To je moje!

odgovora

Objavljeno

Drage mame da li smo mi jedini koji prolazimo ovu fazu i da li je to faza, ali moje dete koje ima 26 meseci je pre nedelju- dve pocelo za sve igracke koje mu neko uzme da vice "to je moje!!!!" i da ih uzima nazad ! i ako mu to neko drugo dete ne vrati odmah igracku nastaje haos

Micili voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vec sam to negde pomenula...I ja imam isti problem sa devojcicom. Svaka igracka bila njena ili tudja je samo njena bilo to drugo dete ili njen brat. Sta god on uzme u ruke odmah to mora ona da ima, a on jadnicak joj u svemu popusta i bez pogovora joj daje, ako joj ne da sledi tuzakanje i vriska da je to njeno. Nadam se da je to samo faza u odrastanju, ali sin mi nije bio tako lukav, tako da ne znam sta da ti kazem. Koliko god je ja ucila da sve nije samo njeno, da i drugo dete moze da ima neku stvar ili igracku, to njoj ne ulazi u blesavu glavicu i za sad smo u fazi TO JE MOJE. Kasnije...videcemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je faza ali i ti moras da joj dosta govoris da mora nauciti da deli stvari. Mislim da ce biti bolje kada podje u vrtic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja ide u vrtic ali i tamo se isto tako ponasa. I ja se zaista nadam da je samo faza, ali se bojim da ne ostane zauvek tako sebicna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je faza ali.... ne bi bilo lose da razgovaras sa vaspitacicama da ti kazu kakva je njena grupa. Mozda ima neke agresivne dece u grupi koja sve otimaju pa je ovo njena reakcija?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja se nadam da je faza...jer gledajuci po deci okolo vidim da su svi to prosli.....ali npr sinoc je od drugaricine male oteo neku kutiju na silu i moja drugarica je poludela i otela mu nasilnicki i rekla mu "e neces sad da dobijes kutiju", pre nego sto sam ja i uspela da odreagujem....mene je to jako iznerviralo, jer ne volim kad se roditelji postavljajuu grubo prema tudjoj deci da bi svoje zastitili....nemojte da mislite da sam debil i da bi tako nesto dopustila, mislim na to da on uzme igracku i ja da ne odreagujem, ali ovo me je bas iznenadilo....mozda gresim.....

ja pokusavam da mu na lep nacin objasnim da nema moje tvoje vec se svi igraju zajedno, i zaista nisam za to da bi trebalo sad da ga bijem sto otima igracke i vice to je moje......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da je samo faza.Oni su tek sad ukapirali da nesto moze da im pripada i naravno da to brane.Nazalost ,to prolazi tek negde oko trece,a nekad i cetvrte godine.Moja mala je dosla dotle da je njena soba,njena kuca,pa nas svaki dan po par puta pokusa da istera napolje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da je samo faza.Oni su tek sad ukapirali da nesto moze da im pripada i naravno da to brane.Nazalost ,to prolazi tek negde oko trece,a nekad i cetvrte godine.Moja mala je dosla dotle da je njena soba,njena kuca,pa nas svaki dan po par puta pokusa da istera napolje

XAXAXAXA.....SLATKI SU BRE ONI PA CAK I KAD JE SVE NJIHOVO :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja mala je dosla dotle da je njena soba,njena kuca,pa nas svaki dan po par puta pokusa da istera napolje

:lol::lol::lol:

Bas zbog te faze (i jos par drugih) se smatra da treba sa vrticem cekati do pune 3god... :rolleyes: U tom uzrastu im je bitna sigurnost a ostvaruju je, pored ostalog, i kroz sigurnost u posedovanje necega. Bitno im je da znaju da je njihovo, al prodje ih, neke pre, neke kasnije...

Ja kad se nama desi pridjem i oboma- i otimacu i onom kom se uzima objasnim da to jesu njegove/njene igracke ali da je u pitanju deljenje i da mu/joj drugo dete nece tu igracku kuci odneti vec da ce ostati tu za njega/nju. To radim i kad moja cura otme a i kad joj se uzme. Nije mi frka da tako "odraslo" popricam sa decom i pred njihovim roditeljima (ako sami nisu odreagovali) ali da budem agresivna ili da neciju agresiju istrpim- to ni pod razno ;)

Onda zamolim da se igracka vrati i ako se opet zakace uvedem tajming- 5min jedno dete, 5min drugo. Uglavnom pali, ako ne upali i zavrsi suzama ili ljutnjom tu upada i drugi roditelj da izadje na kraj sa emocijama svog deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moje dete je sad počelo za sve živo da viče "to je moje"... ne znam odakle joj to ali nikom ništa ne da... samo ja mogu da uzmem njene stvari i niko drugi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja za sada jos ne prica ali vidno pokazuje kada nesto nece da da. Eto prosle nedelje nam bila jedna devojcica od 9 meseci i MIna ju maltene nije ni gledala, cak se Iva i igrala sa njenim igrackicama, sve dok nije uzela njenu CARAPU koju je Mina minut pre toga skinula! Onda je nastao haos, jedna vuce na jednu stranu, druga na drugu, a pri tom se gledaju u oci i prave neke ljute face! To je bio pis zivi!

