Febrilne konvulzije iliti u narodu poznato kao fras

odgovora

Objavljeno

Nije mi lako da pisem o ovome, jos uvek sva drhtim, ali hocu svim mamama da kazem da cuvaju decu i da ih paze kada dobiju visoku temp. U ponedeljak je muz odveo decu u vrtic kao i svakog drugog dana. Deca su bila zdrava, da bi me oko 15h vaspitacica zvala da kaze da je cerka dobila temp 39,6 i da neko pozuri da je uzme. Ona joj je pre toga, oko pola 3 dala paracet i uspela da joj spusti temp na 38. Iz vrtica smo otisli u dom zdravlja gde je dr rekla da je to klasican grip i da pop potrebi pije paracet. Oko 7 je malo zadremala i oko pola osam sam je pipnula bila je vrela. Odmah sam je istusirala i raskomotila i opet dala 8ml paracetamola. Oko 9 joj nije pala temp i dala dam joj tableticu diazepama koju je ona odmah povratila. Nisam smela odmah da joj dajem u guzu cepic diazepama. Oko pola 12 sam joj u guzu stavila taj cepic i pet minuta posle toga ona se sva ukocila i izgubila svest. Muz joj je odmah stavio nogice pod tus i umotali smo je malo u cebe i on je bos strcao niz stepenice i odvezao je u hitnu. Ja sam malo smirila sina koji je sve to video i on se srce moje potresao...uzela sam taksi i otisla u bolnicu. Srecom dezurna je bila moja prijateljica koja je odmah pozvala sve strucnjake da je pogledaju. Oko pola 2 uvece joj je pala tem i nije vise rasla....U bolnici su joj uradili analize i kazu da je ok ali ja jos uvek sva drhtim i ne mogu da se smirim i da izbacim tu sliku kada se mace moje svo ukocilo iz glave

Pazite na svoju decu. Cim vidite da nece temp da pada odmah u guzu stavite cepic diazepama, jer kako mi neuropedijatar rece, najbitnije kod visoke temp je da se detetu zastiti mozak....

Mi 8. marta idemo na eeg. Nadam se da ce sve biti ok. Ljubim vas sve!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Jao Micika, bas mi je zao. Jos se mi pitamo gde si? Ne daj se, a bice to sve uredu, bitno je da je sada ona ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Nije mi lako da pisem o ovome, jos uvek sva drhtim, ali hocu svim mamama da kazem da cuvaju decu i da ih paze kada dobiju visoku temp. U ponedeljak je muz odveo decu u vrtic kao i svakog drugog dana. Deca su bila zdrava, da bi me oko 15h vaspitacica zvala da kaze da je cerka dobila temp 39,6 i da neko pozuri da je uzme. Ona joj je pre toga, oko pola 3 dala paracet i uspela da joj spusti temp na 38. Iz vrtica smo otisli u dom zdravlja gde je dr rekla da je to klasican grip i da pop potrebi pije paracet. Oko 7 je malo zadremala i oko pola osam sam je pipnula bila je vrela. Odmah sam je istusirala i raskomotila i opet dala 8ml paracetamola. Oko 9 joj nije pala temp i dala dam joj tableticu diazepama koju je ona odmah povratila. Nisam smela odmah da joj dajem u guzu cepic diazepama. Oko pola 12 sam joj u guzu stavila taj cepic i pet minuta posle toga ona se sva ukocila i izgubila svest. Muz joj je odmah stavio nogice pod tus i umotali smo je malo u cebe i on je bos strcao niz stepenice i odvezao je u hitnu. Ja sam malo smirila sina koji je sve to video i on se srce moje potresao...uzela sam taksi i otisla u bolnicu. Srecom dezurna je bila moja prijateljica koja je odmah pozvala sve strucnjake da je pogledaju. Oko pola 2 uvece joj je pala tem i nije vise rasla....U bolnici su joj uradili analize i kazu da je ok ali ja jos uvek sva drhtim i ne mogu da se smirim i da izbacim tu sliku kada se mace moje svo ukocilo iz glave

Pazite na svoju decu. Cim vidite da nece temp da pada odmah u guzu stavite cepic diazepama, jer kako mi neuropedijatar rece, najbitnije kod visoke temp je da se detetu zastiti mozak....

Mi 8. marta idemo na eeg. Nadam se da ce sve biti ok. Ljubim vas sve!

Oooo,Micika,mogu misliti kakav stres ste dozivjeli!Ne brini,pokusaj se opustiiti,bice to sve ok!I da,hvala za savjet,nismo ni svjesni koliko temperatura moze biti opasna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micika stvarno mi je zao sto vam se to desilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Visoka T nije za šalu i ja je se strahovito plašim jer imamo "genetske predispozicije" za fras. MM na žalost ne shvata to kao ozbiljno pa se ja onda jedim sama na sebe što sam "digla tenziju" kada je Emilija imala preksinoć T 39.2.

