Urodjena katarakta

odgovora

Objavljeno

Drage mame zelela bih da mi neko nesto vise kaze o urodjenoj katarakti kod bebe,ako je neko imao iskustva.pre nekoliko dana mojoj petomesecnoj devojcici je utvrdjena ta dijagnoza.Dali su nam uput za Beograd posto smo iz unutrasnjosti,ja sam uzasno uplasena jer niko u porodici to nije imao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame zelela bih da mi neko nesto vise kaze o urodjenoj katarakti kod bebe,ako je neko imao iskustva.pre nekoliko dana mojoj petomesecnoj devojcici je utvrdjena ta dijagnoza.Dali su nam uput za Beograd posto smo iz unutrasnjosti,ja sam uzasno uplasena jer niko u porodici to nije imao.

Trazila sam ovde po forumu ne bih li nasla nesto o ovoj temi i pronadjoh ovaj stari post. Nasem cetvoromesecnom sinu je pre neke dve nedelje utrdjena takodje urodjena katarakte, na oba oka, totalno. I ovom prilikom zelim da prenesem svoje iskustvo. Naime, u periodu kada sam ocekivala da nas bebac pocne da prati pogledom, fokusira i reaguje na nase pokrete, sve je to izostalo. S obzirom da je rodjen tri nedelje ranije, tesila sam se time da je nezreo i da ce to se doci na svoje, malo kasnije. No, jednog dana sam primetila da jako koluta okicama i uplasila se jer sam se setila drugarice koja ima blizance, od kojih je jedan slep i tako koluta okicama. Muz i ja smo tad pokusali da mu prinosimo razlicite, sarene, igracke, prst priblizavamo nosu, ali ni na sta nije reagovao. Na redovnom pregledu kod pedijatra sam doktorki rekla za to, a ona me je dalje uputila kod ocnog. U Domu zdravlja J.J.Zmaj, u Novom Sadu, dr mi je sazaljivo saopstila da bebac ima kataraktu i uputila nas dalje u Klinicki centar Vojvodina, na Kliniku za ocne bolesti. Dr mi je rekla da on treba hitno da se operise, a na moje pitanje da li ce posle operacije videti, dobih odgovor da to ne moze da mi kaze. Zamislite moj strah! Odmah sam otisla na kliniku da zakazem pregled. Kad smo otisli tamo stavili su mu kapi za sirenje zenice i nakon toga je pregledan. Sve je bilo kao na pokretnoj traci, oko nas je stajalo ne znam koliko sestara, drugih pacijenata i lekara, nema intime, nema vremena da pitate sta vas zanima. Dobih nepotpune informacije, ali i obavestenje da je on mali da bi isao pod opstu anesteziju, kapi atropin da mu ukapavam svaki dan i da se vratim na kontrolu za mesec dana. Bila sam jos u vecoj panici, jer mi nije bilo jasno zasto dobijamo kapi kad se zna da se katarakta moze izleciti samo operacijom. Odlucili smo tada da odemo privatno u Ocni centar Dzinic, gde smo saznali da radi dr Ana Oros, vrhunski strucnjak. Ona nam je sve lepo objasnila, rekla da je u pitanju samo katarakta (jer uz nju obicno ide jos nesto) i rekla da on treba da se operise, sto pre, jer je najbolje vreme za to do sestog meseca. Na moje pitanje da li je on mali da bi se operisao, kao sto sam cula na klinici, otprilike dobih zaprepascenje na njenom licu, jer se mnogo manje bebe stavljaju pod opstu anesteziju. Ona mi je preporucila dve privatne klinike u Beogradu, od kojih jedna, kasnije saznah, ne radi bebe. Ostala je opcija Sveti vid. Pitala sam i za drzavne klinike, na sta nisam dobila neki odredjen odgovor, sem da ako mogu nekako sredim da bi mi se dete operisalo. I to nekako odradismo. Poneli smo i nalaz sa ultra zvuka od dr Ane Oros. U zivotu nisam videla nadobudnijeg, sujetnijeg i odvratnijeg lekara od doktora koji nas je primio. Ne mozete ni da zamislite njegovu reakciju kad je video UZ. Odmah je rekao kako mi treba da odlucimo kod koga cemo, kako se kod njega ceka dve godine da bi se postao njegov pacijent. Rekao nam je da u Klinickom centru BG nema strucnjaka, ali da ce nas on, ako hocemo, uputiti tamo. I da skratim pricu, imala sam utisak da ga je tad pregledao, onako na suvo, bez kapi za sirenje zenice, iz inata. Doslo mi je ruku da mu isecem. Opet dobih istu informaciju, da je on mali za operaciju, da kapi atropin treba da stavljamo da bi on mogao njega da pregleda, da bi video sta je ispod(!?). Ponovo nas je odlozio i rekao da se vratimo na kontrolu za nedelju dana. Onda sam se ja pitala, da li je moguce da svi sem njega mogu da urade pregled na osnovu jednog sirenja zenice, a da je samo njemu potrebno mesec dana ukapavanja kapi da bi nesto video. Dosla sam kuci, razocarana, ljuta. Sa muzem sam se dogovorila da se vise necemo vracati kod idiota, nego da cemo iznaci nacina da dete operisemo u Svetom vidu. Planirali smo kola da prodamo, porodica bi pomogla koliko moze, jer za operaciju, preglede treba oko 3000 evra. Kontaktirala sam Sveti vid i rekla im da su oni nas izbor, ali da cemo im se javiti kad odradimo laboratoriju, bris oka, pregled kod pedijatra i naravno prikupimo novac. Sutradan sam dobila mail od njih, u kome nas obavestavaju da ce, u okviru humanitarne akcije koju sprovode u saradnji sa Televizijom Vojvodina, naseg sina operisati besplatno. Iako smo prvo pristali jer je zaista tesko naci toliki novac, na kraju smo odustali jer smo dobili ponudu od kompanije u kojoj moj muz radi da nam plate operaciju. s obzirom da nijedno od nas dvoje ne zeli medijski da se eksponira. Zelim da moje dete sto pre progleda, da vidi svoje roditelje, a ne da ih samo prepoznaje po glasu.

