CRY IT OUT

odgovora

Objavljeno

Poštovane mame,

Na svim forumima i u knjigama čitamo kako je najefikasniji metod učenja deteta da se samo uspavljuje to da ga pustimo da otplače i samo se uspava. I tako posle par dana plakanja bebe nauče da se niko ne odaziva na njihov plač i počnu da se uspavljuju same u tišini.

Kada smo našeg, tada osmomesečnog sina učili tome, komšije su lupale u radijator i mi smo bili primorani da odemo kod babe i dede koji žive u kući i tamo provedemo nedelju dana kako bi beba naučila uspavljivanje. I zaista, urodilo je plodom, sad u 9pm sam zaspi.

Sledeći problem na koji smo naišli je buđenje u 5am. Opet, svi savetuju da treba pustiti dete da se samo uspava i da će prestati da se budi očekivajući da sisa svaki put kad zaplače. Juče smo probali prvi put, plakao je kratko i uspavao se. Danas se opet budio tačno u 5am i plakao par minuta, ali su ovog puta komšije nogom lupale u pod. Naravno, to samo povećava nervozu i svađu između muža i mene. Ja ne mogu da shvatim da se bune što beba plače, pogotovo kada znam da oni imaju dete od 3 godine. Muž tvrdi da je to deo kućnog reda i da ga moramo poštovati.

Suma sumarum, nema druge opcije nego da prestanemo sa "vaspitavanjem" i "učenjem". Da se svađam sa komšijama ne želim. Razumem da oni imaju pravo na miran san i da ne mogu da očekujem da razumeju. A opet ne razumem da su oni tako bezdušni i da se bune na bebin plač. Da je muzika, bušenje ili bilo šta drugo u pitanju razumela bih.

Da li su te knjige i saveti pravljeni samo za ljude koji žive u kućama? Da li je još neko imao ovakvu situaciju sa komšijama?

Da li treba da se izvinim komšijama kada ih sretnem na hodniku (iako bih nešto drugo radije uradila)?

Unapred hvala na odgovorima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da treba da ignorišete komšijino lupanje nogom ili u radijator, a kad sretnete istog, ukoliko nešto prokomentariše, treba da odgovoriš da dete nema bateriju i dugme off-on!

Da su iole normalni to ne bi radili, mislim.. i oni imaju malo dete i znaju šta i kako ide...

mama maza voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa, delikatna situacija...ja živim u kući sa rođacima i naslušali smo se i mi plača i vike njihove dece i oni plača i vike naše dece...meni lično nije smetalo, a ni njima...moj savet: ne izvinjavati se, već pitati komšije što lupaju u 5h ujutro i remete detetov san i navike...drugo, možda plač vašeg deteta budi njihovo dete, pa su i oni besni što puštate dete da plače i da budi njihovo dete...treće beba od 9 meseci teško da može sama da se uspava...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja bih prvo otisla na "kafu" kod doticnih i lepo objasnila o cemu se radi i izrazila nadu da ce to trajati samo par dana ,

da ih lepo molis za razumevanje,

veruj lepa rec i gvozdena vrata otvara,

ako su nerazumni onda ih iskuliraj i kada ti u 05h ujutru lupaju nogom ili u radijator a ti pravo na vrata zvoni dok ne ustanu i lepo se objasni sa njima kao sto si gore vec napisala da li treba da prestanes da vaspitavas svoje dete ???

pricalica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To za komšije - nemam neki naročit savet ili komentar, osim da se ne izvinjavaš ni zbog čega! Kao što je neko već rekao, beba nema on/off dugme. Ja bih ignorisala lupanje.

Ne znam tačno koliko ti beba sada ima meseci (shvatila sam da ima manje od godinu dana), ali nije nenormalno da se budi oko 5, a ako još uvek sisa, moja preporuka je da mu daš ili ako već nećeš, daj mu malo vode. Dojene bebe uglavnom prestanu sa tim buđenjima tek kad potpuno prestanu da sisaju. 8 sati sna u kontinuitetu je odlična stvar i ne može se očekivati više.

pricalica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dečko ima sada 9 meseci i 10 dana. Jako sam srećna što smo uspeli da ga naučimo da se sam uspavljuje uveče, a 8 sati u kontinuitetu jeste odlično, ali sam htela da pokušam da izbacimo i to buđenje u 5 jer vidim da mu se užasno spava i da se probudi čisto iz navike. Skoro i da ne sisa već samo drži sisu u ustima.

Inače od rođenja spava celu noć pa mi je verovatno zato čudno što je počeo ovako da se budi i to od momenta kad je krenuo sam da se uspavljuje.

