Biti donor?

odgovora

Objavljeno

Potpuno se slažem, i jako me grize savest što o tome razmišljam već mesecima i imam jasan stav, a nikako da nađem vremena da odem da se prijavim :blink:

i kod mene isto!!!

novosadjanke, mogle bi zajedno. napravimo akciju FORUMASICE DONORKE!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam za to,i htela sam,ali kao i Borjana nisam naisla na razumevanje porodice,mm se ne slaze sa tim..mozda jednog dana promeni misljenje..znam dosta slucajeva kad je ljude moglo to da spasi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

У неким "уређеним" друштвима, то можда и функционише, код нас, баш и нисам сигуран. У осталом, замислите ситуацију, неком од "утицајних" (читај богатих) поквари се неки од органа, откаже, они лепо прегледају листу донора, пронађу одговарајућег (крвна група, здравствено стање и сл.) и тог неког пу, пу, удари ауто, "случајно". Онај што те ударио аутом, добије највише 2 године робије и приде пар хиљада € а онај са почетка приче, добар здрав орган!?

Не кажем да се то ради али није ни немогуће!

То да су заштићени подаци, нисам баш сигуран, сви знате како све функционише у Србији, где год да сте запели, ухватите се за новчаник и ето, види, опет све ради... НА ЖАЛОСТ!

Када се спомене смрт, ја се увек сетим једне приче о Светом Сави, када код њега дође мајка којој је дете умрло, а пошто је чула да је он чудотворац, да може да уреди многе ствари, да јој оживи дете. Он јој је рекао, да пронађе кућу у којој никада нико није умро и да онда дође код њега. Наравно да није пронашла јер, све што се роди, мора и умрети, пре или касније.

Свако добро.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Misliš li da takva situacija nije u uređenijim sistemima u svijetu? Misliš li da ukoliko jednom od Rotšilda, ne bitno iz koje zemlje, otkaže neki organ, neće biti prvi na listi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E, pa ovaj ZP mora sve da gleda crno!

Zasto ti ne bi bio donor zbog sebe, osjecaja da ces nekome produziti zivot, da ces uraditi nesto dobro i poslije svoje smrti? Zasto odmah razvijas neke filmove u glavi, koji su po meni toliko apsurdni, da nemam rijeci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ne moze se tako gledati crno na sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Koliko sam ja shvatila ovo je tema, tacnije otvorena je tema kako bismo razmenili misljenja (mozda cak i iskustva) vezana za istu. ZP uz duzno postovanje mislim da preterujes u mesanju politike nase zemlje. Sve sto pises stoji ali hajde malo stavi "ruzicaste naocare" i barem u jednom postu nemoj potencirati politicku i drustvenu situaciju u kojoj se nalazi nasa zemlja jer imam utisak da ne iritira samo mene vec i ostale (mozda gresim, ali u koliko zelis da raspravljamo o politickoj situaciji u nasoj zemlji - otvori temu).

Svako dobro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Misliš li da takva situacija nije u uređenijim sistemima u svijetu? Misliš li da ukoliko jednom od Rotšilda, ne bitno iz koje zemlje, otkaže neki organ, neće biti prvi na listi?

Предпостављам да јесте, не знам, али верујем.

E, pa ovaj ZP mora sve da gleda crno!

Zasto ti ne bi bio donor zbog sebe, osjecaja da ces nekome produziti zivot, da ces uraditi nesto dobro i poslije svoje smrti? Zasto odmah razvijas neke filmove u glavi, koji su po meni toliko apsurdni, da nemam rijeci?

Трудим се да сваки дан, од ујутру када устанем, до ево, као сада, у ситне сате урадим нешто "добро" и веровали или не, успевам. Трудим се да људима у својој околини вратим осмех на лице, ведрог сам духа и имам утисак да им тако продужавам живот, а ако га и не продужавам, онда га бар улепшавам. Не гледам црно, једноставно, тако мислим. Колико се пише о томе колико дуго живе људи са пресађеним органом? Да ли живе нормално или имају некакве компликације? Све је то без неке претеране потребе, живиш колико живиш, када умреш, умро си, не видим смисао.

ovo sto pise zp je komicno...ljudi koji imaju novca kupuju organ ako im se "pokvari" kako on kaze isti, liste ljudi koji prodaju organe nazalost su jako duge...tako da savrseno mislim da im ovo o cemu on govori nije potrebno i ako nekog vec "slucajno udari auto" sta garantuje da ce organ tog donora odgovarati, ispitivanja i podudarnosti se vrse kad se dobije organ , sad meni odgovara srce svakog ko ima 26 god i A+ je krvna grupa...suludo mi je o o tom polemisati, malo previse gleda filmova...

inace ja sam za doniranje organa, ako vec imam mogucnost produziti zivot nekom rado bi to ucinila i razmislajm o tome...

