Mesečarenje kod dece

odgovora

Objavljeno

:blink::blink::blink::blink:

nakon dužeg vremena mojih sumnji sve više sam sigurna da moje dijete mjesečari u snu ...

Prvo sam kontala da laže jer svaku noć prelazi u krevet kod mene i MM ( a pošto ružno spava MM se prebaci u drugu sobu) tako da je to (između OSTALOG) JEDAN OD RAZLOGA ZBOG KOJEG NI JEDNO JUTRO mm I JA NISMO DOČEKALI U ISTOM KREVETU.

Ona ujutru tvrdi da se ne sjeća svog prelaska u naš krevet

Na vikendici je jednom krenula napolje i nije mogla da otvori vrata i krenula da plače

Spava otvorenih očiju i sjedne i krene nešto da priča

"probudi se" i počne da plače i to jeca na sav glas i totalno bude dezorjentisana

i noćas je spavala samnom (ništa čudno) ali je bilo čudno to što se MM u sred noći probudio i vidio da ona spava na krevetu u dnevnoj sobi - sa njim ali ne normalno nego na kraju kreveta ispod njegovih nogu

DA LI DA POTRAŽIM POMOĆ PSIHOLOGA I KAKO DA SE POSTAVIM PREMA TOME?

DA LI JE NEKO IMA SLIČNA ISKUSTVA I ZAŠTO DJECA UOPŠTE MJESEČARE, IMA LI TO NEKU DRUGU VEZU SA NEČIM?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam mjesečarila kao mala, što mi se i danas zna desiti. To je najčešće uzrokovano umorom. Odnosno, kada sam preumorna ja po noći hodam :) Svašta nešto sam znala kao mala, upalim šporet, spavam na wc šolji, čekam goste na vratima...penjem se uz stepenice...

Nikada nisam išla kod psihologa i psihijatra...

Najbit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Najbitnije je da je u tom stanju ne budiš, uzmi ju za ruku i smjesti u krevet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene brine što i ja imam čvrst san tako da nism ni čula kada se izvukla iz kreveta ili da hoda po kući

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaboravila sam da napomenem da to radi samo u našem stanu ili kada smo svi skupa tu, nikada to nije uradila kada spava na nekom drugom mjestu (kod tete, bake i dede, svekrve i sl)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Na vikendici je jednom krenula napolje i nije mogla da otvori vrata i krenula da plače

Čekaj, zar nije i na vikendici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaboravila sam da napomenem da to radi samo u našem stanu ili kada smo svi skupa tu, nikada to nije uradila kada spava na nekom drugom mjestu (kod tete, bake i dede, svekrve i sl)

kod nas u stanu ili kada u istoj prostoriji, kuči i sl noćimo MM, stefan ona i ja, kada nas nema nema ni "mjesecarenja"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

vjerovatno se nisam jasno izrazila ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nani,ja sam godinama mjesecarala!Pomoc nismo trazili ni od psihijatra ni od psihologa,jednostavno u pubertetu je to iscezlo!Sestrina i moja soba je bila u potkrovlju i stalno sam spustala i dizala roletne,slagala salvete,knjige,izlazila na balkon,pricala...naravno,morali su paziti na mene,jer alternative im nije bilo!Mislim da nemas razloga za brigu,jedino ti preostaje da adekvatno obazbjedis prostor u kome spava!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pokrenuta diskusija na pogresnoj temi. Citiram postove vezane za mesecarenje dece. Nastavite sa diskusijom, molim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li na forumu postoji tema o mesecarenju????
Ne znam da li postoji, moj sin je mesecario. Sta te interesuje?
Moji su mi pricali da sam kao mala znala da ustanem iz kreveta, predjem preko dvorista i udjem u drugu kucu, u prostoriju u kojoj je tata radio. I nista, tako dodjem i sednem kod njega, on me vrati u krevet, i sutradan mi pricaju o tome.

To se desilo nekoliko puta kad sam bila mala. Nadam se da se kasnije nije desavalo :P

Sin od moje zaove koga puno volim ima devet godina i u snu ustane,ponese svoj jorgan i sidje kod tate i mame u sobu,drugu noc pocne da place i sedi na vc solji kaze da vidi nekog coveka i trazi od majke pistolj da ga ubije.Jednu noc je uzeo carape sisao u kuhinju i uzeo makaze.Kad ustane ona mu prica sta je radio a on ne veruje i ne seca se.Ne znam kako da mu pomogne,poceo je stalno to da radi.
:o:( :(
Ja sam mjesečarila jako dugo, svašta se dešavalo, izlazila sam napolje, znači otključam vrata u snu....palila uređaje, zvala ljude...Znam da su me klonili uzbuđenja i jakog umora, jer samo nakon teškog dana su mi se dešavale te faze.
Ja se plasim da se ne povredi.On puno igra igrice i to +18 ne znam da li je zbog toga?Mada zaova kaze da mu se i pre to desavalo a nije igrao igrice.Da li moze nekako da mu pomogne da prestane?
Igrice, svakako. Meni je bilo zabranjeno gledanje strašnih filmova.

