Krize i faze

odgovora

Objavljeno

Imam sina od 2 god i 3 meseca, zabrinuta sam jer je agresivan, u poslednje vreme svakodnevno.

Agresivan je prema porodici (cuvaju ga babe), babe su modre po rukama od njegovog stipanja, cupa nas, pri udarcima steze zube kao da je besan, grebe, samara i ostalo. Kad sam se obratila pedijatrici zbog problema, htela sam da me uputi na decijeg psihologa, medjutim rekla mi je da za to nema razloga jer on to sve radi iz ljubavi.

To bih mozda i razumela da on nije agresivan i prema drugoj deci. U parku uvek moram drzati oci presirom otvorene da slucajno nekom detetu na pridje s ledja, jer tad ih nemilosrdno cupa, udari ili onako sljepne u prolazu.

Mazen je i pazen sa svih strana, niko ga nikada nije udario niti je ikada prisustvovao nekim scenama ispoljavanja agresije bilo cije, tako da ne razumem poreklo te pojave.

To traje vec sest meseci i uopste ne znam kako da se postavim u opisanim situacijama.

Zelim da cujem vase misljenje ili savet nekoga ko je vec bio u slicnoj situaciji.

:unsure: :unsure: :unsure: :unsure: :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam iskustva, za sad, nikakva i nadam se da ih necu imati, ali sumnjam. ;) Sva deca imaju faze.

Na forumu postoji tema, postavljena u podforumu Dete 1. godina:

Agresivnost kod dece:

http://www.bebac.com/forum/index.php?showtopic=2108

gde ces mozda naci odgovor na svoje pitanje.

Ovu temu cemo ostaviti otvorenu jer se tice drugog uzrasta iako su na postojecoj temi pisali roditelji dece razlicitog uzrasta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je period oko 2.god bio ubedljivo najgori,iako je oduvek bila poprilicno razumna,u tom periodu nismo mogli nista da se dogovorimo...plakanje za bukvalno sve,teranje inata,za sve je postojao samo jedan odgovor ne.....ali naravno proslo je,mada sam se mnogo nervirala u tom periodu....do duse kod nas nije bila agresivnost u pitanju,moje dete je prevremeno rodjeno pa pod tim okolnostima na 6 meseci posecujemo psihologa,kao i fizijatra,logopeda....i moj savet je da odete kod psihologa bez obzira sto pedijatar kaze da ne treba,sigurno on to ne radi jer mu fali nesto,ali mislim da ce ipak psiholog dati strucniji savet kako da se vi postavite,jer i to je jako bitno....zasto da to trpite i sekirate se,ako neko moze da vam da par saveta kako lakse da to prebrodite,kako da ga usmeravate....sve ce to proci,sve najbolje :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo!

Htela bih da cujem vase mishljenje. Pre dve nedelje je muz bio u bolnici zbog operacije. Bolnica je bila u drugom gradu, tako da smo se svi troje zajedno, a i moja mama kao baka-servis preselili tamo u unajmljeni stan na 10 dana.

Pre operacije 2-3 dana smo tamo svi zajedno setali, odmarali, sve je bilo OK. Nakon operacije muz je bio 3-4 dana u bolnici. Kad smo prvi put isli da ga posetimo, malisha je zaspao u kolima i ja sam ga zbog toga stavila u kolica i povela kod muza u sobu. Sedeli smo duze vreme tako da se malisha probudio i prvo sto je pitao oca kad ga je video bilo je: " Ti neces kod nas"???????? Iako sam bila poprilicno sokirana nacinom rezoniranja mog 2.5 godishnjeg sina, objasnili smo da je tata na poslu i mora da radi. Kad ja napustio bolnicu sa longetom na nozi i dosao u stan, sve je jos uvek bilo ok. Vratili smo se kuci i posle dva dana ja sam poshla na posao, a sin u vrtic i sva tri dana je isao bez problema.

