Febrilne konvulzije iliti u narodu poznato kao fras

odgovora

Objavljeno

Verujete li mi da ja nisam ni znala sta je fras? :blink: Boze, koja sam somina...

Ovde deci ne spustaju T cak ni ako ide do 40 :o Kazu da je samo bitno gledati kako se dete ponasa... A sta ako je tad vec kasno? :(

Ja mislim da se samo kod nas toliko paniči oko visoke T,jer deca koja imaju sklonosti ka frasu,doživeće ga i pri T od 37,5...po meni mnogo je bitno kako dete podnosi visoku T ,kako je skidamo,da li otrovom zvanim Brufen ili nečim drugim i naravno kada je skidamo ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Devojke, visoka T ne mora da prati i Fras. To može da se desi i sa "nižim" T. Genetski faktor je važna stavka ali naravno i sam organizam deteta.

Citirala bih post od mamans gde je navela šta možemo na licu mesta učiniti dok ne dođe stručno osobolje.

Deca koja su sklona frasovima vec na temperaturi od 38 treba da dobiju Diazepam on stiti mozak a Eferalgan je za niske temperature.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Je l' Dijazepam moze da se kupi bez recepta?

Iskreno, sumnjam ali ne verujem da bi bio problem da vam daju recept

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sreca je tvoja ako do sad nisi znala sta je fras!

Bas i ja htedoh da pitam, pa sta rade kad je vec kasno... ? :(

Je l' ti njima spustas T kad imaju? :(

Pa sad... Ja sam se povela ovim sto su mi ovde savetovali-ispod 38,5 se nikad ne skida, a i ako ide preko ne skidas sve dok je dete lepo raspolozeno. Anita je pre par nedelja imala T 39,2, ja zvala dr da pitam sta da radim, i on mi kaze da joj spustim cepicem zato sto je jos mala, a da je samo malo bila starija, rekao bi mi da ne skidam.

Ja mislim da se samo kod nas toliko paniči oko visoke T,jer deca koja imaju sklonosti ka frasu,doživeće ga i pri T od 37,5...po meni mnogo je bitno kako dete podnosi visoku T ,kako je skidamo,da li otrovom zvanim Brufen ili nečim drugim i naravno kada je skidamo ;)

Ali kako da znas da je sklono frasu? Hoce li ga dobiti prvi put kad dobije T ili moze da se desi odjednom, iako je pre toga dobro podnosilo T? Nista ja ovo ne znam, a iskustva koja sam ovde procitala su me sledila :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sad... Ja sam se povela ovim sto su mi ovde savetovali-ispod 38,5 se nikad ne skida, a i ako ide preko ne skidas sve dok je dete lepo raspolozeno. Anita je pre par nedelja imala T 39,2, ja zvala dr da pitam sta da radim, i on mi kaze da joj spustim cepicem zato sto je jos mala, a da je samo malo bila starija, rekao bi mi da ne skidam.

Nadja iskreno bas me cudi da su ti to rekli. Znam da Sviceri nisu panicari,ali meni je receno da se T 38.5 obavezno skida cepicima Ben-u-ron,posebno maloj deci. Meni je najveci problem sto se posle tog capica T brzo vraca,vec posle 4 sata,ali to zavisi od deteta do deteta. Tako je kod moje Ene,ona kad ima T ja sam u panici. Ja sam prezivela dva frasa,i samo iz price moje mame mogu da zamislim koliko je to strasno za gledati,zato deci T skidam odmah,sad vec sirupom jer se pokazao boljim od cepica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nadja iskreno bas me cudi da su ti to rekli. Znam da Sviceri nisu panicari,ali meni je receno da se T 38.5 obavezno skida cepicima Ben-u-ron,posebno maloj deci. Meni je najveci problem sto se posle tog capica T brzo vraca,vec posle 4 sata,ali to zavisi od deteta do deteta. Tako je kod moje Ene,ona kad ima T ja sam u panici. Ja sam prezivela dva frasa,i samo iz price moje mame mogu da zamislim koliko je to strasno za gledati,zato deci T skidam odmah,sad vec sirupom jer se pokazao boljim od cepica.