Sad vodim Luku napolje, pisem ti sve na pp kad dodjem. :)

Ukratko: Peki je godinama ustajao svaku noc, po nekoliko puta, cak smo i kod psihologa isli.. Ako nema tema mogli bi da je otvorimo pa tamo sve da napisem. :)

Uff, moja sestra od tetke je imala slicne probleme. Tetka nema gde je nije vodila, na kraju i u manastir kod svestenika (inace zive u svajcarskoj). Desavalo joj se da ustane ili cak da klone i dok je u budnom stanu, te pocne pricati neke nebuloze, kao :"gusi me, ne mogu da disem, kazite mu da se skloni itd."

Tetka je bas bila zabrinuta, a moja sestra je i budna cesto imala odsutan pogled. To je vremenom prestalo, ali bilo mi je glupo da pitam "kako" i na koji nacin su resili problem.

Uff, ako igra igrice definitivno moze biti jedan od razloga, pogotovo ako je malo senzibilnija licnost.

Moja braca i ja smo jedno vreme jako puno igrali igrice. Znala sam po cenu noc da igram npr. QUAKE 2, kad ne igram sanjala sam igricu i u toku dana imala prividjenja kako me gadjaju raketom.

Moje misljenje je da treba da mu smanji te aktivnosti na minimum, a ako je moguce na kraju i izbaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dok sam zivela sama , sestrin sin ( 17god) je cesto sa drustvom spavao kod mene vikendom , da bi imali duzi izlazak u grad :) I desilo se da me je u pola noci probudila buka , ustanem i vidim da jednog nema u krevetu , obidjem ceo stan , nema ga nigde a patike mu tu , i cujem ga u hodniku ... Otvorim vrata a on stoji u mrklom mraku u gacama i potkosulji , bos i pokusava da udje u stan pored mog :( JA ga pitam sta radis ti ??? Ne znajuci da mesecari , a on mi kaze : Ja sam dosao kod ove zene da uzmem cebe od nje , bilo mi je hladno a ona me poznaje i dace mi cebe :blink: I ja skontam da on bunca , uhvatim ga pod ruku i kazem mu ajde dacu ti ja cebe , ajde nazad u krevet ... On se jos deset minuta pravdao kako ona njega stvarno poznaje :( Bas mi ga bilo zao .... Ujutru naravno nije imao pojma o cemu mu pricam a njih sam nakrpila sto mi nisu rekli da on mesecari :P

A slicne epizode su se desavale i sestricu mom, jednom je istrcao na balkon , digao ruke u nebu i vikao: Superemene , vrati moga tatu :( ... Onda mu je jednom neko odneo krevet pa je plakao ... Mislim da sva deca imaju te epizode mesecarenja , samo treba obratiti paznju ne daj boze da se ne povrede ali to sve prodje uglavnom vec do puberteta ....

mozemo da otvorimo temu jer ce mozda nekom biti od pomoci kasnije.Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...

Rodjak od mm je i kao dete i kao odrastao imao te faze, a i njegova sestra. Znam da su jednom bili na nekom porodicnom letovanju i da je covek, odrastao, u sred noci ustao, izasao iz svoje sobe, otisao u sobu od mojih s&s i legao izmedju njih u krevet i nastavio da spava :lol: Tek ujutru su svo troje (kad su se zajedno probudili) shvatili sta se desilo :o:lol:

Igrice ne verujem da ce da izbaci jer ih pustaju sve po svom,meki su prema deci i nemaju autoritet,i svekrva i ja smo rekli da je do toga ali zaova ne zeli da prizna vec misli da je to samo faza.
I mi se plasimo da se ne povredi,ipak ne zna sta radi.
NSanja, ne znam da li mi je smešno ili tužno ovo što si napisala, u jednom trenutku mi je bio osmeh na licu, u drugom, hm, nije baš svejedno... stvarno mogu ljudi/deca tako da se povrede.
Gledala sam skoro jednu emisiju o mesečarenju, uglavnom, mesečarenje vezuju za jednu stavku na mozgu, nešto se tu uzbrčka, ne funkcioniše kako treba, talasi se poremete, leka nema, ali je potrebno promeniti životne navike, ishrana, način života, izbegavati kofein i nikotin....
Pa strasno , tudje dete , odmah sam pomislila ne daj boze da se nesto njemu desi ja ne znam sta bih :( Ju sacuvaj Boze ....

mada kazu da se oni ( mesecari) nikada ne povrede , al man` ti to :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

hvala sto si otvorila temu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim lepo!

