Ultrazvuk, povraćaj novaca od socijalnog

odgovora

Objavljeno

Pozdrav,

cula sam da ako u privatnoj ordinaciji obavim preglede ultrazvuka da imam pravo da dobijem povracaj novaca od socijalno zdravstvene ustanove (RZZZO) iz opstine gde zivim. Nezaposlena sam i svaki dinar mi je bitan. Govorim o ekspertnom ultrazvuku koji kosta 4000-5000 dinara.

Da li je to istina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam da u Novom Sadu moraju u domu zdravlja ili bolnici da ti napišu da ne mogu da te prime zbog gužve ili nekih drugih razloga i da tek na osnovu toga možeš da tražiš povrat novca od socijalnog...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Dom zdravlja ne moze da obavi ekspertni ultrazvuk jer nemaju uredjaj za tu delatnost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dom zdravlja ne moze da obavi ekspertni ultrazvuk jer nemaju uredjaj za tu delatnost.

Zavisi koji.. neki imaju, recimo na Novom Naselju imaju expertni, i u ZOV imaju ali im često ne radi... ili bar tako kažu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zavisi koji.. neki imaju, recimo na Novom Naselju imaju expertni, i u ZOV imaju ali im često ne radi... ili bar tako kažu :)

Evo saznala sam dve vesti, izgleda da moze da se refundira novac Super.

1.

Trudnice brže do novca

Trudnice će ubuduće moći po skraćenoj proceduri da naplate troškove pregleda koje su platile, jer nisu mogle da budu pregledane u mreži zdravstvenih ustanova na uput.

Moći će, takođe, da refundiraju i troškove za kupovinu lekova koje nisu mogle da dobiju na recept pod uslovom da ti medikamenti spadaju u prava iz zdravstvenog osiguranja.

Ovo je omogućeno izmenama Pravilnika o načinu i postupku ostvarivanja prava iz zdravstvene zaštite, koje je usvojio Upravni odbor Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje.

- Izmenom Pravilnika trudnicama je omogućeno da refundiraju sve troškove za preglede i lekove iz zdravstvenog osiguranja koje ne mogu odmah da dobiju na uput, odnosno recept - kaže Svetlana Vukajlović, direktor RZZO. - Za njih važi jednostavnija procedura nego za ostale osiguranike koji traže refundaciju, jer trudnice ne moraju da donose potvrdu iz zdravstvene ustanove da nisu mogle da budu pregledane.

Izmene u postupku i ostvarivanju prava iz zdravstvene zaštite za trudnice donete su prvenstveno zbog nekih pregleda koji se rade u određeno vreme trudnoće, a na koje trudnice moraju da čekaju u zdravstvenim ustanovama. To su prvenstveno dabl i tripl testovi, amniocenteza (analiza plodove vode), koja se radi od 16. do 19. nedelje trudnoće... Amniocenteza kod privatnika košta i do 40.000 dinara. Kada je reč o lekovima, trudnice najviše kubure sa “utrogestanom”. Taj lek kod nas nije registrovan. Trudnice ga kupuju, a sada će moći da refundiraju trošak terapije.

RAČUN I IZJAVA

PRAVO na refundaciju trudnica ostvaruje uz dokaz da je pregled ili lek preporučio lekar, a to su uput ili recept - objašnjava direktorka RZZO. - Uz to treba da donesu izveštaj o obavljenom pregledu i fiskalni račun kojim dokazuju da su platile uslugu. U filijali RZZO trudnica, osim toga, treba samo da da još pisanu izjavu da pregled ili lek nije mogla da dobije u javnom zdravstvu.

--------------------------------------------------------------------------

2.Рефундација

Све трошкове здравствене заштите, који су утврђени као право из здравственог осигурања, финансира Републички завод за здравствено осигурање. Осим прописане партиципације, грађанима не сме бити наплаћено ништа друго.

