Razmazenost ili histerija, zacenjivanje

odgovora

Objavljeno

Pozdrav svima, tema oko koje malo roditelja zeli da prica.

Naime ja ima cerkicu od godinu i sedam meseci i poceli su da se pojavljuju prvi slucajevi ispoljavanja histericnog ponasanja, posebno pred spavanje. Toliko place a nece ni kako ona hoce, pocne da se baca itd. Kad se kao smiri jeca i sva se trese.

Nikad je nismo tukli i udarali, tako da necu ni da pricam o tome da je "batina iz raja izasla".

Interesuje me kako ste vi prosli po tom pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja Sara ima malo vise od godinu dana i desava se da kada joj nesto ne dam pocne da place i nekad da se bacaka,nekad je pustim da place i posle par minuta sama prestane ili joj dam neku igracku koju voli i smiri se....a desava se i njoj pre spavanja kad je jako sanjiva da jako place i bacaka se i jedino pomaze da je nosim malo po sobi i pevam joj pesmice...a i mislim da dete treba nekad istuci kad bas pretera u necemu,ali kad su malo veci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moja je imal tu fazu u tom periodu, cak se bacala i udarala glavom o patos.... Lek je IGNORISATI I NEPUSTATI DA BUDE PO NJIHOVOM. Kod nas je upalilo, ipak sam ja tvrdoglavija od nje i zna se ko je koga rodio.

Zelim vam puno zivaca, strpljenja i srece

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li su suzama nekad uspele nesto da dobiju? Mi jos uvek nismo imali tu situaciju (jedva cekam da iscitam iskustva pre nego da se susretnem sa nekom) mada je posle temperature od 3 dana-pokusavala suzama da istera sve sto pozeli. Trudili smo se da ne bude po njenom kad pocne da place cim pokaze na zeljenu stvar, ignorisali smo to sto place i skrenuli bismo joj paznju na neku igracku koju voli. Primera radi, ja bih uzela sama da se igram loptom-i ona bi mi se odmah pridruzila. Srecom, vratila se na staro za dan, dva... Ali verujem da nas ceka ta faza kad-tad pa jedva cekam da iscitam kako ste prevazisle te problemcice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I moja je imal tu fazu u tom periodu, cak se bacala i udarala glavom o patos.... Lek je IGNORISATI I NEPUSTATI DA BUDE PO NJIHOVOM. Kod nas je upalilo, ipak sam ja tvrdoglavija od nje i zna se ko je koga rodio.

Zelim vam puno zivaca, strpljenja i srece

Slazem se. Samo ne reagovati! Ako roditelj popusti u tom periodu, posle ce biti jos gore :) Neces smeti u prodavnicu da je odvedes jer ce znati da ces joj dati ono sto zeli....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi sve vise zalazimo u tu fazu,. Trudim se da ne popustim, iako mi bude zao kada se bas zaplace, mada je to vise placljiva vriska. Moja mama kaze da mene niko ne moze pobediti u vristanju, ali Vici je sve bolja :blink: . Uglavnom pali davanje igracke ili flasice sa sokicem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi sve vise zalazimo u tu fazu,. Trudim se da ne popustim, iako mi bude zao kada se bas zaplace, mada je to vise placljiva vriska. Moja mama kaze da mene niko ne moze pobediti u vristanju, ali Vici je sve bolja :blink: . Uglavnom pali davanje igracke ili flasice sa sokicem.

ne znam, to sam ucila u skoli - psiho motorni razvoj deteta i znam da im ne treba popustati sa nekim stvarima tipa kad kazes ne moze a oni histerisu i ti kao ajde evo ti.... trudicu se da se ponasam kako sam ucila :) ali nikad se ne zna... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo ovu fazu resavali tajm-out tehnikom: ostavim je samu u sobi (ili neko drugo sigurno mesto) na par minuta (kazu da treba ostaviti dete onoliko minuta koliko ima godina) da se smiri, ja kao nezainteresovano napustim sobu, kazem joj da dodje kad se isplace. Obicno bi posle minut dolazila za mnom, bez suza, kao da nista nije bilo. Desavalo se svega par puta i upalilo je, vise se nije ponovilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma svako dete plače i histeriše ako mu ne daš ono što hoće...samo treba da furate jedan stav...zna se šta može, a šta ne može i ne odstupati od toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

negde sam vec o slicnom pisala, mozda kaznjavanje dece..

