Mobing

odgovora

Objavljeno

mobing.jpg
Ana22 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicna tema ! Uvek sam imala takav stav da su poslodavci cak i oni koji su skloni maltretiranju radnika rema meni imali dobar odnos i puno postovanje kakvo svaki radnik treba da ima i hvala im na tome. Sem jednog ... Koji je zato sto ga je zena iznervirala dosao u srusio mi sve sa stola ispred mene u kancelariji , al to mu je bilo zadnje ... posle je ostao i bez druge radnice koja je ( nije utvrdjeno 100% uzrok) posle stresnog dana na poslu tu noc izgubila bebu u osmom mesecu trudnoce ! Steta je sto se kod nas radnicka klasa retko odlucuje na tuzbu za mobing . Pretpostavljam da to ne rade iz straha da ce teze naci posao posle takvog poteza ali verujem da bi par dobrih tuzbi opametilo ta bezosecajna direktorska g.... Da izvinete na izrazu :P

Ja sam bila u teskoj depresiji posle tog posla i to je trajalo skoro godinu dana , jer sam sa predhodnog radnog mesta otisla da ne bih slusala viku i dreku po ceo dan , gde mi je plata bila tolika da nisam mogla da je potrosim , gde sam bila postovana ali dzabe sve kad sam svaki dan gledala koleginicu koja roni suze po tastaturi ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicna tema ! Uvek sam imala takav stav da su poslodavci cak i oni koji su skloni maltretiranju radnika rema meni imali dobar odnos i puno postovanje kakvo svaki radnik treba da ima i hvala im na tome. Sem jednog ... Koji je zato sto ga je zena iznervirala dosao u srusio mi sve sa stola ispred mene u kancelariji , al to mu je bilo zadnje ... posle je ostao i bez druge radnice koja je ( nije utvrdjeno 100% uzrok) posle stresnog dana na poslu tu noc izgubila bebu u osmom mesecu trudnoce ! Steta je sto se kod nas radnicka klasa retko odlucuje na tuzbu za mobing . Pretpostavljam da to ne rade iz straha da ce teze naci posao posle takvog poteza ali verujem da bi par dobrih tuzbi opametilo ta bezosecajna direktorska g.... Da izvinete na izrazu :P

Ja sam bila u teskoj depresiji posle tog posla i to je trajalo skoro godinu dana , jer sam sa predhodnog radnog mesta otisla da ne bih slusala viku i dreku po ceo dan , gde mi je plata bila tolika da nisam mogla da je potrosim , gde sam bila postovana ali dzabe sve kad sam svaki dan gledala koleginicu koja roni suze po tastaturi ...

Strasno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strasno!

A najgore od svega je to sto ta kolegenica i dan danas radi tamo i trpi svasta , ima blizu 40god i nema svoj zivot ni porodicu jer nema vremena pored tog posla ni za sta drugo , verovatno ga ni ja sad ne bih imala da nisam otisla odande ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A najgore od svega je to sto ta kolegenica i dan danas radi tamo i trpi svasta , ima blizu 40god i nema svoj zivot ni porodicu jer nema vremena pored tog posla ni za sta drugo , verovatno ga ni ja sad ne bih imala da nisam otisla odande ....

Nikad mi nece biti jasni takvi likovi da zrtvuju sebe zarad karijere!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikad mi nece biti jasni takvi likovi da zrtvuju sebe zarad karijere!

Ovo je odlična tema ali vidim da nije puno posjećena i dugo sam se dvoumila da li da pišem u istoj ali odlučila sam hoću.

Tigrice u našoj instituciji takvih ženskih likova ima priličan broj. Uglavnom su to glavne sekretarice šefova odjeljenja ili direktora javne uprave i sl. Ali zapravo one nisu žrtve mobinga, u mom slučaju one su moberi i to kakvi.

To su manje sposobne ali jako moćne osobe (desne ruke svojih šefova), bez kapaciteta za ljubav, radost, igru, kreativnost, davanje i djeljenje.