Здравствена установа је у обавези да осигураницима пружи све неопходне прегледе, интервенције, лекове, медицинска средства, имплантате и медицинско-техничка помагала која су утврђена као право из обавезног здравственог осигурања и према процедури коју је прописао РЗЗО. Ординирајући доктор је за све здравствене услуге или дијагностичке процедуре које пацијенту предложи, лекове које му сугерише да користи, или уколико саветује да се здравствена услуга обави у другој здравственој установи, дужан да те предлоге изда у писаној форми, а не да их усмено сугерише.

Здравствена установа је у обавези да за све услуге које финансира здравствено осигурање, а за које је утврђена процентуална или фиксна партиципација, изда рачун који је прописао РЗЗО. За све остале здравствене услуге које не финансира здравствено осигурање, већ их грађани плаћају у пуном износу, здравствена установа је дужна да изда фискални рачун.

Осигураници који сматрају да им је нека здравствена услуга неосновано наплаћена, имају право да својој матичној филијали РЗЗО поднесу захтев за повраћај новца, тј. рефундацију. Уз захтев се подноси комплетна медицинска и рачунска документација, а новац се осигуранику враћа, уколико филијала утврди да је услуга неосновано наплаћена.

Рефундација трошкова здравствене заштите на коју се чека дуже од 30 дана

Здравствене услуге које здравствена установа не може да пружи у року од 30 дана, осигураници могу да обаве у другој установи, а да трошкове рефундирају у филијали здравственог осигурања.

Могућност рефундације постоји за здравствене услуге као што су лабораторијске анализе, рентген, ултразвучни и други прегледи, медицинска рехабилитација и други специјалистички и дијагностички прегледи.

Изузетак представљају здравствене услуге за које је прописано утврђивање листа чекања (МР и ЦТ дијагностика, коронарографија срца, реваскуларизација миокарда Bypass хирургијом, уградња ендопротеза кука итд.).

Такође, изузетак су и редовни контролни прегледи (на три, четири, шест месеци, годину дана...), као и неопходне дијагностичке и лабораторијске анализе потребне за тај преглед. Редовне контролне прегледе и уз њих неопходне дијагностичке и лабораторијске анализе, установа је дужна да пружи до рока у којем је доктор тражио преглед, а који може бити и дужи од 30 дана.

Да би осигураник остварио право на рефундацију, неопходно је да му здравствена установа која није у могућности да у року од 30 дана пружи потребну здравствену услугу, изда потврду о немогућности пружања те услуге ( образац ПЗ). Након што од здравствене установе добију потврду, осигураници имају могућност да о свом трошку здравствену услугу која није пружена у здравственој установи у коју су упућени, добију у некој другој установи, односно у приватној пракси, а да новац рефундирају од свог здравственог осигурања.

Захтев за рефундацију подноси се у матичној филијали РЗЗО, на обрасцу РЕФ1 који се добија у филијали. Уз захтев се прилаже потврда о немогућности пружања услуге (образац ПЗ) и комплетна медицинска и рачунска документација.

Уколико филијала утврди да је захтев за рефундацију основан, новац ће осигуранику бити враћен у висини стварних трошкова.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Dom zdravlja ne moze da obavi ekspertni ultrazvuk jer nemaju uredjaj za tu delatnost.

Tvoj lekar u DZ treba da ti da uput za expertni UZ u nekom od Kliničkih centara, ako te tamo odbiju, onda može da se povrati novac. U DZ nema expertnih UZ, samo obični.

Ja sam išla u Narodni Front.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ću ići na EUZ u DZ a dabl ću raditi privatno, pa ću od socijalnog tražiti refundaciju. JAvljam sve informacije gde, šta i kako :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ću ići na EUZ u DZ a dabl ću raditi privatno, pa ću od socijalnog tražiti refundaciju. JAvljam sve informacije gde, šta i kako :)

Slučajno sam videla ovu temu...da bi refundirali novac potrebno je da od izabranog ginekologa imate uput koji je uredno overen u RZZO pa onda zakazujete pregled u drzavnoj ustanovi i tek kad vas tamo odbiju, idete privatno(obavezno tražite fiskalni račun, gotovinski račun i prilažete i kopiju rezultata), odlazite u filijalu RZZO gde popunjavate zahtev za refundaciju troškova uz koju prilažete izjavu kako vas nisu primili u ustanovu za koju ste imali overen uput. Nadam se da sam bila malo od pomoći.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Avis zašto su onda uvedene ove izmene

