Agresivnost kod djece

odgovora

Objavljeno

:( o Tigi :(

Ako ti mogu biti uteha i da ti kažem da i Ema ima te fazice, u momentima kada joj se spava ili je baš nervozna... Mogu samo da zamislim kako je tek tebi ako je stalno takav :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:( o Tigi :(

Ako ti mogu biti uteha i da ti kažem da i Ema ima te fazice, u momentima kada joj se spava ili je baš nervozna... Mogu samo da zamislim kako je tek tebi ako je stalno takav :(

24h je takav...trazim uzrok,jer mi je nelogicno da je faza,ipak predugo traje... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moj mali je bio jako, jako aktivan- i jos uvek je samo sto je bilo gore kad je bio manji sto nije nista slusao. ako trci po ulici i vidim ispred njega bankinu na koju ce naleteti jer je sigurno ne vidi od tog njegovog jurcanja, ako mu viknem da stane, ne poslusa me naravno i zapne. morala sam da bdim non stop nad njim i da trcim kao luda. u zescoj sam kondiciji :)

sada je lakse sto je dosta razumniji u odnosu na cak 4.5 meseci unazad. i dalje trci i mnogo je ziv ali je dosta lakse.

sto se tice faze udaranja, stipanja, grebanja, imao ih je i on. ali je sortirao u svojoj glavici kod koga to prolazi-kod mene nije, to mu nisam dozvoljavala. znao je da moze da to radi kod bake koju i sada ugrize u besu ili od silne ljubavi ali ona mu to da da radi i on to zna.

sto se faze udaranja tice, to smo prosli sa njegovih 1.5dana ali sam, cini mi se, napravila veliku gresku govoreci mu ostrim tonom da se to ne sme raditi, to nije lepo, bla bla, pogotovo ne devojcice..pritom imamo i malu seku koja ima 7 meseci.

e onda sam mu tako stvorila blokadu da se ne sme udarati nikako i dozivela sam da gledam kako ga devojcica udara a on ne reaguje nimalo :angry: kad je mala preterala, rekla sam mu da joj vrati a on mi kaze: ne sme se udarati devojcica.

odlepila sam nacisto, i sad se iznerviram kad se setim toga i mislim da sam ja kriva sto sada nece da se brani.

tesko mu je sada da u glavi stvori sliku da moze da udari ako ga neko dira ali da prvi ne sme.

mada je mozda i takvo dete, ne znam.

stvarno sam bila iznenadjena agresivnim ponasanjem te devojcice koja je mesec dana mladja od njega a jos vise mamom koja ne reaguje.

ja to gledam ovako:

ako moje dete nekog udari, naravno da cu da odreagujem i da cu mu dati do znanja da takvo ponasanje nije prihvatljivo! pritom bih se izvinila detetu koje je udareno i pitala bih ga da li je dobro.

ocekivala sam od pomenute mame da reaguje isto, medjutim, nije.

Jos vise me je sokiralo to sto smo nas dve do tada bile jako, jako dobre, i tim pre bi trebala malo vise da obrati paznju na ponasanje male, ali, eto, nismo svi isti.

sada je meni ostalo da peglam svoje fleke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

24h je takav...trazim uzrok,jer mi je nelogicno da je faza,ipak predugo traje... :(

A da li se za nega može reći da je hiperaktivno dete? U tom slučaju raspitaj se za način ishrane jer to dosta zna da utiče na njihovo ponašanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

24h je takav...trazim uzrok,jer mi je nelogicno da je faza,ipak predugo traje... :(

Tigi, žao mi je. :(

Vasilije povremeno štipanjem, čupanjem i udaranjem iskazuje nežnost. Još uvek su mali da bi shvatili da time povređuju.

Kako reaguješ na sve to? Možda ga zabavljaju tvoje reakcije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tigi...hajde malo detaljnije objasni...da li je to u dnevnim fazama ili konstatno(što ne vjerujem)...

Na šta troši energiju..kako izgleda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja nemam neki savet da ti dam...kod mene to nije moglo da prođe, svaki pokušaj čupanja, grebanja, ujedanja sam sankcionisala, rečima da to nije u redu, da boli i slala dete u sobu....naravno dobijali su i batine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tigi, žao mi je. :(

Vasilije povremeno štipanjem, čupanjem i udaranjem iskazuje nežnost. Još uvek su mali da bi shvatili da time povređuju.

Kako reaguješ na sve to? Možda ga zabavljaju tvoje reakcije?

