Zabava i aktivnosti

odgovora

Objavljeno

Trenutno...moje dete pola dana crta, slusa decije pesmice, peva i plese, onda ode malo do svoje kuhinje pa mi "skuva kafu"- obavezno pita hocu li "obicnu" ili nes? :)

Pcela je non stop da mi ulazi u sudoperu, kad god vidi da perem sudje- eto nje! Donese svoju malu stolicu pored sudopere, zavrne rukave i sou pocinje...isto je i kad vidi da pravim nesto za jelo- tipa pohujem ili mutim nesto ooooo, eto je u momentu DA POMOGNE! :lol:

I da, u poslednje vreme je uhvatim kako drzi ruku na uvetu i kao prica telefonom ili stavi neku igracku ispred sebe, kao drugaricu i sita se isprica! Sve po redu....koliko ima godina, gde je bila, sta je radila...sto je najbolje nekad isprica takve stvari, sto sam cak i ja zaboravila! :blink:

E, ovo boldovano se upravo kod nas desava. Nista u kuhinji ne moze da prodje bez njega. Cak i rasprema torbu kad dodjemo iz kupovine. Sve zna gde sta stoji.

Inace, ako izuzmemo razne "akcije", nase dete je uveliko pocelo da nam bere zamisljeno cvece i da nam pruza da pomirisemo. Obavezno naglasi koje je boje. Tako, svaki dan nesto izmisli. Juce mi je doneo puza :blink: U raznim oblicima vidi poznate likove...kao kad gledamo u solju(od kafe) :unsure: Prosto je u stanju da me ubedjuje da je medju linijama na tapetama, na primer, se vidi glava od konja.

Ja kapiram da je to neka umetnicka crta, prenaglasena masta, naravno... valjda isto kao sto se devojcice prave da kuvaju kafu... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nego, da li vasa deca skakucu? Moje dete se besomucno trudi da skace na dve noge i sav se prenerazi od srece kad pomisli da je uspeo... a nije :lol:

Citala sam da decu treba podstrekivati da skacu i da to nije bas prirodna stvar koja ce se desiti sama od sebe. Zna li neko neku drugu foru osim da skacemo kao ludaci? :lol:

Imamo i trambulinu, onu kucnu-trenaznu, ali on to tek ne kapira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nego, da li vasa deca skakucu? Moje dete se besomucno trudi da skace na dve noge i sav se prenerazi od srece kad pomisli da je uspeo... a nije :lol:

Citala sam da decu treba podstrekivati da skacu i da to nije bas prirodna stvar koja ce se desiti sama od sebe. Zna li neko neku drugu foru osim da skacemo kao ludaci? :lol:

Imamo i trambulinu, onu kucnu-trenaznu, ali on to tek ne kapira.

:lol: ooooo, da...moja cerka skakuce sve u senaest!!! Na dve noge! Nekih par meseci unazad je pocela i uspeva, mada smesno izgleda. :lol:

Mi smo oko drugog rodjendana, na prolece, poceli cesce da budemo napolju- zivim u kuci, pa onda nam dvoriste postane kuca kad je lepo vreme :rolleyes: ...i ustvari tad je ona krenula sa tim.

Igrale smo se zeca sa sve onim HOP :rolleyes: ... pa onda kao zajedno skocimo, onda sam crtala linije kredom, pa smo preskakale...i samo odjednom je pocela lepo da skakuce sa obe noge. Ne mogu da se setim sta smo jos radile, mislim da je baba imala dosta udela u tome...ona uvek izvodi neke vratolomije sa njom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I Petar tako radu. Cak pokusava da preskace i linije na igralistu za kosarku, ali mu ne ide. Ja skakucem sa njim kao luda i napolju i kod kuce...valjda ce savladati. Mislim da ovo traje kod njega nesto vise od mesec dana. Izgleda mi kao da mu je jako vazno da skace. :) Idemo i u ugraonicu gde ima onaj naduvani dusek za skakanje. Gleda on drugu decu, ali ne uspeva. Srecom, to ga ne uzbudjuje previse. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Btw, izasao je iz sudopere(kratko ga je drzalo!) ali je sada uporan da kuva, muti, melje...cak ima i svoju kecelju za kuvanje. Mutio je jaja pre neki dan i kaze meni:" Mama, ja sam veliki kuvar!" :lol: Sad gledam da mu kupim igracke u vidu sudova i escajga i zgrazavam se sto TO mora da bude razvrstano u 'igracke za devojcice'. :lol:<_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Btw, izasao je iz sudopere(kratko ga je drzalo!) ali je sada uporan da kuva, muti, melje...cak ima i svoju kecelju za kuvanje. Mutio je jaja pre neki dan i kaze meni:" Mama, ja sam veliki kuvar!" :lol: Sad gledam da mu kupim igracke u vidu sudova i escajga i zgrazavam se sto TO mora da bude razvrstano u 'igracke za devojcice'. :lol:<_<

