Ljubomora starijeg deteta

odgovora

Objavljeno

Uffff ja sam jako bila ljubomorna i stalno sam molila mamu i tatu da mi slucajno ne rode brata ili sestru. Oni nisu ni nameravali posto su i mene jedva dobili, ali to mi je bilo strasno. Kad sam ukapirala da mama ide kod ginekologa da se pregleda "zenski" i da se tamo radjaju bebe, bila sam bas u panici da mi ne dodje i ne kaze da cu dobiti brata ili sestru.

Nikad mi nije bilo zao sto sam jedinica i mislim da ne bih bas to drugo dete prihvatila. Eto..... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

u poslednje tri nedelje Lana je postala jako ljubomorna,nista nece da nas slusa,stalno tera inat,sve sto kazemo ona radi suprotno,šizim zbog toga :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam troje dece.Najstarija cerkica ima 5 god,sin ima 3 god i mala bebica ima 9 meseci.I uopste nemam problema sa ljubomorom.Cak sin i cerkica mi pomazu oko bebe,igraju se sa njom mnogo je vole.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deca da ne bi bila ljubomorna na novog clana porodice majka treba da razgovara sa detetom pre nego sto se beba rodi.I kad se rodi ne treba svu paznju da posvecuje samo bebi vec i ostaloj deci.I BICE SVE OK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ej,ja imam blizance,cerku i sina (8 god) i sina (2 god)....stariji sin je bio ljubomoran,znao je da ga udari bez razloga i u isto vreme da bude mnogo tuzan sto on vise voli sestru nego njega...ja sam jedan dan sela i otvoreno ga pitala- "jel ti mislis da tebe mama i tata ne vole,da vise volimo bebu...on je rekao--"da" Cvrso sam ga zagrlila i rekla da ja njega volim 6 godina duze nego bebu,jer se ovaj nije ni rodio i da ih sada volim isto...mislim da je od tad sve krenulo na bolje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa objasnite sebi zasto vise volite zensku decu i prebacujete na nju i njenu zenskost svoju odgovornost, pa cete mozda bolje razumeti sina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deca da ne bi bila ljubomorna na novog clana porodice majka treba da razgovara sa detetom pre nego sto se beba rodi.I kad se rodi ne treba svu paznju da posvecuje samo bebi vec i ostaloj deci.I BICE SVE OK

Izvini, ali sa ovim se uopste ne slazem...Pre porodjaja sam pricala, i pricala, i pricala kako beba nece nista da promeni u odnosu prema njemu, kako cu ja oboje voleti isto, bla,bla,bla...I posle porodjaja, pa i sada posle tri godine sednem sa njim i pricam i objasnjavam, desi se i da zaplacem objasnjavajuci da ih isto volim, da cu ih uvek isto voleti, ali bezuspesno...on tera po svome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

imam dva deteta jedno 7 godina drugo 17 meseca, stvar je u tome sto neznam sta da radim jel u zadnje vreme veliki sin od 7 godina je stalno los govori kako ga svi nerviraju, kako se zeli ubiti kako zeli pobeci od kuce, kako zeli mene ubiti i sve neke takvi misli, stalno mu govorim da to nije u redu, ali on mi se stalno dere, vregja itd..ne znam dali neko ima takve probleme ali seriozno mislim da ga vodim kod decijeg psihijatra da ne bi doslo do gorih stvari...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svakako da nije normalno ponašanje...i odmah pravac kod dečijeg psihologa, prvo u školi, a onda ako treba dalje...možda je to sve negodovanje na mlađe dete...ali svakako da nije uobičajena "ljubomora starijeg deteta"...Srećno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Definitivno ga sto pre vodi kod psihologa. Verovatno ce na kraju ispasti da je samo neka prolazna kriza, da na taj nacin ispoljava neko svoje nezadovoljstvo, ali neka ti to kaze neka strucna osoba, da budes sigurna. Bolje i bez razloga da ga vodis, nego da se kasnije kajes sto ga ipak nisi odvela kad je trebalo,.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

imam dva deteta jedno 7 godina drugo 17 meseca, stvar je u tome sto neznam sta da radim jel u zadnje vreme veliki sin od 7 godina je stalno los govori kako ga svi nerviraju, kako se zeli ubiti kako zeli pobeci od kuce, kako zeli mene ubiti i sve neke takvi misli, stalno mu govorim da to nije u redu, ali on mi se stalno dere, vregja itd..ne znam dali neko ima takve probleme ali seriozno mislim da ga vodim kod decijeg psihijatra da ne bi doslo do gorih stvari...