U vecini slucajeva objasnjenje je iskljucivo verbalno na sta on shvati i dolazi da se mazi posle udaranja,stipanja i sl.

Tigi...hajde malo detaljnije objasni...da li je to u dnevnim fazama ili konstatno(što ne vjerujem)...

Na šta troši energiju..kako izgleda?

Navescu jedan od primjera:Naima,prije neki dan bili smo kod moje prijateljice i on je pio vodu iz case i prosuo je...i naravno,rekla sam mu,da to nije u redu,uzela ga i stavila da sjedi pored mene,na sta se on okrenuo i udario me dva puta po licu,jer je svjestan da je pogrijesio...poludila sam,ne znam kako sam se suzdrzala,samo sam mu rekla da je dosta...ili recimo ako mu ne dam da dira cetku za wc solju,u inat meni podice poklopac od wc solje i staviti ruku u nju da pije kao vodu...Ima tu niz primjera...znaci nebitno je sta je u pitanju,uporan je da istraje u svom...

Ja nemam neki savet da ti dam...kod mene to nije moglo da prođe, svaki pokušaj čupanja, grebanja, ujedanja sam sankcionisala, rečima da to nije u redu, da boli i slala dete u sobu....naravno dobijali su i batine...

Batine su nesto sto ne zelim da primjenjujem,ali plasim se da cu morati... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O Tigi...ma dešava se to i nama...

ja ne vidim neko rješenje, osim kazne i malo šibom po guzici...jedino tada vidi da je pogriješio....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

batine su nesto sto ne zelim da primjenjujem,ali plasim se da cu morati... :(

Ja mog malog nisam htela ni da pipnem, pogotovo kad je bio uzrasta kao tvoj sin. ma ni luda ga ne bih udarila po guzi. (imala sam neke svoje "razloge i objasnjenja"). Po meni nista sto je uradio nije za batine. vecito sam imala opravdanje za njega, pa on je mali, ne razume i sl.

medjutim, kako je vreme prolazilo, a on sve vise razumeo i shvatao, tj shvatao je i tada nego ja nisam htela da vidim, tako sam videla da me ne zarezuje ni 2%. isto kao tvoj mali, kazem mu nesto ne, ne radi to, on i dalje radi i smeje mi se.

Videla sam gde to vodi pa sam malo poostrila situaciju.

Postujem ja nove tehnike vaspitanja, ne tuci, razgovor i sl ali kad je dete tako malo, tipa godinu ipo, dve, s njim ne mozes sesti i razgovarati zasto ne moze da se penje sa fotelje na prozor i da se klati na njemu, zasto se case koje stoje na stolu ne smu prosipati, zasto se daljinski od televizora ne baca i da ne nabrajam sve sta mi je stvarao, a ja sve pustala, kao mali je, ne razume i trcala za njim ceo dan po stanu i spasavala ga od nevolja. ako je opomenut 2x i nastavi da radi po svom, tada mala packa po guzi i ljut izraz lica moze mnogo da znaci detetu jer vidi da ne moze sve da radi bas kako je on zamislio.

on je mog tatu slusao itekako i sa godinu i sa godinu ipo a i sada jer ne zna njegovu reakciju. moju je znao da je nece ni biti pa se zato tako i ponasao.

Postujem ja vrlo, vrlo aktivnu prirodu od mog malog, ali granica aktivnosti i bezobrazluka itekako mora da postoji.

Kako vreme odmice, sve je poslusniji. Zna tacno sta se moze i sta se ne moze. kada ima neku novu idejicu, dodje i pita me: mama, jel smem ovo?

naravno, ima dana kad je bas aktivan, tj. nemiran. tada ga izvedem napolje da se istrci, izluduje i odmah je bolje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

O Tigi...ma dešava se to i nama...

ja ne vidim neko rješenje, osim kazne i malo šibom po guzici...jedino tada vidi da je pogriješio....

Ja mog malog nisam htela ni da pipnem, pogotovo kad je bio uzrasta kao tvoj sin. ma ni luda ga ne bih udarila po guzi. (imala sam neke svoje "razloge i objasnjenja"). Po meni nista sto je uradio nije za batine. vecito sam imala opravdanje za njega, pa on je mali, ne razume i sl.

medjutim, kako je vreme prolazilo, a on sve vise razumeo i shvatao, tj shvatao je i tada nego ja nisam htela da vidim, tako sam videla da me ne zarezuje ni 2%. isto kao tvoj mali, kazem mu nesto ne, ne radi to, on i dalje radi i smeje mi se.

