Privikavanje na vrtić u Nišu

odgovora

Objavljeno

drage moje evo i mi smo krenuli u vrtic :rolleyes:

sada nam je treca nedelja privikavanja. inace djordje ima 17 meseci.

prvo je ostajao do 9:30 onda do 10:30 pa do posle rucka do 11:45.

u pocetku nije hteo da doruckuje-naravno jer kuci popije mlekce u 7:30 i naravno da ne ogladni do 8:30. i sada ne doruckuje vec malo ruca.

nismo smeli da unesemo flasicu jer treba da piju iz case sa 17 meseci !!

i posto nista nije pio onda su nam dozvolile da unesemo flasicu.

e sada nam je problem spavanje :(

juce je prvi put trebao da ostane na spavanju i da dodjemo po njega u 14h

ali nas je vaspitacica zvala vec u 12:30 da dodjemo po njega jer nece da spava , place i smeta drugoj deci! rekla nam je da dete ne moze da bude u vrticu ako ne spava

i da ga vodimo kuci !!

ja odem po njega posle pola sata, on se lepo igra, miran a ja u soku !!

ne smes ni da se svadjas sa njima ipak treba da ti cuva dete,sta reci? ja sam htela da explodiram od besa !!

nisam znala da deca koja ne spavaju ne mogu biti u vrticu!! do slovce mi je tako rekla !!

a ja pocinjem da radim od ponedeljka a danas je cetvrtak !!

i sta, trebam svaki dan da izlazim sa posla i idem po njega jer nece da spava, a ona ne moze da se igra sa njim ili je mrzi? ona bi ipak da odmori ta 2h dok deca spavaju a ne da se brine o nekom detetu.

valjda vrtici sluze za cuvanje dece, jer ja da mogu sama bi ga cuvala!

dete sve vreme ide u vrtic, nijedan dan nije izostao a jos uvek "ne moze" da se adaptira. ok razumem ja da postoje razlicita deca ali mislim da moje dete nije azdaja.

jutros se razmisljala da li danas da ostane na spavanju ili ne, na sta sam ja naravno rekla da ostane da spava jer ja pocinjem da radim od ponedejlka (to sam joj rekla 100-ti put !!)

interesuju me vasa iskustva u vezi ovog problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo imali sastanak sa vaspitačicama pre kretanja deteta na adaptaciju, i one su nam tad napomenule šta treba da uvodimo a šta da menjamo kod Akijevih navika. Tako da smo mi dve nedelje organizovali dete prema rasporedu vrtića i nije bilo problema, znaći doručak u 8h, spavanje obavezno u 11h, a ostalo je sam u vrtiću prihvatio... a što se tiče čaše, rano je naučio da pije iz nje pa ni to nam nije bio problem. U mlađem jaslenom je spavanje obavezno, a sad u starijem i nije, bitno je da su mirni dok drugi spavaju.

I da, mi smo iz Novog Sada, al svuda je slično :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kiki koji vrtic je u pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mislim da je privikavanje svuda manje-više isto. Tek posle 3 nedelje dete se ostavlja na spavanju i obično to uspe posle 2-3 dana...tako da u principu privikavanje traje najmanje mesec dana, ali sve to zavisi od deteta. Deca treba da spavaju, pogotovo u jaslicama, samo je u strarijim grupama od recimo 5 godina dozvoljeno nespavanje, ali kod nas i ta deca leže u krevetu...

Ja ne mislim da vaspitačice stavljaju decu na spavanje da bi ih se otarasile, već smatram da je detetu potreban taj popodnevni san, a i one nešto rade korisno kada deca spavaju (bar kod nas-pripremaju šta će deca da crtaju, prave neke ukrase, lepe crteže na pano...), naravno i da odmore malo, zamisli 10-12 dece u tom uzrastu, neka ne znaju ni da hodaju, jedu ili piju iz šolje samostalno...nije to lako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne mislim da vaspitačice stavljaju decu na spavanje da bi ih se otarasile, već smatram da je detetu potreban taj popodnevni san, a i one nešto rade korisno kada deca spavaju (bar kod nas-pripremaju šta će deca da crtaju, prave neke ukrase, lepe crteže na pano...), naravno i da odmore malo, zamisli 10-12 dece u tom uzrastu, neka ne znaju ni da hodaju, jedu ili piju iz šolje samostalno...nije to lako...