- Izmenom Pravilnika trudnicama je omogućeno da refundiraju sve troškove za preglede i lekove iz zdravstvenog osiguranja koje ne mogu odmah da dobiju na uput, odnosno recept - kaže Svetlana Vukajlović, direktor RZZO. - Za njih važi jednostavnija procedura nego za ostale osiguranike koji traže refundaciju, jer trudnice ne moraju da donose potvrdu iz zdravstvene ustanove da nisu mogle da budu pregledane.

Izmene u postupku i ostvarivanju prava iz zdravstvene zaštite za trudnice donete su prvenstveno zbog nekih pregleda koji se rade u određeno vreme trudnoće, a na koje trudnice moraju da čekaju u zdravstvenim ustanovama. To su prvenstveno dabl i tripl testovi, amniocenteza (analiza plodove vode), koja se radi od 16. do 19. nedelje trudnoće... Amniocenteza kod privatnika košta i do 40.000 dinara. Kada je reč o lekovima, trudnice najviše kubure sa “utrogestanom”. Taj lek kod nas nije registrovan. Trudnice ga kupuju, a sada će moći da refundiraju trošak terapije.

Po ovom je dovoljno da se donese fiskalni račun, pogotovo što kod nas u NS-u dabl test ne rade u DZ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Avis zašto su onda uvedene ove izmene

- Izmenom Pravilnika trudnicama je omogućeno da refundiraju sve troškove za preglede i lekove iz zdravstvenog osiguranja koje ne mogu odmah da dobiju na uput, odnosno recept - kaže Svetlana Vukajlović, direktor RZZO. - Za njih važi jednostavnija procedura nego za ostale osiguranike koji traže refundaciju, jer trudnice ne moraju da donose potvrdu iz zdravstvene ustanove da nisu mogle da budu pregledane.

Izmene u postupku i ostvarivanju prava iz zdravstvene zaštite za trudnice donete su prvenstveno zbog nekih pregleda koji se rade u određeno vreme trudnoće, a na koje trudnice moraju da čekaju u zdravstvenim ustanovama. To su prvenstveno dabl i tripl testovi, amniocenteza (analiza plodove vode), koja se radi od 16. do 19. nedelje trudnoće... Amniocenteza kod privatnika košta i do 40.000 dinara. Kada je reč o lekovima, trudnice najviše kubure sa “utrogestanom”. Taj lek kod nas nije registrovan. Trudnice ga kupuju, a sada će moći da refundiraju trošak terapije.

Po ovom je dovoljno da se donese fiskalni račun, pogotovo što kod nas u NS-u dabl test ne rade u DZ....

To je bila opcija(Svetlana više nije direktor) a sad je ovako kako sam napisala, veruj mi.

Radim na lekarskoj komisiji i upoznata sam kako sve funkcioniše.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je bila opcija(Svetlana više nije direktor) a sad je ovako kako sam napisala, veruj mi.

Radim na lekarskoj komisiji u RZZO i upoznata sam kako sve funkcioniše.

Verujem ja tebi, al jel postoji način da se povrati novac od dabl testa ( bez UZ) ili ne? Jer taj test ne rade u DZ pa kako onda da se dobije potvrda na nisu mogli da me prime i urade to....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verujem ja tebi, al jel postoji način da se povrati novac od dabl testa ( bez UZ) ili ne? Jer taj test ne rade u DZ pa kako onda da se dobije potvrda na nisu mogli da me prime i urade to....