I ja mislim da je to samo faza ali detetu obavezno treba objasnjavati i pricati kako treba da se radi, kako zbog vaspitne mere i odnosa prema drugima tako i sutra prema svom bratu/sestri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam sigurna da je to samo faya. i moje dete od 2 godine ne da nikom igracke i sve je njegovo pa cak i park, ali procice to. ja ne yelim da ga prisiljavam da nekom da igracku ali to ni ne ocekuje od njegovih drudgara, sve ce proci ya nekih godinu - dve , sigurna sam.u svakom slucaju mu pricam mu da treba da deli igracke i da nije sve njegovo pa bice i napredka, ynam sigurno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OndA I MI prolazimo kroz fazu... Jer nas gospodin nista nece da da bati,ja mu dam autice da se igra i dodje bata i uzme mu jedan on kaze ne ,ne bata i pocne da vristi,i gura ga,i zove mene i kaze "mama vidi ,daj,".. Ja mu stalno govorim kako mu je to brat i kako mora da deli sa njim ,i uvek im rasporedim igracke ,ali deca su to... Nadam se da ce procci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve su to faze koje pocinju i zavrsavaju se pre ili kasnije.

Moja prisvaja sve zivo i imali smo bas borbu sa njom, jer je imala period kada mene niko nije smeo da pipne pa cak ni tata jer sam ja njena. Ali sve to prodje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pitam se dokle traje ta faza........

mada luka krece u vrtic u septembru...pitaci ga ja tamo kad ga uhvate ovi sto imaju svoju ekipu i tu su vec dve godine i usemili su se, da li ce smeti da im kaze "to je moje" :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

pitam se dokle traje ta faza........

mada luka krece u vrtic u septembru...pitaci ga ja tamo kad ga uhvate ovi sto imaju svoju ekipu i tu su vec dve godine i usemili su se, da li ce smeti da im kaze "to je moje" :lol:

Iskustvo koje ja imam sa posesivnom decom je da se tako ponasaju uglavnom sa svojim igrackama. Za zajednicke u vrticu/igraonici im se od starta objasni da su za deljenje i obicno prihvate- lakse ili teze, zavisi od vase doslednosti. Ne ide nikad iz jednog objasnjavanja, treba biti uporan i uvoditi vreme za igru, deljenje, razmenu isl dok ne prihvate. Ako krenu sa placem kad ne bude po njihovom ne udovoljavati im i podmicivati ih na drugi nacin jer morace jednom u zivotu da shvate da nije sve "njihovo". Ako ih ovako rano ne opomenemo cinimo im, po meni, medvedju uslugu i stvaramo jaku osnovu za razmazivanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prosla nam je faza otimanja :rolleyes: Sada je sve suprotno, hoce sa decom i da se zaigra i da ih nahrani ako treba, zna da bude i dosadna ponekada :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Prosla nam je faza otimanja :rolleyes: Sada je sve suprotno, hoce sa decom i da se zaigra i da ih nahrani ako treba, zna da bude i dosadna ponekada :lol:

Isto i nama:o)))) mi smo imali tu fazu sa 15 meseci,i brzo je prosla :o) na svu srecu

Ja sam mislila da to rade samo deca koja idu u obdaniste,ali posle sam videla da sva deca to rade:o))))bas sam pomislila kako mi obdaniste kvari dete :o))))))))

Mi smo se faze resili ovako

Uzmem igracku i igram se:o)

kad beba hoce onda kazem-to je moje,

ona vristi,cekam neki minut pa kazem:ok,evo tebi,a ja cu da pozajmim tvoju...mi moramo da delimo igracke ako hocemo lepo da se igramo

Posle par puta je prihvatila,hvatalo je i kasnije,ali kad se objasni ona da:o)

Sve zavisi od deteta do deteta,ali treba pricati i biti uporan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne znam sta da radim vise sa mojim starijim sinom,bas je sebican. ! Znam da je to normalno,ali on se stalno ljuti ako mu bata uzme neku igracku ,iako se on u tom trenutku ne igra sa njom.. Skoro nikad nece da mu da igracke.. Ili ga udari ili pocne da se ljuti i da histerise,mi mu milion puta objasnili(malo pre milion i jedan put) da sa batom MORA da deli igracke .. Ne samo igracke nego i hranu.. Ali to traje nekoliko minuta i gotovo... Dajte neki savet... Kkako vise da mu objasnim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mirjana, ne znam koliko mogu da pomognem, ali da te pitam kako je reagovao kad si ti bila trudna? Jeste mu tad objašnjavali nešto? (nemaš tikere, ne znam koliko ima stariji?)

