Porodilište - Zemun

odgovora

Objavljeno

I ja sam se porađala u zemunskom... Potražite na netu šta o prirodnom porođaju kaže dr Michael Odent (koji je, uzgred da pomenem, bio u Beogradu u februaru ove godine), pa će vam biti jasno da ni u zemunskom, niti i u jednom drugom porodilištu u ovoj državi NE postoji prirodan porođaj!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije vise rasprava o porodjaju vec o lekarima pomenute bolnice...ovako bi mi mogli u nedogled...uvek ce postojati neko kome nece odgovarati ovo ili ono ali i za takve ima leka...privatno porodiliste pa neka tamo ocekuje igranje pipirevke od strane lekara ...mada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam se porađala u zemunskom... Potražite na netu šta o prirodnom porođaju kaže dr Michael Odent (koji je, uzgred da pomenem, bio u Beogradu u februaru ove godine), pa će vam biti jasno da ni u zemunskom, niti i u jednom drugom porodilištu u ovoj državi NE postoji prirodan porođaj!

Sta kaze, bas me zanima? A nemam vremena da trazim na netu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

''Neprijatelj'' porođaju je adrenalin, a ''prijatelj'' oksitocin. Ovi hormoni se prirodno luče u organizmu u određenim situacijama. Da pojednostavim... Gde udari adrenalin, oksitocin se povlači, a kontrakcije se upravo ovim poremete i spontan tok porođaja dovede u pitanje. Dakle, ako je žena u trudovima konstantno zapitkivana (zaskoče nas sa milion pitanja već na prijemu), gladna i žedna (jer nam ne daju ništa u usta da stavimo od prijema do posle porođaja), čuje druge porodilje kako kukaju, oseti svačiju nervozu ..., - adrenalin kreće da se luči, jer se žena oseća nesigurno, uznemireno... Pošto se usled takvog naleta stresa, kao što rekoh, oksitocin inhibira, a kontrakcije poremete, oni vas stave na indukciju, a gle šta je to indukcija - sintetizovani oksitocin! Možete li zamisliti taj šok za organizam kad se adrenalin i oksitocin sudare!? Ne morate zamišljati, - mnoge od vas, uključujući i mene, su ga doživele! Onaj neverovatan užasavajući bol pruzrokovan je upravo ovakvim razvojem događaja! Porođaj uopšte ne mora biti tako strašno bolan, ne mora završavati epiziotomijom ili pucanjem međice! E sad sledi pitanje, - zašto, ako već znaju da je oksitocin upravlitelj prirodnog porođaja, oni stvaraju atmosferu u kom ga naš organizam neće adekvatno lučiti, nego nam ga krkaju intravenozno!? Nemam odgovor na to pitanje.

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zemunci, fenomenalan tekst i objasnjenje... I istina je da se bol pojaca kada ukljuce indukciju (bar je meni tako bilo) ali sve se da preboleti.

Ali sta bi se desilo da na "prirodnom" porodjaju ne primimo indukciju? Ja sam dobila objasnjenje da se idnukcija daje da bi se porodjaj ubrzao... U suprotnom moguce je da on trajne znatno....znatno duze... E, sad, koliko u tome ima istine ?!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ali sta bi se desilo da na "prirodnom" porodjaju ne primimo indukciju? Ja sam dobila objasnjenje da se idnukcija daje da bi se porodjaj ubrzao... U suprotnom moguce je da on trajne znatno....znatno duze... E, sad, koliko u tome ima istine ?!!!

Pa na tom njihovom ''prirodnom'' bi smo na kraju ko zna posle koliko sati i kako završile, pa zato i daju indukciju, kao što rekoh, umesto da nas ostave U MIRU I TIŠINI da, ako smo i mi i bebica zdrave, naše telo odradi ono što je Bogom dano kao PRIRODNO! Da sad nabrojim neke uslove koji bi nam zapravo trebali biti obezbeđeni za porođaj:

1. Potpuna tišina, bez postavljanja ikakvih pitanja ili navođenja na ikakav razgovor, (možemo unapred doneti popunjene formulare o svemu što ih zanima),

2. Polumračna prostorija,

3. Smeštaj na krevetu, ne na sred, nego u nekom uglu prostorije, kroz koju niko ne prolazi , (posebno ne nadrndana načelnica zemunske ginekologije, koja viče na svoje podređene da stave kapice i maske!),

4. Prisutnost isključivo smirene ''majčinske figure'' - babice, koja ćuti u suprotnom uglu prostorije i nadgleda situaciju,

5. NEpriključivati nas na CTG permanentno,

6. Držati muškarce (muževe) podalje od čitavog događaja, (napomena za one koje misle da je baš cool da je mužić na licu mesta, - nije slučajno što su babice - BABICE u ženskom rodu),

7. Moramo biti u toplom,

8. Ne smemo biti gladne i/ili žedne!

Ovo je ukratko i ugrubo...

