Београдски синдикат

odgovora

Objavljeno

Занима ме ваше мишљење о овој "музичкој групи".

Ово је линк за бесплатно преузимање : http://beogradskisindikat.com/

Наиме, о чему се ради. Ја нисам љубитељ ХИП - ХОП (РЕП) музике, али, овде сам нешто друго видео.

Оно што је некада био "нови талас" са Рок еН Рол музиком, ово је исто то, само чини ми се још много снажније. Рекао бих, да без обзира што на ТВу, радио станицама их НИКО или готово нико не пушта, они су тренутно НАЈСЛУШАНИЈА музичка група у СРБИЈИ а чини ми се и далеко више, то се може видети и на коментарима које остављају људи на Ју тубу испод спотова, које, веровали или не НИСУ ОНИ ПРАВИЛИ, него љубитељи њихове музике !?

Кроз своје текстове, они описују опште стање у друштву, отворени су, за мене, просто савршено. Рекао бих, једини који отворено кроз музику кажу шта мисле, и тај талас се сада више не може зауставити, скоро свака кућа има "скинут" последњи албум "дискртни хероји" а нико их не зове да гостују, рецимо на ТБ националним фрекфренцијама, не пуштају њихову музику, ништа, као да не постоје!!!

На њиховој презентацији, уз песме, скида се и ПДФ са текстовима, да би се боље "разумело" о чему певају.

Заиста би волео да неко одговори шта мисли о покрету, музици, текстовима ....

Поздрав

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

BS je stvarno ok grupa, takođe nisam ljubitelj ove vrste muzike ali oni zbilja imaju dobre tekstove a ako ocenjujem muziku-ritam nisu moj "ukus" tako da nebih dala objektivnu ocenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Сви ме бојкотују :( или нико нема баш никакво мишљење о овој култној београдској музичкој групи, или покрету :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je bojkot u pitanju ;):lol: :lol: :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Obozavam hip-hip i rap. Beogradski sindikat je jedini srpski rap koji mogu da slusam tj odgledam na youtube. Odlicni tekstovi!!!Momci 'pricaju' o Srbiji i nasem drustvu uopste onakvim kakvi zaista jesu i bravo za to

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

OBOZAVAM IH !!!!!!!! Oni govore o trnutnoj situaciji u Srbiji , pesme su im vrh , nema koje ne volim .. Slusam ih svaki dan :) U kola najvise njih slusamo , skoro sve pesme znam napamet a evo koje su mi ono bas omiljene

Oni su

Svaka im cast na pesmama , samo istinu pricaju kroz njihove pesme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ih isto jako volim, sveži su, realni, surovo iskreni i ne uvlače se produkcijskim kućama. Sa druge strane, zbog toga nisu komercijalni i zato nisu zastupljeni koliko bi trebalo da budu.

Međutim, moje mišljenje da su fenomalni i nije skroz objektivno jer mi je jako dobar drug u BSu a rođeni brat u Fantastičnoj četvorci (F4) sa Škabom iz BSa :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ih isto jako volim, sveži su, realni, surovo iskreni i ne uvlače se produkcijskim kućama. Sa druge strane, zbog toga nisu komercijalni i zato nisu zastupljeni koliko bi trebalo da budu.

Međutim, moje mišljenje da su fenomalni i nije skroz objektivno jer mi je jako dobar drug u BSu a rođeni brat u Fantastičnoj četvorci (F4) sa Škabom iz BSa :P

Meni se i svidja sto nisu komercijalni, tacnije sto nisu zastupljeni onoliko koliko je ostali srpski rap od kojeg se zaista gadim. To gole cice, ovo , ono, koga jos briga za te stvari.

Ziveo BS! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Београдски синдикат: Јавност је изгладњела звијер која се храни сензацијама!

Среда, 17 Август 2011 10:11 |

Преузето са сајта pogledi.ba

Сриједа, 03. август 2011.