U ovoj drzavi, ako nemas novca za privatnike ili da potplatis lekara, mozes da se slikas. No, ipak ima dobrih ljudi, a dobro se dobrim vraca.

Eto, deo naseg iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga Winter,javljaj nam se i dalje,a ja ti zelim svu snagu ovog sveta koja ce ti trebati u narednom periodu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage mame zelela bih da mi neko nesto vise kaze o urodjenoj katarakti kod bebe,ako je neko imao iskustva.pre nekoliko dana mojoj petomesecnoj devojcici je utvrdjena ta dijagnoza.Dali su nam uput za Beograd posto smo iz unutrasnjosti,ja sam uzasno uplasena jer niko u porodici to nije imao.

Drži se draga, bie to sve ok. Ja ne znam mnogo o tome, ali ti šaljem veliki zagrljaj....

Mislićemo na tebe i javljaj nam kako teku pregledi i kako ste vi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala vam, od srca. Podrska mi mnogo znaci. Trenutno cekam poziv od direktorke iz Svetog vida da probamo da se dogovorimo da li je moguce operaciju uraditi vec sutra. U suprotnom moramo cekati do decembra, a meni je to jako mnogo. Odmah bih isla da mu se odradi laboratorija i bris oka, a ostale preglede svakako rade oni tamo, pred operaciju.

U svakom slucaju, javicu se cim nesto saznam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Winter, samo hrabro i sa puno optimizma, nadam se da ce sve to da bude u redu!

Divim ti se na snazi koju imas i dalje, s obzirom kroz sta ste sve prosi. Mislim da je problem uocen na vreme i da ste se vi na vreme obratili doktorima, tako da ocekujem samo pozitivne rezultate! Sve najbolje vam zelim! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Winter, samo hrabro i sa puno optimizma, nadam se da ce sve to da bude u redu!

Divim ti se na snazi koju imas i dalje, s obzirom kroz sta ste sve prosi. Mislim da je problem uocen na vreme i da ste se vi na vreme obratili doktorima, tako da ocekujem samo pozitivne rezultate! Sve najbolje vam zelim! :rolleyes:

Hvala, draga moja. Ja sam lavica :) ne dam se tako lako :) Jesam pozitivna, mislim samo najbolje, a svom sinu sam svecano obecala da cu ga, cim progleda, voditi da mu pokazem ptice, drvece, zvezde, mesec i sunce, i da cu ga, kad malo poraste upoznvati sa devojcicama ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, draga moja. Ja sam lavica :) ne dam se tako lako :) Jesam pozitivna, mislim samo najbolje, a svom sinu sam svecano obecala da cu ga, cim progleda, voditi da mu pokazem ptice, drvece, zvezde, mesec i sunce, i da cu ga, kad malo poraste upoznvati sa devojcicama ;)

Moja starija cerka je lavica! :wub:

Mislim samo da ce se on sam upoznavati sa devojcicama, ipak je on frajer i mama ce da ga "smara"! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadam se da će sve da prođe najbolje što može. Svaka čast na takvoj snazi...