I onda, jutros je kao i svako jutro pricao da nece u vrtic ali nisam svatila ozbiljno jer kad tamo samo predje prag, sve zaboravi i sve je super!! Ali jutros dok sam pricala sa vaspitacicom nisam ni primetila da je ona sagnuo glavicu , suze mu se kotrljaju na licu, bradica mu drhti a on ni glasa, samo place. Pitam ga sta mu je, a on samo "TATA"... hocu tatu i nije me pustao. On je posao u vrtic na 1godinu i 3 meseci i NIKADA nije plakao kad sam ga ostavljala, cak ni prvi put....neznam o cemu je rec, dali je obradio neku taktiku da neide u vrtic, dali konta stanje s ocem vise nego sto manifestuje, ili mozda zbog rotacije vaspitacica (zbog godishnih odmora je bila neka nova koju prvi put vidim) koju mozda on nevoli.... NEZNAM. Ostavila sam ga tamo, manje je plakao ali jos uvek neznam dali sam pravilno postupila..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno mislim da si ok postupila. Čak i ako bi imala želju da ga ostaviš kod kuće, ko bi ga čuvao?! Ipak ti suprug nije u mogućnosto još uvek da posveti njemu punu pažnju, ipak treba da se oporavlja. Nadam se da je sve prošlo kako treba. Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da se sve skupilo i promena vaspitacice i desavanja sa tatom i promena na kratko prebivalista,a deca emotivno reaguju na promene i koriste takve situacije.Ako ti isuvise posvetis paznju tom njegovom emotivnom rastanku,on ce jos vise biti emotivan,tako da isparvno je sto nisi poklekla na prve suze.E sada,prati situaciju,moze se desiti,opet kazem zbog promene sredine i osoblja vrtica,da on ima ponovo period adaptacije koji moze trajati i 2 nedelje,a nemoj uporedjivati sa tim kako sa godinu i tri meseca nije reagovao,tada je bio beba,sada je decak i mozda bude suza jos,ali ako pocnes da mu udovoljavas da ostaje kod tate,sledeci pokusaj polaska u vrtic bice jos tezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi upravo prolazimo kroz emotivno razvojnu fazu,pa nam se smenjuju raspolozenja na par sati svakodnevno. Kad uz to dodam i nova saznanja o necemu, bude nekad bas zabavno, a nekad bih iz koze da iskocim. Desava mi se da prosto ne znam sta mu je ponekad. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isto, mada je Aleks mladji. U drugoj nedelji vrtica se bas promenio, toliko da su memoji savetovali da ga vodim doktoru jer sigurno je bolestan :blink: . Ali, on je samo ''prezivljavao'' vrtic, i bio uzasno ozbiljan, tih, miran. Ove nedelje je skroz drugaciji, kontra..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Isto, mada je Aleks mladji. U drugoj nedelji vrtica se bas promenio, toliko da su memoji savetovali da ga vodim doktoru jer sigurno je bolestan :blink: . Ali, on je samo ''prezivljavao'' vrtic, i bio uzasno ozbiljan, tih, miran. Ove nedelje je skroz drugaciji, kontra..

Cuj, nama je dr. rekla kad smo kretali na more da ce biti velike razlike u ponasanju jer menja sredinu, tata nije sa njim i zbog promene klime. Cak mi je napomenula da ocekujem da ce piskiti nocu(sto je retko do tada radio). E, ovo letovanje mi je prisleo zbog toga. Sve je bilo kako nam je rekla. I kod vas je promena oprevdanje.

E, sad, 2 meseca posle toga, zivimo kao i pre. Cak je i nosu lako prihvatio, vrlo brzo prestao da ima nocno piskenje i sve je bilo OK. Zadnji 10ak dana je usao u fazu negiranja, negodovanja, iskazivanja emocija kroz udaranje, bacanje...sto nikad nije.

