Nega piše kod dečaka

odgovora

Objavljeno

Evo jedna tema za mame koje imaju decake...Imam sina 8 ipo meseci i strasno je pocelo da me nervira to sto svako prica drugacije kako se odrzava higijena pise!Jedni kazu da se pere iskljucivo vodom,neki da je treba redovno mazati, onda kazu treba navlaciti kozicu,drugi opet kazu ni slucajno i tako u nedogled... B) Sta mislite o tome? :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja preporucujem staro,dobro navlacenje.Mi smo navlacili u pocetku jako malo,pa sve vise i u trecem mesecu je pisa izasla,bez ikakvih problema.Radila sam po savetu glavne doktorke na neonatologiji.Nisam nista mazala,a prali smo obocnom vodom prvih par meseci kad je izasla,a onda i Sebamed sapunom.Neki kapaju AD kapi na pisu,koliko sam upucena.

A nasi prijatelji nisu navlacili sinu,slusajuci te price i mali je sa tri godine morao da operise bas ''lepu'' fimozu.Tako da sam definitivno za ''staru skolu'',prema savetima novijeg datuma sam pomalo skepticna,moram da priznam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, staro, dobro, navlacenje. Slazem se. Mi to radimo prilikom kupanja i peremo ga isto sebamed sapunom. Dokrotka na kontroli uvek pogleda i kaze da je OK. Isto tako, jednom prilikom mi je rekla da u vecini slucajeva ako kozica zaraste kod malog deteta, cak i hirurzi radije probaju tu rucnu metodu_malo grublje, naravno, nego sto koriste sklaper. Prema tome, bolje spreciti nego leciti.

Moja drugarica koja nije to redovno radila sad ima problem sa sinom od 16 godina. Dakle, nije zarasla, ali mu je rupica sada mala i to predstavlja problem u pubertetu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

nama je to dr radila dok smo bili beba ali ne bas mnogo mali, a sad kad imamo 26 meseci sami povlacimo kozicu kad se kupamo.....u svakom slucaju pisa nam se "otvorila" sa nepune dve godine.....nasa dr je rekla da nista ne radimo sami dok je bio beba jer samo mozemo gore da mu napravimo, i da ako se do druge godine ne otvori onda se mazu neke kremice da koza omeksa okolo a ne odmah skalpel...ali hvala bogu te nam te kremice nisu bile potrebne.....

ali misljenja su razlicita,,,,,neki dr idu agresivnijim metodama neki ne.....ja u svakom slucaju slusam naseg pedijatra u koju zaista imam poverenja .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moracu da budem prosta,kad glavic treba da izadje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moracu da budem prosta,kad glavic treba da izadje?

na to sam ja mislila kad sam pricala o "otvaranju" pise ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

na to sam ja mislila kad sam pricala o "otvaranju" pise ;)

Malo sam se poplasila jer je talija napisala da je njenom sinu pisa izasla sa 3 meseca a mom jos nije.To je izgleda individualno... :unsure: Hvala ti! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja nisam cula da treba da se maze sa necim, mi svako vece kod kupanja povucemo malo i to je to.Tako mi je jos patronazna rekla, na pregledima je bilo sve ok, ali sad kad ste spomenule temu malo me bacilo u razmisljanje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

trebao bi neki pedijatar na forum koji bi odgovarao na pitanja :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi isto povlačimo, ali nema nikakvog pomaka. Sećam se da je imao otvorčić kad je bio baš mala beba kao igla tanak. Ni sad nije ništa bolje.

Sve više mislim da to nema nikakve veze. Da bi se to samo namestilo ako može, a ako ne može, onda mora hiruški.

Neko reče - eto oni nisu navlačili pa dete dobilo fimozu. Mislim da to ne mora biti tačno. Dete bi možda završilo sa fimozom i ovako i onako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo imali velikih problema do neke druge godine sa bakterijama. Prvi rodjendan nam je prosao sa visokom temperaturom koja se iz meseca u mesec vracala, dok dr nije doooobro povukao kozicu i iscistio to sto je trebalo. Posle smo godinama povlacili kozicu i cistili kamilicom. Imali smo ceste upale do pretprosle godine kad se osunetio i sad smo mirni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete ima 10 meseci i piša se malo "otvorio", vidi mu se samo vrh. Ja sam isto pobornik navlačenja. Idemo lagano. Ponekad hoće da mu malo pukne kožica, ali već sutra bude ok. Za sada brišemo fiziološkim rastvorom, ponekad vodom. Po mišljenju moga muža, koji je i sam imao problema sa tim, treba navlačiti dok su mali. Taj posao je prepustio meni, jer kako kaže, ima loše asocijacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama se ovde pedijatri savetovali da NE povlacimo kozicu. Kad peremo da lepo ocistimo vrh vodom ali da nikako ne prevlacimo preko glavica. Mnogo su vece sanse da se tu namnoze razne bakretije (pogotovo sto je guza stalno u pelenama, vlazna). Dr to pogleda kad dete napuni godinu dana. I ne mazemo je sa nicim, samo guzu.

Znam za slucaje koji nisu povlacili pa morali na "seckanje" sto uopste nije strasno, rutinski postupak, a za bebu bolno jako kratko. A znam i za mnogo slucaje gde su roditelji povlacenjem povredili pisu, napravili stanje jos gorim. tako da je sve to individualno i svako radi kako misli da treba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Znam za slucaje koji nisu povlacili pa morali na "seckanje" sto uopste nije strasno, rutinski postupak, a za bebu bolno jako kratko. A znam i za mnogo slucaje gde su roditelji povlacenjem povredili pisu, napravili stanje jos gorim. tako da je sve to individualno i svako radi kako misli da treba.