A sada malo podsećanje iz istorije u osnovnoj školi... Sećate li se kad smo učili o feudalnom društvu, a onda o počecima manufakture? Kako je proizvodnja bila prvo ručna i procesuirana u celosti od jednog te istog majstora - proizvođača, pa se prešlo preko podele poslova na više majstora - proizvođača, do industrijske serijske proizvodnje kakvu imamo kroz XX vek do danas... Sećate li se? E pa, da konačno kažem poentu, - uveli su ''industrijalizaciju i serijsku proizvodnju'' porođaja! Smenjujemo se grupno, kao šrafovi na pokretnim trakama, po onim njihovim boksovima u porodilištu, - pod svetlima neonki, u prolazu dve smene lekara na kraju radnog vremena jednih, početkom radnog vremena drugih (mene je to zakačilo), i naravno, - sleduje nam indukcija u dupe, stravični bolovi, sečenje (sakaćenje!) ili pucanje polnog organa! Ljuta sam zbog toga, a vi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se nekako navikla da ovde sve bude van sveta, i mislim da je u tome poenta. Posto pricamo o izboru bolnice, slazem se sa tobom da u Srbiji ne postoji prirodan porodjaj. Ja sam to prihvatila tako, i to je to. Samo kazem, ako neko ima losa iskustva sa nekom ustanovom, valjda nece vise ici u nju. Prihvatis situaciju kakva jeste, izdrzis par dana i to je to.

Konkretno, ja sam Avramovicku videla samo dva puta da vice, jednom na zenu, koja je uvela muza u hodnik, iako su posete strogo zabranjene, i na drugu koja je pricala mobilnim telefonom u vreme vizite. Iskreno, i ja bih vikala na takve "slucajeve".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se sa Viki da je hrana losa, ja sam se porodila u Zemunu, i u svakoj bolnici je hrana takva kakva je. Bolnica je bolnica uvek imas i lose i dobro osoblje, samo je pitanje koliko se koja zena adaptira posto smo svi mi razliciti. Samo da sve bude u redu, jer ne daj Boze ako nesto lose krene i ne moze nista da se uradi dzaba onda i veze i sve, ali to su retki i ekstremni slucajevi i nemoj o tome da razmisljas. Ja licno sa Frontom imam losa iskustva, ali ima zena koje su se tamo poradjale i koje su zadovoljne. Opusti se i uzivaj u trudnoci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam se porodila u zemunskoj i nemam nikakve primedbe, sve u svemu nije lose, hrana jeste malo bljak, ali mislim da je takva svuda. Iskreno bi svima preporucila zemunsku jer su svi ljubazni i fini, a posebno dr. Perovic mladji. Toliko o mom iskustvu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

joj, zene, pa ja nisam mogla ni da naslutim da je zemunska tako dobra, a ja se jos snebivala kad me je moja sveki pitala da mi dr. pljesa vodi trudnocu...

e pa dobro,reseno je da ce mi on voditi sledecu trudnocu... :D

u to vreme nisam nasla ikog da zna tog dr-a iako mi je sveki pricala da su jako dobri drugari ikomsije i da ga ceni.

uh, uh! ajd dobro, sledeca - dr igor pljesa!

e a kazite mi da li u zemunskom porodilistu ima baby friendly program ili ne ili mozes da biras? i da li su dozvoljene posete (da tata makar moze da vidi bebu, jer nam u nf nisu to dali ni u kom smislu)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema baby friendly, renovira se odeljenje... I ko zna do kad će tako... Nema se para! Što se mene tiče, u zemunskoj bolnici je katastrofa... Dokle ćemo biti zadovoljne samo ako preživimo, a tolerisati totalnu neudobnost i neljubaznost, stvarno mi nije jasno? Muž može da ti dođe, čak i u porođajnu salu, ALI SAMO AKO SI RAZMAŽENA ĆERKICA NEKOG NJIHOVOG!

Usput da pitam...

