Ljubomora starijeg deteta

odgovora

Objavljeno

Kad je sin napunio 7,5 godina ja sam se porodila. U pocetku je sve bilo super, nije ispoljavao ljubomoru, pomagao mi je oko bebe, pazio je, znaci, sve je bilo OK. Kako je ona rasla i njegova ljubomora je rasla, poceo je da cupa usne, pa da gricka rukav, desava se da je i udari iz cista mira, postavice jos nogu ako ona trci, ako njoj nesto kupim moram i njemu. Znam da je voli (glupo bi bilo reci da je ne voli), ali je bas, bas ljubomoran. Trudim se koliko mogu da kad  je on tu, ona ne bude u mom krilu, pazim se da je ne poljubim, ali zensko je umiljato i samo ti se uvlaci u dusu. Stalno pricam da majka ne moze voleti jedno dete vise od drugog, da oboje isto volim, ali uzalud...Cesto puta zna da kaze da nju volim vise od njega, da njega ne volim. Dusa me zabolela na njegove reci: "Ti samo ljubis Ilmu, a mene nikad". 

Kako objasniti starijem detetu da majka ne moze voleti jedno dete vise od drugog, kako objasniti da je majcinska ljubav ista prema svoj deci???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

uf, ne znam, a ne vidim ni tikere da znam koliko je mlađem detetu sada.

Moj sin je imao 4 g kad se ćerka rodila i nije nešto bio ljubomoran, a i ja sam se stvarno trudila da ih nikad ni po čemu ne razdvajam. Ako bih njoj nešto kupila, obično bih kupila i njemu, nešto drugo naravno, interesuju ih različite stvari.

Lezite svi zajedno, mazite se, moji i sada, ovako veliki se guraju ko će da legne pored mene, a ja ih zezam kako će da leže kad se rodi beba.

I sad, npr, kad im spremam večeru, obavezno (refleksno) pogledaju u tanjir onog drugog, da nije slučajno dobio više :rolleyes: , ali su generalno vrlo složni.

Doći će to na svoje mesto, samo treba vremena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ona ima 3 godine, a on ce sad jedanaestu...Sve mi to radimo, zaista se trudimo da ih ne odvajamo. Ne znam, nisam dovoljno pametna kako postupiti. 

I kod mene je ista situacija kao kod tebe sto se tice tanjira. Uvek im se cini da je onaj drugi dobio vise.

Mozda ce vreme uciniti svoje, ali ovako kako je malo me je strah da ta ljubomora ne ostane i za kasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije ti lako, ali meni je malo bezveze da se decak od skoro 11 godina tako ponasa, tj da pokazuje ljubomoru. :huh: Pa on je na pragu puberteta i nema iste potrebe za roditeljima kao malena. Ja imam troje, najstariji sin 9 god, srednji 4,5 a najmladja sad ce 2 god i nijedan nije pokazao bilo kakvu vrstu ljubomore. Svako ima svoje potrebe i potrebe za odredjenom vrstom neznosti. Moram da priznam da je mala trenutno u centru paznje ali njima nesmeta. ;)

Moras obavezno da razgovaras sa sinom i razresis misteriju njegovog ponasanja, jer nije normalno da decko pred pubertetom saplice i klepa malo dete. Verovatno u sebi ima neku dozu nezadovoljstva i besa, porazgovarajte, nesto ga sigurno muci a to sigurno nije ona, ona je samo objekat na kome se izivljava i pokusava da skrene paznju na sebe. Posveti mu paznju, provodi vreme sa njim bez nje. Bice to OK, to su samo faze ;) Kako faze imaju mala deca tako imaju i starija :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Rainbow, hvala na savetu.

Sigurno mu nije lako jer je dugo vremena bio sam i sve se njemu udovoljavalo i bilo po njegovom. Cesto kazem da nisam pogresila sto sam pravila veliku razliku izmedju dve trudnoce, ali nekad mislim i da je sve moglo drugacije. Sve mu se udovoljava, sve sto trazi to i dobije...ali opet je nezadovoljan necim.

