Autizam

odgovora

Objavljeno

Drage zenice,

ako je vjerovati pretrazi ovog foruma, ova tema na njemu ne postoji, pa posto me ovih dana muci jedna stvar - odlucih da je podijelim sa vama. Trudna sam pa me i sve stvari nekako jace pogadjaju, a posebno ova jedna...

Moja prijateljica ima preslatku cerkicu, sa kojom definitivno nesto nije u redu. Ja sam ovo primjecivala i ranije, ali ajde nekako sam nalazila sve neke razloge, kopala ih iz bunara da bi umirila svoju savjest.

Vec oko prvog rodjendana njenog sam primijetila neke cudne stvari, kao recimo opsesivno gledanje baby tv-a. Bila je u stanju da lezi ispred tv-a i gleda debilne crtace satima. Neki bi je rasplakali, a od nekih je umirala od smijeha. Do tog prvog rodjendana nije prohodala, cak ni propuzala, ni propricala, niti je imala reakciju na svoje ime. Mogao je covjek da je doziva satima, ne bi ni jednim gestom pokazala da to primjecuje. Vrijeme je islo, ona je tek pred drugi rodjendan prohodala, ali jos uvijek nije izgovarala ni "mama", kad je bila ushicena mahala je cudno rukama i vrtjela glavom cak i po vise minuta, a cesto bih primijetila kako se grubo klati o trosjed ili fotelju. Zaboravih napomenuti da je kontakt ocima sa njom bilo jako tesko uspostaviti i nikad nije davala znak da razumije ono o cemu joj pricas. Brbljala je doduse nesto sebi u bradu stalno, ali na nekom izmisljenom jeziku iz kojeg ni jedna rijec ne zvuci poznato.

Sad vec samo sto nije napunila trecu godinu. Naucila je da kaze nekoliko osnovnih rijeci, fond joj se sastoji od desetak rijeci. Nikad je nisam vidjela da pokazuje da nesto hoce, niti mi se cini da umije reci da je zedna, gladna... jos uvijek nema higijenske navike, ne odaziva se na svoje ime, ne gleda te u oci...opsesivno je zaokupljena reklamama i odredjenim crtacima i ima neke nepredvidive reakcije, tipa smijeh iz cista mira ili plac. Njena majka moze da odlazi i dolazi, a ona nema ni na to nikakvu reakciju.

Njeni roditelji su se pomalo sad vec zabrinuli, i bili su kod nekog ljekara koji ih uvjerava da je sa njom sve ok. Ali ja ne mislim tako, a ne znam kako da joj to saopstim. Kad ih slusam kako sve to pravdaju karakterom oca djevojcice, koji se toboze tako zagleda ili zanima necim, pa ne konstatuje svijet oko sebe, i jos neke slicne primjere navode. Ide u vrtic sa drugom djecom, ali je cesto nasilna prema njima, gura ih sa stepenica, nema svijest o tome da moze nekoga da povrijedi, niti joj se to moze objasniti.

Nemam djece, ovo sto ga cekam mi je prvo, i prosto kad zamislim ne daj Boze sebe u slicnoj situaciji u buducnosti - mislim da bi me srce okinulo kad bi spoznala cinjenicu da ja sa svojim djetetom od tri godine nemam nacin da se sporazumijem. S druge strane, znam puno druge djece njenog uzrasta koji su vec u dobi od godinu i po dvije znali sve da pricaju, povezuju, prepoznaju...

Prije par dana kad sam im bila u posjetu poslije duzeg vremena sokirala sam se cinjenicom da uopste nije ni u kom pogledu napredovala sem fizicki otkad sam je posljednji put vidjela. Ovo me je nevjerovatno pogodilo, kao i njihovo neprihvatanje istine.

Imate li vi slicnih iskustava i sta biste vi uradile da je vase dijete u pitanju ili dijete nekog vama bliskog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga matilda,tema ce biti prebacena u podfotum "Bolesti i poremecaji".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga matilda,tema ce biti prebacena u podfotum "Bolesti i poremecaji".