Videla sam gde to vodi pa sam malo poostrila situaciju.

Postujem ja nove tehnike vaspitanja, ne tuci, razgovor i sl ali kad je dete tako malo, tipa godinu ipo, dve, s njim ne mozes sesti i razgovarati zasto ne moze da se penje sa fotelje na prozor i da se klati na njemu, zasto se case koje stoje na stolu ne smu prosipati, zasto se daljinski od televizora ne baca i da ne nabrajam sve sta mi je stvarao, a ja sve pustala, kao mali je, ne razume i trcala za njim ceo dan po stanu i spasavala ga od nevolja. ako je opomenut 2x i nastavi da radi po svom, tada mala packa po guzi i ljut izraz lica moze mnogo da znaci detetu jer vidi da ne moze sve da radi bas kako je on zamislio.

on je mog tatu slusao itekako i sa godinu i sa godinu ipo a i sada jer ne zna njegovu reakciju. moju je znao da je nece ni biti pa se zato tako i ponasao.

Postujem ja vrlo, vrlo aktivnu prirodu od mog malog, ali granica aktivnosti i bezobrazluka itekako mora da postoji.

Kako vreme odmice, sve je poslusniji. Zna tacno sta se moze i sta se ne moze. kada ima neku novu idejicu, dodje i pita me: mama, jel smem ovo?

naravno, ima dana kad je bas aktivan, tj. nemiran. tada ga izvedem napolje da se istrci, izluduje i odmah je bolje.

Nadam se da ovo nece dugo potrajati!Hvala na savjetima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tigi, ja vec uveliko urlam kad me Petar ne cuje jer mu nesto objasnjavam 3 puta. Obavezno cetvrti put zaurlam jako i on se sledi. Posle pola minuta, dodje da me ljubi i kaze : "Mama je ljuta! Ja volim mamu". Znaci da zna o cemu se radi. Znao je i kad je bio mladji kao tvoj Nikola. Naucila sam ga i bez lupanja po guzi da sam ljuta i da to nije dobro kad sam JA ljuta.

Moras bar da podviknes. Mora da se zna ko je vlast u kuci tj. ko vodi glavnu rec. Bez sve sale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

slazem se. deca moraju da znaju gde su granice. ja nisam neko ko puno vice, moja sestra kaze da sam sama razmazila svoju decu, ali ja njih mazim -kad se mazimo, igram se kad treba i mogu ali kad nesto mora da bude kako ja kazem, to jednostavno mora. cak mislim da sam vise ja autoritet nego mm. Luka isto kad zabrlja i ako ga grdim posle prepricava kako nije slusao a mamica se naljutila.. desavalo se da ga nekad i puknem, sad bas duuuuugo nisam ali pre neko vece vec nisam mogla da izdrzim.. posle je danima prepricavao, i sveki sam rekla ja sta je bilo i da sam ga malo po guzi a on nijednom nije rekao da sam ga tukla. samo je pricao, nisam bio dobar pa sam plakao..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Tigi, ja vec uveliko urlam kad me Petar ne cuje jer mu nesto objasnjavam 3 puta. Obavezno cetvrti put zaurlam jako i on se sledi. Posle pola minuta, dodje da me ljubi i kaze : "Mama je ljuta! Ja volim mamu". Znaci da zna o cemu se radi. Znao je i kad je bio mladji kao tvoj Nikola. Naucila sam ga i bez lupanja po guzi da sam ljuta i da to nije dobro kad sam JA ljuta.

Moras bar da podviknes. Mora da se zna ko je vlast u kuci tj. ko vodi glavnu rec. Bez sve sale.

slazem se. deca moraju da znaju gde su granice. ja nisam neko ko puno vice, moja sestra kaze da sam sama razmazila svoju decu, ali ja njih mazim -kad se mazimo, igram se kad treba i mogu ali kad nesto mora da bude kako ja kazem, to jednostavno mora. cak mislim da sam vise ja autoritet nego mm. Luka isto kad zabrlja i ako ga grdim posle prepricava kako nije slusao a mamica se naljutila.. desavalo se da ga nekad i puknem, sad bas duuuuugo nisam ali pre neko vece vec nisam mogla da izdrzim.. posle je danima prepricavao, i sveki sam rekla ja sta je bilo i da sam ga malo po guzi a on nijednom nije rekao da sam ga tukla. samo je pricao, nisam bio dobar pa sam plakao..