Udarom na druge prikrivaju nemoć u nekoj drugoj sferi svoga života (najčešće privatnog - čitaj prošao voz za udaju, rađanje djece i sl.) formirajući oko sebe grupu u kojoj dokazuju svoju moć i važnost na račun žrtve (u ovom slučaju mene). Mobing od strane ovih "koleginica" traje još od momenta kad sam ostala trudna. Na sve moguće načine nastojali su da udare na moju ličnost. Prvi put u julu 2010. kad sam se vratila sam godišnjeg odmora dočekala me izrađena odluka kako mi se dodaju nove odgovornosti u smislu likvidacije putnih naloga i porto blagajne za čitav jedan organ uprave iako moj posao i opis radnog mjesta nema APSOLUTNO nikakve veze sa finansijama i postoji osoba kojoj je to u opisu radnog mjesta ali je htjela da dio svog posla "uvali" meni. Borila sam se tad lavovski da se Odluka stavi van snage i uspjela u tome jer su pravnici napravili ogromnu grešku. Nakon toga kružile su razne priče i tračevi o meni čak su udarili i na moj privatni život i porodicu. Pokušavali su na razne načine da me unište. Tada sam bila trudna i proživljavala mnoge stresove. Evo slična stvar se dešava i nakon dvije godine, nakon mog povratka sa porodiljskog odsustva. Danas mi dolazi šef i donosi neki zahtjev i kaže: "Pogledaj rade ti o glavi opet". I vidim poslala dotična "tajnica" zahtjev pravnoj službi u ime svog šefa(a koji je nadređeni mom šefu) da se izradi obvezujući nalog kojim se meni dodaju novi poslovi i radni zadaci. Ljudi moji pa to su poslovi za čitavo jedno radno mjesto i to da se ubiješ od posla. Naravno u pitanju su opet finansje i to grantovi neprofitnim organizacijama u vrijednosti od oko 3 000 000 KM za koje bih ja bila odgovorna. Opet ista osoba u saradnji sa istom osobom hoće svoj posao meni da utrapi - osoba koja se naziva savjetnik za finansije i ima dosta veću platu od moje. Moje radno mjesto nema nikakve veze sa poslovima ekonomske prirode i finansijama, radim više pravne poslove već 4 godine. Ja još nisam došla sebi od šoka, tresem se čitav dan. Ne znam šta će sutra biti kad dođem na posao ali spremna sam šefu moga šefa pocijepati nalog ako mi ga dostave pred očima po cijenu da me pošalju na disciplinsku!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je odlična tema ali vidim da nije puno posjećena i dugo sam se dvoumila da li da pišem u istoj ali odlučila sam hoću.

Tigrice u našoj instituciji takvih ženskih likova ima priličan broj. Uglavnom su to glavne sekretarice šefova odjeljenja ili direktora javne uprave i sl. Ali zapravo one nisu žrtve mobinga, u mom slučaju one su moberi i to kakvi.

To su manje sposobne ali jako moćne osobe (desne ruke svojih šefova), bez kapaciteta za ljubav, radost, igru, kreativnost, davanje i djeljenje.