Hvala Sanja, nisam znala gdje da je smjestim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Po tvojoj priči vidim da su roditelji već posumnjali, vjerovatno ne bih ništa poduzimala, jer je to veoma delikatna situacija. Bila bi im podrška u bilo kom obliku, ukoliko bi se autizam ili bilo koji poremećaj medicinski dokazao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Извини ако делујем грубо у предходној поруци, стварно ми нјие намера да те провоцирам или увредим али стварно ми је несхватљиво да су родитељи приметили тек скоро а ти када је дете имало годину дана. Кажеш да су је водили код доктора, и да су доктори рекли да је све у реду, ако су им и рекли да постоји проблем, онда је решење врло једноставно, не желе свој проблем да поделе са тобом и вероватно са осталима. Најбоље би било да сачекаш да они кажу кад буду спремни, овако ћеш их само повредити непотребним питањима, постоје стручњаци који се баве тим проблемом и они знају шта је најбоље за дете. Ти као пријатељ те породице требаш да им пружиш прећутну подршку и ништа више. То је моје мишљење, извини још једном ако сматраш да сам мало грубља, стравно ми то није намера.

Razumijem ja tebe potpuno, samo me sve to nesto pogadja ovih dana vise nego obicno. Ma primijetili su oni u ranije, ali su je tek nedavno vodili kod ljekara. Nemoguce je da se kao roditelj ne zapitas ako ti dijete ne progovara ili ne reaguje na neke stvari kao sto se ocekuje od njega u odredjenom uzrastu. Moguce je i da nece o tome da pricaju otvoreno, ali meni se vise cini da oni zatvaraju oci pred tim i zao mi je djeteta, jer sam citala da se blagovremenom reakcijom takvoj djeci moze pomoci da se socijalizuju bolje. A sigurna sam da i mnogi drugi primjecuju istu stvar, samo sto niko o tome nece da prica, jer je zbilja delikatno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Autizam je vrlo kompleksan poremećaj i nije samo psihološki, koliko sam čitala, već ima i fiziološku pozadinu. Nije svaki razvojni poremećaj autizam i mislim da ne treba donositi preterane laičke zaključke na osnovu nekih stvari. Od deteta može da se očekuje nešto u nekom periodu, ali je individualan razvoj jedinstven za svakoga. To o čemu ti pišeš ne mora uopšte da bude autizam. Ako ne ostvaruje sa tobom kontakt očima, možda to čini sa roditeljima. Većina dece obožava babytv, to za njih nije debilno. To što ne priča, takođe, ne mora da bude autizam. Stereotipna ponašanja u vidu ponavljanja neko može da pomeša sa vežbama motorike kod male dece. Autizam je poremećaj koji je neizlečiv i vrlo redak. Znači, devojčica možda i ima neki razvojni poremećaj, ali ne preterujmo. Igrom slučaja sam čitala knjige o autističnoj deci, dobila sam ih na nekom stručnom usavršavanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni ja ne bih nista otvoreno rekla... Ko se za zdravlje djeteta moze brinuti vise od roditelja, zar ne? Mozda to njih izjeda, a jos vise to sto mozda ne mogu da urade mnogo po tom pitanju. Moguce da su isli i kod drugih ljekara, ali jednostavno ne zele da pricaju o tome.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Autizam je vrlo kompleksan poremećaj i nije samo psihološki, koliko sam čitala, već ima i fiziološku pozadinu. Nije svaki razvojni poremećaj autizam i mislim da ne treba donositi preterane laičke zaključke na osnovu nekih stvari. Od deteta može da se očekuje nešto u nekom periodu, ali je individualan razvoj jedinstven za svakoga. To o čemu ti pišeš ne mora uopšte da bude autizam. Ako ne ostvaruje sa tobom kontakt očima, možda to čini sa roditeljima. Većina dece obožava babytv, to za njih nije debilno. To što ne priča, takođe, ne mora da bude autizam. Stereotipna ponašanja u vidu ponavljanja neko može da pomeša sa vežbama motorike kod male dece. Autizam je poremećaj koji je neizlečiv i vrlo redak. Znači, devojčica možda i ima neki razvojni poremećaj, ali ne preterujmo. Igrom slučaja sam čitala knjige o autističnoj deci, dobila sam ih na nekom stručnom usavršavanju.

