Korupcija

odgovora

Objavljeno

Evo ja nisam platila porodjaj (CR) i to posle mesec dana lezanja u bolnici. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa javice ti se sigurno i one koje nisu platile.

Ne volim mito,ali za to se davalo-porodjaj.

Posto jesam dosta o sebi otkrila podatke kolebam se ,ali necu pisati kom dr sam dala tj ime i prezime.

čak šta više nemojte iznositi imena i prezimena, samo situacije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste ikada dale ili primile novce / poklon za nešto (od posla, preko zdravstva do drzanih organa)

Nadam se da nas nece pohapsiti zbog ove teme :lol:

... i sta mislite o toj pojavi

PS nek se javi samo jedna koja nije "platila" porod pa da kazem IPAK IMA NADE ZA NASU DJECU

evo javljam se : )

a dosad nisam naisla na tako nesto ... kad bih .. ufff. gadno bi se zavrsilo .. za onog ko trazi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uf ja sam uvjek cusala u dzep, od poroda preko operacija i stalih *ranja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste ikada dale ili primile novce / poklon za nešto (od posla, preko zdravstva do drzanih organa)

Nadam se da nas nece pohapsiti zbog ove teme :lol:

... i sta mislite o toj pojavi

PS nek se javi samo jedna koja nije "platila" porod pa da kazem IPAK IMA NADE ZA NASU DJECU

Ja nikad nikome nisam ni poklon dala a kamoli novac... čak me je mama izgrdila što nisam medic.sestri koja mi je oblačila dete pred izlazak iz bolnicu kupila ni bombonjeru :lol: a posle sam čula da sam i patronažu koja je dolazila prvih dana trebala častiti poklonom... ja to naravno nisam... :lol: :lol:

Kod nas na poslu ljudi često dolaze sa kesama (piće, kafa, sok, keks) pogotovo ako nešto uradimo u kraćem roku.... po meni je to nepotrebno jer oni nama plaćaju debelo te projekte tako da je svaki poklon suvišan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste ikada dale ili primile novce / poklon za nešto (od posla, preko zdravstva do drzanih organa)

Nadam se da nas nece pohapsiti zbog ove teme :lol:

... i sta mislite o toj pojavi

PS nek se javi samo jedna koja nije "platila" porod pa da kazem IPAK IMA NADE ZA NASU DJECU

Ja sam od onih koji daju mito,nazalost.Takva sam,iako znam da ne moram,da svako za to prima platu,ipak dajem.Znajuci kakvi su ljudi na vecim funkcijama alavi,pa se ponasam shodno tome.

Moram reci da me do sada niko nije odbio,vec je sa osmehom i zadovoljstvom primio MITO. :angry: !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja smatram da nisam dala mito, ne znam ni kako bih nekom gurnula parice. Crkla bih od srama...

Ovde je situacija ovakva: ko hoce i voli daje baksis. U velikim prodavnicama je zabranjeno, ali na drugim mestima se to smatra lepim gestom. Posto su svajcarci skrti smatra se da su bili prezadovoljni uslugom ako ti daju nesto. Ja radim u bolnici. Tu je tradicija da ti ako su zadovoljni koju paru i to sve ide u nasu kasicu prasicu pa od tih para se kupuje dorucak i ide na vecerice kolektivno. Dobijamo i slatkise i svasta nesto sto negativno utice na liniju. Te stvari se ovde ne smatraju za mito nego basis.... E takav baksis dajem i ja :D i to obicno velikodusno, ipak smo mi balkanci sirokogrudi B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da da baksis odnosno mito dala sam i ja dr na porodjaju, sestri koja je iznela bebu, dr koja mi je vodila trudnocu bombonjeru i kafu. Niko mi nije otvoreno trazio niti je neko odbio :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni do sada niko ništa nije tražio. Da jeste, dobro bih se potrudila da mu smestim, jer me nerviraju takve stvari.

