Ishrana dece od 1 godine

odgovora

Objavljeno

Maslinovo ulje, beli luk, svi persin i malo pavlake. Jedan mali komadic ribe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi napunismo godinu dana.I jos uvek smo,manje-vise,na blendiranoj hrani.Pocela sam da mu dajem i samo blago pasirano,i jede samo krompir,sargarepu,i tako te mekane namirnice,kao i ribu,kuvanu na pari.

Inace tek sam prosle nedelje uvela narandzu,voli cedjenu da popije.

Kravlje mleko smo tek jutros prvi put probali,i nije hteo,popio 10-15ml i pljuvao.Interesuje me kako to ide sa mlekom?Kako da ga naviknem?Da mu stavljam prvo u hranu?

Kupus,recimo nismo ruckali,kao ni pasulj,sve mi neka frka bila da ga ne muci pupa,jer ja recimo celog zivota patim od stomacnih problema izazvanih ovom hranom,pa to i ne jedem.Socivo jedemo i volimo:)

Sta jos treba da uvedem?

Ah,da,zumanac vise ne voli,ne znam zasto,kao ni brokoli..a to je do skoro obozavao!

Kad mozemo uvesti belanac?

Ja sam probala ranije da mu napravim kajganu od zumanca na maslinovom ulju,ali nije hteo..ima problem sa hranom koja nije blendirana:(

Nece ni kacamak,a ranije ga je jeo.

Jos nemamo pravi dorucak,ujutru kad ustane pije mleko,hvala bogu sada 240ml,a posle tek oko 11 jede voce,i to bas voli,pojede po 2-3 vocke.

Takodje,ako mu izmedju obroka dam sok(sto je vrlo retko,jer ne voli sokove,sem cedjene narandze sada),ili neku plazmu ili malo hleba,posle slabije jede glavne obroke.

Udavih malo,ali bi mi znacili saveti.Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dete obicno samo izbaci ljusku od grozdja ako ne moze da ga sazvace. Pavle je vec veliki i ne bi trebalo da ima problema da se zagrcne. Ako mislis da bi mogao da se zagrcne sa ljuskom od grozdja, ti mu ljusti. Ja Petru nisam.

Slažem se da samo dete izbaci ako ne može da pojede. Meni Stefi obožava grožđe, jeo ga je i prošle godine i nije izbacivao ljuske. :)

Maslinovo ulje, beli luk, svi persin i malo pavlake. Jedan mali komadic ribe.

Baš ću da probam. Mi najčešće jedemo filete soma, pečene, a njemu da obarim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro belance mozes uveliko vec da uvedes.A evo i mog predloga kako.Npr skuvas mu supicu,corbicu i u nju umutis celo daje razmutis i ostavis da se malo bolje skuva,onda mu das corbicu sa malo pokupljenog jajeta,ne sve naravno.

Inace po meni nije za pohvalau kada dete pije skoro pola litra mleka.Znaj da time nije unelo nista pozebno hranljivo,vec se samo zasitilo i nece jesti ono sto mu je zaista potrebno.Mozda da izbacis jutarnju flasicu,sigurno ce ti bolje jesti preko dana.

Jana pije po 100 ml mleka pred spavanje-od toga pola voda,samo iz navike da joj udovoljim.Inace bolje je da pojede krisku domaceg sira,kajmak,pavlaku,jogurt i zadovoljili su svoje dnevne potrebe.

Tvoje dete je vec veliko i mozda bi mogla da pocnes sa slanim doruckom,a vocka samo kao ii nama odraslima da mu bude uzina u toku dana.Vec je veliki i treba mu dosta energije-tako da bi slani dorucak,bez flasice mleka bio pravi pogodak. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro, ako voli blendirano možeš mu za doručak praviti poparu sa mlekom i sa sirom. Slažem se da i ako pije mleko rano ujutro, treba da ima doručak (a i ostale obroke), jer je sad već vejikiii ;) Moj mali je sa godinu dana jeo sve što i mi... Ja nisam ništa blednirala, od početka viljuškom, i to mi je veliko olakšanje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Teodora rucka svu kuvanu i pecenu hranu. Retko kad joj dam nesto isprzeno (npr.jaje ili sataras). Od voca i povrca skoro sve rucka, sve sto nije crvene boje. Crvene plodove mogu samo da joj podvalim u kasici nekoj :blink: .

