Korupcija

odgovora

Objavljeno

Kakva su vaša iskustva sa korupcijom? Da li ste ikada dale mito, da li je to bilo traženo od vas? Kako reagujete na takve situacije?

Meni se do sada nije dogodilo, ali sam potpuno sigurna da bih odmah prijavila osobu koja mi je tražila mito, za posao za koji svakako mora da uradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kakva su vaša iskustva sa korupcijom? Da li ste ikada dale mito, da li je to bilo traženo od vas? Kako reagujete na takve situacije?

Meni se do sada nije dogodilo, ali sam potpuno sigurna da bih odmah prijavila osobu koja mi je tražila mito, za posao za koji svakako mora da uradi.

Nikada mi niko nije tražio mito. I bolje što je tako, mislim da bih bila u stanju svašta da uradim.

Nekoliko puta sam odnela kafu i čokoloda ljudima koji su mi izašli u susret vrlo ljubazno iako to nisu morali da urade. Pri tom ovo ne smatram mitom, samo oblikom zahvalnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nikada mi niko nije tražio mito. I bolje što je tako, mislim da bih bila u stanju svašta da uradim.

Nekoliko puta sam odnela kafu i čokoloda ljudima koji su mi izašli u susret vrlo ljubazno iako to nisu morali da urade. Pri tom ovo ne smatram mitom, samo oblikom zahvalnosti.

To ne osuđujem, ali se nisam našla čak ni u toj situaciji. Meni je bilo neprijatno kad odem na konferenciju za novinare ili bilo koji događaj, na kom novinari dobijaju "promotivni materijal" i uvek sam odbijala da uzmem bilo šta. Pa u skladu sa tim svojim osećajem, mislim da bi mi bilo neprijatno da i odnesem bilo šta nekom i uvek bih mislila da onaj kome bih dala nešta smatra to mitom. Ne znam, možda sam ja previše rigidna i osetljiva po tom pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To ne osuđujem, ali se nisam našla čak ni u toj situaciji. Meni je bilo neprijatno kad odem na konferenciju za novinare ili bilo koji događaj, na kom novinari dobijaju "promotivni materijal" i uvek sam odbijala da uzmem bilo šta. Pa u skladu sa tim svojim osećajem, mislim da bi mi bilo neprijatno da i odnesem bilo šta nekom i uvek bih mislila da onaj kome bih dala nešta smatra to mitom. Ne znam, možda sam ja previše rigidna i osetljiva po tom pitanju.

Ma i meni je bilo neprijatno, ali kad sam videla da ljudi zapravo nemaju ništa protiv ili im čak bude drago, prevazišla sam osećaj neprijatnosti. I to radim baš u specijalnim prilikama. Npr. odneću to u ponedeljak vaspitačicama koje su mi primile dete u vrtić sa 17 meseci, iako je trebalo da napuni 18 da bi krenula. Nisu to morale, ali si mi izašle u susret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja licno nisam, ali znam par mojih drugarica koje su platile porodjaj... Da meni neko ponudi mito, naravno da bih odbila, posto radim sa studentima to znaci da bi mi neko platio da polozi ispit, sto je sramno. A znam da na zalost ima dosta toga na fakultetima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja licno nisam, ali znam par mojih drugarica koje su platile porodjaj... Da meni neko ponudi mito, naravno da bih odbila, posto radim sa studentima to znaci da bi mi neko platio da polozi ispit, sto je sramno. A znam da na zalost ima dosta toga na fakultetima...

Da li su im otvoreno tražili novac za porođaj ili je bila ona priča "čula sam da se daje toliko para pa sam i sama platila"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma i meni je bilo neprijatno, ali kad sam videla da ljudi zapravo nemaju ništa protiv ili im čak bude drago, prevazišla sam osećaj neprijatnosti. I to radim baš u specijalnim prilikama. Npr. odneću to u ponedeljak vaspitačicama koje su mi primile dete u vrtić sa 17 meseci, iako je trebalo da napuni 18 da bi krenula. Nisu to morale, ali si mi izašle u susret.

