Jelovnik u vrtiću

odgovora

Objavljeno

Ovaj kolac sa ovsenim pahuljicama su pravili prvi put i meni se svideo, uzela sam recept ali jos ga nisam isprobala.

Phonix dala cam im recept za tvoje keksice, pa mozda jednog dana i njih napreve.

Izgleda da će mi to biti jedino rešenje. Da nabavim potvrdu preko veze, ako je to moguće, o raznim alergijama. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trenutni dogovor sa vrtićem je baš takav - tamo ništa ne jede osim voća. Doručak obavi kod kuće, a vrati se kući pre ručka. Nisu pristali da donosim doručak. Cena mi je umanjena. Za sada je tako.

Meni nije bitno da on tamo bude dugo, već da ima nekoliko sati provedenih u igri sa decom i sl, tako da za sada će ići u poludnevni boravak.

Međutim, ja bih ga od proleća možda upisala u državni, a tu bih morala da se dovijam - ili potvrdom o alergiji da omogućim da ne jede lošu hranu, pa makar jeo i dalje kod kuće ili već nekako.

Videću kako stvari teku.

Tužna sam što nema više inicijative i što sam potpuno usamljena u svom poduhvatu. U okruženju ne nailazim na odobravanje. Uglavnom samo dobijam komentare kako mi preterujemo, nismo normalni i ljudi nas osuđuju. A ja samo želim da pružim detetu što zdraviju ishranu u periodu kad je u intenzivnom razvoju. Stvarno mislim da to nije nikakvo preterivanje i da jeste važno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Međutim, ja bih ga od proleća možda upisala u državni, a tu bih morala da se dovijam - ili potvrdom o alergiji da omogućim da ne jede lošu hranu, pa makar jeo i dalje kod kuće ili već nekako.

Pri upisu u državni vrtić dobijaš Karton koji nosiš u dom zdravlja i popunjava dr o vakcinaciji, bolestima i alergiji, tako da možeš da zamoliš dr da ti u alergije stavi stvari koje ne bi volela da ti dete jede u vrtiću. Meni je dr napisala mleko, belance, crveno i koštunjavo voće. Ja sam na istom tom kartonu opet markerom to isto napisala + sam dala vaspitačici na jednom papiru spisak hrane.

Na sajtu P.U. 11.april stoji jelovnik za tekuću nedelju i koliko vidim i doručak a i užina su mlečni obroci. Pošto je na privikavanju dovodiću ga posle doručka a užinu ću da mu donosim. Ne svidja mi se što nemaju izbor ako je dete alergično da ili oni prave hranu ili umanje mesečnu ratu za broj obroka koje dete nije jelo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, da li si razmisljala da sinu ipak dozvolis bar jedan (mlecni) obrok u vrticu, makar i nezdrav?

Moje misljenje je da je nezgodno u takvoj sredini kao sto je grupa vrticke dece izdvajajti decu na bilo koji nacin, makar i po pitanju ishrane jer oni ce uvek da zele da jedu ono sto ne smeju i ono sto drugi jedu. Ako mu ti donosis drugi obrok, automatski ga izdvajas od ostatka grupe, pa ce on videti njihov obrok i mozda ce pozeleti neki deo a vaspitacica nece znati da li sme da mu da, a opet mozda ce ostala deca pozeleti njegov drugaciji obrok pa tu vec nastaje problem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U vrtić u koji trenutno ide vaspitačica zna da on sme samo voće da jede kod njih. U vrtiću ima još dece koja doručkuju kod kuće, tako da i kad stigne tamo, bar njih 4-5 ne doručkuje već se igraju, a on kad je sit, njega ne zanima hrana.

Da je situacija drugačija, da on recimo, dođe tamo a svi sede i jedu, a on sedi sa strane sam - to naravno da nikad ne bih dozvolila!!

