Korupcija

odgovora

Objavljeno

Od pre dve godine u JKP-u za radno mesto traze se pare!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih prijavila i onog ko daje tj.nudi mito. Pa, da vidite ko bi to posle radio! Naravno, narocito ove sto traze, ali vec svi znaju ko koliko trazi i narocito KO trazi.

Da, problem i jeste u tome što se zna ko traži, i ljudi su to počeli da doživljavaju kako sasvim normalnu stvar, pa i ne razmišljaju o tome nego daju i ćute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa mislim da je krivica obostrana, i onih koji primaju,a i onih koji daju mito.I nemislim da mito treba vezivati samo za doktore. Imaka skoro u svim porama naseg krasnog drustva. Nazalost.

Potpuno si u pravu, s tim da je po meni ipak u zdravstvu nekako najsramotnije tražiti mito.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Radila sam u apoteci kod "divne" gospodje koja je u sklopu iste imala i kozmeticki salon, nikako ekskluzivan(pokoji tretman lica,depilacije,epilacija). Posto je u trenutku zavladala manija za izlivanjem noktiju angazovala je devojku koja to inace privatno radi za sebe, ali devojka je rekla da zbog obaveza na fakultetu nece moci uvek da se odazove pozivu i da se to mora tako prihvatiti. Kratko je saradjivala sa nama, jer se moj poslodavac ljutio kada ona ne moze doci, te je odlucila da sama radi izlivanje jer je videla postupak, a gelovi su nebitni po njoj. Uradila je katastrofalno izlivanje nekoj musteriji i ova je prijavila inspekciji. Inspektorka je dosla, ali nije odradila posao kako treba, jer je dobila dnevnu i nocnu kremu za lice, ipak su joj bile pri kraju.

Drugu inspektorku je cesto cascavala tretmanima u salonu.

Kada sam prijavila neuplacene doprinose Poreskoj upravi inspektorki je dala antirid kremu. Posto sam saznala sta se dogodilo, a nije joj mogla pomoci jer su brojke same govorile, prijavila sam inspektorku i smenili su je, tj. prebacili na drugo mesto.

Predala sam papire za porodiljsko, ne znam sta je napricala i dala, ali su nju cekali van rokova da donese ostatak i koce mi naplatu, sto cu prijaviti naredne nedelje.

O zdravstu ne mogu govoriti, tj. i ne moram, nisam se licno sretala onima koji traze novac.

Na obe strane ima i neduznih i krivih, ali licno mislim da su krivi gradjani, jer plate i cute. Svi su oni placeni za posao koji obavljaju i nikada mi nece pasti na pamet da ikome dam 100g kafe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Korupcija, strasno. Na pocetku trudnoce mi je ustanovljen visok krvni pritisak, bilo je pitanje da li zadrzati trudnocu. Moj dr me poslao na razna ispitivanja, sve preko reda i ubrzano. Na kraju se, hvala bogu, ispostavilo da mogu da zadrzim trudnocu. Ja sva srecna odem kod mog dr-a i odnesem cokoladu i neko pice i sestrama kafu. Jao ljudi kako je on mene izgrdio. Rekao je sledeci put kad te vidim sa nekim poklonima vracam te kuci, ja ti vise nisam doktor. Bilo me sramota, mislim da mi je lice bilo crveno od stida. Sa drugim lekarima imam sasvim drugacije iskustvo zato sam i potrcala sa tom kesom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Korupcija, strasno. Na pocetku trudnoce mi je ustanovljen visok krvni pritisak, bilo je pitanje da li zadrzati trudnocu. Moj dr me poslao na razna ispitivanja, sve preko reda i ubrzano. Na kraju se, hvala bogu, ispostavilo da mogu da zadrzim trudnocu. Ja sva srecna odem kod mog dr-a i odnesem cokoladu i neko pice i sestrama kafu. Jao ljudi kako je on mene izgrdio. Rekao je sledeci put kad te vidim sa nekim poklonima vracam te kuci, ja ti vise nisam doktor. Bilo me sramota, mislim da mi je lice bilo crveno od stida. Sa drugim lekarima imam sasvim drugacije iskustvo zato sam i potrcala sa tom kesom.

