Meso kunica (domaci zec)

odgovora

Objavljeno

Da li je u vasoj ishrani i koliko zastupljeno meso kunica?U razgovoru sa pedijatrom kad je Lazar imao 9 meseci dr mi je rekla da bolje meso za ishranu ljudi ne postoji,a evo nasla sam i nesto iz literature o mesu kunica:Kunici se pre svega proizvode zbog mesa i predstavljaju jedan od vaznijih izvora belancevina zivotinjskog porekla.U pojedinim zemljama meso kunica je pravi kulinarski specijalitet.Osnovni kvalitet mesa je visok procenat belancevina i mali procenat masnoce u odnosu na druge vrste mesa,zbog cega ga i zovu <meso nad mesom>Kvalitetu mesa doprinose i aminokiseline kao i laka svarljivost,a posebno cinjenica da je kunic biljojed.Posebno se preporucuje u ishrani ljudi koji boluju od arteroskleroze,visokog krvnog pritriska,povisenog holesterola,kod dijabeticara,oboljenja jetre kao i u ishrani dece i trudnica.Radi uporedjivanja evo nekih podataka o sadrzaju belancevina i masti kod razlicitih vrsta mesa:Govedina:belancevine17,8 masti 20,0.Svinjetina:belancevine 14,1 masti 35,0.Ovcetina:belancevine 15,7 masti 27,7.Piletina:17,4 masti 24,8.Oslic: belancevine 17,4 masti 0,4.Meso kunica:belancevine 21,4 masti 0,7.Cena mesa kunica u retkim radnjama u kojima se moze naci je 670 din kg,sto dovoljno govori o kvalitetu istog.A posto se mm bavi uzgojem belgijskog orijasa,cenu po kojoj ih on prodaje stavicu kasnije u male oglase pa koga zanima moze da mi se javi na pp. ;)

Farma kunica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Odlicno! Sve sam to znala i tek sad sam uspela da nadjem coveka koji hoce da mi prodaje zecove za Petra. Dobili smo jednog pre 2 nedelje i sad sam u razgovoru sa njim za jos. Nije uzgajivac radi mesa, vec prodaje zivih, ali eto, imah srecu da mu sednem na kicmu. :lol::lol:

Znala sam da je meso kunica jako zdravo, ali nisam od oni koji ce kupiti u nekom supermarketu smraznuto. Zato sam sada neobicno srecna. Posle ovog teksta pogotovo.

Hvala, evangelina na temi!

Farma kunica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovde ga ima po supermarketima, ali ja nikad ne bih mogla da pojedem zeca pa makar bilo i najzdravije. :unsure:

A isto tako ne bih mogla da ga spremam :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

takodje...jela bih ga da ne znam da je zeka...ma i sa jagnjetinom imam taj problem,bez obzira na fenomenalan ukus

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

siroti zekani :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Samo sam ga jednom probala i ništa ukusnije i slađe nisam jela.

Farma kunica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Stavila sam detalje u male oglase pa izvolite e010.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi ne gajimo,ali mi je tata lovac,tako da imamo cesto divlje,probala sam i nesvidja mi se,lici mi na odranu macku a ni ukus mi nije po volji,u stvari ja i niisam neki ljubitelj mesa a ne bih mogla da ga spremam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ne ubijajte nam Duska Dugouska g02105.gif :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi ne gajimo,ali mi je tata lovac,tako da imamo cesto divlje,probala sam i nesvidja mi se,lici mi na odranu macku a ni ukus mi nije po volji,u stvari ja i niisam neki ljubitelj mesa a ne bih mogla da ga spremam...

Ovo su domaci kunici,mladi.Divljac je nesto drugo,obicno bude zilava i treba ga znati spremiti.Dok se meso domacih kunica cesto poredi sa pilecim belim mesom

Farma kunica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, da!

Kod nas je zastupljen kunić. Moj otac nam je gajio dok je još mogao na selu. Sada imam izvor isto sa sela.

Domaći i divlji zec su nebo i zemlja.

