To je moje!

odgovora

Objavljeno

Moj sin je sad u toj fazi, sve što uzme, propraćeno je rečenicom- to je moje, kad mu kažem da nije, vrati onom čije je...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne voli da deli pa to ti je ... Kad nesto uhvati kaze " moja !" retko kad hoce bati da da nesto ... A Strahinja ne znam kako da opisem kako se osecam kad ga gledam kad bata nece nesto da mu da ,a on tuzan ... A uvek deli sa batom ..Pre neki dan pomerio stolicu do radnog stola , tamo je bila cinija sa keksom uzeo dva keksa i jurio batu da mu da jedan , nikad nece sam da jede , ako mu das 2 keksa uvek ce jedan da da bati bez da mu kazes .... E to je povukao na meene... Sve deli , a Aki ... retko ... Cak i kad oboje imaju isti keks i Aleksa prvi pojede on uzme od bate ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i nas u ovoj fazi,uzas... Kuci ne da nista seki "To je Teodorovo" i tacka.Kad smo u gostima moli i ponavlja dok na neki nacin ne bude zadovoljen.Obicno se lepo resi problecic-ili se zameni sa drugarom ili dobije nesto slicno.Ali kuci nema sanse,ne da Ani niiiista!I nema sanse da mu se nekako objsani,zna da su to njegove igracke i kraj.Videcemo sad kad Ani donese poklon Deda Mraz,ako i to bude otimao moracemo polako resavati i to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo dosli do ove faze. :rolleyes: Sa sestrama od tetke se inati oko jedne igracke, srecom one su starije pa je puste...jedva cekam da je prodje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo i nas u ovoj temi. Jana se promenila bukvalno preko noci. Od one uplasene devojcice koja je posmatrala decu sa pristojne udaljenosti, povlacila se i nije mrdala od mame i tate, pretvorila se u devojcicu koja nista neda i za sve vice to je moje, ne moze. Bez razlike da li je u kuci i da li su igracke njene, u gostima, u parku...Prosto ne mogu da prepoznam svoje dete. Kada nam neko dodje u goste i posluzim im grickalice ona uzme cinijicu i vraca je meni ili drzi u rukama i sama jede.

Jesam ja u cudu i verujem da je faza i nadam se da ce uskoro proci. Polako pocinje to da me nervira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:D ,Baco ,stiglo i vas....Minu je proslo,mada to kod nje i nije bilo bas mnogo izrazeno.Sada,kada,joj ja ili neko dete nesto ne damo,ona nam kaze da smo sebicni kao Milica(znas one slikovnice,pa ima jedna o Milici koja nece da podeli svoje igracke sa drugarima...probaj da joj to kupis,nama je dosta pomoglo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:D ,Baco ,stiglo i vas....Minu je proslo,mada to kod nje i nije bilo bas mnogo izrazeno.Sada,kada,joj ja ili neko dete nesto ne damo,ona nam kaze da smo sebicni kao Milica(znas one slikovnice,pa ima jedna o Milici koja nece da podeli svoje igracke sa drugarima...probaj da joj to kupis,nama je dosta pomoglo)

Znam za Milicu, imamo par slikovnica o njenim dogodovstinama.Probacu i to. Danas setamo i ja joj trazim da mi da zvaku( zvace zvaku ko matora i kad vise nece ona ispljune i to zeleni orbit) tek ce ona " ne, ne, ne moze, ja sam cicija" :blink: . Tek kad sam pocela da joj kukumavcim smilovala se i dala mi je, tek da me skine s vrata.

Inace, koliko vremenski traje ta faza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam za Milicu, imamo par slikovnica o njenim dogodovstinama.Probacu i to. Danas setamo i ja joj trazim da mi da zvaku( zvace zvaku ko matora i kad vise nece ona ispljune i to zeleni orbit) tek ce ona " ne, ne, ne moze, ja sam cicija" :blink: . Tek kad sam pocela da joj kukumavcim smilovala se i dala mi je, tek da me skine s vrata.

Inace, koliko vremenski traje ta faza?

Backe, prvo nemoj da joj neko govori da je "cicija", ne treba joj ta etiketa, a na neki nacin ostavlja traga na njoj,a i nepotrebna je. Jana je dobra devojcica. Jana je samo u fazi da sazreva, da shvata svoju licnost polako, i da se sigurnije oseca kada su njene stvari sa njom. Nista strasno, prolazi, i nemoj obracati paznju da li to traje tri dana ili tri meseca. Sve se sredjuje i nije to odraz njenog sebicluka. Cisto sazrevanje i spoznavanje svoje licnosti. A i formiranje licnosti, od JA do TI, DRUGi, ONI..kapiras..Kao sto za bebe do dva meseca kazu da su pospane vekne koje samo jedu i spavaju, tako sada i deca od dve do tri godine formiraju svoje mesto na planeti. Kad se tako nesto desi, cucni do nje, objasni joj sta je cije (ako uzme tudje) i ponudi joj njenu igracku, ako neko uzme njenu igracku opet cucni i objasni da da bati-seki da se igra a da ona ima drugu. Ako ste napolju, uz sva ta objasnjena razdeli sta je cije pa razlaz. Posle par minuta se opet skupite, ako je parkic u pitanju. Pa sve ispocetka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma cucim ja Sivke draga ali dzaba.Ona ne otima tudje ali svoje ne da. Nije rec samo o igrackama vec i o hrani :blink: . Ne govorim joj da je cicija, niti je nesto posebno kritikujem. Probam da joj skrenem paznju na ponasanje, podelim igracke ili dam grickalice u dve cinijice...U stvari skontala sam da kada joj se neko svidi vremenom popusti i hoce da deli.

