Jelovnik u vrtiću

odgovora

Objavljeno

Danas...

Doručak: Namaz od meda i maslaca i mleko

Užina: Narandža

Ručak: Spanać, pire krompir, pečeni batak i karabatak

Užina: Čokoladni griz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Anđa nnikada ne doručkuje u vrtiću,ali vidim da nema pašteta,viršli i margarina....e sada nije mi jasan taj namaz od sardine+ kakao,uf pri samoj pomisli na to pripadne mi muka,iako nisam nešto gadljiva,dakle taj namaz+ kakao,kakva kombinacija :o ...

Dalje,nije mi jasno da za užinu koja je u 11h imaju obavezno neki kolač+ sok (jao jedan dan je bila baklava :blink: ...deca u jaslicama :blink: )....a posle ručka im daju voće :blink: ,iako tamo na jelovniku piše sat vremena nakon ručka (ni to nema logike,nutricionista potpisan)....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas:

Dorucak - krem sir, hleb, caj

Uzina - gibanica, jogurt

Rucak - varivo od graska sa junecim mesom, salata cvekla, hleb, banana

Eto...banana posle ručka :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas...

Doručak: Namaz od meda i maslaca i mleko

Užina: Narandža

Ručak: Spanać, pire krompir, pečeni batak i karabatak

Užina: Čokoladni griz

:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:rolleyes:

Mna voliš narandže? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas...

Doručak: Namaz od tunjevine i jaja (koliko sam videla, jaja su narendana na taj namaz) i jogurt

Užina: Jabuka

Ručak: Pileća supa, svinjsko pečenje sa varivom, cvekla

Užina: Integralna mekika i čaj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pastete.... provuce se med, krofna, kacamak i makarone sa sirom....sve te razumem :(

Ali krofna sa KREMOM naravno... sto vise vestacke hrane pa onda sto nam deca bolesna??? :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali krofna sa KREMOM naravno... sto vise vestacke hrane pa onda sto nam deca bolesna??? :angry:

Uh Maro, zar mislis da su deca bolesna od krema? :(

Ne mislim da je krem preterano zdrav, ali zar toliko moze da skodi? Mmmmmm ja ga obozavam, kao i sve sto ima veze sa cokoladom i kakaoom, nadam se da mis nece biti na mene... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh Maro, zar mislis da su deca bolesna od krema? :(

Ne mislim da je krem preterano zdrav, ali zar toliko moze da skodi? Mmmmmm ja ga obozavam, kao i sve sto ima veze sa cokoladom i kakaoom, nadam se da mis nece biti na mene... :lol:

nama su u vrticu davali eurokrem namazan na hleb,dzem i margarin...ja to nikad nisam volela ne volim ni sad...ali kakva je steta od malo krema, nece pojesti kofu od 2,5 kg...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa stvar je u tome što krofna i krem nisu zdrave namirnice...ok je pojesti jednom u 2-3-6 meseci krofnu, ali 1x nedeljno, detetu to od 2-3 godine nije potrebno. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa stvar je u tome što krofna i krem nisu zdrave namirnice...ok je pojesti jednom u 2-3-6 meseci krofnu, ali 1x nedeljno, detetu to od 2-3 godine nije potrebno. :)

pa nisu zdrave ali nisu ni toliko toksicne...ne kazem da treba da jedu svaki dan ali ne mozes stalno da jedes bas zdravo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pa nisu zdrave ali nisu ni toliko toksicne...ne kazem da treba da jedu svaki dan ali ne mozes stalno da jedes bas zdravo

Pa sad.. To je osetljiva tema. Ja smatram da je to izrazito nezdrava hrana - belo brašno, čiste kalorije sa konzervansima. Dakle, kad dete to pojede, ono ništa korisno nije unelo u organizam, šta više, unelo je recimo konzervanse koje organizam mora da se trudi da eliminiše, na uštrb neke voćke ili već neke zdravije užine koja bi pozitivno uticala na detetov imunitet. Tako organizam stalno ima uspone i padove u snabdevanju kornisnim stvarima, tako da se slažem da nije ni čudo što su deca često bolesna!

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danas...