Udarom na druge prikrivaju nemoć u nekoj drugoj sferi svoga života (najčešće privatnog - čitaj prošao voz za udaju, rađanje djece i sl.) formirajući oko sebe grupu u kojoj dokazuju svoju moć i važnost na račun žrtve (u ovom slučaju mene). Mobing od strane ovih "koleginica" traje još od momenta kad sam ostala trudna. Na sve moguće načine nastojali su da udare na moju ličnost. Prvi put u julu 2010. kad sam se vratila sam godišnjeg odmora dočekala me izrađena odluka kako mi se dodaju nove odgovornosti u smislu likvidacije putnih naloga i porto blagajne za čitav jedan organ uprave iako moj posao i opis radnog mjesta nema APSOLUTNO nikakve veze sa finansijama i postoji osoba kojoj je to u opisu radnog mjesta ali je htjela da dio svog posla "uvali" meni. Borila sam se tad lavovski da se Odluka stavi van snage i uspjela u tome jer su pravnici napravili ogromnu grešku. Nakon toga kružile su razne priče i tračevi o meni čak su udarili i na moj privatni život i porodicu. Pokušavali su na razne načine da me unište. Tada sam bila trudna i proživljavala mnoge stresove. Evo slična stvar se dešava i nakon dvije godine, nakon mog povratka sa porodiljskog odsustva. Danas mi dolazi šef i donosi neki zahtjev i kaže: "Pogledaj rade ti o glavi opet". I vidim poslala dotična "tajnica" zahtjev pravnoj službi u ime svog šefa(a koji je nadređeni mom šefu) da se izradi obvezujući nalog kojim se meni dodaju novi poslovi i radni zadaci. Ljudi moji pa to su poslovi za čitavo jedno radno mjesto i to da se ubiješ od posla. Naravno u pitanju su opet finansje i to grantovi neprofitnim organizacijama u vrijednosti od oko 3 000 000 KM za koje bih ja bila odgovorna. Opet ista osoba u saradnji sa istom osobom hoće svoj posao meni da utrapi - osoba koja se naziva savjetnik za finansije i ima dosta veću platu od moje. Moje radno mjesto nema nikakve veze sa poslovima ekonomske prirode i finansijama, radim više pravne poslove već 4 godine. Ja još nisam došla sebi od šoka, tresem se čitav dan. Ne znam šta će sutra biti kad dođem na posao ali spremna sam šefu moga šefa pocijepati nalog ako mi ga dostave pred očima po cijenu da me pošalju na disciplinsku!

To kad se neko namerači - teško silazi sa grbače... Bojim se da te ne dovedu do otkaza, ovako ili onako. Puno cenim što ne daš na sebe - tako i treba. Jeste teško za posao, ali moraš pokazati zube da bi se izborio za sebe, inače ode mas u propas...

Šta je bilo juče? Kako je prošlo sa tim nalogom i novim poslovima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh Mishie...potpuno mi je poznato to što opisuješ. Iskreno se nadam da ti je bar šef OK, da te razumije i poštuje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mishie vidim da su u pitanju državni orgnani. Oni uvjek rade po principu piramide ... oni na vrhu ništa ne rade a ovi "sitniji" se ubiše od posla. Uvjek je to tako ali nakon toliko godina radnog staža trebali bi te poslove da uvaljuju nekome drugome.

Ako ne uspješ da se odbraniš i opet ti uvale taj posao nadji sebi advokata i traži duplo veća primanja pa da vidim kako će onda to da rade!!!

Mrzim ovakve primjere neandertalskog ponašanja a vjerujem da ih ima.

Skoro sam u svojoj firmi radila anketu o interpersonalnim odnosima na radnom mjestu i bila sam iznenađena da nije bilo nekih naročitih pritužbi s obzirom da je anketa bila anonimna. Na pitanje da li su bili izloženi mobingu jako puno njih je odogovorilo da nisu a i oni koji jesu bilo je riječi uglavnom o istoj službi (koliko sam skontala iz odgovora) i svi su se žalili kako ih maltretira dotična ženska osoba a koja usput erčeno nema veću funkciju od njih .... Žalosno ali žene zaista znaju biti nemilosrdne!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da u pitanju su državni organi.

Filipa... ne znam šta bih ti mogla reći za svog šefa. Bojim se da je njemu svejedno jer da imalo ima autoritet do ovoga ne bi smjelo uopšte doći.

Ono što sam jutros saznala je da su dva savjetnika za finansijska pitanja (čija je plata dosta veća od moje i koje organizacionim planom u opisu svog radnog mjesta imaju navedene poslove) u saradnji sa sekretaricom dogradonačelnika napravili zahtjev u njegovo ime da se njihovi poslovi dodijele meni i poslali pravnoj službi. Pravnici su dali svoje mišljenje da ja ni u kom pogledu ne bih smjela obavljati te poslove i da ne ispunjavam uslove za to ali su rekli ako im bude izričito naređeno s vrha da će izraditi obvezujući nalog uz službenu zabilješku.

Ja sam maloprije kontaktirala upravnog inspektora i kasnije ću da se sastanem s njim i izložim svoj problem.

Ni pod kakvu cijenu neću da dozvolim da me tako gaze i provociraju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da u pitanju su državni organi.