Jedva čekam da čujem da je sve prošlo kako treba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja starija cerka je lavica! :wub:

Mislim samo da ce se on sam upoznavati sa devojcicama, ipak je on frajer i mama ce da ga "smara"! :lol:

:lol:

Ma u pravu si :) I on je trebalo da bude lav, ali je odlucio da se rodi u vreme rakova :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadam se da će sve da prođe najbolje što može. Svaka čast na takvoj snazi...

Jedva čekam da čujem da je sve prošlo kako treba

Hvala, i ja se nadam...ma, verujem :) ne moze da bude drugacije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala, i ja se nadam...ma, verujem :) ne moze da bude drugacije.

Što volem optimizam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Winter, biće to sve ok, ti si jedna divna majka puna optimizma! Poljubac za drugara. :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Winter, biće to sve ok, ti si jedna divna majka puna optimizma! Poljubac za drugara. :wub:

Hvala, tebi i svima vama na velikoj podrsci. A evo i novosti. Hitro idemo da vadimo krv i bris oka, a potom do pedijatra da nas pregleda. Sutra se operisemo i koliko god to suludo zvucalo, jedva cekamo da se sve zavrsi. Javljam vam se kad se vratimo da vam prenesem utiske i rezultate. Drzite nam palceve :)

Ljube vas sve Tanja(Winter) i Nemanja :*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Bas mi je drago zbog vas,da sinak sto pre vidi nsvoju dragu mamicu.Puno srece sutra.Javljaj odmah kako je bilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo samo da javim kako smo danas prosli. Operacija nam je zakazana za 16. decembar ili mozda bolje da kazem, odlozena. Problem je u tome sto nam pedijatar nije odradio pregled onako kako je trebalo, te sad moramo vecinu stvari ispocetka. No, ne damo se tako lako salomiti :)

U Svetom vidu su zaista ljubazni, profesionalni, i nista ne rade napamet. Da li to ima veze sa kolicinom novca koji uzimaju :) ne znam, ali u svakom slucaju prija.

I da, urodjena katarakta potvrdjena, treci put, na oba oka, potpuno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

I da, urodjena katarakta potvrdjena, treci put, na oba oka, potpuno.

Jel to nasledno? Jel se zna zasto je urodjeno?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jel to nasledno? Jel se zna zasto je urodjeno?

Jeste i nasledno, to je jedna od mogucnosti za njeno pojavljivanjue. Kod nas to nije slucaj, niko u porodici je nije imao. Lekari su me pitali da li sam bila bolesna u pra tri meseca trudnoce. Ja se zaista ne secam, mozda je nesto, sto se kaze, protrcalo, sli bilo dovoljno da njemu naskodi...ko ce znati...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Winter, sada i mene po malo nerviraju ti lekari :angry:. ..ali sada će taj 16.12. a mi smo svim srcem uz vas. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja samo zelim da vam pruzim podrsku,jer i sama imam jako puno iskustva sa problemima ociju kod deteta......samo sto su vasi problemi daleko jednostavniji od nasih sto mi je drago....

Da vam kazem da ne brinete,nema svrhe jer znam da je to nemoguce,ali cu probati nekim mojim iskustvima da vas ohrabrim,moja devojcica je prvu intervenciju na ocima imala sa samo 2 kg tezine(inace je prevremeno rodjeno dete),tako da sto se tice anestezije to je zaista podignuto u danasnje vreme na visok nivo.Sto se tice katarakte,moja cerka je imala,ali ona je bila posledica ablacije retine,sto kod vas vidim da nije slucaj sto je dobro naravno.....sama operacije katarakte traje prilicno kratko,i to je rutinska intervencija,kod odraslih se cak radi u lokalnoj anesteziji.....mi smo je radili u Atini,jer je zbog ablacije bio izuzetno hitan slucaj i nismo smeli da cekamo da taj dr dodje u Bg,nastavili smo lecenje kod nejga na klinici Milos u Bg-u,gde dolazi jednom mesecno i moram da naglasim da sam prezadovoljna njihovim radom i izuzetnim timom.....ne znam da li rade sa toliko malim bebama,ali eto moj savet bi bio da se posavetujete i sa njima.....imam u porodici oftalmologa sa kojim sam dosta pricala,ona kaze da je njeno dete u pitanju uvek bi se odlucila za njih.....po mom saznanju u drzavnim ustanovama za decu dobrog hirurga bukvalno nema,iskreno tu ne bih ni pokusavala......moja cerka je trebala prvi put da bude operisana na ocnoj klinici u Bg-u,sve je bilo organizovano ali u poslednjem momentu su shvatili da nemaju anesteziologa koji bi radio sa tako malom bebom.....

