Neodgovorno ponašanje roditelja

odgovora

Objavljeno

Znam. Ali ne znam ni kome treba da se obratim. A sumnjam da bi nasa socijalna sluzba ucinila bilo sta osim opomenula, sto opet nema svrhe.

Jos jedna prica, koja dokazuje da nase sluzbe ne rade nista!

U Bezdanu ima jedan covek koji "usvaja" decu, tj brine se o njima na odredjeno vreme i za to dobija pare. Ne znam tacno kako se ta procedura zove.

Ta deca su uglavnom pometena u razvoju, bolesljiva, zaostala...kao i ta devojcica koja je kod njega vec tri godine. Naravno, maloletna. Ove godine mu je rodila drugo dete, ljudi prijavljivali, ona jos uvek tamo, pojma nema sta ju je snaslo. Uzasno mi je kada vidim to dete sa decom, a niko nije mentalno zdrav niti fizicki bezbedan, a ni materijalno obezbedjen. Svi dobijaju batine, maltretirani su, ko zna , mozda i maleni. A raduje se cura kada joj ovaj gad da jesti i pusti je na miru. I nikome nista. Uopste mi nije jasno.

I jos na to, cula ja "trac" da se od toga bolesnika prijatelj svadjao da je ovo drugo bebce njegovo, znaci i taj je gnjavio devojcicu, jos jedan bolesnik!!!

Zove se hraniteljstvo. A ja igrom slucaja znam bas jednu hraniteljsku porodicu iz Bezdana. Da li ti tvoji imaju dvoje odrasle dece, studenata i prezime im pocinje na K mozda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zove se hraniteljstvo. A ja igrom slucaja znam bas jednu hraniteljsku porodicu iz Bezdana. Da li ti tvoji imaju dvoje odrasle dece, studenata i prezime im pocinje na K mozda?

Nemoj mi reci da znas Maju i njene? :) Ne, srecom to nije ta porodica, oni su dobri sa klincima. Ne, ovaj covek je na B. A jel smem pitati odakle ti znas ove na K.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj mi reci da znas Maju i njene? :) Ne, srecom to nije ta porodica, oni su dobri sa klincima. Ne, ovaj covek je na B. A jel smem pitati odakle ti znas ove na K.?

Uh kako mi je laknulo sto nisu oni...a na trenutak sam bila sokirana. Maju znam preko sestre. To su oni koje sam pomenula jednom da znam ljude koji su hranitelji i gde je deci bolje nego kod roditelja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh kako mi je laknulo sto nisu oni...a na trenutak sam bila sokirana. Maju znam preko sestre. To su oni koje sam pomenula jednom da znam ljude koji su hranitelji i gde je deci bolje nego kod roditelja.

Upravo tako, oni su primer za to. I nadam se da cu jednom biti u mogucnosti da i ja neko takvo dete udomim i usrecim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To je divno sto oni rade, a te druge treba prijaviti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo sta sam nasla na sajtu Centra za socijalni rad u Somboru, cisto da procitamo:

Nasilje je svako nanošenje fizičkog i psihičkog bola drugom licu, činjenje i nečinjenje koje ugrožava fizički, psihički, emocionalni, seksualni i ekonomski integritet pojedinca koji nije u stanju da se samostalno zaštiti. Poslednjih godina centri za socijalni rad, domovi zdravlja, MUP i škole u Somboru beleže porast nasilja u porodici, posebno nad decom zbog čega je zaštita ove populacije posebno važna.

Svaki građanin je u obavezi da prijavi policiji i tužilaštvu, centru za socijalni rad, zdravstvenoj ustanovi, specijalizovanim službama, nevladinim organizacijama, ukoliko primeti slučajeve bilo koje vrste zlostavljanja ili zanemarivanja dece u porodici.

Kada Centar za socijalni rad identifikuje zlostavljanje ili zanemarivanje po prijavi ili u okviru aktuelnog postupka, u obavezi je da po službenoj dužnosti pokrene postupak za zaustavljanje nasilja, što se posebno odnosi na maloletnu decu i radno nesposobna lica. Krivični zakon Republike Srbije sankcioniše nasilje kao krivično delo za koje je predviđena novčana ili kazna zatvora.

Posebna socijalna i porodično-pravna zaštita predviđena je za maloletnike za koje se utvrdi da su zanemarivana ili zlostavljana (prijave, usmene ili pisane, o saznanjima da postoje takve pojave građani treba da dostave Centru za socijalni rad Sombor).

Građani treba da znaju i imaju u vidu da je saradnja na relaciji škola, dom zdravlja ili neka druga zdravstvena ustanova, najbliža stanica policije i građana najefikasniji put u borbi protiv nasilja i zaštiti dece - žrtava nasilnika. Nisu dovoljna saznanja da u našem susedstvu i okruženju postoje zlostavljana deca već je naša građanska dužnost da takve slučajeve i prijavimo nekoj od navedenih institucija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam. Ali ne znam ni kome treba da se obratim. A sumnjam da bi nasa socijalna sluzba ucinila bilo sta osim opomenula, sto opet nema svrhe.

