Kutak za nesavršene mame

odgovora

Objavljeno

Drage moje,

Ja sam se danas ukljucila na forum,iako vec dugo citam postove i mogu reci da su mi dosta pomogli ...

Stvar je sledeca:

Kao sto sam se vec predstavila na stranici za nove clanice,iz Beograda sam,imam(uskoro) 24 godine,zivim poslednjih 7 meseci u Rimu sa divnim muzem i jos divnijim sinom,koji ima skoro 11 meseci.

S obzirom da trudnoca nije bila planirana (saznala sam da sam trudna u 3. mesecu,jer sam imala lazne menstruacije),govora o prekidu naravno nije bilo i sada mi je drago da se tako desilo,jer,sa ovim pogledom na svet koji sada imam,znam da bi mi to bila najveca greska u zivotu.

Zbog svega toga,a i komplikacija u trudnoci od nekog 7. meseca,morala sam da stanem sa fakultetom,da bih ga sada nastavila ovde u Rimu.

Ovo sve pisem,jer je vazno za ono sto sledi (da ne mislite da namerno zelim da budem dosadna :) )

Tako da sam moju srecu morala da upisem u jaslice kada je imao 7 meseci i od tada redovno ide tamo,da bih ja (a i muz koji isto zavrsava studije,a i radi) mogli sto pre da stanemo na svoje noge i pruzimo nasem andjelu sve sto zasluzuje.

Od kada je krenuo u vrtic,tj jaslice,nosic mu je skoro uvek zapusen (sto prehlada,sto zubici),s vremena na vreme kasljuca,a imao je i temperaturu.

Nekada mi se cini da ne provodim dovoljno vremena sa njim,u strahu sam da li ce ili da li me on smatra majkom,da li ce me voleti i biti vezan za mene,kao sto su bebe za mame,itd, ... gomila strahova,griza savesti,nekada nocima ne spavam ....

Da napomenem,on je jedno nasmejano,veselo i predivno dete,ne radi nista sto bi moglo da me natera da pravim ovaj scenario u glavi,ali se plasim da jednog dana jednostavno nece hteti da dodje kod mene kada budem dosla po njega u vrtic,jer sam bila svedok takvih situacija i oduzela sam se od pomisli da se i meni to desi.

Mozda sam luda,ne znam,ali imala sam potrebu sve ovo da napisem,jer kome god iz okoline pokusam da poverim sve ovo,nailazim na smesak i reci tipa ne lupaj i tako to ....

Hvala vam svima ....

Mila ♥ voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jesminee ja još nemam dece, tako da nisam previše pozvana da sudim o nečijem majčinstvu, ali mislim da je svakom detetu njegova mama najbolja mama na svetu. Tako da bi trebalo da se opustiš i da ne razmišljaš da li si dovoljno dobra za njega. Jer jesi. Bog je njega dao baš tebi jer je smatrao da ćeš baš ti da napraviš najboljeg čoveka od njega, tako da se opusti i uživaj u svom detetu i ne trudi se da budeš najbolja mama jer već to jesi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da si dobra mama, govori to koliko se zrtvujes za njega. Ima majki koje ceo dan provode sa svojim detetom, ali su losije mame tj losije provode vreme sa decom nego mame kao ti, ja i sve one koje rade ili studiraju.... Bitno je da sa njim provodis kvalitetno vreme pa ce i odnos biti kvalitetan. :) Dobro ti je okolina rekla ;)

