kako zatrudneti posle policisticnih jajnika i pobacaj u 22.oj nedelji?

odgovora

Objavljeno

Prvo zelim da pozdravim sve clanove ovog foruma i da se predstavim. Zovem se Natasha i zivim u Cikagu, USA. Srecno sam udata i pre vise od godinu i nesto dana, moj dragi i ja smo odlucili da nam je vreme za bebu i tako se i desilo. Ostala sam trudna i sve je bilo super... Sve do jednom... Kada sam bila u 22.oj nedelji trudnoce, u sred noci sam dobila jake bolove koji su postali sve ucestaliji i do vremena kada me je hitna odvezla do bolnice, nijedan doktor mi nije ulio nadu a naredjalo se njih dosta... bila sam vec 6 cm otvorena a kontrakcije su ubijale, nisu mogli nista da zaustave... posle 17 sati mucenja i extremnog bola, beba je rodjena, zdrava... ali nazalost previse mala i nije mogla da prezivi... mislila sam da se necu nikada oporaviti od tog bola ali morala sam! mnogo sam bila ljuta na sve i svakog a ovi lekari ovde mi nisu nista rekli! cak sam i dan pre nego sto se to desilo bila na ultrazvuku gde su mi rekli da je sve super i da cekam decacica... uglavnom, prosla sam sve analize i svi rekli da sam zdrava i da ne znaju nikakav razlog a ni uzrok zasto se to desilo. Nedavno sam dolazila u Srbiju i posetila sam jednu nasu doktoricu koja mi je utvrdila da imam policisticne jajnike i da je moguce da je to uzrok i propisala mi je ta pijem metmorfin (glucophage) i da ce mi pomoci. Pijem sada te tablete i pratim plodne dane ali evo vec treci mesec nista... nisam trudna a to je sve sto zelim! Znam da previse mislim o tome ali trudim se da vodim normalno svoj zivot. Radim, izlazim, druzim se... ali uvek zaboli kada cujem da mi je neko blizak trudan ili su dobili bebu, srecna sam ali mene licno boli...

Tesko mi je sto sam u USA i sto ne verujem ovim doktorima ovde... i Inace, ovo je prvi put posle toliko vremena da pisem na ovakav nacin sta mi se desilo. Volela bih da mi pise neko ako je imao slicnog iskustva ili bar neka pomoc kako da zatrudnim. BAS, bas zelim bebu.

Hvala unapred,

Natasha :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zao mi je jako sto si morala kroz to da prodjes,ne mogu ni da zamislim kako ti je.

Najbolji savet sto ti neko moze dati je da to prihvatis,pomiris se s tim i krenes dalje,sto mi se cini i da si ucinila,svaka cast na snazi.

A sto se tice trudnoce,ne znam sta da ti kazem,nemam iskustva sa policisticnim janicima,al eto ni meni to ne ide od ruke,vec god i po se trudimo a nista.Htela sam samo da ti pruzim podrsku,nisi sama....i dobro dosla nam. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natasaa,zao mi je zbog tvog gubitka,to je strasno iskustvo,ja sam imala dva spontana ali u ranim trudnocama.Ono sto meni "skripi"u tvojoj prici je to da ti je doktorka rekla da je moguce da si izgubila bebu zbog policisticnih jajnika,ne znam bas u tako prilicno kasnoj trudnoci da li je to moguce ako je i moguce posto policisticni jajnici prave problem oko zatrudnivanja,mozda gresim ali to mi nekako dodje logicno.Imam jedan savet za tebe,ne znam da li ti je to neko pomenuo,ako nije obavezno proveri krv na trombofiliju,ona hoce da pravi probleme u trudnocama,(lepljiva,gusta krv)stvaraju se trombovi u pupcaniku i beba ne moze da se hrani...ja je imam i ona je meni napravila probleme u mojim trudnocama,u ranim deluje tako sto pravi mikrotrombove ali u samoj materici i plod odumire...malo se o trombofiliji zna ali proveri je,nemas sta da izgubis,samo ces eliminisati jedan problem ako ga ima,ako ne,jos bolje,ja sam je na svoju ruku odradila jer doktori naravno nemaju pojima o tome i ono malo sto zna nece da ti preporuci to da radis jer njima je sve"desava se"a ja to nikako ne prihvatam pogotovo u tvom slucaju,22-ga nedelja,ne moze tek tako da se desi a bilo sve u redu dan pre,tvoja beba je bila zdrava!E da,jos jedna bitna stvar,da li si imala ginekoloski pregled skoro pre pobacaja? jer se nekada kasni spontani desi zbog slabog grlica pa ako je to u pitanju doktori su trebali to da primete na pregledu. Ako sam ti bar malo pomogla bice mi drago,stojim ti na raspolaganju ako te jos nesto zanima,pozdrav :)

