Jelovnik u vrtiću

odgovora

Objavljeno

A kada dete ode na rodjendan,sta tada jede? Nama se desava da nedeljno imamo po dva decija rodjendana. Opet podvlacim da nisam podrugljiva nego me interesuje kako se,kada se odlucis na taj korak,boris sa svakodnevnicom i ljudima oko sebe koji zive kao je,a njih je dosta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kada dete ode na rodjendan,sta tada jede? Nama se desava da nedeljno imamo po dva decija rodjendana. Opet podvlacim da nisam podrugljiva nego me interesuje kako se,kada se odlucis na taj korak,boris sa svakodnevnicom i ljudima oko sebe koji zive kao je,a njih je dosta.

Mi nemamo tako puno rođendana. Svega nekoliko godišnje. Tada dobije malo torte da pojede.

Oko nas imamo ljude koji poštuju naš izbor i razumeju. Dakle, oni će uvek prvo pitati mene da li mogu dete da ponude nečim, kao što i ja uvek pitam roditelja deteta da li smem da ga ponudim "tim i tim" (to bi zapravo očekivala i od nepoznatog, a iole normalnog čoveka, a ne da potura mom detetu smoki ili čips pod nos u parku (a bilo je i takvih)).

Dakle, mi zaista nemamo nikakav problem.

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A kada dete ode na rodjendan,sta tada jede? Nama se desava da nedeljno imamo po dva decija rodjendana. Opet podvlacim da nisam podrugljiva nego me interesuje kako se,kada se odlucis na taj korak,boris sa svakodnevnicom i ljudima oko sebe koji zive kao je,a njih je dosta.

Mislim da beba od godinu dana nema potrebe da jede kolače.I to pravljene sa belim kristal šećerom.Ne vidim šta je tu čudno.Zar ne može za užinu umjesto toga da se daje voće?Druga stvar,krofna sa eurokremom,šta je tu zdravo?O paštetama neću ni da govorim,prisustvovala sam proizvodnji istih,i to mi je dovoljno da je ne dajem detetu.Naravno da ću da se borim,ako znam da nešto nije zdravo za nju sad kad joj rastu vitalni organi,i njene ćelije se hrane i izgrađuju od onoga što unosi u sebe.Ona ne zna razliku između čokolade i jabuke,ali ja sam tu da joj dam jabuku.Za mene nije dobar izgovor,ako jedu svi može i moje dete.A bake i deke ne treba da se mješaju u ishranu mog deteta,već da poštuju pravila koja sam ja kao majka postavila.Ja sam odustala od jaslica,upravo zbog ishrane.Zaprška sigurno nije neophodna,a da je nezdrava,nezdrava je..I da dodam,meni nije baš neki argument kad mi u vrtiću mašu papirom,potpisao je nutricionista.Šta je potpisao?Da beba od godinu dana jede kolače u kojima je šećer?Što se tiče smrznutog povrća tu nemam ništa protiv.I sama zamrzvam povrće kad mu je sezona,pa poslije odmrzavam i kuvam.

Phoenix voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne kapiram vas devojke zbog cega svoje stavove izlazete na ovaj nacin,pun besa prema nekome ko nije vaseg misljenja. Bicu opet slobodna da te pitam sta ti jedes? Da li i tvoj organizam zna samo za ovakvu hranu? Da li si ti odrasla na vocnim uzinama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj da se ljutiš, ali trunke besa nema u onome što ja pišem. Ja sam samo isključiva po tom pitanju. To nije bes.

Moj organizam nije odrastao na voćnim užinama, ali samo zato što moja mama tada nije znala za bolje, a da je znala, sigurna sam da bi se potrudila da mi to i pruži.

Viršle pre 30 godina prosto nisu iste kao ove današnje. Prve viršle su se pravile isključivo od mesa prve klase! Sad se prave od otpadaka industrje.

Moj organizam je takav kakav je. U posledici je onoga što sam ranije jela i kako sam ga tretirala. Tu promeniti ne mogu ništa (osim da ga ne trujem više ili u onoj meri u kojoj je to moguće), ali zato mogu dati maksimum da organizam mog deteta dobije najmanje štetnih, nepotrebnih i otrovnih stvari.