Ovo je moje misljenje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ja cu ti izneti konkretno svoj slucaj,u pocetku privikavanje na jaslice je kao i mnogima bilo mukotrpno,da bi se posle nekog vremena kad se Lazar privikao desilo da sam dosla po njega,a on je cvrsto zagrlio vaspitacicu i negodovao sto hocu da ga vodim kuci.On bi radije ostao da se igra.To su ceste situacije i bitno je samo kako cemo mi to shvatiti.Moze da nam prodje kroz glavu da nas dete manje voli nego vaspitacicu,a mozemo to da gledamo i tako da su konacno prihvatili i druge ljude sem nas.Normalno je da u zivot deteta ulaze druge osobe,ali to ne znaci da se ono udaljava od nas.I sto se mene licno tice,mnogo je vaznije kako se i koliko kvalitetno provede vreme sa decom,od toga koliko.Sada su jaslice sutra ce biti skola,drustvo...Svi smo mi vise voleli da budemo sa nasim drustvom nego da sedimo sa roditeljima ali to ne znaci da smo ih manje voleli.Tako da ne trebas toliko da se brines oko toga,tek nam slede prave brige svima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam jos jednom svima na odgovorima,sto ste odvojile vreme i za mene,stvarno mi mnogo znaci ....

Zanima me jedna stvar,

kako provodite vreme sa bebama,sta radite sa njima ?

Ovo pitam u cilju da se informisem o sto vise stvari koje mogu da radim sa mojoj bebom,da ucinim nas odnos jos kvalitetnijim ...

Ja za sada,pevam sa njim,pricam,igramo se na tepihu,pomazem mu da hoda,i uvek UVEK ljubim,ljubim,ljubim !!! :D

On je dosta nemirna beba,u smislu da ga ne drzi mesto ni 3 minuta,sve mu dosadi brzo,a najvise voli da dira i da ide tamo gde ne sme,tj gde moze da se povredi (kamin,uticnice,sav moguci namestaj koji se otvara gde moze prstice da povredi),iako je sve izolovano koliko je moguce....

Imamo 2 velike kuce,koje ga obozavaju i cuvaju,ali ume nekada da pretera jer obozava da ih cupa i pokusava da im gurne prste u nos ,hehehehe :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da si dobra mama, govori to koliko se zrtvujes za njega. Ima majki koje ceo dan provode sa svojim detetom, ali su losije mame tj losije provode vreme sa decom nego mame kao ti, ja i sve one koje rade ili studiraju.... Bitno je da sa njim provodis kvalitetno vreme pa ce i odnos biti kvalitetan. :) Dobro ti je okolina rekla ;)

Ovo je moje misljenje...

Samo da bacim svoj "potpis" ispod ovog posta. Apsolutno se slažem ... Bitan je kvalitet provedenog vremena a ne kvantitet.

Majka je majka i to niko ne može zamjeniti, nećeš ti njega ostaviti na 6 mjeseci nego na par sati dnevno ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,

Ja sam se danas ukljucila na forum,iako vec dugo citam postove i mogu reci da su mi dosta pomogli ...

Stvar je sledeca:

Kao sto sam se vec predstavila na stranici za nove clanice,iz Beograda sam,imam(uskoro) 24 godine,zivim poslednjih 7 meseci u Rimu sa divnim muzem i jos divnijim sinom,koji ima skoro 11 meseci.

S obzirom da trudnoca nije bila planirana (saznala sam da sam trudna u 3. mesecu,jer sam imala lazne menstruacije),govora o prekidu naravno nije bilo i sada mi je drago da se tako desilo,jer,sa ovim pogledom na svet koji sada imam,znam da bi mi to bila najveca greska u zivotu.

Zbog svega toga,a i komplikacija u trudnoci od nekog 7. meseca,morala sam da stanem sa fakultetom,da bih ga sada nastavila ovde u Rimu.

Ovo sve pisem,jer je vazno za ono sto sledi (da ne mislite da namerno zelim da budem dosadna :) )

Tako da sam moju srecu morala da upisem u jaslice kada je imao 7 meseci i od tada redovno ide tamo,da bih ja (a i muz koji isto zavrsava studije,a i radi) mogli sto pre da stanemo na svoje noge i pruzimo nasem andjelu sve sto zasluzuje.

Od kada je krenuo u vrtic,tj jaslice,nosic mu je skoro uvek zapusen (sto prehlada,sto zubici),s vremena na vreme kasljuca,a imao je i temperaturu.

Nekada mi se cini da ne provodim dovoljno vremena sa njim,u strahu sam da li ce ili da li me on smatra majkom,da li ce me voleti i biti vezan za mene,kao sto su bebe za mame,itd, ... gomila strahova,griza savesti,nekada nocima ne spavam ....