Svaka cast tvom lekaru, ali kada bi svi bili kao on... Nasa zemlja pliva u korupciji, ali to stiti vrh drzave :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pozdrav,

evo sta ja imam da kazem. Nista pametno ali imam potrebu :-)

Smatram korupcijom i datu cokoladu ili kafu ili neki set i bilo sta cime se ljudi zahvaljuju, zar nije dovoljno reci hvala. E pa izgleda da nije. Ja sam to shvatila kad mi je dr posle porodjaja sa prvim detetom dosao u sobu i rekao mi: odlicno ti izgleda rana sutra mozes kuci. Na sta sam ja rekla: u redu, hvala, a on: dobro,idem, videcemo se jos i namignuo. Sutradan sam poslala mm da mu odnese viskic i on mi je prokomentarisao znas li ti koliko on ima viskica u gepeku :-))) Video je jer je otisao s njim direktno do kola. S tim sto znam ljude koji su u viskic ubacili i koverat istom dr. Imam i drugarice koje su mu platile CR. Svasta se radi ali smo i mi krivi. Krecem od sebe naravno zbog tog viskica. Frka mi je jer treba ici ponovo na porodjaj :-)

Heheh sad ću te prijaviti da si podmitila lekara, tj. tvoj muž :lol: :lol: :lol:

;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da se još jednom prijavim ovde :)

Juče sam išla da registrujem kola, kad sam došla na šalter teta mi je rekla da su na redu slova sa Ć, a ako hoću neka lepša da znam šta mi je činiti i namignula mi je.....

Tako da ja sad imam slovo Ć u tablici i pare od mita u džepu :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:D:D:D Sta fali tom slovu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ionako cemo s tim tablicama tesko u inostranstvo, bez obzira na slova.

Ima i legalna varijanta za biranje slova, 80 000 dinara je taksa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:D:D:D Sta fali tom slovu?

Ma budalaštine... baš su nam napravili glupost sa tim novim tablicama, a i Ć se vidi tek kad se približiš kolima, a iz daljine se vidi C.... font im je užasan...

I još me nervira što mešaju acecedu i alfabet....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znaci svi oni koji nemaju slova Ć,Č,Š,Đ,Ž na tablici znam sta su radili da ga ne dobiju! :lol:

Uglavnom, meni se cini da su ta slova bas cesta na tablicama, a najsmesnije mi je kad vidim YČ ili XĆ-nema veze sa vezom! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima i legalna varijanta za biranje slova, 80 000 dinara je taksa.

Legalna korupcija. Isto kao kad vam zakažu neki pregled za šest meseci, ali ako platite, može odmah sutra. Po legalnom cenovniku :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ionako cemo s tim tablicama tesko u inostranstvo, bez obzira na slova.

Ima i legalna varijanta za biranje slova, 80 000 dinara je taksa.

Pa ako hocu da imam svoje inicijale ili ne znam koja slova - normalno da se takva usluga placa, nije to nikakva korupcija, a ovako koja slova dobijem - dobijem.

Legalna korupcija. Isto kao kad vam zakažu neki pregled za šest meseci, ali ako platite, može odmah sutra. Po legalnom cenovniku :blink:

Sto se tih zakazivanja pregleda tice, razumem da nekad jednostavno ne postoji dovoljno ni sredstava ni vremena da se svakom ispuni zelja i da se svi pregledi odrade za jedan dan, a realno nisu ni svi slucajevi toliko teski ili su u pitanju neki kontrolni pregledi i snimanja koja se zakazuju za kasnije termine. A s tim da za osobe koje zele da taj pregled sto pre odrade uvek postoji mogucnost da se odrade privatno.

Citala sam o tome kako se za pojedine preglede i prijeme kod nekih lekara nude/traze odredjene sume novca ali meni se nikad nije desilo nista slicno.

Prosle godine sam zavrsila u bolnici i posto sam primljena kao hitan slucaj jer mi je pukla plucna maramica svi pregledi su odradjeni za minimalno vreme i bila sam zbrinuta bez i jednog spomena novca ili cascavanja, sestre su uvek bile tu kad mi je nesto trebalo i doktori su me redovno obilazili. Nikom nista nisam platila, niti su mi trazili. Za kasnije kontrole i snimanja sam zakazivala i cekala koliko je trebalo. Znaci kad su dr ocenili da sam u losem stanju CT mi je radjen momentalno, a sledeci put sam ga zakazala za nekih 2-3 meseca jer nisu videli potrebu da moram da ga radim odmah.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma budalaštine... baš su nam napravili glupost sa tim novim tablicama, a i Ć se vidi tek kad se približiš kolima, a iz daljine se vidi C.... font im je užasan...

I još me nervira što mešaju acecedu i alfabet....

Nase su AW, a broj 013 :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo da se još jednom prijavim ovde :)

Juče sam išla da registrujem kola, kad sam došla na šalter teta mi je rekla da su na redu slova sa Ć, a ako hoću neka lepša da znam šta mi je činiti i namignula mi je.....