Београдски синдикат су српска хип хоп група која је захваљујући својим каризматичним и искреним стиховима постала друштвени и културни феномен. Својим пјесмама постали су узор младима широм еx. Југославије, а због свог критичког осврта на друштвено-политичку ситуацију били су увелике медијски игнорирани. Албум „Дискретни хероји“ описује људе који свакодневно воде своје битке и вјерују у боље сутра. С којима проблемима и различитим притисцима су се сусретали, одакле уопће назив „синдикат“ , јесу ли у стиховима некада и сами огријешили с претјераном критиком можете, између осталог, прочитати у ексклузивном интервјуу којег је у име Београдских синдиката дао Феђа Димовић за pogled.ba.

Како коментирате чињеницу да сте из групе постали културни и друштвени феномен те најгласнији крик напаћеног народа?

То је само слика и прилика времена у којем живимо. Уз толику државну администрацију, разне институције, установе, агенције, политичке странке, радничке синдикате и невладине организације, проблемима народа се бави скупина од десет момака који нису ни на каквом положају. У нашу глазбу унијели смо љубав према нашој домовини и народу, а настојали смо то показати и у бројним конкретним акцијама. Људи то препознају и зато нас веома цијене. Знају да све радимо из срца, а ништа због новца. Само говоримо оно што већина народа мисли. Нисмо измислили топлу воду. Користимо своју популарност и ауторитет како бисмо послали позитивну поруку. То је наш допринос.

Албумом “Дискретни хероји” брутално описујете сурову стварност. Коме је албум посвећен и зашто сте га одлучили бесплатно издати?

Албум је бесплатно објављен на страници уз манифест који носи назив “Добра вест”. У том манифесту је објашњено коме је албум посвећен – дискретним херојима, како се и сам албум зове. То су људи који чине корпус Београдског синдиката. То су људи који воде свакодневне битке, који се не предају без обзира на околности, који никада не стављају себе испред других и који и даље вјерују у боље сутра. Због тога бих рекао да овај албум није огледало сурове стварности него је прије позив на борбу за љепшу будућност. Он је позив на успостављање правог сустава вриједности у нашем друштву. Будући да су у питању универзалне људске вриједности, овај албум је универзалан и с истим жаром се може слушати на свакој точки планета, наравно под увјетом да разумијете ријечи пјесама. Будући да се на овом албуму налазе наше идеје, нисмо жељели на њих налијепити цијену него их подијелити с другима. Зато је албум и бесплатан.

Јесте ли имали проблема због Ваших стихова и борбе против режима?

Ако је питање је ли нам нетко физички угрожавао животе, онда је одговор негативан. Међутим, сама чињеница да смо за ових годину дана, колико је прошло од изласка “Дискретних хероја”, имали свега три концерта у Србији (од чега су два била хуманитарна), говори о томе какав Синдикат ужива третман због свог дјеловања. Тијеком промоције прошлог албума “Сви заједно”, имали смо три концерта мјесечно. Сада када су у Србији коначно на власти демократске, проеуропске снаге, Београдски синдикат више није пожељан са својим хуманистичком, антитржишном причом. Данашње методе којима се сустав бори против “друштвено опасних” појава као што је Синдикат су много перфидније и подлије од репресивних метода којима се одликовао комунистички режим. Главни циљ им је медијским манипулацијама или једноставно потпуним игнорирањем учинити да те нигдје нема, као да ни не постојиш. Изврше твоје грађанско и политичко убојство. Али грдно се варају ако мисле да се те методе могу примијенити на БС. Синдикат је јачи од свих лажи и забрана, јер Синдикат нисмо само нас десеторица из групе него је то идеја која је прерасла нас као индивидуе и постала заједничка свим добрим људима.

Стекли сте популарност, а успјели сте остати неовисни. Како је то уопће могуће?

