Kila kod beba

odgovora

Objavljeno

Eto vidiš Borjana, izgleda da će biti kao kod mog Filipa.

Nadam se... Umirio me je, kao da mi je ogroman kamen pao sa srca!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pupcana kila se ne operise, vec se sama povlaci. Ona nastaje zbog nedovoljno razvijenih trbusnih misica pri rodjenju deteta, ne dobija se vec se sa njom dete radja, a ispoljava se kasnije. Zavoji za pupak i novcici pomazu samo da se crevo vrati nazad, ali je oni ne uklanjaju u potpunosti, zato u Evropi lekari savetuju da se nista ne stavlja na pupak i da se pusti da se detetova muskulatura samostalno formira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mom sSrđi se pupčana kila pojavila sa 3 godine, ali malo ispupčenje. Ali sinoć sam videla da se to uvećalo i sad je veličine klikera. Oduzela sam se. Jedva čekam da ga odvedem kod lekara. Znam da nije ništa strašno ali opet se žderem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pupcana kila se ne operise, vec se sama povlaci. Ona nastaje zbog nedovoljno razvijenih trbusnih misica pri rodjenju deteta, ne dobija se vec se sa njom dete radja, a ispoljava se kasnije. Zavoji za pupak i novcici pomazu samo da se crevo vrati nazad, ali je oni ne uklanjaju u potpunosti, zato u Evropi lekari savetuju da se nista ne stavlja na pupak i da se pusti da se detetova muskulatura samostalno formira.

Netačan navod!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Netačan navod!

slazem se, operise ali samo ako se ne povuce do 5 god ili ako se ne daj boze povecava u odnosu na velicinu kada je prvi put uocena ili kada pravi probleme sa stolicom, prolivaste, pa tvrde, pa tako ceste izmene, verovatno pomazu ti novcici ili kolutici od voska ali ja mom sinu nisam uocila kilicu do 22 meseca, za sada je dobro iste je velicine isli smo kod hirurga i preporucio je kontrolu na 3 meseca cisto da pratimo stanje eventualno ako se povecava da se javimo pre, kaze da se uglavnom kod dece povuce do 5 god. sto vise aktivnosti deteta kako bi jacao trbusni zid

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, Kristal. Citala sam to, cak negdje vidjeh da se i nekim bajanjem to uspjesno skida :blink:

Htjela sam da vidim da li neka od "nasih" mamica ima iskustva sa ovim, da cujem neke konkretne savjete...

----------------

pa moj decak sad ima 14 meseci i nista se jos nije promenilo,niti smanjilo,

zato cemo uraditi jos jedan kontrolni pregled kod hirurga u narednom mesecu jer su nam rekli da dodjemo po potrebi. i bebicu to ne boli,inace. i trebalo bi da se povuce do 2 tj. trece godine,ali mi cemo ipak otici na kontrolni pregled.pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj Aleksa je dobio pupcanu kilu sa 2 meseca. U domu zdravlja su me posavetovali da odemo kod hirurga, al meni se bas nesto nije islo.

I onda nam je babica koja je dolazila da kupa Aleksu (privatno) pokazala sta i kako da radimo.

Od tvrdo ukoricene sveske se isece krug, od prilike precnika 4 cm i na taj krug se nalepi kuglica napravljena od vate. ja sam tu kuglicu ulepila sa onim papirnim (mekanim) flasterom, a moze i obicnim flasterom. Kuglica se lepi samo da se nebi pomerala.

Taj karton sa kuglicom se umota u neku krpicu ili komad pelene i krajevi se zasiju.

Tako napravljeno se stavi na bebin pupak i ucvrsti se sa elasticnim zavojem. Zavoj se skrati onoliko koliko treba da se obavije bebi oko stomaka. On je super, jer kartoncic gde se stavi tu i ostane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja djevojcica je imala ingvinalnu kilu,operisala je hitno sa 27 dana,jer je jajnik ostao u tom dijelu crijeva....operacija je trajala 15tak min,a oziljka skoro i da nema tj ne primjecuje se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo imali vodenu kilu koja se nije povukla i sa nepunih 3g smo operisali. Kad sam se raspitivala o oporavku nakon operacije, rekli su mi da dete nedelju dana lezi, boli ga i sve tako. Ja sa psihicki pripremim za to, kad...