Hvala,zene!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao Tigi, nisam pametna, ali sto kazu ostale mame, ako nista malo ga klepi po guzi, ako nosi pelene, cisto sumnjam da ce da boli, vise ce da bude "uvreda".

Moja spica pada u raznorazne histerije, mislim zbog svakojakih gluposti. Fino sjedne, podje da vristi i baci se unazad. Par puta je lupila glavom i to dobro, jer nisam stigla da je uhvatim, a inace je stavim u lezeci polozaj i okrenem se na drugu stranu. Onda podje okretanje, lupanje nogama i rukama uz vristanje iz sveg glasa, a grlata je poprilicno.

Ljubav iskazuje stipanjem i grebanjem, do granice bola, a kad jauknem, nekad odglumim, a nekad i stvarno, ona se odvali smijati, pa jos jace. :( Plakanje, kukanje ili billo sta na taj fazon kod nje ne pali jer joj to bude tako smijesno, da krene jos jace. Posto je mm celav, njega vuce za usi do te mjere da on prokuka, bukvalno, a mene vuce za kosu kad god joj se ukaze prilika. Ti njeni izlivi ljubavi su jako bolni, ali sta ja da joj radim? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh,zenske,izgleda da sve imate problema kao ja,tj. ja kao vi:)Ahil je od 10-11og meseca krenuo sa ujedanjem(ali kao izlivom ljubavi),a od pre nekih 10ak dana sa autoagresijom.Udara glavom o vrata,radijator i sl. Prema meni nema los odnos,zapravo bas je egocentrican,cesto mu ja samo sluzim kao neko ko treba da ga zadovolji u svakom pogledu,i to je to.Kada hocu da ga grlim i ljubim-on me sklanja,gura,place...

A sada ono glavno- ja ga stavljam u ogradicu kada idem do WC-a,usisavam,kuvam,i sl.On je poceo da gura ruku u usta tada i da povraca:(Cesto to radi.Ja sam ga opominjala,kazem mu da je to lose,cak sam ga pljusnula nekoliko puta po rucicama:(,ali nista.Poceo je to da radi i van ogradice.Danas sam kuvala rucak,a on je insistirao da mu citam knjizicu,gurao mi je u ruke,ja sam ga sklanjala i govorila-kad mama zavrsi sa ruckom,citace ti...a on odmah ruku u usta i povracanje.Ja ga grdim,on place,histericno vristi,i ako ga ne uzmem i ucinim mu-ispovracace sve.Ne znam sta da radim.Pomozite!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zaboravih da kazem da sam sama uglavnom preko dana,nemam ni komsiluk,babe i dede,tako da moram malog da ostavljam malo "samog",kako bih uradila neki poslic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro...kod mene je tako stalno, Filip se tako ponaša samo sa mnom. Dosad nisam uspjela naći neko rješenje, osim predlaganja neke zanimacije. Npr: jutros je dramio da mu upalim računar i sjedim s njim dok on gleda bagere...nisam imala vremena, pa sam mu dala vode u čaši da zalijeva cvijeće...to ga je malo zainteresovalo. Uglavnom, kada baš prevazilazi mjere izvedem ga napolje...

Batine i kazne nisu pomagale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kada dete trazi paznju tu nema kazne, a ni pomoci...nije razlog za kaznjavanje, jer im to definitivno treba, cak i kada mi mislimo da preteruju, i ne bih mogla to da svrstam pod bezobrazluk. Jedino ti je resenje da ga angazujes da radi nesto sa tobom (kao) Npr moja Sara dok ja petljam po kuhinji, voli da uzme nogice od miksera i njima cangrlja po plasticnoj vanglici. Kada sam u kupatilu, ona ima krpicu kojom brise vrata, i tako u svakoj prostoriju ima neke svoje kobajagi poslove koje obavlja dok ja obavljam svoje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Eh,da hoce da mi nesto kao pomogne.Gde god se nadje sve baca na pod,u kupatilu imamo dosta korpica sa kozmetikom i sl. i on se prvo uhvati za to-tresne o pod,pokusava da stavlja sve u usta...u kuhinji isto,sve sto mu dam-da kuva kao rucak,muti nesto,je kratkog veka(2 min. i baca odmah).On ocigledno trazi paznju stoprocentnu,sto je nemoguce..Videcemo sta dalje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh,zenske,izgleda da sve imate problema kao ja,tj. ja kao vi:)Ahil je od 10-11og meseca krenuo sa ujedanjem(ali kao izlivom ljubavi),a od pre nekih 10ak dana sa autoagresijom.Udara glavom o vrata,radijator i sl. Prema meni nema los odnos,zapravo bas je egocentrican,cesto mu ja samo sluzim kao neko ko treba da ga zadovolji u svakom pogledu,i to je to.Kada hocu da ga grlim i ljubim-on me sklanja,gura,place...