Isto tako treba biti obazriv i kada se ta visoka T skida :(

Obrni-okreni Micika ja bih verovatno potpuno sve isto uradila kao i ti

Nadam se da će sve biti kako treba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Joj ja sam kao mala bila prisutna kad je moj brat od tetke dobio,i on je imao nasledne predispozicije,znam da mi kad se to desi,ne treba dete vuci i valjda mu treba gurnuti ruku i drzati jezik,mislim da tu ima veze i koliko je to jako...

Joj mici,bas si me potresla,sirota ti,i ja se jako plasim toga,i sad mi prolazi slika kroz glavu kako je vidus ukocenu...

Nadam se da ce biti sve ok!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

moja djevojcica je jedan dan po rodjenju imala konvulzije,neonatalne....kako kazu nasi pedijatri i neonatolozi,to je rekcija organizma na visoku temperaturu..ako se desi kod djeteta ispod 5god nije nista opasno,ako se ne ponovi vise puta...moja curica je sasvim zdravo dijete,desilo se tada,i nikad vise..i nikakvu terapiju nije imala posle....ako se ponavlja rijec je necem drugom,ne samo o reakciji na temperaturu....jeste strasno ali nije toliko opasno...vazno je paziti da se dijete ne povrijedi,tokom napada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micika, hvala ti sto si podelila sa nama to neprijatno iskustvo.

Priroda se potrudila da majke ostanu pribrane i zato znam da ces se i ti oporaviti od tog soka.

Mi smo radili eeg radi drugih simptoma, ali smo imali priliku da se siti ispricamo sa neurologom i povodom frasa. Tada nam je rekla da ako se fras ne ponavlja jako cesto, eeg ce biti sasvim OK. Zato, nemoj unapred da brines, ali bogu hvala da ste dobili uput da ga ipak uradite. To ce te mnogo smiriti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micika bas mi je zao sto vam se to desilo............... bice sve ok,najgore je proslo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Strasno, ne ponovilo se to nikome!Ssvaka cast Micika tebi i tm na pribranosti i odlicnoj reakciji!

Zna li neko kako u ovakvoj situaciji reagovati? Sta kazu doktori, sta ciniti kod frasa? Kako pomoci detetu dok se ne stigne kod lekara?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

... sva sam se naježila, mogu misliti kroz kakav si šok prošla ..... odvratno iskustvo ....

ne daj se ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micika...havala na temi, nadam se da će pomoći svim mama i tatama ukoliko se desi ovako nešto. Koliko sam shvatila, paziti na rast T i regaovati određenim ljekovima za skidanje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micika znam kako ti je bilo jer smo i mi to sve preziveli i to 2 puta!

Prvi put je bilo nocu sa godinu dana,okretao se okretao ja kad sam ustala i upalila svetlo napad je vec krenuo! Naravno da nisam znala sta me je snaslo niti sam pomislila da bi to moglo da se desi mom detetu,dozivali smo ga,tresli (a to ne sme),svasta nesto i na kraju krenuli u bolnicu,kad smo dosli tamo on je dosao sebi.. Imao je upalu grla i temperaturu 39.

Drugi put nam se desilo posle 4 meseca ali u bolnici pa je nekako 'lakse' bilo. Isto temepratura 39 dali su mu dijazepam al je odma u tom trenutku dobio napad,opet upala grla.

Radili smo eeg sve je u redu,isli kod psihologa,sve je u redu samo oprez kod temperature do 5-6 godine.

Eto nedaj Boze nikom al dobro je znati i imali dijazepam kod sebe,mada nije legalan i u celom NS ima ga u jednoj apoteci!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi 8. marta idemo na eeg. Nadam se da ce sve biti ok. Ljubim vas sve!

Micika, kako je bilo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Drage moje,

mama sam dve devojčice i nažalost imala sam iskustva sa obe što se tiče frasova.

U našoj porodici svi su ih imali i ja sam negde bila kao spremna ,bar sam tako mislila dok se nije dogodilo...

Starija devojčica je prvi fras imala sa 18 meseci pri temperaturi 38 a drugi put sa 3 godine sa temperaturom 38,2.Oba puta kada smo otišli u bolnicu pustili su nas kad su čuli da je genetski.

Mladja devojčica 12 meseci imala je fras pre 4 dana :-(((( još uvek sam u šoku iako mi je to treći put da gledam.