Ujutro nas prime u bolnicu, ubrzo ode u salu, sad ne mogu da se setim koliko je trajalo, mislim da nije dugo, mada je tada bila vecnost...vratise ga uspavanog od anestezije....secam se da je onako bunovan trazio medu (naravno mm je doleteo sa madom)...poslepodne sam ga nosala po bolnici smatrajuci da ga boli, da bi predvece shvatila da on moze bez problema da hoda...nakraju sam trcala za njim po hodnicima. Sutradan su nas otpustili i dok nismo skinuli konce ja sam ga podsecala da "nemoze da skace, trci, da ga boli...On se ponasao kao da nista nije bilo, a sada se i neseca toga.

To je moje iskustvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nama se pupcana kila pojavila oko drugog meseca ali nam je pedijatar u domu zdravlja savetovao da nista ne radimo i da ce se to samo od sebe povuci. Drugi lekar nam je preporucio neki od specijalno namenjenih flastera.

Medjutim mi smo problem slucajno resili tako sto smo u to vreme presli na veci pampers i onda nam je to dobrodoslo da ga jako zategnemo bas u predelu preko pupka. Neveovatno, ali kila je pocela da se povlaci i za oko dve nedelje je bila daleko manja, a za mesec dana se skroz povukla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas se takodje pojavila kila sa 2 mjeseca, samo smo je malo stezali pelenom i ona se povukla. Sada imamo bas lijep pupcic. :lol: To se desava usljed slabih misica stomaka kod bebe. Cim oni ojacaju kilica se povlaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav! Moja devojcica je dobila kilu kada je imala dva meseca. Odmah smo otisli kod pedijatra koji nas je posavetovao. Postupak je sledeci: uzme se dugme srednje velicine i uvije u flaster koji se stavi na detetov pupak i fiksira opet flasterom. Svako vece smo menjali flaster i povukla se za desetak dana. Mi smo probali i uspelo je.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja do sada nisam ni znala za pupcanu kilu i sreca pa sam nabasala na ovu temu jer da nam se pojavila,a ja neinformisana,a povrh svega panicarka,mislim da bih zamrla od straha :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja do sada nisam ni znala za pupcanu kilu i sreca pa sam nabasala na ovu temu jer da nam se pojavila,a ja neinformisana,a povrh svega panicarka,mislim da bih zamrla od straha :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo i mene na ovoj temi.... mi sa sergejem imamo i drugih problema... mozete videti na temi psihimotorni razvoj.... ceka nas sad 19. aprila operacija u sloveniji .. operacija kapka.... vec sam vise od godinu dana po doktorima terapijama i cudima i muka mi je vise... sad izgleda i ta vodena kila.... ne mogu vise... odlepila sam... zar ne moze nesto da nas obidje.... treba da idemo kod urologa.... ne znam kad cu to... koje posledice ima ta kila? zasto to uopste nastaje? da li se moze to samo povuci i kad bi to trebalo da se desi? ako neko ima odgovore na moja pitanja molim vas odgovorite mi.... hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja se zaista unaprjed izvinjavam ako tema postoji, nisam je našla (možda sam ćorava)

Sinoc Stefanu na stomačiću tj desna strana nisko kod piše primjetim otok i da je dosta tvrđe nego na lijevoj strani, mama kada je vidjela odmah je rekla da je to bruh. Odlucila sam da ga vodim kod ljekara sutra ujutru (pošto je to bilo oko 12h navece) ili u hitnu ako bude frke u toku noći i ujutru kada sam ga raspakovala sve je bilo normalno

Teta koja ga cuva kaze da bruh moze da iskoci ali i da se povuce a moze i rukom da se vrati od strucne osobe jer je ona imala tih problema sa svojom djecom

e sada njegov cale kao i caletov brat su kao bebe operisali bruh - MM sa obe strane a i klinac od brata je kao beba od 6 mjeseci isao na tu operaciju (kao i njihov otac ... itd ... )

Meni kazu da tu takodje igra ulogu i nasljedni faktor

Ja stvarno Stefana nisam pustala nikada da place ili da se bilo kako napinje previse

Ima li neko iskustva sa ovim, mora li se bruh nizno operisati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam kao mala to operisala dva puta, tj pojavilo mi se na obe prepone. Imala sam oko4-5 god. Moj muz je takodje imao, moja rodjena sestra i njegova takodje. Koliko sam ja upucena to je u pitanju slabost trbusnog zida. I moze biti nasledno...

