Blizanačka trudnoća

odgovora

Objavljeno

Ja sam posle dabl testa isla na 4d uz i pitala sam doktora koliko je merodavan dabl test.Rekao mi je da je skeptican po tom pitanju i da u srbiji samo dve laboratorije imaju licencu za radjenje dabl kod viseplodnih trudnoca. U svakom slucaju nemoj da se opterecujes puno oko toga,znam da nije lako i ja sam bila uplasena pa sam zato i isla na 4d.Kada mi je on tamo ispricao neke stvari bila sam mnogo smirenija.

Po meni dabl test je statisticki nalaz i naravno da moze da bude greske.Pa mojoj drugarici je rezultat bio uzasan-rizik je bio 1:10 pa se na amniocentezi videlo da nema pojma ni o kakvom riziku,i hvala Bogu beba se rodila ziva i zdrava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

AC uopste nije strasna ja sam je radila u II trudnoci, i kao sto sam vec pisala da se ja pitam preskocila bih i dabl i tgripl i isla pravo na AC jer su sanse za gresku najmanje.

posle loseg tripla, uradila sam AC i tih 2-3 nedelje koliko se ceka rezultat bile su mi kao god, uveliko sam bila u 6mes , a da je AC potvrdila tripl sledio bi prekid trudnoce. To iscekivanje strah nikad necu zaboraviti.

sve zbog greske u privatnoj lab , nisu mi uradili dijagram uz rezultat pa su vrednosti bile sumnjive :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji rezultati na dabl nisu bili losi,postojao je neki mali rizik,ali je doktorka rekla da nije nista strasno.Zbog toga sam ja najvise i isla 4d uz,i posle sam bila dosta smirenija.

Millar jesu li ti stigli rezultati?

Ostale trudnice sta ima novo kod vas,kako napreduju bebice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

millar, opusti se. Vidis da je dabl test u stvaristatisticka procena.

Znas kako se kaze: postoje male lazi, velike layi i statistika.

Sad ozbiljno - ako imas poverenje u svog ginekologa i ako je on/a dobar dijagnosticar, nemas razloga za paniku. On/a bi svakako uocio/la ako nesto nije u redu.

Ja sam isla na dabl i sve je bilo ok. Radila sam ga u Klinickom centru Nis. Nalaz mi je bio super, ali sto rece Marija - to je statistika. Ko vidi sta je u vezanoj vreci? (to je govorila moja baka)

Nema potrebe da se bojis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj poslednji UZ pregled je bio 3. decembra. Bebe su bile zdrave. Kraj osmog meseca. Sinak je bio tezak 2300 (velicina kao za jednu bebu staru 35 nedelja) a cerkica 2100 - ona mi malecka, ali nije strasno. Dr kaze da je i to solidno.

Danas (10.12.) smo u poslednjem danu osmog meseca.

Prodizila mi uzimanje lekova za održavanje (progesteron i Partusisten) sve do 17.decembra, kad treba da se javim u kliniku na praćenje.

Sto se tice mojih ogromnih otoka, koji su se pojavili u roku od par dana (od srede do subote sam se nadula i dodala 4-5 kg), samo mi je proverila pritisak i utvrđeno je da je nizak 90/50. Savetovala mi da povećam unos tečnosti.

Sad nešto čitam uputstvo za upotrebu Partusistena. Piše da treba ograničiti unos tečnosti na 2 litra dnevno. Ja dnevno popijem i do 4 litra - mleko, jogurt, sokovi, voda, kafa...

Rekla mi da ima šanse da kad se javim u bolnicu na praćenje stanja, postoji mogućnost da izguram trudnoću još dve nedelje posle toga. Mada, moja drugarica se porodila 2 dana nakon prekida uzimanja lekova...

Ja više ništa ne znam i bolje je da ništa ne znam. Nemam ni volju da bilo šta znam. Hoću samo da rodim zdravu decu i da krenem u novu priču.