Doručak: Džem, maslac, hleb i mleko

Užina: Trešnje

Ručak: Pileća supa, spanać, pire krompir i fileti oslića

Užina: Sutlijaš od integralnog pirinča

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obisla sam sve moguce vrtice,drzavne i privatne.Blago je reci da sam sokirana jelovnikom.U drzavnih hrane ih pastetama virslama i ostalim mesnim preradjevinama.Danas u jednom privatnom vrticu pitam da mi pokazu jelovnik,a u jelovniku puding bebama od godinu dana.Kolaci.Krofne.Eurokrem.Naravno,po mom misljenju potpuno bespotrebno za taj uzrast.Pitam da li bebama sole hranu,naravno da sole,a koriste i Vegetu.Kad sam ih pitala da li bi mogli,barem u privatnom vrticu,da ispostuju neka moja pravila u ishrani.Naisla sam na podsmeh,vaspitacica je rekla da preterujem.Pita me kako joj dajem bljutavu hranu,jer ne stavljam so?Sazaljivo pita Sofiju,tebi mama nista ne da da jedes..Ispadoh frik nad frikovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obisla sam sve moguce vrtice,drzavne i privatne.Blago je reci da sam sokirana jelovnikom.U drzavnih hrane ih pastetama virslama i ostalim mesnim preradjevinama.Danas u jednom privatnom vrticu pitam da mi pokazu jelovnik,a u jelovniku puding bebama od godinu dana.Kolaci.Krofne.Eurokrem.Naravno,po mom misljenju potpuno bespotrebno za taj uzrast.Pitam da li bebama sole hranu,naravno da sole,a koriste i Vegetu.Kad sam ih pitala da li bi mogli,barem u privatnom vrticu,da ispostuju neka moja pravila u ishrani.Naisla sam na podsmeh,vaspitacica je rekla da preterujem.Pita me kako joj dajem bljutavu hranu,jer ne stavljam so?Sazaljivo pita Sofiju,tebi mama nista ne da da jedes..Ispadoh frik nad frikovima.

Evo, ja sam tu borbu prošla i dobila do sada bitke!

Prošle godine nisam konkurisala za državni vrtić, jer sam imala utisak da tamo nema šanse da se izborim za bolji jelovnik, te sam dete upisala u privatni na 4h. Kompromis je bio da doručkuje kod kuće, a tamo samo pojede užinu (koja je u tom vrtiću bila isključivo voćna!).

Ove godine sam konkurisala u državni i dobili smo ga. Preko veze (žao mi je, ali je tako!) smo ga prebacili u bliži vrtić, jer smo dobili neki koji je u potpuno drugom delu grada.Da ne dužim - uspela sam da se dogovorim da detetu nosim doručak i užinu! Srećom, ovde su bili fleksibilni (što se razlikuje od vrtića do vrtića, iako je sve to jedna ustanova) - prihvatili su potvrdu od pedijatra u kojoj piše "Molim da se detetu u skladu sa navikama porodice iz ishrane izbaci mleko i mlečni proizvodi, konzervansi, veštačke boje i šećeri". Uz tu potvrdu sam priložila molbu da detetu donosim hranu od kuće, i na to su pristali!

I tako, svako jutro mu spremam doručak i užinu. Trudim se da se po obliku ne razlikuje mnogo od onoga što je na jelovniku taj dan.

Jutros je npr. za doručak bila viršla i hleb. Ja sam mu napravila jedan duguljasti ćevap (pripremila još pre neki dan, napravila ih nekoliko i zamrznula, a ujutru samo izdinstala na vodi) i parče integralnog hleba. Jeste da bih mu ranije obavezno uz to dala i neku svežu salatu, ali mu svako jutro dam pre polaska ceđeni grejp ili parče paprike da pogricka. Za užinu je bio puding. Ja sam mu skuvala palentu, stavila kašikicu malteksa i malo mlevenih oraha. On to dobije u istoj čaši kao i oni puding, tako da se ne razlikuje mnogo.

No, sve to njemu ni ne smeta. Objasnila sam mu da mu ja pravim doručak i užinu i da to nije baš isto što i druga deca jedu, i on je to hladno prihvatio.

Eto, uspela sam i jako sam srećna zbog toga.

Često neki ljudi zajediljivo kažu - "e pa nećeš moći uvek da ga sačuvaš od loše hrane." Ja na to odgovorim da naravno da neću, ali sada, dok je dete u intenzivnom rastu i razvoju hoću, a to je dobra osnova za kasnije, pa sve da se i on kasnije opredeli da povremeno jede neke gluposti, imaće pripremljen organizam za to, u meri u kojoj je to moguće!

buhla voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, ja sam tu borbu prošla i dobila do sada bitke!

