Febrilne konvulzije iliti u narodu poznato kao fras

odgovora

Objavljeno

:(

Mislim da je najvažnije da se detetu ne skine naglo visoka temperatura. Znam za dva slučaja, oba su bila jer je dete u snu raskomoćeno, i buđeno da se trlja alkoholom da se skine T.

Telo usled nagle promene T doživi šok, i ne može da se izbori...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

:(

Mislim da je najvažnije da se detetu ne skine naglo visoka temperatura. Znam za dva slučaja, oba su bila jer je dete u snu raskomoćeno, i buđeno da se trlja alkoholom da se skine T.

Telo usled nagle promene T doživi šok, i ne može da se izbori...

Mnogo majki skida detetu T alkoholom. Kad je Peki bio beba vodila sam ga kod jedne pedijatrice (privatno), koja je inace jako cenjena u Cacku i svi u porodici su joj pedijatri. Tada mi je dala knjigu, koju je napisala, doduse vise lici na slikovnicu, ali je o T i frasu. To je napisala jer je kao dete i sama imala fras, a i oba sina su joj imala fras.

Prvo i osnovno mi je rekla da je to u najvecem delu nasledno, znaci raspitati se u porodici, ako niko nije imao male su sanse da ce i vase dete imati, ali ipak postoje. Takodje je jako lose, ovo sto Ivancica kaze, naglo spustati T ili trljati dete alkoholom, jer isparenja od alkohola sa vruceg tela mogu da prouzrokuju fras, ai T koja je skinuta uz pomoc alkohola brzo se vraca. Najbolja metoda, koju mi je ona predlozila je, istusirati dete mlakusnom vodom i spustiti ga na peskir golo da ispari voda, znaci ne brisati, zatim kroz pola sata dati sirup.

I naravno pise kako se treba ponasati ako dodje do frasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Može li neko da mi kaže koji su simptomi frusa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Može li neko da mi kaže koji su simptomi frusa?

Frus? :unsure: Jel misliš na fras?

Ako je u pitanju fras - evo teme gde možeš da se informišeš: Klik

Ako nije fras molila bih te da mi kažeš šta je frus, ja prvi put čujem... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

i ja :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tacno pre mesec dana moja Jovana (14 meseci ) je dobila fras usled visoke temperature...naime,niko od nas u porodici nije imao fras,a u Institutu za Majku i Dete su nam rekli da je genetski,u sta cisto sumnjamo.Jeja je temperaturu dobila nakon primljene vakcine,do sad smo uvek kupovali pentaksim i nikakve reakcije nije imala,ali poslednja vakcina je bila drzavna MMR,doktorka nam je rekla da se izmedju 5-og i 12-tog dana moze pojaviti temperatura.Jovana je 10-ti dan dobila temperaturu oko 38.5,ja sam joj dala febricet i uvece je istusirala malkom vodom,medjutim nisam znala se pri skidanju temperature tusiranjem ne sme kvasiti glava,i nakon 15 min dobila je fras,pogled joj se zaledio,vilice ukocile i pocela je da modri,ne daj Boze nikome takvo sto.Hitna pomoc je dosla nakon 5 min i stavili joj cepic za skidanje temp.Bila je bez svesti gotovo 2 h u bolnici u Smederevskoj Palanci,posle 3 doze dijazepama nije se budila,stoga su nas hitnom prebacili u Beograd,i tek kad su je prikljucili na aparate i kiseonik ona se probudila.Sutradan dete se normalno ponasalo kao da joj se nista nije desilo.Sada samo ja i suprug strahujemo od temperature i obicne prehlade,jos uvek ne spavamo i cini mi se da joj na svaki sat pipamo celo,to su traume za roditelja velike.Licno mislim da je uzrok frasa vakcina jer imam dosta primera na ovakav slucaj posle vakcinacije,medjutim lekari tvrde suprotno,da je genetski.Inace dijazepam klizme se jako tesko nabavljaju,u Beogradu ima ih u apoteci 1.Maj,kod Londona,i to je jedina preventiva da do frasa ne dodje.Cuvajte svoju decu i volite ih ,jer samo ljubav pobedjuje sve!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tacno pre mesec dana moja Jovana (14 meseci ) je dobila fras usled visoke temperature...naime,niko od nas u porodici nije imao fras,a u Institutu za Majku i Dete su nam rekli da je genetski,u sta cisto sumnjamo.Jeja je temperaturu dobila nakon primljene vakcine,do sad smo uvek kupovali pentaksim i nikakve reakcije nije imala,ali poslednja vakcina je bila drzavna MMR,doktorka nam je rekla da se izmedju 5-og i 12-tog dana moze pojaviti temperatura.Jovana je 10-ti dan dobila temperaturu oko 38.5,ja sam joj dala febricet i uvece je istusirala malkom vodom,medjutim nisam znala se pri skidanju temperature tusiranjem ne sme kvasiti glava,i nakon 15 min dobila je fras,pogled joj se zaledio,vilice ukocile i pocela je da modri,ne daj Boze nikome takvo sto.Hitna pomoc je dosla nakon 5 min i stavili joj cepic za skidanje temp.Bila je bez svesti gotovo 2 h u bolnici u Smederevskoj Palanci,posle 3 doze dijazepama nije se budila,stoga su nas hitnom prebacili u Beograd,i tek kad su je prikljucili na aparate i kiseonik ona se probudila.Sutradan dete se normalno ponasalo kao da joj se nista nije desilo.Sada samo ja i suprug strahujemo od temperature i obicne prehlade,jos uvek ne spavamo i cini mi se da joj na svaki sat pipamo celo,to su traume za roditelja velike.Licno mislim da je uzrok frasa vakcina jer imam dosta primera na ovakav slucaj posle vakcinacije,medjutim lekari tvrde suprotno,da je genetski.Inace dijazepam klizme se jako tesko nabavljaju,u Beogradu ima ih u apoteci 1.Maj,kod Londona,i to je jedina preventiva da do frasa ne dodje.Cuvajte svoju decu i volite ih ,jer samo ljubav pobedjuje sve!

