Principi ishrane kod male dece

odgovora

Objavljeno

Dajte, zene, so sa Himalaja? Peruansko zito bez glutena? Gii puter po ajuvredskim saznanjima?

Ja za neke stvari prvi put cujem... kakva je ta so sa Himalaja? Po cemu je posebna? I taj Peru, kakvo brasno proizvodi?

Mislim da je ovo bas neko zesce preterivanje..... sto bi rekla mna mama prosera****nje?!

Gledala sam pre neki dan emisiju "Dodji na veceru", one zene sto se hrane sirovom hranom. Doslo mi je onoj mladoj gospodjici da lupim samarcinu! Ne samo sto se prenemaze, vec ne jede, voce, ne jede nauljeno... Cepljezi se kao neka carapa. Slazem se da je zdrava ishrana bitna, ali one ga preterase. One skoro nista ne jedu. Ja volim da uzivam u hrani, da jedem za stolom sa svjojom porodicom, da pravimo nedeljne ruckove i mislim da je to jako zdravo, sto smo svi zajedno i sto zajedno kuvamo i jedemo, druzimo se. Drugo, sto rece mna koliko mi se cini, ko ce "skoknuti" u London po namirnice, zacine? Ja jedva nadjem ananas u mom gradu, ma ajte ljudi molim vas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim, da ne bude da sam se nalozila sada. Ja bih jako volela da se hranimo zdravije, da ne przim i pohujem nikada, da ne koristim ulje i mislim da polako krecemo ka tome, ali bas ovo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Gledala sam pre neki dan emisiju "Dodji na veceru", one zene sto se hrane sirovom hranom. Doslo mi je onoj mladoj gospodjici da lupim samarcinu! Ne samo sto se prenemaze, vec ne jede, voce, ne jede nauljeno... Cepljezi se kao neka carapa. Slazem se da je zdrava ishrana bitna, ali one ga preterase. One skoro nista ne jedu. Ja volim da uzivam u hrani, da jedem za stolom sa svjojom porodicom, da pravimo nedeljne ruckove i mislim da je to jako zdravo, sto smo svi zajedno i sto zajedno kuvamo i jedemo, druzimo se. Drugo, sto rece mna koliko mi se cini, ko ce "skoknuti" u London po namirnice, zacine? Ja jedva nadjem ananas u mom gradu, ma ajte ljudi molim vas...

Imam dve drugarice (njih dve se inace ne poznaju i nemaju nikakve veze jedna sa drugom) koje jedu samo presnu hranu. Spopadaju me i smaraju kako nisam normalna sto Miki spremam meso. Ustvari, u poslednjih manje od godinu dana obe su postale lude za pravilnom ishranom, a mislim da je to mnogo vise pomodarstvo nego prava zdrava ishrana, tako da ne jedu NISTA zivotinjskog porekla, a biljno jedu samo neobradjeno. Jedina obrada kod njih koja dolazi u obzir je seckanje, miksovanje u blenderu i zvakanje...

U soku sam, pa od cega onda ja da se najedem? Ja voce inace skoro i ne jedem, a od paradajza, krastavca, sveze tikvice i zelene salate stvaaaaaarno ne mogu da se najedem! A kad bih jela malo vise kikirikija (svezeg!) i drugih semenkica, proklijala bih :P

Salu na stranu, ja ne umem da ne jedem, iako je za mene sve to gubljenje vremena i volela bih da postoji neka tabletica koja ce zameniti hranu organizmu tako da ne moram ni da spremam ni da jedem.

A kad pogledam sa druge strane: krofne, palacinke, ustipke, ruske salate, kolace... kako toga da se odreknem? Prosto mi je zadovoljstvo da to spremam za nas i da svi sedimo i klopamo, mmmmmmmm. Moj tata je skaltkokusac, on uziva nenormalno u slatkisima, a ja sam izgleda 100% na njega :P

I jos bih dodala ovde: gde su masnoce u ovakvoj vrsti ishrane gde se jede bukvalno samo sveze voce i povrce? Da li je dovoljna masnoca iz putera od kikirikija i badema (koji prave blendovanjem istih semenki do besvesti, dok ne postane kao namaz)? I da li je zdravo unositi u organizam toliku kolicinu te vrste masnoce kao zamenu za sve ostale zivotinjske masnoce?

Postujem to da je majcino mleko za bebu, a kravlje mleko za tele, ali ja licno mleka ne mogu da se odreknem u ishrani, jer se kod mene mleko koristi bukvalno u svemu... :( cak i jaja koja generalno ne jedem, ne bih mogla da izbacim iz obroka (rucka, pohovanja, kolaca...), na koji nacin onda da spremam hranu? :(

Za mene je sve to previse odricanja i gladovanja, sa moje tacke gledista...

Mislim, da ne bude da sam se nalozila sada. Ja bih jako volela da se hranimo zdravije, da ne przim i pohujem nikada, da ne koristim ulje i mislim da polako krecemo ka tome, ali bas ovo...