Je li gledao juče neko one silne priloge po vestima, o našim pacijentima u turskim bolnicama? Jeste li videli kako te bolnice izgledaju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

jesam ja gledala. al sto tako kazes kad svi pricaju da je porodiliste renovirano i lepo sredjeno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste renovirano, delimično, ali je daleko od lepo sređenog. Pisaću ti detaljno, pa sama prosudi..., ali kasnije, kad se vrnemo iz šetnjice... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ajd zanima me, ali s obzirom kako mi je bilo u nf... sve mi je super! meni je bitno da se makar odphode iole normalno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, u svakom slucaju prepusticu Zemunici da ti do detalja isprica svoje sveze iskustvo a samo da napomenem ja sam odusevljena KBC Zemunom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i ja pisem nesto lepo o Zemunskoj bolnici, tacnije porodiliste.

Porodila sam se oktobar mesec 2008 godine, skoro pre dve godine kada porodiliste je bilo tek otvoreno dve nedelje.Sve je cisto, sija, kupatila nova, sa ove tus kabine sve u odlicnom redu.

Osoblje uctivo, dobro, fino, kulturno.dosla sam kad je bila nacalnica u smeni Dr.Ljiljana Avramovic, veoma profesionalna zena ali sa druge strane jaaako stroga i disciplinovana.

Na porodjaju porodiome DR.IGOR PLJESA za doktora nemam nista reci sem reci pohvale.Dok sam bila na boksu sem reci kao sto si ovako cemo draga, duso nebrini samo prati moje instrukcije i malena ako mozes da ne vice i da se fokusiras na napon ima odlicno da saradjujemo.ali sve na finjaka, cak jedna sestra drzila za ruku i brisila mi lice peskirom jer naravno znojila sam se babica je pomagala doktoru, ja trazila d ame secnu a doktor meni kaze, mico moja samo jos jedan napon ajmo zajendo da ga izguramo necu da te secem...i bolje sto nije me seko.malo sam se raspucala sa strane i imala sam dva koncica i bila sma sivena pod anestezijom nista nisam osetila.A doktor za to vreme hvaliome je kako sam dobra porodilja kako to sam bas herojski odradila cak je i vic ispricao... biggrin.gif biggrin.gif

Covek je neverovatan.Dobar ko hlebac.

Posle porodjaja dolazio je u sobi i dva put me je obilazio, to radi i sa ostalim porodiljama.

Inace jedina zamerka imam na nesavesne porodilje koje su u novo novcatom porodilistu t.j. kupatilo pusili i bacali otpiske na pod, sve dok jednog dana nacalnica nije ih uhvatila pa ih izribala dobro cak na kraju su i platili zbog toga.

takodze nema baby friendly sistem sto je meni odgovaralo jer sam bila iscrpljena a bebu sma vuidela 6 sati kasnije.Cak nisam smela d austanem iz kreveta u sobi i da idem do kupatila dok ne pozoves sestru da te otprati.

Meni je sestra zatekla kako idem u kupatilo i malo izgrdila sto nisma je pozvala,a stvarno nisam zvala zena me je otpratila do tus kabine i sacekala napolje da se istusiram i na minut dva pitala me je dal je sve uredu.

Znaci kao sto sma rekla smao reci hvala.

Takodze imali smo i predavanje u sobi kako da stavimo siroki povoj kako se drzi beba sta da kupimo za povecanje kolicina mleka a ujedno i da smiri bebine grcice i to sve objasnjava pedijatar neonatolog.

I da napomenem, verojatno neko je pomislio da mozda imam vezu pa tako su se ponasali, ali nisam.Ja sma u ovoj zemlji stranac jos uvek slucajno sma odabrala i ginekolog bez preporuke i potrefio se da je odlican a i u zemunskoj bolnici otisla sam jer moj ginekolog reko da je otvoreno novo porodiliste pa zosto da idem u Frontu kad mi je zemunska bolnivca na 100 metara od mene.

Tako da ili sma ja imala veeliku srecu ili me ovaj gore cuva. smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najtužnije je to što ne postoji obavezan kodeks ponašanja medicinskog osoblja, kojeg bi se svi oni bez puno filozofiranja pridržavali, nego smo ostavljene na milost i nemilost slučajnosti kod koga i u čiju smenu ćemo upasti!