Da, da, tako su mi rekli, i u Langentalu i sad ovde u Lucernu. Samo su nama dali Inflamac cepice, i to da koristimo u slucaju krajnje nuzde... Znam da se mm sokirao kad je cuo dr da kaze (to za Lunu, ne za Anitu) da pustimo T da raste ako je ona lepo raspolozena i ako se ne zali :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Diazepam se kupuje uz recept. Pedijatar piše recept, a u Bg-u ga pravi Apoteka Beograd, i tamo se kupuje. Mislim da je oko 500 din 5 čepića.

Nama je dr savetovala da joj damo malo (oko trećine tubice) na 38, zbog predhodnoh iskustva. Ipak mislim da je dobro imati ga u kući.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pa sad... Ja sam se povela ovim sto su mi ovde savetovali-ispod 38,5 se nikad ne skida, a i ako ide preko ne skidas sve dok je dete lepo raspolozeno. Anita je pre par nedelja imala T 39,2, ja zvala dr da pitam sta da radim, i on mi kaze da joj spustim cepicem zato sto je jos mala, a da je samo malo bila starija, rekao bi mi da ne skidam.

Ali kako da znas da je sklono frasu? Hoce li ga dobiti prvi put kad dobije T ili moze da se desi odjednom, iako je pre toga dobro podnosilo T? Nista ja ovo ne znam, a iskustva koja sam ovde procitala su me sledila :(

Da se nadovezem. Brat od tetke iz Austrije mi prica kako mladja cerkica imala T, sad ne znam tacno koliko ali poznavajuci brata i da ide kod Dr samo kad bas bas nije siguran, verovatno je imala dosta povisenu. Medjutim dete se lepo ponasalo, kao da joj nije nista i Dr. kaze mom bratu :"Jel ti lecis toplomer ili dete?" Tako da kontam da ima tu neceg.. Kao sto kaze Mna, neka deca podnose velike T, neka ne. Sve je individualno. I iz dana u dan sve vise kapiram (vi me ucite) da - Ne treba paniciti ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da se nadovezem. Brat od tetke iz Austrije mi prica kako mladja cerkica imala T, sad ne znam tacno koliko ali poznavajuci brata i da ide kod Dr samo kad bas bas nije siguran, verovatno je imala dosta povisenu. Medjutim dete se lepo ponasalo, kao da joj nije nista i Dr. kaze mom bratu :"Jel ti lecis toplomer ili dete?" Tako da kontam da ima tu neceg.. Kao sto kaze Mna, neka deca podnose velike T, neka ne. Sve je individualno. I iz dana u dan sve vise kapiram (vi me ucite) da - Ne treba paniciti ;)

E tako je Honey, dosta dece je doživelo fras pri T od nekih 37,8....tako da i ja sam ovde svašta naučila....za ne daj Bože...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Pisala sam vec da je moj sin imao fras pri T 39,2 i drugi put 39.

Skidam mu T cim dodje do 38 sa brufenom a onda i diazepam jednu tubu a ako bi doslo do frasa onda 2 tube jednu za drugom.

Inace fras se dogadja do 6.godine tako da kad deca prerastu to mozemo da odahnemo :)

U N.Sadu ja kupujem u 2 apoteke imaju rektalni,nije legalan,pa kazem da mi dete ima fras i da mi treba i oni mi daju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moze bez recepta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima od rodjenja neonatalne konvulzije,el je imao neko iskustva sa tim???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja beba ima od rodjenja neonatalne konvulzije,el je imao neko iskustva sa tim???

moja djevojcica je po rodjenju imala neonatalne konvulzije,ali samo taj dan kad se rodila,rodjena je prije vremena,imala je sepsu,i krvarenje u mozgu.sad je zdrava djevojcica od 4 godine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja djevojcica je po rodjenju imala neonatalne konvulzije,ali samo taj dan kad se rodila,rodjena je prije vremena,imala je sepsu,i krvarenje u mozgu.sad je zdrava djevojcica od 4 godine