Pa da uopste nemora da znaci da je autizam upitanju. MOj stariji sin do svoje 3 godine nije hteo da se okrene kad ga neko zove ma nije reagovao uopste, prohodao je u 16-om mesecu. Evo sad je zdrav i prav decko.:) Mozda nesto postoji kod tog deteta ali ja se nebih mesala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da uopste nemora da znaci da je autizam upitanju. MOj stariji sin do svoje 3 godine nije hteo da se okrene kad ga neko zove ma nije reagovao uopste, prohodao je u 16-om mesecu. Evo sad je zdrav i prav decko.:) Mozda nesto postoji kod tog deteta ali ja se nebih mesala.

Drago mi je sto to cujem! :) Ja se iz dubine srca nadam da ce tako biti i sa ovom curicom.

Mozda sam i ja preuranjeno donijela zakljucak na osnovu podataka koje sam procitala... Nisam ni sa kim do sad ovo podijelila, pa na osnovu vasih odgovora pomislih da sam mozda neoprezno donijela zakljucak o dijagnozi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drago mi je sto to cujem! :) Ja se iz dubine srca nadam da ce tako biti i sa ovom curicom.

Mozda sam i ja preuranjeno donijela zakljucak na osnovu podataka koje sam procitala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja imam problema sa detetom... ne te prirode ali jedno znam... kad bi primetila da neko u mom okruzenju ima dete koje pokazuje bilo kakav znak da nesto nije u redu ja bi pricala sa roditeljima.... dobro to sve i zavisi koliko si dobra sa roditeljima... da li su ti bliski prijatelji ili ne.... jeste to jako pipkava tema.... ali jako puno slucajeva ima da roditelji sami sebi zatvaraju oci.... uzecu svoj primer.... dobijajuci "podrsku" od doktora koji je govorio da mi je sa detetom sve u redu i da je svako dete za sebe i ja sam sve nekako neko vreme trazila razloge da u to i verujem ali nije mi trebalo brzo kao ni muzu da prihvatimo da imamo problem i da svim snagama idemo ka tome da to resimo.... to vec traje vise od godinu dana i jos uvek imamo sta da resavamo kod sergeja... ali bice on uredu.... tako da hocu da kazem da roditelji dosta cesto sebi zatvaraju oci a to zna biti ogroman problem.... vreme ide i ide a dete raste i umesto da ide sa razvojem unapred ono nazalost ide unazad... tako da sam ja misljenja da to treba reci pogotovo ako to nije jedna stvar koja je "cudna" kod deteta vec je to duzi period da se primecuju stvari.... moze biti i da se ti roditelji i naljute i pocnu da izbegavaju osobu koja je bilo sta rekla... ali znam da bi valjda kad tad shvatili i lupali sebe u glavu zasto nisu slusali tu osobu koja ima je govorila sve te stvari... normalno to treba nekako direktno ali upakovano reci.... ali reci sve sto mislis.... ako vec imas nameru da kazes.... ja te podrzavam ako ces bilo sta da kazes.... a doktori... pusti ti njih.... ima ih masu koji pojma nemaju.... licno iskustvo prica iz mene sad... tebi sva sreca sveta sa bebom a i toj devojcici isto to zelim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ima jedna recenica koja mi se ne svidja....hehe.. moram da kazem.... po meni je taj baby tv odlican.... nema tu nijednog debilnog crtanog filma.. odlican kanal za decu.... deca upijaju kao sundjeri i pogotovo ako dete ima sluha ... pa naucice i nesto engleskog... rezon po kojem su radjeni crtaci je odlican... ima tu crtaca za najmladje i za nesto starije....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mrzi me da kucam o autističnoj deci, ali ovo navedeno mi ne deluje kao da je reč o autizmu. U krajnjoj liniji, ta devojčica je u vrlo ranom uzrastu pokazivala emotivne reakcije na crtane filmove, uživljavala se u njih, plakala i smejala se zbog nekih meda ili koga već, a autistično dete ne bi to baš moglo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Matilda, da li imaš decu? Čini mi se da ih još nemaš. Nije sa decom lako i nisu onakva kakvom ih zamišljamo dok ne postanemo roditelji. Uz to, svako dete je priča za sebe. Mislim da roditelji znaju da osete kad nešto nije u redu. Uz to, autizam je baš težak, neizlečiv poremećaj i ja lično ne bih mogla da kažem nekome da mu dete ima taj poremećaj, a naročito ako nisam stručna. Inače, autistična deca ne mogu da ostvare kontakt sa majkom i već u najranijem periodu odojčeta vidi se da nešto nije u redu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ok.... ne mora da znaci da je autizam.... nije matilda doktor... ona je samo osoba koja jednostavno vec trecu godinu primecuje drugacije stvari kod devocice.... isto tako ne mora da znaci da ako je drugacije de to nuzno nije dobro ali su svakako stvari na koje treba da se obrati paznja i to detaljnije.... a ponavljam da roditelji iz naravno najbolje namere cesto i zanemaruju problem ili ga opravdavaju sa ne glupavim i ne toliko nerealnim stvarima ali opet .... ma ne znam.... a na kraju ipak roditelj zna najbolje svoje dete pa ce da uradi kako on misli da treba.... ne mogu da govorim o toj devojcici kad je ni ne znam.... ali ja da sam slusala doktora.... prvog.... i drugog.... i treceg....i da sam iz njihovog "sve je u redu" zanemarivala problem..... i da nisam isla do petnaestog verujte mi dete bi mi imalo verovatno cerebralnu paralizu sad....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo je vrlo nezgodna tema i stvarno treba dobro odmeriti da li reći nešto roditeljima...samo mogu da vam ispričam primer da ni roditelji ne primete ili neće da primete ovakav ili sličan problem kod svog deteta: roditelji imaju dvoje dece, starije ne izgovara dobro sva slova i ima malih poteškoća u govoru, pa su tražili i dobili uput da ga odvedu u specijalizovanu ustanovu za patologiju govora...uglavnom dok su stručnjaci, doktori, pedagozi, razgovarali sa starijim i dok je ono radilo testove, a mlađe se igralo, oni su upravo kod ovog mlađeg deteta koje nije ni došlo na pregled, primetili problem. Za ovo starije dete su rekli da sa logopedom i vežbama može da reši problem oko izgovora, ali da je ovo mlađe autistično...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Matilda gledam tako teme i videh ovu na kojoj dugo niko nista ne pise.... sad je eto proslo vise meseci pa me eto zanima sta ima novo sa tom devojcicom? jesi nesto rekla roditeljima... ili su oni mozda sami nekog doktora nesto pitali? sta ima novo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja sestra od ujaka ima autisticno dete. tu leka nema i jako je tesko..