Istina da nije lako, ali to ne znaci da treba da ima pauzu od dva sata dok deca spavaju i da salje kuci decu, BEBE koje se ne pridrzavaju rasporeda?!?!? Pa na tim vaspitacicama je da dovedu tu decu u red, zar ne??? Profesionalci-moraju da znaju vise nacina i taktika od roditelja a ne da salje dete kuci kad je ne slusa?!?!

Potpuno razumem Kiki77 i skroz je upravu. Ali hajd ti-sad se-buni nesto kad znas da treba da vodi racuna o tvom detetu... <_<

Mom malom rodjaku od deset meseci-u vrticu daju da jede sve sto i starija deca-nisu ni pitali (niti culi dok im se pricalo) da dete jos ne jede belanac, krav.mleko... Oni su ga hranile poparom (keks i mleko), koh, caj prepun secera...sve je probao u vrticu. Ali cik im nesto prebaci-kad znas da dete sutra moras opet da im dovedes???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako planiraš da ti dete sa godinu dana ili mlađe krene u vrtić, moraš ga navikavati na njihovo raspored hranjenja i spavanja, isto je i sa decom koja idu u školu, i sa roditeljima koji rade, svi se držimo nekih pravila ponašanja institucije u kojoj provodimo veći deo dana...ukoliko dete ne jede neke namirnice to se eksplicitno napomene vaspitačicama, a ne samo u prolazu, jer one ne mogu da zapamte šta čije dete šta ne jede...

Meni su oba deteta krenula sa otprilike godinu dana, i ja sam to planirala još otkada su se rodili i išla sam u tom pravcu i sa ciljem da sa 10 meseci ne koriste flašicu, i da jedu svu hranu...sve je to išlo postepeno od 4,5 meseca kada su počeli sa prvim kašicama...

Ja se u potpunosti slažem i podržavan roditelje, koji sve kasnije uvode nove namirnice u ishranu svog deteta, majke koje doje decu i posle godinu dana, ali takvo dete nije onda spremno za kolektiv tako rano i ne može se samo prema njemu ravnati i menjati neka ustaljena pravila...

TijanaM voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

juce je prvi put trebao da ostane na spavanju i da dodjemo po njega u 14h

ali nas je vaspitacica zvala vec u 12:30 da dodjemo po njega jer nece da spava , place i smeta drugoj deci! rekla nam je da dete ne moze da bude u vrticu ako ne spava

i da ga vodimo kuci !!

ja odem po njega posle pola sata, on se lepo igra, miran a ja u soku !!

ne smes ni da se svadjas sa njima ipak treba da ti cuva dete,sta reci? ja sam htela da explodiram od besa !!

nisam znala da deca koja ne spavaju ne mogu biti u vrticu!! do slovce mi je tako rekla !!

a ja pocinjem da radim od ponedeljka a danas je cetvrtak !!

i sta, trebam svaki dan da izlazim sa posla i idem po njega jer nece da spava, a ona ne moze da se igra sa njim ili je mrzi? ona bi ipak da odmori ta 2h dok deca spavaju a ne da se brine o nekom detetu.

valjda vrtici sluze za cuvanje dece, jer ja da mogu sama bi ga cuvala!

Mislim da je vaspitacici bio samo los dan-pa da rascisti guzvu :D

Ona dobro zna da mora sama da resi situaciju. Razumem da zovu roditelje ako dete kaslje, kija ili nesto slicno sto moze da zarazi ostale-ali ovo za spavanje ne razumem. Zar bebe u jaslicama sve spavaju od 12-14h i nikad se nijedna ne protivi <_< ????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, uspavljivanje je od 11:30-12:00h i u tom periodu svi zaspu...Takav režim treba da bude i kod kuće , dete će stvoriti naviku i neće biti problema oko uspavljivanja...da napomenem da vaspitačice ostaju u sobi kada ovi malci u jaslicama spavaju ili izađe na kratko do WC-a ili neku kraću pauzu, ali tu je u blizini i nikada nisu ostavljeni bez nadzora...