Imas pravo, razgovaracu sa njim i moramo naci resenje za tu njegovu ljubomoru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je imao 6 godina kada se rodila prva cerka i nije bio ljubomoran. Jako je zrelo to prihvatio i nije pravio probleme. Vodila sam racuna kad god njoj nesto kupim da kupim i njemu makar najobicniju sitnicu jer se jednom zbog toga pobunio. Sad kad se rodila druga cerkica problema imam samo sa ovom starijom, ali ona ce tek da napuni 3 godine pa me ni ne cudi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam da li treba da se otvara nova tema, ali moje mladje dete je ljubomorno na starije. Ćerka ima 7 godina, a sin 19 meseci. Ona je prema njemu jako brižna, mazi ga i pazi, lepo se igraju, ali ako ja nju zagrlim, poljubim ili samo pričam sa njom, on nas odvaja, vuče me za ruku i kaže uzmi mene. Ona se smeje na to njegovo i kad je pitam da li joj to smeta, ona kaže da ne, ali ona ima svoje ćebence i kad njega zagrli znam da joj ipak nije svejedno. Nadam se da će ovaj mali urazumiti i shvatiti da ih oboje podjednako volim i da sam oboma podjednako posvećena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod mene je stalna borba oko krila i narucja...koje god da uzmem ono drugo se nadje "uvredjeno". Ne znam, nisam pametna kako resiti problem, razgovarala sam sa sinom o ljubomori, objasnjavala da majka svu decu voli podjednako i da se to podeliti ne moze, ali mi ni to nije mnogo vredelo.  Mene je samo strah da ta decja ljubomora ne ostane i za buducnost, strah me je da i kad odrastu ne budu ovoliko ljubomorni. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod mene je stalna borba oko krila i narucja...koje god da uzmem ono drugo se nadje "uvredjeno". Ne znam, nisam pametna kako resiti problem, razgovarala sam sa sinom o ljubomori, objasnjavala da majka svu decu voli podjednako i da se to podeliti ne moze, ali mi ni to nije mnogo vredelo.  Mene je samo strah da ta decja ljubomora ne ostane i za buducnost, strah me je da i kad odrastu ne budu ovoliko ljubomorni. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Nina, sto se ove teme tice totalni sam laik, jer imam samo jednu bebu. Ali, moje misljenje je da su muska deca vise vezana za majku, kao sto su i ocevi slabiji na zensku decu ( jedva cekaju da im se rodi sin, a ovamo su slabiji prema svojim miljenicama). On je sada u tim godinama kada nije ni deckic ni momcic. To je predpubertetsko doba kada su deca osetljivija. Bar po sebi i mojim vrsnjacima pamtim da smo i mi tada mislili da nas niko ne voli a ne samo majka. Trajace to jos malo dok ne pocnu da ga zanimaju devojcice, a onda ce se odjednom otrgnuti iz majcinskog zagrljaja. A nama majkama je tesko kad nas deca ne ostavljaju na miru ali je jos teze kada shvatimo da polako odrastaju i da ih na neki nacin gubimo. Zato, ne brini, vremenom sve dodje na svoje, i uzivaj u svojoj deci. Pozz! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, slažem se sa TONNY, dečaci su vezani za majku, moj sin se ne odvaja od mene, ćerki je bilo svejedno da li je mama ili tata, a sinu sam ja uvek 1. izbor. Ali, rekla sam da ću sad da uživam sa njim, jer ko zna koliko će ta ljubav trajati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ćerkica mi ima 16 meseci a u maju stiže dečak...Verujte mi da sad razmišljam kako ću to sve da izbalansiram... Da li ću uključivanjem i nje u svaki posao oko bebe da joj stavim do znanja da je sve ok...Ako joj budem posvećivala previše pažnje, strah me je da je naviknem pa da posle kad ta ista pažnja bude trebala i sinu da neću moći da postignem... Milion situacija formiram u glavi i za svaku imam po 3 rešenja ali koje je pravo....

Uteha mi je što će između njih biti mala razlika ali viđala sam ozbiljnu ljubomoru i kod tako male dece.... Ne znam...Ostaje mi da se nadam da će to sve biti kako treba ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tek sada videh da sam pogrešila temu... Vaša deca su veeeliikaa. :D.Pa, dobro, možda baš zbog toga možete da me posavetujete.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad je sin napunio 7,5 godina ja sam se porodila. U pocetku je sve bilo super, nije ispoljavao ljubomoru, pomagao mi je oko bebe, pazio je, znaci, sve je bilo OK. Kako je ona rasla i njegova ljubomora je rasla, poceo je da cupa usne, pa da gricka rukav, desava se da je i udari iz cista mira, postavice jos nogu ako ona trci, ako njoj nesto kupim moram i njemu. Znam da je voli (glupo bi bilo reci da je ne voli), ali je bas, bas ljubomoran. Trudim se koliko mogu da kad  je on tu, ona ne bude u mom krilu, pazim se da je ne poljubim, ali zensko je umiljato i samo ti se uvlaci u dusu. Stalno pricam da majka ne moze voleti jedno dete vise od drugog, da oboje isto volim, ali uzalud...Cesto puta zna da kaze da nju volim vise od njega, da njega ne volim. Dusa me zabolela na njegove reci: "Ti samo ljubis Ilmu, a mene nikad". 