dodala bih da se moramo malo vise raspitati pa tek onda doneti sud o necemu i nekome.

moguce da devojcica ima problem ali, moj Luka nije uopste puzao, prohodao je malo posle prvog rodjendana i nije pricao skoro nista do druge godine. pa i on se uklapa delimicno u stereotip gore naveden ali je on savrseno dobro i zdravo dete. kada je progovorio, uskoro je sustigao i prestigao vrsnjaka koji prica od pre prvog rodjendana..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja sestra od ujaka ima autisticno dete. tu leka nema i jako je tesko..

dodala bih da se moramo malo vise raspitati pa tek onda doneti sud o necemu i nekome.

moguce da devojcica ima problem ali, moj Luka nije uopste puzao, prohodao je malo posle prvog rodjendana i nije pricao skoro nista do druge godine. pa i on se uklapa delimicno u stereotip gore naveden ali je on savrseno dobro i zdravo dete. kada je progovorio, uskoro je sustigao i prestigao vrsnjaka koji prica od pre prvog rodjendana..

mozda gresim... ali mislim da se autizam uglavnom i dijagnostikuje posle druge godine... isto kao i kod cerebralne paralize recimo koja se isto najcesce postavlja kao dijagnoza nakon druge godine jer do dve godine se dosta toga tolerise.... tvoj Luka kako kazes nije puzao i prohodao je malo posle prvog rodjendana.... tu nista nije neuobicajeno... dete ni ne treba ranije da prohoda... a nakon druge godine ako se govori o autizmu... dete je u svom svetu... nema kontakta sa okolinom... da sad ja ne pricam napmat jer ne znam puno o tome.... pitala sam eto sta je sa tom devojcicom o kojoj je Matilda govorila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

inace nit je imala problema sa hodanjem niti sa puzanjem i slicno nema to veze sa autizmom bar ja mislim autizam je nemogucnost uspostavljanja socijalnih relacija