I moj stariji sin je bio nemoguć u periodu kada je mlađi imao oko 18 meseci. Uz malo više pažnje sve je prošlo. Starija deca se osećaju zapostavljeno. Kad mlađa deca počnu ozbiljno da ih ugrožavaju, a to je baš oko godinu ipo, nastane pakao u kući. Treba izdržati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj stariji sin je imao takve neke crne recenice kad sam isla da se treci put porodim,posle toga je bilo opet nesto na racun bebe,a sada je obozava,mladji sin je imao izjave kad ce beba da ugine :blink: Sve je to borba sa ljubomorom i prezivljavanje situacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

imam dva deteta jedno 7 godina drugo 17 meseca, stvar je u tome sto neznam sta da radim jel u zadnje vreme veliki sin od 7 godina je stalno los govori kako ga svi nerviraju, kako se zeli ubiti kako zeli pobeci od kuce, kako zeli mene ubiti i sve neke takvi misli, stalno mu govorim da to nije u redu, ali on mi se stalno dere, vregja itd..ne znam dali neko ima takve probleme ali seriozno mislim da ga vodim kod decijeg psihijatra da ne bi doslo do gorih stvari...

Da li je on pošao u školu ove godine? Ako jeste i to je još jedan razlog za čudno ponašanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ili sam ja poludila ili je slična tema ovoj nekada postojala pa sam je pročitala

U svakom slučaju školski psiholog ti je prva stepenica a ako ima potrebe idi dalje ali prvo par seansi odradi u školi ... pozzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da da posao je u drugi razred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nadam se da je samo ljubomora, ali to me strasno iritira, jel je opsti haos kuci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ili sam ja poludila ili je slična tema ovoj nekada postojala pa sam je pročitala

U svakom slučaju školski psiholog ti je prva stepenica a ako ima potrebe idi dalje ali prvo par seansi odradi u školi ... pozzz

Nisi poludela :lol: Ima tema Ljubomora starijeg deteta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad je sin napunio 7,5 godina ja sam se porodila. U pocetku je sve bilo super, nije ispoljavao ljubomoru, pomagao mi je oko bebe, pazio je, znaci, sve je bilo OK. Kako je ona rasla i njegova ljubomora je rasla, poceo je da cupa usne, pa da gricka rukav, desava se da je i udari iz cista mira, postavice jos nogu ako ona trci, ako njoj nesto kupim moram i njemu. Znam da je voli (glupo bi bilo reci da je ne voli), ali je bas, bas ljubomoran. Trudim se koliko mogu da kad  je on tu, ona ne bude u mom krilu, pazim se da je ne poljubim, ali zensko je umiljato i samo ti se uvlaci u dusu. Stalno pricam da majka ne moze voleti jedno dete vise od drugog, da oboje isto volim, ali uzalud...Cesto puta zna da kaze da nju volim vise od njega, da njega ne volim. Dusa me zabolela na njegove reci: "Ti samo ljubis Ilmu, a mene nikad". 

Kako objasniti starijem detetu da majka ne moze voleti jedno dete vise od drugog, kako objasniti da je majcinska ljubav ista prema svoj deci???