Živimo zaista u jednom vremenu kada je stopa or raznih karcinoma na vrhuncu. Sve okolo je zagađeno, ali to ne znači da se treba prepustiti i dići ruke, već, na protiv, treba promeniti ono što je u našoj moći, a ono na šta ne možemo da utičemo ostaviti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da dodam samo da ne mrzim svoje dete nego je u jasle krenuo jer sam ostala u drugom stanju i pocela da radim . A sto se tice zaprske,ni ja je ne pravim,ali mislim da mu ne naskodim ako mu spremim ja ili u jaslama pojede lenju pitu. A u svojoj okolini imam mame koje za dorucak jedu rol virslu a dete i sa dve godine i dalje guli po vocu i pahuljicama ,pa se jos cudi sto dete odbija dorucak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne kapiram vas devojke zbog cega svoje stavove izlazete na ovaj nacin,pun besa prema nekome ko nije vaseg misljenja. Bicu opet slobodna da te pitam sta ti jedes? Da li i tvoj organizam zna samo za ovakvu hranu? Da li si ti odrasla na vocnim uzinama?

Iskreno,ja nisam imala nameru da iskažem bes.Žao mi je što si tako shvatila.Ja sam samo razočarana jelovnicima u vrtićima i jaslicama,zar ja nemam pravo da hranim svoje dete zdravo a da mi neko kaže pa što pretjeruješ?Vidiš meni je strašno da beba jede šećer,brašno i slično,kao i mesne prerađevine,i zaista ne razumem kao se takva hrana nalazi na meniju dečjih vrtića,a da ne govorim o jaslicama.Da,ja se trudim da se hranim zdravo,koliko god je to moguće.Misliš da li sam kao dete jela voćne užine?Obožavala sam voće ;) I moja majka je davala sve od sebe da se hranimo zdravo.Ne znam šta je u tome loše..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj da se ljutiš, ali trunke besa nema u onome što ja pišem. Ja sam samo isključiva po tom pitanju. To nije bes.

Moj organizam nije odrastao na voćnim užinama, ali samo zato što moja mama tada nije znala za bolje, a da je znala, sigurna sam da bi se potrudila da mi to i pruži.

Viršle pre 30 godina prosto nisu iste kao ove današnje. Prve viršle su se pravile isključivo od mesa prve klase! Sad se prave od otpadaka industrje.

Moj organizam je takav kakav je. U posledici je onoga što sam ranije jela i kako sam ga tretirala. Tu promeniti ne mogu ništa (osim da ga ne trujem više ili u onoj meri u kojoj je to moguće), ali zato mogu dati maksimum da organizam mog deteta dobije najmanje štetnih, nepotrebnih i otrovnih stvari.

Živimo zaista u jednom vremenu kada je stopa or raznih karcinoma na vrhuncu. Sve okolo je zagađeno, ali to ne znači da se treba prepustiti i dići ruke, već, na protiv, treba promeniti ono što je u našoj moći, a ono na šta ne možemo da utičemo ostaviti.

Mi smo dete i uposali u ovaj vrtic da mu obezbedimo sto zdravije odrastanje i potpuno mi je jasan tvoj stav. Ni on ne jede mesne preradjevine,ali jede boraniju koja je bila zamrznuta. Taj deo oko boranije me je i naterao da pisem,a to retko radim. Citam sve i znam da si ti iskljuciva u vezi ishrane i to postujem. Samo sam zelela da kazem da ni vi ne treba da se zgrazavate na nas koji nismo vaseg misljenja. Pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno,ja nisam imala nameru da iskažem bes.Žao mi je što si tako shvatila.Ja sam samo razočarana jelovnicima u vrtićima i jaslicama,zar ja nemam pravo da hranim svoje dete zdravo a da mi neko kaže pa što pretjeruješ?Vidiš meni je strašno da beba jede šećer,brašno i slično,kao i mesne prerađevine,i zaista ne razumem kao se takva hrana nalazi na meniju dečjih vrtića,a da ne govorim o jaslicama.Da,ja se trudim da se hranim zdravo,koliko god je to moguće.Misliš da li sam kao dete jela voćne užine?Obožavala sam voće ;) I moja majka je davala sve od sebe da se hranimo zdravo.Ne znam šta je u tome loše..