Mnogo sam napeta i zbog približavanja porođaja i zbog tatine smrti i zbog nove uloge u životu koja me očekuje (osećam se totalno nespremno a mama mi je, uprkos naporima da to prikrije, užasno nesrećna, tužna, pogubljena - trudi se da pomogne ali koliko može?)... Umesto da sve odiše radošću i napetim iščekivanjem nečeg lepog, ja gledam gavrane oko sebe - mama i brat u crnini, njegova devojka u crnini ( i njoj je pre 6 meseci umrla mama...), moje tetke u crnini... Sve me to dodatno iritira. Šiznuću. Ne mogu ni da se radujem ni da tugujem. Mrzim crninu..

Jedini savet koji dobijam od svih - Moraš biti jaka zbog te dece, kao da ja to ne znam. Muka mi je od svega.

Počela sam na temu poslednjeg UZ i otišla OT. Drugi deo posta je više za temu "Kutak za jadanje".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama Bojana, ma biće sve kako treba. Stvarno, život zna da se igra sa nama, posebno kad je reč o smrti i rađanju. Nalaziš se stvarno u teškoj životnoj situaciji prepunoj emocija. Jedino što znam sigurno je da će bebice da se rode i ti ćeš tada biti najsrećnija majka na svetu a to da li ćeš biti dobra mama?! U to ne treba da sumnjaš već da znaš da pored svih emocija koje te okružuju i koje osećaš i hormoni doprinose da sumnjas u svoje mogućnosti.... Nemoj da se opterećuješ, tvojim bebicama će jedino trebati tvoja blizina i apsolutno ništa više. Želim ti puno snage i hrabrosti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mama Bojana da ne ponavljam vec receno,potpuno se slazem sa recima Ane Nikolic.

Sto se tice unosa tecnosti dok si na partusistenu i mene to zbunjuje,mada i ja unesem sigurno 4 l tokom dana pa mi nista ne hvali.Moja drugarica se porodila 24 h posle prekidanja te terapije,dok je druga devojka koju sam upoznala u bolnici izgurala jos 3 nedelje.Znaci sve je individualno.

Ja sam bila u bolnici 10 dana,juce sam izasla.Sve je ok,bebe su pre 10 dana(pune 33 nedelje) bile po 1900.Rekli su mi da je to sasvim ok za blizance,i da je najbitnije da ja izguram do ulaska u deveti.

MamaBojana jel ti rade CTG i koliko cesto?U bolnici su mi radili 2 puta dnevno,a sada kad sam izasla doktorka mi je rekla da dodjem na kontrolu 22.decembra a do tada nista nije potrebno.Pa me to sada malo brine.

Cmokic za sve drugare i drugarice na forumu :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

MArija, baš se pitam ovih dana gde si i da li si se porodila. Do sada nisam uradia ni jedan CTG, nemoj ni ti da brineš. Sigurno ti je stanje grlića stabilno i nemaš kontrakcije pa ti je rekla da ne dolaziš do 22 dec. (to je nekad bio Dan JNA). Ne bi te ona tek tako poslala kući. Odmaraj to je sve što mogu da ti kažem. Šta i koliko piješ za održavanje? Ja pijem Partusisten na šest sati i Utrogestan po dve uveče. To se kao pije da se sprečavaju kontrakcije.

Uput i analize za porodilište su mi spremni. Od petka (17.12.) mi se ukidaju lekovi za održavanje i tad ostajem u bolnici jer ni dr ne zna kojim cu se tempom otvarati. Stomak mi se dosta spustio i sve češće osećam da se steže. Osećam i bebe kad udaraju nisko nisko nisko. Zatvor nemam već deset dana. Pečena sam. Sad sam 35 nedelja + 6 dana. Imam ogromnu tremu.