Ovaj put dete je imalo temperaturu 37,7 dala sam joj brufen (eferalgan je slab lek i čepići i sirup ) i ona je samo nakon pet minuta ukočila okice i ja sam imala osecaj da ne dise. S obzirom na moje iskustvo u kući sam imala Diazepam i odmah sam joj dala umivala je mlakom vodom i pozvala hitnu (vama to sad deluje prilicno stalozeno ali verujte da nije uopste bilo tako ). Hitna je dosla za 5 minuta i ona je vec bila dobro samo je bila bezvoljna i onako opustena (kazu od diazepama).Odvezli su nas u bolnicu i tamo opet temperatura ali sad 39,5 ...uzas,ostajemo u bolnici...

Tu noc mom detetu vade krv i pokusavaju da joj stave braumilu u slucaju novog napada da imaju otvoren venski put,detetu 9 puta pucaju vene na rukama i nogama i odustaju do daljnjeg, nakon 3 sata opet probaju i iz treceg pokusaja pronalaze venu i daju joj inekciju Forkasa i Paracetamol sirup (9ml). Tu noc ona spava lepo bez temperature a ja na stolici pored nje ocajna sa stalnim pitanjem u glavi :Zar obe,zar i ona ??.

U sobi pored nase bukvalno šuga iz koje doktori izlaze bez pranja ruku, pored nas bronhitis, upale pluca...vidim da mi je dete dobro ali veoma umorno od silnog cimanja i bockanja, gladna je, ne mogu da je okupam, nista da uradim...odlucujem da me puste na sopstvenu odgovornost i tako i bilo.

Odmah sam otisla privatno kod lekara koji me je smirio recima da je to skroz benigno iako je prizor jeziv i da ce sve biti u redu...daje nam Pancef dva dana i Brufen (5ml) po potrebi,sutra vadimo krv i nadam se da ce biti dobro.

Drage mame Diazepam kosta 150 dinara a moze vam spasiti dete, kupite ga i stavite u frizider za ne daj Boze...

Deca koja su sklona frasovima vec na temperaturi od 38 treba da dobiju Diazepam on stiti mozak a Eferalgan je za niske temperature.

Svaki put je uzrok bio grlo i to blago crveno jedva primetno.

pozzzz

P.S:Hitna pomoc nije imala Diazepam kod sebe i rekli su mi da je sreca da sam ga imala i da sam joj dala ????!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Micika znam kako ti je bilo jer smo i mi to sve preziveli i to 2 puta!

Prvi put je bilo nocu sa godinu dana,okretao se okretao ja kad sam ustala i upalila svetlo napad je vec krenuo! Naravno da nisam znala sta me je snaslo niti sam pomislila da bi to moglo da se desi mom detetu,dozivali smo ga,tresli (a to ne sme),svasta nesto i na kraju krenuli u bolnicu,kad smo dosli tamo on je dosao sebi.. Imao je upalu grla i temperaturu 39.

Drugi put nam se desilo posle 4 meseca ali u bolnici pa je nekako 'lakse' bilo. Isto temepratura 39 dali su mu dijazepam al je odma u tom trenutku dobio napad,opet upala grla.

Radili smo eeg sve je u redu,isli kod psihologa,sve je u redu samo oprez kod temperature do 5-6 godine.

Eto nedaj Boze nikom al dobro je znati i imali dijazepam kod sebe,mada nije legalan i u celom NS ima ga u jednoj apoteci!!

u apoteci Centar i u Iris farmu (Rumenacka ulica )ima diazepama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Deca koja su sklona frasovima vec na temperaturi od 38 treba da dobiju Diazepam on stiti mozak a Eferalgan je za niske temperature.

Mamans PUNO PUNO PUNO ti hvala na podeljenom iskustvu i savetima... Ovo ću imati na umu jer i u mojoj porodici se javljalo (ne često ali se jednom desilo mom bratu).

Iskreno se nadam da će biti sve u redu i da više nećeš imati "prilike" da ovo ponovo preživljavaš... Ma meni je bilo dovoljno da isčitam vaša iskustva i da se preznojim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mamans PUNO PUNO PUNO ti hvala na podeljenom iskustvu i savetima... Ovo ću imati na umu jer i u mojoj porodici se javljalo (ne često ali se jednom desilo mom bratu).

Iskreno se nadam da će biti sve u redu i da više nećeš imati "prilike" da ovo ponovo preživljavaš... Ma meni je bilo dovoljno da isčitam vaša iskustva i da se preznojim.