Ok. I ja se trudim da se hranim zdravo,ali ziv sam covek i uzimam sve umereno,sto sam sigurna da i ti radis samo to sada neces reci i neces ovde. Ja imam drugaricu koja je detetu davala iskljucivo kasice iz teglice jer joj je to rekao njen lekar,ali ja joj nikada nisam rekla da je luda i ako ja nikako nisam za to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ok. I ja se trudim da se hranim zdravo,ali ziv sam covek i uzimam sve umereno,sto sam sigurna da i ti radis samo to sada neces reci i neces ovde. Ja imam drugaricu koja je detetu davala iskljucivo kasice iz teglice jer joj je to rekao njen lekar,ali ja joj nikada nisam rekla da je luda i ako ja nikako nisam za to.

I ja sam krenula davati kašice HIPP,pa sam onda poslušala savjet od nekoga da to nije baš najbolji izbor.Ta osoba mi je dala dobre argumente.Ja sam to shvatila kao savjet,i zahvalna sam na tome.Dakle,ne vidim ništa loše u tome da posavjetuješ drugaricu ako smatraš da nešto nije u redu i objasniš joj zašto.I nisi u pravu da sam loše komentarisala smrznutu boraniju,pošto kažeš da te to pokrenulo da napišeš post.I sama kao što rekoh zamrzavam sezonsko povrće,ne vidim ništa loše u tome.Naravno da i ja nekad pojedem prazne kalorije,i nemam šta da krijem ali se trudim da to izbjegavam.I nisam se uvijek hranila kako treba,posebno u studentskim danima.A kad mi neko kaže to i to nije dobro,i još ima argumente,poštujem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mei je najbolje sto u tom vrticu sedi nego ko dobija platu i potpisuje se kao nutricionista a jelovnik je isti vec 20 godina!!!

pre par dana je strina mm bila kod nas i kaze: "secam se kad je ... isla u vrtic, ponedeljak-to, utorak-to, sreda.." sve je isto i sad !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sada sam se preslisavala i nigde ne nadjoh da sam rekla da si ti negativno komentarisala smrznutu boraniju,no da ne bi nas tri davile ovu temu ja vam se zahvaljujem na odgovorima i postujem i htedoh da kazem da i mi svoju decu volimo bez obzira na to sto jedu i beli secer i belo brasno i jedu sto i ostala deca po vrticima,sto privatnim,sto drzavnim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja potpuno razumem majke zašto veruju nekome ko sebe naziva nutricionistom,mislim to je njegov posao,zato je i plaćen.Ali,po logici stvari meni sevjeti nekih nutricionista-ne izgledaju nimalo pozitivno.I verujem da bi se dosta toga promenilo ako bi se roditelji organizovali i pobunili.

Buhla šta se dešava kad neko dete kao tvoje ne može da proprati meni u vrtiću?Da li u toj situaciji ti sama njemu spremaš za taj dan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Taj deo oko boranije me je i naterao da pisem,a to retko radim. Citam sve i znam da si ti iskljuciva u vezi ishrane i to postujem. Samo sam zelela da kazem da ni vi ne treba da se zgrazavate na nas koji nismo vaseg misljenja. Pozz

Mislila sam na ovaj deo oko boranije.U pravu si nema smisla o tome raspravljati.I više ja dobijam kritike što moje dete još uvek ne jede čokolino,nego što sam ja ovde kritikovala neke namirnice na dečjem meniju.I nisam kritikovala ni tebe ni jednog roditelja ovde,samo meni koji iskreno uopšte nije zdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislila sam na ovaj deo oko boranije.U pravu si nema smisla o tome raspravljati.I više ja dobijam kritike što moje dete još uvek ne jede čokolino,nego što sam ja ovde kritikovala neke namirnice na dečjem meniju.I nisam kritikovala ni tebe ni jednog roditelja ovde,samo meni koji iskreno uopšte nije zdrav.

E to mene ubija u pojam. Što dobijem pre ja kritiku i omalovažavanje "previše ga čuvaš", "e baš nećeš moći da paziš uvek na njegovu ishranu", "videćeš ti kad on kao pomahnitao zgrabi čips jer mu je bio uskraćen" i slično, nego neko ko svom detetu uredno daje smeće hranu. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja potpuno razumem majke zašto veruju nekome ko sebe naziva nutricionistom,mislim to je njegov posao,zato je i plaćen.Ali,po logici stvari meni sevjeti nekih nutricionista-ne izgledaju nimalo pozitivno.I verujem da bi se dosta toga promenilo ako bi se roditelji organizovali i pobunili.

