Price onih koji su uspeli

odgovora

Objavljeno

Dobar dan. Ja sam novi član ovog foruma i nova mama. Prije sedam dana postali smo zakonski roditelji dječaka od godinu i po dana. I naš put nije trajao predugo, od prošlog avgusta do aprila ove godine. Čitajući vaše postove, vidim da se Zakoni nešto razlikuju u Srbiji i Republici Srpskoj, ali u globalu je to-to. Kod nas adaptacioni period traje najduže tri mjeseca. Nakon toga se zasniva roditeljski odnos između usvojioca i djeteta.

Mi smo u svom pismu namjere naveli da želimo DIJETE, bez obzira na pol, nacionalnost i boju kože. Kod nas Zakon kaže da je potpuno usvojenje moguće kod djeteta do 5 godina starosti, tako da smo stavili to kao eventualnu želju. Ali, ni to nam nije bila isključiva želja. Da su nam ponudili dijete od 7 godina ili starije, prihvatili bismo. Dijete je dijete i jedino je to važno.

Majolinat,dobrodadlica velika.Ja sam izuzetan pobornik usvajanja dece i sta reci osim svaka cast!

Nadam se da ces na ovom forumu naci puno zanimljivih stvari i da cemo se aktivno druziti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje, hvala vam na dobrodošlici. :rolleyes: Dugo sam bila član raznih foruma i podforuma za neplodnost i vantjelesnu, ali sam zaboravila kako je lijep osjećaj kad te pozdrave kao pridošlicu. I ja se nadam da ćemo se družiti dugooooo. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobar dan. Ja sam novi član ovog foruma i nova mama. Prije sedam dana postali smo zakonski roditelji dječaka od godinu i po dana. I naš put nije trajao predugo, od prošlog avgusta do aprila ove godine. Čitajući vaše postove, vidim da se Zakoni nešto razlikuju u Srbiji i Republici Srpskoj, ali u globalu je to-to. Kod nas adaptacioni period traje najduže tri mjeseca. Nakon toga se zasniva roditeljski odnos između usvojioca i djeteta.

Mi smo u svom pismu namjere naveli da želimo DIJETE, bez obzira na pol, nacionalnost i boju kože. Kod nas Zakon kaže da je potpuno usvojenje moguće kod djeteta do 5 godina starosti, tako da smo stavili to kao eventualnu želju. Ali, ni to nam nije bila isključiva želja. Da su nam ponudili dijete od 7 godina ili starije, prihvatili bismo. Dijete je dijete i jedino je to važno.

Zemljakinjo...svaka čast, duboko poštovanje imaš od mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobar dan. Ja sam novi član ovog foruma i nova mama. Prije sedam dana postali smo zakonski roditelji dječaka od godinu i po dana. I naš put nije trajao predugo, od prošlog avgusta do aprila ove godine. Čitajući vaše postove, vidim da se Zakoni nešto razlikuju u Srbiji i Republici Srpskoj, ali u globalu je to-to. Kod nas adaptacioni period traje najduže tri mjeseca. Nakon toga se zasniva roditeljski odnos između usvojioca i djeteta.

Mi smo u svom pismu namjere naveli da želimo DIJETE, bez obzira na pol, nacionalnost i boju kože. Kod nas Zakon kaže da je potpuno usvojenje moguće kod djeteta do 5 godina starosti, tako da smo stavili to kao eventualnu želju. Ali, ni to nam nije bila isključiva želja. Da su nam ponudili dijete od 7 godina ili starije, prihvatili bismo. Dijete je dijete i jedino je to važno.

Majolinat, dobrodošla! Želim ti da uživaš u roditljstvu! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala!!!!! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majolinat,vidim da si tu,pa pisi nam kako se uklapate,na kakve radosti i teskoce nailazite. Sta radi sinak mili tvoj?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Uglavnom sam ukratko opisala sve. Ako nekoga nešto zanima vezano za BiH-RS, neka pita, tu sam. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

majolinat dobrodosla. drago mi je da cujem da neko uspe u necemu , a narocito kad se radi o dobijanju deteta. divna vest i sigurno ohrabrenje za one koji planiraju da usvoje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Majolinat, cestitamo od srca! Zelimo vam da se puno, puno volite i da dugo, dugo uzivate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

devojcica puni godinu dana,srecna i nasmejana kao i njena mama-zar treba vise od toga?! :wub:

To je bit svega, djeciji osmjeh i ta bezuslovna ljubav ... ima li ista cistije od toga

Jako se ljutim kada se neko sa nipodastavanjem odnosi prema zeni koja je rodila moju cerku.

Kako jaka i mocna recenica

svaka cast, skidam kapu sa glave ....