To stoji, bude svima drago da dobiju nešto, a bude drago i onima koji daju. To kažem jer znam da kada moja svekrva (lekarka) odbije kafu koju joj donesu, pacijenti totalno polude i smatraju to uvredom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da mi neko otvoreno trazi mito istog momenta bih prijavila.

Ali jako cesto castim nekoga.Npr castila sam zubarku i sestru jer su bile jako ljubazne prema meni.

Nekada me oduseve neki sluzbenici koji mi izadju u susret,i naravno u znak zahvalnosti casti.

Porodjaj nisam platila,ali je mm doktora debelo castio i babice.Pre porodjaja,posto je bio carski,rekla sam doktoru da cu mu se oduziti.Jednostavno uradila sam to iz straha,znajuci primere koji nisu nista dali pa im doktor nije prisao ili je bukvalno otaljao porodjaj.

Time sam ja njega zaduzila da mora da me poseti i da mogu u svako doba da mu se obratim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da li su im otvoreno tražili novac za porođaj ili je bila ona priča "čula sam da se daje toliko para pa sam i sama platila"?

Konkretno ovoj jednoj drugarici je doktorka prosto rekla tarifu. Na taj nacin ona je sebi obezbedila da joj se doktroka pojavi na porodjaju, da budu sve vreme uz nju, da se maximalno trudi sto je i uradila. Platila joj je posle, platila je i anesteziologa i babicu (bio je CR), izaslo je to sve oko 600 evra. :blink: Kaze sada je sebi ostavila prohodan put i za drugo dete...

Ja sam moju doktorku castila parfemom posle porodjaja jer se zaista puno trudila, posto sam se porodila karlicno prirodnim putem... Mislim da je to ok, i moja sestra je lekar i njoj stalno stizu kafe, slatkisi, parfemi ponekad, i to je sve sto prima. Jednom su joj nudili pare, izbacila je te ljude iz svoje sobe, bila je zgrozena! A ja joj kazem da su verovatno ti ljudi placali druge lekare i da su mislili da ce to i kod nje proci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da mi neko otvoreno trazi mito istog momenta bih prijavila.

Ali jako cesto castim nekoga.Npr castila sam zubarku i sestru jer su bile jako ljubazne prema meni.

Nekada me oduseve neki sluzbenici koji mi izadju u susret,i naravno u znak zahvalnosti casti.

Porodjaj nisam platila,ali je mm doktora debelo castio i babice.Pre porodjaja,posto je bio carski,rekla sam doktoru da cu mu se oduziti.Jednostavno uradila sam to iz straha,znajuci primere koji nisu nista dali pa im doktor nije prisao ili je bukvalno otaljao porodjaj.

Time sam ja njega zaduzila da mora da me poseti i da mogu u svako doba da mu se obratim.

Jooj, ali njihov posao je budu ljubazne! Ne moraju ni da se smeškaju stalno, ali ne smeju da budu neprijatne prema pacijentima. I stvarno mislim da im za to ne treba nagrada.

A što se tiče lekara i porođaja, stvarno jedva čekam da se porodim i da odem u čuvenu Betaniju baš da vidim kako se ponašaju i da li će mi neko tražiti novac :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Konkretno ovoj jednoj drugarici je doktorka prosto rekla tarifu. Na taj nacin ona je sebi obezbedila da joj se doktroka pojavi na porodjaju, da budu sve vreme uz nju, da se maximalno trudi sto je i uradila. Platila joj je posle, platila je i anesteziologa i babicu (bio je CR), izaslo je to sve oko 600 evra. :blink: Kaze sada je sebi ostavila prohodan put i za drugo dete...

A inače ne bi mogla da se porodi drugi put? Ne znam, ja bih sve to tužila i u novine stavljala poimence svakog lekara :angry: :angry: :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jooj, ali njihov posao je budu ljubazne! Ne moraju ni da se smeškaju stalno, ali ne smeju da budu neprijatne prema pacijentima. I stvarno mislim da im za to ne treba nagrada.