Joj Boze :( dusa mala.

Mi idemo na MMR sledece nedelje, ne mogu vise da odlazem a frka mi je do daske :(

Ne znam kako da nabavim dijazepam, da li neko zna da li to mogu da prepisu lekari, tacnije pedijatar "za ne daj Boze"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj Boze :( dusa mala.

Mi idemo na MMR sledece nedelje, ne mogu vise da odlazem a frka mi je do daske :(

Ne znam kako da nabavim dijazepam, da li neko zna da li to mogu da prepisu lekari, tacnije pedijatar "za ne daj Boze"?

nemoj da se plasis,nemora znaciti da ce ti beba dobiti temp od mmr-a,to zavisi od deteta do deteta,samo nikako nemoj da da kvasis glavu pri temperaturi,jer najcesce to dovodi do frasa,mozak beba nezna kako da reaguje na temp promene,telo vruce a ti ga hladis , na Zapadu se uopste ne preporucuje tusiranje dece pri povisenoj temp,bas iz tog razloga.Zelim vam sve najbolje i da ne dodje do reakcije od vakcinacije.Mi idemo iduce nedelje na kontrolu,za sad se cuvamo pod staklenim zvonom,jer jos jednom proziveti pakao frasa ne pozeleti nijednom roditelju.pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Honey, slažem se sa tidza80.

Nemoj unapred da ti bude tolika frka. Prvo deca podnose MMR drugačije, a drugo - jako je važno da se bebi ne skida visoka T naglim rashlađivanjem.

To ne znači smo ne kvasiti kosu i glavu, nego i ne masirati dete rakijom i alkoholom ako ima visoku T. To naglo obara T i isto može da dovede do frasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Za visoku temperaturu je najbolje kad se primeti i izmeri, prvo se dete raskomoti, skine da mu ne bude vruce, zatim neka malo popije vode ili neke tecnosti. Neka se malo dete smiri na krevetu i kroz 5 minuta opet izmeriti temperaturu.

Ako je temperatura iznad 38 sa 5, tek tad dati neki antipiretik (paracetamol, brufen, febricet...), doza naravno srazmerna decijem uzrastu. Detetu davati vodu da pije i izmeriti opet za 15 minuta, ako je spala samo za jedan podeok, i to je dobro.

Ne ocekivati da ce spasti do ispod 37, jer ni to nije zdravo i donosi rizik od frasa.