Tako da i mi smo bili jako mali kada smo isli u anesteziju,znam kolika je to briga i strepnja roditelja,pogotovu ovaj period iscekivanja.....ali sam sigurna da ce sve proci u najboljem redu.....puno pozdrava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja samo zelim da vam pruzim podrsku,jer i sama imam jako puno iskustva sa problemima ociju kod deteta......samo sto su vasi problemi daleko jednostavniji od nasih sto mi je drago....

Da vam kazem da ne brinete,nema svrhe jer znam da je to nemoguce,ali cu probati nekim mojim iskustvima da vas ohrabrim,moja devojcica je prvu intervenciju na ocima imala sa samo 2 kg tezine(inace je prevremeno rodjeno dete),tako da sto se tice anestezije to je zaista podignuto u danasnje vreme na visok nivo.Sto se tice katarakte,moja cerka je imala,ali ona je bila posledica ablacije retine,sto kod vas vidim da nije slucaj sto je dobro naravno.....sama operacije katarakte traje prilicno kratko,i to je rutinska intervencija,kod odraslih se cak radi u lokalnoj anesteziji.....mi smo je radili u Atini,jer je zbog ablacije bio izuzetno hitan slucaj i nismo smeli da cekamo da taj dr dodje u Bg,nastavili smo lecenje kod nejga na klinici Milos u Bg-u,gde dolazi jednom mesecno i moram da naglasim da sam prezadovoljna njihovim radom i izuzetnim timom.....ne znam da li rade sa toliko malim bebama,ali eto moj savet bi bio da se posavetujete i sa njima.....imam u porodici oftalmologa sa kojim sam dosta pricala,ona kaze da je njeno dete u pitanju uvek bi se odlucila za njih.....po mom saznanju u drzavnim ustanovama za decu dobrog hirurga bukvalno nema,iskreno tu ne bih ni pokusavala......moja cerka je trebala prvi put da bude operisana na ocnoj klinici u Bg-u,sve je bilo organizovano ali u poslednjem momentu su shvatili da nemaju anesteziologa koji bi radio sa tako malom bebom.....

Tako da i mi smo bili jako mali kada smo isli u anesteziju,znam kolika je to briga i strepnja roditelja,pogotovu ovaj period iscekivanja.....ali sam sigurna da ce sve proci u najboljem redu.....puno pozdrava

Hvala na prenetom iskustvu i recima podrske. I mi smo prvo zvali Kliniku Milos, ali smo od njih dobili obavestenje da ne rade sa trako malim bebama, navodno, tako im je ministarstvo preporucilo. Kada smo posle toga nazvali Sveti vid, oni su opovrgli da postoji takva preporuka. Sta se iza svega toga krije i sta je istina, ne zelim ni da znam. U Svetom vidu smo bili, zadovoljni smo i sad ocekujemo operaciju. Pozdrav!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Winter,draga,kako ste..jeste li zakazali taj pedijatarski pregled.hocer li on biti kod vaseg pedijatra,ili u sklopu Svetog vida?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro smo, mnogo smirenije i opustenije :). Juce smo zvali nacelnicu pedijatrijske sluzbe, rekla nam je da trazimo uput za decijeg kardiologa, a ako budemo imali problema ili nas budu kocili da joj se javimo. Ima jos uvek postenog sveta, da ne verujes. Sve preglede cemo odraditi u Domu zdravlja, a u Svetom vidu samo UZ, zbog dimenzija oka, i naravno, operaciju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Dobro smo, mnogo smirenije i opustenije :). Juce smo zvali nacelnicu pedijatrijske sluzbe, rekla nam je da trazimo uput za decijeg kardiologa, a ako budemo imali problema ili nas budu kocili da joj se javimo. Ima jos uvek postenog sveta, da ne verujes. Sve preglede cemo odraditi u Domu zdravlja, a u Svetom vidu samo UZ, zbog dimenzija oka, i naravno, operaciju.

Draga, nisam imala pojma kroz šta prolaziš. Znaš da stalno mislimo na tebe i da naša trojka šalje vašoj trojki puno pozitivne energije da sve na kraju bude OK. Veliki poljubac za hrabru mamu i hrabrog tatu, ali i za najhrabrijeg Nemanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Draga, nisam imala pojma kroz šta prolaziš. Znaš da stalno mislimo na tebe i da naša trojka šalje vašoj trojki puno pozitivne energije da sve na kraju bude OK. Veliki poljubac za hrabru mamu i hrabrog tatu, ali i za najhrabrijeg Nemanju.

Ljubi vas novosadska trojka i jedva ceka da vas vidi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.