Bez jugurta ili pavlake ne moze da prodje nijedan obrok. Svinjsko meso izbegavam, mada je i to probala.

Mi smo nasu ishranu prilagodili njoj. Od kad smo poceli da jedemo iz istog lonca-i mi se dosta zdravije hranimo. Vegetu, kockice za supu, supe iz kesica, minut pire i jos mnogo tih olaksica za lenje domacice sam potpuno izbacila (do tad nisam mogla bez njih :rolleyes: ). Veliko hvala zbog toga nasem malom sefu!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala,zenske.Evo,upravo je pojeo kacamak sa sirom i kockicom putera.Malo je bio gorak,jer sam brasno kupila na pijaci,ono iz prodavnice je sladje..moracunjega sledeci put.Ali,bitno,pojeo je celu cinijicu,uz malo mrstenja:)

Nam je problem ovde sto nema domaceg sira,uopste,sirevi su nekvalitetni.Jogurt postoji u nekom kiselkastom tecnijem obliku,a pavlaka je isto tako nesto bezveze,nije tako masna kao nasa...znaci,mlecni proizvodi 0,pa u principu ih ne forsiram bas toliko,bolje mlekce.

Niste mi rekle za kravlje,kako da ga naviknem?

I jos nesto,paradajz svezi,krastavac?Neka salatica?Paradajz jedemo vec dva meseca,i vise,ali u jelu,kuvani i bez semenki.

Vockice inace ne jede sam toliko,vise ih izmrl;javi,pa pljuje nego sto proguta,zato mu ja blendam,tako pojede sve.

Inace,dr mi je rekla da mogu da mu jednom nedeljno dajem kinder cokoladicu ili za dorucak eurokrem na hlebu,kao mrskast je,pa ce mu dobrodoci..ne znam,ja sam bas skepticna za slatko..mozda posle nece hteti da jede normalnu hranu...

Inace supe nece da jede,mrzi ga da srce!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala,zenske.Evo,upravo je pojeo kacamak sa sirom i kockicom putera.Malo je bio gorak,jer sam brasno kupila na pijaci,ono iz prodavnice je sladje..moracunjega sledeci put.Ali,bitno,pojeo je celu cinijicu,uz malo mrstenja:)

Nam je problem ovde sto nema domaceg sira,uopste,sirevi su nekvalitetni.Jogurt postoji u nekom kiselkastom tecnijem obliku,a pavlaka je isto tako nesto bezveze,nije tako masna kao nasa...znaci,mlecni proizvodi 0,pa u principu ih ne forsiram bas toliko,bolje mlekce.

Niste mi rekle za kravlje,kako da ga naviknem?

I jos nesto,paradajz svezi,krastavac?Neka salatica?Paradajz jedemo vec dva meseca,i vise,ali u jelu,kuvani i bez semenki.

Vockice inace ne jede sam toliko,vise ih izmrl;javi,pa pljuje nego sto proguta,zato mu ja blendam,tako pojede sve.

Inace,dr mi je rekla da mogu da mu jednom nedeljno dajem kinder cokoladicu ili za dorucak eurokrem na hlebu,kao mrskast je,pa ce mu dobrodoci..ne znam,ja sam bas skepticna za slatko..mozda posle nece hteti da jede normalnu hranu...

Inace supe nece da jede,mrzi ga da srce!

Polako, ješće sve... A to što će da pojede slatko pa posle neće slano, nema veze ;), Posle odroka mu daš kockicu da se zasladi. Žao mi je za mlečne proizvode, moj mali ne znam kako bi bio samo na mleku (ne pije od pre godinice).... Paradjz sam mu davala prošle godine svež da grize ko jabuku ali tad je imao više od 14 meseci... Možeš da probaš svež, ali taj dan samo da jede uobičajeno ako se plašiš reakcije.... A supe samo dok počne, ima da srče sam, nećeš moći da mu uzmeš kašiku, dok sve ne pojede. I moj malac je u početku slabo jeo, sad čorbasto obožava...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro...

Nastavi mu blendati voće-neka bar jede u tom obliku...što se tiče slatkiša, ne znam zašto to uopšte uvoditi :unsure: Super je što hoće kačamak...to je jako zdravo, znam da saa+m prošle zime Filipu davala dinstani kiseli kupus+kačamak!

Voće bih sve davala...u svježem obliku, dok ga ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jutros smo jeli kiflu i jogurt za dorucak,opet malo mrljavljenje,al pojeo.Kazite mi neke predloge za dorucak.