Jos jedna prica, koja dokazuje da nase sluzbe ne rade nista!

U Bezdanu ima jedan covek koji "usvaja" decu, tj brine se o njima na odredjeno vreme i za to dobija pare. Ne znam tacno kako se ta procedura zove.

Ta deca su uglavnom pometena u razvoju, bolesljiva, zaostala...kao i ta devojcica koja je kod njega vec tri godine. Naravno, maloletna. Ove godine mu je rodila drugo dete, ljudi prijavljivali, ona jos uvek tamo, pojma nema sta ju je snaslo. Uzasno mi je kada vidim to dete sa decom, a niko nije mentalno zdrav niti fizicki bezbedan, a ni materijalno obezbedjen. Svi dobijaju batine, maltretirani su, ko zna , mozda i maleni. A raduje se cura kada joj ovaj gad da jesti i pusti je na miru. I nikome nista. Uopste mi nije jasno.

I jos na to, cula ja "trac" da se od toga bolesnika prijatelj svadjao da je ovo drugo bebce njegovo, znaci i taj je gnjavio devojcicu, jos jedan bolesnik!!!

Ma daj pa nemoguce je da zakon zatvara oci i usi na ovakve stvari. Pisi Blicu i jos nekim novinama. Obavezno.

Koji bolesnik. AKo je to tacno, na dozivotnu odmah.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ninuska mani se centra za socijalni rad. Oni da rade nesto, vec bi odavno ta prica bila resena. Uradi ono sto sam ti rekla. Jadna deca. Za takve stvari ne treba cutati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam. Ali ne znam ni kome treba da se obratim. A sumnjam da bi nasa socijalna sluzba ucinila bilo sta osim opomenula, sto opet nema svrhe.

Jos jedna prica, koja dokazuje da nase sluzbe ne rade nista!

U Bezdanu ima jedan covek koji "usvaja" decu, tj brine se o njima na odredjeno vreme i za to dobija pare. Ne znam tacno kako se ta procedura zove.

Ta deca su uglavnom pometena u razvoju, bolesljiva, zaostala...kao i ta devojcica koja je kod njega vec tri godine. Naravno, maloletna. Ove godine mu je rodila drugo dete, ljudi prijavljivali, ona jos uvek tamo, pojma nema sta ju je snaslo. Uzasno mi je kada vidim to dete sa decom, a niko nije mentalno zdrav niti fizicki bezbedan, a ni materijalno obezbedjen. Svi dobijaju batine, maltretirani su, ko zna , mozda i maleni. A raduje se cura kada joj ovaj gad da jesti i pusti je na miru. I nikome nista. Uopste mi nije jasno.

I jos na to, cula ja "trac" da se od toga bolesnika prijatelj svadjao da je ovo drugo bebce njegovo, znaci i taj je gnjavio devojcicu, jos jedan bolesnik!!!

:blink: Ne mogu da verujem čega sve ima! :angry:

Kada sam vec kod ove teme, volela bih znati kako i kome treba da prijavim takve slucajeve, znate li neki kontakt za somborsku opstinu?

Što se prijavljivanja tiče, logično bi bilo da možeš bilo gde da prijaviš. Ti, kao zabrinuti građanin, trebalo bi da imaš pravo da odguraš kolica i do prve policijske stanice, a njihov je problem kako će to dalje rešavati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:blink: Ne mogu da verujem čega sve ima! :angry:

Što se prijavljivanja tiče, logično bi bilo da možeš bilo gde da prijaviš. Ti, kao zabrinuti građanin, trebalo bi da imaš pravo da odguraš kolica i do prve policijske stanice, a njihov je problem kako će to dalje rešavati.

Radi se o tome sto oni nista ne resavaju. Narocito ne takve slucajeve.Sve dok se ne digne frka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:blink: Ne mogu da verujem čega sve ima! :angry:

Što se prijavljivanja tiče, logično bi bilo da možeš bilo gde da prijaviš. Ti, kao zabrinuti građanin, trebalo bi da imaš pravo da odguraš kolica i do prve policijske stanice, a njihov je problem kako će to dalje rešavati.

Ma strasno, ali sve to je drugacije na papiru tj po zakonu nego ovako, a da je kojim slucajem odgurala dete jos bi nju napali da je htela da je kidnapuje ili tako nesto... Kod nas je to sve naopako, jedino sto je Secer rekla, pisati u novine pa da svi cuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma daj pa nemoguce je da zakon zatvara oci i usi na ovakve stvari. Pisi Blicu i jos nekim novinama. Obavezno.

Koji bolesnik. AKo je to tacno, na dozivotnu odmah.

Ninuska mani se centra za socijalni rad. Oni da rade nesto, vec bi odavno ta prica bila resena. Uradi ono sto sam ti rekla. Jadna deca. Za takve stvari ne treba cutati.

Radi se o tome sto oni nista ne resavaju. Narocito ne takve slucajeve.Sve dok se ne digne frka.

Tacno je da socilajna sluzba ne preduzima nista. MISLIM da je bilo prijava, ali nista se ne menja. Dobra ideja ovo za novine...nisam se toga setila.