A što se tiče lekara i porođaja, stvarno jedva čekam da se porodim i da odem u čuvenu Betaniju baš da vidim kako se ponašaju i da li će mi neko tražiti novac :angry:

Sve ja to znam ,sve si ti u pravu.Bas sam zato otvorila temu "Dojenje nakon carskog reza",tada sam se najvise razocarala u zdravstvo.

Moja mama i dve sestre su zdravstveni radnici,naravno u njihovom smeru nije toliko izrazena korupcija.

Tacno je da oni moraju biti ljubazni,ali najcesce su nadrndani i samo cekaju da te se trse.

U nasem zdravstvu ne fali strucnog kadra,vec malo ljudskosti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ja joj kazem da su verovatno ti ljudi placali druge lekare i da su mislili da ce to i kod nje proci...

Pa da, u tome i jeste poenta. Ljudi su navikli lekare da im daju poklone, a lekari su navikli pacijente na to da poklon neće odbiti. I tu se i stvara problem, jer sa poklona od 10 e, koliko se inače ne smatra korupcijom, prelazi se na mnogo skuplje stvari i novac. I onda ispaštaju oni koji nisu u mogućnosti niti da kupe poklon niti da daju novac. Pff...

Jeste, to je vec sistemski problem, a da bi se resio verovatno treba jedna veeeelika reforma zdravstva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A inače ne bi mogla da se porodi drugi put? Ne znam, ja bih sve to tužila i u novine stavljala poimence svakog lekara :angry: :angry: :angry:

Znam, i ja sam bila ljuta kada sam cula! Ali da vidis kako lepa kola vozi doktorka, kako je fancy obucena, ko zna koliko ona zaradi godisnje sa platom+mito! :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sve ja to znam ,sve si ti u pravu.Bas sam zato otvorila temu "Dojenje nakon carskog reza",tada sam se najvise razocarala u zdravstvo.

Moja mama i dve sestre su zdravstveni radnici,naravno u njihovom smeru nije toliko izrazena korupcija.

Tacno je da oni moraju biti ljubazni,ali najcesce su nadrndani i samo cekaju da te se trse.

U nasem zdravstvu ne fali strucnog kadra,vec malo ljudskosti!

Upravo tako. Bila sam da zakažem pregled u Betaniji i "gospođa" koju sam za pultom čekala bar petnaest minuta me je namršetno pitala: "Šta se ovde čeka?". Ja sam se isto tako fino namrštila i nadvila se nad onaj pult, i da vidite kako mi je sa sve osmehom zakazala ono po šta sam došla. Činjenica je i da pacijenti ne znaju svoja prava i da se sklanjaju pred belim mantilima i zato im je takvo ponašanje i omogućeno :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam nikad nikom nudila pare ili prikladne poklone, niti je od mene to traženo. Da sam bila u toj situaciji prijavila bih. Imala sam jednu situaciju gde me je jedna doktorka primoravala da uradim privatno analize, za vreme njenog radnog vremena, i naravno prijavila sam je i dobila je ukor...

Što se betanije tiče tu čak nisam ni častila babicu koja je oblačila dete pri otpustu... nisam tražila vezu i nisam imala nameru nikom da platim, a pogotovo ne dr. jer nije ni prisustvovao porođaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam nikad nikom nudila pare ili prikladne poklone, niti je od mene to traženo. Da sam bila u toj situaciji prijavila bih. Imala sam jednu situaciju gde me je jedna doktorka primoravala da uradim privatno analize, za vreme njenog radnog vremena, i naravno prijavila sam je i dobila je ukor...

Što se betanije tiče tu čak nisam ni častila babicu koja je oblačila dete pri otpustu... nisam tražila vezu i nisam imala nameru nikom da platim, a pogotovo ne dr. jer nije ni prisustvovao porođaju.

