''Crveno slovo''

odgovora

Objavljeno

Član Legenda je napisao novu temu sa naslovom ''Crveno slovo''

Interesuje me, koliko postujete Crveno slovo?

U dvoristu zivi mm-ova baka i ona to bas postuje i polako na mene prenosi. E sad, evo danas su Zadusnice a naredna tri dana je crveno slovo. Kako ja da 4 dana nista ne radim? Uglavnom kucu spremam vikendom, jer radnim danima posle posla ne mogu. I sad bih trebala da cekam sledeci vikend?! :o . Inace, postujem to u smislu da ne perem ves, ne koristim iglu i konac.... ali pranje kupatila, kuhinje pa to je odrzavanje higijene valjda ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poštujem tako što taj dan ne spremam generalno stan (pranje prozora, brisanje prašine sa polica, ribanje kupatila...), pranje i peglanje, sve se to može uraditi i drugi dan. To ne znači da ako se nešto prospe, isprlja da neću to obrisati ili usisati.

To sam naučila od moje prabake - tako se iskaže poštovanje prema svecu čiji je dan. Nije ni poenta da se ništa baš taj dan ne radi, već za Božić i Vaskrs i valja nešto započeti da bi imao uspeha u tom poslu u toku te godine.

Yora voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postujem i radim isto kao i vi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uglavnom ..to crveno slovo su koristili nase babe i dede dok se sve radilo rucno tj nije bilo masina i ostalog,kao dan i izgovor za odmor,ali eto tradicija se nastavila i sa pojavom masina..........uglavnom ispostujem i ja taj dan,ali ako bas moram nesto da uradim ,zavrsim to..ne koristim makaze,iglu i konac i ne radim poslove u vrtu a sve ostalo radim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je svaki dan isti, ne gledam u kalendar, kad imam vremena ja radim, kad nemam ja ne radim.... i tako.... sve u svemu ne poštujem "crveno slovo".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U petak su Vratolomije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U petak su Vratolomije...

Moj muž te koriguje i kaže Vratolomej i dodaje da se na taj dan ne kupa i ne penje na drvo :wacko:

Hm... onda znači u petak nema "branja trešanja" :D

Yora voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj muž te koriguje i kaže Vratolomej i dodaje da se na taj dan ne kupa i ne penje na drvo :wacko:

Hm... onda znači u petak nema "branja trešanja" :D

hehehe znači pošto ja ne pratim "cs" ja mogu da visim na mojoj trešnjici :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hehehe znači pošto ja ne pratim "cs" ja mogu da visim na mojoj trešnjici :lol: :lol: :lol:

Ma ja to zbog njega, jer on to poštuje pa ne bih da prekrši :P

Ali evo da "repriziram" svoje mišljenje i na ovoj temi

Generalno ne poštujem "crveno" slovo. Odnosno, kada nešto ima da se uradi, to ću i učiniti. Čak i ne znam kada je koji praznik dok mm to zna skoro pa napamet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Treba da se razdvoje dvije stvari. Jedna je higijena a druga je "cjepanje drva" i fizički naporan rad (ako to nije posao kojim se bavi) a inače sve što ne omoram da radim taj dan ja ne radim. Znam kada je neradni i taj dan ako baš nije nužno ne perem veš ili popeglam samo ono što mi treba i slično

Dakle sve što se ne mora nije poterbno raditi a higijena je normalna da se odžava .... Prije se žene nisu češljale na određeni dan (tipa petkom) danas je to nepojmljivo

Inače izbjegavam da idem na put na Ognjenu Mariju i Prokopiju i da bilo šta radim jer sam predprošle godine na prokopa imala tešku saobraćajku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja ne postujem crveno slovo jer ni ne znam kada je koji svetac...eventualno ako neko kaze e danas je taj i taj dan,onda ne radim ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da i ja ponovim svoje mišljenje! Uglavnom ne poštujem crveno slovo na taj način. Ako nešto moram da završim - završiću. Potpuno se slažem sa Nani, kada je reč o higijeni, ne mogu da pravim izuzetke zbog crvenog slova. Praznik ispoštujem tako što odem na liturgiju ukoliko imam mogućnosti, tj. ako Vasilije ne odluči da je prespava. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postujem, ne ukljucujem masinu za ves i sudove. Inace sve ostalo radim, higijena na prvom mestu. Iglu i konac ne uzimam u ruke uopste... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postujem, ne ukljucujem masinu za ves i sudove. Inace sve ostalo radim, higijena na prvom mestu. Iglu i konac ne uzimam u ruke uopste... :)

hehehe ovo ko da sam ja pisala :lol: :lol: :lol: ja sve nosim sveki da mi zašije :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

postujem, mm kaze da je meni uvek crveno slovo!!! sad kako je Stefan tu nekada moram da uradim nesto, ako je u pitanju peglanje a Duhovi traju 3 dana i masina za ves ...