nama je ova faza zaista kratko trajala. dete od godinu ipo dana ne mozete TUCI u pravom smislu te reci ali malo po guzi u datom momentu nece da skodi. mi smo sve samo ignorisali, bilo je LUPANJA GLAVOM O POD ali svega nekoliko puta i smesno je ali kad vidi da uopste ne obracamo paznju ustane i ide dalje.

a to oko spavanja histerija.. meni Luka i sad nekad kad ga stavljam preko dana pocne da vileni kao nece da spava, bacaka se na jastuku.. ja samo spustim roletne, legnem i to je to.. pa se i smiri..

samo ne popustati..

sad je vec veci, sad dobije nekad po guzi i par puta je do sad bilo sedenje na krevetu po kazni. i to kod nas stvarno pali. sedi, i ne sme da mrdne i onda me neznim glasom pita MAMICE,MOGU DA SIDJEM DOLE?

nisam za batine jer smatram da sa decom treba raditi ali nisam ni totalni protivnik. ja dete udarim ne da ga boli ceo dan guza vec da u tom momentu shvati da je nesto pogresno..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa i mi smo došli do ove faze, čini mi se odavno - čim ja povisim ton i kažem ne - odma kriva usta i oči pune suza. Ne reagujem. Ignorišem.

Dobila je za sada jednom po guzi (preko pelene) posle zilionitog puta ''ne na ulicu'' (naše dvorište nema ogradu) i od tad kad kažem ne na ulicu - ne ide.

Priča da oni ne razumeju kod mene ne pije vodu, ako razume da ne sme da ide u baštu - na zemlju - onda razume i ne na ulicu. Posle tog ''pljusa'' po guzi je jednom htela opet na ulicu - ta sam je podigla i odnela u kuću, stavila u ogradicu i izašla iz sobe.

Dobila je jednom i po prstima jer udara lampom po zidu kad je presvlačim, mada od toga nije ništa naučila - i dalje treska.

Besni i kad je preslvačim, tj pelenu, tad je samo ignorišem, ćutim i držim joj noge dok se ne smiri. Bitno mi je da sam sa mužem odavno raspravila da nema potkopavanja autoriteta onog drugog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Besni i kad je preslvačim, tj pelenu, tad je samo ignorišem, ćutim i držim joj noge dok se ne smiri. Bitno mi je da sam sa mužem odavno raspravila da nema potkopavanja autoriteta onog drugog.

A da li pomaze kad pevas dok je presvlacis? Ja Teodori na taj nacin skrenem paznju i ukoliko se idalje bacaka-ja pevam sve glasnije dok je ne zbunim :D i ta njena zbunjenost traje dovoljno da je ja na brzinu presvucem t1767.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A da li pomaze kad pevas dok je presvlacis? Ja Teodori na taj nacin skrenem paznju i ukoliko se idalje bacaka-ja pevam sve glasnije dok je ne zbunim :D i ta njena zbunjenost traje dovoljno da je ja na brzinu presvucem t1767.gif

haahah ja ako krenem da joj pevam ima da tek onda pohisteriše hahhaahahah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