A sada ono glavno- ja ga stavljam u ogradicu kada idem do WC-a,usisavam,kuvam,i sl.On je poceo da gura ruku u usta tada i da povraca:(Cesto to radi.Ja sam ga opominjala,kazem mu da je to lose,cak sam ga pljusnula nekoliko puta po rucicama:(,ali nista.Poceo je to da radi i van ogradice.Danas sam kuvala rucak,a on je insistirao da mu citam knjizicu,gurao mi je u ruke,ja sam ga sklanjala i govorila-kad mama zavrsi sa ruckom,citace ti...a on odmah ruku u usta i povracanje.Ja ga grdim,on place,histericno vristi,i ako ga ne uzmem i ucinim mu-ispovracace sve.Ne znam sta da radim.Pomozite!

To sto ujeda i udara mislim da je faza koju skoro svako dete prolazi. e to sa povracanjem je klasicno skretanje paznje na sebe jer verovatno vidi tebe da se izbezumis i da ga odmah uzimas. to sam cula sto puta da deca rade kad krecu u vrtic.E sad sta da radis,da li da mu malo jacim tonom zapretis,zaista ne znam. jako zeznutasituacija. da je nesto drugo,rekla bih da ga iskuliras,ali ipak je povracanje u pitanju. a da mu mozda pustis crtani ili da bude tu uz tebe dok radis bilo sta a da ga ne stavljas u ogradicu?

Ja uglavnom luku angazujem da mi kao pomaze kad kacim ves,ili slicno. kad ribam kupatilo onda mu pustim crtani da ne bi udisao hemiju. naravno to je bilo tako negde u vasem periodu,sad znamo da se samo zabavljamo dok mama nesto radi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Onda u kolica pa svuda sa sobom :) Pevaj, pricaj dok radis i srecno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Maro ja sam imala iste probleme sa Pavlom. Sto se tice povracanja, to je radio kad ga kao kuliram, pa sam odustala od tog nacina. Kad mi je trazio da ga nosim, da gleda kako ja kuvam i sl. ja ga uzmem i pokazem sta mama radi a onda ga stavim za sto pa mu dam serpu i varljacu, pa se onda on sam zanima! I sad napolju trazi da se nosi, uzmem ga i nosim minut dva pa spustim ili stavim u kolica. Najbolje je znaci da mu das to sto hoce minut dva pa mu nadji drugu zanimaciju, tako je kod nas uspevalo. A sto se tice cupanja i ujedanja, to je faza i to vrlo bolna, al proci ce. Ja sam letos setala po 10 modrica na rukama :( sa tim je proslo, mada ume ponekad da me pocupa ili krene da ugrize!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uh Maro. Luka npr. je pre neki dan dok sam ja prala sudove trazio da ga uzmem, naravno nisam htela. Cujem u jednom momentu da place i kaze: Zagavio piste. Pogledam on uvukao rucicu u ono sto se otvara rerna na sporetu (onu rucku, znate na sta mislim), pridjem izvucem mu ruku i vidim da sam lako izvukla. Veruj mi kad god necu da obratim paznju na ono sto trazi on pridje provuce ruku i pocinje da place, krokodilske suze, kad vidi da i dalje ja ne obracam paznju on izvuce ruku i nastavi dalje i sve tako u krug.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Vidim da svako dete reaguje priblizno isto u ovom periodu-manipulatorski:)Stvar je u tome da Ahila ne zanimaju crtaci,ja sam mu pustala kad radim nesto,ali to ga drzi minut-dva.Mnogo mu je tesko odrzati paznju,sve mu je dosadno.Probala sam i u kolica da ga stavim,pa pored mene sta god radim,dok je bio manji..sad vec pocinje da se koprca po kolicima i hoce napolje.Mnogo je nemiran,ne drzi ga mesto dva minuta,a posto bas nemamo drugare po komsiluku,ja sam mu najbolja drugarica,koja kad nece da se igra bude kaznjena na ovaj nacin:(

Inace,to ne radi samo meni,i kad je mm tu ista prica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.