uglavnom mi mama kaze kad je koji svetac ona sve postuje i sestra, ja ne pratim bas sve..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postujem, ne ukljucujem masinu za ves i sudove. Inace sve ostalo radim, higijena na prvom mestu. Iglu i konac ne uzimam u ruke uopste... :)

Ni ja uglavnom ne ukljucujem masinu za veš ali što ne za sudove? ... mislim, pretpostavljam da peres sudove taj dan, moraš?! ... pa kontam bolje mašina nego ti ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja tetka juče pala sa višnje i ostala u bolnici, žena koja se penjala, između ostalog na Mont Blanc.

E sada...znamo koji je juče bio svetac...

Nadam se da će biti OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam juce usivala na ruke. :o Pa, nije bilo crveno slovo? Valjda je to vazno?! :unsure: Kada znam, ne usivam, ne perem...za peglanje...sta znam to mi nije neki posao. Ne znam, mozda gresim? Mada kada nesto uradim a nisam znala da je crveno slovo, nadam se da Bog 'ne zamera".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja uglavnom ne ukljucujem masinu za veš ali što ne za sudove? ... mislim, pretpostavljam da peres sudove taj dan, moraš?! ... pa kontam bolje mašina nego ti ...

Slazem se. I ja perem sudove i ukljucujem masinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa mogu reći da uglavnom poštujem.

Nedeljom i praznikom ne uključujem mašinu za veš (za sudove nemam), ne čupam travu po cveću, ne kopam po istome, ne šijem.

Taj dan inače gledamo da odmaramo, pa i iz tih razloga ne rabotimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

S obzirom da je po pravoslavnom kalendaru svaki dan neki svetac...ne poštujem crveno slovo...ali kada su neki veći praznici, izbegavam da sada nešto puno radim po kući i oko kuće...ali recimo mašine rade, bez obzira...jednom sam za našu slavu oprala dve mašine veša...a suđe sam morala mašinski prati...do sada me nije strefilo ništa...ali pošto nisam neki naročiti vernik i ne može da me strefi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste svaki dan svetac, ali nije svaki dan crveno slovo. Mislim da se moramo i trebamo toga držati...po tvojim stavovima bila sam apsolutno ubjeđena da se ti ovoga držiš...Nisam ni ja neki veliki vjernik, ali desilo mi se nešto na jedan od tih dana pa se od tada pridržavam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste svaki dan svetac, ali nije svaki dan crveno slovo. Mislim da se moramo i trebamo toga držati...po tvojim stavovima bila sam apsolutno ubjeđena da se ti ovoga držiš...Nisam ni ja neki veliki vjernik, ali desilo mi se nešto na jedan od tih dana pa se od tada pridržavam.

Porodica mm se drži...ali ja ne tako strogo...ako ne mogu nešto da odložim da uradim, radim na taj dan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

"Crveno slovo" je dan kada se slavi neki svetac po onome sto je ucinio a ne da se manemo posla, SVASTA!!!!

Imam prijateljicu koja je krojacica i koja praznuje i crveno i crno slovo, i nikad nista ne moze da stigne , ni da zavrsi na vreme a stalno kuka kako nema para.

Pa kad bi vise radila a manje praznovala svece (za koje i ne zna po cemu su poznati) , zavrsila bi poslove i zaradila novce.

Bog rece:

-Ne pravi sebi idola niti kakva lika...

-Sest dana radi i svrsi sve poslove a sedmi dan je odmor Bogu tvojemu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trudim se da ispostujem crveno slovo, ako nekad omanem samo kazem Boze oprosti. Inace, kad je crveno slovo ne ukljucujem masinu, ne sijem makar pocepana izasla taj dan, a sto se osnovne higijene tice, usisam, operem sudove...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.