haahah ja ako krenem da joj pevam ima da tek onda pohisteriše hahhaahahah

b0226.gif eto onda prave kazne! Cim pocne da se bacaka dok se presvlaci-mama kaznjava pesmom dok se ne umiri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf, sad mi je mnogo lakse. I ovo moje dete besni na svako ne, cupka, place, uglavnom pali da joj skrenem paznju na nesto drugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja vise ne znam kako da se postavim... Sve mora biti po njenom inace pocinje drama. Vise ne pali da joj skrenem paznju, nego moram da joj pokazem da sam ljuta, da viknem, pa se ona onda smiri. Bude mi je zao, a pri tom i ne znam da li ja ispravno postupam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bice da je faza! I ovo moje dete je pocelo da besni i pravi takve scene od pre par dana! Ja se nadam da ce se promeniti kad ponovo pocnemo cesce da izlazimo iz kuce. A nedozvoljava nam ovo lose vreme. Sad joj je dosadno po stanu i primecujem veliku nervozu. Ako nesto nije onako kako ona zeli istog trenutka- baca se na pod i place.Bacaka se unazad i kad je uzmem u ruke da je umirim-nece kod mene kad je ljuta i to mi jasno daje do znanja :) Karakter! Probala sam razne trikove i od pomoci je kad je ostavim tako da lezi i sklonim se. Uglavnom odmah pocne da se smeje glasno cim je ja preskocim i odem. Smesno joj je dok je preskacem-to joj skrene paznju ...a kad je mnogo ljuta -samo prestane sa plakanjem kad je ignorisem. Ali ne znam da li ne gresim pri tom!!?!??! Mozda treba da je zagrlim? Utesim? Ja iako je ovoliko mala, pricam joj zasto nesto ne sme-vezbam za kasnije :D

Kad krenemo na spavanje-onda nastane haos, dok se spremi za spavanje, presvuce-uzas! Sreca pa suze teku samo dok je ne spustim u krevetic. Onda se odjednom umiri, popije mleko, okrene na stranu i zaspi. Navika je cudo! Puno mi pomaze sto smo je odmah navikli da se sama uspava. Sad mi to dosta olaksava.

Valjda je faza b0708.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I mi smo počele da se ljutimo...kad zgrabi nešto što joj inače nedam,drzi čvrsto i ako ja hoću da joj uzmem ili bezi ili mrda levo-desno i viče ne,ne,ne,ne a ako joj otmem malo počne da plače histerično i krene na nešto drugo,ali ako je uhvati i lepo za ruku i pričam joj da to da mami jer to nesmemo da diramo zbog toga i toga ona da bez problema.Više me nervira što u parku prilazi svakoj klupi i kad vidi ranac,torbu,kesu ako moze da dohvati-ona uzme,neznam kako da je odviknem :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

da,da,poznata nam je histerija,i to u poslednje vreme malo vise..ja se trudim da mu lepo objasnim zasto ne moze,a ako se posle toga ne smiri ja ga ostavim samog,ignorisem ga,i on se uglavnom smiri.Ne treba im popustati u svemu,zna se sta moze a sta ne moze,ja to tako.. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa i mi smo došli do ove faze, čini mi se odavno - čim ja povisim ton i kažem ne - odma kriva usta i oči pune suza. Ne reagujem. Ignorišem.

Dobila je za sada jednom po guzi (preko pelene) posle zilionitog puta ''ne na ulicu'' (naše dvorište nema ogradu) i od tad kad kažem ne na ulicu - ne ide.

Priča da oni ne razumeju kod mene ne pije vodu, ako razume da ne sme da ide u baštu - na zemlju - onda razume i ne na ulicu. Posle tog ''pljusa'' po guzi je jednom htela opet na ulicu - ta sam je podigla i odnela u kuću, stavila u ogradicu i izašla iz sobe.

Dobila je jednom i po prstima jer udara lampom po zidu kad je presvlačim, mada od toga nije ništa naučila - i dalje treska.

Besni i kad je preslvačim, tj pelenu, tad je samo ignorišem, ćutim i držim joj noge dok se ne smiri. Bitno mi je da sam sa mužem odavno raspravila da nema potkopavanja autoriteta onog drugog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa i mi smo došli do ove faze, čini mi se odavno - čim ja povisim ton i kažem ne - odma kriva usta i oči pune suza. Ne reagujem. Ignorišem.