Draga Ana,

iskreno se nadam da necete nikada biti u mojoj situaciji, jedino utesno je da ja sada imam devojcicu od 8 godina koja je imala dva frasa i koja je sada jedna preslatka i prepametna devojcica, nadam se da ce i malena biti takva :-)))

Jos uvek sam jako uplasena, merim joj temperaturu stalno, nocu placem i stalno mi je ona slika pred ocima, samo kad bi to nestalo mislim da bi sve bilo bolje ali izgleda da ce trebati vremena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ја сам данас са посла раније изашао јер ми је син имао високу температуру. Дошао сам кући, одвео га код лекара и ништа није било симптоматично, темп око 38 али чисто грло, ухо, плућа... вероватно прехлада.

Не возим ауто већ дуже време (није код мене, вози супруга а данас је била на послу), и кад кажу, нешто ипак постоји, дође другар, не позван да узме нешто. Док сам ја са њим седео и јео, моја мајка је држала сина и одједном ми каже, шта му је, шта му је... а он јадничак, обрнуо окице и тресе се и по мало бали. Осећај је ужасан! Одмах другар и ја узмемо дете и били смо у дому здравља за буквално минут јер ми је јако близу куће.

Ту креће стандардна процедура, окретање на страну, дијазепам у гузу, свлачење одеће ...

Након тога процедура је таква да мора у Тиршову, која је као главна за децу или тако некако, све анализе, крв и мокраћа, преглед неуролога (срећица мала је успео да пишки па смо и то урадили) и онда идеш кући ако су анализе у реду. А њему хвала Богу, јесу.

Оно што сам ја данас на тежи начин сазнао је:

- не пуштати температуру преко 38 НИКАКО!

- обавезно имати дијазепам (мислим да се каже ректални )

сада чекамо даља упутства, јер рано ујутру идемо на преглед код истог овог неуролога, а онда касније треба неки ег или еег...

Ужасно искуство, драго ми је да сам ја уместо супруге то прошао, она би се истраумирала за цео живот, а ако је за утеху, велике су шансе да овакво стање неће оставити последице на психо физички развој детета.

чувајте здравље,

свако добро!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ZP, bas mi je zao sto ste morali kroz to da prodjete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ZP iskreno se nadam da će sve biti u redu.

Što se tiče dodatnih nalaza treba da se radi eeg ali tek za par meseci... A jeste li imali takvih slučajeva u porodici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Колико ја знам, није било ранијих случајева у породици. Можда и јесте, али, знате како то иде, није се на то обраћала пажња рецимо у 3 колена уназад, тако да ... то и није битно.

Завршили смо јутрос преглед, и сада је све у реду, није имао нове,те нападе, добро се осећа и температура се смирује, тако да не мора да иде на тај еег. Мислим да је преглед заказан за годину дана да се види да ли у међу времену опет било напада а ако их буде, одмах хоспитализација.

Биће то све у реду, надам се, јер, анализа крви и урина је добра.

Сутра треба да се крсти !? :) :) :) а он се разболео :(

Долазе нам гости, прослава је заказана и нећемо је отказивати, стим да ће он остати код куће, после крштења највероватније са баком или са супругом :(

Неће слушати рок :)

Свако добро!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Sad kad imam drugo dete pomislila sam o tome hoce li i on biti tako osetljiv na temperaturu ali sad kad vidim sta je pisala mamans nisam sam se bas ohrabrila :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

ja sam imala samo jednom, mislim oni su to podveli pod ,, fras,, ali ja mislim da to nije bilo to, jer mama kaze da nisam ni balavila, ni kocila se, niti ne znam sta ....bila sam treci razred osnovne skole.... imala trovanje salmonelom, imala sam visoku temperaturu, cekaonica puna, niko mojoj majci da izadje u susret, i ja sam zaspala na maminom krilu.... i probudila sam se TRI DANA KASNIJE na decijem odeljenju, da se pri tom nisam secala uopšte ta tri dana....snimala mi redovno glavu(EEG) i isla sam kod neuropsihijatra, jedno vreme su hteli da mi daju neke lekove , ali moja mama nije dozvolila, posto sam stvarno bila potpuno zdrava i normalna! moja deca nisu imala fras, i nadam se da nece, letos mi je mladji sin imao 40.1 temperaturu isto u cekaonici, punoj naravno, ali sam mu dala sirup , skinula u gacice i majcu na bretela, kvasila drugu majcu i držala mu obloge, i sada to praktikujem ka ddobije temperaturu, narocito nocu, spava sa oblogom na celu i ne buni se valjda i njemu prija da ga hladi....a da, koristili smo paracetamol i eferalgan cepice i toliko nam nisu delovali, u smislu da smo morali cesce da ih stavljamo, tako da sam sada presla na brufen, i on je stetan, ali popije 5 ml, spadne i najveca temperatura i dok deluje mirna sam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.