BRAK NA PROBU

odgovora

Objavljeno

Povećan broj razvoda jedan je od razloga zbog kog se mladi parovi, pa čak i oni koji su po nekoliko godina u vezi, odlučuju da žive zajedno pre braka. Iz straha da se i njima to ne dogodi, pre se opredeljuju za tzv. probni brak. U sredinama koje su konzervativnije, zatvorenije, gde je patrijarhalniji sistem vrednosti više izražen i gde je veća ekonomska zavisnost žena, tamo ima manje razvoda, pa samim tim i vanbračnih zajednica.

– Ono što se u svakom slučaju promenilo u poslednjih 20–30 godina jeste to što su danas veća očekivanja od partnerstva. Dugo je koncept braka bio postavljen tako da je glavna funkcija porodice bila reproduktivna, da se stvori potomstvo i da se brak očuva po svaku cenu. Mladi ljudi koji se danas opredeljuju za zajednički život pre braka ili koji su protiv zasnivanja formalnog braka odrastali su upravo u takvim porodicama. Većina njih je slušala priče da je brak svetinja i da se u njemu mora ostati zbog dece, a neki od njih su čak viđali i svakakve strahote u brakovima svojih roditelja. Probni zajednički život mladih parova danas jeste zapravo njihov bunt protiv te rigidne institucije braka kakva je nekad bila. Sama reč „brak“ kod njih izaziva otpor jer ga oni shvataju kao neku stegu koja podrazumeva previše zabrana, obaveza i ograničenja. Misle da, kada jednom uđete u brak, iz njega ne možete nikada da izađete i zbog svega ovoga se i opredeljuju za neformalne varijante braka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam za "probni brak" i sama sam bila u istom pune 2 godine .Ne zato sto je za mene brak "svetinja" vec zato sto smo obostrano u tom trenutku tako zeleli. Uzeli smo se nakon te dve godine "probnog braka" i nista se nije promenilo,hvala dragom Bogu,do dana danasnjeg.

Ono sto je meni bilo bitno je da upoznam osobu sa kojom cu dalje kroz zivot,da osetim da ce mi isti biti podrska i oslonac u zivotu. Ne mogu da kazem da sam protivnik "srljanja u brak" ali mi se to ne dopada. Svaka trzavica ostavlja trag i mnogo je teze preseci nesto,ukoliko ne valja, ako si u braku a narocito ako postoji dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Apsolutno sam za to! Bar pola godine!

Jelena P. voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ima parova koji su bili zajedno po 4-5 godina, uzeli se i razveli. Jednostavno, zajednicki zivot nije bio isto sto i veza. Nisam bila u probnom braku, ali podrzavam ga, jer nije isto zabavljati se i ziveti sa nekim.

Jelena P. voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam bila u probnom braku 2 mj. prije svadbe i to je stvarno dobra stvar, jer se tako uviđaju neke stvari i možete bolje da odlučite da li ste spremni da nastavite dalje i da se upustite u bračne vode ili ne. Mada smo mm i ja provodili dosta vremena zajedno dok smo bili u vezi pa smo i tako znali da smo jedno za drugo. Uglavnom bolje isprobati nego se kasnije kajati i razvoditi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa iz ove perspektive, nisam za to...sa mm-om sam se zabavljala 4 godine..i šta sad da smo recimo živeli pre braka neko vreme i ja uvidim da on nije taj, pa što sam onda toliko bila sa njim...dolazila sam kod njega u kuću, ostajala da prespavam, videla kako živi...ne razumem šta se to tako otkrije da ipak odlučite da to nije taj??? Ja mislim da je problem u komunikaciji između dvoje ljudi, a to se otkrije i dok se zabavljate...Navike mogu da se koriguju i da se prilagode...

I, naravno slažem se sa konstatacijom da brak nije isto što i veza...

oljica007 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo imali "brak na probu", ali ne zato što smo hteli da vidimo kako će nam biti, već smo odlučili da sami finansiramo i organizujemo svadbu, a za to je trebalo vremena i novca :lol:

Bili smo u vezi godinu dana, ali sam ja prvi put kad sam ga videla i upoznala znala da je on TAJ. I sada je moje mišljenje isto, on mi iz dana u dan sve više i više pokazuje da se nisam prevarila :)

Na "probi" nam je bilo lepo, al sada još lepše :wub: :wub: :wub:

