Zabava i aktivnosti

odgovora

Objavljeno

Pa u principu važi za svaki uzrast.

Poenta je u tome da deca u prvim godinama života imaju vrlo intenzivan razvoj mozga, ALI i neki "dnevni kapacitet" za učenje. Ako jedan ili još gore veći deo tog "kapaciteta" ispunimo crtanim filmovima, neće baš puno ostati za stvari koje su u tom periodu neophodne za savladavanje. Zato posle imamo decu koja su puna citata čitavih dijaloga iz nekih serija ili crtaća, a ne znaju pertle da vežu. U tome je cela caka.

Ako je samo zbog toga ja se za svoje dete ne bojim.Phoenix bas si ovo lepo objaasnila,uprostila da konacno shvatim zasto su crtaci u prevelikoj meri stetni.

Sto se tice pesmica recituje bar najmanje 5 pesmica,naravno poneku rec preskoci ili je onako samo pretandrlja da niko ne razume sta je rekla,a one koje dobro zna naglasava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa u principu važi za svaki uzrast.

Poenta je u tome da deca u prvim godinama života imaju vrlo intenzivan razvoj mozga, ALI i neki "dnevni kapacitet" za učenje. Ako jedan ili još gore veći deo tog "kapaciteta" ispunimo crtanim filmovima, neće baš puno ostati za stvari koje su u tom periodu neophodne za savladavanje. Zato posle imamo decu koja su puna citata čitavih dijaloga iz nekih serija ili crtaća, a ne znaju pertle da vežu. U tome je cela caka.

A zato moje dete voli crtane koji nemaju dijaloge. :D On gleda Tom & Jerry i Pink Panter, pa mi prepricava njihove price. Inace, gleda samo 2 puta dnevno kad ima na TV po 4 crtana za redom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako je samo zbog toga ja se za svoje dete ne bojim.Phoenix bas si ovo lepo objaasnila,uprostila da konacno shvatim zasto su crtaci u prevelikoj meri stetni.

Sto se tice pesmica recituje bar najmanje 5 pesmica,naravno poneku rec preskoci ili je onako samo pretandrlja da niko ne razume sta je rekla,a one koje dobro zna naglasava.

Jeste to uprošćeno, ali je samo jedan od aspekata loših strana televizije. Druga je to što televizija pruža tek dvodimenionalnu sliku stvarnosti, koja prosto nije realna, te se deca kasnije slabije snalaze u realnim situacijama.

Takođe, tv pruža vrlo šaren svet koji prenadražuje dečiji mozak, pa im posle crtanje olovkom po papiru ili već neka slična radnja bivaju dosadne, a koje su vrlo vrlo važne za razvoj.

Mislim da se treba stalno truditi da se vreme provedeno pred tv-om ili kompjuterom minimalizuje. Jeste da živimo u vremenima kada je to postalo potpuno normalno, ali IPAK dete treba stalno odvraćati od toga.

Trčanje, igranje, skakanje su mnogo bitnije i zdravije aktivnosti od višesatnog gledanja tv-a.

Da ne ispadne da pametujem - ja sam imala OGROMNU sreću što je moje dete samoinicijativno izbacilo gledanje televizora potpuno! Jedan dan je samo rekao NE, NE SVIĐA MI SE! I kraj i evo to traje mesecima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, napisala si da B jako voli slova i brojeve. Petar je u istom fazonu zadnja dva meseca. Da li mozda imas neke korisne linkove, korisne savete, igracke ili slicno.

Kod nas se javlja problem latinice i cirilice trenutno. Trudim se da mu nabavim cirilicno, ali se cesce srece sa latinicom.

Ima kockice sa azbukom, drveni sat sa brojevima i nekakve soft puzle sa slovima i brojevima-latinicno. :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, napisala si da B jako voli slova i brojeve. Petar je u istom fazonu zadnja dva meseca. Da li mozda imas neke korisne linkove, korisne savete, igracke ili slicno.