Filipa... ne znam šta bih ti mogla reći za svog šefa. Bojim se da je njemu svejedno jer da imalo ima autoritet do ovoga ne bi smjelo uopšte doći.

Ono što sam jutros saznala je da su dva savjetnika za finansijska pitanja (čija je plata dosta veća od moje i koje organizacionim planom u opisu svog radnog mjesta imaju navedene poslove) u saradnji sa sekretaricom dogradonačelnika napravili zahtjev u njegovo ime da se njihovi poslovi dodijele meni i poslali pravnoj službi. Pravnici su dali svoje mišljenje da ja ni u kom pogledu ne bih smjela obavljati te poslove i da ne ispunjavam uslove za to ali su rekli ako im bude izričito naređeno s vrha da će izraditi obvezujući nalog uz službenu zabilješku.

Ja sam maloprije kontaktirala upravnog inspektora i kasnije ću da se sastanem s njim i izložim svoj problem.

Ni pod kakvu cijenu neću da dozvolim da me tako gaze i provociraju!

Bravo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm...malo je zeznuta situacija u Distriktu...vjerska pripadnost, stranačka pripadnost....dok se to sve sklopi nema te nigdje. Uglavnom poštujem tvoju borbu i nadam se da ćeš istrajati....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm...malo je zeznuta situacija u Distriktu...vjerska pripadnost, stranačka pripadnost....dok se to sve sklopi nema te nigdje. Uglavnom poštujem tvoju borbu i nadam se da ćeš istrajati....

Upravo tako Filipa...

Bojim se da postajem nemoćna u svojoj borbi. Izložila sam svoj problem upravnom inspektoru koji je rekao da će razmotriti sve i reagovati ako bude u suprotnosti sa zakonom. Hm... ali kod nas je gradonačelnik šef i upravnim inspektorima... To samo kod nas ima... Pravnici su poslali dopis da je to sve u suprotnosti sa zakonom, organizacionim planom i odlukom o kategorizaciji radnih mjesta ali su MORALI na zahtjev dogradonačelnika uraditi nalog. Nalog je otišao na potpis danas u popodnevnim satima.

Najavila sam se na razgovor kod dogradonačelnika. Prvo mi je rečeno da ima stranke pa kad završi s njima primiće mene. Međutim pošto su sve stranke otišle niko me nije pozivao i otišla sam do njegove kancelarije gdje me njegova sekretarica bukvalno s vrata vratila rekavši : "ako je zbog onog naloga, on s tobom nema šta da priča, niti će te primiti, on je svoje rekao i to je gotova priča".

Ljudi moji došlo mi je u sekundi da je odvalim šakom da proleti kroz ona vrata, ali sam se ipak suzdržala rekavši da njihovo ponašanje uopšte nije u redu i da nemaju prava da se tako ophode prema meni i da će se o ovome još čuti.

Pretpostavljam da će mi sutra dostaviti potpisan nalog. Planiram još jednom da se čujem sa upravnim inspektorom i da ih pismenim putem obavjestim da odbijam izvrešenje naloga pa ako ga je i sto puta izdao sam gradonačelnik jer je i isti u suprotnosti sa zakonom a ja kao državni službenik sam dužna raditi zakonito i u skladu sa propisima. Ne znam kako se samo smiju igrati sa takvim stvarima.

Ja se čitav dan osjećam jako loše, čitav svoj život imam nizak krvni pritisak a danas mi je 150/100.

Planiram i da se obratim Ombudsmenu za ljudska prava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mishie...ja ne znam šta draga da ti kažem...Iskreno, da sam na tvom mjestu, a poznavajući situaciju ovdje ćutala bih. Nikome više ne vjerujem, ni za koga više ne znam ko je čiji... :angry: Na žalost.

Bojim se samo da ako kreneš i daljem sa tom borbom tebe nema nigdje u narednom periodu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mishie...ja ne znam šta draga da ti kažem...Iskreno, da sam na tvom mjestu, a poznavajući situaciju ovdje ćutala bih. Nikome više ne vjerujem, ni za koga više ne znam ko je čiji... :angry: Na žalost.