Domaći ima ukus piletine i kad ne bi znali šta jedete, uglavnom bi mislili da je piletina.

Špikovan slaninicom i belim lukom sa suvim šljivama. Eh.. :)

Ja ne idem tom logikom jadan mali zeka, tako je i jadno malo tele i jadno malo prase i jadna mala riba, a tek jagnje da ne govorim.

Elem, meso je izrazito kvalitetno i treba ga uvesti u ishranu, pogotovo deci!

Evangelina, čime ih hranite ako nije tajna i koliko ih imate?

Farma kunica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moj tata je gaio zeceve.Jela sam ranije.

Najslicnije pilecem mesu,zilavi meni bzv.

Ili mozda nije bila dobra sorta,ko zna....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi ne gajimo,ali mi je tata lovac,tako da imamo cesto divlje,probala sam i nesvidja mi se,lici mi na odranu macku a ni ukus mi nije po volji,u stvari ja i niisam neki ljubitelj mesa a ne bih mogla da ga spremam...

To je i mene odbilo od konzumiranja ovog mesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne idem tom logikom jadan mali zeka, tako je i jadno malo tele i jadno malo prase i jadna mala riba, a tek jagnje da ne govorim.

pa jesu jadni :(

ja nikad nisam jela kunice

al sam imala jednog kao ljubimca

pametni su ko pcelice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne idem tom logikom jadan mali zeka, tako je i jadno malo tele i jadno malo prase i jadna mala riba, a tek jagnje da ne govorim.

Potpuno se slažem. Moj deda uzgaja kuniće i meso je vrlo ukusno. Jeste malo nalik pilećem, ali definitivno čistije i zdravije. Još uvek ga nisam uvela u bebinu ishranu, ali nameravam da to uskoro uradim.

Farma kunica voli ovo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da, da!

Kod nas je zastupljen kunić. Moj otac nam je gajio dok je još mogao na selu. Sada imam izvor isto sa sela.

Domaći i divlji zec su nebo i zemlja.

Domaći ima ukus piletine i kad ne bi znali šta jedete, uglavnom bi mislili da je piletina.

Špikovan slaninicom i belim lukom sa suvim šljivama. Eh.. :)

Ja ne idem tom logikom jadan mali zeka, tako je i jadno malo tele i jadno malo prase i jadna mala riba, a tek jagnje da ne govorim.

Elem, meso je izrazito kvalitetno i treba ga uvesti u ishranu, pogotovo deci!

Evangelina, čime ih hranite ako nije tajna i koliko ih imate?

Ovo mi sad diktira muz:Jecam,ovas,raz,kukuruz,suncokret,suva detelina,suvi grasak i povremeno soja.Imaju specificnu ishranu jer je ova vrsta jako osetljiva,ali zato znaju da imaju i po 11,12 kg.Belgijski orijas je u pitanju.Ima ih dosta jer se mm bas posvetio tome sto zbog nase ishrane sto zbog prodaje,uvek je cifra izmedju 60 i 70 kunica,jer svakog meseca ima nekoliko zenki koje stalno imaju po 10ak mladih.I ja mislim da ih ne treba gledati kao kucne ljubimce.Sta bi bilo kad bi tako gledali i pile,tele,jare,jagnje...Ipak smo mi mesojedi da ne kazem mesozderi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo imali tog jednog orijasa umro je od neke bolesti usiju,imao je velike usi,jel to kod njih cesto???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Mi smo imali tog jednog orijasa umro je od neke bolesti usiju,imao je velike usi,jel to kod njih cesto???