Ako ne rade u DZ, sigurno postoji ustanova tercijarnog nivoa za koju izabrani ginekolog može da ti da uput koji ćeš overiti na lekarskoj komisiji. Moj savet ti je da se konsultuješ sa pravnikom u filijali RZZO kako bi tačno znala šta treba da uradiš da bi ti se refundirao novac. Pre mesec dana su počele da važe neke nove izmena, sve je još u početnoj fazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako ne rade u DZ, sigurno postoji ustanova tercijarnog nivoa za koju izabrani ginekolog može da ti da uput koji ćeš overiti na lekarskoj komisiji. Moj savet ti je da se konsultuješ sa pravnikom u filijali RZZO kako bi tačno znala šta treba da uradiš da bi ti se refundirao novac. Pre mesec dana su počele da važe neke nove izmena, sve je još u početnoj fazi.

E sad još jedno pitanje :) nadam se da ne dosađujem, jer me sad sve to čeka...

Zašto se overava uput na lekarskoj komisiji??? To do sad nikad nisam radila, sem u slučaju kad sam ležala u bolnici sa detetom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E sad još jedno pitanje :) nadam se da ne dosađujem, jer me sad sve to čeka...

Zašto se overava uput na lekarskoj komisiji??? To do sad nikad nisam radila, sem u slučaju kad sam ležala u bolnici sa detetom.

Slobodno pitaj... :)

Overen uput ti dođe kao garancija kad ustanova odbije da te primi i kad si primorana da ideš privatno. Bez overenog uputa izgleda kao da si samovoljno otišla privatno da olakšaš proceduru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako ne rade u DZ, sigurno postoji ustanova tercijarnog nivoa za koju izabrani ginekolog može da ti da uput koji ćeš overiti na lekarskoj komisiji. Moj savet ti je da se konsultuješ sa pravnikom u filijali RZZO kako bi tačno znala šta treba da uradiš da bi ti se refundirao novac. Pre mesec dana su počele da važe neke nove izmena, sve je još u početnoj fazi.

Kakve su to nove izmene i jesi ti u NS RZZO????

Koliko se čeka na toj komisiji, jel komplikovana procedura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo male pomoci... Cak i da te lekar uputi u ustanovu gde se taj pregled vrsi a oni ti zakazu ya datum veci od 30 dana, dovoljno je da im zatrazis da ti udare pecat preko zakazanog termina ( to se obicno radi na poledjini uputa). Obicno ne prave problem oko toga. Onda pregled obavis privatno... Fiskalni racun iz ustanove koja ti je obavila pregled, uput, kopiju nalaza pregleda, kopiju lk, predas u RZZO, za Beograd u Nemanjinoj, u prizemlju, druga vrata desno. U roku od 60 dana ti na kucnu adresu dospeva 100% iznosa pregleda. Ja to radim za bakterioloski pregled, urea, mikro, hlamidija... i uvek dobijam novac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... i da, to u RZZO ne traje ni 5 minuta, samo ako imas spremne papire...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je dr u DZ rekla da trebam da vadim krv za dabl test i da se to radi privatno,napomenula mi je i da kosta 2-3 hiljade.ajel ona svakako treba da mi da uput ili sta da joj trazim da bi mogla da sobijem pare nazad?Ne znam za koju ustanovu da mi da kad ocigledno to u Zrenjaninu nigde ne rade cim odmah salju privatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To se nigde ne radi u DZ. Moraces da platis.

Nase zdravstvo nema para za te stvari i to sve vise vidi. Vec sam negde pominjala kakav stav imam prema zenama koje naruce carski, plate lekaru, a ostete drzavu, sada tu istu koja nema za UZ i markere, a uskoro ce biti i gore.

Do pre mesec dana su se sve zene vijale ko ce ih poroditi, komne da plate, ko da im vodi trudnocu, koji je lekar ili babica bolji, simpaticniji i sl. A sad kad su rekli da mora da se plati, nista se nije promenilo, sem sto se te iste zene bune. Najcesce zene kazu da su vodile trudnocu privatno, pa bi onda malo i u DZ, te da kombinuju. Pa onda idu kod gomile lekara, a to vam dodje kao da u toku popravke zuba promenite nekoliko zubara.