Prošle godine nisam konkurisala za državni vrtić, jer sam imala utisak da tamo nema šanse da se izborim za bolji jelovnik, te sam dete upisala u privatni na 4h. Kompromis je bio da doručkuje kod kuće, a tamo samo pojede užinu (koja je u tom vrtiću bila isključivo voćna!).

Ove godine sam konkurisala u državni i dobili smo ga. Preko veze (žao mi je, ali je tako!) smo ga prebacili u bliži vrtić, jer smo dobili neki koji je u potpuno drugom delu grada.Da ne dužim - uspela sam da se dogovorim da detetu nosim doručak i užinu! Srećom, ovde su bili fleksibilni (što se razlikuje od vrtića do vrtića, iako je sve to jedna ustanova) - prihvatili su potvrdu od pedijatra u kojoj piše "Molim da se detetu u skladu sa navikama porodice iz ishrane izbaci mleko i mlečni proizvodi, konzervansi, veštačke boje i šećeri". Uz tu potvrdu sam priložila molbu da detetu donosim hranu od kuće, i na to su pristali!

I tako, svako jutro mu spremam doručak i užinu. Trudim se da se po obliku ne razlikuje mnogo od onoga što je na jelovniku taj dan.

Jutros je npr. za doručak bila viršla i hleb. Ja sam mu napravila jedan duguljasti ćevap (pripremila još pre neki dan, napravila ih nekoliko i zamrznula, a ujutru samo izdinstala na vodi) i parče integralnog hleba. Jeste da bih mu ranije obavezno uz to dala i neku svežu salatu, ali mu svako jutro dam pre polaska ceđeni grejp ili parče paprike da pogricka. Za užinu je bio puding. Ja sam mu skuvala palentu, stavila kašikicu malteksa i malo mlevenih oraha. On to dobije u istoj čaši kao i oni puding, tako da se ne razlikuje mnogo.

No, sve to njemu ni ne smeta. Objasnila sam mu da mu ja pravim doručak i užinu i da to nije baš isto što i druga deca jedu, i on je to hladno prihvatio.

Eto, uspela sam i jako sam srećna zbog toga.

Često neki ljudi zajediljivo kažu - "e pa nećeš moći uvek da ga sačuvaš od loše hrane." Ja na to odgovorim da naravno da neću, ali sada, dok je dete u intenzivnom rastu i razvoju hoću, a to je dobra osnova za kasnije, pa sve da se i on kasnije opredeli da povremeno jede neke gluposti, imaće pripremljen organizam za to, u meri u kojoj je to moguće!

Svaka čast! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo, ja sam tu borbu prošla i dobila do sada bitke!

Prošle godine nisam konkurisala za državni vrtić, jer sam imala utisak da tamo nema šanse da se izborim za bolji jelovnik, te sam dete upisala u privatni na 4h. Kompromis je bio da doručkuje kod kuće, a tamo samo pojede užinu (koja je u tom vrtiću bila isključivo voćna!).

Ove godine sam konkurisala u državni i dobili smo ga. Preko veze (žao mi je, ali je tako!) smo ga prebacili u bliži vrtić, jer smo dobili neki koji je u potpuno drugom delu grada.Da ne dužim - uspela sam da se dogovorim da detetu nosim doručak i užinu! Srećom, ovde su bili fleksibilni (što se razlikuje od vrtića do vrtića, iako je sve to jedna ustanova) - prihvatili su potvrdu od pedijatra u kojoj piše "Molim da se detetu u skladu sa navikama porodice iz ishrane izbaci mleko i mlečni proizvodi, konzervansi, veštačke boje i šećeri". Uz tu potvrdu sam priložila molbu da detetu donosim hranu od kuće, i na to su pristali!

I tako, svako jutro mu spremam doručak i užinu. Trudim se da se po obliku ne razlikuje mnogo od onoga što je na jelovniku taj dan.

Jutros je npr. za doručak bila viršla i hleb. Ja sam mu napravila jedan duguljasti ćevap (pripremila još pre neki dan, napravila ih nekoliko i zamrznula, a ujutru samo izdinstala na vodi) i parče integralnog hleba. Jeste da bih mu ranije obavezno uz to dala i neku svežu salatu, ali mu svako jutro dam pre polaska ceđeni grejp ili parče paprike da pogricka. Za užinu je bio puding. Ja sam mu skuvala palentu, stavila kašikicu malteksa i malo mlevenih oraha. On to dobije u istoj čaši kao i oni puding, tako da se ne razlikuje mnogo.