Međutim, kada sam otišla na prvi pregled nakon porođaja, kupila sam viski, bombonjeru i kafu lekaru koji mi je porodio. Zašto? Zato što mislim da je to bilo sasvim u redu u mojoj situaciji. Taj čovek mi je vodio trudnoću, a kad sam ga pozvala, došao je i da me porodi, iako je bio na odmoru. Ništa nije tražio, niti očekivao, a imala sam utisak da mu je bilo jako neprijatno kad sam mu dala kesu. Ova situacija meni ne liči na mito i korupciju, to mi je bio način da pokažem zahvalnost za ono što je taj čovek uradio za mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ni meni nikada nisu nista trazili. A to sto smo na izlasku iz porodilista sestrama kupili neke slatkise, sok, kafu, ja to stvarno ne smatram mitom, od toga niko nece nikakvu specijalnu korist imati, nego na to gledam kao na moju zelju da je ugostim, pa posto ne mogu u svojoj kuci, onda cu je na licu mesta necim posluziti. I smesno mi je da takve stvari gledam kao mito.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mito je kad podmitis da ti neko nesto uradi a ne kada svojevoljno castis nekog jer si super zadovoljan njegovom uslugom. Ponavljam svojevoljno. Baksis je daleko od mita...

Posto govorim o svici tvdim da je zakonito i cak vrlo lep gest od strane musterije

(pacijent je takodje musterija jer je medicinka delatnost usluzna). Inace bi ovde sve pohapsili koji dobijaju baksis, zakonom je ovo i te kako dozvoljeno! Na baksis preko 500sfr se placa i porez sto moram da naglasim!

Dakle potrebno je rasclaniti ove dve stvari. Ja licno za rad u bolnici dobijam baksis koji stavljam u zajednicku kasu a slatkise krkamo zajedno. Mito u zivotu nisam ni dala ni primila!!! I da napomenem: baksis se daje kad se izlazi kuci nebitno kome jer je za svo osoblje zajedno. A ne babici koja je slucajno iznela dete ili dr koji je bas slucajno bio u smeni kad se neka poradjala. I ne daje se krisom jer je to onda vec nesto drugo.... Onaj koji svojevoljno daje baksis sa mislju da je mito ne treba da ga daje. Da je bio prisiljen, da mu je neko nesto trazio pa covek morao da da, onda je to opravdano. Ali castiti nekoga za dobru uslugu svojevoljno i nazivati to mitom nije ok.

Znam da je u srbiji mito cesta pojava, i mojoj mami su trazili lovu za op. Ja nisam dala! Za neku mizernu razliku sam je odvela u privatnu bolnicu da se operise laparaskopski. Htela sam i da prijavim docu koji je uslovio za pare ali se mama ufrkisala da joj slucajno neki put ne zatreba a on odbije da je leci. Uzalud sam pokusavala da joj dokazem da takvi skotovi nisu humanitarci i da joj ni u hitnoj nebi pomogao ako nema novcanik kod sebe. Mislim da je zavrsio u zatvoru gde mu je i mesto. E to je mito!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam veliki protivnik mita i baksisa, nazovite ga kako hocete! :lol:

Ne razumem ni zasto da se casti babica u porodilistu, doktor i sestre? Sve je to njihov posao za koji oni primaju platu, za koji su se skolovali.

A ako neko treba da se pocasti jer je dosla beba na svet, onda su to vasi prijatelji i porodica, ljudi koje poznajete a ne medicinske sestre. Ako idemo tom logikom, onda treba da castim sve koje vidim na putu od porodilista do kuce! :lol:

U redu je dati baksis konobaru, koji naplacuje pice ili reci prodavacici da zadrzi kusur, ali ljudima ciji posao nije povazan direktno sa novcem dati isti, to je po meni nevaspitano i bezobrazno gledajuci sa strane onog ko prima.