I ja bih volela da to izbacimo iz ishrane: przeno, pohovano... ali ja to obozavam. Brasno bih ubacila svuda!

Ali hajde da se pohvalim, i ja sam poboljsala nesto u kuvanju: pocela sam da koristim pirincani skrob za zguscavanje corbi i jela umesto brasna, a taj pirincani skrob ima da se kupi u svim prodavnicama... :) Mislim da se razlicito zove, gustin, skrob... nemam pojma, ali u sastavu pise da je u pitanju pirincani skrob, a ne gluten...

Inace ova so sa Himalaja kao i ovo brasno sa tim natpisom ima u obicnom Merkatoru ovde da se kupi, tako da nista to nije bau wau kako zvuci samo sa svim tim drzavama u nazivu kad se upotrebi e sad sta je u toj kesi unutra to Boga pitaj odakle je i u kojoj garazi je pakovano :)

Potpis :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Toliko su nas ucili da je mleko zdravo kad ono... Moze li neko da mi objasni zasto nije zdravo, zaista ne znam. Phoenix? Ja dajem deetetu jogurt, kiselo mleko, pavlaku, sada planiram i mladi sir "President"da li gresim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Toliko su nas ucili da je mleko zdravo kad ono... Moze li neko da mi objasni zasto nije zdravo, zaista ne znam. Phoenix? Ja dajem deetetu jogurt, kiselo mleko, pavlaku, sada planiram i mladi sir "President"da li gresim?

Ukratko: Danasnje krave su odavno prestale da pasu travu, nego sad jedu koncentrate i primaju antibiotike, kako bi mleka bilo sto vise a sto manje se kvarilo. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam da li da se smejem ili da plačem kad vidim da neki ljudi boluju od zdrave ishrane, te ne peku ništa, te isključivo maslinovo ulje, te sve bez šećera i soli, pa nula posto masnoće, bla,bla, truć a iz lekarskih ordinacija ne izlaze, povišeni svi mogući parametri <_< Svojom ishranom se nisam nikad nešto preterano opterećivala, ne volim puno masno pa gledam da mi hrana baš ne pliva u ulju, ne prežderavam se slaninom sapunjarom i sličnim stvarima, ali neki ljudi baš preteruju. Od nekog lepšeg i ukusnog ručka povremeno neće nikome biti ništa. Doduše, kad je u pitanju dete, vodim računa jer je još mali, nameravam da ispoštujem neka pravila o uvođenju novih namirnica u njegovu ishranu i namirnice koje se trebaju izbegavati do godinu dana svakako ću izbegavati, ali kad vidim kako neke iskaču iz kože kad baka ili deda kupe detetu od 3 godine čokoladicu, dođe mi da povraćam. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Toliko su nas ucili da je mleko zdravo kad ono... Moze li neko da mi objasni zasto nije zdravo, zaista ne znam. Phoenix? Ja dajem deetetu jogurt, kiselo mleko, pavlaku, sada planiram i mladi sir "President"da li gresim?

Evo ovde sam pisala.

http://www.bebac.com/forum/index.php?s=&am...st&p=144477

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljudi mene zanima da li vodu treba piti uz obrok ili ne (tecnost generalno) i da li je treba piti odmah nakon obroka ili ne. To se stalno pitam jer svi govore razlicito. Da li to vazi i za bebe ili ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Recite mi jel vaše bebe ručaju pre ili poslije popodnevnog sna?Sofija se prvo naspava dva sata,i tek onda ruča.Nikad nije mogla spavati neposredno poslije ovog velikog obroka.E pre drugog spavanja je lagana supica.(još uvijek ima dva spavanja)Zanima me da li je bolje da spavaju punog stomaka,ili ne.O tome sam ovih dana polemisala sa jednom rođakom,pa me interesuje i vaše mišljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja jede posto ustane, vrlo cvcesto zaspi a da nista nije jela...al moje dete inace slabo jede tako da...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja jede posto ustane, vrlo cvcesto zaspi a da nista nije jela...al moje dete inace slabo jede tako da...

Moja i tvoja kao da su bliznakinje :D

vaskrsija voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj Vuk prvo spava pa ruca. Logicno, jer spava u 11, 12 13h, a rucak je oko 14, 15h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Recite mi jel vaše bebe ručaju pre ili poslije popodnevnog sna?Sofija se prvo naspava dva sata,i tek onda ruča.Nikad nije mogla spavati neposredno poslije ovog velikog obroka.E pre drugog spavanja je lagana supica.(još uvijek ima dva spavanja)Zanima me da li je bolje da spavaju punog stomaka,ili ne.O tome sam ovih dana polemisala sa jednom rođakom,pa me interesuje i vaše mišljenje.