Kod nas se javlja problem latinice i cirilice trenutno. Trudim se da mu nabavim cirilicno, ali se cesce srece sa latinicom.

Ima kockice sa azbukom, drveni sat sa brojevima i nekakve soft puzle sa slovima i brojevima-latinicno. :unsure:

B. je brojeve naučio baš jako davno, uz pomoć neke drvene kućice koja je imala otvore na krovu u obliku brojeva i to je stvarno obožavao. Kad je to savladao, počeo je na ulici da čita tablice, pa je tu krenulo učenje i slova (stare tablice, NS, BG itd..). Onda sam mu kupila onaj gumeni puzzle. Isto kao one podne velike, samo baš male. Kako je to u stvari engleska abeceda, naučio je onda tih 26 slova. Č Ć Š Đ Ž NJ i LJ smo uveli malo kasnije. Gledala sam da mu tada pokazujem isključivo abecedu da ne bi brkao.

U principu, koliko vidim - identično kao i vi! :D

Sada zna i ćirilicu i vrlo lako ih razlikuje. Zna kad treba da pročita ćirilično kad latinično slovo.

Ima one pino slagalice i sa latinicom i ćirilicom da se kupe. Mislim da su one super, iako ih mi nemamo.

Mm je na kraju iz zezanja odštampao hebrejski alefbet i pokazao detetu. Naravno i to je naučio. Sad me je sramota, jer ja ne znam da pričitam hebrejska slova, a on zna. :D :D

Isto tako, treba mu govoriti početno slovo reči, M kao mama, T kao tata, P kao Petar itd.. Odn. da zna da ti kasnije odgovori - na koje slovo počinje neka reč. Primetila sam kod starije dece da to ume da bude teško za savladati, a ovako rano kad mu usadiš, onda nema problema.

Takođe, treba da napomenem da sam mu u nekoliko navrata sva slova i brojeve oduzimala na mesec dana jer je u tim periodima SAMO I ISKLJUČIVO to hteo. Dakle, iako dete pokazuje interesovanje, treba mu pažnju odvraćati i na nešto drugo - skakanje, trčanje, prevrtanje, lopte i sl.

B. je trenutno na ivici da počne da čita reči. Naravno, zna da pročita desetak reči koje je naučio napamet, ali još uvek sricanje ne povezuje sa rečima.

E sad - u knjizi IQ deteta - briga roditelja sam čitala da je metod učenja čitanja preko vrlo kratkih reči, bez učenja slova zapravo mnogo lakši i efikasniji. Za nas je to sad kasno, jer je slova odavno savladao. Možda da pročitaš taj odeljak u knjizi pa probaš da primeniš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si: abeceda! Znaci da mu ukinem azbuku do daljenjeg?

Znam za Pino slagalice sa slovima, ali njemu nisu interesantne jer slova nisu isecena po obliku za razliku od tih soft puzli koje i ti spominjes.

Nije meni cilj da ja njega sa 2,5 godine ucim da cita, vec samo hocu da podrzim njegovo interesovanje. Sto se tice pocetnih slova, to je poceo da kapira zadnjih mesec dana i sva slova abecede zna.

On nije od dece koja se zalude sa necim i samo to hoce. Tako je i sa crtanim filmovima, tako je sa brojevima i slovima, tako je sa auticima, puzlama, skakanjem,ljuljanjem itd. Svaki dan sve aktivnosti sam upraznjava. Cak sam primetila da tokom dana ako nesto nije radio prethodnog, ujutro se prvo toga hvata. :) Ne znam kako bih to nazvala.. svestran?