Листе јесу дуге, али, погледајте шта се дешавало пре пар година, на стотинак километара од ВЕЋИНЕ нас!? Да ли је боље да купе орган или буквално да га добију??? Одвратно ми је и да помислим да то "људи" раде (чак и да причам-пишем о томе), али, ОЧИГЛЕДНО РАДЕ. И да поновим, НА ПАР СТОТИНА (можда и мање) КИЛОМЕТАРА - ПРЕ ПАР ГОДИНА!!! На жалост, споро учимо, брзо заборављамо!!! И наравно, како сам чуо, више се цени бубрег европљанина (светла пут,"здравих" животних навика итд.), него индијца (у Индији то раде масовно, продају бубреге, ужасно али и друге органе) али има органа који се НЕ ПРОДАЈУ (очна јабучица, плућа, срце...) СТРАШНО

Филмове, слабо гледам.

Koliko sam ja shvatila ovo je tema, tacnije otvorena je tema kako bismo razmenili misljenja (mozda cak i iskustva) vezana za istu. ZP uz duzno postovanje mislim da preterujes u mesanju politike nase zemlje. Sve sto pises stoji ali hajde malo stavi "ruzicaste naocare" i barem u jednom postu nemoj potencirati politicku i drustvenu situaciju u kojoj se nalazi nasa zemlja jer imam utisak da ne iritira samo mene vec i ostale (mozda gresim, ali u koliko zelis da raspravljamo o politickoj situaciji u nasoj zemlji - otvori temu).

Svako dobro.

Да, слажем се, управо и размењујемо мишљења и уз обострано поштовање, то је моје мишљење. Обзиром да се ради о друштвеном феномену, оносу између људи и односу људи на друштвене појаве, нормално је да мешам друшвену ситуацију у друштву о коме пишемо. Онако је како јесте и другачије не може бити, могу наочаре бити и зелене, ако је напољу киша, неће ми помоћи да киша престане да пада, зар не!?

Поштено би било, да отворите неку тему, на пример, ако већ предпостављате да иритирам многе, где ћете да напишете слободно све што мислите о мени. Мишљење свих ми је битно,чак и ако се не слажемо, из критике могу да извучем нешто позитивно и да се променим :) а можда на неке не аргументоване оптужбе успем и да се одбраним :)

Ја се надам и верујем да ће бити боље, мора

....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovani ZP,

kako ne bismo isli mnogo OT evo link gde razmenjujemo misljenja jedni o drugima. Nisam sigurna da li je neko komentarisao Vas lik i delo niti bih dalje zalazila u to, jednostavno licno sam ovde iz drugih pobuda a komentarisanje na temu politike i politicke situacije u zemlji na forumu na kome preovladjuju mame, trudnice i one koje zele da to budu, sebi ne bih dozvolila.

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Definitivno,ovaj forum nije za tako crne misli...sto kaze mama swat,hajde da malo stavimo ruzicaste naocare i da na ovakvom forumu ne potenciramo u tolikoj meri politiku i drustvo..Malo pozitivnije misli,molim.. :lol: Ne mislim da je sve super,svi smo svesni toga sto je bilo,ali ne mozemo samo kukati,tako se nece promeniti nista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Postovani ZP,

kako ne bismo isli mnogo OT evo link gde razmenjujemo misljenja jedni o drugima. Nisam sigurna da li je neko komentarisao Vas lik i delo niti bih dalje zalazila u to, jednostavno licno sam ovde iz drugih pobuda a komentarisanje na temu politike i politicke situacije u zemlji na forumu na kome preovladjuju mame, trudnice i one koje zele da to budu, sebi ne bih dozvolila.

Pozdrav.

Уважена "Mama SWAT",

Будите поштени, па напишите где сам ја сада писао о политици?

Једноставно, не мислим да је то нешто посебно добро бити донор (ствар личног избора), а посебно у оваквом окружењу.

Definitivno,ovaj forum nije za tako crne misli...sto kaze mama swat,hajde da malo stavimo ruzicaste naocare i da na ovakvom forumu ne potenciramo u tolikoj meri politiku i drustvo..Malo pozitivnije misli,molim.. :lol: Ne mislim da je sve super,svi smo svesni toga sto je bilo,ali ne mozemo samo kukati,tako se nece promeniti nista.

Може ли неко да буде против а да га не санкционишу одмах :) :) :)

Свако добро

Само да додам, када би се нашао у ситуацији, да ме неко пита услед упокојења неког ми блиског и да ја наравно слободно одлучујем о томе, да се неки део тела узме, за некога или нешто, сигурно би пристао.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam donor vec 3 godine, nosim karticu svuda sa sobom....razmisljam - zasto da nekom ne svane kada se meni smrkne!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam donor vec 3 godine, nosim karticu svuda sa sobom....razmisljam - zasto da nekom ne svane kada se meni smrkne!?

Bravo.

t2019.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam donor vec 3 godine, nosim karticu svuda sa sobom....razmisljam - zasto da nekom ne svane kada se meni smrkne!?

Svaka cast!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam donor vec 3 godine, nosim karticu svuda sa sobom....razmisljam - zasto da nekom ne svane kada se meni smrkne!?

t2022.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

У неким "уређеним" друштвима, то можда и функционише, код нас, баш и нисам сигуран. У осталом, замислите ситуацију, неком од "утицајних" (читај богатих) поквари се неки од органа, откаже, они лепо прегледају листу донора, пронађу одговарајућег (крвна група, здравствено стање и сл.) и тог неког пу, пу, удари ауто, "случајно". Онај што те ударио аутом, добије највише 2 године робије и приде пар хиљада € а онај са почетка приче, добар здрав орган!?

