija mi neki dan reče,na moje pitanje kako sin (koji ima 21 god i koji je imao problema sa školom)...eno ga radi..sada će i fakultet završiti,upisali smo privatni...jao šou....ovde stvarni nisu 'na glasu' jer ga stvarno završava i kusi i repati.... :(

Ovo je apsolutno tačno...svi oni koji nisu uspeli na državnom, završiše privatni fax...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je apsolutno tačno...svi oni koji nisu uspeli na državnom, završiše privatni fax...

Tacno tako! Ja ne sporim da ko hoce moze puno toga da nauci na privatnim fakultetima, ali na zalost najcesce roditelji placaju deci koja bi manje da uce, a zele diplomu da idu na privatne fakultete. Zato im je reputacija losa. Kada bi kriterijum za primanje bio visok prosek iz srednjih skola i super uradjen prijemni, a ne pare onda bi kvalitet studenata znatno skocio, kao i kvalitet nastave, pa bi im se samim tim i reputacija poboljsala. Ja sam upisala doktorske studije na drzavnom faxu, a mogla sam i na privatnom, cena je ista. Nisam, jer opet se ogradjujem, za moju struku na drzavnom faxu se stice daleeeeeeko vece znanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal, Ptičice, Me Me, i ostale članice koje rade u školama,

ovih dana se po forumu provlači link sa youtuba predavanje od prof. Rajovića (direktora mense) koji ukazuje na jedan ogroman nedostatak našeg obrazovnog sistema a to je zanemarivanje tzv funkcionalnog znanja. Takođe se u nekim njegovim intervjuima pominje da već neka obdaništa a i škole uveliko primenjuju njegov konept učenja.

Da li ste imali priliku da i u praksi vidite ovakvu metodologiju rada i da li je zbilja naš sistem obrazovanja toliko loš ? Hoće li se tu šta promeniti ili stvari idu samo na gore?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kristal, Ptičice, Me Me, i ostale članice koje rade u školama,

ovih dana se po forumu provlači link sa youtuba predavanje od prof. Rajovića (direktora mense) koji ukazuje na jedan ogroman nedostatak našeg obrazovnog sistema a to je zanemarivanje tzv funkcionalnog znanja. Takođe se u nekim njegovim intervjuima pominje da već neka obdaništa a i škole uveliko primenjuju njegov konept učenja.

Da li ste imali priliku da i u praksi vidite ovakvu metodologiju rada i da li je zbilja naš sistem obrazovanja toliko loš ? Hoće li se tu šta promeniti ili stvari idu samo na gore?

Nemam vremena da odgledam taj link. Funkcionalno znanje jeste uglavnom loše, a tome je razlog program koji dobijamo od ministarstva. Mi klince učimo užasno teškim apstraktnim stvarima koje im nisu potrebne, a zanemarujemo najosnovnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam vremena da odgledam taj link. Funkcionalno znanje jeste uglavnom loše, a tome je razlog program koji dobijamo od ministarstva. Mi klince učimo užasno teškim apstraktnim stvarima koje im nisu potrebne, a zanemarujemo najosnovnije.

:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam vremena da odgledam taj link. Funkcionalno znanje jeste uglavnom loše, a tome je razlog program koji dobijamo od ministarstva. Mi klince učimo užasno teškim apstraktnim stvarima koje im nisu potrebne, a zanemarujemo najosnovnije.

Trenutno ne mogu da pogledam link a Kristal je lepo objasnila. Sada u prosveti nema mesta za slobodu u radu sa decom. Jako tuzno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ko je pogledao klip vidjecete da je akcenat vise stavljen na rano ucenje. Gdje je mnogo veca odgovornost roditelja i predskolskog vaspitanja nego skole.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prosvetari, sta mislite o privatnim skolama po NS? Da li mozda neko od vas radi u privatnoj skoli, mislim na osnovnu/ srednju? Kakva su vasa iskustva? Poznanica fizicar po struci radi u jednoj privatnoj srednjoj skoli u NS i kaze da su deca super. Kaze ima ih malo i svakom moze da posveti dosta paznje. Radila je i u drzavnoj osnovnoj skoli.

Nisam prosvetar, ali moj rodjeni brat ide u privatnu gimnaziju u NS-u. Velike predrasude postoje o tim skolama. Moj brat je u osnovnoj bio Vukovac, i, bez preterivanja mogu reci da je visestruko nadaren-vecito po nekim takmicenjima, iz najrazlicitijih oblasti (matematika, srpski, fizika, programiranje, engleski, ruski, biologija, hemija...), a opet se opredelio za privatnu skolu. Njemu zaista ne bi bio nikakav problem bilo koju drzavnu skolu da zavrsi, ali u ovoj su on i nasi roditelji videli ogromne mogucnosti, i u najmanju ruku gotov zanat u rukama po zavrsetku. Ima i u njegovom razredu onih sto su bezali od ucenja...ali se ne provode bas najslavnije. Tu skolu ne moze svako da upise, oni svake godine odbiju dosta ucenika jer ne zele da spustaju nivo. Malo ih je u razredu i profesori svakome ponaosob mogu da se posvete, a i stimulisani su finansijski u slucaju da djaci osvoje nagrade na takmicenjima. Djaci takodje dobijaju popust ako imaju sve petice ili osvajaju nagrade (slucaj moj brata). Na kraju racunica i nije tako strasna-godina se placa u 12 mesecnih rata, a u nju su ukljucene i knjige i prevoz i jos stosta... Ne izadje mnogo skuplje nego drzavna skola, a nivo je neuporedivo veci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

@MatroNađa

Da li učenici privatnih škola/gimnazija imaju pravo da se takmiče na takmičenjima čiji je osnivač/organizator Ministarstvo prosvete?

Ja radim i u privatnoj školi jezika i u drzavnoj i prosto ne znam odakle bih počela sa kontrastiranjem.

Da, upravo o tim takmicenjima i pricam :) Samo nisam sigurna da li se takmice sa specijalcima ili u obicnim kategorijama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kako to završi privatnu gimnaziju i ima zanat u rukama...šta i gde može da radi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kako to završi privatnu gimnaziju i ima zanat u rukama...šta i gde može da radi?

Nije obicna gimnazija, vec racunarska ;) Moze da radi kao programer, i dobice zvanicno priznat certifikat iz engleskog jezika. Neke firme se vec raspituju za njihove djake. Ali o tom potom, svakako svi zelimo da zavrsi i faks.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije obicna gimnazija, vec racunarska ;) Moze da radi kao programer, i dobice zvanicno priznat certifikat iz engleskog jezika. Neke firme se vec raspituju za njihove djake. Ali o tom potom, svakako svi zelimo da zavrsi i faks.

Ah, pa tako sestro kaži... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ah, pa tako sestro kaži... :P

Pa ja necu da budem providna :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.