Takođe da mu dam taj jedan mlečni obrok ipak nije opcija. Ne mogu da pristanem na to jer bih tako pristala da jede i pije mleko, viršle, paštete i salame svaki dan, a to je jedan on najvažnijih principa naše ishrane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix kod nas u grupici ima devojčica koja je alergična na ribu, rečeno je da će taj dan kad je riba na jelovniku ona dobiti neku drugu hranu, ali evo za dve godine kako idu u vrtić nikada nije stigla zamena hrane... ta devojčica od kuće donosi plazmu ili neki obavezno originalno upakovan keks ne može ništa što joj mama napravi kod kuće... Iskreno, s obzirom da znam šta i kako rade u državnim vrtićima, biće vam jako teško održati vaš način ishrane za vreme Bogdanovog boravka u vrtiću :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, a neke grickalice kao dopuna obroku kod kuce? Neka malo doruckuje kod kuce i onda mu ponesi nesto sto on jede i neka to gricka dok ostala deca doruckuju.

Kako ide kad su rodjendani u pitanju? Ovde roditelji donesu punu kesu raznoraznih zezalica, sokova i slicno i onda vaspitacice naprave zurku, pevaju pesmice i ruckaju slatkise... Kako bi to izgledalo kod vas, s obzirom da ne jede ni slatkise?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kamilice, ne znam. Ne mogu da ti odgovorim na pitanja jer još nismo bili u takvoj situaciji i ne znam kako ću se tada postaviti. Verovatno ću mu za rođendane dozvoliti da jede nešto bez veze. Ne znam.

Hranu ne smem da nosim u vrtić, ali sve jedno, kažem ti, nije jedini koji ne doručkuje tamo. Ima ih više i oni se igraju, a deca koja doručkuju jedu kad ko stigne u vrtić, tako da je tamo opuštena atmosfera. Nije to da njih 20 sedi za stolom, a dvoje sedi sa strane. Više je varijanta da njih par sedi i jede, a ostali jurcaju i igraju se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Trenutni dogovor sa vrtićem je baš takav - tamo ništa ne jede osim voća. Doručak obavi kod kuće, a vrati se kući pre ručka. Nisu pristali da donosim doručak. Cena mi je umanjena. Za sada je tako.

Meni nije bitno da on tamo bude dugo, već da ima nekoliko sati provedenih u igri sa decom i sl, tako da za sada će ići u poludnevni boravak.

Međutim, ja bih ga od proleća možda upisala u državni, a tu bih morala da se dovijam - ili potvrdom o alergiji da omogućim da ne jede lošu hranu, pa makar jeo i dalje kod kuće ili već nekako.

Videću kako stvari teku.

Tužna sam što nema više inicijative i što sam potpuno usamljena u svom poduhvatu. U okruženju ne nailazim na odobravanje. Uglavnom samo dobijam komentare kako mi preterujemo, nismo normalni i ljudi nas osuđuju. A ja samo želim da pružim detetu što zdraviju ishranu u periodu kad je u intenzivnom razvoju. Stvarno mislim da to nije nikakvo preterivanje i da jeste važno.

Ja sam iz ovog razloga odustala od jaslica za Kristinu, i nekako cu se valjda snaci. Prvo, ne zelim da tako mala jede svasta, a drugo ona nista i nece moci da jede, jer oni ne pasiraju hranu. Ona jos uvek ne zna da guta krupniju hranu, cesto se zagrcne i vidim da se niko nece baviti time da ona jede, vec ce biti gladna. A to necu.

Zamislite, na privikavanju u vrticu, daju im celu kiflu i, naravno, Kristina uzme i baci. Ona ni ne zna da je to hrana...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, meni tek sad nista nije jasno! Kako to da ne doruckuju svi zajedno, nego kad ko hoce? Koliko ih vaspitacica onda pazi?

Jutros su kod nas u vrticu imali sirni namaz (sirko) namazan na parce hleba i solju kakaa, u jaslicama su taj hleb sitno iseckali i stavili na tanjirice i hranili ih, a mleko je bilo u soljama, a vaspitacice su nekoj deci sipale u njihove flasice umesto vode.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kako ide kad su rodjendani u pitanju? Ovde roditelji donesu punu kesu raznoraznih zezalica, sokova i slicno i onda vaspitacice naprave zurku, pevaju pesmice i ruckaju slatkise... Kako bi to izgledalo kod vas, s obzirom da ne jede ni slatkise?