Ja sam uvek volela da deca prvo lepo odspavaju pa da ručaju,ionako uglavnom ručamo kasnije oko 3-4 (nekad i 5)..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uglavnom prvo spava,pa ruca,a nekad se desi da prvo jede ako je gladan..a zaspi npr. oko 17h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je ovako, ujutro mleko, u roku od pola sata do sat dorucak. Sledeci obrok ili uzina, kako hocete, ja zovem obrok jer je veca kolicina je samo voce, posle toga ide spavanje, pa onda konkretan rucak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam da li sam potrefila temu,izvinjavam se ako nisam. Pisem jer sam malo uplasena. Moja curica ima dve godine i trudim se da je jede sto zdravije moze. Kuvam joj svaki dan,gledam da obavezno bude vockica za uzinu,cedimo sokice. Bila je ranije probirljiva,ali sada lepo jede. Inace ona nije neki ljubitelj slatkisa,torti i slicno. Ali malopre na jednoj grupi na fejsu procitah kako je smrtni greh dati detetu parce torte,sokic iz tetrapaka a da ne pricam kako su te mame okarakterisane. Moje dete na nekom rodjendanu popije sokic iz tetrapaka,pojede smoki ili cokoldanu bananicu. I sad kad procitah kako je to strasno i nedopustivo ja sam malo uplasena. Misljenja sam da je sve u umerenosti,i da im se nece nista strasno desiti ako nekad probaju nesto od slatkisa ili tortu sa belim secerom. Sta vi mislite drage moje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

o svašta.....pa onda bi se ja mogla koknut odmah da me te mame ne ukokaju,moja kad dođe iz vrtića,samo čokoladu traži.....

mada jede u vrtiću 2 konkretna obroka i 2 užine,volim i kad dođe kući da poruča,makar juhu da pojede,a onda uzmi čokoladu....i to dam par kockica ili koju manju bananicu,keksiće,bombon,al da joj treba-e pa ne treba pola table....a nije da ne bi mogla smazati,isss...

voća uvijek imamo u kući,makar jabuku ili bananu,pa joj radije to kažem da pojede,hoće...ili sušenoh grožđica,brusnica,bilo što...

a to kad na rođendane i u goste idemo,to mi je koma kad su stolovi krcati slatkišima,a djeca samo ko ose oko toga,majke ti,kao da su iz biafre utekii i nikad slatkiša vidjeli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a to kad na rođendane i u goste idemo,to mi je koma kad su stolovi krcati slatkišima,a djeca samo ko ose oko toga,majke ti,kao da su iz biafre utekii i nikad slatkiša vidjeli...

Ovo sam i ja primetila. Haos.

Hvala na ovim recima. Bas sam se sinoc isprepadala a bilo mi je i krivo jer su mnoge mame koje deci daju slatkis ili sl. od gotovih proizvoda napadnute kao da cine neko krivicno delo. Pristalica sam zdrave hrane,ali ponekad ako nesto gricnu od slatkisa ili gotove hrane pa Boze moj,nije otrov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma ne sekiraj se......ne vjerujem baš ni da te mame koje te krivo gledaju sa sobom tegle portabl friz sa svježe ubranim voćem niti termo torbicu sa friško kuhanim filetom oslića i blitve....mah....

meni je bila najjača jedna baba koja mi je popovala jednom prilikom kad je kćer bila beba,nekih godinu dana....bile smo u gradu i ja nisam niš ponijela (ah,nemajka :P:D ) za jesti,nego sam 'ladno kupila gotovu kašicu i to sa špinatom,odnijela teti u pekaru i zamolila da malo podgrije u mikrovalnoj....aaaaajme kad je baba ciknula AMA ŠTA TO RADITEEEEE,TO JE OTROV,NEĆETE TO VALJDA DJETETU DATI :blink:

reko' dašta da ću dat...ionak ju već godinu dana pokušavam otrovat (po vašem),al se ne da,pa....

i okrenem se i odem,a baba ostala kupit gebis sa poda.... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma ne sekiraj se......ne vjerujem baš ni da te mame koje te krivo gledaju sa sobom tegle portabl friz sa svježe ubranim voćem niti termo torbicu sa friško kuhanim filetom oslića i blitve....mah....

ama bas,pitam se sta su samo one jele kad su bile male,a i sta sada jedu je pitanje. Uvek su mi isle na ganglije te "savesne" majke. Prva sam za zdraviji zivot u svakom pogledu,i zdravstevi radnik sam. Ali uvek mi je islo na zivce popovanje nekih majki. Misljenja sam da svaka mama bira najbolje za svoje dete.

Joj,dobra si za babu,a tek one....sunce ti. :P

A kad smo kod baka bas sam se danas setila kako je meni moja baka spremala ukusna jela. Pa ja i brat od ujaka smo cepali po dva jaja,onako ono zumance narandzasto (sto ja retko vidjam sada), mljackamo vruc domaci hleb,i grickamo mladi crni luk. Evo ogladneh :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.