Odlicno! Eto tebi pomoci! :lol: Ko zna, mozda stvarno bude neki poznati kuvar...iskreno, mislim da su muskarci bolji kuvari i frizeri od zena! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste. MM kuva pa odatle je on veliki kuvar :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste. MM kuva pa odatle je on veliki kuvar :lol:

:lol:

I meni je bzvze što je kuhinjski set deklarisan kao igračka za devojčice, al dobro je da neki zakon ne brani da se to kupi dečaku ;) I meni Stefan kad vidi da nešto spremam, traži činiju i jaje i šećer i svašta nešto - on bi da MESI. Možda bude pekar ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol:

I meni je bzvze što je kuhinjski set deklarisan kao igračka za devojčice, al dobro je da neki zakon ne brani da se to kupi dečaku ;) I meni Stefan kad vidi da nešto spremam, traži činiju i jaje i šećer i svašta nešto - on bi da MESI. Možda bude pekar ;)

A moj poslastičar...samo "pravi" neke kolače...i to sitne, slavske... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja šica, pravi pite i grickalice za rodjendan. Svaki dan mota neku krpu kao uvija kore. Ili raširi 15-ak činija i isto toliko kašikica i šoljica da se svi drugari posluže. Kad sve postavi, peva ''Danas nam je divan dan, divan dan...''

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja šica, pravi pite i grickalice za rodjendan. Svaki dan mota neku krpu kao uvija kore. Ili raširi 15-ak činija i isto toliko kašikica i šoljica da se svi drugari posluže. Kad sve postavi, peva ''Danas nam je divan dan, divan dan...''

Jao medena je :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja šica, pravi pite i grickalice za rodjendan. Svaki dan mota neku krpu kao uvija kore. Ili raširi 15-ak činija i isto toliko kašikica i šoljica da se svi drugari posluže. Kad sve postavi, peva ''Danas nam je divan dan, divan dan...''

:lol::lol::lol: odlicna je!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, moje se dete zabavljalo za vikend. Opet je uhvatila manija srafcigera i srafova. Imala je jednu takvu fazu letos, kad je sama odvrnula sraf na biciklu...ali sad za vikend je kao sa tatom sredjivala njeogv racunar i legla na pod pored kucista(iskljucenog iz struje, naravno) ;)...uzela je veliki strafciger u ruke i tri srafa odvrnula, lepo ih poredjala, a onda ih sve uredno vratila i zavrnula. :blink: Sve smo snimili! Ja sam bila odusevljena! A tek ona! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke su za svaku pohvalu. :wub:

Moje dete meni bere zamisljeno cvece, donosi mi zamsiljene kolace da probam, ubedjue me gde je video konja, petla i ostale likove :lol: a najvise od svega ga zabavlja kad se ljutim na njega: onda najvise voli da mi se nekako prisunja i da me poljubi gde god i da mi kaze:" ali mama, cmoknuo sam te!" Kakva je to baraba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke su za svaku pohvalu. :wub:

Moje dete meni bere zamisljeno cvece, donosi mi zamsiljene kolace da probam, ubedjue me gde je video konja, petla i ostale likove :lol: a najvise od svega ga zabavlja kad se ljutim na njega: onda najvise voli da mi se nekako prisunja i da me poljubi gde god i da mi kaze:" ali mama, cmoknuo sam te!" Kakva je to baraba!

:lol::lol::lol: sladak je!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Od pre par dana sam primetila da je počela da se sama igra. Naravno i dalje zove mm i mene da budemo tu i sedimo pored nje ali je počela i polako sama da ide i da se zaigra. Ovome sam se obradovala i skoro naglas rekla KONAČNO. Kockice (drvene, lego), magična tabla su nam najčešći izbor pri igranju.

Počela je da se vezuje za igračke odnosno lutkice (lutka Mini i Beba-lutkica).

Preksinoć je prvi put skinula pantalone i hulahopke sama i obukla donji deo pidžamice. Baš sam bila ponosna na nju :wub:

Crtaći je sve više interesuju. Ma koliko da mi je drago što imam više vremena da nešto uradim toliko se i plašim ovoga jer je ovo mač sa dve oštrice...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Emica nam raste... :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naucila je tacno da broji do 10 ne preskace i zna da izgovori svaki broj.

Pretvara se kao da igra zmurke.Crtace koje gleda zna napamet,svaku rec izgovara pre njih i dok gleda objasnjava sta ko radi.

Zna nekoliko pesmica bar prve stihove,a od boja je naucila plava,zuta,crvena,zelena.

