Bapske priče

odgovora

Objavljeno

Pre neki dan smo bili kod rodjaka i kada smo posli ujna je mojoj bebi posula brasno po kosici.Nije htela da mi kaze zbog cega.A kada smo dosli iz porodilista ispod posteljinice je moja svekrva stavila noz(i to ostar)i beli luk!

To su pricice i mislim da je sve slucajnost osim za beleg i gorusicu(mene je ubijala i beba mi se rodila sa bas dugom kosicom).

E sad,ovaj slucaj je stvarno preterivanje-da roditelji ne idu svom detetu na krstenje!

Muzevljevi ujak i ujna nisu isli u crkvu jer je njegova baba tako rekla, kao ne valja.

Ujna je tada bila mlada i morala je da cuti,a preplakala je tih sat vremena dok se nisu vratili.Nema sile koja bi me sprecila da odem svom detetu na krstenje pa nek pricaju do prekosutra ako hoce!

Kod nas kažu da majka ne treba da bude na krštenju. Kada sam pitala popa za to on je rekao da su to gluposti i da nema ko preči od majke da bude tu. Ja svom sinu svakako idem na krštenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

AKo dete prvo kaze rec MAMA sledece ce biti devojcica a ako kaze TATA bice decak...Jao Boze....Kakve to veze ima???

Da, da mojata prva vnuka prvo rece TATO i sega sestra mi ima 3 devojcinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I memi isto, ali mu je mužić sekao već posle desetak dana

a mi otisli na kontrolu posle 15 dana od rodjenja i nismo sekli nokte i kad je doktorka videla bilo ovo MAJKO DETE IMA NOKTE KAO VESTAC STO OVO NISTE POSEKLI :lol: :lol: :lol: i dosli kuci i ja lepo makazice i polagano e sad bila je prica gde baciti te noktice.....pa ovako

1. u vodu

2. u travu

3. neko rodno drvo

4. uviti u papir i cuvati

:mellow::unsure::blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaoooo, pa stvarno ima ludorija raznih :D

Da ne odem SVOM detetu na krstenje!

Ajd nokte mogu baciti u travu, ali da stavim dete da mi spava na nozu i luku, pa zar i pistolj da poturim ispod jastuka????

A za gorusicu....99% trudnica je iskusi, pa ako se bas rodi kosato, lako je reci da ima povezanosti. A ako je celavko, onda se babe zacute :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a znate li da ako trudnici (da ne vidi) prospete malo soli na glavu ono kroz prste i ako se ona prvo uhvati za nos bice decak a za bradu onda devojcica ;)

aha...i ja sam cula za to,cak me je i suprug posolio malo,i pokazalo da je decak,a ja dobih devojcicu :rolleyes: i jedva ostadoh ziva! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni moja jetrva rekla, i to pred gomilom ljudi, "sve si ružnija i ružnija 100% je devojčica"... a već smo svi znali da jeste devojčica... htela sam sad kad je bila trudna da joj vratim, ali nisam mogla...

uh trebala si, to zasluzuje itekako da se vrati!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

KAZU kad krenes u porodiliste otvoris sve fioke sva vrata u kuci / stanu ;) ;)

a sto to????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a znate li da ako trudnici (da ne vidi) prospete malo soli na glavu ono kroz prste i ako se ona prvo uhvati za nos bice decak a za bradu onda devojcica ;)

nama se desilo da smo bili prvi put negde u gostima i ponudili mene sokom, ja prihvatila sokic i neka baba sto je tu bila mi rekla da cu dobiti sigurno devojcicu, zna ona to!!! Kao, nakon ispijanja prvog gutljaja, kad sam spustila casu uhvatila sam se za donji deo tela, tj. za koleno i po tome sigurno devojcica. Ja dobih decaka pravog malog divljaka!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa stvarno ima svega,za neverovati. Ja bih da dodam da, ako vam dete ne prica dajte mu da zvace kljuc (da mu se otkljucaju usta) i nemojte sisati dete pre prve godine, ili ako to uradite morate ga osisati 3 puta. Seticu se jos necega, mene su smarali do ludila,ustvari nisu ni prestali! :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a mi otisli na kontrolu posle 15 dana od rodjenja i nismo sekli nokte i kad je doktorka videla bilo ovo MAJKO DETE IMA NOKTE KAO VESTAC STO OVO NISTE POSEKLI :lol: :lol: :lol: i dosli kuci i ja lepo makazice i polagano e sad bila je prica gde baciti te noktice.....pa ovako

1. u vodu

2. u travu

3. neko rodno drvo

4. uviti u papir i cuvati

:mellow::unsure::blink:

Ja sam ih bacila u kantu za smece! Ako od ovoga zavisi Lenina buducnost onda je...a!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa stvarno ima svega,za neverovati. Ja bih da dodam da, ako vam dete ne prica dajte mu da zvace kljuc (da mu se otkljucaju usta) i nemojte sisati dete pre prve godine, ili ako to uradite morate ga osisati 3 puta. Seticu se jos necega, mene su smarali do ludila,ustvari nisu ni prestali! :wacko:

šta to znači "nemojte sisati dete"?... ne razumem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verovatno je mislila da ne treba nista raditi oko detetove glave! :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam ih bacila u kantu za smece! Ako od ovoga zavisi Lenina buducnost onda je...a!

ja ih isekla u bolnici prvi dan jer se luka rodio sa dugackim noktima...gleda me jedna majka pored i kaze "pa zar neces cekati 40 dana"....ja nisam ni znala za taj "obicaj", a i da sam znala uvek bih isekla ...nokti su zavrsili na podu bolnice....bas to sto kazes, ako ce sudbina mog deteta zavisiti od noktiju......nek ide zivot...xaxaxaxa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

a sto to????

kazu brze ces se poroditi :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve je to meni smesno!!!A jeste culu za ono da ne treba da sedte na panju dok ste trudni,jer ce vam dete biti tupavo! :lol: i da ne jedete zečetinu jer ce imati velike usi!!!HA haha...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni je vrhunac gluposti to što kažu da bebu ne treba ljubiti!!!!

Ja moga cmačem od prvog dana mada su me mnogi u okolini kritikovali zbog toga :wub: :wub: :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ovo sa krstenjem nije crkveni obicaj? No to traje samo 40 dana nakon poroda jer kao zena ne smije u crkvu dok jos krvari. :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da ovo sa krstenjem nije crkveni obicaj? No to traje samo 40 dana nakon poroda jer kao zena ne smije u crkvu dok jos krvari. :angry:

DA,ali neko ne krsti bebu odma u tih prvih 40 dana!!To su gluposti,ja sam pitala popa da li mama ili roditelji treba da prisustvuju krstenju svoga deteta i on je rekao naravno!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve je to meni smesno!!!A jeste culu za ono da ne treba da sedte na panju dok ste trudni,jer ce vam dete biti tupavo! :lol: i da ne jedete zečetinu jer ce imati velike usi!!!HA haha...

:blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

E pa stvarno ima svega,za neverovati. Ja bih da dodam da, ako vam dete ne prica dajte mu da zvace kljuc (da mu se otkljucaju usta) i nemojte sisati dete pre prve godine, ili ako to uradite morate ga osisati 3 puta. Seticu se jos necega, mene su smarali do ludila,ustvari nisu ni prestali! :wacko:

Moracu cerki da dam kljuc za zvace hihihihi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I kod nas ima svasta. U pocetku mi je bilo jako cudno sve to jer sam iz grada dosala da zivim u selo tj i nema veze grad - selo nego drugaciji je mentalitet ljudi. To da se ne ide na krstenje rodjenom detetu i ovde je obicaj sto smo naravno iskulirali i cak se krstili u gradu. Dalje, posle krstenja kum daje majci - koja nije isla na krstenje svog deteta - dete kroz prozor,a ona kumu daje pare?

U trudnoci ne sutiraj macku,dete ce ti biti dlakavo. Kad se Jana rodila,imala je malo dlacica na usima,ja se ziva ufrkisala jer sam sutnula macku,naravno dlacice su otpale i nemaju veze sa mackom.

Inace baba mm je u selu poznata po tome sto baja deci kad placu ili kad ih nesto boli. Ja bas nesto i ne verujem u to ali kad place satima - urecena je - pravac baba, obaje i stvarno prestane da place,jos je umivam nekom vodicom koju ona krsti nozem i... Terala sam babu da me nauci da bajam ali kao fora ne moze posto nisam devojka - nisam nevina- ha,ha

Ma ima jos sto cuda,odo sad da spava pa cu pisati sutra jos :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve je to meni smesno!!!A jeste culu za ono da ne treba da sedte na panju dok ste trudni,jer ce vam dete biti tupavo! :lol: i da ne jedete zečetinu jer ce imati velike usi!!!HA haha...

:D:):D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj ne mogu se nacitati kojekakvih ludosti....hahahahah!!!Ovde se dete nosi u crkvu posle 40 dana...nemam pojma sto,moram da se raspitam...mozda secer zna.To mi rece komsinica...a sto je tako pooojma nemam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj ne mogu se nacitati kojekakvih ludosti....hahahahah!!!Ovde se dete nosi u crkvu posle 40 dana...nemam pojma sto,moram da se raspitam...mozda secer zna.To mi rece komsinica...a sto je tako pooojma nemam.

Koliko znam, u crkvu se dete nosi posle 40 dana da primi ''privremenu'' zastitu od Boga dok se ne krsti. U medjuvremenu, kada se dete rodi, otac bi trebalo da ode u crkvu da mu svestenik odredi ''privremeno'' ime za dete dok se ne odluci kako ce se dete zvati i to je do krstenja. Naravno, roditelji dete oslovljavaju imenom koje su izabrali. Isto tako, svestenik ocu daje svetu vodicu koja se sipa u bebinu kupku i tako je do 40-og dana. Posle toga, kada se dete prvi put izvodi iz kuce ''mora'' da se vodi na 3 mesta: u crkvu i kod dva rodjaka ili prijatelja.

Koliko ovo sve ima veze, ne znam?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam to znala...bas pokusavam da se setim da li je neko koga znam to radio....ali mi nne ide.Znam da ovde dete ne oslovljavaju imenom dok se ne krsti....jednostavno se dete zove beba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.