P.S.Koje si sve analize odradila posle pobacaja i sad,kao pripremu za novu trudnocu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natasa, hvala ti na podrsci i naravno-treba uvek razmisljati samo pozitivno!

Btw, hvala na dobrodoslici :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natasaa,zao mi je zbog tvog gubitka,to je strasno iskustvo,ja sam imala dva spontana ali u ranim trudnocama.Ono sto meni "skripi"u tvojoj prici je to da ti je doktorka rekla da je moguce da si izgubila bebu zbog policisticnih jajnika,ne znam bas u tako prilicno kasnoj trudnoci da li je to moguce ako je i moguce posto policisticni jajnici prave problem oko zatrudnivanja,mozda gresim ali to mi nekako dodje logicno.Imam jedan savet za tebe,ne znam da li ti je to neko pomenuo,ako nije obavezno proveri krv na trombofiliju,ona hoce da pravi probleme u trudnocama,(lepljiva,gusta krv)stvaraju se trombovi u pupcaniku i beba ne moze da se hrani...ja je imam i ona je meni napravila probleme u mojim trudnocama,u ranim deluje tako sto pravi mikrotrombove ali u samoj materici i plod odumire...malo se o trombofiliji zna ali proveri je,nemas sta da izgubis,samo ces eliminisati jedan problem ako ga ima,ako ne,jos bolje,ja sam je na svoju ruku odradila jer doktori naravno nemaju pojima o tome i ono malo sto zna nece da ti preporuci to da radis jer njima je sve"desava se"a ja to nikako ne prihvatam pogotovo u tvom slucaju,22-ga nedelja,ne moze tek tako da se desi a bilo sve u redu dan pre,tvoja beba je bila zdrava!E da,jos jedna bitna stvar,da li si imala ginekoloski pregled skoro pre pobacaja? jer se nekada kasni spontani desi zbog slabog grlica pa ako je to u pitanju doktori su trebali to da primete na pregledu. Ako sam ti bar malo pomogla bice mi drago,stojim ti na raspolaganju ako te jos nesto zanima,pozdrav :)

P.S.Koje si sve analize odradila posle pobacaja i sad,kao pripremu za novu trudnocu?

Ne znam ni ja da li je moguce da je pobacaj izvalo stanje policisticnih jajnika a nisam ni bila svesna da ih imam a isla sam redovno na kontrole kod ginekologa i niko mi nikad nista nije spomenuo ali kada sam dosla u Srbiju kod doktorice, jasno sam i sama videla na ultrazvuku da su jajnici puni cista...

Suncokret, hvala ti na savetu ali mislim da nije slucaj trombofilije, jer su mi ovde krv proveravali sto puta a beba je stvarno bila super zdrava, i srce je kucalo kao ludo, cak je bila i extra aktivna...

Imala sam pregled mozda 2-3 nedelje pre pobacaja i rekose mi da je sve u redu, cak i kada se to sve desavalo, specijalisti su mi rekli da je grlic materice bio ok. Ma ovi ovde nisu normalni! salju te kod hiljadu razlicitih tehnologa, specijalaca a sami nista u sustini ne rade.