Ja imam samo jedno dete, moja sestra od tetke ima dva - dva sina. Jedan će sad u školu (7 godina), a mlađi je skoro napunio godinu dana. Koliko znam dobro se slažu, nema nekih problema oko deljenja, mada što se tiče interesovanja i to... nemoj mnogo da očekuješ - igranje je bitnije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mirjana, ne znam koliko mogu da pomognem, ali da te pitam kako je reagovao kad si ti bila trudna? Jeste mu tad objašnjavali nešto? (nemaš tikere, ne znam koliko ima stariji?)

Ja imam samo jedno dete, moja sestra od tetke ima dva - dva sina. Jedan će sad u školu (7 godina), a mlađi je skoro napunio godinu dana. Koliko znam dobro se slažu, nema nekih problema oko deljenja, mada što se tiče interesovanja i to... nemoj mnogo da očekuješ - igranje je bitnije :)

Tikere nemam jer ne znam da ih stavim. A stariji jos malo 3godine,mladji ima 15meseci-.

Nismo mu nista pricali dok sam bila trudna,ali je stalno ljubio stomak.. A kad sam se porodila bilo je plakanje.. Stalno se svadjaju oko igracaka,ma uzas mi je.. I ja sam se sa setrom svadjala i mm sa njegoovom,i jos se svadjaju. Ali ja ne zelim da se oni svadjaju i kad porastu ,zelela bih da sve dele ,da pricaju jedno drugom sve...

Mozda i previse zelim :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Cico, pogledaj temu "To je moje!". Mislim da tamo mozes da nadjes zanimljive savete.

Ono sto ja mogu da ti kazem je da nikad ne propustis da ga pohvalis/pomazis/poljubis kad nesto da bratu, kad pdeli nesto sa njim ili kad ucini nesto sto ti zelis da bude deo njegovog ponasanja... Ne nagradjuj njegovo ponasanje novcem ili novim igrackama da ne bi postao "proracunat" (bicu dobar da bih dobio nesto), vec uvek neznoscu, paznjom, zajednickim vremenom, pohvalom...

Ljub

Klikni ovde da odes na temu "To je moje"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ono sto ja mogu da ti kazem je da nikad ne propustis da ga pohvalis/pomazis/poljubis kad nesto da bratu, kad pdeli nesto sa njim ili kad ucini nesto sto ti zelis da bude deo njegovog ponasanja... Ne nagradjuj njegovo ponasanje novcem ili novim igrackama da ne bi postao "proracunat" (bicu dobar da bih dobio nesto), vec uvek neznoscu, paznjom, zajednickim vremenom, pohvalom...

Ljub

Klikni ovde da odes na temu "To je moje"

E, i ja sam procitala da je najbitnije iskazati svoje emocije prema detetu putem dodira i reci (ljubljenje, mazenje i recima iskazane podrske) a da su im tzv. pokloni i nagrade samo velika magareca ucena i to se u knjizi definise kao "ucena".

I def. smo mi ti koji kvarimo nasu decu...

"Pocnite da tucete vasu decu kada vidite da lice na vas"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I meni je Marko od pre mesec dana krenuo sa tom fazom. Do tad je uglavnom davao igracke i lepo se igrao, a sada...cim vidi da mu neko prilazi, odmah sklanja i vice to je moje. Mislim da je faza i da ce to proci ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas je slična situacija sa njegovim igračkama. Kad nam dođe neko dete u posetu, on ima potrebu da brani svoje igračke i donosi ih meni da ih sklanjam. To traje prvih petnaest minuta, a onda kada shvati da njegove igrače ostaju tu, onda se smiri i hoće da deli. Ne ume da otima, već se samo rasplače kad mu neko nešto uzme.

Napolju se jako lepo ponaša (ZA SADA). Ako mu neko da nešto što nije njegovo, on uzme (ako mu kažem da može da uzme) i kad mu kažem da vrati, on lepo odnese i vrati detetu ili roditeljima. Nadam se da će tako i ostati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.