A da! I on je poceo da primecuje registarske tablice. Tako mi je i dao do znanja da zna sta su brojevi, a sta slova. ;)

Inace, sto se tice fizicke aktivnosti, ljuljaska koju je dobio za Novu godinu je pun pogodak. Nisam ni slutila kakve sve vratolomije mogu da se izvode u njoj. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, Yelena C, zar ne mislite da je malo rano da vam deca znaju sva slova i brojeve, abecedu i latinicu? :rolleyes:

Imaju oko 3 godine, pitam se sta ce da rade kad budu imali 6-7 i sva druga deca budu ucila slova u skoli, a vasi sinovi su to vec odavno savladali?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, Yelena C, zar ne mislite da je malo rano da vam deca znaju sva slova i brojeve, abecedu i latinicu? :rolleyes:

Imaju oko 3 godine, pitam se sta ce da rade kad budu imali 6-7 i sva druga deca budu ucila slova u skoli, a vasi sinovi su to vec odavno savladali?!

Evo ga odgovor ovde. Soft puzle sa slovima i brojevima su mu kupljene zbog slaganja, ne zbog slova i brojeva. Da li treba detetu da pricam kako to nisu slova i brojevi kad me pita sta je to? :unsure: Slova i brojevi su oko njega (knjige), niko mu nije nametnuo nista.

Nije meni cilj da ja njega sa 2,5 godine ucim da cita, vec samo hocu da podrzim njegovo interesovanje. Sto se tice pocetnih slova, to je poceo da kapira zadnjih mesec dana i sva slova abecede zna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Phoenix, Yelena C, zar ne mislite da je malo rano da vam deca znaju sva slova i brojeve, abecedu i latinicu? :rolleyes:

Imaju oko 3 godine, pitam se sta ce da rade kad budu imali 6-7 i sva druga deca budu ucila slova u skoli, a vasi sinovi su to vec odavno savladali?!

Ne mislim da je rano, jer mu to ništa nije nametnuto!! Kao što sam već napisala, često smo ga i odvraćali od slova i brojeva. Konsultovala sam čak i jedno stručno lice, koje je podržalo ta interesovanja.

B. je do druge godine znao sve brojeve i latinicu - smatram da ne možeš dete tome naučiti da on nema izrazitu želju. Slova i brojevi su apstraktni pojmovi i ne mogu biti zanimljivi sami po sebi, već dete mora u sebi to da prepozna.

Takođe ne smatram da neće imati šta da radi sa 6-7, ali i ne mislim da će tada da radi bog zna šta.

Kaže mm, da je njegova mama sa 3 godine čitala Bibliju na češkom (a maternji joj je slovački), a evo žena nije ni luda ni nastrana. Sasvim normalna.

U stvari, sa 6-7 pretpostavljam da će početi da svira neki instrument. Trenutno je mrtva trka između gitare, violončela i fagota. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mislim da je rano, jer mu to ništa nije nametnuto!! Kao što sam već napisala, često smo ga i odvraćali od slova i brojeva. Konsultovala sam čak i jedno stručno lice, koje je podržalo ta interesovanja.

B. je do druge godine znao sve brojeve i latinicu - smatram da ne možeš dete tome naučiti da on nema izrazitu želju. Slova i brojevi su apstraktni pojmovi i ne mogu biti zanimljivi sami po sebi, već dete mora u sebi to da prepozna.

Takođe ne smatram da neće imati šta da radi sa 6-7, ali i ne mislim da će tada da radi bog zna šta.

Kaže mm, da je njegova mama sa 3 godine čitala Bibliju na češkom (a maternji joj je slovački), a evo žena nije ni luda ni nastrana. Sasvim normalna.

U stvari, sa 6-7 pretpostavljam da će početi da svira neki instrument. Trenutno je mrtva trka između gitare, violončela i fagota. :D

Ja sam sa 5 godila pisala i ćirilicu i latinicu (ćirilica sa bukvarom a latinica preko kviza Brojke i slova i sad imam slike tog kviza u glavi :)), tražila sam kao mala bukvar, a ne lutke. I mama mi je onda dala, nije branila... :) Kad sam krenula u školu jedini problem sam imala sa učiteljicom, jer me je malteritrala da držim olovku u desnoj ruci i pišem desnom, a ja već naučila levom. To je mama regulisala sa pedagogom škole. Kasnije kad su svi učili latinicu, ja sam mami tražila da mi kupi neku igračku. :)

Ja sam za to da ako dete samo traži da uči slova i brojeve, da mu se ne brani.