Iskreno ne opterecujem se ja nesto preterano ali ponekad zna da mi bude neprijatno :wub: , pretpostavljam da ko ima dete zna za te fore,ali...

Hvala na podrsci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma,ne treba da ti bude neprijatno(meni nikad nije)Sve su to decija posla :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma,ne treba da ti bude neprijatno(meni nikad nije)Sve su to decija posla :)

Slazem se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Baco, nas je ta faza relativno prosla, mada i sad zna da zakuka "to je moje", ali nije onako kako je pre bilo kad je ama bas sve bilo njegovo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi ne govorimo 'to je moje',jer ne znamo,ali ne damo nase igracke,neke da,ali neke ne,i zavisi kako kome,kuminoj deci sve da,ali drugoj deci ne da. Mislim da je to samo faza,kao i sve ostalo u ovom periodu,i nadam se da ce ga proci dok dodje druga beba,inace ce biti veselo.. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da nije foruma - mislila bi da "samo moje dete to radi!!"

Moj Stefi kad ode u goste uredno vraća tuđe igračke koje uzme da se poigra. I ne ljuti se i ako mu se ne daju... Totalno je ok...

Ali zato kod nas kući... Ne sme niko od dece da mu uzme igračku... Kako mu uzme mali Dule (babec iza komšiluka koji ima 2 godine, Stef ima 16 mes) tako on ide i uzima mu iz ruke... I tako napuni pune ruke igrački, počnu da mu ispadaju, on pakuje u kutiju, al ne da da se pipnu. Moramo da mu objašnjavamo da da igračku, jer je i nejmu ovaj davao kad je bio kod njega.... :rolleyes:

Mislila sam da je cicija... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naišlo je i ovo...čak ni svojoj najboljoj drugarici ne da štap za pecanje riba B) Kaže: To je Filipova iglačka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj mali mojaka, tj. bas ta igracka mu treba ako je neko dete kod nas uzme da se igra. napolju ili u gostima ne pravi problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hm... Maloj deci i dalje ne daje igračke, a velikoj sve što potraže... Valjda jer sa velikima može bolje d ase sporazumeva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikola bukvalno sve daje,sinoc smo ga mm i ja posmatrali u igraonici i klinci kad mu uzmu loptu iz ruke,njemu nista nije jasno,nema temperamentnosti i borbenosti kada su u pitanju druga djeca,ali zato kuci je katastrofa!Fali mu ta sloboda u ponasanju sa drugom djecom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikola bukvalno sve daje,sinoc smo ga mm i ja posmatrali u igraonici i klinci kad mu uzmu loptu iz ruke,njemu nista nije jasno,nema temperamentnosti i borbenosti kada su u pitanju druga djeca,ali zato kuci je katastrofa!Fali mu ta sloboda u ponasanju sa drugom djecom!

A je l` ide u vrtic? (izvini nisam redovna na Forumu pa ne znam). Pitam, zato sto deca cesto prihvate model ponasanja od druge dece, pa tako i oni koji "ne umeju" da cuvaju svoje igracke u vrticu "nauce" da brane svoje, da stite svoj integritet i da znaju sta zele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A je l` ide u vrtic? (izvini nisam redovna na Forumu pa ne znam). Pitam, zato sto deca cesto prihvate model ponasanja od druge dece, pa tako i oni koji "ne umeju" da cuvaju svoje igracke u vrticu "nauce" da brane svoje, da stite svoj integritet i da znaju sta zele

Ne,jos uvijek ne ide,jer ja ne radim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo mi napunismo 4 godine a i dalje ponekad imamo ovo "to je moje". Ali pokusavamo nekako to da resimo, ako nesto ne volim to su cicije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo mi napunismo 4 godine a i dalje ponekad imamo ovo "to je moje". Ali pokusavamo nekako to da resimo, ako nesto ne volim to su cicije.

Uh...i ja...takve osobe su cicije u svemu jel tako...emocije,pomoć bilo kakva u životu,u svemu su 'škrte'......to se naravno ne odnosi na decu,sva deca imau faze 'to je moje' i to duuugo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh...i ja...takve osobe su cicije u svemu jel tako...emocije,pomoć bilo kakva u životu,u svemu su 'škrte'......to se naravno ne odnosi na decu,sva deca imau faze 'to je moje' i to duuugo ;)

Ok ti imas puno dece pa je njima nekako urodjeno da dele, zar ne? Ja ne znam kako ovog mog malog naterati da da nesto. Npr kupimo mu sad igracku i neko dete zeli da uzme na par minuta samo, to je haos od vriske i kuknjave.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi jos nemamo tu negativnu fazu, ali je poceo da govori da su igracke njegove, kod kuce. Pogotovo, ako sam neku sklonila neko vreme, pa mu dala, on sa nekom radoscu kaze: "to je moje!"

Pre neki dan u igraonici je jurio sa nekom guralicom za bebe. U jednom momentu je 'parkirao' i izasao da pije vode. Kad se vratio, neka devojcica je uzela igracku, ali nije otisla sa njom. Samo je stao, pogledao je, cuteci i uzeo. Ona je stajala tako nema par sekundi i otisla da se igra. To je za sad prvi put da sam videla da je nekom uzeo nesto sto je 'prisvojio'.

Nisam se mesala, ali sam ispratila. Videcemo.

Inace, nikad do sada se nije bunio ako mu neko nesto uzme.

Stalno forsiram da ako klincima dajem nesto, dam njemu da podeli drugarima i starijima, u zavisnosti od situacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.