Kućni ljubimci u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Ne mogu da naskode ni u trudnoci a ni kasnije bebi. Kazu da deca koja rastu uz pse imaju manju sklonost ka alergiji od ostale dece, doduse tu treba uzeti u obzir i nasledni faktor. Ali sam konflikt izmedju bebe i psa na temu stetnosti ne postoji. Naravno, pas ne treba da spava u bebinom krevetu, sve ostalo je ok. I koliko se secam, tog teksta koji sam citala (imala sam i ja psa u trudnoci) za razliku od macaka, psi nemaju dlaku koja izaziva problem, vec problem moze izazvati perut, znaci taj povrsinski sloj koze na psu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada sam ostala u drugom stanju, nikome nije palo na pamet da spomene a kamoli predlozi da Bubi (moj mili psic) ode napolje. On lezi samnom, mazimo se, setamo, igramo se i sve me to veoma smiruje. Navikla sam da pazim na njega i budem brizna prema njemu i verujem onoj staroj recenici -Ko ne voli zivotinje, ne voli ni ljude- Moj pas je pomalo agresivan, hoce da gricne, ali kako je "nanjusio" da se nesto desava, postao je malo mace! Tako da, samo napred, uostalom, ako tako lako odustajemo od prijatelja i porodice (sto je u ovom slucaju moj pas) trebamo da se zapitamo, kakav cemo biti roditelj i savetodavac svom detetu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam još jedna osoba sa macama u kući. Imamo dve blesave, zbunjene mace, tu su već osam godina i komotno mogu da kažem da su članovi porodice. Na pošetku trudnoće, kao i u sedmom mesecu sam se testirala na Toksoplazmu (nemam antitela, pa ja malo frka), ali mace ne izlaze napolje (imamo veeeliku terasu), a posip im se nalazi na terasi sa kojim ja nemam kontakta od početka trudnoće. Mislim da je to sasvim dovoljna predostrožnost i iznerviram se i na sam pomen da ih nekome damo ili grrrrrr izbacimo napolje zbog deteta. Ok, naravno da je malo teže pošto mora da se vodi računa o higijeni i sve to, ali su to bića koja volimo i imamo prema njima odgovornost. Uostalom, ko god ima ljubimca, shvata kolika su sreća i umirenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zdravo svima. Imam dva psa i sest macaka u stanu. Sada sam u 7. nedelji trudnoce. Pre nego sto sam ostala trudna, radila sam test na toksoplazmozu i bio je negativan, sto znaci da je nisam prelezala i da nemam antitela. Razgovarala sam i sa dva veterinara, i rekli su mi da nema potrebe da brinem, samo da izbegavam da cistim maciji pesak, a za pse nema veze. Jedan lekar mi je isto rekao da nema veze, a drugi da nije preporucljivo da imam zivotinje. Kao sto mozete da pretpostavite, veliki sam ljubitelj zivotinja, i prilicno se angazujem da pomognem napustenim zivotinjama, itd., tako da mi je tesko da ove svoje ukucane negde sklonim. Pre svega, zato sto nemam kome da ih ostavim da ih cuva neko vreme. Non stop usisavamo i brisemo prasinu i sve to, ali ipak u kuci ima dlaka, nije isto kao u kucama ljudi koji nemaju ljubimce.

Moja pitanja i nedoumice su sledece:

Da li ova moja situacija moze da naskodi bebi?

Da li je jedini problem toksoplazmoza ili ima jos nekih?

Ako se redovno testiram na toksoplazmozu (vec sam ponovo vadila krv u sklopu analiza koje mi je ginekolog dao i cekam rezultate) i uvek budem negativna, da li je onda apsolutno sve ok i nema nikakve opasnosti za plod?