Drugo, nema slobodnih prostorija gde bi deca koja ne spavaju boravila, i morala bi da onda postoji još neka vaspitačica koja bi bila sa tom decom.

Ja ovo sve govorim iz ličnog iskustva i za vrtić sam 100%, jer mislim da pozitivno utiče na vaspitavanje (osamostaljivanje) i socijalizaciju dece...vrlo sam objektivna u ocenjivanju vaspitačica i kada mislim da nisu nešto uradile kako treba, odmah im ukažem na to i ili dobijem objašnjenje za takav njihov postupak ili priznaju da sam u pravu i da će sledeći put postupiti kako sam im sugerisala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako planiraš da ti dete sa godinu dana ili mlađe krene u vrtić, moraš ga navikavati na njihovo raspored hranjenja i spavanja, isto je i sa decom koja idu u školu, i sa roditeljima koji rade, svi se držimo nekih pravila ponašanja institucije u kojoj provodimo veći deo dana...ukoliko dete ne jede neke namirnice to se eksplicitno napomene vaspitačicama, a ne samo u prolazu, jer one ne mogu da zapamte šta čije dete šta ne jede...

Meni su oba deteta krenula sa otprilike godinu dana, i ja sam to planirala još otkada su se rodili i išla sam u tom pravcu i sa ciljem da sa 10 meseci ne koriste flašicu, i da jedu svu hranu...sve je to išlo postepeno od 4,5 meseca kada su počeli sa prvim kašicama...

Ja se u potpunosti slažem i podržavan roditelje, koji sve kasnije uvode nove namirnice u ishranu svog deteta, majke koje doje decu i posle godinu dana, ali takvo dete nije onda spremno za kolektiv tako rano i ne može se samo prema njemu ravnati i menjati neka ustaljena pravila...

U POTPUNOSTI se slazem sa tobom Ruskinja! Samo ne mozes da zoves roditelje ako dete nece iz nekog razloga da spava u to vreme, taj dan. Moraju da mu se posvete, zato su placene. Neke bebe od 6meseci krecu u jaslice-sta sa njima? Moj mali rodjak, kog sam spomenula malopre-krenuo je sa 8meseci i kad nije hteo da spava ili kad je plakao, vaspitacica ga je uzimala u ruke u tako umirivala. To je radila samo par dana-i nama pricala da ce dete samo traziti da ga spusti kod druge dece, kad bude bio spreman za to! Dete se za par dana priviklo i dovela ga je u red... Moraju da se posvete nasoj deci. A ponovo da spomenem vaspitacice koje nisu bile prisutne kad su onu slatku devojcicu vukli salom po sobi i to BAS U VREME SPAVANJA... Jednostavo-one NISU BILE TU! A MORAJU! ...nego odoh ja daleklo :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde pričamo o procesu privikavaja, bar sam ja tako razumela-dakle ne može da se očekuje da će svako dete prvi put da prihvati spavanje u novom okruženje bez mame, bez svoje igračkice, jastuka...naravno kada prođe taj period, pa se recimo desi da dete posle 5-6 meseci neće jedan dan da spava, vaspitačice neće zvati roditelje upomoć, jer to dete zna da mora da bude tiho da ne probudi drugare i ili će leškariti u krevetu ili će se igrati u nekom ćošku...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si, odoh ja daleko revoltirana neposvecenim vaspitacicama.

Zahvaljujem na korisnom savetu-zaista bi trebalo kod kuce da naviknemo decu da spavaju kad je u vrticu vreme spavanja-da bi se lakse adaptirali.