Mi smo tek krenuli u jaslice pa nije bilo rodjendana, ali ja imam u planu da ostavim grickalice u vrticu koje Pavle sme da jede, pa da mu vaspitacice u takvim prilikama daju. Na zalost Pavle je alergican na mleko, belance, crveno voce, kikiriki i jos mnogo toga... nemam ni jednu drugu opciju (ja, baba, teta cuvanje), tako da mora i on a i drugari u vrticu da nauce da on jede drugaciju hranu. Jeste tesko, ali zato sluze vaspitacice da im objasne i nauce ih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je jelovnik prilicno raznovrsan, svaki dan ima i voca i povrca i mesa za rucak. Jednom nedeljno ide riba. Za dorucak nema salama i virsli, u principu ide hleb plus jaje ili tunjevina ili neki namaz. Mada moje dete uvek doruckuje kod kuce, pa ako tamo pojede jos nesto super. Za rucak kazu da se uvek rasturi od klope, vidim da svi vole sto je jesna. :rolleyes: Dorucak bude u pola 9, uzina oko 11, oko pola 12 je spavanje i onda u pola tri bude rucak. Vidim da pise da za rodjendane moze da se donese iskljucivo hrana koja je fabricki proizvedena, ne primaju nista domace.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Novom Sadu je strogo zabranjeno za rođendane donositi grickalice u vrtić, čak i fabrički upakovane. Ni skokvi ne smeju....

Pre par meseci je jedna devojčica zamalo umrla jer mama nije prijavila alergiju na kikiriki‚, čak je i u bolnici negirala alergiju (za koju je znala da dete ima :angry: ) tako da je od tog incidenta uvedeno pravilo da se ništa ne sme unositi u vrtić od hrane i pića! Izuzetak su jedino deca sa alergijom, oni smeju plazmu doneti kad je dan sa obrokom na koji su oni alergični.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Novom Sadu je strogo zabranjeno za rođendane donositi grickalice u vrtić, čak i fabrički upakovane. Ni skokvi ne smeju....

Pre par meseci je jedna devojčica zamalo umrla jer mama nije prijavila alergiju na kikiriki‚, čak je i u bolnici negirala alergiju (za koju je znala da dete ima :angry: ) tako da je od tog incidenta uvedeno pravilo da se ništa ne sme unositi u vrtić od hrane i pića! Izuzetak su jedino deca sa alergijom, oni smeju plazmu doneti kad je dan sa obrokom na koji su oni alergični.

Jeste, ali i dalje sve zavisi od ustanove do ustanove.

Pravila se razlikuju. Na Detelinari, gde mi prijateljica radi imaju striktna pravila o alergijama dece. Nije dovoljno da roditelj kaže da je dete alergično niti je dovoljno da pedijatar napiše, već traže rezultate alergo testova i sl, dok na Limanu je dovoljno samo da roditelj kaže na šta je dete alergićno, takođe, tamo dozvoljavaju donošenje fabrički upakovanih grickalica za rođendane. :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste, ali i dalje sve zavisi od ustanove do ustanove.

Pravila se razlikuju. Na Detelinari, gde mi prijateljica radi imaju striktna pravila o alergijama dece. Nije dovoljno da roditelj kaže da je dete alergično niti je dovoljno da pedijatar napiše, već traže rezultate alergo testova i sl, dok na Limanu je dovoljno samo da roditelj kaže na šta je dete alergićno, takođe, tamo dozvoljavaju donošenje fabrički upakovanih grickalica za rođendane. :huh:

I kod nas u vrtiću je ovo pravilo, ja svaki Akijev nalaz od lekara moram da kopiram i predam vaspitačici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jutros su kod nas u vrticu imali sirni namaz (sirko) namazan na parce hleba i solju kakaa, u jaslicama su taj hleb sitno iseckali i stavili na tanjirice i hranili ih, a mleko je bilo u soljama, a vaspitacice su nekoj deci sipale u njihove flasice umesto vode.