Porodila sam je dva puta u Grdskoj bolnici, nisam imala vezu i prosla sam bez ikakvih problema, niko mi nije trazio novac i nikom ga nisam ni dala, jer oni, ljudi, rade svoj posao a ja radim moj (poradjam se, lezim i posle bez' kuci :lol: ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste ikada dale ili primile novce / poklon za nešto (od posla, preko zdravstva do drzanih organa)

Nadam se da nas nece pohapsiti zbog ove teme :lol:

... i sta mislite o toj pojavi

PS nek se javi samo jedna koja nije "platila" porod pa da kazem IPAK IMA NADE ZA NASU DJECU

Nisam nikada ništa platila...čak ni nosila kafu, sok....izrazito sam protiv toga, jer to je njihov posao, koji rade za platu, kao i ja svoj. Porođaj nisam platila, niti sam tražila vezu...pomirila sam se sa sudbinom i rekla kako bude biće...pozdravila se sa mužem i otišla na porođaj. Oba puta sam odlično prošla i svi su bili ljubazni, a ja maximalno sarađivala, trpela bolove bez glasa.

MOja majka je mišljenja da uvek nekome treba nešto da "tutne" i tako i radi...svi su uzeli, niko se nije bunio i imala je ok tretman.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu ste sto ne castite, treba da budete dosledne svog misljenja.

Evo ja spremila punu kesu slatkisa i 200sfr koje cu da dam sestrama danas jer su mi sa puno ljubavi negovale bebice, jer su me savetovale i bodrile ove tri nedelje... Zasluzile su to mnogo cime! I sto sam i dan i noc mogla da pozovem i sto su me bez obzira na vreme obavestavale o svemu. I dan i noc mogla sam da obidjem bebice i budem koliko hocu, kad sam imala potrebu da pricam sa dr odmah bi nasle nekog za ragovor. Jednostavno su svi bili fenomenalni i ramisljala sam sta bih im jos poklonila jer zasluzuju. Kad se malo uhodamo sa decom resila sam da im odnesem hladnu zakusku (apero). Jako su zahvalni i kad im napises kartu i posaljes slike decice da vide kako napreduju. Sve slicice i zahvalnice koje dobiju izlazu sa ponosom na tabli jer jednostavno vole to sto rade. E pa ako vi to racunate kao mito, onda neka bude. Ja sam prezadovoljna njihovim radom i hocu da vide da su bili divni i da smo im zahvalni. Isto tako kada na poslu dobijemo nesto od pacijenata znamo da su zadovoljni i ponosni smo na svoj ucinak. :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu ste sto ne castite, treba da budete dosledne svog misljenja.

Evo ja spremila punu kesu slatkisa i 200sfr koje cu da dam sestrama danas jer su mi sa puno ljubavi negovale bebice, jer su me savetovale i bodrile ove tri nedelje... Zasluzile su to mnogo cime! I sto sam i dan i noc mogla da pozovem i sto su me bez obzira na vreme obavestavale o svemu. I dan i noc mogla sam da obidjem bebice i budem koliko hocu, kad sam imala potrebu da pricam sa dr odmah bi nasle nekog za ragovor. Jednostavno su svi bili fenomenalni i ramisljala sam sta bih im jos poklonila jer zasluzuju. Kad se malo uhodamo sa decom resila sam da im odnesem hladnu zakusku (apero). Jako su zahvalni i kad im napises kartu i posaljes slike decice da vide kako napreduju. Sve slicice i zahvalnice koje dobiju izlazu sa ponosom na tabli jer jednostavno vole to sto rade. E pa ako vi to racunate kao mito, onda neka bude. Ja sam prezadovoljna njihovim radom i hocu da vide da su bili divni i da smo im zahvalni. Isto tako kada na poslu dobijemo nesto od pacijenata znamo da su zadovoljni i ponosni smo na svoj ucinak. :D.