Moja devojcica krece za tri meseca-u "Plavi cuperak" vrtic (valjda se tako zove vrtic u ul.Bozidar Adzije iza Idea-e). Sanja89, Kiki77 i ostale iz Nisa-gde idu vasa deca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si, odoh ja daleko revoltirana neposvecenim vaspitacicama.

Zahvaljujem na korisnom savetu-zaista bi trebalo kod kuce da naviknemo decu da spavaju kad je u vrticu vreme spavanja-da bi se lakse adaptirali.

Moja devojcica krece za tri meseca-u "Plavi cuperak" vrtic (valjda se tako zove vrtic u ul.Bozidar Adzije iza Idea-e). Sanja89, Kiki77 i ostale iz Nisa-gde idu vasa deca?

Moje dete ne ide u vrtic,ali sam ja imala iskustva sa "vaspitacicama".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

U pravu si, odoh ja daleko revoltirana neposvecenim vaspitacicama.

Zahvaljujem na korisnom savetu-zaista bi trebalo kod kuce da naviknemo decu da spavaju kad je u vrticu vreme spavanja-da bi se lakse adaptirali.

Moja devojcica krece za tri meseca-u "Plavi cuperak" vrtic (valjda se tako zove vrtic u ul.Bozidar Adzije iza Idea-e). Sanja89, Kiki77 i ostale iz Nisa-gde idu vasa deca?

Moj sin je posao pre 3 dana u privatni vrtic "BAJKA"u Durlanu.Kad ga ostavljam bas puno place,tako da nam je jos uvek tesko. Glasam za privatne vrtice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moje dete ne ide u vrtic,ali sam ja imala iskustva sa "vaspitacicama".

Kakvo iskustvo sa "vaspitacicama"???

Moj sin je posao pre 3 dana u privatni vrtic "BAJKA"u Durlanu.Kad ga ostavljam bas puno place,tako da nam je jos uvek tesko. Glasam za privatne vrtice

Koliko placate vrtic i za koliko sati?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Kakvo iskustvo sa "vaspitacicama"???

Koliko placate vrtic i za koliko sati?

Moja vaspitacica je bila katastrofa,otisla je u penziju valjda.

Sony Durlan je moj kraj :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ja sam kao pala sa marsa, pokusavam da saznam sto vise informacija kako sta oko upisa ali mi nista ne polazi za rukom. Tu pored nase zgrade je vrtic u Bozidar Adzije pa bih otisla da pitam sta kako, ali znam da postoje te neke liste i sta vec...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

A ja sam kao pala sa marsa, pokusavam da saznam sto vise informacija kako sta oko upisa ali mi nista ne polazi za rukom. Tu pored nase zgrade je vrtic u Bozidar Adzije pa bih otisla da pitam sta kako, ali znam da postoje te neke liste i sta vec...

Izgleda da cemo mi u isti vrtic ;) Uprava Pcelice se nalazi u centru preko puta glavne poste. Tu se podnosi zahtev, pa se onda ceka, ceka, ceka... i nakon godinu, dve-oni jave kad bi dete trebalo da krene u zeljeni vrtic. Mi smo Teodoru prijavili tri nedelje po rodjenju-i jos uvek cekamo. Srecom pa sam ja otisla na trudnicko pa ima ko da je cuva...inace, ne znam kako bismo se organizovali

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Izgleda da cemo mi u isti vrtic ;) Uprava Pcelice se nalazi u centru preko puta glavne poste. Tu se podnosi zahtev, pa se onda ceka, ceka, ceka... i nakon godinu, dve-oni jave kad bi dete trebalo da krene u zeljeni vrtic. Mi smo Teodoru prijavili tri nedelje po rodjenju-i jos uvek cekamo. Srecom pa sam ja otisla na trudnicko pa ima ko da je cuva...inace, ne znam kako bismo se organizovali

E pa eto samo sto cete vi prvi pa cete nam podeliti iskustva :). A ja sam ziva ne informisana. Vuk ce uskoro da napuni 9 meseci a ja ga nisam ni prijavila za vrtic! Skoro smo dosli u nis definitivno da zivimo pa verovatno sam to smetnula sa uma da je ovde drugacije, mada sam odavno bila ovde ali kad ne razmosljam na vreme. SVe u svemu za ovaj vrtic u Bozidar Adzije zahtev se podnosi tamo kod glavne poste?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

SVe u svemu za ovaj vrtic u Bozidar Adzije zahtev se podnosi tamo kod glavne poste?