Не кажем да се то ради али није ни немогуће!

То да су заштићени подаци, нисам баш сигуран, сви знате како све функционише у Србији, где год да сте запели, ухватите се за новчаник и ето, види, опет све ради... НА ЖАЛОСТ!

Када се спомене смрт, ја се увек сетим једне приче о Светом Сави, када код њега дође мајка којој је дете умрло, а пошто је чула да је он чудотворац, да може да уреди многе ствари, да јој оживи дете. Он јој је рекао, да пронађе кућу у којој никада нико није умро и да онда дође код њега. Наравно да није пронашла јер, све што се роди, мора и умрети, пре или касније.

Свако добро.

Ja sam svim srcem za doniranje organa i o tome razmišljam već godinama, ali mm ima slično mišljenje kao i ti. Možda ste vi muškarci samo oprezniji od nas žena...Ne znam, ali ja to moram uraditi pre ili kasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam donor vec 3 godine, nosim karticu svuda sa sobom....razmisljam - zasto da nekom ne svane kada se meni smrkne!?

Ja cu to da uradim, samo da to još malo dozri u meni. Ali sam jako za to, i ako se jednom desi užasan primer iz ZP priče zar nije vrednije to što još njih hiljadu preživi zbog toga što je neko donirao organe od toga što je jedan iskoristio to na ružan način. Može priča i da se okrene na drugu stranu, a šta ako vama, ili vašem detetu zatreba organ a desi se da ima ko da ga da zar to nije blagoslov. Da je bog protiv toga on ne bi dao čoveku da spozna tehniku kojom se presađuju organi. To je prva stvar, a druga je da neko može da umre, a ne mora. Tako da na taj način spasenje nije sigurno, jer možda će se spasiti, a možda neće. Sve je na kraju krajeva u božjim rukama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja cu to da uradim, samo da to još malo dozri u meni. Ali sam jako za to, i ako se jednom desi užasan primer iz ZP priče zar nije vrednije to što još njih hiljadu preživi zbog toga što je neko donirao organe od toga što je jedan iskoristio to na ružan način. Može priča i da se okrene na drugu stranu, a šta ako vama, ili vašem detetu zatreba organ a desi se da ima ko da ga da zar to nije blagoslov. Da je bog protiv toga on ne bi dao čoveku da spozna tehniku kojom se presađuju organi. To je prva stvar, a druga je da neko može da umre, a ne mora. Tako da na taj način spasenje nije sigurno, jer možda će se spasiti, a možda neće. Sve je na kraju krajeva u božjim rukama.

POTPISUJEM

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim da mi kažete gde da se prijavim u BG i sta mi je potrebno od dokumentacije?Jel obavljaju preglede ili se samo potpišeš?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Molim da mi kažete gde da se prijavim u BG i sta mi je potrebno od dokumentacije?Jel obavljaju preglede ili se samo potpišeš?

Evo ovo ja nađoh, pozovi pa proveri.

Kako postati donor ljudskih organa?

Lako je. Pozovite donorski centar koji je najbliži mestu gde živite:

u Beogradu - VMA - 011/367-07-84 - od 8h do 20h;

u Novome Sadu - KCV - 021/520-141 - od 8h do 14h;

u Nišu - KCN - 018/4530-856 - od 8h do 14h

ili

0800 111 800 (besplatan poziv) iz cele Srbije.

Nazovete, pošalju Vam poštom formular i karticu. Popunjeni formular i potpisanu karticu vratite poštom i najkasnije za 15 dana vam stiže overena donorska kartica.

Jednostavno, a spasava živote!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala.Jos malo pa zovem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ovo ja nađoh, pozovi pa proveri.

Kako postati donor ljudskih organa?

Lako je. Pozovite donorski centar koji je najbliži mestu gde živite:

u Beogradu - VMA - 011/367-07-84 - od 8h do 20h;

u Novome Sadu - KCV - 021/520-141 - od 8h do 14h;

u Nišu - KCN - 018/4530-856 - od 8h do 14h

ili

0800 111 800 (besplatan poziv) iz cele Srbije.

Nazovete, pošalju Vam poštom formular i karticu. Popunjeni formular i potpisanu karticu vratite poštom i najkasnije za 15 dana vam stiže overena donorska kartica.

Jednostavno, a spasava živote!

Bas dugo razmisljam o ovome , i nije da ja ne bih da postanem donor , mislim sta ce bi bubreg ili bilo sta dva metra pod zemljom ?! Nego sam cesto razmisljala o proceduri sta bi bilo kada bi nekome mom zatrebao npr bubreg ? To je nesto sto mozes da doniras i za zivota , dali bi taj neko moj imao prednost nad ostalima ? Mogla bih se raspitati na ove telefone o tome pa da resim vec jednom to ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dali mi broj 0113608091 da se zove posle 12h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.