Problemi sa ujedima/ubodima insekata

odgovora

Objavljeno

Uf...ne pitaj...i Nikolina i Anđelina...bili u 'netaknutoj' prirodi :angry: ....i devojčica od mm brata (od tetke) i njen krpelj je bio zaražen,pojavio se onaj prstenasti kružić oko mesta uboda i sada je pod terapijom antibiotikcima.....a jutros Nikolina i anđelina imaju siptome st.virusa,jutros ih odevla pedijatru i lepo sve ispričam,a ona iako je stvarno detaljna i dobra lekarka smatra da ne treba da radimo analize krvi na tu bakteriju boreliu...a ja mislim da ću to da odradim,ne znam da li se plaća u Tiršovoj,barem da ne plaćam,ovako bi platila 5 500 din.....

Da prebacim svoj post ovde.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sačekaj dan-dva da odreaguje terapija AB i da, ako je stvarno virus u pitanju, on i prođe... A ako ti sumnja neda mira, vrati se kod dr bez njih dve i isceniraj kao skočila im T pogoršalo im se stanje blablabla (malo nafiluj) i traži uput za laboratoriju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sačekaj dan-dva da odreaguje terapija AB i da, ako je stvarno virus u pitanju, on i prođe... A ako ti sumnja neda mira, vrati se kod dr bez njih dve i isceniraj kao skočila im T pogoršalo im se stanje blablabla (malo nafiluj) i traži uput za laboratoriju.

Moje ćere nisu na terapiji,već ova naša mala sekica (od strica)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da prebacim svoj post ovde.....

Mna kod nas je praksa da pedjatar pošalje na infektivnu kliniku zbog ujeda krpelja, a na infektivnoj dobiješ uput za vađenje krvi...

Kad je Akija prvi put krpelj ujeo sačekali smo da prođe mesec dana od ujeda, pa smo onda radili elisa test na boreliju, tad sam mu ja sama vadila krpelja. Drugi put smo krpelja vadili na infektivnoj klinici i oni su testirali krpelja, zbog pozitivnog nalaza na lajmsku dobili smo 3 nedelje AB i svakih 6 meseci kontrole... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad sam imala 14-15 god zakacila sam krpelja na selu, kasno sam ga skontala vec se bio nasisao i kako sam presla rukom sam je otpao. Vidim nista nije ostalo, nisam se ni javljala dr, dok se za par dana nije pojavio taj krug i sirio se i sirio i sirio... Zbog lajmske sam dobila AB, ali nakon toga sam morala dobiti inekcije, pa opet ab, tako da je moja odijseja sa krpeljom trajala celo jedno leto i dobar deo jeseni. Najvise ce mi u secanju ostati neizdrziv svrab na mesu ujeda tj tom krugu, koji je jako dugo trajao. Tako da ako slucajno Elena zakaci nekog - pravac ambulanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mna kod nas je praksa da pedjatar pošalje na infektivnu kliniku zbog ujeda krpelja, a na infektivnoj dobiješ uput za vađenje krvi...

Kad je Akija prvi put krpelj ujeo sačekali smo da prođe mesec dana od ujeda, pa smo onda radili elisa test na boreliju, tad sam mu ja sama vadila krpelja. Drugi put smo krpelja vadili na infektivnoj klinici i oni su testirali krpelja, zbog pozitivnog nalaza na lajmsku dobili smo 3 nedelje AB i svakih 6 meseci kontrole... :)

Ovo je dobro znati,hvala Maki ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad sam imala 14-15 god zakacila sam krpelja na selu, kasno sam ga skontala vec se bio nasisao i kako sam presla rukom sam je otpao. Vidim nista nije ostalo, nisam se ni javljala dr, dok se za par dana nije pojavio taj krug i sirio se i sirio i sirio... Zbog lajmske sam dobila AB, ali nakon toga sam morala dobiti inekcije, pa opet ab, tako da je moja odijseja sa krpeljom trajala celo jedno leto i dobar deo jeseni. Najvise ce mi u secanju ostati neizdrziv svrab na mesu ujeda tj tom krugu, koji je jako dugo trajao. Tako da ako slucajno Elena zakaci nekog - pravac ambulanta.

Ma i ja sam tako radila kada smo bili u Bg-u,ali zatekli smo s eu Bosni,niko ne radi...mada trebala sam sačuvati krpelja u vlažnoj vati i nekoj kutijici...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i mene, ne bih ni dosla danas kuci da se nije ovo desilo i da ne moram da vas pitam sta da radim :) Eto koliko mi znaci vase misljenje i kako mi je drago sto ste uvek tu :wub:

A sta ako je bas u kosi? Kako ga onda primetiti?