Za bilo koji vrtic zahtev se podnosi u upravi Pcelice. U zahtevu navedes ime vrtica koji zelite. Mislim da se taj o kome pricas zove Petar Pan, ali proveri jer nisam sigurna. Moj savet vam je da navedete imena nekoliko vrtica, da se ne biste nacekali ukoliko nema mesta u PetarPan-u. Ne znam gde tacno zivite, ali oko moje zgrade ih ima cetiri. Prosetaj po kraju pa pogledaj kako se zovu vrtici. Sto pre-to bolje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za bilo koji vrtic zahtev se podnosi u upravi Pcelice. U zahtevu navedes ime vrtica koji zelite. Mislim da se taj o kome pricas zove Petar Pan, ali proveri jer nisam sigurna. Moj savet vam je da navedete imena nekoliko vrtica, da se ne biste nacekali ukoliko nema mesta u PetarPan-u. Ne znam gde tacno zivite, ali oko moje zgrade ih ima cetiri. Prosetaj po kraju pa pogledaj kako se zovu vrtici. Sto pre-to bolje

Pa to sam i razmisljala da se promajem malo po kraju , mi smo tu na na kraju Bulevara kod ove veterinarske stanice Pet shop, tako da bi bilo idealno kad bi u Bozidar Adzije bilo mesta, ali bolje ista no nista. Hvala na informacijama za upis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ko sve krece sutra u vrtic??? Nas ceka Leptiric!!! Spremili smo ranac: patofnice, pampers, maramice, puder, duplu garderobu, cuclu i flasicu vode. Nadam se da nista ne zaboravljamo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ko sve krece sutra u vrtic??? Nas ceka Leptiric!!! Spremili smo ranac: patofnice, pampers, maramice, puder, duplu garderobu, cuclu i flasicu vode. Nadam se da nista ne zaboravljamo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ko sve krece sutra u vrtic??? Nas ceka Leptiric!!! Spremili smo ranac: patofnice, pampers, maramice, puder, duplu garderobu, cuclu i flasicu vode. Nadam se da nista ne zaboravljamo...

Želim vam lep i prijatan prvi dan u vrtiću! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ko sve krece sutra u vrtic??? Nas ceka Leptiric!!! Spremili smo ranac: patofnice, pampers, maramice, puder, duplu garderobu, cuclu i flasicu vode. Nadam se da nista ne zaboravljamo...

Srecan polazak u vrtic vam zelim!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala cure! Prvi dan nam je super prosao. Usla je sa vaspitacicom u salu, razgledala prostoriju, uzela igracku neku i sela da se igra. Mi smo virili malo kroz staklo na vratima i prijatno smo se iznenadili kako je sve to lepo prihvatila.

Dorica nije, ali sam ja plakala. Nisam mogla da se iskontrolisem. Ali ja sam trudnica i valjda kao trudnjaca imam pravo gde god i kad god zelim da placem! MOZE MI SE!!!

Dorica je ostala u vrticu dva sata danas i toliko ce ostajati i sledece nedelje. Kad je vaspitacica izvela iz sale i kad nas je ugledala-krenule su joj suze. Samo me jako zagrlila i POCELA DA PLACE. Uffff-koliko mi je tek tad bilo tesko :(

Vaspitacica nam je rekla da je sve vreme bila super i da u sali ni jednu suzu nije pustila ali da je odbila dorucak sto je cudno jer Dorica NIKAD ne odbija hranu :D Ali moralo je nekako da se bojkotuje! Navicice se ona vec! Mislim da je prvi dan u vrticu prosao uspesno!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.