Moja je imala dva dana ili tri...ostala je bez kiseonika.El je tvoja bebica bila u bolnici i koliko?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moja je imala dva dana ili tri...ostala je bez kiseonika.El je tvoja bebica bila u bolnici i koliko?

bila je 21 dan na neonatologiji u pg,pod antibioticima,i phenobarbitonom da ne bi doslo do novih konvulzija.2 nedelje je provela u inkubatoru.obilazim temu o zdravlju beba,tako da znam za malu Unu,slobodno pitaj sve sto te zanima jer znam kako je..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

bila je 21 dan na neonatologiji u pg,pod antibioticima,i phenobarbitonom da ne bi doslo do novih konvulzija.2 nedelje je provela u inkubatoru.obilazim temu o zdravlju beba,tako da znam za malu Unu,slobodno pitaj sve sto te zanima jer znam kako je..

Oni mi kazu da joj i dalje daju te barbiturate,ali da kao na mnogo jake nadrazaje ona odreaguje konvulzijama???Ne kapiram,ona pocela da joj trese nogicu ko luda i Una pocela da se mrda cela...e sad ona meni kaze da se ona ustvari ne mrda nego su to konvulzije,sto ja jako sumnjam!Jer posle me krisom sestra pustila da je mazim i ja sam joj jako nezno i lagano jer su mi se tresle ruke pomazila nogicu i stopalo a ona je pocela da mrda i drugu...nesto meni tu uopste nije kako treba...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Oni mi kazu da joj i dalje daju te barbiturate,ali da kao na mnogo jake nadrazaje ona odreaguje konvulzijama???Ne kapiram,ona pocela da joj trese nogicu ko luda i Una pocela da se mrda cela...e sad ona meni kaze da se ona ustvari ne mrda nego su to konvulzije,sto ja jako sumnjam!Jer posle me krisom sestra pustila da je mazim i ja sam joj jako nezno i lagano jer su mi se tresle ruke pomazila nogicu i stopalo a ona je pocela da mrda i drugu...nesto meni tu uopste nije kako treba...

tokom konvulzija beba se ,kako da kazem,ukruti,i nekontrolisano trese djelove tijela..konvulzije ne moraju biti opasne,ako se ne ponavljaju,tj ako su sve rjedje,jer to znaci da mozak pravilno reaguje na odredjene nadrazaje,moja djevojcica je do izlaska bila na fenobarbitonu.a nijedan dr nece garantovati oporavak,nit podsticati roditelje da se nadaju najboljem ishodu...bar je tako kod nas..meni je receno da sve zavisi iskljucivo od njenog organizma...i uspjela je.... djevojcice su jake

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

tokom konvulzija beba se ,kako da kazem,ukruti,i nekontrolisano trese djelove tijela..konvulzije ne moraju biti opasne,ako se ne ponavljaju,tj ako su sve rjedje,jer to znaci da mozak pravilno reaguje na odredjene nadrazaje,moja djevojcica je do izlaska bila na fenobarbitonu.a nijedan dr nece garantovati oporavak,nit podsticati roditelje da se nadaju najboljem ishodu...bar je tako kod nas..meni je receno da sve zavisi iskljucivo od njenog organizma...i uspjela je.... djevojcice su jake

Znam da ne ostavljaju neke posledice,mislim da je najgore sto moze da se desi epilepsija.Onda ona to vise nema,jer nije to to sto mi je dok,pokazala...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ipak i dalje ima konvulzije,pitali smo danas i doktorka je potvrdila,i sami smo videli...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