Hvala svima. Pozdrav

Cintia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji s&s imaju patuljastog snaucera, kad god odem kod njih poigram se sa kucom ali posle toga obavezno operem dooooobro ruke. Volim zivotnje i da imam uslova uzela bih jednu kucu.. I nace, radila toxoplazmu i receno mi je da mi je imunitet katastrofalan i da izbegavam mace, kuce, meso koje nije dobro obradjeno i to je to... A kad beba dodje necu dozvoliti da mi kuca njusi bebu prvih mesec dana, mozda preterujem al tako je kako je :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moji imaju predivnu persisku macu nazvanu Čupko (ili po Stefanovom Tupko :) )

I dr i veterinar su mi zabranili "bliske susrete" sa macom tako da sam se suzdržavala od maženja i igranja sa njim u trudnoći. On, slatkiš mali, kao da osjeti, leti zamnom svuda :)

Inače Stefo ga od početka mazi i kada niko ne gleda ljubi ga :lol: .... želudac mi se okrene ali ma pamet mi nije palo da ga tjeram od mace ili sakrivam mačku kada dođemo ... doduše maca sama šmugne kada ugleda Stefu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako, ja sam veliki ljubitelj zivotinja. Kuci kod mojih imam macka, kog obozavam, njega nazalost ne mogu da prisilim na stan, ima 4 godine i navikao je na veliko dvoriste, i na tu okolinu gde je.

Posto meni mnogo nedostaje, i bash se osecam tuzno kad gledam njegove slike, i znam da mi fali. :(

Ja sam u 17oj nedelji trudnoce, i htela bih da usvojim jedno mace, koje je ocisceno od parazita, i sad me zanima, da li ce to da smeta meni u trudnoci? Da li moze da lose utice na bebu?

Jos jednom, uzmite u obzir, da se vec 3 dana osecam bzvz, i bas mi fali moj macak.... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako, ja sam veliki ljubitelj zivotinja. Kuci kod mojih imam macka, kog obozavam, njega nazalost ne mogu da prisilim na stan, ima 4 godine i navikao je na veliko dvoriste, i na tu okolinu gde je.

Posto meni mnogo nedostaje, i bash se osecam tuzno kad gledam njegove slike, i znam da mi fali. :(

Ja sam u 17oj nedelji trudnoce, i htela bih da usvojim jedno mace, koje je ocisceno od parazita, i sad me zanima, da li ce to da smeta meni u trudnoci? Da li moze da lose utice na bebu?

Jos jednom, uzmite u obzir, da se vec 3 dana osecam bzvz, i bas mi fali moj macak.... :(

Ne znam šta da ti kažem, možda je bolje da odustaneš od te ideje. Mačke mogu da budu opasne za plod u trudnoći, toxoplazmoza, i ne znam da li ti je potrebno da razmišljaš o tome. Mada toxo može i od voća, povrća, mesa da se dobije....bem li ga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako, ja sam veliki ljubitelj zivotinja. Kuci kod mojih imam macka, kog obozavam, njega nazalost ne mogu da prisilim na stan, ima 4 godine i navikao je na veliko dvoriste, i na tu okolinu gde je.

Posto meni mnogo nedostaje, i bash se osecam tuzno kad gledam njegove slike, i znam da mi fali. :(

Ja sam u 17oj nedelji trudnoce, i htela bih da usvojim jedno mace, koje je ocisceno od parazita, i sad me zanima, da li ce to da smeta meni u trudnoci? Da li moze da lose utice na bebu?

Jos jednom, uzmite u obzir, da se vec 3 dana osecam bzvz, i bas mi fali moj macak.... :(

Ja sam imala svoju macu desetak godina,kada sam se preselila u Bg,uzeli smo malo mace.Ostala sam trudna i svi do jednog su mi rekli da izbacim macu.Ona je samo kucna,nije izlazila van.Doktor kod koga sam vodila trudnocu je rekao da nema potrebe da macu izbacim i da su samo predrasude da su opasne u trudnoci tj.njihova dlaka..Da sam prelezala sigurno toxiplazmu ukoliko sam je imala i da obicno se od nje zaraze osobe koje nemaju macku u kuci.Bila sam i kod veterinara i isto mi je odgovorio.Nemoj menjati ti pesak maci i cistiti njen wc,to i dan danas radi moj dragi.Opusti se i uzivaj,moja maca je lezala samnom kada mi je pukao vodenjak i mazila se tada kao nikada.