Bojim se samo da ako kreneš i daljem sa tom borbom tebe nema nigdje u narednom periodu...

Joj draga Filipa, nisam pametna više. Od kako sam zasnovala radni odnos ćutim i trpim i svi sebi daju pravo da se na meni iživljavaju počev od sekretarica koje su SSS pa nadalje. Ako pustim da me gaze nema ništa od mene.

Ja od starta nikome ne vjerujem. Nisam stranački opredjeljena, nisam rodbinskom linijom došla do radnog mjesta i nemam nikakvu zaleđinu. Tamo je 80% zaposleno rodbinskom vezom. Ima slučajeva gdje rade i otac i majka i kćerka i sl. Žalosno ali je tako. :angry:

A da ne znam da li je slučajnost ali osobe koje su se organiziovano udružile protiv mene nisu iste nacionalne pripadnosti kao ja.

U svakom slučaju hvala vam svima koji mi pružate podršku ovim putem, puno mi znači svaka vaša riječ i mnogo mi je lakše kad dođem na Bebac i podjelim to s vama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mishie...ja ne znam šta draga da ti kažem...Iskreno, da sam na tvom mjestu, a poznavajući situaciju ovdje ćutala bih. Nikome više ne vjerujem, ni za koga više ne znam ko je čiji... :angry: Na žalost.

Bojim se samo da ako kreneš i daljem sa tom borbom tebe nema nigdje u narednom periodu...

Slazem se.

Ja sam 3 godine vodila borbu i nista. Odustala. Prosto zakon je kako god okrenes na njihovoj strani. Em nista nisam dobila, em zdravlje narusila, cini mi se da ''psihicki'' nikako da budem ona stara , bar sto se posla tice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mishie, pa da li ti mozes da igras na ''kartu'' nacionalnosti? Doduse, u Brckom ( tu zivis, jel da? ) je verovatno drugacije nego ovde... Podrzavam da se boris, ali ako si stvarno psihicki spremna na to. Ja sam posustala... srecom, vremenom se normalizovao odnos ali pravo svoje jos nisam ostvarila, postoje naznake da ce od 01/ juna... pa videcemo....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Slazem se.

Ja sam 3 godine vodila borbu i nista. Odustala. Prosto zakon je kako god okrenes na njihovoj strani. Em nista nisam dobila, em zdravlje narusila, cini mi se da ''psihicki'' nikako da budem ona stara , bar sto se posla tice.

Zdravlje mi je odavno narušeno a ponajviše od stresa na poslu. Nalazi su mi katastrofa i zadnjih mjesec dana idem od doktora do doktora, morala sam naprasno i dojenje da prekinem... ali to je već neka druga tema.

Psihički odavno nisam svoja ali moram se truditi zbog svoje mrvice da ostanem normalna.

U mom slučaju oni krše zakon o državnoj službi. Ja ne želim da radim protivzakonito i po cijenu otkaza. Vidjećemo šta će biti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mishie, pa da li ti mozes da igras na ''kartu'' nacionalnosti? Doduse, u Brckom ( tu zivis, jel da? ) je verovatno drugacije nego ovde... Podrzavam da se boris, ali ako si stvarno psihicki spremna na to. Ja sam posustala... srecom, vremenom se normalizovao odnos ali pravo svoje jos nisam ostvarila, postoje naznake da ce od 01/ juna... pa videcemo....

Nažalost na "kartu" nacionalnosti ne vjerujem da mogu da igram. Distrikt je specifičan zato što ima svoj Statut, svoje zakone i propise ali oni su usklađeni sa entitetima.

Osjećam da nisam psihički spremna na borbu ali ne mogu ni poraz da prihvaćam više. Ipak je u pitanju sami vrh vlasti kojim nažalost u našoj instituciji upravljaju sekretarice :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao Mishie....čitam i ne verujem :( ...jako mi je žao što prolaziš kroz taj lavirint laži i spletki...ne znam da li da ti kažem da se boriš ili da tražiš novi posao...ali ništa te ne košta da se obratiš svima nadležnima i ispričaš svoj problem. Držim fige da bar neko od njih ima savesti i da ti pomogne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam mnogo optimistična prema tome šta ti kao pojedinac možeš da uradiš u svemu tome. Da li u tvojoj "firmi" postoji još njih koji su prolazili ili prolaze kroz slično. da malo porazgovaraš sa njima, konsultuješ se sa njima, digneš i njih na noge nekako ...