Sa komšijama se ne družimo, samo se jedini drugima javimo kada se sretnemo u hodniku. A bilo koje rešenje (lepa reč, odlazak na vrata u 5 ujutru, raspravljanje) nije jednostavno jer se ni muž i ja nismo dogovorili šta nam je činiti. On ih pak pravda, razume, kažu imaju pravo da se žale, to je kršenje kućnog reda, a ja ipak smatram da u kućni red ne spada dete koje plače. I dodatni problem je taj što on prestane da plače kada mi njega uzmemo u naš krevet damo mu da sisa/pije vodu/sedi na nama, itd. I mislim da komšijama nije lako objasniti da je to stvar vaspitavanja ako oni čuju da dete prestane da plače u momentu kada oni počnu da lupaju, tj kada ga muž uzme u ruke.

Čini mi se da je jedino rešenje za sada da se upravljamo po njegovom plaču i dozvolimo komšijama da spavaju i da se nadamo da je ovo samo trenutna faza koja će proći (zubići?).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kad samo pomislim da i nas ovo isto jos malo ceka... mislim da me vec sad ovako sa stomakom neki popreko gledaju jer znaju kakva nas buka ceka za mesec dana... mada iskreno, ne mislim nesto da se obazirem na njihove komentare, jer se kod nas taj famozni "kucni red" ne postuje svakako, svak busi i radi u sred noci, dana, muzika se pusta, al meni iskreno ne smeta, jer pobogu sama sam izabrala da zivim u zgradi sa jos 20 komsija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne mogu da shvatim takve ljude,a iskreno ne bih se nesto ni trudila. Jednostavno ih ignorisite i cao.Nemoj odustajati od svoje zamisli,pa naopako to je beba,ej.Izbori se s muzem da ga ne uzima,zanemari komsiluk. Ovako i bebana zbunjujete,jednom odreagujete na plac,a drugi put ne

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

To za komšije - nemam neki naročit savet ili komentar, osim da se ne izvinjavaš ni zbog čega! Kao što je neko već rekao, beba nema on/off dugme. Ja bih ignorisala lupanje.

Ne znam tačno koliko ti beba sada ima meseci (shvatila sam da ima manje od godinu dana), ali nije nenormalno da se budi oko 5, a ako još uvek sisa, moja preporuka je da mu daš ili ako već nećeš, daj mu malo vode. Dojene bebe uglavnom prestanu sa tim buđenjima tek kad potpuno prestanu da sisaju. 8 sati sna u kontinuitetu je odlična stvar i ne može se očekivati više.

Slazem se Phoenix potpuno. Dodala bih samo da ima beba kojima je ipak potreba za hranom, vodom u 5 ujutro, a ne sve svrstavati u navike. Njemu se jadnom toliko spava da ne povuce dovoljno mleka mozda, ali utoli zedj za to malo.

Moje dete sada ima 19 meseci i budi se izmedju 5 i 6 ujutro i popije bez problema 250ml mleka, a sisa samo da bi se posle toga uspavao. Nije sve tako knjiski kao sto izgleda. Nisu knjige pisane za one koji zive u kuci nego za neki prosek koji u stvarnom svetu i ne postoji. Svi mi imamo razlicite potrebe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

geravodeli-jeste li se navikli na komšije i komšije na vas? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

mrzim to nerazumjevanje!!!

Shvatam ja da ljudi žele da se odmore i spavaju ali LJUTITI SE NA MALO DIJETE ŠTO PLAČE??????????????????????????????????????? nije mi jasno

Ja bi ih ignorisala a ako bi mi zakucali na vrata ili nastavili sa lupanjem PRIJAVILA BI IH POLICIJI ZA UZNEMIRAVANJE. Po toj logici, zbog licnog reda niko ne bi trebao da ima dijete

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja kad sam se porodila (tada smo bili u drugom stanu), u tih prvih nedelju dana je dosla komsinica ispod nas da me pita sta mi to radimo kad pomeramo po celu noc namestaj i vucemo po parketu oni ne mogu da spavaju. mm bio na poslu pa sam ja otvorila, sestra mi bila i sveki.. one umrle od smeha. ja kazem GOSPODJO DRAGA, IMAM BEBU OD 8 DANA, TEK SAM SE PORODILA JEDVA SAM DOSLA DO VRATA DA OTVORIM.. AKO VAM SMETA BEBA STO PLACE JEDINO RESENJE JE DA TO PRIHVATITE JER JA TO SAD NE MOGU DA PROMENIM, AKO STE DOSLI DA VIDITE KAKO SMO BICE BOLJE A ZA TAJ NAMESTAJ NEMAM KOMENTAR !!!