Isto tako ne treba ni forsirati dete i terati ga da uči pisati jer će svakako i to kasnije doći na red.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ga odgovor ovde. Soft puzle sa slovima i brojevima su mu kupljene zbog slaganja, ne zbog slova i brojeva. Da li treba detetu da pricam kako to nisu slova i brojevi kad me pita sta je to? :unsure: Slova i brojevi su oko njega (knjige), niko mu nije nametnuo nista.

Naravno da treba da podrzis decija interesovanja, ali isto tako smatram da sve ima svoje granice i da je na roditelju da usmeri dete ka pravim interesovanjima.

Dajem neki banalan primer, trenutno kod mene aktuelan: Moja cerka je opsednuta cipelama na stiklu, znaci cim na ulici vidi neku devojku da ih nosi ona samo u njih gleda, kuci kad nam neko dodje obavezno proba stikle te osobe. Da li to znaci da trebam da joj kupim stikle, da podrzim njeno interesovanje?! Naravno da ne, vec je usmeravam na nesto drugo, objasnjavam da kad poraste nosice i ona i nadam se da je sve to privremenog karaktera.

Ne mislim da je rano, jer mu to ništa nije nametnuto!! Kao što sam već napisala, često smo ga i odvraćali od slova i brojeva. Konsultovala sam čak i jedno stručno lice, koje je podržalo ta interesovanja.

B. je do druge godine znao sve brojeve i latinicu - smatram da ne možeš dete tome naučiti da on nema izrazitu želju. Slova i brojevi su apstraktni pojmovi i ne mogu biti zanimljivi sami po sebi, već dete mora u sebi to da prepozna.

Takođe ne smatram da neće imati šta da radi sa 6-7, ali i ne mislim da će tada da radi bog zna šta.

Kaže mm, da je njegova mama sa 3 godine čitala Bibliju na češkom (a maternji joj je slovački), a evo žena nije ni luda ni nastrana. Sasvim normalna.

U stvari, sa 6-7 pretpostavljam da će početi da svira neki instrument. Trenutno je mrtva trka između gitare, violončela i fagota. :D

Do 6-7 godine, mozda nauci da svira sva tri instrumenta! ;)

Ne kazem ja da ne treba dete da uci, usvaja nova znanja vec treba da se prilagode ta znanja njegovom uzrastu jer kasnije vrlo lako dolazi do kontra efekta, brzog zasicenja (u ovom slucaju slovima) i onda se dete suoci sa dosadom, nazaiteresovanoscu pa moze kasnije iz toga da se razvije i neki namerni inat jer dete sve gradivo zna, dok njegovi vrsnjaci tek pocinju da savladavaju isto.

Naravno ovo nista ne vazi ako je u pitanju wunderkid, onda treba pratiti njegove zelje za znanjem jer oni vrlo brzo budu mnogo ispred svoje generacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sa 5 godila pisala i ćirilicu i latinicu (ćirilica sa bukvarom a latinica preko kviza Brojke i slova i sad imam slike tog kviza u glavi :)), tražila sam kao mala bukvar, a ne lutke. I mama mi je onda dala, nije branila... :) Kad sam krenula u školu jedini problem sam imala sa učiteljicom, jer me je malteritrala da držim olovku u desnoj ruci i pišem desnom, a ja već naučila levom. To je mama regulisala sa pedagogom škole. Kasnije kad su svi učili latinicu, ja sam mami tražila da mi kupi neku igračku. :)

Ja sam za to da ako dete samo traži da uči slova i brojeve, da mu se ne brani.

Isto tako ne treba ni forsirati dete i terati ga da uči pisati jer će svakako i to kasnije doći na red.