I sad joj je glavno da broji koliko cega ima,i kad je pitamo npr koliko ima konjica na slici zna da prebroji i kaze.Sve broji,bojice,igracke,koru od mandarine,plazmicu itd. :lol:

Kockice slaze uveliko kao pravi velike kule.Crta i govori sta je nacrtala.Ona u stvari skraba i pokusava da sastavi krug,a to je za nju npr slon,meda,zaba i tako nas 'laze' i hvali se kao da je nacrtala nesto. :lol: Po tabli sama pise i brise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prvo, nalazimo se u pogrešnoj grupi za diskusiju (deca od 2 godine) :D

Drugo, Mama Mazo, svako dete je individualno i ima svoj tempo razvoja i različita interesovanja. Nemoj to da te ni najmanje brine (ko ti kaže :D) jer je dovoljno samo mesec dana da se stvari promene. Pa ja sam se pre samo par nedelja žalila kako Ema nema pojma da se sama hrani a evo već danas čak i supicu sama ruča (do duše bude prosipanja ali polako, za par nedelja ni toga neće biti). Samo opušteno ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Danka,ja se svaki put rastuzim kad procitam sta Jana sve zna...

i do neki dan sam mislila da nam bacas bombu i da je nemoguce da beba tako mala zna sve to,,,al neki dan sam imala priliku da se i sama uvjerim u to i bas sam se bezveze osjecala...

mogu mislit koliko si ponosna na svoju Janusu... :rolleyes:

Ja sam bukvalno zaplakala kad je ona prvi put izbrojala do deset.Kako je jako mala ,a koliko mi znace njeni uspesi.

Mama mazo,mozda je ona samo naprednija sada ali to ne znaci da ce u zivotu biti uspesnija i bolja od neke druge dece.Tako da samo polako. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cicana, super za Janu, jedino ako baš zna napamet sve crtaće, trebalo bi možda manje da ih gleda.

Kažu da je 2 puta po 10-15 minuta dnevno gornja granica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kažu da je 2 puta po 10-15 minuta dnevno gornja granica!

Jel ovo važi za svaki uzrast? Hvala za ovu informaciju. Ema otprilike i toliko gleda (možda i manje). Zaista imam neki strah od preteranog gledanja crtaća jer sam čitala da je to jedan od mnogih kočnica u kasnijem razvoju deteta. :(

Takođe se trudim i u izboru crtaća ali to je za drugu temu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cicana, super za Janu, jedino ako baš zna napamet sve crtaće, trebalo bi možda manje da ih gleda.

Kažu da je 2 puta po 10-15 minuta dnevno gornja granica!

:unsure: Pa ona ih gleda sat vremena dnevno.I kad joj ne pustam preko dana mnogo se uzeli,i ako negde odemo jedva ceka da dodje kuci da gleda.Mm i ja se trudimo da to bude sto manje,ali nekada je nemoguce.Ili ako na TV -u gleda Pepu Prase kad se zavrsi,a nema vise obavezno place i sedi i kao ceka da pocne drugi. :)

Znam da je beskorisno totalno,ali sat dnevno naspram non-stop igranja,sankanja,crtanja,pevanja,nadam se da joj ne moze mnogo skoditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel ovo važi za svaki uzrast? Hvala za ovu informaciju. Ema otprilike i toliko gleda (možda i manje). Zaista imam neki strah od preteranog gledanja crtaća jer sam čitala da je to jedan od mnogih kočnica u kasnijem razvoju deteta. :(

Takođe se trudim i u izboru crtaća ali to je za drugu temu ;)

Pa u principu važi za svaki uzrast.

Poenta je u tome da deca u prvim godinama života imaju vrlo intenzivan razvoj mozga, ALI i neki "dnevni kapacitet" za učenje. Ako jedan ili još gore veći deo tog "kapaciteta" ispunimo crtanim filmovima, neće baš puno ostati za stvari koje su u tom periodu neophodne za savladavanje. Zato posle imamo decu koja su puna citata čitavih dijaloga iz nekih serija ili crtaća, a ne znaju pertle da vežu. U tome je cela caka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

1)Slaže domine koje imaju životinje, skontala sam da životinje lakše prepoznaje i pamti, ujedno se i glasamo kako koju životinju nađemo.

2) Dječije pjesmice...uglavnom zna recitovati neke...kao npr: eci, peci, pec...veju , veju pahulje...trla baba lan...dosta njih...Čak je počeo i sam sastavljati: Mama daje puno mleka, a ja pijem kao zeka :rolleyes: ...

3) Crtani nas ne zanimaju...možda po desetak minuta...

4) Boravak u kuhinji i pomaganje mami oko raspoređivanja suđa iz mašine i pravljenja ručka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.