CocaGomboca voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam za probni brak, cak sta vise jos uvjek ga konzumiram :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To ti je sve lutrija. Ja sam sa bivsim muzem bila u vezi 6 meseci (nismo se razdvajali), pa 6 meseci smo ziveli zajedno, pa godinu dana bili vereni, i tek onda smo se uzeli, pa ja bzvz proslo, a sad, bila sam 6 meseci i uzeli se. Sad sam ubedjena da je to ono pravo, tako da, ja sam za, al' nemora da znaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kao sto je vec neko rekao nije isto biti u vezi, i ziveti sa nekim pod istim krovom ali cak i ako probni period prodje OK, ne znaci da ce brak biti idilican, jer isto tako nije isto biti u braku i biti u braku i imati bebu. Moj muz i ja se nikad nismo posvadjali za sest godina zajednickog zivota (osim jednog mog glupog ljubomornog ispada), sa svekrvom sam imala odlican odnos, a onda je na svet dosla beba i cini mi se da se sve okrenulo za 180 stepeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam jos uvek u tom probnom braku kako ga vi zovete, tj vec 7 ipo godina. :)

Ne kazu za dzabe stari dok sa nekim ne pojedes kilo soli ne znas kakav je (ili tako nesto slicno kazu :) ), pa sad vidite koliko je potrebno vremenski da prodje da bi kilo soli pojeli. ja ga jako retko koristim u ishrani :)

salu na stranu, jedno je veza a drugo je zivot u dvoje, gde odmah pored svojih problema dobijes i njegove a i zajednicke.

uvek sam za to da se pre braka zivi sa nekim bar godinu dana ako ne i vise.

Jelena P. voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mi jesmo imali brak na probu ali ne zato sto smo to kao hteli da probamo.

verili smo se u junu, isli na letovanje mesec dana i kad smo se vratili resili smo da pocnemo da zivimo zajedno, tj da se vise ne razdvajamo. 8 meseci smo ziveli pre braka ali smo za to vreme planirali vencanje i sve ostalo..

malo ruzno zvuci kad se iz muskih usta cuje BRAK NA PROBU ali generalno je to ok jer stvarno veza je jedno a zajednicki zivot drugo!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam za to, mi smo ziveli 6 meseci pre vencanja zajedno, i smatram da je to potrebno cisto da se vidi kako ce funkcionisati, moje misljenje ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ha, i mi smo jos uvek na probi posle 3 godine :P Samo smo sad dobili jos jednog clana :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ha, i mi smo jos uvek na probi posle 3 godine :PSamo smo sad dobili jos jednog clana :D

Isto na probu? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma brak moze na probu al ovo maleno ne dam ni za sta na svetu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo poceli da zivimo zajedno nakon cetiri meseca, a vencali smo se nakon godinu dana zajednickog zivota, jer smo shvatili da je to to...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo bili zajedno 4meseca kad sam ga zaprosila,6meseci kad smo počeli živeti samo,i bili smo zajedno 2.5god. kad smo se venčali.Drago mi je što je bilo kako je bilo,jer posle pola god. smo imali malu krizu,da to nismo prevazišli na način koji jesmo znala bih da to nije to.Znam brdo ljudi koji su bili zajedno 7,8.10 god. pa se razveli nakon mesec dana zajedničkog života.Nije isto viđati se i živeti zajedno.

oljica007 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mm i ja nismo imali zajednički život pre braka, i ne žalim, bilo nam je super, a od kako živimo zajedno još je i bolje nego pre. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mm i ja smo bili godinu dana u "probnom braku" a zabavljali se 3 i po god i vencali se kad sam ostala trudna i da slazem se da nije isto zabavljati se i ziveti zajedno lepse je ziveti zajedno :lol::lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A sta je to probni brak? Zajednicki zivot?

Po meni to nije isto uopste..zivela sam sa nekoliko momaka..a samo za ovog sadasnjeg sam znala da je on taj za kog zelim da se udam i da provedem ceo zivot sa njim..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam definitivno za, ali ne da traje mesec dana kao u mom slucaju nego mnogo mnogo duze. jer koliko god da si spreman sa nekim da podelis zivot i koliko god da volite i taj neko voli vas postoje osobe koje ce se ( ili nece) mesati u vas brak. ja sam za to da se upozna porodica partnera i to dooooobro pre bilo kakvog drugog koraka. sad kad sam prozivela neke stvari znam sigurno da bih mnoge stvari uradila drugacije, pustila da prodje.vreme i slegne se sve a maske popadaju a onda pobegla glavom bez obzira...

Kokica87 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.