Ako dete ima bas visoku temperaturu, preko 39 onda davati cepic eferalgana u guzu,jer tako lek najbrze deluje.

Теуша i Maricia volite ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala devojke, imacu to na umu ;)

A jel dolaze u obzir obloge tj carapice natopljene u pola voda-pola alkohol?

Sve sam ja vec i iscitala pa kontam sta treba a sta ne treba al me bodu negativna iskustva moram priznati mnogo.

Evo malopre se probudila i malkice ima zapusen nosic plus sto je danas pocela i da kija <_<

A ove u ambulanti ce me zakaciti na prvu banderu ako opet odem i kazem da hocu da odlozim. Odlazem vec 4 meseca, i pricala sam i sa Dr i ok je ona i kapira da se plasim i tralala i izlazila mi je u susret i dala i upute posto sam htela da radim i KKS pre vakcine i onda ko najgori maler ovi iz laboratorije imali kolektivnu saobracajnu nesrecu i ne rade do daljnjeg :( sad su i to iskoristili pa renoviraju laboratoriju. Pa mi je i zato frka da je vodim ovako "na slepo".

Joj ne znam, samo da bude sve ok. Ici cemo sledece nedelje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mozda bi bilo najbollje da ovaj moj post prebacite na temu MMR. Posto sam OT i izvinjavam se.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala devojke, imacu to na umu ;)

A jel dolaze u obzir obloge tj carapice natopljene u pola voda-pola alkohol?

Sve sam ja vec i iscitala pa kontam sta treba a sta ne treba al me bodu negativna iskustva moram priznati mnogo.

Evo malopre se probudila i malkice ima zapusen nosic plus sto je danas pocela i da kija <_<

A ove u ambulanti ce me zakaciti na prvu banderu ako opet odem i kazem da hocu da odlozim. Odlazem vec 4 meseca, i pricala sam i sa Dr i ok je ona i kapira da se plasim i tralala i izlazila mi je u susret i dala i upute posto sam htela da radim i KKS pre vakcine i onda ko najgori maler ovi iz laboratorije imali kolektivnu saobracajnu nesrecu i ne rade do daljnjeg :( sad su i to iskoristili pa renoviraju laboratoriju. Pa mi je i zato frka da je vodim ovako "na slepo".

Joj ne znam, samo da bude sve ok. Ici cemo sledece nedelje.

Honey biću ija OT ali da ti dam savet (ničim izazvana :lol: ),i ja sam tako krenula da čačkam po netu i čitam u vezi MMR-a i potpuno se istraumirala,zato podhitno da prekineš 'čačkanje' i prestaneš da se plašiš....biće sve u redu je znaš :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Мој син има увек када се разболи јако високе температуре. Уствари, никад се није разболео а да температура први дан не буде преко 39,5. Колико сам ја приметио, он и када је потпуно здрав, има повишену температуру, до 37 а некада и више.

Проблем је што када год му скочи температура, то буде релативно брзо, и буде јако висока. Обзиром да се супруга увек успаничи, односно инсистира да идемо код лекара, сваки пут смо добијали углавном исте одговоре. Скида се температура сирупом бруфен, парацетамол или чепићима. Како су нам објаснили, код високих температура, од свих органа најугроженији је мозак. И на основу тога, хладити му главу, влажним пеленама, које се мењају, и хладе у води, туширање млаком водом, да се раскомоти, масирање алкохолом (домаћом ракијом). Наравно, и после неког времена би требало да спадне.

Ја сам присталица, да ако два - три дана има температуру, тек тада треба отићи код лекара, све пре тога, је мучење детета и не потребно кљукање антибиотицима, јер ни један једини пут нисмо отишли код педијатра а да не препише анитибиотик, макар и превентивно, таква им ваљда процедура.

Фебрилне конвулзије су ужасно искуство за родитеље а како др кажу, то је одбрамбени механизам за дете ...

Чувајте се високих температура и не треба претеривати ни у чему!

Свако добро.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Мој син има увек када се разболи јако високе температуре. Уствари, никад се није разболео а да температура први дан не буде преко 39,5. Колико сам ја приметио, он и када је потпуно здрав, има повишену температуру, до 37 а некада и више.