Drago mi je kad čujem i ovakvo iskustvo iz Betanije. Svi me ubeđuju da malo spustim loptu i ne pretim pre vremena, ali sam ja toliko besna zbog raznih priča o korupciji u toj ustanovi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drago mi je kad čujem i ovakvo iskustvo iz Betanije. Svi me ubeđuju da malo spustim loptu i ne pretim pre vremena, ali sam ja toliko besna zbog raznih priča o korupciji u toj ustanovi...

Iskreno ja nisam ništa slušala niti čitala, ali sve žene oko mene su imale lepa iskustva, a ja više verujem njima nego novinama :D

I da dodam, babice i pedijatrijske sestre na odeljenju su više meni pomagale i pričale samnom nego sa devojkom preko puta hodnika koja ih je podmićivala, i svašta su za nju komentarisale u mom prisustvu :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno ja nisam ništa slušala niti čitala, ali sve žene oko mene su imale lepa iskustva, a ja više verujem njima nego novinama :D

I da dodam, babice i pedijatrijske sestre na odeljenju su više meni pomagale i pričale samnom nego sa devojkom preko puta hodnika koja ih je podmićivala, i svašta su za nju komentarisale u mom prisustvu :lol:

Heh, kad pročitam ovako nešto, prosto mi dođe da kliknem "like" :lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene i pokloni uzasavaju a kamoli podmicivanje. Imala sam vezu u Frontu, babicu koja mi je rekla da je obavezno pozovem kad krenem u porodiliste, ali mi nije palo na pamet. Nisam htela nikakvu protekciju, a nije mi ni trebala. Na svim pregledima, za vreme i posle porodjaja , kao i kasnije jer smo ostali duze, svi su bili krajnje ljubazni i profesionalni. Ne znam sta bih vise dobila sa "vezom". Naravno, nisam ni na pocetku a ni na izlasku nikom nista dala i poklonila niti je ikada tako nesto trazeno od mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj ginekolog iz DZ nikako nije mogao da mi zakaze UZ jer je navodno popunio tremine i posto je u pitanju prvi UZ morao je da se uradi sto pre,i onda mi je dao vizit-kartu klinike gde privatno radi.Zahvalila sam mu se,UZ uradila privatno,ali ne u toj klinici i nikad vise nisam otisla kod njega...U porodilistu nikome nisam dala ni dinara,jedino je moj muz kupio za sestru kada smo izlazili bombonjeru i sl.To je sto se tice zdravstva.

A sto se posla tice,mojo rodjaki koja je zavrsila medicinski fakultet sa svim 10-kama,u jednom Aleksincu su trazili 10.000 evra za radno mesto!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja bih prijavila i onog ko daje tj.nudi mito. Pa, da vidite ko bi to posle radio! Naravno, narocito ove sto traze, ali vec svi znaju ko koliko trazi i narocito KO trazi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljudi su nekada primorani da plate i da cute... Sto je zalosno...

Kada sam se trebala preseliti iz Zvornika u Bijeljinu, trebala sam tamo upisati 4-ti razred srednje skole. Medjutim, direktor skole je rekao da nema mjesta, ali ako se on sa mojim roditeljima "dogovori oko nekih detalja" mozda i nadje nesto. To nam nije ni padalo na pamet.

Porodjaj nisam platila, mm je nakon porodjaja castio doktorku i sestre (sada mi je krivo, ali ga razumijem).

Meni je bilo neprijatno kad odem na konferenciju za novinare ili bilo koji događaj, na kom novinari dobijaju "promotivni materijal" i uvek sam odbijala da uzmem bilo šta.

E ja to nisam odbijala. :lol:

Uvijek sam imala pune torbe upaljaca, rokovnika i olovaka, a majice mm i ja nosimo i danas. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa mislim da je krivica obostrana, i onih koji primaju,a i onih koji daju mito.I nemislim da mito treba vezivati samo za doktore. Imaka skoro u svim porama naseg krasnog drustva. Nazalost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.