Sinoc primetim ja kod H na sred glave u kosi crnu tackicu. Kontam mladez (mada ga nije do sad imala) i procackam malo, ne reaguje na to, ne osecam nesto puno pod prstima i zakljucimo onako svi familijarno kolektivno da je mladez. Danas, spremamo se za rodjendan moje tetke i pogledam joj u kosu kad ona tackica malo veca. I opet svi tako porodicno zakljucimo da je krpelj <_<

Odemo u hitnu, izvade joj to na jedevite jade, 100 puta sam se valjda prodrala na sestru da ga ne bace, da mi ga sacuvaju, da odnesem na testiranje zbog Lajmske, Dr mi kaze kako "toga kod nas nema!" :blink: I sad je to djubre malo u gazi u mom novcaniku.

Moje pitanje:

Gde (u cemu) tu gamad da drzim do ponedeljka/utorka dok ne odnesemo, i gde treba da odnesemo na testiranje? I da li to tako moze da stoji do tad?

Onaj link sto je Mna ostavila, citala sam i pise da treba mesto da mazem gentamicinom... da mazem ili ne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao bre Honey,pa gde baš na glavi :angry: ....vidi,tamo na onom linku sve pametne žene pisaše,tako da bi ja sve kao što tamo piše...a čuvaj ga u vlažnoj vati i u kutijici od šibica,tako sam ja pročitala....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hocu, hvala.

Mislim da bih ja trebala u ponedeljak kod nase Dr da se to uvede u karton i da mi da uput za infektivno? Nemam pojma, ovo mi je prvi susret sa krpeljom u zivotu (niko ga nije imao, ni moja mama ni mm ni ja,brate mili gde nadje bas moje dete <_< ) al dobro.. nije strasno samo da se to sto pre proveri. Ne znam ni gde bih trebala da idem tj gde testiraju te krpelje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jos citam na tom sajtu da ako je bio zakacen na glavi ide AB obavezno.. ici cu ja kod Dr u ponedeljak.... a do tad cu sebi cele prste da pojedem, nokte vise nemam <_<:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Krpelji se testiraju u labaratoriji za infekcije, ali bi trebalo u roku od 12 sati dati na testiranje.. I posto je na glavi bio trebala bi vec sutra da odes sa detetom da se krene sa antibiotikom, necu da te plasim znam samo da je takva procedura, nekad nema nikakve reakcije i simptoma a dodje do infekcije. E kud bas na glavu.. :angry:

A gde sutra da idem? Nedelja je. Bolnica? Pancevo?

Vec je proslo 12 sati od vadjenja te napasti :(

U hitnoj kao sto sam rekla, boli ih uvo, nista mi nisu rekli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hocu, hvala.

Mislim da bih ja trebala u ponedeljak kod nase Dr da se to uvede u karton i da mi da uput za infektivno? Nemam pojma, ovo mi je prvi susret sa krpeljom u zivotu (niko ga nije imao, ni moja mama ni mm ni ja,brate mili gde nadje bas moje dete <_< ) al dobro.. nije strasno samo da se to sto pre proveri. Ne znam ni gde bih trebala da idem tj gde testiraju te krpelje?

Jos citam na tom sajtu da ako je bio zakacen na glavi ide AB obavezno.. ici cu ja kod Dr u ponedeljak.... a do tad cu sebi cele prste da pojedem, nokte vise nemam <_<:)

Honey,može da čeka ponedeljak,u svakom slučaju ako ne testirate krpelja izvadićete krv ćeri i gotovo,svakako se sve dešava u par dana i neće biti kasno ;) ....

Kako god,sada znam da je najbezbolnija,a i najjeftinija varijanta za sve,nositi krpelja na VMA,gde će ga tamo izbockati i proveriti ;) ...ali pitanje je šta da rade oni koji nisu u Bg <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh, ja nisam ni znala za Lajmsku, ni da krpelji mogu biti prenosioci...

Koliko sam samo ja puta nasla krpelja na svom tijelu, kao i moji bliznji, al nikad nismo imali problema...uglavnom se to resavalo tako sto stavimo vatu natopljenu acetonom nekoliko minuta i on sam otpadne (ako vam je ovo za utjehu)

Ja razumijem da je dijete u pitanju,al ne treba bas toliko paniciti.

Drzim fige da sve bude u redu! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Janu je sinoc izujedala buva :P . Nije ni cudo kad grli kuce i neodvaja se od njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh, ja nisam ni znala za Lajmsku, ni da krpelji mogu biti prenosioci...