Mnogo je lakse da otvarate teme pa makar i da postoje slicne nego da mi izvlacimo iz Spec.pitanja citate. U buduce, otvaraj teme slobodno. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maybe, jako mi je smesno bilo kad sam procitala :lol: :lol:

Meni se desavalo kad sam bila mala da mesecarim, ali samo par puta. Jednom sam sa sprata sisla u prizemlje (a inace su stepenice bile jaaako strme, ne znam kako se nisam strovalila), i pricala nesto na engleskom :huh::blink: Posle sam legla na klupicu u prizemlju i nastavila da spavam, a tata me je opet odneo na sprat. Naravno, to su mi sve ispricali iduceg dana, ja se niceg ne secam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nocas je opet sisao i spavao u hodnik stojeci,sad mi je bila zaova i kaze da je smanjio igrice jer je posao u skolu,ja sam rekla vase misljanje da je zbog njih i rekla sam da prestaje samo od sebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li je tvoja zaova razgovarala sa doktorom?

Nauka napreduje iz dana u dan i moguce se sada znaju neki principi ponasanja kada je mesecarenje u pitanju. Poprilicno je naporono roditeljima kada se to desava.

Pitam te jer smo mi iz drugog razloga radili EEG glave. To je proces sa kojim se mere impulsi mozga tokom spavanja i REM faze. EEG se radi zbog eventualnih neuroloskih problema, ali ne znam da li ima neki pregled koji ce pokazati razlog mesecarenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao mala sam se izvukla iz kreveta od mame i tate i odpuzala ispod jednog staklenog stočića i tu prespavala noć. Evo sad pitam mamu, oko 9 meseci sam imala. Kaže plakala sam u mom krevecu, oni me prebacili kod njih i ja lepo ispuzim iz njihovog i nabijem se ipod tog stočića.

Mama se šlogirala ujutru kad je videla da me nema u krevetu, celu kuću su pretražili dok nisu videli da sam se naguzila ispod.

To je bio moj jedini slučaj mesečarenja.

Što se tiče sestrića od soleil - slažem se sa devojkama da je to od igrica, nemoj sad da se naljutiš na mene, ali meni zvuči da tvoja sestraneće da prizna da je to od igrica (pošto si rekla da su mnogo mekani prema njima).

E sad, ako jeste od igrica - smanjivanje po mojem neće doprineti, već moraju da se izbace skroz. Nek igra neke kuglice :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li je tvoja zaova razgovarala sa doktorom?

Nauka napreduje iz dana u dan i moguce se sada znaju neki principi ponasanja kada je mesecarenje u pitanju. Poprilicno je naporono roditeljima kada se to desava.

Pitam te jer smo mi iz drugog razloga radili EEG glave. To je proces sa kojim se mere impulsi mozga tokom spavanja i REM faze. EEG se radi zbog eventualnih neuroloskih problema, ali ne znam da li ima neki pregled koji ce pokazati razlog mesecarenja.

Nije koliko ja znam,ili cak ne zeli da kaze.Ja sam joj rekla da pita doktora,ali kaze da misli da nije potrebno.Samo se nadamo da ce proci samo od sebe,vec tri noci nije ustajao ona prati situaciju jer hoce da otvara fioke po kuhinji pa je morala da prekriva nozeve i sve ostre predmete.

ps.ne idu stalno kod doktora,mozda ima godinu dana i vise kada su bili zadnji put.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao mala sam se izvukla iz kreveta od mame i tate i odpuzala ispod jednog staklenog stočića i tu prespavala noć. Evo sad pitam mamu, oko 9 meseci sam imala. Kaže plakala sam u mom krevecu, oni me prebacili kod njih i ja lepo ispuzim iz njihovog i nabijem se ipod tog stočića.

Mama se šlogirala ujutru kad je videla da me nema u krevetu, celu kuću su pretražili dok nisu videli da sam se naguzila ispod.

To je bio moj jedini slučaj mesečarenja.

Što se tiče sestrića od soleil - slažem se sa devojkama da je to od igrica, nemoj sad da se naljutiš na mene, ali meni zvuči da tvoja sestraneće da prizna da je to od igrica (pošto si rekla da su mnogo mekani prema njima).

E sad, ako jeste od igrica - smanjivanje po mojem neće doprineti, već moraju da se izbace skroz. Nek igra neke kuglice :lol:

ne ljutim se,to je sestric od mm ja sam samo potrazila savete jer ga puno volim i plasim se da se ne povredi.Nisu mu izbacili igrice igra jos uvek ali mnogo manje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam mesečarila do 15.godine.Izlazila sam u dvorište....Toje mmama rešila,neznam kako.Znam da sam morala u crkvu 7 jula ujutru nešto da odnesem pre sunca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.