Neodgovorno ponašanje roditelja

odgovora

Objavljeno

Krenula ja čitati od početka, pa dok sam sumirala sve...

Moje mišljenje je, da je neodgovorno svako ponašanje koje ugrožava ili može da ugrozi zdravlje ili život deteta. Postoji međutim širok dijapazon takvih postupaka i nisu svi jednako teški i opasni. Neki ugrožavaju detetov zdrav psihički razvoj i ono bude nezadovoljno i oseća se odbačeno i zapostavljeno. Neko dete to više propati, neko manje, svako odreaguje. Ukoliko to pređe neku granicu, to takođe može da ugrozi dete. Nekim stvarima li nebrigom direktno dovodimo u opasnost zdravlje ili život deteta i takve stvari su vrlo opasne.

Niko od nas nije savršen a i ne shvatamo jednako stvari i ne gledamo isto na sve, to je valjda normalno. Ipak, po nekom moralnom kriterijumu se mora živeti, a nijanse nisu toliko bitne. Ponavljam, nijanse, ne mislim na velika odstupanja.

Mislim da ima tu strašnih primera koje ste naveli, na koji način roditelji budu neodgovorni, koje niko normalan ne bi trebalo da smatra ok i u redu, do onih koji su nekima nepojmljivi a nekima opet nisu tako strani i grozni. Nije isto da li neko ostavi dete kod bake i ode negde ili da li ostavi dete samo u autu i tako ga izlaže raznim, velikim opasnostima. Takođe nije isto da li neko popije piće na žurci ili popije čašu vina posle ručka kao kada se neko opija pored deteta. Tako je i sa ostalim porocima. Nije ok, ni ako majka pati od preterane posvećenosti svome izgledu, pa svako malo ode kod frizera, pedikir, manikir i zato zapostavlja dete, ali ako to radi sa merom onda je to u redui što da ne, ne prestaje se biti žena jer si majka, naprotiv. Nije ništa bolje ako majka bude uvek kući, a htela bi malo vremena za sebe, pa je nervozna i netrpeljiva prema deteteu i ostalima. Bolje onda da izađe i zapali cigaru, popije malo vina, ode kod frizera, na sport ili da prošeta i provetri glavu. Dete može biti sa tatom, bakom ili osobom od poverenja, i da bude bezbedni i zadovoljno, za to malo veremena mu neće ostati traume, što je mama otšla malo da se osami ili druži bez nje. To ne znači biti neodgovoran roditelj. Mislim da je ključ probati pronaći zlatnu sredinu u nekim stvarima. Sa nekim stvarima se to ne može, jer su opasne po bezbednost i život deteta. Može dete povremeno ostati kod bake i da mama ode sa drugaricama ili mužem na kafu, da malo odmori od kućnih obaveza, ja tu ne vidim ništa loše, naravno, naglašava, povremeno i ako za to uopšte oseti potrebu. Neodgovorno je to, ako očekujemo od bake ili bilo koga drugug da ono preuzme brigu o našem detetu,a a i sami to možemo i umemo.

Rastužuje me primer majke sa slušalicama u uvetu, ono- džabe ti pričaš ionako te ne čujem...-šta reći, tužno.

Za primere ostavljanja sasvim male dece same kod kuće, mislim da to nije potrebno komentarisati, ja ne bih to radila, kao i to izgladnjivanje dece, ne kupanje po mesec dana, izlaganje drogama itd. Ako već neko ne može bez marihuane, pa neka barem to radi kada ode na žurku, kada nije sa detetom, ako ne može ili ne želi drugačije da pusti ventil. Mislim da je zavisnost ono što stvara problem, jer tada postanemo drugačiji i ne upravljamo sobom. Ja to ne bih vezala samo za marihuanu, nije ni alkohol bolji, a mnogo je učestaliji. Mislim da ako neko voli da popije malo vina ili žestokog pića, povremeno ili piva, šta god ili kada izađe povremeno uzme marihuanu (ja ne koristim, probala kao tinejdžer, nikada posle, niti ću) i nije sa detetom u tim trenucima- kada je pod uticajem marihuane- ne čini nekoga nužno lošim roditeljem.