Lose misljenje imam i prema onima koji sami ne brinu o svom zdravlju, pa onda ocekuju da ce im neki najbolji lekar to srediti. Ugoje se po 20,30 kg, i to je jako lose, ali za posledice bilo cega ne krive tezinu nego lekara.

Inace, u mnogim zemljama se recimo neplodnost i ne pocinje leciti dok zena tj.pacijentkinja ne skine kg. A ovde to nema veze, daju se silni hormoni, iscrpljuje telo, ide se na kojekakve vantelesne i ostalo, a uspesnost je mala, a posledice se ne pominju.

To ima samo ovde, jer bilo gde da ste, morale bi da potpisete saglasnost za normalne posledice carskog ili bilo koje druge intervencije.

eto, ja to gledam iz drugog ugla...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je dr u DZ rekla da trebam da vadim krv za dabl test i da se to radi privatno,napomenula mi je i da kosta 2-3 hiljade.ajel ona svakako treba da mi da uput ili sta da joj trazim da bi mogla da sobijem pare nazad?Ne znam za koju ustanovu da mi da kad ocigledno to u Zrenjaninu nigde ne rade cim odmah salju privatno.

u Bg to rade i u porodilistima i besplatno je ,samo se zakazuje na vreme.Pokusaj tako

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je dr u DZ rekla da trebam da vadim krv za dabl test i da se to radi privatno,napomenula mi je i da kosta 2-3 hiljade.ajel ona svakako eba da mi da uput ili sta da joj trazim da bi mogla da sobijem pare nazad?Ne znam za koju ustanovu da mi da kad ocigledno to u Zrenjaninu nigde ne rade cim odmah salju privatno.

Pozdrav Vladana :lol: Trazi od tvoje dr uput za porodiliste,kao sto je i Vesna13 rekla. U Bg-u se dubl test radi u svakom porodilistu. Ja sam ga radila u NF 01.06.. Ides na uz,u savetovaliste na merenje tezine i salju te da vadis krv. Ceo pregled traje oko 20-30 min.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav,

cula sam da ako u privatnoj ordinaciji obavim preglede ultrazvuka da imam pravo da dobijem povracaj novaca od socijalno zdravstvene ustanove (RZZZO) iz opstine gde zivim. Nezaposlena sam i svaki dinar mi je bitan. Govorim o ekspertnom ultrazvuku koji kosta 4000-5000 dinara.

Da li je to istina.

A zasto ga nisi uradila u domu zdravlja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A zasto ga nisi uradila u domu zdravlja?
Дом здравља нема експертни ултразвук. Да има не би слали приватној ординацији.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Juuu, mislila sam da ima, jer ovde kodnas u ovoj selendri ima pa zato.kontam Vi ste iz malo veceg sela ili su tu negde po velicini.. Koliko sam videla ovde na nekim temam i nisu bas aktivni, tako da je moj savet potraziti odgovor na netu ili pitati u socijalnom..

Ja sam uglavnom sve trazila na netu sto mi je trebalo, jest da sam za neke informacije lupala glavut. tastaturu i po 10 dana ali nadju se odgovori..

Ako dom zdravlja nema zar nije logicno da onda lekar daje uputu da se to odradi u bolnici i u tom slucaju se nista ne placa????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav trudnice... ja sad videh ovu temu i bas me zanimaju neke stvari, a nije mi bas jasno iz dosadasnjih komentara. Ja sam nezaposlena, knjizica mi glasi na ime republickog fonda. Radila sam dabl test u Gradskoj bolnici u Beogradu i platila 2200din, imala sam uput iz doma zdravlja Zvezdara. Uskoro trebam raditi i expertni UZ koji cu naravno platiti u Gradskoj bolnici, a opet imam uput iz doma zdravlja. Zanima me da li mozda mogu da refundiram te troskove, jer sam cula da trudnice ne placaju preglede, a ja skoro svaki platim gde god imam uput iz doma zdravlja? Da li se mozda u GAK-u u Visegradskoj to ne placa. negde sam i to procitala? mada je GAK isto kao i Gradska bolnica, obe imaju iste pregldede, aparate, porodiliste....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.