Kucamo se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pijem parusisten na 4 sata i nista vise.Sada sam kuci i uglavnom lezim i cekam da udjem u deveti,a to je 22.12.Meni se stomak nije spustio jos uvek ali i ja ponekad osecam bebe bas nisko.Sto se tice stezanja stomaka to mi se desava vec mesec dana,sigurno po 7-8 puta dnevno.Toliko se stegne i bas je neprijatan osecaj.Mada kad sam radila ctg nije pokazivao nikakve kontrakcije. Mislim da ce i mene da ostave u bolnici cim udjem u deveti,da bi mi pratili stanje. Ja jos uvek nemam tremu od porodjaja,i ne razmisljam o tome.Samo mi je bitno da izguram sto duze.Inace doktorka mi je rekla da sa punih 37 nedelja ako se porodim odlicno je, a ako nekim slucajem dodje do toga i pre nije nista strasno i da ne panicim. Tako da nemoj nista da brines negu uzivaj i odmaraj jos malo.A posle dolaze slatke muke :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Millar, nemoj da pijes pa da prestaješ. Občno se pre dvadesete nedelje daje Utrogestan (progesteron), koji takođe opušta matericu, sprečava kontrakcije i tako štedi grlić.

Šta si radila kad su se javili bolovi?

Uzmi i lezi, ako od ležanja prestanu bolovi onda nemoj da piješ ništa. Štedi se, ne podiži teške stvari, ne saginji se i ne isteži. Možeš slobodno da šetaš.

Ne žuri sa Ginipralom, ima vremena, izaćiče ti na nos ;)

Inače, povremeni bolovi tokom trudnoće su svakoako normalna stvar, samo da nisu prejaki, redovni, neprekidni i da ih mirovanjem nije moguće smiriti.

U blizanačkoj trudnoći se matrica i trbušni mišići duplo brže istežu pa su bolovi češći. Ne boj se, javljaće se povremeno. Sve će ti lakše biti kad budeš sa tm.

Poljubac!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam do 16 nedelje pila utrogestan a od 16 nedelje pijem partusisten na 6 sati. Iako od pocetka trudnocu odrzavam lekovima i ne ustajem iz kreveta grlic mi se skratio pa su mi radili serklaz pre 10 dana. Ne postoji doktor u bolnici koji me nije upozorio na rizicnost viseplodne trudnoce i na to koliko moram da se pazim. Mnogo je bitno poverenje u doktora a sa lekovima se nikako ne sme igrati posebno ne sa partusistenom.

Nije mi lako da lezim po ceo dan,ali mislim da jedina sreca to sto je zima pa uglavnom imam drustvo. Pozdrav devojke i cuvajte se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam do 16 nedelje pila utrogestan a od 16 nedelje pijem partusisten na 6 sati. Iako od pocetka trudnocu odrzavam lekovima i ne ustajem iz kreveta grlic mi se skratio pa su mi radili serklaz pre 10 dana. Ne postoji doktor u bolnici koji me nije upozorio na rizicnost viseplodne trudnoce i na to koliko moram da se pazim. Mnogo je bitno poverenje u doktora a sa lekovima se nikako ne sme igrati posebno ne sa partusistenom.

Nije mi lako da lezim po ceo dan,ali mislim da jedina sreca to sto je zima pa uglavnom imam drustvo. Pozdrav devojke i cuvajte se

Luna, kako reguješ na Partusisten? Da li uz njega piješ i Verapamil ili nešto slično? Ja sam pila i V. dok se nisam navikla na P, kasnije sam ga izbacila jer je P. prestao da mi izaziva neželjene efekte.

Kako su tvoje bebice? Jesi li saznala pol?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni partusisten ne smeta mnogo, mozda samo ujutru kada ga popijem na prazan stomak. Za sada samo znam da nosim jednojajcane blizance a pol neznam jos uvek i bas sam nestrpljiva da saznam. Mada toliko su me doktori preplasili da samo zelim da sve prodje u redu i nista vise. Kada su videli moju sitnu gradju samo su mi rekli da nesmem da mrdam iz kreveta pa mi je zato drago da sam nasla vas devojke ovde na forumu nekako mi je lakse uz vas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Luna i ja sam sitna i presitna. Moja dr me stalno hrabrila rečima: Trudnoća nije stvar mehanike, već stvar fiziologije. Evo, uspela sam da je iznesem punih nedelja.