Потпуно је могуће кад нешто радите из љубави и увјерења, а не због славе и новца. Слобода је најврједнија ствар коју један човјек може посједовати и нема тих пара које би могле купити нашу слободу. Али слобода се тешко стјече и још теже задржава. Човјек мора утрошити много више труда и времена ако жели у животу остати неовисан. То значи ићи кроз живот тежим путем, не правити компромисе, бити неконформист и бити спреман да због тога често будеш изложен нападима оних који су све уљуљкали у суставу. Наша највећа срећа је што се не бавимо професионално глазбом него сватко од нас има своје занимање ван Београдског синдиката. Имамо могућност глазбом се бавити из идеала.

Јавност је подијељена због пјесме “Добродошли у Србију”, дио сматра да је то говор мржње, други дио да су стихови сирова реалност. Што бисте поручили и једнима и другима?

Јавност је изгладњела звијер која се храни сензацијама. Њу суштина уопће не занима. Ево управо је изашао наш нови спот за веома поучну пјесму “Зајеби”, на којем се умјесто чланова Синдиката појављују дјеца. Порука те пјесме је више него јасна - брините се о овим клинцима; размислите у каквом времену нам дјеца одрастају. Ипак медији су из свега једино извели закључак да је Синдикат овим спотом “поновно шокирао јавност”, јер мала дјеца псују и говоре непримјерене ријечи. Из свега се стјече дојам да ти који то пишу нису ни послушали ријечи наше пјесме, него су похитали утолити глад јавности још једном сензацијом. Такав је случај и с пјесмом “Wелцоме то Србија”. Та пјесма је опомена, а не позив на тероризам. Већина људи не кужи да је сувремени свијет постао јако суров и извитоперен. Ово вријеме не инспирира људе на добра дјела него на умоболне потезе. Ми смо у “Wелцоме то Србија” упозорили власт да ће њихова небрига о народу на крају довести до тога да ће се неки очајник дигнути у зрак на јавноме мјесту. Такве појаве нису ријеткост у свијету, а ми не желимо да се такво што догоди и у Србији.

Одакле уопће назив Синдикат и имате ли Ви неке своје синдикалне ставове?

То име датира још од самог почетка када смо се упознали и почели се дружити и стварати глазбу. Име Синдикат симболизира наше заједништво које желимо пренијети и на цијелу нацију. Позивамо све Србе на удруживање и јединство, па су у том смислу наши ставови синдикални.

Често критизирате политички режим, капиталистичко друштво кроз своје стихове. Међутим, како промијенити данашњу ситуацију набоље?

Као прво, свака индивидуа мора прво поћи од себе. Сватко мора себе промијенити набоље, да би се онда могло поправити и цијело друштво. Свједоци смо да нам годинама промјене режима, политичких уређења и програма нису донијеле никакав бољитак. То је зато што се људи нису мијењали набоље, него су се само смјењивали на власти. Све вријеме је био на снази погрешан сустав вриједности који је спрјечавао промјене. Људи се уче бити грамзиви, лагати, поткрадати и издати властиту земљу и народ, забадати једни другима ножеве у леђа... Док год је тако, гледат ћемо увијек исти филм. Зато се ми залажемо да се у Србији имплементира прави сустав вриједности, као што су љубав, правда, поштење, солидарност, патриотизам, вјера у Бога, пријатељство, пожртвованост, искреност, скромност, итд. Ове вриједности промовирамо кроз наше пјесме, али и кроз низ предавања које смо ове године одржали на факултетима и средњим школама у цијелој Србији у оквиру “Пројекта Србија” што је назив ове наше иницијативе.

У Србији постоји одређено медијско игнорирање неких Ваших пјесама. Тко стоји иза тога и има ли то утјецаја на Ваш рад?

Стоје они који су промотори онога што данас називамо неолибералном глобализацијом. Политичке странке, медији, тајкуни, невладине организације и сви они који су креатори ове обмане и успаванке коју многи данас називају животом. Они су нас од старта покушавали омаловажити, укалупити, дезавуирати цјелокупан наш рад, али им то није пошло за руком. Нису успјели увјерити народ да смо ми фашисти, нацисти, клерикалци, страни плаћеници, наркомани, хулигани, терористи - иако су то све биле етикете које су нам покушали пришити. На крају су се одлучили игнорирати нас. Иако Синдиката готово да нема у српским медијима, ми смо и те како слушани. Према неким статистикама, албум “Дискретни хероји” чуло је око милијун људи у Србији. Наши спотови имају и по више милијуна прегледа на YоуТубеу. Страница www.београдскисиндикат.цом је изузетно посјећена и сваки дан добива огроман број порука подршке од људи који воле Синдикат. То значи да никаква цензура не може зауставити наше поруке, односно да власт није успјела у намјери да нас ушутка.