Na kraju krajeva ako dođe do prijetnje otkazom ili otkaza i slično tome zaprjeti tužbom ali i medijima- medija se "guzonje" najviše plaše.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam mnogo optimistična prema tome šta ti kao pojedinac možeš da uradiš u svemu tome. Da li u tvojoj "firmi" postoji još njih koji su prolazili ili prolaze kroz slično. da malo porazgovaraš sa njima, konsultuješ se sa njima, digneš i njih na noge nekako ...

Na kraju krajeva ako dođe do prijetnje otkazom ili otkaza i slično tome zaprjeti tužbom ali i medijima- medija se "guzonje" najviše plaše.

Potpis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zašto sam sve ovo pisala: da li si razmišljala da umesto što se nerviraš, sačekaš da ti dostave napismeno rešenje o tome da ti se proširuju dužnosti i to tako da za neke od njih nisi ni stručna niti spadaju u opis tvog radnog mesta, pa da tužiš firmu? Znam da ti nije do odugovlačenja, ali verujem da si toliko potresena da ne možeš više ni da radiš kako treba niti da privatno funkcionišeš normalno. Bojim se da se ne razboliš, zaista. Ako si zaista u pravu kao što svi mi mislimo, i ako to rešenje bude neosnovano, imaš sva prava da tužiš firmu i sve izglede da dobiješ spor. Molim te da razmisliš i o ovoj varijanti i da mi napišeš ili ovde ili u pp šta si zaključila. Ti si pravnik pa znaš te stvari mnogo bolje nego ja.

Želim ti puno sreće i da izdržiš ovo maltretiranje. I da, naravno, iz njega izađeš kao pobednik.

Hvala ti puno na podršci mnogo mi znači.

Trenutno stvari stoje ovako: 26.04. mi je svečano uručen potpisan Obvezujući nalog dogradonačelnika u kojem stoji da mi se na moje poslove dodjeljuju dodatni poslovi i radni zadaci koji pripadaju kategoriji stručnog savjetnika a moje radno mjesto je po kategorizaciji viši stručni saradnik a sve zbog povećanog obima posla i u cilju postizanja efikasnije uprave.

Ovo moram reći, dva puta sam se sastala sa upravnim inspektorom i izložila sve prije nego što je nalog bio potipisan-velika greška. Upravni inspekor (u pitanju je ženska osoba a sa kojom sam na drugim poljima rada vrlo često i korektno sarađivala i pritom jako cijenila njeno mišljenje i mislila da će mi izaći u susret) vrlo pažljivo me saslušala i pokušala da objasni da to sagledam iz drugog ugla i da je dobro raditi sve poslove jer nikad se ne zna kad ti to u životu može zatrebati. Hm....Isto tako rekla je da neke od tih stavki sa opisa posla koji mi se dodjeljuju mogu obavljati ali isto tako da ne smijem sve te poslove obavljati. Onda sam joj ja pokazala Odluku o kriterijima za dodjelu grantova gdje je u dva člana decidno rečeno da te poslove obavlja stručni savjetnik za finansije - opet moja greška nisam joj trebala ništa govoriti usmeno niti pokazivati.

Oni su zapravo dodali opis posla čitavog jednog radnog mjesta na moj opis poslova tako da bih ja praktično radila dva totalno različita referata.

