Diskriminacija u vrticu ili ne?

odgovora

Objavljeno

Moja sestricina ima 3 i po godine. Sa godinu dana dijagnostikovana joj je epilepsija. Moja sestra je zelela da je upise u vrtic, jer nema ko da je cuva a i ona i moj zet rade... Medjutim, nastao je problem. Pre godinu dana (za vrtic je naravno potrebno da odes godinu dana ranije da je upises za narednu godinu!!), kada je otisla da je upise u vrtic, vaspitacice su je molile da je ne daje u vrtic jer one "ne smeju i ne mogu" da je cuvaju jer se "boje" epi napada i ne znaju da postupaju u toj situaciji! Mi smo se zgranuli!! Pa zar te tzv. vaspitacice nemaju u tim njihovim tzv. skolama obuku za decu koja su bolesna? Uostalom moja sestricina je normalno i veselo dete, naravno malo je usporena zbog lekova koje pije. Pa kad su njeni doktori rekli da je u redu da ide u vrtic, sto bi neko drugi pravio problem? Sve bi bilo u redu da postoji baka-deka sesrvis, ali toga nema...

Naravno, odmah se uputila kod direktorke vrtica koja joj je rekla da nema problema da dete krene u vrtic.

Danas, kada je otisla da uzme formulare od njih, nije ni stigla do direktorke, jer su joj vaspitacice rekle da nema mesta do septembra sledece godine!

Kako i ja treba svoje dete da dam u vrtic jer ni kod nas ne postoji baka servis, odmah sam otrcala tamo da vidim da li ima mesta, i, moje dete krece 18. maja!! Znam, nisu u istoj grupi, moja devojcica ima godinu i po dana, ali bilo nam je sumnjivo, te smo se malo raspitale. Dete koje je upisano posle moje sestricine, a istog su uzrasta, krece u maju!!

Uzasno smo besne na sistem i na to kako diskriminisu decu obolelu od epilepsije. Kako ljudima objasniti da epilepsija nije zarazna bolest, i da se napadi gube kroz nekoliko godina, najkasnije u pubertetu. I sta sada, moja sestra treba da da otkaz, na ovakvu budjavu krizu, jer vaspitacice nece takvo dete u vrticu!

Da li se neko susretao sa takvim ili slicnim problemima?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strasno!!!Sta kaze direktorka na to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nista, jer nije ni stigla do direktorke. Ona je besna i slomljena takvim ponasanjem. Rekla sam joj da ode sa suprugom i da im zapreti tuzbom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nista, jer nije ni stigla do direktorke. Ona je besna i slomljena takvim ponasanjem. Rekla sam joj da ode sa suprugom i da im zapreti tuzbom...

Prvo da se zapreti tužbom, pa onda se lepo pozovi novinari da provere šta se tu dešava. Ja sam uvek za tu varijantu, i sama sam novinarka pa sam upućena u to kako "nadležni" reaguju kad ih pozove novinar da pita šta i kako. U određenom broju slučajeva se već tu problem reši bez dizanja dalje frke, naročito u manjim sredinama, a ako ne upali...onda terati do kraja. Koliko sam se takvih priča naslušala, strašno!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Iskreno, u ovakvoj sitaciji treba direktno sa direktorom ustanove kontaktirati i njemu/njoj lično predati papire za vrtić, jer on/ona to sve i odobrava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ju, stvarno strašno.... Ne mogu da verujem da tako neko može da se bavi tom vrstom profesije. Pa gde će joj duša!!!! Nemam drugu reč da upotrebim nego izraz od jedne članice a to je "stoka"... miskemaja27 potpuno podržavam tvoj predlog koji si dala sestri. Takve osobe ne zaslužuju da rade na toj poziciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odmah se obratite direktorki licno, pa ovo je nedopustivo. Kakvi ljudi rade u tim ustanovama, i otkud ta podela dece ? Treba joj momentalno dati otkaz :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ko danas voli poslati dete u vrtic, kada su u drzavnim vrticima katastrofalni uslovi? Gotovo svi nemaju novca za privatne, ako uopste postoje u njihovoj sredini. Kod nas nema privatnog vrtica, postoji samo jedan drzavni. Naslusali smo se takvih prica iz vrtica, o ne/brizi vaspitacica itd. Jel se meni cini ili ranije uslovi su bili malo normalniji? Ja sam u vrtic krenula sa 2 godine i nista mi nije falilo, vaspitacice su bile sjajne i sjajno su brinule o nama.