Nama je to "seckanje" zaista bilo bolno i dva dana je vriskao kad bi piskio mada je to mozda individualno i zavisi od bebe do bebe. Mi smo imali velikih problema sa tim cukpanjem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi isto povlacimo kozicu, jos odmah kad smo izasli iz porodilista, i pisa mu se lepo otvara. Ne mazem mu nicim, kupam ga u chicco-voj kupki, pri ispiranju mu povucem kozicu i lepo isperem i to je to.

Moja mama nije znala da treba da povlaci kozicu, pa je moj brat sa 2-3 godine imao problema sa tim, rupica je bila mnogo mala da je doslo do zacepljenja, srecom pa su uspeli bez seckanja to da rese. I tada su joj lekari rekli da to obavezno radi pri svakom kupanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je to "seckanje" zaista bilo bolno i dva dana je vriskao kad bi piskio mada je to mozda individualno i zavisi od bebe do bebe. Mi smo imali velikih problema sa tim cukpanjem

Jadnicak mali. :(

Desava se da ako se ne povlaci mora da se ide na "seckanje" a opet neki ni nemaju problema. Sve je individualno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja nisam cula da treba da se maze sa necim, mi svako vece kod kupanja povucemo malo i to je to.Tako mi je jos patronazna rekla, na pregledima je bilo sve ok, ali sad kad ste spomenule temu malo me bacilo u razmisljanje

kad sam rekla za mazanje, moja dr je rekla u slucaju da se ne otvori do druge godine tj da ne izadje glavic onda se maze tom nekom kremicom kako bi koza omeksala kako bi se seckanje izbeglo......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi isto povlačimo, ali nema nikakvog pomaka. Sećam se da je imao otvorčić kad je bio baš mala beba kao igla tanak. Ni sad nije ništa bolje.

Sve više mislim da to nema nikakve veze. Da bi se to samo namestilo ako može, a ako ne može, onda mora hiruški.

Neko reče - eto oni nisu navlačili pa dete dobilo fimozu. Mislim da to ne mora biti tačno. Dete bi možda završilo sa fimozom i ovako i onako.

draga, tako je i nama bilo...ali sa dve godine pedijatar je povukao pisu i odmah "sve" izaslo....ja i danas ne mogu da mu povucem kozicu, ne izlazi.....da li verujes?! ali tom moj muz radi dok kupamo luku, ja definitivno ili se plasim ili ne znam.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Malo sam se poplasila jer je talija napisala da je njenom sinu pisa izasla sa 3 meseca a mom jos nije.To je izgleda individualno... :unsure: Hvala ti! :rolleyes:

Jeste mu izasla sa 3 meseca,ja sam se bas iznenadila buduci da ne znam nikog cijem je bebcu tako brzo izasla...Ali,nije strasno sve do cak 3.godine,koliko sam ja upucena od strane dr,tako da se ne sekiraj. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je doktorka na prvoj kontroli rekla da blago povlacimo kozicu pri svakom kupanju, nista na silu, i evo sad vec sa 3,5 meseca, nadzire se pisica.Bitno je samo okupati ga dobro, i pri stavljanju pelena podici pisu ka gore i to je cela filozofija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jeste mu izasla sa 3 meseca,ja sam se bas iznenadila buduci da ne znam nikog cijem je bebcu tako brzo izasla...Ali,nije strasno sve do cak 3.godine,koliko sam ja upucena od strane dr,tako da se ne sekiraj. :)

Da,evo bili smo na redovnoj kontroli,i nasa doktorica kaze da je to individualno,nista na silu i da do tri godine nema razloga za brigu,sem ukoliko ne dodje do neke ifekcije... :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama je doktorka na prvoj kontroli rekla da blago povlacimo kozicu pri svakom kupanju, nista na silu, i evo sad vec sa 3,5 meseca, nadzire se pisica.Bitno je samo okupati ga dobro, i pri stavljanju pelena podici pisu ka gore i to je cela filozofija.

Eto kako se neke stvari i saveti razlikuju. Nama su ovde rekli da pisa ide na dole, tj da stoji u normalnom polozaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je doktorka savetovala da povlacimo kozicu uvek´kada se kupa i da lepo isperemo i hvala bogu super je.a moja drugarica sincicu nije i onda se inficiralo zapeklo oteklo bilo je strasno pa su malom spricem direktno ubrizgavali antibijotike i cistili,bilo joj je strasno a ujedno i krivo sto je dete dovela do te situaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

meni je doktorka savetovala da povlacimo kozicu uvek´kada se kupa i da lepo isperemo i hvala bogu super je.a moja drugarica sincicu nije i onda se inficiralo zapeklo oteklo bilo je strasno pa su malom spricem direktno ubrizgavali antibijotike i cistili,bilo joj je strasno a ujedno i krivo sto je dete dovela do te situaci.

Jel ti rekla da povlacis preko (da pisa izadje napolje) ili samo da povuces na gore malo? Meni su rekli da nikako ne prevlacim preko glavica na silu (izvinite sto ovako kazem).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Imam jedno pitanje, mom deckicu su se pojavile dve bele tackice na pacetu - kada ga zazuljim, izgledaju kao zrele bubuljicice. Inace, stalno povlacimo kozicu, pri svakom kupanju. Sta da mu uradim da mu se to povuce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.