Buhla šta se dešava kad neko dete kao tvoje ne može da proprati meni u vrtiću?Da li u toj situaciji ti sama njemu spremaš za taj dan?

Da, ja donosim hranu. Pitala sam vaspitacice kako reaguje kad vidi da deca jedu drugaciju hranu. Kazu da on ne trazi, jede svoje, a cesto mu druga deca traze da im da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace, u vrticu ima dece koja su alergicna na gluten, mleko, orahe, kikiriki... I svi donosimo hranu. Uspela sam da izdejstvujem preko roditeljskog saveta, da bar na jelovniku stoji sastav jela, do sad su samo nazivi stajali. Za poseban jelovnik su mi rekli da je to tesko izvodljivo, jer se konkretno na nbgd u 3 vrtica kuva za ostale. I ne isplati se ili je nemoguce da se pravi samo u jednom pa raznosi ta hrana u ostale. Mali je procenat, a opet alergije raznovrsne. Veca je mogucnost da se umanji cena vrtica, ali tu odluku ne donose vrtici, tj predsk.ustanove nego skupstina grada. E sad, rekli su da ce da daju predlog... Ali to je pitanje kada i dal njima ide u prilog. I dok se mi kao roditelji ne pobunimo, nema od toga nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E to mene ubija u pojam. Što dobijem pre ja kritiku i omalovažavanje "previše ga čuvaš", "e baš nećeš moći da paziš uvek na njegovu ishranu", "videćeš ti kad on kao pomahnitao zgrabi čips jer mu je bio uskraćen" i slično, nego neko ko svom detetu uredno daje smeće hranu. :(

Buhla slažem se s tobom,dok se roditelji ne pobune nema ništa od promene.Dobro je da si izdejstvovala da znaš sastojke u jelima,to je od krucijalne važnosti kad su u pitanju alergije.A posebno me raduje što se mališan složio oko svega.Dakle,teorija da će dete tugovati za hranom koju druga deca jedu,pada u vodu.Phoenix nisi jedina.Meni su isto govorili "videćeš ti kad ti ona dobije slatki šok,kad proba čokoladu,pa ko mahnita jede samo slatkiše jer joj braniš"Kao da je meni lako da živim u društvu koje podržava nezdravu ishranu,da me svaki dan saleću sa kritikama.Ali,definitivno mi je lakše da trpim to,nego da živim sa mišlju da sam detetu dala nešto što nije doro za njegov organizam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam neko ko itekako vodi racuna o ishrani svog deteta,ali nisam bas toliko rigorozna,ali ja vas potpuno kapiram i nisam htela da se svadjam nego samo da cujem i vase misljenje . A sad da vam ispricam kako sam dobijala i dobijam kritike od mog svekra oko cokolade koje moje dete nije jelo do skoro,a i sada jede samo ponekad. Vrhunac je bio kada je imao oko godinu dana a deda mu je svaki dan kupovao po jednu cokoladu nebi li mu ja dala,a regularno smo je pojeli svaki dan mm i ja,da bi ovaj shvatio da treba da odustane. Jedan dan meni on lepo kaze kako cu ja "dusu da ogresim o dijete"(on je crnogorac),na sta sam ja planula i svasta rekla jer mrzim tu izjavu inace,a pogotovo kada je u pitanju dete koje sam ja rodila . A on umesto da se zaustavi kaze meni kako je cokolada potrebna da bi se detetu pravilno razvijao mozak,tada sam shvatila da je vrag odneo salu i da ne vredi vise biti fin i objasnjavati nego sa sve rekla sto sam mislila i striktno zabranila da se kupuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam neko ko itekako vodi racuna o ishrani svog deteta,ali nisam bas toliko rigorozna,ali ja vas potpuno kapiram i nisam htela da se svadjam nego samo da cujem i vase misljenje . A sad da vam ispricam kako sam dobijala i dobijam kritike od mog svekra oko cokolade koje moje dete nije jelo do skoro,a i sada jede samo ponekad. Vrhunac je bio kada je imao oko godinu dana a deda mu je svaki dan kupovao po jednu cokoladu nebi li mu ja dala,a regularno smo je pojeli svaki dan mm i ja,da bi ovaj shvatio da treba da odustane. Jedan dan meni on lepo kaze kako cu ja "dusu da ogresim o dijete"(on je crnogorac),na sta sam ja planula i svasta rekla jer mrzim tu izjavu inace,a pogotovo kada je u pitanju dete koje sam ja rodila . A on umesto da se zaustavi kaze meni kako je cokolada potrebna da bi se detetu pravilno razvijao mozak,tada sam shvatila da je vrag odneo salu i da ne vredi vise biti fin i objasnjavati nego sa sve rekla sto sam mislila i striktno zabranila da se kupuje.