Rekla je da će se sastati sa dogradonačelnikom i razgovarati o tome i to je i učinila. Sutradan je stigao potpisan nalog. Odmah sam je nazvala i ona je rekla pa dobro imaš član Zakona koji kaže da rukovodilac organa uprave u iznimnim i hitnim situacijama može da naredi obavljanje poslova koji nisu u opisu radnog mjesta i tu se ne može ništa. Ali ti se uvijek možeš žaliti. Ja kažem, pa šta sad ja da radim, da vam se pismeno obratim. Ona mi reče:"Ne, ne nikako, ja vršim nadzor ovako, sve pratim u toku sam, nalog nije u skladu sa onom Odlukom ali tu će se raditi neke korekcije". Ja rekoh mirno : "Dobro, hvala Vam" i prekinuh vezu. Kao da sam ja neki blećak kojieg svako može vući za nos. Elem, juče saznah da je dogradonačelnik poslao zahtjev pravnicima da urade nacrt izmjene i dopune navedene Odluke. Eto spremni su i Odluku a izmjene. Ja sam uradila sljedeće, juče sam poslala pismeni zahtjev Upravnoj inspekciji da se izvrši nadzor nad primjenom Zakona o državnoj službi. Navela sve kako se zbilo, pribavila i priložila sve moguće kopije podzakonskih akata sa kojima je Obvezujući nalog u suprotnosti i naravno istakla da je u suprotnosti sa odredbama Zakona o državnoj službi. Tražila sam da se ispita zakonitost donesenog naloga i da se donosilac naloga i ja pismenim putem obavjestimo o nalazu upravnog inspektora. Čuj ona meni da kaže da ona nadzire i usmenim putem radi svoj posao hahah. Isto tako, prekršen je i onaj član na koji me ona upozorila da rukovodilac organa uprave može iznimnim i hitnim situacijama može da naredi obavljanje poslova koji nisu u opisu radnog mjesta. Može ali samo uz obrazloženje i konsultacije sa rukovodećim službenikom te organizacione jednice. A mog neposredno pretpostavljenog niko ni za šta nije pitao. Isto tako, i moj šef je poslao dopis samom gradonačelniku da je u tom pogledu prekršen Zakon, da se remeti rad našeg Sektora i da će se time pričiniti značajna šteta i da nalog treba staviti van snage. Uradili smo tako. Ja se nadam da će pravda pobjediti, vidjećemo.

Ja nisam diplomirani pravnik, već sam diplomirani ekonomista ali radim već 4 godine u Sektoru koji uopšte nema nikakve veze sa finansijama već sa poslovima reforme i evropskih integracija i na takvom radnom mjestu za koje je uslov pravni ili ekonomski fakultet. To što ja imam ekonomski fakultet ne znači da oni mogu poslove savjetnika za finansije da utrape meni i to poslove druge organizacione jedinice. To je 80% posla stručnog savjetnika za finansije i dotična gospođa koja na toj poziciji radi onda ne bi imala šta raditi a primala bi platu savjetnika.

Ja ću se za svoja prava boriti svakako pa šta bude neka bude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bojim se da sve što razgovaramo usmeno sa inspektorima na kraju izađe na našu štetu jer ispada da svi oni šuruju, a mi im samo olakšavamo posao predočavajući im situaciju iz svih mogućih uglova. Ali, nažalost, kad se nađeš u nebranom grožđu, samo tražiš kome bi se obratio za pomoć i ne shvataš da si upao u vrzino kolo nepotizma, korupcije i birokratije. Zato ja mislim da je najbolje razgovarati sa aadvokatom, a sa onima koji su nam ugrozili prava ili čija je službena dužnost, kao te tvoje inspektorke, da se bore za naša prava, komunicirati isključivo pismeno, putem preporučenih pisama ili kroz delovodnik, i to tako da nam ostane kopija svakog dokumenta.

Ovo je skandalozno i alarmantno. Nakon toga si mogla pretpostaviti da ona neće mrdnuti prstom za tebe nego da će ti na finjaka podmetnuti nogu čim te je u startu počela podstrekavati da mirno i stoički prihvatiš situaciju u kojoj si se našla.

To je upravo ono što sam ja pomenula -- oni tačno znaju šta rade i kome rade. Nađu rupu u zakonu ili ga primene u iskrivljenoj formi.

Samo se ograđuju. I ja sam od inspektora na prvu ruku čula da nije nadležan za to, a posle je ipak morao reagovati kad sam uputila pismenu predstavku.