No, sve to njemu ni ne smeta. Objasnila sam mu da mu ja pravim doručak i užinu i da to nije baš isto što i druga deca jedu, i on je to hladno prihvatio.

Eto, uspela sam i jako sam srećna zbog toga.

Često neki ljudi zajediljivo kažu - "e pa nećeš moći uvek da ga sačuvaš od loše hrane." Ja na to odgovorim da naravno da neću, ali sada, dok je dete u intenzivnom rastu i razvoju hoću, a to je dobra osnova za kasnije, pa sve da se i on kasnije opredeli da povremeno jede neke gluposti, imaće pripremljen organizam za to, u meri u kojoj je to moguće!

Phoenix ja se tebi divim.Uspjela si se izboriti i dobro je da je malisan sve lepo prihvatio.Boricu se i ja,al dok ne napuni 3 godine,videcu da nadjem bebisiterku,i da jede hranu koja je za nju najbolja.Ja meso dobijam sa sela,gde nema automobila,stoka samo pase travu,nema vestackog djubriva.Takodje ne planiram detetu davati mleko,o ostalim stvarima da i ne govorim.Mislim da deci posle 2.godine mleko nije ni neophodno.I dobro si rekla,ako ce se vec kasnije hraniti nezdravo nek ima dobar kamen temeljac koji moze sve da izdrzi.Najvise me nervira kad mi neko kaze,pa sta ce joj biti?Nemam nameru da objasnjavam vaspitacicama zasto puding i krofna nisu zdravi,samo zelim da se neki moji principi ispostuju.Nisam trazila da joj daju pticje mleko.Dala si mi dobru ideju kako bih mogla da uspijem u svojoj namjeri.Kad vide papir od pedijatra,valjda se nece podsmevati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Петак 21.09.2012.

DORUCAK

Намаз са туњевином, хлеб, чај

Намаз: јаје, крем сир, туњевина, со, лук црни

Хлеб,

Чај: дробљени шипак, лимун, шећер, вода

UZINA

Мини пица, јогурт

Пица: брашно пшенично, шећер, млеко, со, уље сунцокретово, квасац, сувомеснати производи, сир фета, парадајз пире, оригано

Јогурт

RUCAK

Вариво од бораније са јунећим месоми павлаком, хлеб, грожђе

Вариво: боранија смрзунута, јунећи бут и плећка, лук црни, лук бели, шаргарепа, уље сунцокретово, брашно пшенично, зачин јелу, со, першун лист, алева паприка, вода, кисела павлака

Хлеб

Грожђе

UZINA II

Грожђе

U prevodu... moje dete sutra ne moye da jede nista od njihove hrane!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

buhla :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Петак 21.09.2012.

                                        

DORUCAK             

Намаз са туњевином, хлеб, чај                

                

Намаз: јаје, крем сир, туњевина, со, лук црни                

Хлеб,                

                

Чај: дробљени шипак, лимун, шећер, вода                                        

    UZINA         

Мини пица, јогурт                

                

Пица: брашно пшенично, шећер, млеко, со, уље сунцокретово, квасац, сувомеснати производи, сир фета, парадајз пире, оригано                

                

Јогурт                                        

    RUCAK         

Вариво од бораније са јунећим месоми павлаком, хлеб, грожђе                

                

Вариво: боранија смрзунута, јунећи бут и плећка, лук црни, лук бели, шаргарепа, уље сунцокретово, брашно пшенично, зачин јелу, со, першун лист, алева паприка, вода, кисела павлака                

Хлеб                

Грожђе                

                

                UZINA II                     

                

Грожђе

U prevodu... moje dete sutra ne moye da jede nista od njihove hrane!

:o Nemam reči.Šta sve deca jedu..I posle kažu mi imamo svog nutricionistu.Kako da ne.Ovo kad si napisala brašno pšenično,jel oni to stavljaju zapršku?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A začin jelu je verovatno vegeta. Strašno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A začin jelu je verovatno vegeta. Strašno.