Ima tu vise slucaja, i nista nije cudno, celo selo cuti.

Nazvacu centar, videti ima li vec prijava. Pa onda u novine. A ne znam da li je ta devojcica u medjuvremenu napunila mozda 18 godina, da li su se onda vencali, onda ne mogu bas puno. Raspitacu se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma da, sve odmah u novine i tako zigosite dete da vise ne moze na ulicu da izadje od radoznalih pogleda. Sta je sa vama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma da, sve odmah u novine i tako zigosite dete da vise ne moze na ulicu da izadje od radoznalih pogleda. Sta je sa vama?

Pa zar joj nije gora ta situacija u kojoj se vec nalazi? Sto trpi kojekakvo maltretiranje? A i to je tako mala sredina gde zive, pa na ulici verovatno svi to i znaju samo ignorisu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma da, sve odmah u novine i tako zigosite dete da vise ne moze na ulicu da izadje od radoznalih pogleda. Sta je sa vama?

Pa , u ovom slucaju, mala je vec zigosana, svi sve znaju. Ali slazem se da nije pametno u drugim situacijama. Ovde je i to problem sto ne mogu naci svedoke koji ce pricati, svi beze od takvih odgovorosti, ili se boje da ne nastradaju... cudni su ljudi. Kazem, probacu prvo da se raspitam kod ovih socijalnih radnika, kao stoje stvari, pa ako bas ne ide, videcemo za dalje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa zar joj nije gora ta situacija u kojoj se vec nalazi? Sto trpi kojekakvo maltretiranje? A i to je tako mala sredina gde zive, pa na ulici verovatno svi to i znaju samo ignorisu...

Postoji mnogo drugih nacina. Ali o tome sam vec pisala u temi o seksualnom zlostavljanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma da, sve odmah u novine i tako zigosite dete da vise ne moze na ulicu da izadje od radoznalih pogleda. Sta je sa vama?

Pa ni sad ne moze na ulicu da izadje, a pritom ko zna kakav joj je zivot. Moja terija je da nije bitno sta ce selo da kaze , vec da se spasi neciji zivot. Ali ova prica nije do mene, tako da svako bira svoj nacin. Ja sam rekla samo kako bih ja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ja znam kako se zavrsi to kako bi ti. Zato ti dobronamerno kazem da to tako ne treba. Cisto da ako se ne daj Boze nadjes u toj situaciji, nekome ne zagorcas ionako gorak zivot trudeci se da mu pomognes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ni sad ne moze na ulicu da izadje, a pritom ko zna kakav joj je zivot. Moja terija je da nije bitno sta ce selo da kaze , vec da se spasi neciji zivot. Ali ova prica nije do mene, tako da svako bira svoj nacin. Ja sam rekla samo kako bih ja.

Upravo tako. A novine (kao i ostali mediji), ne moraju da objave ime i prezime (dovoljni su inicijali, što se i inače praktikuje kod maloletnih lica), a ne mora da se objavi ni fotografija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ljudi to su male sredine kako ste rekle...dovoljno da se pojave inicijali i sve ce biti zvanicno. Mnogo je bolje zvati centar za soc rad ili neku od nevladinih organizacija, to sto ce postati javno moze da rezultira i time da malena prodje kroz groznu torturu jos goreg zastrasivanja, pretnji i ucena da ne bi rekla istinu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

NE mogu da vjerujem da se ovakve stvari dešavaju i da svi ćute i niko ništa ne radi

Strašno

Kod nas u naselju su provalili da jedan kreten siluje jednog dečka - čovjeka a koji je umno poremećen, prijavili ga i niko ništa. Kada su ovi momci iz tog naselja shvatili da niko ništa ne poduzima, siledžiju su tako razbili da je završio u bolnici, policija se bukvalno sklonila sa strane i nikog nije uhapsila jer je ta priča poznata a svi ćute.

Takve stvari se na žalost dešavaju svugdje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa da, verovatno ti nije pametno javno reci, ali ja mislim da su takve metode najefikasnije. Kada vide kako jedan siledzija prodje, drugi ipak malo razmisle hoce li se u to upustiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo tako. A novine (kao i ostali mediji), ne moraju da objave ime i prezime (dovoljni su inicijali, što se i inače praktikuje kod maloletnih lica), a ne mora da se objavi ni fotografija.

Pa dobro i da se objavi ime i prezime?! Kad ionako svi znaju ko je sto i sta radi. Kad izbije u Blicu ili slicno, policija se vise iscima a mozda i ministarstvo da skinje ljagu sa sebe da zakon ne postoji.

ALi kao sta sam rekla, svuda su drugacije stvari, ne daj Boze da moram da spasavam neciji zivot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj zene, svi ste pomalo u pravu. Jako mi je tesko prosudi koja je situacija konkretno ova i sta zapravo da ucinim. Citam sve sto ste napisale, i presla sam teme o zlostavljanjima. Upijam savete, i misljenja. Razmislicu dooobro pre nego sto bilo sta ucinim, Osim sto cu svakako nazvati socijalnu sluzbu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Videh još jedno neodogovrno ponašanje...osoba A vozi automobil sa detetom u krilu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.