E sad, nista to ne bi bilo strasno da za 3 nedelje moj sin ne treba da ide na istu takvu operaciju. Njemu se pojavilo nedavno ali u testisu. Dr kaze da je to vodena kila ali kako joj ima vise od mesec dana, mora na operaciju.

Kako cu ja to da prezivim pojma nemam. Za njega znam da pola nece ni biti svestan sta mu se desava jer je mali, u avgustu ce napuniti 5. Kod nas u NS procedura ide ovako - jedan dan se dodje rano ujutru, vrse se pripreme za operaciju, mama je tu sa svojim detetom a kad se obave svi pregledi i razgovor sa psihologom, ide se kuci na spavanje. To naravno vazi samo za nas koji smo iz grada. Svi koji dodju sa strane ostavljaju decu, koja su ovoliko velika... Sutradan se ode u bolnicu jos ranije i mama ostane na odeljenju pa kad se operacija zavrsi i dete dodje malo sebi, ide kuci na oporavak. Uopste ne spava u bolnici ni jednu noc. To je sve sto znam za sada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na informaciji

Mi smo dobili uputnicu za hirurgiju, sutra idemo pa cu vidjeti šta doktor kaže, baš sam isfurana!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Njemu se pojavilo nedavno ali u testisu. Dr kaze da je to vodena kila ali kako joj ima vise od mesec dana, mora na operaciju.

Moj sin je imao vodenu kilu od rodjenja, pa skoro pola godine. Sama mu se povukla. Nama je dr rekao da se ne radi nista do godinu dana, tek ako se tada ne povuce, savjetuje operaciju (koju je naveo kao rutinsku). E sada, mozda je drugacija situacija, ukoliko se ta kila pojavi kasnije... A i to sto se ne ostaje u bolnici treba da te utjesi, znaci da to stvarno nije mnogo strasno. Samo hrabro! :)

Hvala na informaciji

Mi smo dobili uputnicu za hirurgiju, sutra idemo pa cu vidjeti šta doktor kaže, baš sam isfurana!!!

Drzim palceve! Javljaj sta su vam rekli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

e ovako

Mora na operaciju i to pod hitno ali ne smije jer mu ne valja krvna slika pa ne smije pod anesteziju pa ga moram cuvati da se ne ukljesti ....

Pitam ja doktoricu a sta ako se ukljesti a on ne smije pod anesteziju kaze ona meni PA ONDA MORA ALI JE TU IMAMO FAKTOR RIZIKA

Nisam znala da *ebena kila moze da naprabvi toliko problema

Posto ne smije zeljezo jer ne prihvata, dobije proljev danas sam mu od muke dala da jede dzigericu i pije sok od cvekle ;( .... bas mi je frka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani bice to sve ok probaj malo da se opustis, davaj mu i dalje cveklu, zumance , kakao nama je o sve za kratko vreme popravilo gvozdje ;) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jos je mali za zumance

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani saljem ti puno snage,da izdrzis i bice sve kako treba.Stefan je jak i sve cete to lako pregurati.

Poljubac za tebe i maloga :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jos je mali za zumance

I ja sam ga uvela sa 6 meseci po savetu YeleneC i dr mi je rekla da je to dobro zato sro je njoj hemoglobin bio 95, posle mesec dana je bio 106, sad je hvala bogu 115 i dr kaze da je to ok, ona je imala jako veliki proliv od feruma pa smo presli na neki drugi sirup, i stavljala sam joj kakao u mleko i u vocne kasice, vidi sa dr pa da mu uvedes zumance pomalo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani ,ne znam sta ste uveli od cvrste hrane ,ali i ja mislim da uopste nije rano za zumance,cak ste trebali i ranije ;) .

Mozda da nam pises na odg.temi pa da vidimo sta bi jos mogla od hrane da uvedes,a da vec nisi.Ubacuj mu kakao slobodno po pola kasicice u kasice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.