evo da ti neko odgovri ... kako sam se ponasala? .. i dalje se ponekad ponasam ... sto bi se reklo ... moj sergej je zimus imao fras ... ja jos uvek nekad znam da tripujem da li ima temp .... hoce li smrcanje preci u nesto vise pa i u temp .... kasalj ... kijanje i slicno .... nas od zime jos udarilo i operaacija bruha... pa je onda posle mesec dana bio zacepljen i cuda neka pa je doslo do operacije treceg krajnika ... i jos uvek zna da zakaslje ... da smrca ... moguca je i alergija u pitanju ... ali da ... dugo dugo mi je trebalo da se bar malo oslobodim straha i brige hoce li odbiti temp .... i mogu ti reci da me jos uvek nije potpuno ni proslo ... tako da je to sve normalno ... procice valjda ... al da kad ima temp ... to je merenje svakih deset minuta jer temp moze naglo da skoci ... tako se nama i desilo pa je dobio fras ... nadam se da ce te sto pre proci frka i da ces se opustiti malo .... ali da do seste godine su nam rekli da dete moze imati fras ... tako da se verovatno ni ja necu potpuno opustiti do te seste godine :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Hvala na odgovoru,utesno je da me neko razume.Inace mi smo od tad prebubali sto se kaze 5 virusa,sve samo temp.a jel vama receno da sa pojavom temp dajete diazepam?jeste bili u bolnici,u Somboru?to mi pomalo strasno,jednom je skoro 10 dana bio pod diazepamom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

kad se to desilo ... zvali smo hitnu ... oni su mu tad dali dijazepam ... otisli u bolnicu ... bili tamo sedam osam dana .... snimali eeg ... trebala bi sad da napravim kontrolni eeg al prosto ne stizem sta sve imam sa njim da odradim ... no .. nama su rekli ako temp dodje do 38 odma mu dajem febricet ili sta vec za skidanje temp ... preko 38 da idem na tusiranja obloge i to .... a ako ne uspem da mu skinem i dodje mu temp na 38 sa 5 onda tek da mu dam dijazepam ... i meni strasnmo zvuci da vi ako imate temp da ti je dete stalno pod dijazepamom ... al vidim po forumu da svaki dr drugacije kaze ... meni je od svega sto sam procitala ovo moje i nekako najlogicnije ... gde bre stalno detetu da dajem dijazepam ... ju ne znam .. nama je recemo ovako ... preko 38 sa 5 onda da mu dam ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natasa, strah ce vremenom da se smanji. Mi smo u januaru imali konvulzije i, pa nije prosao strah prosla je malo briga jer je duze vreme potpuno zdrav.

Od bolnice, jednom je posle imao tt, i mislim da sam mu tad dala dva puta dijazepam. Meni su isto u bolnici rekli ako ne spada tt staviti dijazepam, kad je preko 38,5. Po principu, krene tt skidas je vec na 38 kad dodje, i to se radi veoma intenzivno kod dece osetljive na tt. Nema dam siruppa cekam hoce li da spada vec, das sirup i odma u kadicu i intenzivno i jako trljanje-tusiranje da sto pre pocne da pada. Konstantno meris tt i ako ne pada vec raste odma dijazepam. Nasa dr kaze manje ce detetu da steti taj dijazepam nego sto nedaj boze tt moze opet da uzrokuje konvulzije.

Kako mu je isla tt kad si ga 10 dana drzala na dijazepamu, to mi je bas puno i sta ti je dr rekao na to?

Najgore od svega meni su slike koje se vracaju. Kada ih iznova i iznova ponovo dozivljavam i nekako prezivljavam. Bojim se da se opustim i uzivam sa decom jer mi kao blic sevne bolnica i moje dete u toku napada..

Ali, i ti trenuci su sve redji. Sto su vise zdravi manje se misli na sve ruzno.

Treba se boriti i ojacati imunitet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Natasa, kakav vam je eeg i da li je to bio kontrolni?

Mi uopste nismo imali kontrolni eeg. Tad smo u bolnici radili i eeg i ct glave i sve je bilo ok pa su rekli da nema uopste potrebe za kontrolama tog tipa. Kako su rekli, konvulzije su izazvane visokom temperaturom od virusne upale pluca, dakle nisu izazvane nekim neuroloskim problemom niti su ostavile posledice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.