Dobila je za sada jednom po guzi (preko pelene) posle zilionitog puta ''ne na ulicu'' (naše dvorište nema ogradu) i od tad kad kažem ne na ulicu - ne ide.

Priča da oni ne razumeju kod mene ne pije vodu, ako razume da ne sme da ide u baštu - na zemlju - onda razume i ne na ulicu. Posle tog ''pljusa'' po guzi je jednom htela opet na ulicu - ta sam je podigla i odnela u kuću, stavila u ogradicu i izašla iz sobe.

Dobila je jednom i po prstima jer udara lampom po zidu kad je presvlačim, mada od toga nije ništa naučila - i dalje treska.

Besni i kad je preslvačim, tj pelenu, tad je samo ignorišem, ćutim i držim joj noge dok se ne smiri. Bitno mi je da sam sa mužem odavno raspravila da nema potkopavanja autoriteta onog drugog.

U vecini stvari se slazem sa tobom ali stvarno mislim da dete od godinu i sedam meseci ne kapira poruku batina. moj sin ima 8 meseci i vec je poceo sa napadima histerije kad nije po negovom ali ja ga ignorisem i on prestane . mislim da je bolje da stavis ogradu

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf,evo i mene na ovoj temi.Ovih dana je nemoguca,stalno histerise,pocne da place jer joj nesto ne dam (ili kao danas jer sam je stavila u njenu stolicu da jede) i to se odma pretvori u takvo dranje da ostane bez vazduha.Trudimo se da joj ne dopustamo,kad pocne da histerise mi ne obracamo paznju ali ona nikako ne prestaje dok je neko ne uzme u krilo ili je zagrli.Stvarno ne znam kako da se ponasam u takvim situacijama,znam da ne smem da joj popustim jer ce biti jos gore ali kako se ponasati i sta raditi u takvim situacijama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf,evo i mene na ovoj temi.Ovih dana je nemoguca,stalno histerise,pocne da place jer joj nesto ne dam (ili kao danas jer sam je stavila u njenu stolicu da jede) i to se odma pretvori u takvo dranje da ostane bez vazduha.Trudimo se da joj ne dopustamo,kad pocne da histerise mi ne obracamo paznju ali ona nikako ne prestaje dok je neko ne uzme u krilo ili je zagrli.Stvarno ne znam kako da se ponasam u takvim situacijama,znam da ne smem da joj popustim jer ce biti jos gore ali kako se ponasati i sta raditi u takvim situacijama?

Ni ja nisam imala srca da ga slusam kako vristi od besa,ali morala sam..znam da je to faza,ali necu da dopustim da to iz faze predje u njegov nacin da dobije sta zeli...ja mu kazem da necu da pricam sa njim dok se ne smiri i izadjem iz sobe i dodjem tek kad me on zove...place i vristi,ali ja ga samo mrko pogledam i izadjem...probaj tako,ne znam stvarno,moras svast da probas,ali nemoj je tuci,jer to ona ne shvata,samo strpljenja...strpljen-spasen..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi smo imali te faze histerije kao "mladji", narocito u supermarketu kad vidi neku igracku koja se njemu svidja. ali i to je trajalo kratko par meseci. ja sam na to kulirala, ili ga izvedem iz supermarketa odmah i pustim da place napolju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Faza bacakanja po podu(pre par meseci) je trajala par dana i ignorisanjem smo je uspesno prebrodili. Sad imamo novi problem. Pocela je da udara glavom o pod. I to jako. Nekad iz cista mira, nekad kad joj se nesto ne ucini, nekad u sred igranja...nema pravila. To vec ne mogu da ignorisem jer jako jako udari glavu. Pre par dana sam se i ja zajedno sa njom rasplakala jer nisam stigla da je zadrzim i jaaaako je udarila pod glavom. Ali ona se rasplace, boli je i za pola sata ponovo.

Juce i danas to nije radila (srecom) ali ako ponovi ne znam sta ja mogu da ucinim da ona prestane sa tim?!?!?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.