Mada, bez obzira što mi je dr stalno minimizirala značaj "mehanike", ja sam lepo kupila pojas. Rekla sam ginekologinji da su super i Partusisten i Utrogestan i vitamini i sve sve, ali da je pojas najbolji. Iskreno to mislim. Još jedna poznanica, koja je lekar by the way, se pre dva meseca porodila. Zadnjih mesec dana je provela ležeći na GAKu. Ona takođe tvrdi da je pojas od ogromne pomoći. Ja ne bih mogla da se krećem bez pojasa.

Jos malcice, jos neki dan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo me u 38. nedelji (37+2) i još se ne porodih. Čudo...

Bebe su ok. Sin je težak 3kg i prednjači glavicom. On je prva beba. Ćerka je teška 2.6 i karlično je postavljena.

Imam kontrakcije ali se ne otvaram. Ja sam bila hrabra dok je porođaj bio daleko, sad sve ozbiljnije razmišljam da tražim CR (pošto ga dr ne pominje).

Svakodnevno radim ctg - bebama se srčani tonovi super registruju a kontrakcije se očitavaju na tri minuta. Mada, ima delova dana kad ih nema uopšte po 20-30 min pa i duže.

Napeta sam i jedva čekam da se porodim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo me u 38. nedelji (37+2) i još se ne porodih. Čudo...

Bebe su ok. Sin je težak 3kg i prednjači glavicom. On je prva beba. Ćerka je teška 2.6 i karlično je postavljena.

Imam kontrakcije ali se ne otvaram. Ja sam bila hrabra dok je porođaj bio daleko, sad sve ozbiljnije razmišljam da tražim CR (pošto ga dr ne pominje).

Svakodnevno radim ctg - bebama se srčani tonovi super registruju a kontrakcije se očitavaju na tri minuta. Mada, ima delova dana kad ih nema uopšte po 20-30 min pa i duže.

Napeta sam i jedva čekam da se porodim.

Draga ti si i te kako hrabra. Vecina zena koja nosi jednu bebu ide na CR kad je beba karlicno postavljena. Ti si sitna, bebice hvala bogu velike, racunaj i na njihovu gresku u merenju bebine tezine, bebe budu malo teze nego sto su mislili, gledam i po sestri, kad se prvi put poradjala, rekli su je 2.8, malecki bio 3.2, a drugi put su bas omasili, rekli su da je 3.5, a on bio 4.2... Tako da ti vidi, pa izaberi ono sto je najbolje i za tebe i za bebe. Ako procenis da ce se bebe namuciti prirodno zbog loseg polozaja, onda idi na CR, u vecini slucajeva se kod blizanacke radi carski, tako da daleko od toga da ti nisi hrabra... Zeno ti si bre zmaj!!!! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mada, bez obzira što mi je dr stalno minimizirala značaj "mehanike", ja sam lepo kupila pojas. Rekla sam ginekologinji da su super i Partusisten i Utrogestan i vitamini i sve sve, ali da je pojas najbolji. Iskreno to mislim. Još jedna poznanica, koja je lekar by the way, se pre dva meseca porodila. Zadnjih mesec dana je provela ležeći na GAKu. Ona takođe tvrdi da je pojas od ogromne pomoći. Ja ne bih mogla da se krećem bez pojasa.

Ja pijem 6 Partusistena i 4 Verapamila na dan i ni to ne sprecava bas jake srcane probleme, samo mi V. jako obara pritisak, koji je i ovako nizak, mada ja imam srcanu manu, pa nije ni cudo, e sad ja ne mogu da ustanem iz kreveta na duze od 10 minuta, a da me ne uhvate bolovi u grlicu i sa strane, u ponedeljak cu i ja na GAK da lezim i da vide ponovo da li serklaz, mada ne vidim zasto, rekli su mi da se on stavlja do 22. nedelje, a ja sam u 26.