Naravno da ni mojoj sestri nije svejedno poslati dete u vrtic, jer je pitanje kako paze decu i kako bi pazili njeno dete, ali kad se mora mora se. Sad joj tek nije svejedno nakon takvih nedolicnih izjava vaspitacica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas su u selu pre par godina otvorili i vrtic u sklopu predskolske ustsnove. Zaposlili su zene iz sela, preko poznanstva, koje veze nemaju sa tim poslom. Izgleda da danas tako funkcionise citav sistem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace uopste ne volim da ucestvujem u ovakvim tuznim pricama,ali posto moj sestric ide u vrtic znam da diskriminacija postoji.

Npr devojcica u njegovoj grupi ima zeciju usnu.

Kada je deca pominju kazu:"Ona devojcica,sa "onim"ustima".Jako tuzno.

Sestra mu je objasnila da je ona kao i sva druga deca i da se uvek druzi sa njom.

Deca nisu kriva,cuju jedna od drugih.Krivi su roditelji i vaspitacice,koji od malih nogu moraju uciti decu da su sva deca ista i bez obzira na bilo kakve razlicitosti,ipak su svi jednaki.

Ovo je malo drugacija prica,ali jos jedan vid diskriminacije na zalost!

Treba se izboriti sa tim.....

Ne znam da li postoji tema ali ako ne postoji trebalo bi otvoriti temu "Diskriminacija u drustvu"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako nezgodna situacija. Mac sa dve ostrice je ako tvoja sestra nastupi i previse zustro (sto je POTPUNO opravdano) jer sutra te vaspitacice trebaju da cuvaju njeno dete. Zivim, da kazem na selu i znam da ovde mame svako malo nose vaspitacicama ovo i ono, valjda misle tako ce njihovo dete biti bolje cuvano.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako nezgodna situacija. Mac sa dve ostrice je ako tvoja sestra nastupi i previse zustro (sto je POTPUNO opravdano) jer sutra te vaspitacice trebaju da cuvaju njeno dete. Zivim, da kazem na selu i znam da ovde mame svako malo nose vaspitacicama ovo i ono, valjda misle tako ce njihovo dete biti bolje cuvano.

Mislim da sa takvima jedino i treba tako postupati - oštro! Moraju da znaju da ne mogu da se ponašaju kako hoće i kako njima odgovara, nego onako kako njihova profesija nalaže. Takođe, one MORAJU jednako da čuvaju svako dete, bez obzira na to da li su nešto dobile ili ne, ali za to mislim da su više krivi roditelji koji donose pokolne i koji time stavljaju u nezgodnu situaciju roditelje i decu koji nemaju mogućnosti da bilo šta poklone. Isti slučaj je i sa lekarima. Tvoj posao je da mi pomogneš, bez viskija, bombonjere ili para. Ja se barem tako uvek postavljam, i do sada nisam imala problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da sa takvima jedino i treba tako postupati - oštro! Moraju da znaju da ne mogu da se ponašaju kako hoće i kako njima odgovara, nego onako kako njihova profesija nalaže. Takođe, one MORAJU jednako da čuvaju svako dete, bez obzira na to da li su nešto dobile ili ne, ali za to mislim da su više krivi roditelji koji donose pokolne i koji time stavljaju u nezgodnu situaciju roditelje i decu koji nemaju mogućnosti da bilo šta poklone. Isti slučaj je i sa lekarima. Tvoj posao je da mi pomogneš, bez viskija, bombonjere ili para. Ja se barem tako uvek postavljam, i do sada nisam imala problema.

Slazem se, dok se popusta pred ovakvim situacijama i dok god ima onih koji ce se utrkivati sa poklonima situacija se nece poboljsati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nas vrtic cak nema ni doktora niti med.sestru kao sto bi svaki vrtic trebalo da ima. Vecina drzavnih vrtica nije u potpunosti opremljena kao sto bi trebalo. Moja sestra ide sled. nedelje da uzme potvrdu od neurologa da njena cerkica moze u vrtic, takodje, mislim da je neophodno da vrtic zaposli pedij. sestru, ili barem, da svaki dan druga ped. sestra umesto u dom zdravlja dodje u smenu u vrtic. Mislim da je to realno, i rekla sam joj da to nekako poguramo, videcemo kako. Ne samo zbog dece sa epilepsijom, vec i zbog zdrave dece, potrebno je imati medicinsko osoblje.