Neno, ja se potpuno slažem sa tobom (i sa ovim, i sa prethodnim postom). Mislim da dati nekome nešto svojevoljno ne spada u kategoriju mita i korupcije i mislim da takve stvari, kao znak pažnje i zahvalnosti i te kako mogu motivisati zaposlene da bolje rade i budu ljubazniji. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam dovoljno bitna da bi me neko podmicivao :lol: A nisam dosad jos nikog podmitila. Cak mi to nije ni palo na pamet kad sam isla da se porodim, tek posle sam cula da zene pricaju kako su "castile" ovog i onog... Na porodjaju sam prosla sasvim fino, bolje nego sto sam se nadala, svi su me bodrili, i nisam imala problema zato sto sam "bez veze" ;) Jedino posle, dok smo bile u porodilistu, a sa mojom cerkom nesto nije bilo u redu, pozelela sam da imam nekog samo da mi objasni sta se desava, jer dr-i nista ne govore, ni kad ih direktno pitas, dok je moja cimerka imala vezu i sve su joj potanko pricali sta se desava sa njenom bebom. Da sam platila, mozda bi i sa mnom bili ljubazniji...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za mene baksis i mito nije isto, baksis je sve sto dajem dobrovoljno i nije vazno kome konobaru ili sestri i to je vecinom kad je vec usluga zavrsena vise kao znak paznje, a mito je vec kad se zahteva odredjena svota novca ili necega,kao i oni sto podplacuju ..to je vec korupcija..a i "preko veze" sve sto ide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/288602/Be...nadzorom-lekara

ovo me je pokrenulo na ovu temu....

Svako ko "casti" lekara prestaje da bude deo procedure i za njega uvek ima mesta i termina ... Najgore je to sto mlade majke znaju da ih kad tad ponovo , u sledecoj trudnoci ti isti lekari ponovo cekaju i zato pristaju na njihove uslove , iz staha za svoje dete . Jeste da smo mi samo krivi ali svako ko ima dao bi samo da mu to osigura laksi put do cilja i ljudsko ophodjenje za vreme lezanja u istoj ....

Meni licno je receno da treba da castim anesteziologa 400e , bez trunke ustezanja ... i kad sam ispricala to svojoj poznanici koja radi u Betaniji , ona je to "aminovala" time sto nemaju dovoljno anesteziologa ... Al kad platis 400e on se klonira :P To je sramota ziva , to sto je njima to sasvim ok , u njihovim glavama ...

Da ne pricam o tome da sam dr koja mi je vodila trudnoci na poslednji pregled u priv. ordinaciji odnela skupocenu bombonjeru , koja kosta kao jedan parfem i kad je zavirila u kesu i videla bombonjeru napravila je takvu facu da je mene bilo sramota sto joj nisam odnela nesto skuplje .Sledeci pregled u betaniji sam joj odnela set parfem , mleko za telo i gel za tusiranje i sve je bilo sjajno dok nisam posle anestezije koja mi apsolutno nije delovala bukvalno isterala anesteziologa iz sobe koji je navodno dosao da me obidje sutra dan (citaj dosao po svoju kovertu) i na njegove reci : Kako si ? sam mu rekla: Vas kad vidim nisam dobro. On mi je rekao da je sledeci put necu dobiti i da ce se on pobrinuti za to . Rekla sam mu samo : Vazi i dovidjena... Izasao je iz sobe bez svoje koverte a dr me nije nazavala ni da pita kako sam iako zna kakav mi je bio porodjaj . Posle se zalila toj moj poznanici da joj je zao sto je ispala vestica :P

Nismo mi njih tome naucili , nego su nas oni na to primorali svojim NELJUDSKIM ophodjenjem koje se kao na dugme ukljuci kad osmekaju materijalni status pacijenta a hipoktratove zakletve bolje da stave u wc i upotrebe ih umesto papira nego sto ih kace po zidovima .... Mozda ja sad zvucim i oholo i bezobrazno jer sam ja prva koja sam im davala ali mi je zao svih zena ovde a posebno ovih majki koje su ostale bez svojih ceda , strasno je plasiti se nove trudnoce zbog susreta sa lekarima , umesto da su oni ti koji nam ulivaju poverenje i smire nas kad su nam u blizini ...