Mislim da neki ljudi nisu stvoreni da budu roditelji jer ni prema sebi nisu odgovorni a kamoli prema detetu...ima strašnih primera i to već nije samo neodgovornost već krivično delo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

...

Mislim da neki ljudi nisu stvoreni da budu roditelji jer ni prema sebi nisu odgovorni a kamoli prema detetu...ima strašnih primera i to već nije samo neodgovornost već krivično delo.

Bravo Hotmama za svaku rec!

Ovo boldovano sam namerno ostavila da se nadovezem:

...ali sebi daju za pravo da budu roditelji i da pri tome nista ne promene zarad svog deteta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bravo Hotmama za svaku rec!

Ovo boldovano sam namerno ostavila da se nadovezem:

...ali sebi daju za pravo da budu roditelji i da pri tome nista ne promene zarad svog deteta.

Potpisujem! I to je u stvari najveći problem...zato društvo treba da menja nešto, jer očigledno njegovi mehanizmi delovanja nisu efikasni.

Mi, koji smo stvoreni da budemo roditelji se slažemo oko toga. Veliki pozdrav za tebe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ekstremno neodgovorno ponasanje majke, ali takodje uzasno neodgovorno ponasanje drzave i sluzbe za socijalni rad.

http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/304889/Se...led-svoje-majke

Joj ovo je strasno..ali ja mislim da je ova zena bolesna,ko zna kako je to sve pocelo, zalosno samo sto od familije to niko nije shvatio ozbiljno i nesto poduzeo, mislim da ovakvih ima jako puno..a sta raditi kao pojedinac kad nije jaka socijalna zastita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Citala sam o ovome... Strasno! Nemam reci!

A najgore je sto socijalni radnici nece da odgovaraju zbog ovoga!

Pa da sam ja drzava meni bi oni odgovari. Jer nije da nisu znali, vec su joj i vracali dete. A toliko divnih ljudi godinama ne mogu da usvoje dete, a njima se desavaju ovakve stvari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

strasno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Budaletine. :blink:

Joj...mogu da ti zamislim facu... :D:lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jooooj Boze sta ce covek sve da vidi!!!!Auuu,pa oni nisu bas sasvim sa mozgom!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jooooj Boze sta ce covek sve da vidi!!!!Auuu,pa oni nisu bas sasvim sa mozgom!

A što srce stavi? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A što srce stavi? :unsure:

Po navici...uvek stavim srce i sad se zeznu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj...mogu da ti zamislim facu... :D:lol: :lol:

:lol: :lol: :lol: Htedoh da napisem kako bih onu prvu nekom motkom opalila po guzici al se predomislih. Al evo ipak................ :lol: :lol: :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol::lol::lol: Htedoh da napisem kako bih onu prvu nekom motkom opalila po guzici al se predomislih. Al evo ipak................ :lol::lol::P

:lol::lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svratila sam da kazem sta bi sa onom devojcicom iz mog sela. Ako nekoga zanima. Zvala sam socijalnu sluzbu, pricala sa njima sat vremena, prebacivali mi pozive, pravili se ludi, i na kraju sam dobila odgovor da je cura nedavno napunila 18 i izjasnila se da zeli ostati kraj svog "muza" i sada oni vec nista ne mogu. Zgrozila sam se, jer znam da doticna nije 100% zdrava umno, oprostite na izrazu, umorna sam, i zbog cinjenice da jeste bilo prijava i naravno da su sacekali da bude punoletna da je skinu sa grbace. Na kraju sam ih besno pitala da li uopste vredi da ih podsetim da dvoje bebe od te devojke zivi tamo i da su uzasnim uslovima, a oni meni fino da niko jos nije pokrenuo nikakvu proceduru, zelim li ja? Ma gonite se bre u p.m., mislim se, rekoh im Ne i spustih slusalicu.