Da napomenem,on je jedno nasmejano,veselo i predivno dete,ne radi nista sto bi moglo da me natera da pravim ovaj scenario u glavi,ali se plasim da jednog dana jednostavno nece hteti da dodje kod mene kada budem dosla po njega u vrtic,jer sam bila svedok takvih situacija i oduzela sam se od pomisli da se i meni to desi.

Mozda sam luda,ne znam,ali imala sam potrebu sve ovo da napisem,jer kome god iz okoline pokusam da poverim sve ovo,nailazim na smesak i reci tipa ne lupaj i tako to ....

Hvala vam svima ....

vremena su takva kakva jesu, s obzirom da tako razmisljas predstavljas sebe kao briznu mamu..

to je normalno, ja sam stalno sa mojim detetom pa nekad pomislim DA LI SAM DOBRA MAMA zbog ovog ili onoga. u OPISU nam je da smo brizne i impulsivne, to nas i cini majkama.

samo ti voli svoje dete a ono ce i samo znati koliko se zrtvujete i to ce ceniti..

pozz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ja cu ti izneti konkretno svoj slucaj,u pocetku privikavanje na jaslice je kao i mnogima bilo mukotrpno,da bi se posle nekog vremena kad se Lazar privikao desilo da sam dosla po njega,a on je cvrsto zagrlio vaspitacicu i negodovao sto hocu da ga vodim kuci.On bi radije ostao da se igra.To su ceste situacije i bitno je samo kako cemo mi to shvatiti.Moze da nam prodje kroz glavu da nas dete manje voli nego vaspitacicu,a mozemo to da gledamo i tako da su konacno prihvatili i druge ljude sem nas.Normalno je da u zivot deteta ulaze druge osobe,ali to ne znaci da se ono udaljava od nas.I sto se mene licno tice,mnogo je vaznije kako se i koliko kvalitetno provede vreme sa decom,od toga koliko.Sada su jaslice sutra ce biti skola,drustvo...Svi smo mi vise voleli da budemo sa nasim drustvom nego da sedimo sa roditeljima ali to ne znaci da smo ih manje voleli.Tako da ne trebas toliko da se brines oko toga,tek nam slede prave brige svima...

naravno, slazem se i sa ovim!!!

nase je dete nauceno da ostane kod bake i kod tete da spava. ja sam vanredno zavrsavala skolu i morali smo ga ostavljati dok spremam ispite. na dan, dva .. pa i na cetiri najduze. i mm i meni je uvek drago sto je takvo dete, hoce i sam da ostane. cesto nece da ide kuci kaze LUKA CE DA OSTANE KOD TETE DA SPAVA, MAMICA I TAJICA IDU KUCI.. meni licno cesto bude tesko sto on tako NE PLACE ZA NAMA, ali je to bas dobro za dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za sve nas koje mislimo da zbog necega nismo SAVRSENE majke, makar to i sitnica bila...

Uvek kada uradite nesto zbog cega se u tom trenutku osecate kao nesavrsena, skoknite ovde pa podelite sa nama...

P.S. ako postoji neka slicna tema brisite ovu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Barbarice, mislim da sve mame mogu odmah da se upišu ovde. Ne verujem da postoji ijedna savršena. Evo, ja prva mislim da sam daleko od savršenstva i postoji hiljadu stvari koje sebi zameram i zbog kojih se osećam bezveze.

paper_moon voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

TA SAM :lol: cisto da ne budes u manjini,ovde je mnogo savrsenih,hahaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Barbarice, mislim da sve mame mogu odmah da se upišu ovde. Ne verujem da postoji ijedna savršena. Evo, ja prva mislim da sam daleko od savršenstva i postoji hiljadu stvari koje sebi zameram i zbog kojih se osećam bezveze.

A podeli sa nama neke :) Jer ja se osecam nesavrseno, pa da se tesim :)

Evo i sad cu morati da ga ostavim da place da bih ispeglala pantalone, zao mi ali sta cu... I sutra ga vodimo kod bake da prespava noc, da bi muz i ja izasli u kafanu sa drustvom...