Kod nas je trenutno takva situacija, 6 god je razlika...Isto to sa grickanjem rukava, udaranjem i tim rečima. A i ja se trudim, to je faza, koja mora da prođe, trebaju jaaaako dobri živci :-))))

I mene jako to pogađa, čak znam sebi i da prebacujem da sam kao mlada majka kad sam njega rodila, možda imala manje živaca nego sada sa ovom maleckom...ali naravno volim ih oboje jednako, samo on je mali da to shvati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je napunio 8 godina u februaru, a devojčicu sam rodila krajem marta. Njemu je smetala čak i moja trudnoća, jer sam bila kilava i spora, mada, još tada me je znao pitati po bezbroj puta koga volim više, a moj odgovor je bio uvek isti: ''Volim vas podjednako, ali tebe volim duže čitavih 8 godina, znaš li ti koliko se tu ljubavi nakupilo bre!?''. B) Konačno ga je to zadovoljilo posle određenog broja ponavljanja, i više me ne pita, čak ni sada, nakon porođaja. Ali, ponaša se malkice nezrelije nego ranije, u smislu da je imitira npr kako plače, a on to vidi kao nekakvu šalu na njen račun. Ono što radim je da ga često zagrlim i eksplicitnim rečima podsetim da ga volim i da mi mnogo nedostaje ovih dana od kada sam skoncentrisana samo na tek rođenu sestricu... Za sada je sve o.k.

To imitiranje i kod nas je prisutno i takođe je njemu to kao neka šala, nekada me to izluđuje...Moj sin bi voleo da je Anja starija i da ga razume kada joj nešto govori i igra se sa njim, ali ona je premala. Ja sada da rodim ponovo drugo napravila bih manju razliku. Želeo bi da je nosa okolo, ali teška mu je. Ipak, hoće lepo da je pričuva kada je dobre volje i ume vrlo lepo sa njom, ne uvek ali često. Ja se ne ljutim na njega, to je normalno i proćiće, da nije lako nije, ali ni njemu sigurno nije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo šta moj sin radi ovih dana nije ljubomora, ali jeste nekakva kompenzacija... Dobio je od moje mame plišanu igračku pandu, koja je baš i nije mala, i odmah istog dana ju je unapredio u ''svoju bebu''. Dohvatio je neku flašicu što smo dobili kao poklon i uzeo pandu da hrani baš kad i ja dojim, i tako već nekoliko dana. U međuvremenu je panda morala i pelenu da dobije, naravno redovno je i uspavljuje, pa moram da se šunjam i po njegovoj sobi, da ne probudim ''drugu bebu''. Ali ovo još nije vrhunac... Pre neko veče mu uđem u sobu kad sam uspavala ćerkicu da i njega poljubim za laku noć i pitam ga šta radi, kad on kaže: ''Evo objašnjavam kornjači da ne mogu sa njom više često da se igram jer imam malu bebu pandu, pa moram da je hranim često...'', (kornjača je plišana igračka koju ima od ranije).

Eto siroto dete na ovaj način pokušava da se izbori sa čitavom situacijom! Prekjuče me je još pitao kako to da on igračke doživljava kao živa bića, na šta sam mu odgovorila da se sva deca tako igraju i da je to o.k., a on je ipak bio malo nesiguran, pa se pitao naglas da li je već veliki, jer ima 8 godina, pa možda i nije baš o.k.? Svakako sam ga ohrabrila da jeste ipak sve u redu da se tako igra dokle god hoće, bez obzira na godine...

Uh, bre! Dobro je da on to sve ovako jasno i otvoreno radi, a ne da frustracije čuva u sebi ili bude agresivan...

Joj, isto je kod nas, samo nije panda već jedna lutka koju sam donela za Anastasiju. Nosa je po kući , kao hrani i ide sa njom na spavanje. Meni ne smeta, ne sme da je iznosi iz kuće, ali muža malo nervira, kao muško pa se igra sa lutkom...proćiće i to, to je takođe samo faza i ispoljavanje ljubomora i želje da se i on brine o nekome kao ja o bebi i njemu. I ja mislim kao ti da je bolje da te frustracije izađu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

M je stariji od A sest i po godina, i nemamo problem sa ljubomorom. Jedino prvih dana kad sam dosla sa bebom iz bolnice, on je bio malo nesiguran, Medjudtim kad je shvatio da on svoje mesto u mom srcu i srcu mm nije izgubio, i da ga nece izgubiti, prosto je poceo da obozava svog brata, ali on ga stvarno obozava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.