Slobodno uzmi macu,apsolutno nemas oko cega da brines!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

sutra cu jos da pitam doktorku, i to je to... iako znam da mm nece bas biti oduseljven sto ce on morati da cisti pesak.. ali nema veze.. znam da ce pristati na to.

Hvala vam :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odvedes macu kod veterinara, oni joj daju neku vakcinu, pregledaju je i nema potrebe da se rastajete ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a necemo mi da se rastajemo.. mi tek treba da se upoznamo! Nadam se.

uzecemo vakcinisano mace, ocisceno od parazita itd..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni su moja dr a i veterinar savjetovali da se "suzdrzim"od mace u trudnoci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovako, ja sam veliki ljubitelj zivotinja. Kuci kod mojih imam macka, kog obozavam, njega nazalost ne mogu da prisilim na stan, ima 4 godine i navikao je na veliko dvoriste, i na tu okolinu gde je.

Posto meni mnogo nedostaje, i bash se osecam tuzno kad gledam njegove slike, i znam da mi fali. :(

Ja sam u 17oj nedelji trudnoce, i htela bih da usvojim jedno mace, koje je ocisceno od parazita, i sad me zanima, da li ce to da smeta meni u trudnoci? Da li moze da lose utice na bebu?

Jos jednom, uzmite u obzir, da se vec 3 dana osecam bzvz, i bas mi fali moj macak.... :(

Uradi prvo TORCH test, da vidiš da li si imuna na toksoplazmozu. Pročitaj sve, da se upoznaš sa rizicima, jer je ovaj virus često poguban za bebu. O tome se dosta pisalo na temi "prekid trudnoće", neke su se nesrećno završile, baš zbog ovog virusa.

Neću da ti mračim. Ja sam imala psa 14 god. u stanu, ne bih je se nikad otarasila zbog bebe, jer sam je obožavala, i dan danas mi nedostaje, a uginula je pre 2 godine.

Ako si već imuna na toxo, manje su ti brige, ali malo dete i maca, po meni nisu dobra kombinacija, jer mislim da tu mačka može da nagrabusi, da bude tretirana kao super igračka. Mala dece ne umeju da budu odmerena i nežna. Ja ću sigurno imati ponovo macu ili psa, ali kad mi dete malo poraste, da može da uživava u tom stvorenju, bez bojazni da ga ne povredi. I ako uzmem u obzir starosni vek životinje, volela bih da bude sa mojim detetom što duže je moguće, i da ga moja devojčica što duže pamti.

Eto to ti je moj savet. A verujem da ti tvoj mačak nedostaje, i to skroz razumem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a necemo mi da se rastajemo.. mi tek treba da se upoznamo! Nadam se.

uzecemo vakcinisano mace, ocisceno od parazita itd..

Mislim da to čišćenje, ima kratkoročan karakter, proveri sa vet. Mačke ne obolevaju, samo su domaćini, prenosioci za ovog parazita.

Za slučaj da ti maca (ako si odlučila da je uzmeš), ikad bude imala ovaj virus, dve nedelje treba da bude izolovana, ne u tvom stanu, toliko dugo traje terapija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo maženje životinjica, i milovanje njihovog krzna je za mene prava terapija i uživancija. Do pre par dana, smo imali 5 malenih kučića u dvorištu + njihovi roditelji. I svako jutro, prvo kad ustanem, stavim vodu za kafu, i oni me čuju kroz prozor da sam ustala, krenu da laju ko ludi, pa moram prvo njih da "namirim" pa tek onda da krenem da sredjujem sebe. Oni su mi prava priprema...Slatkiši mali :) I sad mi je od njih 5, ostalo samo jedno (ostale sam srećno udomila). Uživamo još par dana sa njim, pa će i on da putuje...Imamo i malo mače, koje je stalno na terasi - valjda ne sme u dvorište da kroči zbog kučića...jadničak, al ne buni se. Njega sam spasila iz jednog auta, ali to je druga prica.