Ovo si odlično uradila. Živo me interesuje šta će ti odgovoriti. Inače, mislim da je nakon inspekcijskog nadzora obavezno pismeno obaveštavanje svih stranaka, ali si u svakom slučaju pokazala da znaš šta radiš tako što si, između ostalog, to izričito zahtevala.

Nadam se da će tvoj šef ostati na tvojoj strani, ali se bojim da i njemu ne naprave probleme u smislu da se desi da i njemu posao počne visiti o koncu, jer bi to značilo da će on biti sateran u ćošak i morati da se, protiv svoje volje, okrene protiv tebe kako bi spasao sopstvenu kožu. Vidim da su ovo jako opasne igre. Moglo bi na kraju da se desi da se veštački stvori npr. prepiska u kojoj se gradonačelnik i tvoji pretpostavljeni sporazumevaju da su baš ovo iznimne i hitne okolnosti pod kojima je nužno da ti preuzmeš sve to što ti se stavlja na vrat. Čula sam za slučajeve u kojima je bukvalno cepan dokument sa delovodnim brojem a sastavljan novi na kom stoji isti delovodni broj. Čuvaj se, ništa više ni pred kim ne pričaj osim pred advokatom u kojeg imaš apsolutno poverenje.

Mislim da je van pameti to što tebi dogradonačelnik nalaže da preuzmeš na sebe odgovornosti koje nisu i ne mogu zakonski biti u tvojoj nadležnosti. Ko je on da ispravlja krive Drine u zakonu?

Imaš li pravo da se žališ sudu? Šta ti piše u nalogu, je l' navedena pouka o pravnom leku? Ako nije navedena, onda oni znaju da nemaju pravo da rade to što rade i da bi na sudu pali. Proveri šta je s tim. U svakom slučaju, dobro si uradila što si poslala dopis i na njega bi morali da reaguju.

Javljaj šta se dalje dešava. Držim fige da sve izađe na dobro po tebe.

Evo mene opet. Nisam stizala ranije da tipkam od silnih obaveza. Uglavnom i dalje nema ništa dobro po mene. Još uvijek meni lično nije stigao nikakav dopis od strane upravne inspekcije ali sam sticajem okolnosti saznala da su se oglasili izdavaocu naloga sa upozorenjem na provedbene procese. Osim mog naloga bilo je još nekoliko naloga gdje se zaposleni premještaju na druge pozicije ali s tom razlikom da se njima dodjeljuje plata tog radnog mjesta (koja je, naravno, veća od one koje trenutno primaju)a u mom slučaju to nije tako formulisano jer se meni pored mojih redovnih radnih zadataka dodjeljuju dodatni poslovi i radni zadaci a nije u pitanju premještaj.

Upravna inspekcija se oglasila na način da nalaže da se svi ti nalozi stave van snage izuzev mog. Po pitanju mene naglasili su da se obavezno izvrši provjera poslova i radnih zadataka koji mi se dodjeljuju sa posebnim osvrtom na onu Odluku koja me štiti i kojom je decidno rečeno ko obavlja te poslove i da je u tom smislu potrebno ili izmjeniti nalog ili dopunti Odluku. Naglasila je takođe da uvijek postoji mogućnost službenika da odbije nalog ako smatra da je nezakonit.

U tom nalogu nema pouke o pravnom lijeku.

Međutim postoji odredba Zakona o državnoj službi koja kaže da je državni službenik dužan odbiti nalog ako je on nezakonit.

Ja sam danas uradila sljedeće: očitovala sam se na nalog i pozvala na Zakon i rekla da odbijam izvršenje istog jer smatram da je nezakonit. Obrazložila sam sve do detalja i priložila sve moguće kopije pozakonskih akata sa kojima se je navedeni nalog u suprotnosti. To sam sve putem protokola poslala dogradonačelniku prije 2 sata.

U saznanju sam da je g-din dogradonačelnik vrlo bijesan na mene a i na mog šefa da je prijetio na razne načine a moj šef se uopšte ne sekira u vezi toga.

Šta će dalje biti vidjećemo :unsure: ali ja ću i dalje braniti svoja prava pa kako bude!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.