Da li mi veruješ da zaista NI JEDNOM nisam stavila detetu olovku u ruku i učila ga da piše slova. Ni jednom! Jedan dan je SAM uzeo olovku u ruke i ispisao celu abecedu, a mene pitao da pogađam koje je koje slovo. Dakle, zaista ga niko ni na šta ne tera.

Sela sam dva puta do sada da pokušam da ga zainteresujem za bojanke i bojenje, ali posle 3 minuta bi ustao potpuno nezainteresovan.

Naravno da treba da podrzis decija interesovanja, ali isto tako smatram da sve ima svoje granice i da je na roditelju da usmeri dete ka pravim interesovanjima.

Dajem neki banalan primer, trenutno kod mene aktuelan: Moja cerka je opsednuta cipelama na stiklu, znaci cim na ulici vidi neku devojku da ih nosi ona samo u njih gleda, kuci kad nam neko dodje obavezno proba stikle te osobe. Da li to znaci da trebam da joj kupim stikle, da podrzim njeno interesovanje?! Naravno da ne, vec je usmeravam na nesto drugo, objasnjavam da kad poraste nosice i ona i nadam se da je sve to privremenog karaktera.

Mislim da ti primer nije adekvatan. Ja nisam detetu dala da pije vino zato što je pitao šta je to u čaši. Brojevi i slova nisu namenjeni isključivo odraslima.

Do 6-7 godine, mozda nauci da svira sva tri instrumenta! ;)

Samo da ne izabere fagot. Kuku, gde ću naći učitelja za to. :P

Ne kazem ja da ne treba dete da uci, usvaja nova znanja vec treba da se prilagode ta znanja njegovom uzrastu jer kasnije vrlo lako dolazi do kontra efekta, brzog zasicenja (u ovom slucaju slovima) i onda se dete suoci sa dosadom, nazaiteresovanoscu pa moze kasnije iz toga da se razvije i neki namerni inat jer dete sve gradivo zna, dok njegovi vrsnjaci tek pocinju da savladavaju isto.

Naravno ovo nista ne vazi ako je u pitanju wunderkid, onda treba pratiti njegove zelje za znanjem jer oni vrlo brzo budu mnogo ispred svoje generacije.

Ja se ne slažem potpuno sa tim stavom. Smatram da recimo tv i kompjuter stvaraju tu kasniju nezainteresovanost, a ne učenje pisanja i čitanja u ranim godinama.

Predlažem knjigu "IQ deteta - briga roditelja". Sa autorom sam i lično kontaktirala i dobila zeleno svetlo za sve što dete trenutno želi da uči.

Ja sam za to da se prati dete, kao što se trudim da pratim svoje, i da se usmeri i pomogne mu se u oblastima za koje pokazuje interesovanje. Takođe, uvek sam za IGRU, IGRU i IGRU, skakanje, trčanje, igranje loptom itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li mi veruješ da zaista NI JEDNOM nisam stavila detetu olovku u ruku i učila ga da piše slova. Ni jednom! Jedan dan je SAM uzeo olovku u ruke i ispisao celu abecedu, a mene pitao da pogađam koje je koje slovo. Dakle, zaista ga niko ni na šta ne tera.

Sela sam dva puta do sada da pokušam da ga zainteresujem za bojanke i bojenje, ali posle 3 minuta bi ustao potpuno nezainteresovan.

Ja sam za to da se prati dete, kao što se trudim da pratim svoje, i da se usmeri i pomogne mu se u oblastima za koje pokazuje interesovanje. Takođe, uvek sam za IGRU, IGRU i IGRU, skakanje, trčanje, igranje loptom itd.