Inače u zadnje vrijeme mi se uvrtila misao u glavu da usvojim jedno dijete ... naravno ne sada, kada Stefan malo poraste, samo sto MM jos to ne zna! :P :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inače u zadnje vrijeme mi se uvrtila misao u glavu da usvojim jedno dijete ... naravno ne sada, kada Stefan malo poraste, samo sto MM jos to ne zna! :P:P:P

I ja sam rekla mm-u da bih usvojila ili kineskinju ili filipinku mnogo su mi slatke ali to tek u nekim ranim pedesetim. a mozda pre neko dete iz srbije, ali posto je u srbiji tesko usvojiti dete kad zivis preko, .......

U svakom slucaju podrzavam usvajanje gde god i kad god i koga god.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja sam rekla mm-u da bih usvojila ili kineskinju ili filipinku mnogo su mi slatke ali to tek u nekim ranim pedesetim. a mozda pre neko dete iz srbije, ali posto je u srbiji tesko usvojiti dete kad zivis preko, .......

U svakom slucaju podrzavam usvajanje gde god i kad god i koga god.

I ja,i ja ili hraniteljstvo,mozda je realnije da se ostvari!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I ja,i ja ili hraniteljstvo,mozda je realnije da se ostvari!

I hraniteljstvo je ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace, na ovu temu, mislim da je pogresno osudjivati zene (i muskarce) koje "ostavljaju" decu - zapravo je rec o zenama koje su iznele celu trudnocu (zar je to malo?), a mogle su da je prekinu, donele jedno divno bice na svet, a onda bile toliko odgovorne da prodju kroz ceo administrativni postupak sa centrom za socijalni rad, oko odricanja od roditeljskog prava (sto sigurno nije lako) - i tako detetu daju sansu da ima lep zivot. Jako se ljutim kada se neko sa nipodastavanjem odnosi prema zeni koja je rodila moju cerku. Mislim da roditelji treba da budu pozitivni kada detetu govore o bioloskim roditeljima, i da objasne kako je rec o ljudima koji nisu mogli da budu roditelji, ali su dali sve od sebe da detetu koje su rodili omoguce bolju buducnost.

Potpuno si u pravu za ovo! ja sam usvojena. Majka bi umrla kad bi saznala da trazim bioloske roditelje a tata bi mozda cak i zeleo. U svakom slucaju, ja nemam tu zelju ni potrebu. Moji roditelji su moji i ne interesuje me nista dalje.

citala sam sve tvoje postove, i u potpunosti se slazemo, kod nas je nekakva fama ako usvojis, superhumana majka tereza ili sta vec, a uopste nije tako.

svaka cast, kissssssss!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam usvojena. Mama mi nikad direktno nije rekla da sam usvojena, ali mi kaže da mi od 13tog meseca života kroz priču govori da me ona nije rodila. 2-3 puta sam je pitala kada mi je rekla da sam usvojena, jer se ne sećam da mi je ikad direktno rekla :) tako da, treba reći svojoj deci, jer će sama saznati pre ili kasnije....npr. kad u osnovnoj/srednjoj školi budu radili krvne grupe, a ne poklapa se s ocem (u nekim slučajevima se i poklapa :)))....

meni je super s mojima, bolje roditelje nisam mogla imati :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam usvojena. Mama mi nikad direktno nije rekla da sam usvojena, ali mi kaže da mi od 13tog meseca života kroz priču govori da me ona nije rodila. 2-3 puta sam je pitala kada mi je rekla da sam usvojena, jer se ne sećam da mi je ikad direktno rekla :) tako da, treba reći svojoj deci, jer će sama saznati pre ili kasnije....npr. kad u osnovnoj/srednjoj školi budu radili krvne grupe, a ne poklapa se s ocem (u nekim slučajevima se i poklapa :)))....

meni je super s mojima, bolje roditelje nisam mogla imati :)

Pa ni kod dece koja nisu usvojena ne mora da se poklapa sa ocem :D

I jako mi je drago zbog tebe, uvek mi prija da cujem neku takvu pricu sa srecnim razvojem dogadjaja :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa ni kod dece koja nisu usvojena ne mora da se poklapa sa ocem :D

Da..moj sin ima moju krvnu grupu, a ne očevu... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da..moj sin ima moju krvnu grupu, a ne očevu... :)

I ja imam maminu, i mama babinu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Inace, na ovu temu, mislim da je pogresno osudjivati zene (i muskarce) koje "ostavljaju" decu - zapravo je rec o zenama koje su iznele celu trudnocu (zar je to malo?), a mogle su da je prekinu, donele jedno divno bice na svet, a onda bile toliko odgovorne da prodju kroz ceo administrativni postupak sa centrom za socijalni rad, oko odricanja od roditeljskog prava (sto sigurno nije lako) - i tako detetu daju sansu da ima lep zivot. Jako se ljutim kada se neko sa nipodastavanjem odnosi prema zeni koja je rodila moju cerku. Mislim da roditelji treba da budu pozitivni kada detetu govore o bioloskim roditeljima, i da objasne kako je rec o ljudima koji nisu mogli da budu roditelji, ali su dali sve od sebe da detetu koje su rodili omoguce bolju buducnost.