Nego, ja sam definitivno za zivotinjke u trudnoci, posle trudnoce, pre trudnoce, kad god... :)

lunna voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo maženje životinjica, i milovanje njihovog krzna je za mene prava terapija i uživancija. Do pre par dana, smo imali 5 malenih kučića u dvorištu + njihovi roditelji. I svako jutro, prvo kad ustanem, stavim vodu za kafu, i oni me čuju kroz prozor da sam ustala, krenu da laju ko ludi, pa moram prvo njih da "namirim" pa tek onda da krenem da sredjujem sebe. Oni su mi prava priprema...Slatkiši mali :) I sad mi je od njih 5, ostalo samo jedno (ostale sam srećno udomila). Uživamo još par dana sa njim, pa će i on da putuje...Imamo i malo mače, koje je stalno na terasi - valjda ne sme u dvorište da kroči zbog kučića...jadničak, al ne buni se. Njega sam spasila iz jednog auta, ali to je druga prica.

Nego, ja sam definitivno za zivotinjke u trudnoci, posle trudnoce, pre trudnoce, kad god... :)

moj covek :D

mi imamo psa koji spava sa nama u krevetu i ljubimo je,mazimo,to je nase prvo dete :D ,a odrasla sam sa macorom...uvek hranim sve zivotinje u kraju kad god mogu,a dosta njih sam i spasila..Nikada u zivotu se nisam razbolela od neke zivotinje,a svasta sam unosila u kucu,posebno kada sam bila klinka :D

lunna voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi imamo kucu, tacnije tele:rolleyes:pas je moj, ima 5 godina, i nikada se razdvajali nismo. Osim kad idemo na more, posto nikako da se uklopimo sa smestajem. Pas je oduvek u stanu, navikut na takav zivot i niko mi nije ni postavio pitanje sta cu sa psom. Prosto, znaju svi koliko smo vezani. Bolesno:Pvec sada nam je malo teze oko setnji, jer ume da povuce jako, kraj nam je pun pasa onih dvorisnih koji laju kao blesavi, tako da ne znam do kad cu moci da ga setam. U sali kazem da cu prvo njega da prosetam pa da odem na porodjaj:Dnaravno, moj muzic ga obozava i imaju jako lepu i korektnu vezu, ali mislim da nije isti kad ga seta on i kad ga setam ja...ali, moracemo da pravimo ustupke i da se prilagodjavamo. On je bokser, i svima je poznato koliko su oni divni i umiljati. Od prvog dana od kad sam ostala trudna, ne skace na mene, divan je, nezan, ma predivan...zaista osecaju da se nesto desava...

pupsik voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bokseri su divni sa decom, naravno ako je pas socijalizovan ali generalno su divni psi. Ja mog sada kada dete hoda vodim bez povodca jer ne mogu i povodac i dete. Svi nas znaju u kraju i niko ne pravi problem. Mame prilaze sa decom da ga maze iako je tele kao i tvoj (cc je rasa), jer vide da rastu zajedno i cesto me zamole da sacekamo da izvedu decu da ga upoznaju itd... Dok mi sin nije prohodao pas je bio na povodcu a dete u marami i tako smo setali :)

Milichitza voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj Fox, pa to je divno. Tako i ja nas nekako zamisljam, zaista...naravno da je socijalizovan, oduvek je sa ljudima, uvek sa mnom, bas se ne razdvajamo. I ja sam bas srecna sto ce moje dete odrasti uz psa, ja nisam imala takvo detinjstvo ali sam kao i svako dete zelela da imam kucu. On sada ima 5 godina, pa je doata mirniji i ozbiljniji, i mislim da cemo se savrseno uklopiti... a i CC su blesave njuske, fenomenalne za porodicu i decu...ja obozavam velike pse:D

Fox voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uzivacete videces, divno je kada dete raste uz psa :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.