Evo ja sam vam veliki primer :):rolleyes: , a i moja mama da me nije odvraćala od toga. Nije čak ni radila sa mnom, već me pustila da se "igram"... Nije ni verovala da će me dugo držati, jer sam bila mala - al eto ;). A moj blizanac nije bio zainteresovan ni slovo da nauči od mene.... Uopšte učio je tek u školici :)

Sve zavisi kakvo je dete... Phoenix, slažem se da treba da ga pustiš ako mu je to već veliko interesovanje. Videćeš kad bude veći tražiće male igračke da ipak na neki način nadoknadi to - iz ličnog iskustva. U petom sam na vašaru tražila lutku da mi kupe, ali zbog toga nisam imala manje ocene u školi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ja sam vam veliki primer :):rolleyes: , a i moja mama da me nije odvraćala od toga. Nije čak ni radila sa mnom, već me pustila da se "igram"... Nije ni verovala da će me dugo držati, jer sam bila mala - al eto ;). A moj blizanac nije bio zainteresovan ni slovo da nauči od mene.... Uopšte učio je tek u školici :)

Sve zavisi kakvo je dete... Phoenix, slažem se da treba da ga pustiš ako mu je to već veliko interesovanje. Videćeš kad bude veći tražiće male igračke da ipak na neki način nadoknadi to - iz ličnog iskustva. U petom sam na vašaru tražila lutku da mi kupe, ali zbog toga nisam imala manje ocene u školi :D

E valjda ću i ja dočekati da mi traži autiće. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da treba da podrzis decija interesovanja, ali isto tako smatram da sve ima svoje granice i da je na roditelju da usmeri dete ka pravim interesovanjima.

Dajem neki banalan primer, trenutno kod mene aktuelan: Moja cerka je opsednuta cipelama na stiklu, znaci cim na ulici vidi neku devojku da ih nosi ona samo u njih gleda, kuci kad nam neko dodje obavezno proba stikle te osobe. Da li to znaci da trebam da joj kupim stikle, da podrzim njeno interesovanje?! Naravno da ne, vec je usmeravam na nesto drugo, objasnjavam da kad poraste nosice i ona i nadam se da je sve to privremenog karaktera.

Do 6-7 godine, mozda nauci da svira sva tri instrumenta! ;)

Ne kazem ja da ne treba dete da uci, usvaja nova znanja vec treba da se prilagode ta znanja njegovom uzrastu jer kasnije vrlo lako dolazi do kontra efekta, brzog zasicenja (u ovom slucaju slovima) i onda se dete suoci sa dosadom, nazaiteresovanoscu pa moze kasnije iz toga da se razvije i neki namerni inat jer dete sve gradivo zna, dok njegovi vrsnjaci tek pocinju da savladavaju isto.

Naravno ovo nista ne vazi ako je u pitanju wunderkid, onda treba pratiti njegove zelje za znanjem jer oni vrlo brzo budu mnogo ispred svoje generacije.

Ne shvatam sta su 'prava interesovanja' ukoliko sam napisala da moje dete nije samo zainteresovano iskljucivo za slova i brojeve i da ga nista drugo ne interesuje.

I ovo sto si napisala o wunderkidu mi nije bas jasno. Kako da znam da li je moje dete sa 2,5 godine wuderkid? Ovom oblasti se uopste nisam bavila. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E valjda ću i ja dočekati da mi traži autiće. :D

Phoenix ako kazes igra,igra i samo igra,pa sa cim se tvoje dete onda igra.Da li postoje trenutci kada se samo i samo igra ili je svaka njegova igracka edukativna i svaka igra je i ucenje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje zapazanje je definitivno da su deca cije majke jako puno i kvalitetno rade sa njima,naprednija.

Phoenix ti kazes da B.nista nisi nametnula i ja ti verujem,ali ti verovatno puno radis sa njim i on nesvesno upija i uci od tebe,a ti ga nesvesno ucis necemu.

Ja se cesto iznenadim odakle Jani "to",pa ja je to nisam ucila.Medjutim kad bolje razmislim nisam je ucila namerno tome,vec je dete kroz igru ili neku situaciju samo upilo.