Da,velike usi su ceste kod zeceva :D Salim se,desava se to ako se ne vodi racuna,jako su osetljivi i zahtevaju posebne uslove,higijena mora da bude na zavidnom nivou sto se meni posebno svidja,kao i temperatura,ishrana,ali ne trpe ni buku jer su jako plasljivi.Desava se ljudima da im kunici uginu nakon laveza pasa od stresa :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Da,velike usi su ceste kod zeceva :D Salim se,desava se to ako se ne vodi racuna,jako su osetljivi i zahtevaju posebne uslove,higijena mora da bude na zavidnom nivou sto se meni posebno svidja,kao i temperatura,ishrana,ali ne trpe ni buku jer su jako plasljivi.Desava se ljudima da im kunici uginu nakon laveza pasa od stresa :blink:

:lol: ma mislila sam abnormalno velike usi, :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Evo podatak iz prve ruke tj sa kauca gde mm lezi i gleda seriju:Konkretno kod Belgijskog orijasa,usi budu i do 26cm,jer i tezina zna da ide 12,13 kg.Ustrojeni mogu dostici i tezinu od 18kg ali to se radi samo na vecim farmama za tov gde pokusavaju da dostignu maximum sto se tice tezine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ja ne idem tom logikom jadan mali zeka, tako je i jadno malo tele i jadno malo prase i jadna mala riba, a tek jagnje da ne govorim.

Meni jeste jadan mali zeka zato sto smo jednog cuvali do prosle godine u stanu,jarice,jagnjice,telad i prasice ne cuvamo kao kucne ljubimce pa mi je mozda zbog toga manje zao njih...inace ne jedem ni jagnjece ni jarece meso jer sam kao mala cesto gledala kako ih moj deda kolje :( ...ako je neko cuo jagnje kako place onda ce me razumeti.... :( :( :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ovo su domaci kunici,mladi.Divljac je nesto drugo,obicno bude zilava i treba ga znati spremiti.Dok se meso domacih kunica cesto poredi sa pilecim belim mesom

I divlja svinja ima zilavije meso,al mi uopste ne smeta,nego se redje lovi :P

Nije stvar u zilavosti,nego me stvarno njihov izgled odbija,da se ne ponavljam,a i inace nemogu da jedem ni jagnjece, i to su moji imali domaca mlada,ovce..

Jedem pilece i to samo belo,ćureće,svinjsko i teleće,ali ako se ne oseća

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako bi išli tom logikom, meni je onda zaista najžalije prasića. Kako su svinje genetski najbiže čoveku, kao i to da su vrlo inteligentna bića, onda bi trebalo ipak da nam bude više žao što njih jedemo, nego kuniće ili meso neke druge životinje.

Mislim da tu nema podilaženja.

Ili jedeš ili ne jedeš meso. U periodima kad sam malo više razmišljala na tu temu, htela sam da pređem u vegeterijance, jer mi je onda žao svake životinje na svetu. Iz sličnih razloga je mm bio 11 godina vegeterijanac. Tako da mislim da tu nema previše kompromisa.

Ali naravno, kako ko hoće.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Ako bi išli tom logikom, meni je onda zaista najžalije prasića. Kako su svinje genetski najbiže čoveku, kao i to da su vrlo inteligentna bića, onda bi trebalo ipak da nam bude više žao što njih jedemo, nego kuniće ili meso neke druge životinje.

Mislim da tu nema podilaženja.

Ili jedeš ili ne jedeš meso. U periodima kad sam malo više razmišljala na tu temu, htela sam da pređem u vegeterijance, jer mi je onda žao svake životinje na svetu. Iz sličnih razloga je mm bio 11 godina vegeterijanac. Tako da mislim da tu nema previše kompromisa.

Ali naravno, kako ko hoće.

Braaaaaaaaaaaavooooooooooooooo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Objavljeno

Moju Ognjenku da pojedem?Nikada!Baba mm mi svaki dan pominje da je bas velika i da bi trebalo da se....Uhhhhh...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napravite nalog ili se prijavite da biste odgovorili

You need to be a member in order to leave a comment

Napravite nalog

Postanite član/ica Bebac porodice i uključite se u diskusije na forumu.


Napravite novi nalog

Prijavite se

Već imate nalog na Bebac forumu? Prijavite se ovde.


Prijavite se

  • Članovi/članice na temi   0 članova

    No registered users viewing this page.