Donekle razumem te vaspitacice, naravno da nije svejedno biti prisutan dok dete ima napad (znam po sebi), ali zakonom su obavezne da se brinu o deci, a ne da kafenisu ispred...

najzalosnije je to sto one hoce da uvale drugim vaspitacicama moju sestricinu, kad bude imala 4 godine, jer tu grupu nece voditi one. Strasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja mogu da razumem da se one boje, jer nijedna vaspitacica nema dovoljno znanja da radi sa bolesnom decom. To ima zaista nije u opisu posla. I naravno da se boje da bi za vreme napada mogla da padne i da se udari ili sl. To samo znaci da su oprezne i odgovorne, a da sve olako shvataju, primile bi sestricinu i bas bi ih bilo briga. Bez med.sestre ne verujem da bi smela da ide u taj vrtic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se boje stoji, ali nisu postupile korektno i fer, vec su nastojale da dete uopste ne dobije sansu za odlazak u vrtic. Ako uz to ne postoji ni medicinsko osoblje... Bezobrazluk.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nema opravdanja za takvu diskriminaciju!!!! Deca koja imaju epilepsiju imaju sva prava kao i druga deca. Radim u školi i imamo decu sa epilepsijom. Nikada mi ne bi palo na pamet da se pobunim što radim sa takvom decom.

Tangerine voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Takav postupak vaspitacica je strasan. I ja sam vaspitac nikad nisam nikog izdvajala i ocenjivala kao pozeljnog ili ne. Imala sam dete sa epilepsijom, daunovim sindromom (mnogo milo i drago dete). Mada sam cula za mnoge postupke vaspitacica iz manjih mesta koje zavode neki svoj red. Uzasnuta sam takvim postupcima i tim neodgovornim ljudima koji blate moju profesiju, jer se za njih uvek cuje i ispadne da smo sve takve.

Miskemaja27 tvoja sestricina ima sva prava da ide u vrtic (kod mene u vrticu trenutno ide dete sa epilepsijom), idite kod direktorke i sa njom razgovarajte. Inace svaki vrtic treba da ima med. sestru na preventivi. Vaspitaci nesmeju da daju nikakve lekove (cak ni za skidanje temperature), zato je tu sastra na preventivi.

Do sad ste mozda vec nesto uradili, javi da znamo.

Inace u zakonu sad postoji deo za diskriminaciju po svim osnovama.

Mozda sam pisala malo nejasno, ali takvi postupci me jako nerviraju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dragi roditelji,

imamo jednu čudni situaciju, pa sam pomislila da bi bilo zgodno da proverim kako to funkcioniše u drugim vrtićima.

Ovih dana se ubrzano uvode promene u PU 11. April na Novom Beogradu. Naime, vaspitači mladje vrtićke grupe (uzrast 4- 5 godina) vrtića “Čigra” (Blok 29, N.Bgd) su tokom roditeljskog sastanka koji je održan u ponedeljak 19.09, izmedju ostalog spomenuli da se razmatra uvodjenje godišnje pretplate časopisa Malac Radoznalac, na godišnjem nivou u iznosu od 1600 Rsd. Časopis se, objasnili su, uvodi po preporuci Uprave Vrtića, ali je takodje pomenuto da su tek dobili predlog, da to još uvek nije jasno najavljeno, i da će naknadno biti više govora o tome...

Objasnili su da će se materijal iz navedenog časopisa OBRADJIVATI ZA VREME boravka dece u vrtiću. Tokom prethodnih par dana ubrzano su prikupljeni potpisi roditelja kojima je predočeno da “Većina roditelja prihvata pretplatu”, te je odredjeni procenat roditelja vodjen time potpisao saglasnost, ipak mnogi roditelji koji nisu bili na roditeljskom sastanku (prisustvovalo je oko 50%) nisu ni informisani o načinu rada sa časopisom - tačnije da će se materijal iz časopisa obradjivati ZA VREME REDOVNOG BORAVKA u vrtiću.

Na moje pitanje “Šta će biti sa decom koja nisu u mogućnosti da se pretplate na časopis”, dobila sam odgovor Vaspitačice da je u pitanju samo jedno dete u grupi, i da će u tom slučaju ta deca biti izdvojena i biće im ponudjeno da se “ Bave nečim drugim”. Smatram da su ovakvim postupanjem direktno ugrožena prava naše dece da se ravnopravno razvijaju i edukuju, da budu uključeni u aktivnosti koje su pre svega u skladu sa Programom za razvoj u okviru grupe kojoj pripadaju.

Moje pitanje je - u kojim vrtićima u Bgd-u je uvedena ova godišnja pretplata na Malac Radoznalac? Kakva su vaša iskustva i saznanja o tome?