A za sve to je ipak potreban rad sa detetom.

I ja sam od onih majki koje cesto kazu ,da ne forsiraju decu ili ih ne uce,medjutim nesvesno to radim i ipak ponosna sam na to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne shvatam sta su 'prava interesovanja' ukoliko sam napisala da moje dete nije samo zainteresovano iskljucivo za slova i brojeve i da ga nista drugo ne interesuje.

I ovo sto si napisala o wunderkidu mi nije bas jasno. Kako da znam da li je moje dete sa 2,5 godine wuderkid? Ovom oblasti se uopste nisam bavila. :)

Paaa, tako što će sa tri godine da svira violinu. :D Kao mali istočnjaci. Među njima je najviše napredne dece.

Pogledaj ovaj snimak ( http://youtu.be/gSedE5sU3uc ). Do duše, ovde se radi o deci od jedno 6 godina, ali deluju mlađe jer su sitna. Međutim, sigurno su počeli da sviraju sa 3-4. Ja to ne mogu da zamislim - tu vrstu discipline. Ili recimo ovaj klinac od 4 godine ( http://youtu.be/t3bW9P5Z6sI ). Ipak violina nema pragove, i uči se po osećaju - to je prosto neverovatno i izrazit talenat.

Phoenix ako kazes igra,igra i samo igra,pa sa cim se tvoje dete onda igra.Da li postoje trenutci kada se samo i samo igra ili je svaka njegova igracka edukativna i svaka igra je i ucenje?

Daleko od toga da je svaka igračka edukativna. Didaktičkih igračaka zapravo skoro i nemamo. On se recimo u poslednje vreme igra uglavnom instrumentima. On je takav da periodično voli "jednu stvar". Trenutno su to opet instrumenti. Premešta ih sa jednog kraja na drugi, kao "svira" i sl, mene tera da sviram ko bajagi, umesto crtaća gleda simfonijski orkestar uglavnom i kao diriguje. Prethodna faza je uključivala pisanje. Samo je išao po kući i pisao brojeve i slova. Po piši briši tabli, po tabli za crtanje sa kredom, po zidu :D i sl.. Onda tera mene da pogađam i sl. Čak je i u vrtiću kad vaspitačica nije gledala, ispisao brojeve po zidu i njenoj svesci. :D Do duše, zbog toga je išao u kaznu. <_<

Jako je voleo ranije recimo da se igramo igre "Kako kažu Englezi". Onda ga ja ispitujem kako kažu Englezi jabuka, lopta, kuća, sunce, voće, povrće, itd.. itd.. To bi uglavnom igrali u šetnji.

Moje zapazanje je definitivno da su deca cije majke jako puno i kvalitetno rade sa njima,naprednija.

Phoenix ti kazes da B.nista nisi nametnula i ja ti verujem,ali ti verovatno puno radis sa njim i on nesvesno upija i uci od tebe,a ti ga nesvesno ucis necemu.

Ja se cesto iznenadim odakle Jani "to",pa ja je to nisam ucila.Medjutim kad bolje razmislim nisam je ucila namerno tome,vec je dete kroz igru ili neku situaciju samo upilo.

A za sve to je ipak potreban rad sa detetom.

I ja sam od onih majki koje cesto kazu ,da ne forsiraju decu ili ih ne uce,medjutim nesvesno to radim i ipak ponosna sam na to.

Rad sa detetom često podrazumeva samo prosto biti sa detetom. Ja sam imala i imam tu sreću da radim od kuće i on je gotovo uvek sa mnom. Pa kad i ne radim ništa sa njim, tu je negde, gleda, zapaža, upija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za violinu znam jer imam drugaricu koja je profesor violine. Pricala mi je razna iskustva, ali i ona kaze da je sve preterivanje pre 5,6 godina. Cak ni talenat ne moze da se ispolji pre tog uzrasta do nekog maksimuma bas zbog toga sto su deca svestrana i uce sve i svasta. Ipak, i ona kaze da ima roditelja koji forisraju privatne casove vec sa 3 godine, ali ona tvrdi da je to detetu oduzimanje detinjstva.