Koliko sam samo ja puta nasla krpelja na svom tijelu, kao i moji bliznji, al nikad nismo imali problema...uglavnom se to resavalo tako sto stavimo vatu natopljenu acetonom nekoliko minuta i on sam otpadne (ako vam je ovo za utjehu)

Ja razumijem da je dijete u pitanju,al ne treba bas toliko paniciti.

Drzim fige da sve bude u redu! ;)

Tako sam i ja razmišljala 'ne treba paničiti' ,dok nisam videla koliko ima te nemani zaražene sada,eto našu sestricu od strica za 1. maj je ujeo zaražen krpelj :o ..Anastasijin drugar iz vrtića pre 4 godina je zakačio 7 krpelja na Kosmaju i svih 7 su bili zaraženi :o ,za nepoverovati :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne znam ne zivim u Srbiji,jel ima neka sluzba za hitne slucajeve da nazoves?? stavi tog djavola u kutijicu neku sa kap dve vode,

Mislim to je sad sve pitanje, mozda krpelj nije zarazan.

Moram da kupim sibice :lol: kutiju u kuci nemam... c c c

Ovo mi je za sada najveci problem :lol:

Honey,može da čeka ponedeljak,u svakom slučaju ako ne testirate krpelja izvadićete krv ćeri i gotovo,svakako se sve dešava u par dana i neće biti kasno ;) ....

Kako god,sada znam da je najbezbolnija,a i najjeftinija varijanta za sve,nositi krpelja na VMA,gde će ga tamo izbockati i proveriti ;) ...ali pitanje je šta da rade oni koji nisu u Bg <_<

Lepa, krv se vadi tek za dve. tri nedelje da bi se videlo sve kako treba. Sad sam zvala jednu privatnu lab. i tako su mi rekli. Tamo nemaju pojma gde se testira krpelj.

Zvala sam i savetovaliste za Lajmsku bolest (ako nekome zatreba br tel: 011/207-86-77) al se niko ne javlja. Nedelja je. Mada pise da rade svakog dana do 14h.. ne znam.

Ne panicim ja u sustini uopste, samo malo brinem sto je ujed na glavi pa ako treba da krenem sa AB neka to bude sto pre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hony, a da nazoveš halo bebe? Čisto da vidiš da li ipak ne treba danas da se javite u neku ustanovu/insitut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala Ana, svega sam se setila samo Halo bebe ne :)

Od Halo bebe preko VMA do opste bolnice u PA, svasta sam zvala i evo svih informacija:

Moramo na VMA sutra da nosimo krpelja. Iz halo bebe kazu da se ne ceka (znaci da se ide danas) a ovi kazu da dodjemo sutra. Znaci sto pre :D Zakazivanje ne treba, ide se na epidemiologiju svakog radnog dana od 8 do 15h. Verovatno vikendom ne rade pa zato sutra.

Zvala sam i Pancevo, u zavodu za zastitu zdravlja (013/310-466) se niko ne javlja sto znaci da ne rade vikendom, a iz opste bolnice mi kazu da zovem sutra ujutru u zastitu pa ako ima neka laboratorija reci ce mi. Sutra javljam gde smo bili, dal u PA ili BG.

Krpelj se drzi u sterilnoj bocici (za urin recimo) u fizioloskom rastvoru.

Bez gaze ni nicega, samo staviti krpelja unutra.

Sto se tice gentamicina, ne treba mazati nista na svoju ruku, obratiti se pedijatru sto je pre moguce, i on ce dati terapiju ako je potrebna.

Krpelj se mora izvaditi iz koze u roku od 72 sata.

To je u sustini to sto su mi rekli.

Nadam se da ovo nikome nece trebati al ako bas zatreba evo da napisem ;)

Sutra javljam ostalo, hvala svima :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Honey neizmerno ti hvala što si se potrudila i sve ovako detaljno napisala. I ja se iskreno nadam da nikome neće trebati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Honey neizmerno ti hvala što si se potrudila i sve ovako detaljno napisala. I ja se iskreno nadam da nikome neće trebati

Nema na cemu, drago mi je da i ja mogu da podelim nesto pametno sa vama posto samo lupetam po forumu :lol:

Ih... dal cu se vama ikad nekako oduziti, koliko ste mi dobrih saveta dale :* vas sve!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Honey javi kako prodjete, nadam se da ce sve biti ok. Hvala ti na svim ovim informacijama, nisam ni znala da imamo savetovaliste za Lajmsku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.