Kako objasniti starijem detetu da majka ne moze voleti jedno dete vise od drugog, kako objasniti da je majcinska ljubav ista prema svoj deci???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nina kako napredujete? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam imala 6 godina kad mi se sestra rodila. I dan danas mi mama prepricava kako sam batom za meso isla na kolijevku i da su me u zadnjem momentu sprijecili, kako bih prodrmala kolijevku cim bi jedva uspavali seku, da prije nego sto se mama vratila iz bolnice da sam joj na telefon rekla da ostavi malu tamo a da ona dodje kuci... da sam grozna bila! Vjerovatno me je vise mucilo to sto bakina paznja je sada bila usmjerena na seku (jer do tada baka je samo mazila mene, a za mamu mi nije bilo toliko bitno, ja sam bila ljubomorna sto baka govori seki: ljubi baba zlato svoje, baba rodila itd... navodne te rijeci su bile okidac mog groznog ponasanja). Zasto vam ovo pisem? Zato sto mi je danas nezamislivo, ne samo danas vec i u mojoj recimo 10toj godini da sam bila ljubomorna na sestru. Cim sam malo porasla, prosla me je ljubomora i vrlo sam se zastitnicki odnosila prema sestri. Mislim da se ne trebate brinuti da ce ljubomora ostati. Koliko ja znam vecina starijih braca je jako zastitnicki nastrojeno prema sekama. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nina kako napredujete? :)

Uh...ludim od njih...Koliko god pricala i pricala, ne vredi. Pre neki dan ona lepo okrenula jednu veliku vazu, sela na nju i gleda crtani. On radio domaci i iz cista mira je gadjao knjigom. Normalno, ona pocela da place...kad sam ga pitala sta je uradio, kaze: "Pala mi knjiga iz ruke" :angry::angry::angry: Pala knjiga dva metra od njega i pravo u njenu glavu :angry::angry::angry::angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je napunio 8 godina u februaru, a devojčicu sam rodila krajem marta. Njemu je smetala čak i moja trudnoća, jer sam bila kilava i spora, mada, još tada me je znao pitati po bezbroj puta koga volim više, a moj odgovor je bio uvek isti: ''Volim vas podjednako, ali tebe volim duže čitavih 8 godina, znaš li ti koliko se tu ljubavi nakupilo bre!?''. B) Konačno ga je to zadovoljilo posle određenog broja ponavljanja, i više me ne pita, čak ni sada, nakon porođaja. Ali, ponaša se malkice nezrelije nego ranije, u smislu da je imitira npr kako plače, a on to vidi kao nekakvu šalu na njen račun. Ono što radim je da ga često zagrlim i eksplicitnim rečima podsetim da ga volim i da mi mnogo nedostaje ovih dana od kada sam skoncentrisana samo na tek rođenu sestricu... Za sada je sve o.k.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj sin je napunio 8 godina u februaru, a devojčicu sam rodila krajem marta. Njemu je smetala čak i moja trudnoća, jer sam bila kilava i spora, mada, još tada me je znao pitati po bezbroj puta koga volim više, a moj odgovor je bio uvek isti: ''Volim vas podjednako, ali tebe volim duže čitavih 8 godina, znaš li ti koliko se tu ljubavi nakupilo bre!?''. B) Konačno ga je to zadovoljilo posle određenog broja ponavljanja, i više me ne pita, čak ni sada, nakon porođaja. Ali, ponaša se malkice nezrelije nego ranije, u smislu da je imitira npr kako plače, a on to vidi kao nekakvu šalu na njen račun. Ono što radim je da ga često zagrlim i eksplicitnim rečima podsetim da ga volim i da mi mnogo nedostaje ovih dana od kada sam skoncentrisana samo na tek rođenu sestricu... Za sada je sve o.k.

 a055.gif Moj je poceo da prica kao ona...jednostavno, ne zna vise sta hoce od ljubomore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo šta moj sin radi ovih dana nije ljubomora, ali jeste nekakva kompenzacija... Dobio je od moje mame plišanu igračku pandu, koja je baš i nije mala, i odmah istog dana ju je unapredio u ''svoju bebu''. Dohvatio je neku flašicu što smo dobili kao poklon i uzeo pandu da hrani baš kad i ja dojim, i tako već nekoliko dana. U međuvremenu je panda morala i pelenu da dobije, naravno redovno je i uspavljuje, pa moram da se šunjam i po njegovoj sobi, da ne probudim ''drugu bebu''. Ali ovo još nije vrhunac... Pre neko veče mu uđem u sobu kad sam uspavala ćerkicu da i njega poljubim za laku noć i pitam ga šta radi, kad on kaže: ''Evo objašnjavam kornjači da ne mogu sa njom više često da se igram jer imam malu bebu pandu, pa moram da je hranim često...'', (kornjača je plišana igračka koju ima od ranije).

Eto siroto dete na ovaj način pokušava da se izbori sa čitavom situacijom! Prekjuče me je još pitao kako to da on igračke doživljava kao živa bića, na šta sam mu odgovorila da se sva deca tako igraju i da je to o.k., a on je ipak bio malo nesiguran, pa se pitao naglas da li je već veliki, jer ima 8 godina, pa možda i nije baš o.k.? Svakako sam ga ohrabrila da jeste ipak sve u redu da se tako igra dokle god hoće, bez obzira na godine...