Јесте ли се кроз своје стихове понекад огријешили и превише критизирали некога?

Не, мислим да нисмо. Свака наша критика је увијек била на мјесту, а вјерујемо да су нам се неки и провукли јер нисмо могли увијек све обухватити. Временом смо схватили да имена и нису толико битна, будући да се она мијењају а све остаје по старом. Када смо престали прозивати политичаре по имену и презимену и почели се супротстављати суставу вриједности који их је изњедрио, тек тада смо за њих постали опасни. Док смо правили пјесме типа “Говедина”, били смо сваки дан на телевизији јер је то била добра прилика за режим да се представи као демократски. Мислили су да ћемо и ми постати дио естрадног колажа, ако нам мало укажу пажње. Али ту су се гадно преварили. Сада када смо избацили “Дискретне хероје” и позвали људе да мисле својом главом, да се образују, да читају књиге, буду добри људи, да се међусобно помажу...., е тада смо и постали државни непријатељи. Опасни смо јер одударамо од колотечине у којој се цијела земља заглавила. Зато што дижемо валове на мртвом мору о којем је писао српски сатиричар Радоје Домановић. У том муљу моћници најбоље манипулирају масама и не треба им тамо неки Београдски синдикат да им квари концепцију.

Тко је главни текстописац, “кривац” што је група прерасла у глас народа?

Код нас не постоји ријеч главни за било што везано уз БС. Сву глазбу и текстове на посљедњем албуму потписујемо искључиво као Београдски синдикат. Сви пишемо текстове и сви судјелујемо у креативном раду. Због тога смо СВИЗАЈЕДНО и кривци.

Правник или глазбеник? Што је на првоме мјесту?

Као што сам већ раније рекао, ми себе не доживљавамо као глазбенике. Сматрамо да је Синдикат много више од глазбе. То је идеја и начин живота. Иако сам одвјетник по занимању, себе првотно доживљавам као члана Београдског синдиката. Синдикат је увијек на првоме мјесту и све што радим, мора бити у складу са синдикалним принципима.

Што бисте поручили младима?

Младима увијек кажемо да се наставе борити за боље сутра. Сваки појединац мора схватити да није усамљена јединка на планету и да је у животу увијек упућен на особе поред себе – обитељ, пријатеље, сусједе, сународњаке... Зато морамо бити солидарни, повезивати се и помагати једни другима. Треба градити међусобно повјерење међу људима јер је превише сумње и неповјерења које нас раздваја. Усамљена јединка је увијек лакши плијен за владаре који нас желе све контролирати и претворити у робове-потрошаче. Треба бити будан, информиран и свјестан онога што се догађа. Радите на себи и сваки дан се трудите бити добри људи. То је једини начин да се изборимо за љепши и праведнији свијет.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

БАРИКАДА

На барикади храбро вијори се барјак

И тиња ватра к’о срца славних јунака

Стражари части, по зими, у магли,

Гледају у цеви дрских дошљака.

Свакога трена кренуће напад

Оклопник црни хита да брану ову скрши

Да косовску зору утопи у мраку,

Постави свој камен тамо где нашу славу згуши.

Иза жице ће демон разоткрити лице,

Ал’ се стражар од огњишта никуд неће маћи

Он зна да је овде, где треба да буде

А с’ друге су стране само моћни каравани.

Остављен на бедему, далеко од куле,

Без вести од гласника

И песме коњице што ужурбано стиже

Тело је његово сад једини ратник,

Старице и мајке... сви су ту да бране!