Проблем је што када год му скочи температура, то буде релативно брзо, и буде јако висока. Обзиром да се супруга увек успаничи, односно инсистира да идемо код лекара, сваки пут смо добијали углавном исте одговоре. Скида се температура сирупом бруфен, парацетамол или чепићима. Како су нам објаснили, код високих температура, од свих органа најугроженији је мозак. И на основу тога, хладити му главу, влажним пеленама, које се мењају, и хладе у води, туширање млаком водом, да се раскомоти, масирање алкохолом (домаћом ракијом). Наравно, и после неког времена би требало да спадне.

Ја сам присталица, да ако два - три дана има температуру, тек тада треба отићи код лекара, све пре тога, је мучење детета и не потребно кљукање антибиотицима, јер ни један једини пут нисмо отишли код педијатра а да не препише анитибиотик, макар и превентивно, таква им ваљда процедура.

Фебрилне конвулзије су ужасно искуство за родитеље а како др кажу, то је одбрамбени механизам за дете ...

Чувајте се високих температура и не треба претеривати ни у чему!

Свако добро.

Ja ne znam ko vam je rekao da ovako radite?! Ovo je mnogo opasno i sam ovaj postupak moze dovesti do frasa. :blink:

Glavu nikada ne hladiti i ne dirati, vec trljati ruke i noge i tako pokusati da temperatura sa glave "spadne" na donje delove tela, koji su obicno hladni.

Ako ste skloni visokim temperaturama i frasu, onda najbolje da koristite cepice, oni najbrze deluju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne znam ko vam je rekao da ovako radite?! Ovo je mnogo opasno i sam ovaj postupak moze dovesti do frasa. :blink:

На институ за мајку и дете, не знам ко је био, дошли смо као "хитни" јер је имао високу т. Слично нешто су нам рекли и у "Тиршовој", да га умивамо, да пије воду ... У принципу, колико сам ја могао да приметим, боље му је од тога, односно, када добије јако високу температуру, клоне, почне да балави, само би са га мајка носи и онда, услед тако високе температуре, почне да се "штреца", као када се уплаши. То је почетак.

Glavu nikada ne hladiti i ne dirati, vec trljati ruke i noge i tako pokusati da temperatura sa glave "spadne" na donje delove tela, koji su obicno hladni.

Некада буду и руке и ноге хладне али често буде цео врућ ...

Ako ste skloni visokim temperaturama i frasu, onda najbolje da koristite cepice, oni najbrze deluju.

Да, поента је да се брзо одреагује, мада, фино му скине температуру и сируп бруфен, релативно брзо, а док не почне да делује, раскомотимо га и сл...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

На институ за мајку и дете, не знам ко је био, дошли смо као "хитни" јер је имао високу т. Слично нешто су нам рекли и у "Тиршовој", да га умивамо, да пије воду ...

Nemoj mi sad reci da su vam tamo savetovali da mu kvasite glavu, stavljate mokre pelene na istu?!

Mozda samo na celo, a na celu glavu nikako!

Jel tvoj sin sklon frasu? Jel imao nekad fras?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj mi sad reci da su vam tamo savetovali da mu kvasite glavu, stavljate mokre pelene na istu?!

тамо, влажне, не мокре.

Mozda samo na celo, a na celu glavu nikako!

на врат и на главу

Jel tvoj sin sklon frasu? Jel imao nekad fras?

Да, имао је једном, 10 ак дана пре првог рођендана, после тога, хвала Богу, није.

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ја сам присталица, да ако два - три дана има температуру, тек тада треба отићи код лекара, све пре тога, је мучење детета и не потребно кљукање антибиотицима, јер ни један једини пут нисмо отишли код педијатра а да не препише анитибиотик, макар и превентивно, таква им ваљда процедура.

Moje dete nije imalo fras, imala je najvišu temperaturu oko 39 čini mi se. Moram se osvrnuti samo na Papagajev deo posta. Po mojem sve zavisi od deteta do deteta, a i detetovom imunog sistema.

Kada se razboljeva, preko noći se razboli, a kod nje sam jednom nisam reagovala tako na prvi dan T - pa je zaglavila u bolnici, sa bronhitisom. Bez kašlja, bez ičega. Ali sad poznajem svoje dete po tom pitanju, pa znam kada i da reagujem.

Gore mi nikad nisu savetovali da je kupam, ja čim vidim da T ide preko 38 -čepić. Čak i u bolnici nisu dali nikakav antibiotik, o sirupima da ne govorim.