I za kravlje mleko mi niste rekle,kako da ga naviknem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jutros smo jeli kiflu i jogurt za dorucak,opet malo mrljavljenje,al pojeo.Kazite mi neke predloge za dorucak.

I za kravlje mleko mi niste rekle,kako da ga naviknem?

U pocetku smo Teodori poceli da kombinujemo Humanu sa kravljim mlekom. Jer je do godine bila samo na Humani. U pocetku trecina kravljeg, zatim polovina...sve vise i vise dok nije skroz prihvatila ukus.

Nas dorucak je: kuvano jaje, sir, kiflica, proja i jogurt, pizza ili pita... I to sam u pocetku sve uvece pripremala jer je Teodora do tad pila mleko odmah po budjenju a onda smo morali da menjamo navike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pocetku smo Teodori poceli da kombinujemo Humanu sa kravljim mlekom. Jer je do godine bila samo na Humani. U pocetku trecina kravljeg, zatim polovina...sve vise i vise dok nije skroz prihvatila ukus.

Nas dorucak je: kuvano jaje, sir, kiflica, proja i jogurt, pizza ili pita... I to sam u pocetku sve uvece pripremala jer je Teodora do tad pila mleko odmah po budjenju a onda smo morali da menjamo navike.

Ana*, zaboravila si prženice, poparu - to si pre neki dan pisala... :rolleyes: :rolleyes:

Moram da pišem za prženice, jer su me "apa-drapa" neke mamice (moj komšiluk, ne ovde ;)) smarale da to ne treba da jede (pečene)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jutros smo jeli kiflu i jogurt za dorucak,opet malo mrljavljenje,al pojeo.Kazite mi neke predloge za dorucak.

I za kravlje mleko mi niste rekle,kako da ga naviknem?

Ja sam joj uvodila tako što sam prvo spremala kaše sa mlekom (griz, pirinač-sutlija) a u međuvremenu se pojavilo to njeno gađenje prema mleku tako da joj samo mleko nisam davala (možda dva-tri puta).

Naš doručak:

žitarice sa kuvanim voćem (jabuka, kruška) + cimet + med

palenta sa kis.mlekom i jogurtom

popara - ali dosta retko

prženice+jogurt

kifle domaće a nekad i iz pekare a nekad i burek tj pitu iz pekare (evo to je jutros jela :) )+jogurt

Nestle "kuglice" koje se prave sa mlekom (i jedino tako konzumira mleko)

Pahuljice od kukuruza (one obične sa medom)+jogurt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana*, zaboravila si prženice, poparu - to si pre neki dan pisala... :rolleyes: :rolleyes:

Moram da pišem za prženice, jer su me "apa-drapa" neke mamice (moj komšiluk, ne ovde ;)) smarale da to ne treba da jede (pečene)...

Ovde si sigurno mislila na A.N.A :lol:

Pa u principu treba izbegavati prženje ali sumnjam da je štetno s vremena na vreme i takva obrada namernica :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro77, pisala sam na temi Kravlje mleko da moje dete nije podnosilo kravlje mleko sve dok je sisao. U pocetku, kravlje mleko, kako kaze Ana, uz kasice. Dorucak moze i przeno jaje(omalet sa zitaricama i povrcem), kuvano jaje. Bilo kakve zitarice su uvek dobrodosle zbog energetske vrednosti koje imaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ana*, zaboravila si prženice, poparu - to si pre neki dan pisala... :rolleyes: :rolleyes:

Nisu one mnogo dobre ni za nas-ali priznajem da su jaaako ukusne :P Iskreno, Teodorina ishrana se puno razlukovala kad je napunila godinu i sad sest meseci kasnije. Nekako smo se malo opustili. Sa godinu dana sam joj idalje posebno sve spremala. I nisam BAS nista przila. Dodavala sam kasicicu maslinovog ulja u kasice kad bi se ohladile ili maslac i to je to... A sad ponekad i isprzim jaja za dorucak ili sataras. Mada izbegavam. Retko kad przim kako za nju-tako i za nas. A u sustini, ja sam lenja zena, pa mi je i lakse kad se hrana sama kuva nego da ja stojim uz nju dok me prska! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisu one mnogo dobre ni za nas-ali priznajem da su jaaako ukusne :P Iskreno, Teodorina ishrana se puno razlukovala kad je napunila godinu i sad sest meseci kasnije. Nekako smo se malo opustili. Sa godinu dana sam joj idalje posebno sve spremala. I nisam BAS nista przila. Dodavala sam kasicicu maslinovog ulja u kasice kad bi se ohladile ili maslac i to je to... A sad ponekad i isprzim jaja za dorucak ili sataras. Mada izbegavam. Retko kad przim kako za nju-tako i za nas. A u sustini, ja sam lenja zena, pa mi je i lakse kad se hrana sama kuva nego da ja stojim uz nju dok me prska! :P