Htela sam da te pitam da li mislis da bi mi pojas pomogao, ja sam sitna, grlic vecim delom hirurski uklonjen, da li bi to bar malo olaksalo? Jer sam u zadnje vreme bas zabrinuta za bebicu, plasim se da cu se i pored lekova prevremeno otvoriti....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo me u 38. nedelji (37+2) i još se ne porodih. Čudo...

Bebe su ok. Sin je težak 3kg i prednjači glavicom. On je prva beba. Ćerka je teška 2.6 i karlično je postavljena.

Imam kontrakcije ali se ne otvaram. Ja sam bila hrabra dok je porođaj bio daleko, sad sve ozbiljnije razmišljam da tražim CR (pošto ga dr ne pominje).

Svakodnevno radim ctg - bebama se srčani tonovi super registruju a kontrakcije se očitavaju na tri minuta. Mada, ima delova dana kad ih nema uopšte po 20-30 min pa i duže.

Napeta sam i jedva čekam da se porodim.

Mama Bojana, svaka ti čast... Pa ti ćeš roditi dve savršene bebice... c011.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo me u 38. nedelji (37+2) i još se ne porodih. Čudo...

Bebe su ok. Sin je težak 3kg i prednjači glavicom. On je prva beba. Ćerka je teška 2.6 i karlično je postavljena.

Imam kontrakcije ali se ne otvaram. Ja sam bila hrabra dok je porođaj bio daleko, sad sve ozbiljnije razmišljam da tražim CR (pošto ga dr ne pominje).

Svakodnevno radim ctg - bebama se srčani tonovi super registruju a kontrakcije se očitavaju na tri minuta. Mada, ima delova dana kad ih nema uopšte po 20-30 min pa i duže.

Napeta sam i jedva čekam da se porodim.

Svaka ti cast mama Bojana veliki pozdrav za tebe i bebice.Ja sam 33 nedelja i jako mi je tesko da se krecem i da spavam ali izdrzacu jos malo,moje bebe su bile obe karlicno prosli put na uz pa videcemo kako cu ja da porodim ali strah me je i jednog i drugog.Sve najbolje vam zelim kisssss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Super si Bojana,samo hrabro i bice sve ok. Ja sam takodje dobro,malo sam nervozna ali to je valjda normalno.U ponedeljak idem na kontrolu pa cemo da vidimo sta dalje.

Veliki cmokic za sve :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cao devojke, kako ste. Ja sam evo na polovini trudnoce a vec se osecam tromo, tesko disem, lose spavam ali izdrzavam. Jedna beba je devojcica a druga se krije mada je i ona sigurno jer su jednojajcane. Teske su jedna 400g a druga 340g, polaku rastu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav devojke.Kako ste,kako su bebice? Bas mi je tesko da budem na forumu,posle onoga sto se desilo Bojani.Sve me je to puno pogodilo,dve noci nisam mogla uopste da spavam koliko sam se uznamirila.

Inace se fino osecam,bila sam na kontroli pre par dana,radila ultrazvuk i ctg i sve je ok,bebe dobro napreduju.Razgovarala sam sa doktorkom oko porodjaja i ostalo je na tome da nece da mi zakazuje carski nego da ceka da dobijem bolove pa da onde uradi carski. Kaze da je bolje tako zbog bebica da bi porasle sto vise. Sutra ponovo idem na kontrolu pa cemo videti,mozda me i ostavi u bolnici.

Veliki pozdrav ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage trudnice, znam koliko vam je tesko posle tragedije koja se dogodila Bojani. Vama vise nego drugima... Budite hrabre i pozitivne. Mi smo tu da vas podrzimo. Druzite se.Brze ce vam proci vreme, lakse cete podnositi trudnocu. Sve vas puno pozdravljam!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage trudnice, znam koliko vam je tesko posle tragedije koja se dogodila Bojani. Vama vise nego drugima... Budite hrabre i pozitivne. Mi smo tu da vas podrzimo. Druzite se.Brze ce vam proci vreme, lakse cete podnositi trudnocu. Sve vas puno pozdravljam!!!

Potpisujem!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Potpisujem!

I ja! Želim vam mnogo lepih misle i sreće. Žene, uz vas smo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.