Tako da ja sad imam slovo Ć u tablici i pare od mita u džepu :lol: :lol: :lol:

Heheeh neka i to je slovo a pre u dzepu :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo sam slušala na juternjem programu da prosečna plata jednog hirurga iznosi od 65 000 do 70 000 din :( ....zar to nije sramota....a dalje...šta da radimo.....korupcije ima svugde u svetu....nažalost....

Elem,ja nisam želela da ispravljam 'krivu drinu',želela sam da mi je SVE OBEZBEĐENO pre,za vreme i posle porođaja...bilo mi je važno da budem sigurna u svakom pogledu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo sam slušala na juternjem programu da prosečna plata jednog hirurga iznosi od 65 000 do 70 000 din :( ....zar to nije sramota....a dalje...šta da radimo.....korupcije ima svugde u svetu....nažalost....

Elem,ja nisam želela da ispravljam 'krivu drinu',želela sam da mi je SVE OBEZBEĐENO pre,za vreme i posle porođaja...bilo mi je važno da budem sigurna u svakom pogledu....

Jeste strašno, ali nisu pacijenti krivi zbog niskih plata lekara i ne treba oni da plaćaju nemar države prema tako odgovornom poslu :unsure: Mislim da i jedni i drugi treba da se pobune protiv toga, dakle lekari zbog niskih plata, a pacijenti da ih podrže u zahtevima, i pretpostavljam da bi se barem deo problema rešio. Mada, teško da će to dogoditi, kao što se i "naklonost" prema korupciji nikada neće skroz izbrisati iz svesti u našem društvu, jer suviše smo navikli na to.

I ja želim da budem sigurna uvek, ali ako ću da platim za to, onda želim i lepo račun i sve što uz to ide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste strašno, ali nisu pacijenti krivi zbog niskih plata lekara i ne treba oni da plaćaju nemar države prema tako odgovornom poslu :unsure: Mislim da i jedni i drugi treba da se pobune protiv toga, dakle lekari zbog niskih plata, a pacijenti da ih podrže u zahtevima, i pretpostavljam da bi se barem deo problema rešio. Mada, teško da će to dogoditi, kao što se i "naklonost" prema korupciji nikada neće skroz izbrisati iz svesti u našem društvu, jer suviše smo navikli na to.

I ja želim da budem sigurna uvek, ali ako ću da platim za to, onda želim i lepo račun i sve što uz to ide.

A pošto to možda ne možeš da dobiješ...šta dalje...ipak bi morala da 'ispravljaš krivu drinu'... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad pogledam zarade ljudi koji rade bilo gde drugde, sem u bankama i politici, izgleda mi bezveze da se bunim sto je plata lekara mala.

Oni koji rade u DZ imaju malo manje, ne znam koliko.

Ovi sto su na klinikama, imaju mogucnost dezurstva od 24 h i to se lepo placa, 4 hiljade, a praznici mnogo vise. E sad, ko ne zeli da bude s porodicom na praznik ili slicno...

Lekar koji hoce da uzme kredit za stan, mora mnogo da dezura. To je i sa nama slucaj, posto ja radim u privatnoj skoli i nemam neku zaradu. Ali, trazim vezu za skolu, pa ako neko zna, od septembra... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad pogledam zarade ljudi koji rade bilo gde drugde, sem u bankama i politici, izgleda mi bezveze da se bunim sto je plata lekara mala.

Oni koji rade u DZ imaju malo manje, ne znam koliko.

Ovi sto su na klinikama, imaju mogucnost dezurstva od 24 h i to se lepo placa, 4 hiljade, a praznici mnogo vise. E sad, ko ne zeli da bude s porodicom na praznik ili slicno...

Lekar koji hoce da uzme kredit za stan, mora mnogo da dezura. To je i sa nama slucaj, posto ja radim u privatnoj skoli i nemam neku zaradu. Ali, trazim vezu za skolu, pa ako neko zna, od septembra... :D

Ne znam...ne branim nikoga,ali hirurg..lekar ili već ko da ima platu 65 000 din sa svim dežurstvima...joj,grozno :(

Moja zaova se pre mesec dana porodila u Grčkoj i birali su privatno porodilište da bi 'bili sigurni u sve'....zar ti to ne dođe na isto sve B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja zaova se pre mesec dana porodila u Grčkoj i birali su privatno porodilište da bi 'bili sigurni u sve'....zar ti to ne dođe na isto sve B)

Pa da, dođe na isto što se tiče plaćanja. Upravo o tome i govorim, ako biram da platim, onda biram privatno i biram račun. Ako u državnoj platim, bez računa, to mi je nekako nesigurnija varijanta, platiš, a nemaš dokaza za to.