Mnogi ce to kritikovati, ali jednom se zivi.... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Naravno da sam nesavrsena.

Npr. stavljala sam ga u hodalicu (da, da...), da bih mogla spremati rucak, jer je u ogradici vristao.

Jednom ga nisam presvukla cijelih 8 sati, jer sam eto, jednostavno zaboravila! :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao Barbara sram te bilo... kako smeš da dete ostaviš da ti plače c...c...c...

hehehe Barbarice opusti se... to je sasvim normalno i da uradiš ali i da osećaš a taj osećaš nikada neće prestati, bar kod mene nije :(

Ne grešiš apsolutno ništa jer jedino majka je naj bolja majka svom detetu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Upravo sam spremala hleb i na pola mi je cica dosla,uspravila se uz mene i pocela da place da je uzmem,morala sam,kao mnogo puta do sad,da je pustim da otplace dok zavrsim...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Svakodnevno mislim da sam trebala jos vise da mu se posvetim...

Yora voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stalno me grize savjest: jer sam počela raditi puno radno vrijeme kada je napunio VI mjeseci, jer mi je pao 2 puta s kreveta zbog moje nepažnje, jer sam ga jedne nedelje zaboravila okupati zbog foruma, jer katkad nemam snage da slažem Lego kocke...mnogo toga ima...ali sve su to čari roditeljstva...a vjerujem da bih se i za 30 godina mogla upisati na ovoj temi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja najveca greska koju sam ucinila kao majka i koju cu sebi tesko oprostiti ali obecala sam da je vise nikada u zivotu necu ponoviti je:

Naime u kratkim crtama... ne kritikujte svoje dete pred drugim mamama a da pri tome hvalite njihovo...zloupotrebice svaka i onda ce vase dete biti najgore uvek i u svakoj situaciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za sve nas koje mislimo da zbog necega nismo SAVRSENE majke, makar to i sitnica bila...

Uvek kada uradite nesto zbog cega se u tom trenutku osecate kao nesavrsena, skoknite ovde pa podelite sa nama...

P.S. ako postoji neka slicna tema brisite ovu :)

Je li bre Barbarice što otvori ovakvu temu..... :( ....lako je vama.....a šta ću ja....... :( ....mislim da ne prođe dan kada tako nešto ne pomislim i budem jako tužna......... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja najveca greska koju sam ucinila kao majka i koju cu sebi tesko oprostiti ali obecala sam da je vise nikada u zivotu necu ponoviti je:

Naime u kratkim crtama... ne kritikujte svoje dete pred drugim mamama a da pri tome hvalite njihovo...zloupotrebice svaka i onda ce vase dete biti najgore uvek i u svakoj situaciji.

Slazem se

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo ja sam upravo tužna :(

Sama sam sa Filipom i on je baš neraspoložen sa mnom...Stalno mi plače, neće da jede...vidim da je nezadovoljan a ja ne znam šta da radim...čak sam se i rasplakala jutros.

Od mene traži ono što mu je nedozvoljeno kod drugih, naravno ja mu ne dam i onda nastupa histerija...dovodi me do ludila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Je li bre Barbarice što otvori ovakvu temu..... :( ....lako je vama.....a šta ću ja....... :( ....mislim da ne prođe dan kada tako nešto ne pomislim i budem jako tužna......... :(

Pa bas zato draga, da bi smo videle da nismo jedine koje imaju mane :)

Evo ja cu sad da napisem nesto...

Ja svog malog fudbalera volim najvise na svetu, obozavam to bice, uvek cu gledati da mu pruzim najvise sto mogu, da mu dam sve sto pozeli, ukoliko su to realne zelje, i volecu ga uvek neizmerno... I naravno, cuvati ga kao oci u glavi...

Ali pazi sad...

Ja ceznem za snom, bar 3 sata da sastavim nekad... Volim kad je budan da se mazimo i tako to, ali ponekad jedva cekam da zaspi...

