Kućni ljubimci u trudnoći

odgovora

Objavljeno

Iako ne postoje naučni dokazi kako ljubimci mogu da osete trudnoću kod svojih vlasnica, sasvim je moguće da će oni primetiti promenu ponašanja, raspoloženja i stanja svojih „ljudskih prijatelja“. Ako imate mačku, bilo bi odlično kada bi pre trudnoće mogli da proverite imate li razvijena antitela protiv toksoplazmoze.

Da li imate kućnog ljubimca i kako ste ga pripremili za dolazak bebe?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam dva divna psa i jednu macu.

Mislim da su svi osetili nekako da sam trudna:

jedan kuca je sumnjicav samnom, kao da mu se to ne svidja, drugi slatkis je oprezniji i drugacije se ponasa, ali totalno pozitivno. A maca, ah ona je luda maca.

U svakom slucaju, ne pripremam ih jos nikako jer trckaraju u dvoristu pa imaju dovoljno slobode, nece zivetu u kuci sa bebom, a kada se rodi, polako cu ih upoznavati, oprezno.

Svaki dan sam se bavila svojim zivotinjama, sada izbegavam kontakt s njima zbog prevencije od zaraze nekim parazitima, bacilima i mikroorganizmima. Ipak, redovno ih pomazim i obratim im se, samo onda pravac na pranje ruku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam psa i ona je itekako osetla dok sam bila trudna da se tu nesto desava:) :) :) A kada nam se sin rodio....ona je postala toliko ljubomorna da je pocela da se trese, i jos uvek je ljubomorna, grize mu igracke, otima mu hranu iz ruke...... Malo je sve to pocelo da me nervira!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kuce znaju biti ljubomorne, kao mala deca, ali polako, i sprijateljice se :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam psa i mačku. Moja kuca je divna sa bebom od kako smo došli kući iz porodilišta, ali mačak je jako ljubomoran. Beba mu se baš raduje ali on se samo skloni od nje.

Za dolazak bebe nismo ih nešto posebno pripremali,ali su definitivno osetili da se nešto dešava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam za zivotinje ,ali u kuci nikako ... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, to sa zivotinjama u kuci je mozda i ok dok nema dece, maa je i njima i nama najbolje da su na otvorenom. Samo sto neki nemaju dvorite ili uslove za zivotinje napolju. Meni je super sto se moji ljubimci napolju izivljavaju i uzivaju, a mi ljudi smo unutri :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja kukam za jednim malim kucencetom...i svaki dan idem da ga vidim u prodavnici kucnih ljubimaca...ali zivimo u stanu,pa ne znam kako bi to funkcionisalo kad dodje beba. :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene su bukvalno sklanjali od zivotinja dok sam bila trudna,tako da sam jedva namolila da dobijem ribice koje su me mnogo opustale i mogla sam satima da sedim pored akvarijuma gledajuci ih! A nikakva opasnost mi nije pretila! Toplo ih prepoprucujem,a sada ih i moj sin obozava! :)

as1cCpp0g410010Nzc3NzRkenw5ODg3OTQ4MGxka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ima li koga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage buduce mame,

Svima toplo preporucujem da cim saznaju da su trudne, urade analizu na TORCH, to su cetiri najcesca uzrocnika spontanih pobacaja, a ta analiza u Srbiji uopste nije na listi pregleda koje treba uraditi u toku trudnoce.

Mene je ocigledno sam Bog pogledao pa mi je trudnocu vodio dr. Sretenovic koji je jedan od retkih koji radi analize po standardima svestke zdravstvene organizacije i odmah mi je na pocetku trudnoce dijagnostikovana TOXOPLASMA GONDI, koja je kao sto rekoh jedan od najcescih uzrocnika spontanih pobacaja i to u poodmakloj trudnoci, a cak i ako ne dodje do spontanog, parazit napada bebu i posledice mogu da budu katastrofalne.

Od pocetka trudnoce sam bila pod strogim lekarskim nadzorom i terapijom preporucenom od strane ginekologa u saradnji sa dr. Djurkovic Djakovic sa intituta za toxoplasmosu (Institut za humana istrazivanja pri veterinarskom fakultetu) terapija je imala za cilj da spreci parazita da prodre u plodovu vodu i napadne plod.

Sreca pa je cela trudnoca, sem stalne briga, prosla bez posledica, po moje dete.

Una - munja sad ima dve godine i nije bila ni prehladjena od kad se rodila.

Predrasuda je da Toxoplasmu prenose macke. Macke jesu prenosnici, ali drugim domacim zivotinjama, tako da macke prenesu parazita kravama, svinjama, i mi unosom nedovoljno termicki obradjenog mesa, dobijemo toxoplasmu.

Kao dokaz toj teoriji je i cinjenica da ja nikad nisam imala kucnog ljubimca, a ipak sam ,,srecni dobitnik,, toxoplasme.

Planiram drugu trudnocu, tako da cu sada pre zaceca otici na institut da uradim analize i vidim sta mi dr Djurkovic Djakovic preporucuje.

Zato buduce mame, toplo preporucujem, da budete sto bolje obavestene o trudnoci i svemu sto moze da vas zadesi u njoj (ne treba naravno dozvoliti da vam paranoja poremeti uzivanje u trudnoci, ali oprez nikad nije na odmet) a test na TORCH obavezno uradite, cim vam se zaplavi test na trudnocu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi imamo psa.Kad smo poceli da planiramo trudnocu ja sam se raspitala i informisala o svemu sto moze da ugrozi moje i bebino zdravlje.Kad sam spomenula mom dr. da imamo kucu on mi je rekao da nema potrebe da radim test na toxsoplazmu jer sam do sad imala bar 10 pasa tako da sam je sigurno prelezala i stvorila imunitet.