Ovako je i kod nas u jaslicama..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni sin ide u novosadski vrtic..

slazem se sa svim gorenavedenim o velikoj zastupljenosti nezdravih namirnica. licno, mislim da su pasteta, virsle, cokoladno mleko i plazma keks u sezoni svog moguceg voca, precesto na jelovniku.

moj sin je prvi dan u skolici za dorucak imao virsle, koje do tada nije nikad video (krenuo je sa tacno godinu dana), pljuvao, do kraja ih nije ni pojeo, ali primetila sam da su sva ostala deca jela.. sada sigurno i on pojede..

pogledam svake nedelje sta se jede, ali mislim da je bolje da to ne radim jer se samo sekiram :-( a svakako mu necu dati da doruckuje sam kod kuce musli da ne bi slucajno sa drugarima jeo pastetu :-)

za sada ne mogu nista da promenim, ali planirala sam da to pitanje pokrenem na savetu roditelja ove godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo jednog od jelovnika u nasem vrticu,obzirom da se svake nedelje menja.....Inace nasa cerka ide u privatni vrtic u Beogradu..

DORUČAK

PITA KROMPIRUŠA, JOGURT

UŠTIPCI SA SIROM,

ČAJ

BARENO JAJE, ZDENKA SIR, HLEB, JOGURT

MED, PUTER,

HLEB, ČAJ

PALENTA SA SIROM, KISELO MLEKO

DŽEM, PUTER, ČAJ

RUČAK

PILEĆA SUPA, PILETINA SA SUSAMOM, KISELO MLEKO, HLEB

GOVEĐA SUPA, MUSAKA OD TIKVICA, KISELO MLEKO, HLEB

KREM SUPA, PILEĆI PAPRIKAŠ , SALATA, HLEB,

ČORBA OD POVRĆA, GRILOVANA TAGATELE SA TIKVICAMA, HLEB

PARADAJZ ČORBA, RIBLJE PLJESKAVICE, KROMPIR SA BLITVOM, SALATA, HLEB

PAŠTETA, HLEB, JOGURT

I imaju jos tri uzine...jedna je vocna. Jako je dobra i kvalitetna hrana....Ali sve ima svoju cenu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I imaju jos tri uzine...jedna je vocna. Jako je dobra i kvalitetna hrana....Ali sve ima svoju cenu

Slažem se...a koja je to cijena, čisto da uporedim sa Banja Lukom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

250E...Ali vredi svaki ulozeni evro.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

250E...Ali vredi svaki ulozeni evro.... :D

Da..kod nas je ta cijena u većini privatnih vrtića...kada bolje razmislim u svim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadam se da su i Vasa iskustva pozitivna,kao i nas..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadam se da su i Vasa iskustva pozitivna,kao i nas..

Ne, ja se nisam odlučila za privatni vrtić jer mi je to stvarno preskupo. Kod nas je već teta, godinu i pol, plaćam je oko 120 eura...za te novce pažljivo brine o djetetu, nama i njemu sprema ručak...dobro meni i dobro njemu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima vremena za vrtic,a i dosta ljudi je zadovoljno i drzavnim vrticim...Posto sam nova na forumu,ne bih mnogo o samom vrticu.

Vraticu se na temu,bitno je da kazem,da smo pri upisu dobili citav niz formulara koje smo morali da popunimo,a koji su vezani za ishranu...od toga sta dete voli da jede i naravno da li postoji intolerancija na neku hranu,kao i same navike ishrane kod kuce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U Nisu svi vrtici imaju isti dnevni obrok. Hrana se kuva u Pcelici, drzavnom vrticu, i razvozi u sve ostale(i privatne i drzavne vrtice). Tako da sva deca ruckaju istu hranu. Na cenu vrtica uticu druge stvari, ne hrana.

Za sad sam videla meni za samo dve nedelje i zadovoljna sam. Prvo sto mi se dopalo:-ponedeljak: razeni hleb, utorak: integralni hleb, Sreda: kukuruzni hleb, cetvrtak: kifla sa nekim semenkama... to i ja ne postujem bas uvek kod kuce a puno vodim racuna o njenom zdravlju.

Sto se samog obroka tice-dobija sve sto i kod kuce mama sprema. Puno povrca sa parcetom mesa. Sasvim prihvatljivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.