_________________________

I added cool smileys to this message... if you don't see them go to: http://e.exps.me

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja opet moram da kazem da nikada nisam imala takvih iskustava i da su prema meni stvarno svi bilo korektni a jedino sto su od mene dobili, to je kafa, cokolada i sok za sestre koje paze bebe i to na izlasku iz porodilista. Niti mi je ko sta trazio, direktno ili indirektno, niti sam kome nosila poklone, novac i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mm ima problem sa sumnjom na korupciju svaki put kad kaze zeni koja mu dodje na kolposkopiju da bi trebalo bar jednom u zivotu da uradi HPV tipizaciju. Odmah krene prica kako ima dil sa nekim, iako mu je svejedno gde ce one to uraditi. On je ove godine isao na kurseve u Nemacku za kolposkopiju i ostalo u vezi s tim, na njihove kurseve, za koje sam ga morala godinama uciti nemacki, i oni tamo bez tipizacije nece nista da presude. Kod nas se cim je nesto sumnjivo radi biopsija, a to je i bolno, a i skupo za drzavu, ali jos uvek nije uvedena HPV tipizacija. Oni imaju citave protokole u vezi s tim, a mi to uopste ne uzimamo u razmatranje. Sem toga, oni rade i neke malo drugacije papa testove, koje opet mi ne radimo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada mi je trebala usluga naravno da sam castila,sto bi taj neko meni nesto ucinio ako ne mora ima i drugih na njegovom mestu ali posto sam ja htela bas njega onda ... nisam se pokajala ;)

Mislim svuda je sad tako,ako hoces da se zaposlis,nesto ubrzas,odes na operaciju itd.

I da traze mito na nama je da li hocemo ili necemo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citajuci o bebi iz Betanije, moram da napisem:

Vec sam pisala kako nam je dr trazio novac za moj porodjaj i akko nismo hteli da damo, ispao je haos, pa me je porodio drugi lekar.

Juce sretnem jednu devojku koja kaze da je bila trudna, nesto se iskomplikovalo i doticni dr joj je rekao da treba da je "cisti" sta reci o njegovim "strucnim" nazivima. medjutim, on nije hteo to da uradi, odbijao je i kada su mu ponudili novac, on je prihvatio i odmah joj zakazao termin. Nije mi jasno zbog cega se nista ne preduzima u nasem porodilistu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za pocetak treba reci o kom dr se radi. Pa, onda prijaviti te ucene i trazenje para. A ovako skrivanje doticnih nista nece promeniti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za pocetak treba reci o kom dr se radi. Pa, onda prijaviti te ucene i trazenje para. A ovako skrivanje doticnih nista nece promeniti.

Pa neće, pogotovu što uvek ima ljudi koji su spremni da sami nude novac lekarima, samo da ih on pregleda, operiše i sl... Do god ima takvih ponuda - biće i tražnje za usluge...

Mislim da nisu samo lekari krivi - nego i narod koji misli ako se guraju kese da će sve biti cool, a o novcu da ne pričam...

enav, Miva i Me me volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa neće, pogotovu što uvek ima ljudi koji su spremni da sami nude novac lekarima, samo da ih on pregleda, operiše i sl... Do god ima takvih ponuda - biće i tražnje za usluge...

Mislim da nisu samo lekari krivi - nego i narod koji misli ako se guraju kese da će sve biti cool, a o novcu da ne pričam...

Koliki post sam napisala i ne mogu jednostavno vise da se umaram tom pricom, samo cu reci da se slazem sa Ivancicom da nisu samo oni krivi, vec i ljudi sto "tove masne guske".

enav voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.