Pa dobro, ali omlet na puteru ili kajmaku je po meni sasvim OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisu one mnogo dobre ni za nas-ali priznajem da su jaaako ukusne :P Iskreno, Teodorina ishrana se puno razlukovala kad je napunila godinu i sad sest meseci kasnije. Nekako smo se malo opustili. Sa godinu dana sam joj idalje posebno sve spremala. I nisam BAS nista przila. Dodavala sam kasicicu maslinovog ulja u kasice kad bi se ohladile ili maslac i to je to... A sad ponekad i isprzim jaja za dorucak ili sataras. Mada izbegavam. Retko kad przim kako za nju-tako i za nas. A u sustini, ja sam lenja zena, pa mi je i lakse kad se hrana sama kuva nego da ja stojim uz nju dok me prska! :P

Prženice zapečem u rerni ;) A i pržene ne škode - kad se ređe spremaju ;)

A to da se ishrana od godinu do godinu i po promeni - promeni se, i kod nas isti slučaj.

Meni Stefan recimo sa godinu dana puno toga jeo, al čorbasto ne... A sad obožava "kašikom" da srče :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prženice zapečem u rerni ;)

Nije tema, ali daj recept :) Kako? Jel obe mislimo na hleb uvaljan u jaja i mleko??? Zvuci mi "lakse za spremanje" :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije tema, ali daj recept :) Kako? Jel obe mislimo na hleb uvaljan u jaja i mleko??? Zvuci mi "lakse za spremanje" :D

Da, podmažem malo pleh, poređam hleb umočen u jaja i mleko (ja stavim mrvicu mleka) gurnem u rernu i posle deset minuta jedenje :)

Nema stajanja pored ringle, ni prskanja ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na savetima,probacemo sve kombinacije.Posto nemamo mnogo zuba(dva dole i 4 gore),tesko je zvakanje tvrdje hrane...valjda te przenice nisu mnogo tvrde:))njam njam,ja to ako jednom godisnje spremim.Inace,ni mi nista ne przimo,vrlo retko.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jutros smo jeli kiflu i jogurt za dorucak,opet malo mrljavljenje,al pojeo.Kazite mi neke predloge za dorucak.

I za kravlje mleko mi niste rekle,kako da ga naviknem?

Griz...to je super...unutra ubaciš npr susam...

Popara...stari kruh prokuham u mlijeku, pa uz to malo pavlake ili krem sira.

Jaja...na 101 način...najviše ih voli sa prazilukom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na savetima,probacemo sve kombinacije.Posto nemamo mnogo zuba(dva dole i 4 gore),tesko je zvakanje tvrdje hrane...valjda te przenice nisu mnogo tvrde:))njam njam,ja to ako jednom godisnje spremim.Inace,ni mi nista ne przimo,vrlo retko.

Nisu tvrde, ne brini, pokri krpom čim izvadiš iz rerne, ako oćeš da baš budu baš mekane... :)

A nema veze što nema puno zuba, treba da uči da žvaće hranu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, podmažem malo pleh, poređam hleb umočen u jaja i mleko (ja stavim mrvicu mleka) gurnem u rernu i posle deset minuta jedenje :)

Nema stajanja pored ringle, ni prskanja ;)

A zasto przenice moraju i u mleko? To sam vec negde cula da je neko dobio savet od dr. da se obavezno stavi malo mleka u jaje za przenice. Ima li neko odgovor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A zasto przenice moraju i u mleko? To sam vec negde cula da je neko dobio savet od dr. da se obavezno stavi malo mleka u jaje za przenice. Ima li neko odgovor?

Moju kevu izludi kad vidi da neko u przenice stavlja mleko... :lol: :lol: I ona ih najcesce i sprema... ;)

Ja stavim malo (na 5-6 jaja pola soljice za kafu)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.