Ova bolest je opasna samo ako se prvi put dobije u toku trudnoce tada moze doci do velikih ostecenja .Po podacima na koje sam ja nailazila vecina ljudi u Srbiji dodje u kontakt sa toxoplazmom do svoje dvadesete godine i to u 90% slucajeva od nedovoljno termicki obradjenog svinjskog mesa.Velika je predrasuda da su macke i psi glavni prenosioci.Simptomi su slicni gripu tako da vecina ljudi nie ni svesna da je prelezala ovu bolest.Kad se jednom prelezi stvara se imunitet kao kod boginja i vise nema opasnosti.

Nasa cura sad ima 1,5 godinu i jedva cekamo prolece da sa nasom kucom uzivamo i dugim setnjama :D

Ivanica85 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ceo zivot obitavam pored macaka (i to ne jedne,nego nekoliko) i testirala sam se na Toxoplazmu i ne znam kako ali nisam je prelezala,tj ni imala i samim tim,nisam razvila ni imunitet.Kad sam se udala i otisla da zivim sa muzem,izgubila sam i dodir sa mackama,ali jednom kad sam trudna dosla kod svojih,ogrebala me je macka posteno i tako sam se us****,znam da to ide putem fekalija,ali ona ih je mozda zatrpavala tim sapama ,sta znam....

Inace,slazem se sa kale,i ja sam informisana da je mnogo veca sansa pokupiti je od zemlje lose opranog svezeg voca i povrca,lose pecenog mesa i sl,nego direktno od macaka i pasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Preporucujem i ja svakoj trudnici da odradi taj pregleg jer je to samo jedno vadjenje krvi, Moj suprug sa bivsom zenoj je izgubio dete u veoma pomakloj trudnoci devetom mesecu jer je "progutala maciju dlaku" i mene je molio da odradim taj pregled i dr mi je rekla posto imamo malu kucu , da jos jednom odradim taj pregled tako oko osmog meseca, sad sam trenutno 7 mesec. Obavezno pitajte dr da vam da uput za to, naravno nista se neplaca a budete sigurne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obavezno TORCH uraditi.

I "rukujte" higijenski sa zivotinjama ako ih imate. Mislim odmah pranje ruku, ne drzati ih u kuci....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Posle čitanja ove teme, rekla sam doktorki da imamo mačke pitala je da li misli da treba da uradim testove na toxoplazmozu. Rekla je da je to ranije bio obavezan test, a da se sada jedino radi u privatnim laboratorijama i da jedino ako ja hoću, tj ako mi je lakše odradim na akutni i hronični (da li je to taj torch o kome je bilo priče ovde?).

Takodje je rekla da čak i da otkriju da postoje antitela, to nije strašno niti će uticati na bebu.

E sad šta misliti i raditi, nisam pametna.

Inače su mačke kućne, ne izlaze napolje, a posip čisti mm od kad znamo za trudnoću.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

toxoplasma gondii je parazit koji se inace nalazi u macjim crevima, kao normalan stanovnik, nije neka bolest macja. Ne mora da "pokupi" maca odnekud.

Opasno je samo za plod, pogotovo u ranoj trudnoci, ali i kasnije

Odes u Medlab, Consillab ili koju vec laboratoriju u tvojoj blizini i zatrazis da ti naprave TORCH panel

T – Toxoplasmosis / Toxoplasma gondii

O – Other infections (see below)

R – Rubella

C – Cytomegalovirus

H – Herpes simplex virus

"O" je za ostalo>Hepatitis B, Syphilis, Varicella-Zoster Virus, HIV, zavisi sta ta lab. gleda,

Tako da nije na odmet, jer saznas vise stvari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam za zivotinje ,ali u kuci nikako ... :rolleyes:

Takođe! Ja sam imala macu, ali smo je pre dolaska bebca poklonili. Ipak iza nje ostaju dlake a zdravlje mog bebca je najvažnije :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja imam papagaja, ali osim pticijeg gripa oni generalno nisu prenosnici bolesti. Inače konsultovala sam se sa odgajivačem i on me ubeđuje da će sve biti ok kad bebac dođe na svet, ali videćemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zivotinje da ali u dvoristu i ne blizu dece, jer je meni moj pas (dlaka psa) bio okidac za alergiju...tako da zivotinjske dlake se jako tesko uklanjaju a i imaju poprilicno neprijatan miris.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zivotinje ne volim u kuci. Doduse, imamo papagaja, ali on "leti" iz sobe kad dodje bebili :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam velikiiiiii ljubitelj zivotinja,imam bebca od od skoro 6 meseci,a imamo i kucu u stanu!Kad je bebac stigao kuce je lajalo kao ludo jer nije znalo o cemu se radi,cim moj Vuk pocne da place ona pocne da laje,ali sad jednostavno se obozavaju!Kuce imam vec 4 godine,tako da sam ga imala i kad sam bila trudna ali nikakve testove i pretrage nisam radila!Ja sam za zivotinje uvek,zasto da ne,a mislim da ih svako dete voli!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vole deca zivotinje, ali je bitnije da li je to zdravo za njih. Nikada ne bih cuvala macku u kuci, a da imam bebu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U 6. sam mesecu trudnoće , a pre 20 dana smo kupili kucu - francuskog buldoga. Vakcinisan , zdrav.. Ne dozvoljavam mu da se penje na krevet , a i sasvim se pristojno ponaša.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.