nekad ne mozes bolje sa takvima..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Srecom ja nisam imala takvih problema sa komsijama ali da se desilo mislim da bih im u inat snimila bebim plac pa pustala i kad moja ne place :rolleyes: .Smatram da takvi ljudi i ne trebaju da zive u zgradi vec fino put pod noge pa negdje na selo i neka uzivaju u miru i tisini

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa, delikatna situacija...ja živim u kući sa rođacima i naslušali smo se i mi plača i vike njihove dece i oni plača i vike naše dece...meni lično nije smetalo, a ni njima...moj savet: ne izvinjavati se, već pitati komšije što lupaju u 5h ujutro i remete detetov san i navike...drugo, možda plač vašeg deteta budi njihovo dete, pa su i oni besni što puštate dete da plače i da budi njihovo dete...treće beba od 9 meseci teško da može sama da se uspava...

E baš ovako... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sledeći problem na koji smo naišli je buđenje u 5am. Opet, svi savetuju da treba pustiti dete da se samo uspava i da će prestati da se budi očekivajući da sisa svaki put kad zaplače. Juče smo probali prvi put, plakao je kratko i uspavao se. Danas se opet budio tačno u 5am i plakao par minuta, ali su ovog puta komšije nogom lupale u pod. Naravno, to samo povećava nervozu i svađu između muža i mene. Ja ne mogu da shvatim da se bune što beba plače, pogotovo kada znam da oni imaju dete od 3 godine. Muž tvrdi da je to deo kućnog reda i da ga moramo poštovati.

Hehe, pa i njih treba odviknuti od toga, ako budu lupali, i to ne urodi plodom, prestace...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa, delikatna situacija...ja živim u kući sa rođacima i naslušali smo se i mi plača i vike njihove dece i oni plača i vike naše dece...meni lično nije smetalo, a ni njima...moj savet: ne izvinjavati se, već pitati komšije što lupaju u 5h ujutro i remete detetov san i navike...drugo, možda plač vašeg deteta budi njihovo dete, pa su i oni besni što puštate dete da plače i da budi njihovo dete...treće beba od 9 meseci teško da može sama da se uspava...

Ja se sa tim bas i ne slazem. Jovan, kad jede u noc, ja ga nateram da podrigne i spustim ga u krevetac, on se igra sam sa sobom jedno 15 min, nekad malo kenjka, i zaspi sam. Nekad to upali i ujutru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dok sam bila trudna bas sam mislila da ce se komsiluk buniti zbog bebane i nocnog placa. Medjutim ispostavilo se da moje dete spava noc sasvim fino, ako se i probudi to nije plac vec onako guce i trazi mamu i siku. Jos je ona meni mala da bi se sama uspavljivala, a i ne budi se eto tako sto joj navika, vec je ili gladna ili zedna. Stan pored nas, beba od mesec ipo dana, stan iznad nas beba od 3 meseca. Cujem nekad deca placu ali na srecu Elenu to ne budi, i iskreno nikad mi nije smetalo, pre pomislim kako je tim mamama, jel se snalaze i tako to... Ostatak komsiluka isto, nikad se nije niko zalio, al verovatno ni nemaju kad jer uvek neko nesto renovira pa je zgrada uvek u nekim radovima, meni je prosto cudno ako je dan prosao u tisini :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nasa zgrada ima 3 sprata, mi smo na drugom. Iznad nas je zena sa 4-voro dece, koji su po veci, a ispod nas je zena sa, pa jedno-7,8. I najmladje je doslo izporodilista kuci kad sam ja krenula na porodjaj. U prevodu, kad Jovan ucuti, njega cujemo. Ni meni ne smetaju oni, a ni mi njima, bar se niko nije zalio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako sam bila potrešena kad me je prijateljica savjetovala kako beba da mi se uspava.Potrešena jer je ona njenog sinčića tako "učila".šta vi mislite o ovoj metodi

"Napisat ću samo osnove, ostalo ima u originalnom tekstu:

Metoda uspavljivanja "puštanjem djeteta da plače" fizički je, mentalno i emocionalno štetna za bebe i ne preporučuje je niti jedna ugledna pedijatrijska institucija. I dr. Richard Ferber sam se odrekao navedene metode. Bebe i djeca doživjela su značajne zdravstvene i psihičke probleme zbog korištenja navedene metode. Neka su umrla. pas-content-54.gif

Bebe se ostavljaju same u sobama u krevetićima da plaču, roditeljima se kaže da odu. Ako beba prestane plakati, roditelj smatra da je "uspio", da je sve ok. Čak i ako roditelj ulazi provjeriti bebu svakih pet minuta, to nije dovoljno. Beba može plakati i jer joj je rukica/nogica/glava zapela u ogradicu krevetića. Dok se dodje u provjeru bebe....dosta je reći da može biti prekasno (dalje ne bih pisala o ovim jako gadnim posljedicama).