bas tako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Autizam često podrazumeva i lošu motoriku. Kažu da ta deca dok hodaju prave neke pokrete da izgleda kao da lete (ne znam šta to tačno znači). Nespretna su i nemaju dobru ravnotežu. Pričam o težim oblicima, jer i tu postoje velike razlike u zavisnosti od jačine poremećaja. Inače, oni se patološki igraju. Ne znaju čemu služe igračke i u stanju su da ih satima posmatraju, prevrću, ližu ili mirišu. Osim toga nenormalno reaguju na spoljne podražaje - često pokrivaju ručicama uši kada čuju neke zvuke, dok na primer, ne reaguju na neke zvuke koje bi većinu ljudi iritirali. Neosetljivi su na bol i ne plaču kada se povrede, ali vrište kada ih neko zagrli. Hodaju na prstima jer ne podnose kontakt tla i stopala. Govor im se ne razvija ili se razvija tako što ponavljaju reči i fraze, ali ne u svrsi komuniciranja. Ne traže društvo, nemaju kontakt očima, nema neverbalne komunikacije, ne pokazuju prstom, za predmetima posežu tuđom rukom. Izvode stereotipne pokrete- neprestano se vrte u krug, tresu rukama, tapšu i tako se zabaljaju. Opsesivno se vezuju za predmete. Imama komšiju od 24 godine koji ne govori i ispušta samo neartikulisane krike i drži uvek lopticu u rukama. Ta deca plaču kada nisu tužna, smeju se kada ništa nije smešno i ne shvataju socijalni kontakt (ne uzvraćaju osmeh...). Inače, ponavljam, postoje mnoge razlike među tom decom što zavisi od IQ-a. Inteligentniji uspeju da završe i fakultete, dok je za retardine minimalna šansa da će iole biti samostalni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inače, postoje i drugi razvojni poremećaji koji laicima izgledaju kao autizam. Ovo što je Matilda opisala meni liči na razvojnu disfaziju, govorno-jezički poremećaj koji kod male dece ima mnogo sličnosti sa autizmom, a inače u potpunosti isključuje postojanje autizma. Inače, samo stručnjak po finesama može da prepozna šta je tačno u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

igrom slucaja bila sam u prilici da pomognem majci jednog sada vec potvrdjeno autisticnog deteta da ga upise u vrtic nadajuci se da ce mu to pomoci jer je na pocetku bilo reci da je samo zastoj u razvoju :unsure: ....Inace decak je do 19 meseci progovorio, prohodao,i bio poprilicno krupan za svoj uzrast, i onda odjednom - prestao da govori, da se odaziva na svoje ime, da ne reaguje na majku, da ,,leprsa, rukicama, da se smeje bez razloga, da place bez razloga, i da satima ako ga niko ne dira gleda tv, i taj tv ge jedino smiruje :( ....posao je u vrtic, u medjuvremenu je napredovao , roditelji uradili neke analize, sada jos cekaju rezultate iz Amerike, koji ako pokazu da postoji kandida gljivica, u svim njegovim izlucevinama, potvrdjuju da je autistican, iako je neki doktor odavde to vec potvrdio, ni on sam nije mogao dugo da veruje i nadao se da nije, ali jeste....Decak i dalje ide u jaslenu grupu, iako je trebao da predje u vaspitnu sa tri godine, fizički se uopste ne razlikuje, jedno veliko, krupno, vidi se dobro negovano i cuvano dete, jos uvek je na pampersu i nije od 19 meseci nijednu rec progovorio, ne uspostavlja kontakt ocima, kad se uznemiri reaguje samo na crtace tj. na TV....napredovao jeste u smislu da jede sam, da gleda slikovnice kad i sva ostala deca, da ujutru ustane,sam se obuce i ceka majku kod kapije i pokazuje u daljinu, da ga vodi u vrtic....ja se i dalje nadam da to nije autizam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...Inace decak je do 19 meseci progovorio, prohodao,i bio poprilicno krupan za svoj uzrast, i onda odjednom - prestao da govori, da se odaziva na svoje ime, da ne reaguje na majku, da ,,leprsa, rukicama, da se smeje bez razloga, da place bez razloga, i da satima ako ga niko ne dira gleda tv, i taj tv ge jedino smiruje :( ...

To je pervazivni razvojni poremećaj, u suštini, isto što i autizam, samo nije prisutno od rođenja. Dešava se mnogo češće kod dečaka.

Ovo je moje skromno znanje koje sam stekla čitajući literaturu dobijenu na seminaru o inkluziji :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.