Inače, ja uvek biram državno i do sada mi se nije dogodilo ništa loše, počevši od zakazivanja, preko ljubaznosti, pa do evo sada konkretno vođenja trudnoće...I jako bih bila srećna kada bih čula više ovakvih iskustava, bez dinara (ne računam već plaćeno osiguranje koje mi i podrazumeva besplatne usluge) dobijam sve što mi treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kakva su vaša iskustva sa korupcijom? Da li ste ikada dale mito, da li je to bilo traženo od vas? Kako reagujete na takve situacije?

Nisam se lično susrela sa ovim, jer novca za te svrhe nemam, pa i ne nudim. Niko mi novac nije ni tražio, ali jeste pregled u privatnoj klinici, na koji nisam pristala.Mišljenja sam da svako dobija platu za svoj posao i da većina nije zadovljna istom, pa na razne načine se dovija da zaradi nešto dodatno...nekad uspe, nekad ne...u većini slučajeva teško otkritii i utvrditi tačno činjenično stanje. Najviše smo ogorčene kao trudnice, porodilje i majke na lekare i u takvim slučajevima bih uvek prijavila i na sav glas izrekla ko mi je, koliko i kada tražio mito.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste ikada dale ili primile novce / poklon za nešto (od posla, preko zdravstva do drzanih organa)

Nadam se da nas nece pohapsiti zbog ove teme :lol:

... i sta mislite o toj pojavi

PS nek se javi samo jedna koja nije "platila" porod pa da kazem IPAK IMA NADE ZA NASU DJECU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li ste ikada dale ili primile novce / poklon za nešto (od posla, preko zdravstva do drzanih organa)

Nadam se da nas nece pohapsiti zbog ove teme :lol:

... i sta mislite o toj pojavi

PS nek se javi samo jedna koja nije "platila" porod pa da kazem IPAK IMA NADE ZA NASU DJECU

Pa javice ti se sigurno i one koje nisu platile.

Ne volim mito,ali za to se davalo-porodjaj.

Posto jesam dosta o sebi otkrila podatke kolebam se ,ali necu pisati kom dr sam dala tj ime i prezime.

Za prvi porodjaj 50e,za druga dva po 100e i isla privatno kod iste dr.

Jos kod prvog doticni dr je napomenuo da ako zelim da me poradja treba ga adekvatno nagraditi,ali nikad nije receno koja je "cena".Uvek je mito davan posle porodjaja.

Imamo i jednu dr kod koje sam isla po doznake,ona je vec hapsena za mito i dalje trazi,ali "sitno" ili joj donosis kafu,sok po zelji znaci kaze konkretno donesi mi sveps,cokoladu tu i tu,ili kaze daj 200din.Ja sam se prvo na to pravila blesava i ona me je otvoreno pitala sta mislim o tome da joj dam neki cast jel to posteno,a ja kazem zadrzala bih misljenje za sebe,ona se zaboga uvredi.Sledeci put odmah me prepozna i kaze -a ti si ona sto je prosli put padala u nesvest od postenja i pita sta hocu ,ja kazem doznake ona kaze sad idi lepo i kupi jedan sveps,a ja kazem treba mi i krvna slika,a ona meni i jednu cokoladu :lol: Ja odoh i sve to kupim ,a ona meni od sada prvo kesa pa ulazis :blink: No eto ja sam u trudnoci posebno osetljiva,tako da sam usla u raspravu samo bi ispalo meni neprijatno,rasplakala bih se a posao ne bih zavrsila,jer je kod nje bila najmanja guzva.Cak jednom kad sam donela ona kaze "mogu da gvirnem sta ste doneli?" :blink:

To je sto se tice ginekologa.

Kad se moj muz operisao dali smo dr 100e i to sam ja morala da uradim i tresle su mi se ruke i mnogo mi je bilo neprijatno.

Kad sam ja lezala prosle godine na ivici zivota tri nedelje nisam nikom nista dala i stvarno su se zalagali za mene i na kardiologiji dr da terapiju,ali kad dodjes u situaciju da si prikljucen na aparate tu Bog pomaze najvise,a nikakav novac.

Jos nesto-za decu nikada nisam dala dinar pedijatrima i specijalistima za njih niti bih.

I pored toga sto sam davala NE VOLIM MITO,ali eto sticaj okolnosti i strah i bojazan da te nece gledati dobro ako to ne ucinis ucinili su da eto danas ne mogu da kazem da nisam davala mito!

Sad se setih da dok smo bili u proceduri za stan i kredit dali smo 50e mito nekom sluzbeniku da bi neki dokumenat se brze izvadio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.