Posle pobacaja sam otisla na kontrolu da vide da li se sve vratilo u normalu , materica, hormoni, krv.. sve sam proverila i sve je bilo ok a inace sam odlucila da sacekam godinu danai za to vreme da budem opustena i da pustim svoje telo da se oporavi, a inace su mi ostali extra kilogrami kojih nisam mogla da se resim nego tek sada polako odlaze kada pijem glucophage.

sa moje tacke gledista, zelim sve da pripisem stresu pod kojim sa bila dok sam bila trudna i usamljenosti i zelim samo da razmisljam kako sam zdrava i kako ce sada sve biti kako treba i da moram da se opustim.

vec sam bila na dva ultrazvucna pregleda, kako u SAD tako i u Srbiji, provera krvi i urina i to je to... a naplacala sam se racuna samo tako..

Doktor mi je rekao kada zatrudnim, onda ce da budu sve detaljne analize i moracu svake nedelje ili svake druge nedelje na preglede... inace, nema svrhe da radim neke druge analize jer sve deluje normalno. to su ti doktori ovde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Suncokret, hvala ti na savetu ali mislim da nije slucaj trombofilije, jer su mi ovde krv proveravali sto puta a beba je stvarno bila super zdrava, i srce je kucalo kao ludo, cak je bila i extra aktivna...

Natasaaa,ne znam da li znas da se trombofilija ne moze otkriti obicnom analizom krvi,cak i ako su ti trombociti u normali kao sto su meni bili ne znaci da je nemas,pomocu ultra zvuka se takodje na bebi ne moze nista primetiti cudno i neobicno,sve izgleda normalno do trenutka kad trombofilija proradi,ona deluje iznenada,neocekivano....Citala sam iskustva zena koje su npr.danas bile na ultrazvuku gde je sve bilo savrseno a vec sutradan se desila tragedija,posle analiza koje su obavile u 80% slucajeva je ustanovljena trombofilija....imas dosta tema o tome...No dobro,ako doktori tako kazu ok,slusaj ih,samo sam htela eto,da te uputim u jos jednu mogucnost cisto da budes mirna s te strane jer se i to desava... zelim ti srecu sa drugom trudnocom,sve najbolje,pozdrav :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natasaaa,ne znam da li znas da se trombofilija ne moze otkriti obicnom analizom krvi,cak i ako su ti trombociti u normali kao sto su meni bili ne znaci da je nemas,pomocu ultra zvuka se takodje na bebi ne moze nista primetiti cudno i neobicno,sve izgleda normalno do trenutka kad trombofilija proradi,ona deluje iznenada,neocekivano....Citala sam iskustva zena koje su npr.danas bile na ultrazvuku gde je sve bilo savrseno a vec sutradan se desila tragedija,posle analiza koje su obavile u 80% slucajeva je ustanovljena trombofilija....imas dosta tema o tome...No dobro,ako doktori tako kazu ok,slusaj ih,samo sam htela eto,da te uputim u jos jednu mogucnost cisto da budes mirna s te strane jer se i to desava... zelim ti srecu sa drugom trudnocom,sve najbolje,pozdrav :)

Hvala ti stvarno na detaljnijem izlaganju, i da znas da cu imati u vidu to i cim odem na pregled, zahtevacu da mi urade test. sto je sigurno, sigurno.

:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

natasa, zao mi je zbog gubitka tvoje bebe :(

medjutim razumijem te, ja sam prije kratkog vremena izgubila moju bebu u 24 sedmici. nakon toga dosta citam i raspitujem se, dakle isto kao ti. ta cinjenica da si se tako naglo otvorila i trudove dobila cesto ukazuje na infekciju. ß-streptokoke, e. colli znaju nekada biti uzrocnici za spontani pobacaj, a mogu utjecati i na zatrudnjenje.