Ovde se ne bih slozila sa tobom. Postoji milion razloga zasto neko ostavlja dete ( ne mogu da se setim nijednog opravdanog), a da li sva deca koja su ostavljena dobiju sansu za lep zivot , kao sto ti kazes, I dont think so.

To sto je neko iznosio trudnocu je najmanja stvar.

Ali naravno, pred decom nikada ne treba nipodastavati bioloske roditelje, jer u svakom slucaju jednog dana ce skontati i sami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde se ne bih slozila sa tobom. Postoji milion razloga zasto neko ostavlja dete ( ne mogu da se setim nijednog opravdanog), a da li sva deca koja su ostavljena dobiju sansu za lep zivot , kao sto ti kazes, I dont think so.

To sto je neko iznosio trudnocu je najmanja stvar.

Ali naravno, pred decom nikada ne treba nipodastavati bioloske roditelje, jer u svakom slucaju jednog dana ce skontati i sami.

Svaka budala moze da sklepa i rodi, a roditelj je onaj koji odgaja i podize dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja sam usvojena. Mama mi nikad direktno nije rekla da sam usvojena, ali mi kaže da mi od 13tog meseca života kroz priču govori da me ona nije rodila. 2-3 puta sam je pitala kada mi je rekla da sam usvojena, jer se ne sećam da mi je ikad direktno rekla :) tako da, treba reći svojoj deci, jer će sama saznati pre ili kasnije....npr. kad u osnovnoj/srednjoj školi budu radili krvne grupe, a ne poklapa se s ocem (u nekim slučajevima se i poklapa :)))....

meni je super s mojima, bolje roditelje nisam mogla imati :)

krvna grupa nije pokazatelj da li je neko usvojen ili ne, geni su vrlo čudni, moji roditelji oboje imaju B+, dok ja imam AB+. Inače imam sina od 16 meseci i razmišljala sam da usvojim dete. Ne znam da li bi moj suprug i ja imali pravo da usvojimo dete s obzirom na to da vec imamo biološko dete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

krvna grupa nije pokazatelj da li je neko usvojen ili ne, geni su vrlo čudni, moji roditelji oboje imaju B+, dok ja imam AB+. Inače imam sina od 16 meseci i razmišljala sam da usvojim dete. Ne znam da li bi moj suprug i ja imali pravo da usvojimo dete s obzirom na to da vec imamo biološko dete.

Ne poznajem zakon, ali mi je nelogicno da se brani usvajanje roditeljima koji vec imaju dete :huh: Nazalost, dece kojoj treba porodica ima mnogo vise nego sto moze da se udomi... A i kad neko vec ima dete, trebalo bi da je lakse proceniti kakav je roditelj-ako se dobro stara o bioloskom detetu, vrlo je verovatno da ce se dobro starati i o usvojenom. Nadam se da cete uspeti u svojoj zamisli, i da cete usreciti bar jedno detence...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

krvna grupa nije pokazatelj da li je neko usvojen ili ne, geni su vrlo čudni, moji roditelji oboje imaju B+, dok ja imam AB+. Inače imam sina od 16 meseci i razmišljala sam da usvojim dete. Ne znam da li bi moj suprug i ja imali pravo da usvojimo dete s obzirom na to da vec imamo biološko dete.

Zakon ne postavlja ovakvo ograničenje, štaviše, u proceni vaše sposobnosti mislim da će činjenica da već imate biološko dete samo biti plus.

Želim vam puno sreće :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Poštovane članice i članovi,

dalju diskusiju o Krvnoj grupi partnera i dece možete da nastavite na temi "Krvne grupe bračnih partnera KLIKNI

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovih dana nažalost, svako malo čujem ili pročitam da je neko ostavio bebu kraj puta, u šumi i sl. i to me navelo da pročitam postove na ovu temu. Žao mi je što je ovih priča o uspešnom usvajanju dece tako malo. Svaka čast svim ljudima koji se odluče na usvajanje, učinili su veliku stvar. Naročito poštujem one koji ne nipodaštavaju biološke roditelje deteta, da li su njihovi razlozi za ostavljanje deteta opravdani ili ne teško je reći, a nije ni na nama da sudimo o tome. Za mene nijedan razlog za ostavljanje deteta nije dovoljno dobar, ali svi smo različiti, nije svako odrastao u slozi i ljubavi i nije svako imao podršku partnera i porodice u nameri da odgaja i vaspitava svoje dete. Zato opet svaka čast tim biološkim roditeljima što su odlučili da nekom drugom pomognu da se ostvari kao roditelj, a detetu koliko toliko normalan životu nekom zdravijem okruženju. Deca će ionako posle sama odlučiti i doneti sud o biološkim roditeljima.

Oni koji zahtevaju da deca imaju određene karakteristike, tipa boje kose i očiju :blink: mi iskreno i nisu baš najjasniji, ako hoću modni detalj odem u prodavnicu istih i kupim koji mi se sviđa.

To da je usvojitelj, tj. roditelj u obavezi da detetu kaže da je usvojeno nisam dosad znala pošto sam čula za neke slučajeve gde deca to nikad ne saznaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.