A sada moje iskustvo sa kraja marta ove godine... Imala sam tu nesrećnu koincidenciju da stignem u porodilište baš tada, kada je stigla draga ćerkica nekog njihovog veoma bitnog dr. mr. prof. XY, a da nije tužno bilo bi smešno... Već su bili javili mobilnim u porodilište da tatina mezimica stiže, kada sam ja već uveliko bila završila na prijemnom i bivala vođena liftom u porodilište. Po izlasku iz lifta srdačno me je dočekala glavna medicinska sestra i uhvatila pod ruku da me vodi, kada joj je sestra sa prijemnog koja je bila samnom skrenula pažnju da to nisam ja (odnosno dotična tatina mezimica)! Glavna sestra me je odmah pustila, polu prezrivo pogledala, a više ni O od onog malopređašnjeg širokog osmeha dobrodošlice nije bilo! Nastavila sam do pripremne sale, da dobijem poklon gratis klistir. To je sve tako kako mora da bude, - neprijatno, ali mnogo je gore što vas ostave na hodniku da čekate proceduru, bez jedne jedine stolice da sednete..., a meni su bolovi već bili počeli, vodenjak puko, pa sve curka... Kada sam se konačno iskakila, da izvinete, istuširala sam se u JEDINOM TUŠU U TOM DELU PORODILIŠTA, KOJI SAMO SMEJU DA UPOTREBLJVAJU USRANE PORODILJE NAKON KLISTIRA. Ovo napominjem zato da skrenem pažnju na to da u čitavom porodilištu postoji još samo jedan tuš u delu gde su sobe već porođenih žena, na njih cirka 20! To je nedovoljno, - moralo je da se čeka u redu za tuš!

Da nastavim o porođaju... Boksovi su tesni i poređani tako da je jadnica u prvom boksu svima na pogledu i prolazu, a ta sam bila baš ja, i to je bilo jako neprijatno! Porođajni stolovi su vrlo moderni, ali ih uopšte ne upotrebljavaju u kapacitetu u kom bi mogli. Stolovi imaju mogućnost da se podešavju da porodilja leži ovako ili onako, sedi, kleči... Ma gomila mogućnosti, da vam bude udobnije i anatomki prilagođeno! Ali ne! Lezi 'di si, ni za 'di si nisi! To je valjda njihova parola. Uglavnom, dok sam ja ležala, sjatiše se svi oko tatine ćerkice, koja je u međuvremenu stigla. Ona je dobila i epidural i držanje za ručicu i viceve za razbibrigu od dežurnog osoblja. Kukala, jaukala... Porodila se. Onda su stigli njeni tatica i mužić u porođajnu salu, da vide bebu... NAMA OBIČNIM SMRTNICIMA TO NE DOZVOLJAVAJU! Moj porođaj je trajao predugo, pa sam ispratila tu smenu osoblja i dočekala drugu...

A sad malo dogodovština sa babicom... Već sam se bila porodila, čekala da me ušiju, kad su se porađale dve žene u susednim boksovima. Jedna se usled bolova ispiškila po babici, a onda je drugoj pukao vodenjak na tom stolu, pa opet po babici... Onda je babica počela da psuje sve živo, vikala da ne može više da izdrži i otišla da se istušira... Užas, kao da su njih dve mučenice to namerno uradile!?

Kad su prepovijanje, dojenje, izmlazavanje, i ostale veštine u pitanju, nije bilo onako kako je jedna od vas rekla da je bilo 2008. godine... NIJE BILO NIKAKVOG PREDAVANJA U SOBI, nego kako se koja setra kome zalomila u smeni, da li je želela da pomogne neiskusnoj majci ili baš i nije imala vremena... Pedijatri su opet bili ovakvi i onakvi. Mene je jedna naribala što uopšte pitam bilo šta u vezi bebe, kao da mi oni ne bi sve rekli već šta treba, (a nisu ništa rekli!), dok je jedna druga bila više nego predusretljiva i raspoložena da odgovori na svako pitanje koje sam imala.

Ovo sve rečeno dosad zapravo govori da smo prepuštene slučaju, nečijoj dobroj ili lošoj volji, što je užas! Neko će imati divno iskustvo, a neko košmarno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma to je sve od iskustva do sikustva... dost anjih je bilo odusevljeno radom narodnog fronta, dok se ja nimalo nisam osecala prijatno tamo i jedva sam cekala da odem!

a sto se tice svega toga iste neprijatnosti sam i ja imala, tako da cini mi se gde god da odes isto je!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj draga zao mi je sto si ovakvo nesto prezivela :( .Ja ocigledno sam imala srece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

danas sam bila u Zemunskoj bolnici na pregledu i zenica koja se porodila u julu ove godine sto znaci pre nekih dvadesetak dana, kaze da je odusevljena apsolutno celom Zemunskom bolnicom, od babicke pripreme, preko porodjajne sale , klope, sestara, doktora...