Uh, bre! Dobro je da on to sve ovako jasno i otvoreno radi, a ne da frustracije čuva u sebi ili bude agresivan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, a mene sve to ceka vrlo brzo i ne znam kako ce biti. Imam kcerkicu od 7 godina, a druga beba treba da stigne u novembru. Ona je za sada odusevljena sto ce dobiti seku ili batu, mazi mi stomak, ljubi i tepa bebici. Naravno, dosta pricamo na tu temu i pokusavam joj objasniti da ce mama biti mnogo biti zauzeta oko bebe jer ce joj stalno nesto trebati i tome slicno. Kaze da ce mi pomagati, a kako ce sve izgledati kad dodje bebica vidjet cemo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad je sin napunio 7,5 godina ja sam se porodila. U pocetku je sve bilo super, nije ispoljavao ljubomoru, pomagao mi je oko bebe, pazio je, znaci, sve je bilo OK. Kako je ona rasla i njegova ljubomora je rasla, poceo je da cupa usne, pa da gricka rukav, desava se da je i udari iz cista mira, postavice jos nogu ako ona trci, ako njoj nesto kupim moram i njemu. Znam da je voli (glupo bi bilo reci da je ne voli), ali je bas, bas ljubomoran. Trudim se koliko mogu da kad  je on tu, ona ne bude u mom krilu, pazim se da je ne poljubim, ali zensko je umiljato i samo ti se uvlaci u dusu. Stalno pricam da majka ne moze voleti jedno dete vise od drugog, da oboje isto volim, ali uzalud...Cesto puta zna da kaze da nju volim vise od njega, da njega ne volim. Dusa me zabolela na njegove reci: "Ti samo ljubis Ilmu, a mene nikad". 

Kako objasniti starijem detetu da majka ne moze voleti jedno dete vise od drugog, kako objasniti da je majcinska ljubav ista prema svoj deci???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad je sin napunio 7,5 godina ja sam se porodila. U pocetku je sve bilo super, nije ispoljavao ljubomoru, pomagao mi je oko bebe, pazio je, znaci, sve je bilo OK. Kako je ona rasla i njegova ljubomora je rasla, poceo je da cupa usne, pa da gricka rukav, desava se da je i udari iz cista mira, postavice jos nogu ako ona trci, ako njoj nesto kupim moram i njemu. Znam da je voli (glupo bi bilo reci da je ne voli), ali je bas, bas ljubomoran. Trudim se koliko mogu da kad  je on tu, ona ne bude u mom krilu, pazim se da je ne poljubim, ali zensko je umiljato i samo ti se uvlaci u dusu. Stalno pricam da majka ne moze voleti jedno dete vise od drugog, da oboje isto volim, ali uzalud...Cesto puta zna da kaze da nju volim vise od njega, da njega ne volim. Dusa me zabolela na njegove reci: "Ti samo ljubis Ilmu, a mene nikad". 

Kako objasniti starijem detetu da majka ne moze voleti jedno dete vise od drugog, kako objasniti da je majcinska ljubav ista prema svoj deci???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada se rodila moja mladja cerka,starija je imala 7,5 god. Ja sam imala tu srecu da je moja starija cerka jako zelela brata ili sestru i novog clana porodice je docekala potpuno ushicena i sa recima: "sestrice moja,toliko sam te dugo cekala! " :) Nikada nije pokazala netrpeljivost prema bebi,a ako i nije bila nekada zadovoljna kolicinom paznje koju je dobijala u datom trenutku,njena ljutnja nije bila usmerena ka sestri,nego iskljucivo ka meni.Ja sam njoj blagovemeno pocela da objasnjavam da je ljubav takvo osecanje, koje se nikada u ne deli,vec se samo umnozava.Sto vise objekata ljubavi ima,ukupna kolicina ljubavi je sve veca i veca i utice na to da se svi mi u kuci volimo sve vise.Ponekada me pita koga volim vise, nju ili sestru, a ja tada odgovorim pitanjem koga ona voli vise: mamu ili tatu? Ipak, i dalje,skoro svakoga dana odvojim kolicinu vremena koju posvetim samo njoj,uz reci:dosta smo se druzile sa balavicama,'ajdemo nas dve odrasle devojke da malo caskamo.To je vreme koje je samo njeno i vidim da joj je drago sto je smatram odraslom i sto smo, negde, nas dve poseban tim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Decja ljubomora... :))) kao da znaju sta je to... Mala slatka stvorenja, koliko samo znaju da budu opadna, jel da? SECAM se mog brata koliko je bio ljubomoran n'a mène...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.