Ako je tvoj svekar tako veliki vjernik,onda zna da majka ne može griješiti dušu o svom čedu što ga ne kljuka čokoladom.Da,ti stari crnogorci su,bježi im s puta :D Meni je paradoksalna i poražavajuća činjenica da kada majka želi zdravo da hrani dete umjesto podrške dobije kritiku sredine.I ovde o svađi nije bilo ni riječi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam za neke preterano radikalne režime ishrane za decu stariju od godine dana, naravno da ću u ishrani svog deteta ponekad upotrebiti i šećer i so i belo brašno, ali krofne i tolika količina mesnih prerađevina u vrtićima, nemam reči, pa zna se da se krofne peku u dubokom ulju, ja sam jednom pojela krofnu i stomak mi otpao, nisam mogla da spavam :wacko:

B.mama voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene samo zanima gde nabavljate zdravu hranu ? Da li kupujete onu koja je organske proizvodnje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije za ovu temu al da ti odgovorim.Više se trudim da izbjegavam prazne kalorije u ishrani deteta,moja je još beba,al i kad poraste.Slatkiše,suhomesnate proizvode.U mojoj kući se već odavno ne prži brašno na ulju,čuvena zaprška,za kojom mislim da nema potrebe.Umjesto griza,ja njoj spremam palentu.Što se mesa tiče,moj stric živi na selu tako da odatle nabavljamo meso,al postoje i sasvim solidni proizvođači kao što je Cekin.Zamrznuto povrće podržavam,jer je prošlo stroge kontrole,i duboko je zamrznuto tako da su većina hranljivih sastojaka sačuvane.Ja sam jednostavno protiv nezdravog,nije baš toliko teško hraniti se zdravo koliko god izgledalo.

Ja sam za to da se roditelji izbore,da deca u vrtićima ne jedu viršle,paštete,salame i slično,da se ne stavlja zaprška u jelo.Da li je to tako teško izvodljivo :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije za ovu temu al da ti odgovorim.Više se trudim da izbjegavam prazne kalorije u ishrani deteta,moja je još beba,al i kad poraste.Slatkiše,suhomesnate proizvode.U mojoj kući se već odavno ne prži brašno na ulju,čuvena zaprška,za kojom mislim da nema potrebe.Umjesto griza,ja njoj spremam palentu.Što se mesa tiče,moj stric živi na selu tako da odatle nabavljamo meso,al postoje i sasvim solidni proizvođači kao što je Cekin.Zamrznuto povrće podržavam,jer je prošlo stroge kontrole,i duboko je zamrznuto tako da su većina hranljivih sastojaka sačuvane.Ja sam jednostavno protiv nezdravog,nije baš toliko teško hraniti se zdravo koliko god izgledalo.

Ja sam za to da se roditelji izbore,da deca u vrtićima ne jedu viršle,paštete,salame i slično,da se ne stavlja zaprška u jelo.Da li je to tako teško izvodljivo :unsure:

Ja verujem da je to mrtva trka i da nije samo u roditeljima problem koji bi se borili za promenu jelovnika, već je problem prevashodno finansijske prirode.Npr, mislim da u novosadskim vrtićima ima 12000 dece. To je 36000 obroka dnevno. Izbacivanje viršli, pašteta i sličnih stvari, neka poskupi obrok za samo jedan jedini dinar (brojevima: 1). To je preko 3 miliona dinara odn. 28000eu poskupljenja mesečno, na nivou SAMO Novog Sada. Zato mislim da je to utopijska priča. Baš još neko vreme. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.