Ne vidim da je imala neki razlog da nas laze, ali dobro uvericu se uskoro pa cu podeliti svoje misljenje sa svim Zemunkama :) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i ja pisem nesto lepo o Zemunskoj bolnici, tacnije porodiliste.

Porodila sam se oktobar mesec 2008 godine, skoro pre dve godine kada porodiliste je bilo tek otvoreno dve nedelje.Sve je cisto, sija, kupatila nova, sa ove tus kabine sve u odlicnom redu.

Osoblje uctivo, dobro, fino, kulturno.dosla sam kad je bila nacalnica u smeni Dr.Ljiljana Avramovic, veoma profesionalna zena ali sa druge strane jaaako stroga i disciplinovana.

Na porodjaju porodiome DR.IGOR PLJESA za doktora nemam nista reci sem reci pohvale.Dok sam bila na boksu sem reci kao sto si ovako cemo draga, duso nebrini samo prati moje instrukcije i malena ako mozes da ne vice i da se fokusiras na napon ima odlicno da saradjujemo.ali sve na finjaka, cak jedna sestra drzila za ruku i brisila mi lice peskirom jer naravno znojila sam se babica je pomagala doktoru, ja trazila d ame secnu a doktor meni kaze, mico moja samo jos jedan napon ajmo zajendo da ga izguramo necu da te secem...i bolje sto nije me seko.malo sam se raspucala sa strane i imala sam dva koncica i bila sma sivena pod anestezijom nista nisam osetila.A doktor za to vreme hvaliome je kako sam dobra porodilja kako to sam bas herojski odradila cak je i vic ispricao... biggrin.gif biggrin.gif

Covek je neverovatan.Dobar ko hlebac.

Posle porodjaja dolazio je u sobi i dva put me je obilazio, to radi i sa ostalim porodiljama.

Inace jedina zamerka imam na nesavesne porodilje koje su u novo novcatom porodilistu t.j. kupatilo pusili i bacali otpiske na pod, sve dok jednog dana nacalnica nije ih uhvatila pa ih izribala dobro cak na kraju su i platili zbog toga.

takodze nema baby friendly sistem sto je meni odgovaralo jer sam bila iscrpljena a bebu sma vuidela 6 sati kasnije.Cak nisam smela d austanem iz kreveta u sobi i da idem do kupatila dok ne pozoves sestru da te otprati.

Meni je sestra zatekla kako idem u kupatilo i malo izgrdila sto nisma je pozvala,a stvarno nisam zvala zena me je otpratila do tus kabine i sacekala napolje da se istusiram i na minut dva pitala me je dal je sve uredu.

Znaci kao sto sma rekla smao reci hvala.

Takodze imali smo i predavanje u sobi kako da stavimo siroki povoj kako se drzi beba sta da kupimo za povecanje kolicina mleka a ujedno i da smiri bebine grcice i to sve objasnjava pedijatar neonatolog.

I da napomenem, verojatno neko je pomislio da mozda imam vezu pa tako su se ponasali, ali nisam.Ja sma u ovoj zemlji stranac jos uvek slucajno sma odabrala i ginekolog bez preporuke i potrefio se da je odlican a i u zemunskoj bolnici otisla sam jer moj ginekolog reko da je otvoreno novo porodiliste pa zosto da idem u Frontu kad mi je zemunska bolnivca na 100 metara od mene.

Tako da ili sma ja imala veeliku srecu ili me ovaj gore cuva. smile.gif

Nadam se da cu i ja proci kao ti :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zenske porodila sam se 04.08. Rodila sam Anju koja je teska 3600gr i dugacka 53cm porodjaj je prosao fenomenalno cim budem mogla da sedim pisem detaljnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zenske porodila sam se 04.08. Rodila sam Anju koja je teska 3600gr i dugacka 53cm porodjaj je prosao fenomenalno cim budem mogla da sedim pisem detaljnije.

Joj chestitam ti od srca.. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zenske porodila sam se 04.08. Rodila sam Anju koja je teska 3600gr i dugacka 53cm porodjaj je prosao fenomenalno cim budem mogla da sedim pisem detaljnije.

Cestitam Jelena,puno zdravljaa,srece,ljubavi zelim maloj Anji! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jelena cestitam, nek je sa srecom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.