Sama nisam ljubitelj antibiotika, sirupa i sl.

Čepići su meni zakon.

Honey, moram da se složim sa devojkama - MMR ne mora da bude bauk.

Ana je npr, tek neki 21 dan dobila T (to je taj put kada je bila u bolnici). Moje mišljenje je da nije MMR uzrokovao T, već je možda malo uticao na imuni sistem (to je bilo oko NG, tad smo išli kod deda mraza, zatvorena prostorija, zilion dece sa sve mamom, tatom, sa nekima baba ili deda...) I što manje čeprkanja ako si sklona panici ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nemoj mi sad reci da su vam tamo savetovali da mu kvasite glavu, stavljate mokre pelene na istu?!

Mozda samo na celo, a na celu glavu nikako!

Jel tvoj sin sklon frasu? Jel imao nekad fras?

Nama su savetovali da kad tusiram dete tusiram celo, znaci i glavu. Jedino sto ja znam da je opasno je trljanje alkoholom koji brzo siri pore i moze od njegovih isparenja da dodje do frasa. Svuda pricaju drugacije. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nama su savetovali da kad tusiram dete tusiram celo, znaci i glavu. Jedino sto ja znam da je opasno je trljanje alkoholom koji brzo siri pore i moze od njegovih isparenja da dodje do frasa. Svuda pricaju drugacije. <_<

Ne samo da širi pore, nego i naglo spušta T, a to je taj temperaturni šok organizma - fras...

Daleko bio od svačijeg deteta i svakoga!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba je sa 7 meseci dobila prvi put virus i temp. Iako nije imala visoku temp, oko 38C ona je počela čudno da se ponaša- da se trese, nekako čudno zabacuje rukicu, kada uhvati neku igračku ne ispušta (što inače nije radila), i tako da se štreca, prevrće oči...Užas. Pedijatar mi je objasno da su to "febrilni mioklonizmi", nevoljni pokreti tela koji se javljaju pri temp. I neka deca prosto imaju niži prag frasa, ne mora biti pri visokoj temp. Pretpostavljaju da je to i moja devojčica.

Tako da ja ubuduće (nadam se da neće skoro) na 37,5 skidam temperaturu, na 38 dajem diazepam. Recept nam je dala pedijatar u DZ, ali se kupuje. Ali mislim da je dobro da svako ima u kući, za ne daj bože.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne znam ko vam je rekao da ovako radite?! Ovo je mnogo opasno i sam ovaj postupak moze dovesti do frasa. :blink:

Glavu nikada ne hladiti i ne dirati, vec trljati ruke i noge i tako pokusati da temperatura sa glave "spadne" na donje delove tela, koji su obicno hladni.

Ako ste skloni visokim temperaturama i frasu, onda najbolje da koristite cepice, oni najbrze deluju.

Slazem se! Temperatura se nikada ne skida preko glave!!! :blink:

Ja sam imala fras sa cini mi se 16meseci (pitacu mamu...) od brzog davanja penicilina!

Inace mi je temperatura uvek blago povisena, 37 do 37,3, a u trudnoci mi je ta 37,3 do 37,5 bila totalno normalna. Ali kada pocne da me lomi ili predje 37,5 odmah je spustam. I doktorka u gradskoj bolnici mi je rekla da je njeno misljenje da se temperatura uvek spusta, da se nikad ne ceka da predje 38 ili tako nesto, posebno kod osoba koje su imale fras... :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verujete li mi da ja nisam ni znala sta je fras? :blink: Boze, koja sam somina...

Ovde deci ne spustaju T cak ni ako ide do 40 :o Kazu da je samo bitno gledati kako se dete ponasa... A sta ako je tad vec kasno? :(

Теуша voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Verujete li mi da ja nisam ni znala sta je fras? :blink: Boze, koja sam somina...

Ovde deci ne spustaju T cak ni ako ide do 40 :o Kazu da je samo bitno gledati kako se dete ponasa... A sta ako je tad vec kasno? :(

Sreca je tvoja ako do sad nisi znala sta je fras!

Bas i ja htedoh da pitam, pa sta rade kad je vec kasno... ? :(

Je l' ti njima spustas T kad imaju? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.