U programu za četvorogodišnjake nigde nije navedeno da će roditelji biti prisiljeni da, pored plaćanja boravka deteta u vrtiću, plaćaju dodatne godišnje pretplate na časopise, ili će im u suprotnom dete biti diskriminisano odvajanjem u stranu da se bavi “nečim drugim”. Da li to znači da će dete, čiji su roditelji ugrožene finansijske situacije (nezaposleni, minimalan lični dohodak, više dece boravi u PU... ), i nisu u mogućnosti da svojoj deci obezbede dodatnu godišnju pretplatu koju PU uvodi, svakodnevno dovoditi svoje dete u boravak u Vrtić, tokom kog će se ono baviti nekim sporednim aktivnostima dok VASPITAČ (nejasno mi je kakav je to vaspitač koji diskriminiše pojedince koji su materijalno ugroženi) sa grupom dece obradjuje temu iz dečijeg časopisa koji se DODATNO PLAĆA. To znači da će deca koja su platila pretplatu naučiti da broje, pišu, učiće pesmice i stihove, zabavljati se... dok će deca siromašnijih roditelja biti izdvojena u stranu. Zbog čega je deci iz materijalno ugroženih porodica ugroženo pravo na ravnopravan tretman u PU 11. April?

Svaki roditelj teži da zadovolji sve želje i potrebe svog deteta – zamislite decu koju vaspitač u Predškolskoj Ustanovi odvaja u stranu, dok drugi deo grupe obradjuje temu iz časopisa koji su drugi roditelji kupili svojoj deci. Da li je Predškolska ustanova mesto za vaspitavanje i radost ili prostor za uvodjenje diskriminacije dece već od ranog uzrasta, od 4-te godine?

Malo sam se raspitala i u drugim vrtićima npr "Čarolija" koji se nalazi na svega 500 m od "Čigre" (i takodje pripada PU 11.April) NEMA UVODJENJA ove pretplate.

U istoj jedinici PU na gornjem spratu gde se nalaze jaslene grupe postoji dugogodišnji problem sa bubašvabama, svedoci toga su svi roditelji i vaspitači. Na predlog grupe roditelja da donesu sredstvo za elektronsko rasterivanje Vaspitači jaslenih grupa su uz negodovanje objasnili da ništa ne smeju “Da prime”. Da li je moguće da treba da se pomirimo sa tim da po ormarićima, portiklama i odeći naših BEBA svakodnevno šetaju bubašvabe, a sprat niže u grupama gde borave starija deca budemo uslovljeni da plaćamo dodatnu godišnju pretplatu na časopis, kako bi naša deca ravnopravno učestvovala u dnevnim aktivnostima Predškolske ustanove koja inače radi po planiu i programu ALI taj časopis nije u okviru tog plana.

Ustanova ima Zakonom propisan plan i program, a navedenim aktivnostima PU vrši prekršaj

ZAKONA O PREDŠKOLSKOM VASPITANJU I OBRAZOVANJU

Član 3

U ostvarivanju delatnosti predškolskog vaspitanja i obrazovanja i ostalih delatnosti predškolske ustanove zabranjene su sve vrste nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja i sve aktivnosti kojima se ugrožavaju, diskriminišu ili izdvajaju deca, odnosno grupa dece, po bilo kom osnovu, u skladu sa Zakonom.

Člana 4

Principi predškolskog vaspitanja i obrazovanja su:

1) dostupnost: jednako pravo i dostupnost svih oblika predškolskog vaspitanja i obrazovanja, bez diskriminacije i izdvajanja po osnovu pola, socijalne, kulturne, etničke, religijske ili druge pripadnosti, mestu boravka, odnosno prebivališta, materijalnog ili zdravstvenog stanja, teškoća i smetnji u razvoju i invaliditeta, kao i po drugim osnovama, u skladu sa zakonom;

2) demokratičnost: uvažavanje potreba i prava dece i porodice, uključujući pravo na uvažavanje mišljenja, aktivno učešće, odlučivanje i preuzimanje odgovornosti;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemam nikakvog iskustva sa vrticima, ali je meni ovo u najmanjoj meri SKANDALOZNO!!! Bez obizra da li je takva ''praksa'' u nekim drugim vrticima, ja bih se odmah obratila ministarsvu kao roditelj. Nikako mi se ovo ne svidja, ali necu da kometarisem jer cu morai da se dotaknem i politike o kojoj ovde, na forumu, ne pricamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

YelenaC,

HVALA na podršci, obratili smo se i njima, ali mislim da dok ne stigne u medije neće uzeti za ozbiljno. Ipak neko u PU "11 April" ubira procenat od ovog "posla", i mislim da su rešili da to pokušaju da proguraju uprkos svemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja cu ovu temu proslediti glavnom administratoru foruma, sa portala. Mozda bar moze da se objavi kod nas na portalu vas problem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kod nas nema te pretplate...niti bih ja na to pristala...a kao roditelj, a verovatno bih imala podršku i drugih roditelja otišli bi direktno kod Ljiljane Jovičić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja cu ovu temu proslediti glavnom administratoru foruma, sa portala. Mozda bar moze da se objavi kod nas na portalu vas problem.

Podržavam, ovo je skandal...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Grozno, slažem se sa prijašnjim komentarima. Tuga i žalost šta sebi dopuštaju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.