ja sam radila pretrage na trombofiliju odmah nakon porodjaja i test je negativan. kod kasnih spontanih zaista se preporucuje testiranje uraditi jer preventivno mozes djelovati na sljedecu trudnocu. uobicajeni pregled krvi ne otkriva anomalije u zgrusavanju, to je poseban test koji se radi, provjerava se da li imas neke genetske predispozicije za gustu krv i grusanje. izmedju ostalog i ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Antiphospholipid_syndrome

kod mene nisu nasli nista konkretno. a moram priznati da sam imala razarajuci stres u toku trudnoce i puno se krivim zbog toga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cao natasa. kao prvo zao mi je zbog tvog gubitka i zelim ti brzo drugu trudnocu i vise njih. ja imam sindrom policisticnih jajanika i znam za to od poceta reproduktivnog perioda.izostanak menst. itd... godinama sam pila kontracepciju bas zbog toga da mi se ustali. kada smo krenuli da pravimo bebu po prestanku kontraceptiva meni je menstr. izostala. krenuli smo u privatnu kliniku ovde u bg i onda vec sve analize. metformin sam pila(siofor) tri meseca ,to je inace lek za dijabetes tipa b i na kraju mi je uradjena inseminacija i uspela iz prvog puta. par dana pre sam pila nesto za stimulaciju ovulacije i pratili su mi jajnu celiju. kada su utvrdili trudnocu imala sam terapiju progesteronom do neke 20 nedelje i pu pu...sada imamo decaka od 5 meseci. nadam se da sam makar malo pomogla. pozz

Ada29 voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natashaaa zao mi je i ovo je vise nego tuznoo..Rijeci utjehe za tebe ne postoje,to znam..I ja zivim daleko od svojih,kada mi se desio spontani nikog mog blizeg sem mm koji mi je ulijevao nadu,bodrio me i bio uz mene mada je i njemu samom bilo tesko...ehh sad sto se tice policisticnih jajnika,kad sam bila djevojka zbog kasnjenja menst isla sam na uz abdomena i otkrili su mi to,ali kad sam se udala nista nisam kontrolisala i jednostavno smo krenuli da pravimo bebu,i ja se slazem sa suncokretom da oni stvaraju probleme pri zatrudnjivanju i mislim da bebi do 22 sedmice nisu mogli nauditi,ali ipak to je moje laicko misljenje...Vjeruj da si zdrava ali mozda kao sto kazes si patila za svojim,bila sama i ko zna,stres cini cuda...Ja ti od srca zelim da se oporavis i fizicki i psihicki sto prije i da dobijes bebicu koja ti je namijenjena samo ceka pravi trenutak;))

Hvala ti na ovim recima, i to je bas ono sto treba da radimo, da verujemo da smo zdravi i da budemo tacnije ubedjeni u to i sve ce biti super a ja znam da moja bebica mene ceka... posecuje me u snovima uvek, a u blizoj buducnosti ti snovi ce da postanu realnost :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

natasa, zao mi je zbog gubitka tvoje bebe :(

medjutim razumijem te, ja sam prije kratkog vremena izgubila moju bebu u 24 sedmici. nakon toga dosta citam i raspitujem se, dakle isto kao ti. ta cinjenica da si se tako naglo otvorila i trudove dobila cesto ukazuje na infekciju. ß-streptokoke, e. colli znaju nekada biti uzrocnici za spontani pobacaj, a mogu utjecati i na zatrudnjenje.

ja sam radila pretrage na trombofiliju odmah nakon porodjaja i test je negativan. kod kasnih spontanih zaista se preporucuje testiranje uraditi jer preventivno mozes djelovati na sljedecu trudnocu. uobicajeni pregled krvi ne otkriva anomalije u zgrusavanju, to je poseban test koji se radi, provjerava se da li imas neke genetske predispozicije za gustu krv i grusanje. izmedju ostalog i ovo: http://en.wikipedia.org/wiki/Antiphospholipid_syndrome

kod mene nisu nasli nista konkretno. a moram priznati da sam imala razarajuci stres u toku trudnoce i puno se krivim zbog toga.