Zakljucak: ja se jedem ziva zbog devojke koja ne zeli sebi pomoci pa zbog dvoje jadne decice, a zapravo nikoga nije briga, pa kad su ljudi takvi kakvi su, ja nemam snage za se borim za tudje probleme. Zalosno, veoma zalosno i sramotno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svratila sam da kazem sta bi sa onom devojcicom iz mog sela. Ako nekoga zanima. Zvala sam socijalnu sluzbu, pricala sa njima sat vremena, prebacivali mi pozive, pravili se ludi, i na kraju sam dobila odgovor da je cura nedavno napunila 18 i izjasnila se da zeli ostati kraj svog "muza" i sada oni vec nista ne mogu. Zgrozila sam se, jer znam da doticna nije 100% zdrava umno, oprostite na izrazu, umorna sam, i zbog cinjenice da jeste bilo prijava i naravno da su sacekali da bude punoletna da je skinu sa grbace. Na kraju sam ih besno pitala da li uopste vredi da ih podsetim da dvoje bebe od te devojke zivi tamo i da su uzasnim uslovima, a oni meni fino da niko jos nije pokrenuo nikakvu proceduru, zelim li ja? Ma gonite se bre u p.m., mislim se, rekoh im Ne i spustih slusalicu.

Zakljucak: ja se jedem ziva zbog devojke koja ne zeli sebi pomoci pa zbog dvoje jadne decice, a zapravo nikoga nije briga, pa kad su ljudi takvi kakvi su, ja nemam snage za se borim za tudje probleme. Zalosno, veoma zalosno i sramotno.

Ja ne mogu tacno da se setim cele situacije sta je sve bilo ali brate mili nije mi jasno sta ljudi rade u takvim ustanovama i zasto su uopste na tim pozicijama kad ih boli ona stvar za tudje zivote i kad ne rade svoj posao. Pa ako devojka psihicki nije dobro, onda nisu trebali ni da uvaze njenu izjavu.

Ma dobro i kazes, samo se nerviras a to ti nije potrebno. Jadna ta deca al sta raditi kad nikoga nije briga? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma , ja znam da vise necu zalaziti u ovu temu, i potrudicu se, pokusacu, da se ne brinem o drugim ljudima dok ne traze moju pomoc, okrenucu se vise sebi i svom detetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Grozne stvari! Mislim, svako može pogrešiti al nekad se zapitam kome Bog sve da decu? I sama znam za neke grozote koje rade verovali ili ne moje svekrva i zaova. Zaova je najpametnija. Svaku moju brigu i strah je omalovažavala jer sam "glupa što od svega pravim problem"- kad je A. imao 4 meseca sveki je došla da pričuva A da odem do pošte i do pijace, prvi put u životu, stavila ga je u kolica kao da prošetaju i naravno otišla do ćerke na kafu. Pošto je zaspao one su ga ostavile na dvorištu i ušle. Kad je nisam našla kod mene i na ulici znala sam gde je, otišla sam bez najave i šlogirala se kad sam videla da mi je sin sam napolju, a njih dve unutra, sa te strane kuće nema prozora, a bio je febeuar.

E sad zaovi je to normalno- ona je svog sina kad je bila kod mamice ostavila pet sati napolju da spava na t oko nule a ona se unutra zezala sa svojima. Žive na selu, mačaka i pasa koliko hoćeš, a hladno... Treba li reći da su joj oba sina stalno boležljiva?

Inače ne govorimo već godinu i po, baš zbog takvih stvari- pukla sam i rekla im sve što mislim, pa i da bolje da se ne družimo jer ću ako još nešto vidim zvati socijalnu pomoć, mislim da je bilo presudno kad me zvala da joj pomognem da sprema i kad sam videla buđave stvari u ormarima dečijim. Prekrivene crnom buđi. Al kako ona reče to su mu još velike stvari, dok uraste opraće se...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.