У гранитну линију једна душа ће да стане

Проћи туда неће ни Хуни, ни Авари,

Ни Германи силни што нас опет ударише,

Нико неће проћи да нам родно село спали.

Нико неће проћи! Нико неће проћи!

Злотвори тад кренуше из отровног дима,

Изникоше к’о кртице из сумпорних јама

Фијучу рафали, лете јастребови

По српскоме небу, изнад јуначких глава.

Ал’ још увек стоје ови наши Термопили,

топом Лазареву крв неће спрати с’ барикада

На Бањској грме звона мого јаче од плотуна

Истина је наша браћо – војска од свих јача!

Истина је оклоп браћо, мачеви су правда!

Велеградски робе, ти што о свему лако судиш,

Трујеш и мрзиш, да по дану лакше спаваш,

И ти си исто створен од вреле крви ове,

И твоја је соба сада ова барикада!

И деца су твоја сада ова барикада!

И име је твоје сада ова барикада!

Србија је цела сада ова барикада!

Феђа Димовић

post-26269-1322838319_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam u ovom fazonu pa ih samim tim ni ne slusam. Niti ih volim, niti ih ne volim.

Sto se tice nase muzicke scene koja se krece u ovom pravcu, jedino sto sam "slusala" je bio Marchelo. Ne slusala.. prejaka rec :) znam par pesama. A od BS-a.. mislim da znam samo Govedinu (ako su to oni) :lol: i to nabadam tu i tamo neku rec :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene je BS razocarao potpuno. Jer sam procitala da je jedan od glavnih u BS ozenjen nekom kravom sa Pinka (jedna od nekih sestara bliznakinja) i to mi je dovoljno. Znaci sve ono o cemu pricaju je foliranje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nisam ljubitej ovakve muzike ali BS je nesto drugacije,medjutim mnogi pogresno(povrsno) shvataju njihove tekstove.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene je BS razocarao potpuno. Jer sam procitala da je jedan od glavnih u BS ozenjen nekom kravom sa Pinka (jedna od nekih sestara bliznakinja) i to mi je dovoljno. Znaci sve ono o cemu pricaju je foliranje.

Zasto mislis da je krava,poznajes li je licno?!Mediji salju iskrivljenu sliku o njima,mislim da i medju njima ima ok likova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Zasto mislis da je krava,poznajes li je licno?!Mediji salju iskrivljenu sliku o njima,mislim da i medju njima ima ok likova.

Pa zato sto mi dovoljno da je vidim i cujem na tv-u i da skontam da je extra glupa. A protiv toga se valjda borimo. A i oni kao satro ismevaju glupace i ribe koje idu od jednog do drugog. Mislila sam zapravo da su oni urbani ali su kao i vecina main stream.

Takodje, njivoh marketing da su zabranjeni pa da ovo da ono. Glupost.

Bili su mi zaista simpa i tekstovi super, ali sve im je palo u vodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene je BS razocarao potpuno. Jer sam procitala da je jedan od glavnih u BS ozenjen nekom kravom sa Pinka (jedna od nekih sestara bliznakinja) i to mi je dovoljno. Znaci sve ono o cemu pricaju je foliranje.

Em ne gledam, em ih ima mnogo :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Em ne gledam, em ih ima mnogo :lol:

hahahaha.

Ma secam se da je u blicu bio neki tekst i slike sa neke proslave i taj lik iz BS sa svojom zenom, tom sto je pola bgda probalo. Secam se da su ga svi pljuvali kao niko. Pa mislim ovde mi pricas o civilizaciji i urbanizmu a vi prvi to ne postujete. Tako da dovidjenja BS.komercijala teska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene je BS razocarao potpuno. Jer sam procitala da je jedan od glavnih u BS ozenjen nekom kravom sa Pinka (jedna od nekih sestara bliznakinja) i to mi je dovoljno. Znaci sve ono o cemu pricaju je foliranje.