A one "blaže" (barem u tom trenutku blaže)...bebin jedini način komunikacije je plač. Ako roditelji ne odgovaraju na isti, bebica nauči da njen plač nema svrhe i da ne može uspostaviti komunikaciju sa svojim roditeljima i da roditelje njene "riječi" ne zanimaju-a to itekako djeluje na njenu psihu. Kako-to možete pretpostaviti i sami pas-content-54.gif "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ma bolesno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jako sam bila potrešena kad me je prijateljica savjetovala kako beba da mi se uspava.Potrešena jer je ona njenog sinčića tako "učila".šta vi mislite o ovoj metodi

"Napisat ću samo osnove, ostalo ima u originalnom tekstu:

Metoda uspavljivanja "puštanjem djeteta da plače" fizički je, mentalno i emocionalno štetna za bebe i ne preporučuje je niti jedna ugledna pedijatrijska institucija. I dr. Richard Ferber sam se odrekao navedene metode. Bebe i djeca doživjela su značajne zdravstvene i psihičke probleme zbog korištenja navedene metode. Neka su umrla. pas-content-54.gif

Bebe se ostavljaju same u sobama u krevetićima da plaču, roditeljima se kaže da odu. Ako beba prestane plakati, roditelj smatra da je "uspio", da je sve ok. Čak i ako roditelj ulazi provjeriti bebu svakih pet minuta, to nije dovoljno. Beba može plakati i jer joj je rukica/nogica/glava zapela u ogradicu krevetića. Dok se dodje u provjeru bebe....dosta je reći da može biti prekasno (dalje ne bih pisala o ovim jako gadnim posljedicama).

A one "blaže" (barem u tom trenutku blaže)...bebin jedini način komunikacije je plač. Ako roditelji ne odgovaraju na isti, bebica nauči da njen plač nema svrhe i da ne može uspostaviti komunikaciju sa svojim roditeljima i da roditelje njene "riječi" ne zanimaju-a to itekako djeluje na njenu psihu. Kako-to možete pretpostaviti i sami pas-content-54.gif "

Ovo mora da su neki glupi ameri pisali , bas mi lici na njih "Beba može plakati i jer joj je rukica/nogica/glava zapela u ogradicu krevetića." Boze me sacuvaj i sakloni , mislim da svaka majka , kao i ja tacno po nacinu plakanja svog deteta zna dali ga nesto boli , dali hoce da se mazi , dali je gladno , ili se bez veze ( bez suza) kmezi \Cuj glava mu zapela ?????? o majko mila !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čitala sam o rezultatima istraživanja gde je meren nivo kortizola kod beba kod kojih je primenjena metoda "ostaviti bebu da plače". Nivo kortizola (hormona stresa) je ostao povišen čak i nekoliko dana nakon primenjivanja ove metoda učenja bebe da se uspava sama,

Moje mišljenje je da je to potpuno nehumanio i protivno prirodnim zakonima.

Ljubinka voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Čitala sam o rezultatima istraživanja gde je meren nivo kortizola kod beba kod kojih je primenjena metoda "ostaviti bebu da plače". Nivo kortizola (hormona stresa) je ostao povišen čak i nekoliko dana nakon primenjivanja ove metoda učenja bebe da se uspava sama,

Moje mišljenje je da je to potpuno nehumanio i protivno prirodnim zakonima.

Slažem se... Ma ne bih mogla da ga pustim da plače dok se ne uspava, pa taman mi ruke i noge otpadale od držanja deteta... Ne znam šta je nosanje po rukama, ali se baš protivim im metodama - puti dete da plače, zaspaće... Uf...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ma dusa me zaboli na samu pomisao.Moja deca,moj zivot,pa sto sam ih radjala ako ne mogu da ih gledam.Svaka njihova suza me boli.

Ma to su ludaci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odmah da kazem da pustiti bebu da place ne znaci da je ostavis da place dugooo, pola sata npr, nego samo kratko, pet minuta maksimum.

Onda se beba uzima, nosa se i kad se smiri, opet se spusta u krevetac. I tako sve dok beba ne zaspe...

Ja sam primenjivala slican nacin, jer mi je cerka spavala na rukama ali cim bi je spustila u krevetac, ona bi se budila i pocinjala plakanje. Ja sam je onda malo ljuljuskala u krevetcu i ona bi vrlo brzo zaspala. Ni jednog momenta se dete ne ostavlja bez nadzora. Posle par dana, vise nisam je ni trebala da ljuljam, vec je cim bi je spustila, nastavila da spava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.