Mnoge me mame kritikuju sto mu pored sike dajem i dohranu( a doktorka mi nista nije rekla, ja je pitala ona kao pa sta da rade zene koje nemaju mleka cija deca zive na dohrani, opustite se)... E sad moje misljenje o ovome, zvucace mozda jadno i ko zna sta, ali jbg... Tek mi je 21, ne bih bas da tako mlada imam sise do stomaka(mnogim zenama ne budu takve ali ja znam par njih kojima jesu :/ ) A i kad jede na sisu, valjda ne pojede dovoljno i uvek se posle 1h probudi... A kad ga dohranom nahranim spava bar 2ipo do 3h... Tako da danju sika nocu dohrana...

Ne drzim ga pod staklenim zvono, ne iskuvavam mu svaki dan cucle i flasice, ne stavljam ga samo na "sterilna" mesta... Ne sklanjam ga od ljudi koji zele da ga vide ili pomaze..

.

I jos nesto, kad kazem da ne jedem mnogo i tako to, onda me napadnu kako moram da se nazderavam zbog mleka bla bla... E pa nek izvinu molim ih, necu da budem kao tenk...

A koliko vidim njemu nista ne fali, nabacio je za mesec dana 1450, jak je da to nije normalno, nasmejan, guce, i sve sto treba.... BOGU HVALA...

A to da li neko misli da sam ne savrsena mama, budala, kreten ili sta vec...njihova stvar

Deca ce i meni i nima biti ziva i zdrava, a kakve cemo mi biti...

Nemojte ovaj moj post da shvatite pogresno, ali samo mislim da to sto je zena rodila ne znaci da treba da se zapusti i prati pomno neke price... Zena uvek treba da drzi do sebe, i bez i sa petoro dece...

I mislim da svaka mama zna sta je dobro za njenu bebu...

I ovo sam iskreno napisala i sa vama podelila jer ste mi drage... I molim vas da sad odam ne padnu kritike i pljuvanje po meni :)

:*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel mogu da se priključe i nesavršene trudnice?

Ja sam popila dve čaše koka-kole za dosadašnju trudnoću...i nekoliko kofeinskih kafa...možda desetak...

I mrzi me da se šetam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel mogu da se priključe i nesavršene trudnice?

Ja sam popila dve čaše koka-kole za dosadašnju trudnoću...i nekoliko kofeinskih kafa...možda desetak...

I mrzi me da se šetam...

Jaooooo draga moja, ajd sad da te tesim... Za moju trudnocu popila sam sigurno 4-5 litara koka kole, fante... Zdrala u meku sigurno 10ak puta... Sedela u dimu... Popila sigurno 10ak litara piva.... Naravno ovo sve ukupno za svih 9 meseci...

Pila vino i sampanjac na svadbi...

I dalje da ne pisem... Nece ti biti nista ;)

E jedino me vadi sto sam setala baaaas dosta, i drago mi je zbog toga jer sam tako odrzala liniju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jaooooo draga moja, ajd sad da te tesim... Za moju trudnocu popila sam sigurno 4-5 litara koka kole, fante... Zdrala u meku sigurno 10ak puta... Sedela u dimu... Popila sigurno 10ak litara piva.... Naravno ovo sve ukupno za svih 9 meseci...

Pila vino i sampanjac na svadbi...

I dalje da ne pisem... Nece ti biti nista ;)

E jedino me vadi sto sam setala baaaas dosta, i drago mi je zbog toga jer sam tako odrzala liniju...

Heh meni je dr. naredila mirovanje...pa sam je isuviše dobro poslušala, toliko dobro da i sad kad ne moram toliko da mirujem, ja sam opet zalepljena za kauč...

Nisam znala da se Mek računa...ja tamo volim sladoled...i jela sam ga bar 4-5 puta...Uh, i sedela sam u dimu, ali baš jako puno...i vozila sam se gradskim pored čike sa vaškama...i jela sam kajmak...tonu kajmaka...i jela sam buđave sireve i usoljenog živog lososa i pila sam živa jaja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.