Pa, dobro, zaljubio se covjek. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:lol::lol::lol:

Izvini Seceru, moram :lol:

Mislim, ne znam, jedan prosecan Balkanac, kao mm recimo :lol: , nikada ne bi mogao cak ni zarad velike ljubavi, da kazem, da predje preko takve istorije, a kamoli da je ozeni ... Tako da je njegov brak ustvari veoma civilizovan, jer on ne zeli da bude jedan u nizu nego onaj jedan pravi i poslednji ... Ovo je naravno sve hipoteticki :rolleyes: , jer nemam pojma o kojoj je osobi ovde rec i kakva joj je istorija ...

:lol::lol::lol::lol:

joj crkla sam od smeha. e stvarno si pish.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Meni nije problem sto je pola bgda preslo ili nije preslo preko nje, mislim sex nije losa stvar.

nego sto je to neka glupacica sa pinka :lol:

ali eto po maybe ispade on civilizovan a ja netolerantna. :lol::lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa, ne znam bas da li je ta zena glupacica. Mozda tako deluje ali iskreno mislim da je daleko od toga. Ona ima onaj neki iritantni glas, i deluje nekako providno, ali cini mi se da je jedna od retkih koja je zaista obrazovana i ima koliko toliko zavidnu karijeru. Jedna je od retkih koja je uspela napraviti intervjue sa nekim od najvecih holivudskih zvezda. Takodje, mislim da vise i nije na Pinku, vec sam je vidjala na nekoj totalno levoj televiziju.

Nije sad da je nesto branim, bas me briga, ali kad predjem preko njegog iritantnog glasa, shvatim da ona u stvari zna pricati u odnosu na onu (dajem primer) njenu crnu koleginicu sto samo stenje i uzdise dok prica, zaboravila sam kako se zove.

Ne treba u napred donositi predrasude.

Mada, znam, i ja sam pomislila isto sto i ti na prvu loptu ;):) )

Sto se tice BS, nije da ih nesto slusam, ali cula sam par stvari i dopadaju mi se. Mislim da su ok, i bez obzira sta pevali, kao grupa imaju neku pozitivnu energiju i dopada mi se kao i dalje opstaju bez obzira koliko ih ima puno.

Dobro, ja malo to i tako gledam.

A, pretpostavljam da je ZP mislio na ono o cemu pevaju, ali umorih se sad pisuci neke sporedne stvari pa cu o onom sustinskom neki drugi put. :lol:

Slazem se sa tobom.

Ni ja nikog ne branim,samo mislim da ne treba nekome suditi a ne poznavati ga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mene je BS razocarao potpuno. Jer sam procitala da je jedan od glavnih u BS ozenjen nekom kravom sa Pinka (jedna od nekih sestara bliznakinja) i to mi je dovoljno. Znaci sve ono o cemu pricaju je foliranje.

Нисам прочитао, ко је "од главних" са којом са пинка?

Pa zato sto mi dovoljno da je vidim i cujem na tv-u i da skontam da je extra glupa. A protiv toga se valjda borimo. A i oni kao satro ismevaju glupace i ribe koje idu od jednog do drugog. Mislila sam zapravo da su oni urbani ali su kao i vecina main stream.

Takodje, njivoh marketing da su zabranjeni pa da ovo da ono. Glupost.

Bili su mi zaista simpa i tekstovi super, ali sve im je palo u vodu.

hahahaha.

Ma secam se da je u blicu bio neki tekst i slike sa neke proslave i taj lik iz BS sa svojom zenom, tom sto je pola bgda probalo. Secam se da su ga svi pljuvali kao niko. Pa mislim ovde mi pricas o civilizaciji i urbanizmu a vi prvi to ne postujete. Tako da dovidjenja BS.komercijala teska.

Meni nije problem sto je pola bgda preslo ili nije preslo preko nje, mislim sex nije losa stvar.

nego sto je to neka glupacica sa pinka :lol:

Ништа ја ово нисам разумео, ко је тај "главнији" и ко је та што нашу Шећер :P одвраћа од једне од најбољих музичких група вероватно у Европи па и свету!!!

Свако добро

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.