Sta da ti kazem, sem da te razumem! Taj bol se nikada izbrisati nece i veruj mi, i ja sam istrazivala mnogo i jednostavno konkretnog razloga nema... ja krivim stres i to je sve, zato sada samo opusteno, bez nerviranja a imamo nase muzice da nas cuvaju, maze i paze i nerviraju umesto nas :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

cao natasa. kao prvo zao mi je zbog tvog gubitka i zelim ti brzo drugu trudnocu i vise njih. ja imam sindrom policisticnih jajanika i znam za to od poceta reproduktivnog perioda.izostanak menst. itd... godinama sam pila kontracepciju bas zbog toga da mi se ustali. kada smo krenuli da pravimo bebu po prestanku kontraceptiva meni je menstr. izostala. krenuli smo u privatnu kliniku ovde u bg i onda vec sve analize. metformin sam pila(siofor) tri meseca ,to je inace lek za dijabetes tipa b i na kraju mi je uradjena inseminacija i uspela iz prvog puta. par dana pre sam pila nesto za stimulaciju ovulacije i pratili su mi jajnu celiju. kada su utvrdili trudnocu imala sam terapiju progesteronom do neke 20 nedelje i pu pu...sada imamo decaka od 5 meseci. nadam se da sam makar malo pomogla. pozz

Cao Vesna, cestitam ti na tvojoj bebici i bas mi je drago da se trud isplatio! :)

Ja sam tek nedavno saznala za sindrom policisticnih jajnika, ne znam kako mi niko nista nije rekao pre... ali pijem i ja metformin tj glucophage i to vec neka 3 meseca a cela terapija bi trebala da traje sve do treceg meseca trudnoce sto se meni jos nije desilo a mestr. su mi redovne sada. sada je sve samo iscekivanje. sacekacu jos max nekoliko meseci i ako se nesto ne desi prirodnim putem, moracemo vestackim. cekanje ubija!

Btw, naravno da si pomogla, hvala ti zaista!

veliki pozzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natasaa,ne znam sta bih jos dodala,a da devojke vec nisu napisale. I ja sam imala policisticne jajnike i pila sam gluformin i nikako nisam mogla da zatrudnim. To cudo mi se desilo kada sam prestala pihicki da se opterecujem tim problemom. To je jjjjjjjjjjjjaaaaaaaaaaakkkkkkkkoooo tesko,ti sebe ubedis da kao neces misliti,a u mozgu singerica radi 300 na sat. Samo opusteno,bice.

Jos nesto,slazem se sa Suncokretom po pitanju trombofilije. To ti mozda zvuci ne bitno,a u stvari je jako vazno. Da nisam imala u trudnoci tako dobrog doktora koji je na vreme otkrio trombofiliju,najverovatnije ne bih imala danas svoje cedo. I meni je tada to bilo bezveze i mislila sam kako covek preteruje sa silnim analizama. Danas sam mu beskrajno zahvalna na tome. Zelim ti sve najbolje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natasaa,ne znam sta bih jos dodala,a da devojke vec nisu napisale. I ja sam imala policisticne jajnike i pila sam gluformin i nikako nisam mogla da zatrudnim. To cudo mi se desilo kada sam prestala pihicki da se opterecujem tim problemom. To je jjjjjjjjjjjjaaaaaaaaaaakkkkkkkkoooo tesko,ti sebe ubedis da kao neces misliti,a u mozgu singerica radi 300 na sat. Samo opusteno,bice.

Jos nesto,slazem se sa Suncokretom po pitanju trombofilije. To ti mozda zvuci ne bitno,a u stvari je jako vazno. Da nisam imala u trudnoci tako dobrog doktora koji je na vreme otkrio trombofiliju,najverovatnije ne bih imala danas svoje cedo. I meni je tada to bilo bezveze i mislila sam kako covek preteruje sa silnim analizama. Danas sam mu beskrajno zahvalna na tome. Zelim ti sve najbolje :)

Baca, hvala ti na ovom postu, i da zna da si u pravu sto se tice opustanja ... ti sve mislis da jesi a ono... cvrc! :)

Sto se tice trombofilije, vec gledam ovde da promenim lekara, da imam nekog dobrog i da zahtevam da mi se uradi test.

Ja se nadam da cu uskoro i ja da imam lepe vesti o bebuski.. :)

hvala jos jednom i pozzic :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.