Ja imam nameru da Petra odvedem kod nje ovih dana (kad ona bude imala vremena, a ima ga malo!) samo zbog toga sto je njihova kuca puna instrumenata. Muz joj je profesor klavira, tata bio kompozitor a mama pevala u horu. Kod njih je sve podredjeno muzici. Volela bih da Petar upozna na taj nacin instrumente i da boravi sa nekim ko inace boravi puno sa decom.

Phoenix, a da li se B ikada zanimao za kocke,puzle? Da li je te soft puzle ipak slagao? Pravio od njih kucice? Petar to stalno radi, samo sto sada "bira" koja ce slova da upotrebi. ;) Naravno ne zbog sklapanja reci nego koje mu se slovo vise svidja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za violinu znam jer imam drugaricu koja je profesor violine. Pricala mi je razna iskustva, ali i ona kaze da je sve preterivanje pre 5,6 godina. Cak ni talenat ne moze da se ispolji pre tog uzrasta do nekog maksimuma bas zbog toga sto su deca svestrana i uce sve i svasta. Ipak, i ona kaze da ima roditelja koji forisraju privatne casove vec sa 3 godine, ali ona tvrdi da je to detetu oduzimanje detinjstva.

Ja imam nameru da Petra odvedem kod nje ovih dana (kad ona bude imala vremena, a ima ga malo!) samo zbog toga sto je njihova kuca puna instrumenata. Muz joj je profesor klavira, tata bio kompozitor a mama pevala u horu. Kod njih je sve podredjeno muzici. Volela bih da Petar upozna na taj nacin instrumente i da boravi sa nekim ko inace boravi puno sa decom.

Phoenix, a da li se B ikada zanimao za kocke,puzle? Da li je te soft puzle ipak slagao? Pravio od njih kucice? Petar to stalno radi, samo sto sada "bira" koja ce slova da upotrebi. ;) Naravno ne zbog sklapanja reci nego koje mu se slovo vise svidja.

Ja imam nameru da dete odvedem u pozorište na probu orkestra, da vidi sve na jednom mestu, samo se bojim da se ne onesvesti kad sve vidi uživo na jednom mestu. :D

Kocke - pa onako. A puzzle je voleo, i te gumene je slagao i one prave klasične. Za to je baš imao strpljenja, naravno uz moju pomoć. Sad skoro nismo slagali, tako da ni ne znam. Mogla bih izvući koji da slažemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo dobili neku Pertini stazu sa auticima i kockicama, da ih sami pravimo. Uz nju je poceo da se igra sa auticima, da pravi garaze itd. Pokusacu da je nadjem pa cu da postavim u temi igracke.

Sto se tice orkersta nemam ,naravno, iskustva, ali sam dete vodila silom prilika na geberalnu probu blues svirke gde su momci svirali akustiku. Dok je jedan svirao gitaru, odusevljenju nije bilo kraja, a kad je drugi uzeo usnu harmoniku, za malo se nije rasplakao. Pri tome, obojica su nam kucni prijatelji i, na primer, taj dan su obojica svirali kod nas u kuci. Valjda ta jacina zvuka i ambijent je nesto sasvim drugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E ja sam upravo danas kupila Emi te "gumene" tj sunđeraste puzlice sa brojevima. Iskreno kupila sam ih jer se na nekom rođendanu oduševila da slaže i da stavlja (nabija) oko vrata :lol: a meni super što mogu da se prave 3D oblici npr kućice i sl. Eto to je dobila za Božić ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesi uzela one velike, za pod ili male?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Velike-za pod, 10kom u jednom pakovanju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bilo je u radnjama sve za 140din. da se kupe male: 10x10cm sa abecedom i brojevima. Slova i brojevi se isto vade iz puzli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.