Sreca moja, pa dobro govori i svakim danom mu je fond reci bolji, a opet i to zna da prevari jer pomislim da zna sta mi govori. :rolleyes:

Mislim da je ovo faza kada uci da bude ljut i tuzan i da mu to jako smeta. Sav je zbunjen i u toj svojoj zbunjenosti pravi svakave gluposti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Yelena jako bih volela da znam kako reagujes u ovakvim situacijama,histerije,bacakanja i sl?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako kad. Zavisi od situacije. Trudim se da ignorisem. Kad se desi da tim svojim ponasanjem moze sebi da ugrozi bezbednost, a ne slusa me, ja podviknem. Tad me cuje i te kako i odmah kaze: "Ja volim mamu, ja ljubim mamu!" :lol:

Ima i onih momenata kad nece da se obuce ili da se obuje. Tada znam da izgubim zivce i da upotrebim silu.,tj. dam mu do znanja da sam ja jaca i obujem ga na silu.

Mislim da sam svesna koliko to jeste faza, ali i tada mora da se zna ko je ko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kad se zavrsavaju faze? :lol: Ako to dugo traje, da se ja cimnem sa balkona.

Sve faze nekako mogu da izdrzim, i lako prelazim preko njih, ali kada su krenule one vrucine, on nije mogao da ih izdrzi... lele, kakav je bio. Ja sam mislila da cu stvarno poludeti. Ono sto hoce, nece, ono sto kaze da nece hoce, ako neko dodje ljut je ,baca se, udara decu, ako negde odem isto. Ako smo u kuci ne valja mu, kad izadjemo ne valja... I tako celih 7 dana. 8 dan ga odveli na bazen gde idu i veca deca i tada prelomi. Ceo dan je bio u vodi, i navikao na decu. Faza se ponovila kada je posle dvadesetak dana opet krenula ona nesnosna vrucina. Iskreno se nadam da niko od vas nece tako proci. Recima je ne mogu opisati kakav je bio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za koji mesec eto i nas kod vas. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, bez ljutnje, morali bi da postujemo teme podeljene na uzraste. Tako ce nam forum biti pregledniji.

Hocete da vam otvorim temu ili ce neko od vas?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, bez ljutnje, morali bi da postujemo teme podeljene na uzraste. Tako ce nam forum biti pregledniji.

Hocete da vam otvorim temu ili ce neko od vas?

Ajd' otvori ti temu, ja sam bas htela da pisem na tu temu, bila mi je najsrodnija o neposlusnosti, al' to nije to ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: Klikcem na link koji si stavila i izlazi mi gummibear!

:lol: Evo ga LINK za temu o (ne)poslusnosti ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol: Klikcem na link koji si stavila i izlazi mi gummibear!

:lol::lol::lol:

Prolupala sam nacisto!!!

sad cu da otvorim temu. ;)

Tema za jednogodisnjake

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi prolazimo kroz krizu od povratka iz bolnice. Počela je da se budi noću i da plače, što odavno nije slučaj (od 2. rođendana je baš lepo i normalno spavala). Osim toga, opet trči preterano za mnom i mm. Ne da nam da mrdnemo, to smo takođe davno bili prevazišli....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je i kod nas bilo posle letovanja, posto smo bili nas dvoje bez tate na moru. Jos uvek nam ne dozvoljava da se odvajamo nikako. Cak ima dana kada nece ni napolje ako ne idemo zajedno. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo definitivno usli u fazu : "Ne slusam nikoga ko mi se obraca i pravim se lud!" :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo definitivno usli u fazu : "Ne slusam nikoga ko mi se obraca i pravim se lud!" :lol:

t2023.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo definitivno usli u fazu : "Ne slusam nikoga ko mi se obraca i pravim se lud!" :lol:

Ooooooooooo...nekome ta faza traje čitav život :lol::P..nekada pomislim da mi je Miloš u toj fazi <_<:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ooooooooooo...nekome ta faza traje čitav život :lol::P..nekada pomislim da mi je Miloš u toj fazi <_<:lol:

E, bas me utesi :blink:

Vidis, Tigi, nije sve tako crno, moze da bude i crnje! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.