;( Ja ne razumem što se roditelji ne skupe,i organizuju da se nešto promijeni.Ovdje me ne čudi,narod ćuti i trpi sve.Ali,kod vas se bune za sve,pa što ne i za ovo?Mislim nisu to male stvari.Da li kod vas postoji vrtić koji ima zdravu ishranu za bebe i decu?Ja sam kod nas sve obišla,kao što sam već rekla,prilično sam razočarana.A posebno stavom vaspitačica,kao pa šta,i mi kući svoju decu tako hranimo..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

;( Ja ne razumem što se roditelji ne skupe,i organizuju da se nešto promijeni.Ovdje me ne čudi,narod ćuti i trpi sve.Ali,kod vas se bune za sve,pa što ne i za ovo?Mislim nisu to male stvari.Da li kod vas postoji vrtić koji ima zdravu ishranu za bebe i decu?Ja sam kod nas sve obišla,kao što sam već rekla,prilično sam razočarana.A posebno stavom vaspitačica,kao pa šta,i mi kući svoju decu tako hranimo..

Roditelji ne mogu da se organizuju iz više razloga:

1. neznanja

2. umora

3. nezainteresovanosti

4. itd..

Kod nas ne postoji vrtić, ni privatni, koji ima tu mogućnost da deca jedu isključivo zdravo ili već da roditelji imaju mogućnost da kreiraju jelovnik. To bi u našim uslovima bilo preskupo i niko ne bi ni mogao da priušti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete ide u privatni vrtic u kom mogu sve obroke da mu donesem,ali ja to ne radim iz razloga sto je iste sastavio neko ko se potpisao kao nutricionista. Kada dodje kuci jede sta je tog dana na nasem meniju,ali znam da svaki dan jede kuvano. Ja kapiram da treba biti iskljuciv kada je u pitanju alergija na neku namirnicu,ali ne treba ni preterivati. Iskreno,ja sam sokirana zbog cega ste vi sokirani u vezi ovog jelovnika. Sem ove pice ja ne vidim tu nista tako strasno. Opet kazem da razumem ovu majku u kojoj je dete alergicno ,ali isto tako mislim da sam dobra majka i ako ne vodim racuna da li mi je dete imalo zaprsku u rucku ili jelo boraniju koja je bila zamrznuta ili ne. Ne zivimo svi na selu ili u blizini sela da jedemo provereno organsku hranu. Sta vasa deca jedu kad odu kod bake i deke ? Da li ste sigurni sami vi da se hranite i zivite zdravo da bi ste to zahtevali od malisana? Ne zelim da ovo sve zvuci drsko,ovo je samo drugacije misljenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete ide u privatni vrtic u kom mogu sve obroke da mu donesem,ali ja to ne radim iz razloga sto je iste sastavio neko ko se potpisao kao nutricionista. Kada dodje kuci jede sta je tog dana na nasem meniju,ali znam da svaki dan jede kuvano. Ja kapiram da treba biti iskljuciv kada je u pitanju alergija na neku namirnicu,ali ne treba ni preterivati. Iskreno,ja sam sokirana zbog cega ste vi sokirani u vezi ovog jelovnika. Sem ove pice ja ne vidim tu nista tako strasno. Opet kazem da razumem ovu majku u kojoj je dete alergicno ,ali isto tako mislim da sam dobra majka i ako ne vodim racuna da li mi je dete imalo zaprsku u rucku ili jelo boraniju koja je bila zamrznuta ili ne. Ne zivimo svi na selu ili u blizini sela da jedemo provereno organsku hranu. Sta vasa deca jedu kad odu kod bake i deke ? Da li ste sigurni sami vi da se hranite i zivite zdravo da bi ste to zahtevali od malisana? Ne zelim da ovo sve zvuci drsko,ovo je samo drugacije misljenje

I jelovnik u državnom vrtiću u Novom Sadu uredno potpisuje nutricionista, a na tom spisku su SVAKODNEVNO viršle, paštete, margarini, salame najlošijeg kvaliteta, isključivo beli hleb itd. To je sve puno aditiva i pojačivača ukusa - čiste hemije koja je otrovna i za nas odrasle, a ne za malu decu i otpadaka mesne industrije!! Ja se sa tim svakako ne mogu pomiriti. I ne, ni kod kuće to ne jedemo - nikad.

Mislim da imaš pogrešnu postavku stvari - hraniti svoje dete zdravo nije zahtev postavljen detetu, već želja da mu se pruži maksimum u ovom prljavom i zagađenom svetu u kome živimo, jer to se od nas kao roditelja očekuje.

Meni je najgore kad roditelj zna koliko je nešto nezdravo i loše, nutritivno siromašno, a ipak iz lenjosti da detetu tako nešto da jede.

Neuhvatljiva voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.